Coopvaett DE ONZICHTBAREN YëIjU Agenda voor Haarlem KLINGDECOR N.V. DE HOUTWERF Ouwe Job vertelt zijn avonturen Kort en bondig DINSDAG 10 SEPTEMBER 1957 4 De Prins opende congres van accountants In juli kwamen 6777 nieuwe huizen gereed Vierde internationale vocalistenconcours Humorist Maupie Staal zondag zeventig jaar Geestesstoornissen door slechte stofwisseling? Internist kapittelt de psychiaters Rotterdam verdubbelt concertseries Spion in Berlijn Hondsdolheid nadert Nederlandse grens In Duitsland al honderden slachtoffers Amstelveen bouwt huizen volgens het Coignet-systeem Nieuwe jaarbeurshal Resolutie ter vorming van vertalers Huisvrouwen berustten in broodsanering Telegram aan minister: „Financiële situatie zeer verontrustend" Toenemende werkloosheid in gebied van Nijmegen Rubens op zolder DOUWE EGBERTS cT Kleine N.S.U.-auto VESTEN - PULLOVERS Grote Houtstraat 96 Tel. 12210 „Ondanks mathematische robots is menselijke grondslag onontbeerlijk" Als voorzitter van het in 1952 te Londen gehouden internationaal accountantscon gres heeft Sir Harold G. Howitt uit Enge land in het Concertgebouw te Amsterdam het zevende internationale congres inge leid. Het hoge peil van het accountants- beroep in Nederland, aldus Sir Harold Howitt, is in de gehele wereld bekend. Bij de keuze van de onderwerpen voor het huidige congres zijn niet alleen vraagstuk ken gekozen die met het beroep als zo danig te maken hebben, doch ook andere meer algemene kwesties. De heer Howitt verzocht daarna de heer J. Kraayenhof het voorzitterschap van het congres op zich te nemen. De heer Kraayenhof verwelkomde hier na Prins Bernhard, voorts de staats secretaris van Economische Zaken, dr. Veldkamp, de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. Prinsen, en de loco-burgemeester van Amsterdam, mr. De Roos. Prins Bernhard heeft het congres ge opend met een rede, waarin hij onder meer zei, dat internationale congressen, ge legenheid bieden zowel voor een grondige discussie van beroensrrroWomen. ais snor »en pers .onlijk contact tussen vertegen woordigers van vele volken, en daardoor zeer veel betekenis voor het bevorderen van een beter onderling begrip. Dit laat ste kan er in hoge mate toe meewerken dat meer eerbied en waardering ontstaan voor een andere levenswijze en voor andere meningen dan de eigen. De Prins zei verder dat belangrijke be slissingen zeer vaak geheel of gedeeltelijk gebaseerd zijn mede op een oordeel uitge sproken door accountants, hetzij als con troleurs hetzij als adviseurs. Dergelijke be slissingen hebben meestal betrekking op economische en financiële kwesties, welke voor een goed deel de verhoudingen be heersen tussen de mensen en tussen de vele kleinere en grotere gemeenschappen van onze moderne samenleving. Accoun tants kunnen door het bevorderen van eerlijkheid en oprechtheid in financiële stukken van allerlei aard, waardevolle bijdragen leveren tot het baseren van menselijke verhoudingen op de grondsla gen van waarheid en rechtvaardigheid. Accountancy is tegenwoordig zowel een beroep als een wetenschap. Ook accoun tancy wordt elk jaar gecompliceerder en daardoor veeleisender. Uitvinders en wetenschapsmensen trachten de accoun tants te helpen met hun verbluffende mathematische robots en soortgelijke ap paratuur, maar het zou wel eens kunnen zijn dat deze hulpmiddelen de problemen groter in plaats van kleiner deden wor den, al was het alleen omdat de grond slagen van dit werk altijd een menselijk element bevatten, waardoor de taakuit oefening van de accountant ook altijd een menselijke karakteristiek moet vertonen, aldus de Prins. Tenslotte heeft de staatssecretaris van Economische Zaken, dr. G. J. M. Veld kamp, de congressisten, in het bijzonder de buitenlanders, namens de regering be groet. ADVERTENTIE De PLASTICBEKLEDINGSPLAAT voor toonbanken, tafels, bars enz. enz. Kampersingel 20-24 - Tel. 0 2500-11932 Volgens gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek zijn in juli 6.777 woningen gereed gekomen, een record voor die maand sinds 1945. Bij de in juli gereed gekomen woningen zijn 442 systeemwo ningen. In de eerste zeven maanden van dit jaar zijn 47.891 woningen voltooid, hetgeen voor deze periode van een jaar eveneens een record is. Het vorig jaar werden in de eerste zeven maanden 34.441 woningen ge bouwd. Gerekend tot en met juli van dit jaar zijn sedert de bevrijding 557.852 woningen voltooid. In juli werd een begin gemaakt met de bouw van 6.068 woningen. In de eerste zeven maanden van 1957 werd met de bouw van 54.690 woningen begonnen. Doordat in juli 1957 meer woningen gereed kwamen dan waarmee in die maand werd begonnen verminderde het aantal in uit voering zijnde woningen voor het eerst sedert geruime tijd. Op 1 augustus warer. 100.549 woningen in aanbouw tegen 101.269 op 1 juli Van 15 tot 19 september wordt in Den Bosch voor de vierde keer het internatio naal vocalistenconcours gehouden. Dit concours heeft in het internationale mu ziekleven reeds vermaardheid gekregen en er zijn thans uit dertien landen vijfen tachtig inschrijvingen ingekomen. Daar van zijn er twintig uit Nederland, dertig uit Duitsland, uit Frankrijk, België en En geland ieder zes, uit Zwitserland en Ame rika ieder twee en voorts uit Luxemburg, Oostenrijk, Italië, Polen, Griekenland en Zuid-Afrika. Het aantal deelnemers zou nog groter geweest zijn als niet dit jaar de leeftijdsgrens was verlaagd van 35 tot 33 jaar. De organisatoren menen echter, dat thans beter beantwoord wordt aan de opzet van het concours, die zich met name richt tot de jonge vocalisten. Met de gebruikelijke prijzen is dit jaar voor het eerst een aanmoedigingsprijs be schikbaar gesteld van vijfhonderd gulden, die bedoeld is voor diegene, wiens (wier) prestatie niet toereikend is voor een der officiële prijzen, maar waarvan het alles zins waard is ontwikkeling te bevorderen. Deze aanmoedigingsprijs, die beschikbaar is gesteld door de Maatschappij tot Be vordering der Toonkunst kan alleen aan een Nederlandse vocalist(e) worden uitge reikt. De prijswinnaars van het concours zullen op zondag 22 september een con cert geven met het Brabants Orkest in het Casino in Den Bosch. Dit concert zal ge leid worden door André Rieu. Zondag 15 september hoopt de „humo rist met de hoge hoed", Maupie Staal zijn zeventigste verjaardag te vieren. Maupie Staal vierde zijn grootste triomfen tijdens en na de eerste wereldoorlog, toen hij met Pisuisse en Speenhof optrad. Hij begon zijn artistieke loopbaan op twaalfjarige leeftijd met het optreden in cafés in Schie dam, waar hij per avond één gulden krees. Maar daar kwam hij in contact met de ouders van Louis Davids, die hem in hun kermistroep opnamen. Na het vervullen van zijn militaire dienstplicht zette Staal zijn artistieke loopbaan zelfstandig voort, onder meer in „De Vereniging" in de Am sterdamse Warmoesstraat, waar hij samen met Piet Kohier en Louis Contran optrad. Het uitbreken van de tweede wereldoorlog maakte een eind aan zijn optreden. Maupie Staal heeft geruime tijd in Haarlem ge woond. ZURICH (UP) Een New Yorkse inter nist, dr. Nathan Mason, heeft op het psy chiatrische congres in Zürich betoogd, dat geestesstoornisen naar zijn mening veroor zaakt worden door een slechte stofwisse ling. Hij hield de psychiaters voor, dat zij met hun psycho-analyse heel vaak een averechts resultaat behalen. „Maar weinig patiënten herwinnen hun evenwicht", zo zei hij, „door zich het half-vergeten ver leden weer voor de geest te halen. Het is zelfs niet onmogelijk, dat zo'n behandeling eerder leidt tot verergering van de kwaal dan tot beterschap". Zijn raad was: Help de patiënt niet, zich zijn verleden te her inneren, maar eerder om het te vergeten. Dr. Mason krijgt zijn patiënten, naar hij verklaarde, „meestal pas als de psychia ters geen raad meer met hen weten". Hij behandelt hen met schildklierpreparaten. Hij verklaarde nu, dat zelfs de „grote vier" van de dieptepsychologie, Freud, Adler, Jung en Rank de beperking van de psycho-analyse hadden erkend en „Adler zou", aldus Mason, „als hij nu nog in leven was, zijn opvatting over de „inferioriteit van het organisme" gewijzigd hebben in een theorie over de „inferioriteit van de stofwisseling". Er was geen enkele psychiater die met Mason in debat wilde treden of zich over zijn theorie wilde uitlaten. Om aan de toenemende belangstelling voor concerten in Rotterdam tegemoet te komen heeft het bestuur van het Rotter- damsch Philharmonisch Orkest besloten twee van de voornaamste concertseries in het komende seizoen te verdubbelen. Dit houdt in, dat op twee achtereenvolgende dagen onder leiding van dezelfde dirigent en met medewerking van dezelfde solist hetzelfde programma ten gehore wordt gebracht. Zo zullen de programma's van de vrijdagavondconcerten in de schouw burg eveneens op de donderdagavonden worden uitgevoerd. Voor de zes woens dagavondconcerten in de Rivièrahal is de zelfde regeling getroffen. Besloten is deze serie op dinsdagavond te stellen. Voor leden van personeelsverenigingen en be drijven staat dan de dinsdagavond open, zodat voor de overige concertbezoekers de woensdagavondserie ter beschikking staat. De zes zondagmiddagconcerten in de schouwburg en de vier woensdag avondconcerten in de schouwburg aan het Zuidplein zijn gehandhaafd. Nieuw feuilleton van Slim Harrison Berlijn: centrum van spionage en contraspionage in de „koude oorlog" tussen West en Oost. Strijd tussen de geheime diensten van heide partijen op leven en dood, met alle geoorloofdei maar ook met vele ongeoorloofde, mid- delen. Verraad, moord en bedrog. Angela Morelli heeft de Amerikaansej| spionage-dienst in de steek gelaten omf voor veel geld voor de Russen te gaans werken. Dat feit mag niet ongestraft blijven en Sam Morgan moet zich daar- mee belasten. Breng miss Morelli naar; West-Berlijn, aldus zijn opdracht, maar „breng haar levend terug!" Hoe hij zich van deze taak kwijt, beschrijft Slim Harrison op boeiende wijze in het feuilleton, met de publica tie waarvan wij morgen een aanvang maken. XXX>000000000000000000(3a3000000t30000000000000000000000C)0 (Van onze correspondent inWest-Duitsland) De in West-Duitsland heersende honds dolheid, waardoor vooral veel vossen en ander wild zijn aangetast, is dicht de Ne derlandse grens genaderd. In de strook, die langs de grens loopt, zijn kadavers van die ren gevonden, van welke vast staat, dat zij aan deze ziekte te gronde zijn gegaan. Het spreekt vanzelf, dat de Nederlandse autoriteiten alles willen ondernemen om te verhinderen, dat de hondsdolheid ook ons land binnen komt en veterinaire diensten in Nederland (en België) laten zich dan ook voortdurend van de stand van zaken in West-Duisland op de hoogte houden. Men neemt aan, dat de ziekte uit het oosten en het zuidoosten van Europa af komstig is En nog steeds komt besmet wild over de demarcatielijn, die het Westen van het rode oosten scheidt. Gedurende de eer ste zes maanden van dit jaar werden bijna vijfhonderd mensen in West-Duitsland door dolgeworden dieren gebeten. Het kwam daarbij voor, dat gebeten personen veel te laat naar de klinieken kwamen, waardoor geneeskundige behandeling geen baat meer kon brengen. Vrijwel alle grote ziekenhui zen in West-Duitsland zijn thans van ent stof tegen hondsdolheid voorzien. Uiteraard tracht men zoveel mogelijk dolle dieren te doden. In sommige streken van het land maakt men gebruik van gif gassen om vossen in hun holen te verdel gen. In Beieren is men er zelfs toe overge gaan, het op de weiden en op de hellingen van de bergen grazende vee injecties te geven om de dieren immuun te maken. Amstelveen is de eerste gemeente in Nederland die volgens het Franse Coignet- systeem woningen gaat bouwen, in eerste etappe 750 stuks. De mogelijkheid bestaat dat deze opdracht aan Dura's aannemings maatschappij met nog eens 750 woningen zal worden uitgebreid. Amstelveen heeft zich de laatste jaren zeer sterk uitgebreid en verwacht ook voor de toekomst veel nieuwe inwoners wegens de voorgenomen uitbreidingen van de K.L. M. en de Fokkerfabrieken. Amstelveen is ook de eerste gemeente waar een speciale fabriek van Dura's aannemingsmaatschap pij voor de vervaardiging van Coignet- elementen zal verrijzen. Deze fabriek krijgt voldoende capaciteit voor de produktie van twee woningen per dag. Naar alle waar schijnlijkheid zal nog vóór 1 november de eerste paal voor deze fabriek worden geslagen. De 750 woningen in Amstelveen zullen worden gebouwd volgens het ontwerp van de Rotterdamse architect E. F. Groosman, die het Coignet-systeem aan de Nederland se bouwvoorschriften heeft aangepast. Direct na de sluiting van de Utrechtse Najaarsbeurs zal op het terrein Croeselaan begohnen worden met de afbraak van de hallen a en b. Hiervoor in de plaats zél 'koïrien een nieuwe uit beton en glas opgetrokken hal, die men tijdens de komende Voorjaars- beurs in gebruik zal nemen. De hal zal onder meer plaats bieden aan de exposanten van verwarmings- en kook- apparatuur voor gas, olie en kolen. PEN-congres Op de laatste werkvergadering van het negentiende internationale PEN-congres in Tokio is een resolutie aangenomen, die bevordering beoogt van vertaling van lit teraire werken uit Aziatische en Afri kaanse landen. De PEN-club, in samen werking met de UNESCO, dient, aldus deze resolutie, zorg te dragen voor de vor ming van vertalers met litteraire be gaafdheid. Er wordt ook aangedrongen op het beschikbaarstellen van prijzen voor de beste vertalingen. De Britse schrijver Stephen Spender heeft daarop meege deeld, dat een prijs van eenentwintig pond sterling zal worden toegekend aan de schrijver en de vertaler van de beste Aziatische of Afrikaanse novelle. Vorige week is de eerste Nederlandse broodsanering in Alblasserdam een feit geworden. Leek het er aanvankelijk op, dat de huisvrouwen dit niet zouden „nemen", in de praktijk was er weinig te merken van een georganiseerd verzet der anti-saneringsklanten. De bakkers veertien in totaal kon digden aan, dat zij de gemeente Alblasser dam twaalfduizend inwoners in veer tien stukken hadden verdeeld en dat voort aan ieder „stuk" zijn eigen bakker of broodbezorger kreeg toegewezen. De federatie van Alblasserdamse huis vrouwverenigingen verklaarde op een pro testvergadering dat haar leden hun deu ren voor de bakkers zouden sluiten en des noods zelf brood in de bakkerijen zouden gaan halen, omdat zij niet wensen voor geschreven te krijgen welke bakker zij moeten nemen. Doch toen vorige week de nieuwe rege ling inging, kochten de meeste huisvrou wen hun brood ter gelegenheid van deze sanering twee cent goedkoper nor maal aan de deur. Het percentage vrou wen, dat uit protest de deur voor de broodbezorgers gesloten hield, bleef be perkt tot slechts vijf percent. De bakkers winkels, die op een enorme toeloop hadden gerekend, toonden derhalve tegen het mid daguur het normale beeld. Het opmerke lijke is, dat het hoofdzakelijk de vrouwen van de beter gesitueerden waren, die zich, met de burgemeestersvrouw aan het hoofd, nog tegen de sanering verzetten. Overigens hebben bakkers uit het hele land telefonisch met hun collega's in Al blasserdam contact gehouden om het ver loop van deze eerste saneringsdagen te kunnen volgen. Het bestuur van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten heeft aan de mi nister van Binnenlandse Zaken, het volgen de telegram gezonden: „Hét 'bestuur van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten is over de ontwik keling van de financiële situatie dermate verontrust, dat het meent niet te mogen nalaten uwe excellentie van zijn zorg over deze ontwikkeling deelgenoot te maken, omdat elke dag dat de huidige situatie voortduurt, volkomen ontwrichting nader bij brengt." „Wat zou die vent van ons willen?" fluisterde ik ongerust. „Dat weet ik niet", bromde Govert. „Maar veel goeds zal 't wel niet zijn!" Inmiddels waren er nog 'n stuk of wat donkere broertjes van die inboorling opge doken, die er al net zo weinig geruststellend uitzagen als de eerste. Ze sloten ons in een kring en het leek erop, of ze ons aan hun speren wilden rijgen; maar het bleef nog bij dreigen6465 Blijkens gegevens van de gewestelijke arbeidsbureaus in het Land van Maas en Waal heeft de bestedingsbeperking de laat ste weken een vrij grote invloed gehad op de arbeidsmarkt. Het district Nijmegen boekte over de afgelopen week een aantal van achthonderd werkzoekenden. Onder anderen meldden zich ongeveer honderd bouwvakarbeiders, waaronder stucadoors, om werk. Twee weken geleden was er geen bouwvakker aan te werven. Men vreest voor nog meer werkloosheid, wanneer de in uitvoering zijnde bouwwer ken in de stad voltooid zijn. Het westelijk arbeidsbureau te Cuyck is evenmin optimistisch. In augustus stonden hier 190 mannen ingeschreven als werk zoekenden. Sinds vorig jaar steeg in het district Cuyck het werklozencijfer met 98. De industrie in Cuyck, Nijmegen en wijde omgeving werft over het algemeen minder nieuwe werkkrachten. ooocoocoooocoooooooocxxxioooococoooooocoooooooococcocoocx Bij de Apeldoornse kunsthandelaar J. Simonis staat een Rubens, waarvan de i waarde wordt geschat op honderddui zend gulden. Het schilderij is op heel toevallige wijze in bezit van de heer Simonis gekomen. Hij trof het aan op de zolder bij een relatie in de omgeving van Winterswijk. Deze had hem mede gedeeld dat hij, gewikkeld in enkele doeken, een groot schilderij had staan waarmee hij eigenlijk geen raad wist. De heer Simonis meende er al direct een Rubens in te herkennen en hij kreeg zekerheid toen de eigenaar hem i er een certificaat van echtheid van de Nederlandse expert Hofstede de Groot l bij toonde. De heer Simonis kocht het i schilderij en probeert er nu een koper j voor te vinden. Hij is in onderhande- ling met een Amerikaan, die er veel I belangstelling voor toont. Het doek, dat buiten de lijst 115 bij 90 centimeter meet, stelt een madonna met kind voor. i Rubens' eerste vrouw Isabella Brandt heeft hiervoor model gestaan. Het doek schijnt eerst in Duits bezit te zijn ge- weest. De relatie van de heer Simonis heeft het door een erfenis in bezit ge- kregen. oocooocoooooooocoocoooococoocooccoocoococoooocooooooocxx ADVERTENTIE 68. Verzaken je benen de dienst? Ohoh.de on- zichtbaren, de goedmoedigen, zij ondersteuen je.... ze helpen jeje wankelt....? Nu nog maar één schredenog één maarEen geweldige vuurzuil stijgt achter je open nunu val jedoor een neertuimelende steen getroffen.... Maar de onzicht- baren helpen je weer! Twee lama's nemen de levende Boedhha, die je aan de vlammen hebt ontrukt, uit je armen, twee anderen brengen je naar je jurtte.... Nu is het loodzware, dat op je drukte, van je af genomen en daarmede is geschied, wat Boedhha eens heeft gezgd: De gebeurtenissen in de wereld worden bepaald door de goede en boze daden van de mensen". Langzaam liep de stokoude vrouw naar haar stoel terug en liet zich er zuchtend in vallen. „Ja, ja", mompelde ze. „Was je weg zó ver en zó moeilijk? De weg, die je moest gaan om Mary terug te vinden? Ja, ja, zo is het geweest! Niemand weet, waarheen de kringen gaan, als de steen in het water valt. Wie heeft mij echter dat bericht gebracht? Wie heeft voor mij de poort geopend. Wie schoof de grendel weg? Ja, ja, John, mijn lieve jongen, jij zelf? Oh, wat mooi, dat je weer eens zélf tot mij spreekt HOOFDSTUK VIII EPILOOG Door de lange gang, aan welks einde de artsenkamer van de afdeling interne was gelegen, liep de chef-arts, professor Kettner. Zijn lange, enigszins gebogen gestalte was in een witte dokters jas gehuld. Uit de borstzak stak een stethoscoop. Aan zijn linkerzijde liep met korte, haastige passen dokter Vogel. Zoals steeds moest hij zich inspannen om de professor te kunnen bijhouden. Vogel opende de deur van het laboratorium. Er werk ten enkele jonge artsen achter microscopen en reageer buisjes. Eén der laboranten gaf de professor een preparaat. Hij legde hét onder de microscoop en bestudeerde het. „Aha", zei hij, terwijl hij zich weer oprichtte. (Vertaald uit het Duits. Oorspronkelijke Nederlandse titel: IN DE BAN VAN TEMOEDSJIN Opgewekt keek hij door het geopende venster naar buiten, naar een hoog oprijzende kastanjeboom. „Mag ik u vragen, professor, of mijn diagnose juist is geweest", vroeg Vogel. „Kamer vier, bed zes?" Kettner haalde de schouders op. „Ja, waarschijnlijk wel. Maar we zullen nog even moeten wachten. De behandeling behoeft in ieder geval niet veranderd te worden. Morgen of overmorgen zullen we meer weten". Vogel stak de handen in de zakken van de witte jas, die evenals zijn andere jassen op de borstzaak een met rode wol geborduurde vogel liet zien. „U ziet er vandaag weer eens bijzonder nerveus uit", zei professor Kettner en keek lachend naar Vogel. „Wat ik overigens nog vragen wilde, heeft u nog iets van uw vriend, Georg Bühler, gehoord?" „Dat is het juist, professor, wat mij zo nerveus maakt. Sinds hij een jaar geleden, in plaats van naar het sana torium van professor Beringer te gaan, hals-over-kop naar Mongolië vertrok, heb ik niets meer van hem gehoord! Maar juist vanmorgen heb ik een brief uit Londen van hem gekregen. Hij heeft in de mongoolse steppen heel veel beleefd en veel geleden. Een ring met een opaal, die een geheime kracht moet bezitten, moet daarbij een grote rol hebben gespeeld. Hij heeft die ten slotte geofferd opdat, zoals hij schreef, bij elkaar zou komen wat bij elkaar behoort. Voor zijn schuld zou hij nu boete hebben gedaan en de vervloeking zou zijn uit gewerkt. Dat heeft hij mij tenminste geschreven. Hij komt nu weer naar huis omom te trouwen. Wilt u misschien zelf de brief lezen, professor, zodat u zich een oordeel kunt vormen over de geestestoestand van mijn vriend?" Dokter Vogel gaf de professor enkele velletjes papier. Toen professor Kettner de brief gelezen had, keek hij peinzend uit het venster. „Wat denkt u er van, professor?." vroeg VogeL Langzaam en nadenkend vouwde professor Kettner de brief dicht en gaf haar weer aan dokter Vogel. „Ja", zei hij peinzend, „uw vriend lijkt mij nu weer gezond en normaal te zijn, maar of hij destijds wérkelijk ziek is geweest, wie zal het zeggen? Misschien is het alleen maar een schuldgevoel geweest, dat hem kwelde en dat zijn gemoedstoestand beïnvloedde. Of die schuld wérkelijk heeft bestaan of slechts in zijn verbeelding, is eigenlijk niet zo belangrijk. Vast staat in ieder geval dat blijkt tenminste duidelijk uit zijn brief dat hij zich nu voor gezuiverd houdt, dat hij meent boete gedaan te hebben omdat hij de levende Boedhha uit de vlammen gered heeft. Hij voelt zich nu van alle schuld, die hij op zich geladen meende te hebben door die armband op het graf van Dzjengis-Khan neer te leggen, bevrijd. De vervloeking zo voelt hij het klaarblijkelijk is thans van hem afgevallen. Het is overigens lang niet onwaar schijnlijk en best mogelijk, dat hij niet door autosugges tie zijn geestelijk evenwicht weer teruggevonden heeft, maar door de spanningen, waaraan hij heeft bloot gestaan tijdens en na de redding van de Boeddha en de zware schok, die hij heeft opgelopen, toen die steen op hem viel. Zo precies valt dat niet na te gaan. Wat weten wij eigenlijk van het innerlijke leven van de mens?" „U heeft het erg duidelijk uitgelegd, professor", ant woordde Vogel. „Maar dat een geestelijk zo hoogstaand mens als Georg Bühler aan een vervloeking kan geloven, begrijp ik eenvoudig niet". „Vogel, ik vraag u het nogmaals: wat weten wij nu écht? Onze kennis, waar wij zo trots op zijn, is eigen lijk slechts stukwerk. Dat moeten wij artsen in de eerste plaats wel toegeven. Wij zijn nauwelijks begon nen de eerste sluier op te lichten, die over het grote raadsel, dat wij leven noemen, ligt. Wij vermoeden wel veel, maar werkelijk wetenIk ben er rotsvast van overtuigd, dat er om het met Shakespeare te zeg genmeer dingen tussen hemel en aarde zijn, dan onze schoolwijsheid doet vermoeden...." EINDE Neoreligische faculteit. Het bestuur der Stichting voor Neoreligie heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de volgende brief gezonden: „Vooruit lopend op het beredeneerde jaarverslag, dat wij voor 1 november aan u zullen uit brengen, delen wij mede, dat met ingang van heden aan de bijzonder neoreligische faculteit voorlopig geen graden en titels zullen worden uitgereikt, die een acade mische opleiding onderstellen. Dit zal pas weer plaatsvinden, nadat de blijkbaar ge rezen twijfel aan de wetenschappelijke standing onzer hogeschool zijn ongegrond heid heeft bewezen." Mutaties Economische Hogeschool. Prof. dr. J. Tinbergen is benoemd tot gewoon hoogleraar in de wiskundige economie en de ontwikkelingprogrammering aan de Economische Hogeschool te Rotterdam, waar hij sinds 1933 als buitengewoon hoog leraar „statistiek, wiskundige economie en econometrie" doceerde. Ravage. Een 23-jarige woonwagen bewoner kreeg onlangs ongenoegen met een inwoner van Gouda. Toen hij op Ko ninginnedag met een oom en een neef weer in de kaarsenstad was, ging hij met deze naar het huis van de Gouwenaar en sloeg daar de boel kort en klein. Maar het was niet het huis van de gezochte, maar van diens buurman, die dit bezoek aller minst op prijs stelde. De politierechter in Rotterdam heeft de woonwagenbewoner een maand gevangenisstraf in het voor uitzicht gesteld. Bovendien moet hij f 400 schadevergoeding betalen. P. de Bruin overleden. Te Schiedam is in de leeftijd van 77 jaar overleden de heer P. de Bruin, oud-lid van het college van Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land. De heer De Bruin is van 1917 tot 1932 wethouder van Onderwijs geweest te Schiedam, waar hij in de gemeenteraad zitting had voor de S.D.A.P. In 1932 werd hij lid van Gedeputeerde Staten. Na de oorlog is de heer De Bruin enige tijd opge treden als waarnemend Commissaris der Koningin in Zuid-Holland. Afscheid. Generaal B. R. P. F. Has- selman zal op 31 oktober zijn functie van chef van de generale staf, tevens bevelheb ber der landstrijdkrachten, neerleggen. Op 30 oktober zal generaal Hasselman bij Oud-Leusden ten zuiden van Amersfoort een aantal onderdelen inspecteren, waarna een défilé wordt gehouden, waaraan onge veer 6000 man deelnemen. Onderscheiden. De Koningin heeft jhr. mr. E. W. Roëll, kamerheer buiten gewone dienst, en mevrouw W. A. Repe- laer van Driel-Van der Willigen, Dame du Palais, die beiden gedurende geruime tijd het particulier secretariaat van de Ko ningin hebben waargenomen, respectieve lijk benoemd tot commandeur en eredame in de Huisorde van Oranje. De NSU-fabrieken te Neckarsulm in (Did.) brengt een nieuwe kleine auto op de markt „Prinz" geheten. De wagen biedt plaats aan vier personen en heeft een luchtgekoelde viertact 2-cilinder 20 pk mo tor. De topsnelheid is 100 km. In West- Duitsland is de prijs 3.739 mark, in luxe uitvoering 4.079 mark. ADVERTENTIE DINSDAG 10 SEPTEMBER Linnaeushof: Zomertuin, dagelijks ge opend. Roxy: „De wraak van de woud loper", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Minerva: „Onsterfelijke muziek", alle leeft., 20.15 u. Frans Hals: „Hot Blood", 18 jaar, 20 uur. Studio: „De verloren zoon", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido: „Club de femmes", 18 j., 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Sym- phonie in goud", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Luxor: „In de macht der gangsters", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „De grote verleiding", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. WOENSDAG 11 SEPTEMBER Stadsschouwburg: De Haagse Comedie met „De tuinschuur", 20 uur. Concertge bouw: Winter-modeshow 19571958, 14.30 en 20.30 uur. Linnaeushof: Zomertuin dagelijks geopend. Roxy: „De wraak van de woudloper", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „Hot Blood", 18 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio: „De ver loren zoon", 14 jaar, 14.15, 19 en 21.15 uur. Lido: „Club de femmes", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Sym- phonie in goud", alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor: „In de macht der gangsters", 14 jaar, 14, 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „De grote verleiding", alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Minerva: „Wien bleibt Wien", alle leeft., 14.30 en 20.15 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6