Lederen kleding COR OLY „De Tuinschuur" van Graham Greene IJmuider Courant '„Spel van de wilde jacht'5; DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs Vanmorgen in de vishal en op zee Aanmeldingsformulier VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1957 laatste bundel van Achterberg Op oieer een niveau C. E. Dinaux Goede opvoering van aanvechtbaar stuk De heer Ph. Zwart overleden Textielpioniers geëerd „Vriendschap blijft als u schrijft" Aga Khan Iaat zes miljoen na in Groot-Brittannië Erfenis bestemd voor de begum en twee zoons Scheepvaart Houston enthousiast over vriendschapsambassadeurs AL HEEFT Gerrit Achterberg zich moeite gegeven zijn jongste bundel „Spel van de wilde jacht" (uitgeverij Mij. Querido), geschreven in opdracht van de regering, te doen voorkomen als een cyclus, een eenheid als bijvoorbeeld zijn „Ode aan Den Haag" of de „Ballade van de Gasfitter" zijn deze ruim veertig gedichten niet ge worden. De indeling in een proloog, een drietal bedrijven (door twee entr'actes ge scheiden), een epiloog en een „Sotternie" als toegift, is te willekeurig, te geforceerd haast,, dan dat ze door het onmiskenbare spel-element van deze „jacht" gerecht vaardigd kan worden geacht, zelfs dan als men aan de „ondergrondse" en super- rationele associaties, die het ferment zijn van Achterbergs poëzie, alle mogelijke speelruimte laat. De eerste entr'acte (het gedicht „Make laar") staat in een dermate verwijderd verband mèt, de tweede („Watersnood") zo geheel en al los van de overige gedichten, dat de aanwezigheid van deze beide son netten het geheel eerder schaadt dan ten goede komt. En wat het balladeske naspel „Mon Trésor" aangaat, waarin een duiven til op vrijersvoeten gaat om een carpe noctem te smaken met de bouwkeet Cor aan de stadsrand, als humoreske, die on danks alle verholen ernst het foppende van deze „cross-country" accentueert, heetf het zijn zin, als men wil. Verholen ernst, zei ik. Want er is geen sprake van dat het vrijblijvende van dit poëtische spel de dichter er toe zou hebben verleid, zijn eigenlijke thema, het motief van al zijn dichten, prijs te geven. Ook hier is het hardnekkige pogen om de ge storven geliefde in te lijven bij het ge dicht (en via de poëzie bij het leven) de inzet. „Ik blijf u abstraheren als voor- AMSTERDAM De staatsfondsen waren donderdagmid dag aan de vaste kant, tengevolge van het bericht, dat de Nederlandse regering met het Internationaal Monetair Fonds een overeenkomst heeft afgesloten, volgens welke Nederland tegen afgifte van in gul dens luidende promessen vreemde valuta kan aankopen tot 137% miljoen dollars. Deze maatregel werd op de beurs be schouwd als een steun voor de Nederland se deviezenpositie alsmede voor de geld markt. De opening in de staatsobligaties kwam evenwel overeen met de vorige slotprijzen. Toen het bericht bekend werd, trokken de koersen van deze papieren snel aan en sloten op vrijwel de hoogste koers van de dag. De staffellening was 7/8 hoger, de overige papieren tot 3/4 beter. De vaste stemming voor de staatsfond sen gaf vertrouwen voor de gehele markt, waarvan vooral de internationale fondsen profiteerden. Kon. Olie steeg tot 208 gul den, na een opening van 206,50. De slot- prijs van woensdag was 201.Een winst derhalve voor dit fonds van ruim 7 gulden (oude omrekening 37 punten). Philips trok aan van 262% tot 266 en noteeerde 5 punten winst. Unilever her stelde zich circa 9 punten en AKU haalde het verlies van woensdag van 4 punten ruimschoots in en kwam daar zelfs nog 2 punten boven op koers 172%. KLM was met 121 een paar dubbeltjes beter. De scheepvaarthoek, die aanvankelijk van aanbod te lijden had, waardoor verlie zen werden geleden van 2 tot 4 punten, herstelde zich in het verdere beursverloop over de gehele linie. Bij het scheiden van de markt waren de koersen wat onregel matig met een verschil van 1 punt naar beide zijden. Van de cultures noteerde Deli Mij. wederom 1 pet. hoger op 79 3/4, Amsterdam Rubber 3/4 beter en HVA goed prijshoudend. Aandelen Fridor werden vernomen op 20 tot 22 pet., obligaties circa 65. Prolongatie 5 pet. (ANP). NEW YORK Het herstel op de beurs te New York zette door en de totale waarde der geno teeerde fondsen steeg opnieuw met meer dan twee miljard dollar. De opleving strek te zich uit tot alle sectoren van de markt, maar bracht toch hogere omzet tot stand. De totale omzet daalde tot 2.010.000 tegen 2.130.000 op woensdag, toen het herstel laatbeurs met kracht werd ingezet. De stijging was opnieuw voornamelijk tech nisch van aard, waarbij, een paar nieuwe ontwikkelingen steun verleenden. De ko peraandelen ondergingen de invloed van de eerste prijsstijging voor koper in vele maanden. Oliefondsen reageerden op betere berichten over de politieke toestand in het Nabije Oosten. De winst kwam neer op 6.16 punten voor het industriële gemiddelde, dat sloot op 480.56 (474.40), 1.85 voor spoorwegfondsen die sloten op 132.40 (130.64) en 0.47 voor openbare nutsbedrijven die sloten op 67.58 (67.11).) Van het totaal van 1.162 verhandelde fondsen waren er 741 hoger, 196 lager en bleven er 225 onveranderd. De handel in Sperry Rand, General Motors, Royal Dutch, Bethlehem Steel, Anaconda, Standard Oil of New Jersey, Chrysler, Socony Mobil, U.S. Steel en Rhodesian Selection Trust was het levendigst. Alle sloten hoger, alleen Sperry Rand een fractie lager. (UP) Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen 3% o/o Nederl. '47 83% 3 u/o Nedl 1962/64 89% A. K. U. 172% Calvé Delft 326 Van Gelder Zonen 181% K. N Hoogovens 292 Nederl. Ford 234 N. Kabelfabriek. 270 gew. Philips Gloeil 267 268 pref.PhilipsGloeil 140% Unilever 383% 386 Wilton Fijenoord 221 Dordtsche Petrol. 972 Konkl. Petroleum f 207,80 208,50 A'dam Rubber 66% K. L. M 121,30 Holl. Amer. Lijn 154% N. Scheepv. Unie 147 Phs. v. Ommeren 226% H. V. A 114% Verg. Deli Mijen 80% Amsterd. Bank 196 Ned. Handel Mij 155 Rotterd. Bank 160% fwentsche Bank 160 Anaconda Copper 52 Va Bethlehem Steel 45 U. S. Steel 65 Oeneral Motors. 44% Shell Union 84% 32% heen", dicht Achterberg, zodra hij zich in een voortreffelijk gedicht „Kroondomein" met de adelsbrieven van zijn dichterschap meester gemaakt heeft van een eeuwen oud landgoed, van een wijkplaats ver bui ten de dagelijkse wereld, een landschap der verbeelding, dat zich in zijn afzonde ring gewillig genoeg laat verontstoffelijken om het onmogelijke met een immer parate en desperate hoop na te jagen in een wed loop met de onmacht. De dichter, uit elke situatie klinkklare munt slaand als los geld voor de door de dood ontvoerde ge liefde, houdt in zijn natuurreservaat angstvallig een leegte open, waarin zij de „u" uit zijn gedichten hem ieder ogenblik kan verschijnen. Hij wordt haar nabijheid gewaar in de avondmist, in de linde, in de grondnevels van de scheme ring, in de koude ijlte van de morgen- vroegte, in het strakke blauw van de herfsthemel. Hij bezweert haar onzicht bare aanwezigheid met een offerande aan „de heilige Hecate", jaagt op haar onvind baar verblijf in met behulp van de sterren: „Cassiopeia en de grote beer laten bij nacht hun witte tekens knakken om op het onbestaande in te hakken", roept nieuwe metaforen, ongedachte hyperbolen in het geweer om haar ont komen te verijdelen, en weet dat niet zij het is, niet méér is althans, die hij in zijn verbeeldingsjach. nazet, maar de poëzie zelve: de poëzie van het „onbestaande"; weet dat hij in de kwadratuur van de cirkel, in het goud der wijzen, in het per petuum mobile, in de verwoording van het woordeloze móét geloven, wil zijn dicht kunst niet aan haar ongerijmheid be zwijken. Ook in de enclave van het „kroondo mein" is deze magister ludi, deze spel- meester, zowel jager als gejaagde. Het landgoed wordt van alle kanten belaagd: huisknecht, tuinbaas, jachtopziener en rentmeester (elk door een gedicht ver- tegenwoordigd) heulen verdacht met de realiteit en doorkruisen zijn toverspel met de achterdocht der redelijke nuchterheid, terwijl inmiddels het domein meer en meer verkaveld dreigt te worden. Van daar dat hij zich aldus kan men het Zich voorstellen om de cyclische illusie niet te verstoren op reis begeeft om aan het ruimtelijk-begrensde te ontsporen en de tijd vóór te komen een jacht door andere landschappen, door bergstreken, met een enkel oponthoud in een stad, waarvan de dichter onverhoeds terugkeert tot het landgoed, waar alles bij het oude is gebleven: er wordt aan het einde van de „droom" in het koetshuis druk gefeest, alsof in het hol kasteel geen dichterlijke jager was geweest, en „grauw en geel beschimmelt in de hal het tafereel „de wilde jacht" waarover ik het had." Het spel is uit, de betovering is ver broken. Ook van deze jacht, speelser be dreven dan enige vorige, keert de dichter terug zonder de buit van het „verlossende woord": „ik breng u met geen woorden meer te weeg". Elke poëzie is een benade ring van het onuitsprekelijke, van het éne woord waarmee alles gezegd zou zijn. Elk waarachtig dichter jaagt dat éne, alles onthullende woord na, maar weinigen in ons taalgebied hebben daarbij even roeke- loos-bezeten als Achterberg alle schepen achter zich verbrand en zee gekozen op de reddingsboei van één enkel thema, om dwars door een nog ongekend gebied van onberekenbare taalstromen heen het altijd wijkende land van belofte tegemoet te worstelen. En al is deze Vliegende Hollan der der poëzie in zijn jongste bundel enkel aan het spelevaren, aan de einder van zijn tocht tekenen zich telkens de betoverende kustlijnen af van droomlanden, waar al leen de zuiverste poëzie voor anker kan gaan: gedichten als Dwingelo, Aanstalte, Zonneleen, als Tabor en Oreade, behoren in hun metaforische doorzichtigheid tot het beste dat Achterberg heeft gedicht. Lang niet overal is de speelse Muze hem even goedgunstig geweest, lang niet in elk gedicht wint de poëzie het in hoogste in stantie van de humor, al bevatten ook de minder geslaagde sonnetten en sonnet varianten zonder mankeren strofen, die de meesterhand verraden. In kunstvaardige grapjes als Anaconda, Trivia, Chauffeur en Tweede Meisje gaat het dartele wild met de jager op de loop, waarmee de kans op buit spijtig is verspeeld. Maar neem een gedicht als Tabor, openend met een poëti sche trouvaille als „Weidelanden hebben avond". Grondnevels stijgen op en brengen „de aarde op een lager plan". De begrens de wereld zakt dieper en dieper en in de ijlte van het grenzeloze voltrekt zich bui ten ruimte en tijd de hereniging met de ontvloden geliefde, met het bovenzinne lijke: „De sterren staan tussen ons in gezakt. We vinden bij de hemel onderdak. Er is hier plaats en tijd genoeg voor beiden. Verheerlijking begint zich af te scheiden: formeert een wolk van lichte duizelsteen en laat ons bovenwerkelijk bijeen." In versregels als deze is Achterberg op zijn onnavolgbaar niveau. Dat het weide- spel zich voor een deel heeft afgespeeld in contreien die daarbeneden liggen, is het risico van een adellijke nimrod, die zich bij wijze van avontuur in het gezelschap van poëtische koddebeiers begeeft. ADVERTENTIE voor MOTOR- en BROMFIETS- BERIJDERS De ideale kleding voor het komende seizoen Breestraat 108, telef. 4627 BEVERWIJK WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE In de leeftijd van 76 jaar is overleden de heer Ph. Zwart, oud-vishandelaar te IJmuiden. Voor de oorlog was de thans overledene een populaire inkoper in de IJmuider vis- hal. Hij Jogde zich speciaal op de export van vis toe en zijn voorliefde ging uit naar het kopen van rog, vleet, haaien en schol en kuit. Hij is vandaag ter aarde besteld op de Wester begraafplaats te IJmuiden. Stormvangsten Aan de vrijdagmarkt verschenen de Cu rasao als enige haringboot met 900 kisten plus 250 kleine, vooral slechte makreel als gevolg van de onstuimige reis en 75 stuks stijve kabeljauwen. Voorts waren er ver scheidene loggers en kotters aan de markt met in totaal 900 schelvis, 150 wijting, 185 gul en kabeljauw, 1000 haring, 375 makreel, 100 stokkebit, 10.000 kilo tong en 300 stuks stijve, alsmede 350 kisten schol. Hieronder bevond zich de Mercator met 320 'Kisten schelvis, 60 kleine makreel en 20 gul. Voor het buitenland De export nam de regels grote kabel jauwen af tegen f 122 tot f 112 en betaalde voor de kleine f 65 tot f 56 per regel. De kisten grote kabeljauwen maakten rond f 150 en de kisten kleine f 125. Grote, mid del- en zetschol ging voor f 48 tot f 54 van de hand en de enen deden f 45 tot f 51. Grootmiddel tongen haalde f 4.40 tot f 4.60 en de kleinmiddel f 3.50 a f 3.60 de kilo. De enen maakten f 2.90 tot f 3.10 en de slips f 2.80 tot f 2.90 met f 2.80 tot f 3.20 voor de tarbot. Binnenlandse afname He binnenland haalde grote gullen weg tegen f 54 tot f 56 en de middelgul haalde f 34 tot f 36 met f 18 tot f 20 voor de torren. De grote schelvis deed f 28 tot f 36 en de grootmiddel haalde f 28 a f 35. Klein middel schelvis is met f 27 tot f 35 betaald, voor de pennen kwam van f 24 tot f 30 en voor de braadjes van f 12 tot f 20. Wijting deed vanmorgen f 12 tot f 15 en schol II haalde f 35 tot f 50 mét f 19 tot f 36 voor de schol III. Grote tongen zijn verhandeld tegen f 4.50 to^ f 4.66 en de haring haalde f 11 tot f 16 per kist. Door de slechte kwa liteit van de makreel, die veel te lijden heeft gehad van de storm, werd hiervan lang niet alles verkocht. Wat er mee door kon haalde f 14 tot f 10 de kist. Haai van de Curacao Er werd door de Curagao een haai van ongeveer 125 kilo aangebracht, die f 184 opleverde. Morgen en maandag Morgen markt waarschijnlijk de Wiron II met de SCH 135. Deze laatste heeft 450 haring, 200 kleine makreel, 100 varia en wordt maandag door de Elie gevolgd, die met 1200 kisten haring op huis aan koerst. Vanavond wordt voorts de Eveline voor morgen binnen verwacht (van 4 sept.) met 300 hoofdzakelijk grove schelvis, 500 ma kreel, 75 haring, 25 wijting en 50 kool plus 50 haai, rog en vleet. De oudste schepen worden nu de KW 81 van 2 sept., de KW 94, 74, 176 en 59 van 3 sept. De KW 8 Deining en de RO 46 Claesje kunnen eveneens binnen verwacht worden. Haringvangsten van vannacht Vleetloggers: KW 70 3 k., 168 70 k., 170 5 k., 20 10 k., 29 22 k., 40 7 k., 44 8 k., 43 90 k. (uit halve vleet). Trekkers: KW 6 20 k., 74 17 k., 80 50 k„ 122 50 k., 123 20 k., 135 120 k., 176 60 k. Geen vangst: K 129 en 38. De overige schepen hebben vannacht niet gevist. Van zee De loggers en kotters hebben tot don derdagmorgen vijf uur kunnen vissen daarna werd de bries te fel. De vangsten waren 20 a 40 kilo tong met 4 a 5 manden bijvis. De loggers op 't Zand hebben het iets langer volgehouden met af en toe een trek van 30 a 40 manden hoops, maar tegen de middag gaven ook zij het op. De trawlers en grote loggers, die de haring visserij uitoefenen ter hoogte van het zand, hebben de gehele dag kunnen vis sen; pas tegen de avond dwong de storm de schippers de netten te halen. De dagvangsten van de trawlers bedroe gen 300 a 350 manden haring per schip. De IJM 211 had 900 kisten makreel; de IJM. 10 1000 kisten makreel en de SCH 135 800 kisten haring. De ambassadeur van Groot-Brittannië, Sir Paul Mason, heeft te Hengelo een bronzen plaquette onthuld om drie man nen te eren door wier initiatief de tex tielindustrie in Twente zich kon ontwik kelen. Deze plaquette werd bevestigd aan een pand dat staat op de plek, waarin 1932 een eenvoudig logement stond. In dat logement bracht de Belgische textiel ondernemer Charles de Maere de direc teur-secretaris van de Nederlandse Han delmaatschappij, Willem de Clerq, in ken nis met de Engelse textieltechnicus Tho mas Ainsworth. Uit deze kennismaking vloeide, door het invoeren van de snelspoel door Ainsworth, een snelle opkomst der textielindustrie in Twente, de Gelderse Achterhoek en het aangrenzende Westfaal- se gebied voort. De ambassadeur zei dat de internatio nale samenwerking tussen de Belg De Maere, de Nederlander Willem de Clerq en de Engelsman Thomas Ainsworth be schouwd zou kunnen worden als een voor proefje van een Europese vrije markt. Dank zij de even gevoelige als intelli gente regie van Joris Diels en de toege wijde inspanning van enige van de beste acteurs en actrices van de Haagse Comedie heeft men ook gisteravond in de Haarlem se Schouwburg lange tijd de illusie kunnen handhaven, dat Graham Greene een echte toneelschrijver zou zijn. Naar aanleiding van zijn vroeger vertoonde stuk „De ka mer waarin wij leven" kon men inderdaad hopen, dat hij dat zou worden. „De Tuin schuur" heeft mij dat geloof ontnomen. Maar ja, de voornaamste bedoeling was dan ook de toeschouwers een ander geloof bij te brengen, namelijk het rooms-katho- lieke. Dat is het goed recht van deze schrij. ver. Het zou zelfs prijzenswaardig kunnen zijn, dat hij ter verkondiging van zijn denkbeelden daaromtrent de middelen van het toneel gebruikt. Doch hij speelt niet eerlijk. En als men dat eenmaal ontdekt, bemerkt men tevens hoe bedriegelijk hij de mogelijkheden van het theater heeft toegepast. De onhandigheden, zoals de soms gebrekkige enscenering van het komen en gaan van personages, verzinken daarbij in het niet. De kwaliteiten, die daar ruimschoots tegenover staan, zijn typisch die van een bekwame romancier, die zijn figuren een gesloten persoonlijkheid weet te geven. Het merkwaardige is, dat zijn bellettrie veelal dramatisch aandoet en dat dit toneelstuk daarentegen in de eerste plaats een litte- Paul Steenbergen en Albert van Dal- sum in „De Tuinschuur" van Graham Greene. raire indruk maakt, ook door de wijze waarop een thema ontwikkeld wordt, uit gaande van een conflictsituatie in het ver leden. Dit is een uit zijn werk reeds lang bekend procédé: de behandeling in de trant van een psychologische detectiveroman van geloofsproblemen in een grensgebied tussen leven en dood. Het gaat daarbij ten slotte om de onthulling van wat achter de waarneembare feiten aan geestelijke wer kelijkheid verborgen ligt. Ondanks de ge laden, suggestieve dialogen was het mij onmogelijk dat alles even au sérieux te nemen als de zo uitmuntend door de spe lers verdedigde bedoeling was. Als men zijn denkkracht door de mysterieuze effec ten niet laat uitschakelen, maakt de teleur stelling bij de openbaring van het verbor gene tenslotte plaats voor protesten. Hoofdpersoon is de journalist James Callifer, die niet wordt toegelaten bij het sterfbed van zijn vader, een eens beroemd geweest zijnde denker, die het als zijn le venstaak beschouwde het atheïsme weten schappelijk in zijn geschriften te funderen. Deze James Callifer leeft gescheiden van zijn vrouw, omdat hij zich niet tot lief hebben in staat voelt. De gebeurtenissen in zijn ouderlijk huis, waar hij zich door het waas van geheimzinnigheid zijn positie als buitenstaander als het ware aan den lijve bewust wordt, dwingen hem ertoe de speurtocht voort te zetten naar zijn jeugd herinneringen, die niet verder dan tot zijn veertiende jaar terug gaan. Door toedoen van een onschuldig nichtje - de brutale engel in de familie komt hij op een spoor, dat naar de tuinschuur leidt. Daar moet iets gebeurd zijn, dat door de betrokken partijen sindsdien verzwegen of verdron gen is. Met behulp van een psychiater, die over slechtere informaties beschikt dan de toeschouwers, een aan de whiskey ver slaafd geraakte priester en uiteindelijk zijn moeder wordt in het laatste bedrijf de waarheid voor hem duidelijk. In die tuinschuur is namelijk iets ge beurd, dat blijkbaar als een wonder kan worden uitgelegd. De jongen James Calli fer heeft hier zelfmoord gepleegd, toen zijn vader gepoogd had hem ervan te overtui gen dat het christelijk geloof, hem door zijn priestelijke oom ingeprent, op waan denkbeelden zou berusten. Laatstgenoemde heeft toen in een gebed zjjn liefste bezit in ruil aangeboden voor het jonge leven, dat inderdaad terugkeerde. Naar later blijkt zijn daardoor de rollen omgekeerd: de priester verloor zijn geloof, de vader kon - hoewel niet durvende dit te beken nen - zijn ongeloof niet volhouden. Wat dit laatste betreft: Graham Greene wil ons wijsmaken, dat een atheïst zijn eenmaal in het openbaar beleden overtuiging niet zou durven prijsgeven, hetgeen men op zijn zachtst een merkwaardige opvatting omtrent de kracht van de twijfel mag noe menAl met al is door deze wonder- doenerij de rede buiten spel gezet zolang de vertoning duurt. En nu kan Graham Greene zijn alter ego (er is naar de geest van bekering een sterk autobiografisch element in dit stuk) wel laten verklaren, dat deze niet zou kunnen geloven in een God, die hij kan begrijpen, het is mijner zijds bijzonder moeilijk wél te geloven in een schrijver, die ik niet kan begrijpen. Dit laatste zou helemaal niet aan de orde zijn, ware het niet dat de auteur voort durend werkte met aan de zielkunde ont leende methodes. Paul Steenbergen speel de echter het wonder klaar ons bijna in James Callifer te doen geloven. Zeker kon men dat ten aanzien van zijn gekweldheid en zijn drang om een oplossing voor zijn innerlijke onzekerheid te vinden. Jan van der Linden wist de overbodigheid van de psychiater niet te verbergen, Albert van Dalsum daarentegen een zekere ontroering te wekken als de priester, die met behulp van teveel sterke drank berust in het ver geten offer dat hij gebracht heeft. Max Croiset trachtte de onoverzichtelijkheid van zijn functie als dokter en huisvriend te camoufleren met een deftig pak en een gestrenge dictie, Fie Carelsen en Myra Ward vervulden met bereidwillige moeite de ondankbare rollen van moeder en lief hebbende vrouw. Er was nog een bijzon dere verrassing: de mooie, ongewrongen vertolking door Maria de Booy als het jonge, ondernemende meisje: een natuur lijke verschijning in een doorlopend kramp achtig milieu. David Koning „Vriendschap blijft als u schrijft". On der deze leuze wordt van 6 tot 12 oktober in ons land een internationale correspon- dentieweek gehouden onder auspiciën van de Vereniging voor Internationaal Jeugd- verkeer op verzoek van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Van het Nederlandse Comité, dat de or ganisatie op zich genomen heeft is dr. B. D. E Kraft uit Amsterdam voorzitter. De correspondentieweek heeft als ideëel doei de vriendschap in de wereld te bevorde ren, in zonderheid tussen mensen die tot verschillende nationaliteiten behoren. De P.T.T. zal gedurende enige maanden een speciaal poststempel gebruiken, waar op de leuze van de internationale corres pondentieweek voorkomt. Bovendien wordt tijdens deze week een prijsvraag gehouden, waarvoor de formulieren door ongeveer 1.700 boekhandelaren in Nederland zullen worden verspreid. De eerste prijs is een verblijf gedurende veertien dagen van twee personen in 't Internationaal Jeugd- hotel te Scheveningen, f 15 zakgeld per persoon per week, f 25 reiskosten en Am sterdam-Brussel per K.L.M. LONDEN (UP) Te Londen is het tes tament geopend van de Aga Khan, die op 11 juli in Zwitserland overleden is. In con tanten, aandelen en ander bezit omvat de Britse erfenis een waarde van netto 578.334 pond sterling (ongeveer zes miljoen gulden). Het feit dat als domicilie Genève is opgegeven, betekent voor de erfgenamen een belangrijk voordeel daar onder de Britse wetgeving de fiscus zeventig per cent van de erfeniswaarde ontvangt. De Begum Aga Khan ontvangt 50.000 pond sterling, aan te wenden voor de bouw van een mausoleum en de bijzetting van de Aga Khan, met het verzoek dat zij na haar dood in hetzelfde mausoleum ter aarde wordt besteld. De Noorse verpleeg ster Halldis Poppe die voor de zoon van de Aga Khan, Sadroeddin, gezorgd heeft, ontvangt 10.000 pond sterling. De renstal van de Aga Khan in Ierland en Frankrijk zal verkocht worden. De opbrengst wordt bij de erfenis gevoegd. Juwelen en siera den zullen onder de erfgenamen verdeeld worden. Het onroerend goed zal in drie gelijke delen gesplitst worden. De Begum ont vangt een achtste van de beide eerste de len en het overblijvende van deze twee derden wordt gedeeld door Ali Khan en Sadroeddin. Het derde deel is bestemd voor de belastingen die uit de erfenis voortko men, en wat resteert wordt eventueel on der de beide zoons verdeeld. Zijn beide zoons verzoekt de overledene „mijn vrouw, Yve, en mijn vorige echtge note, Andrée Joséphine, met grote vrien delijkheid en achting" te bejegenen. Zijn kleinzoon Karim, die hij als zijn opvolger als leider van een twintig miljoen aanhan gers van de mohammedaanse sekte der Is- mailieten aanwees, moet zich de eerste zeven jaar door de begum (een Frangaise) laten leiden. De nieuwe Aga Khan is verzekerd van een inkomen van meer dan tien miljoen gulden per jaar. Het Britse legaat is slechts een klein deel van de totale erfenis van de Aga Khan. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ 4e klasse, 17e lijst 2.000 met premie van 30.000 14160. Premie van 3.000 7610. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats wenst zich met ingang van K te abonneren op per week 59 cent - per kwartaal 7.65. doorhalen wat niet verlangd wordt. Handtekening: Zü die zich met ingang van 1 oktober 1957 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 september 1957 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's du6 niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen Adonis, 12 v. Emden n. Amsterdam. Almkerk, 12 v. Mombasa n. Aden. Alwaki, 13 te Aden. Ameland, 13 te Beyrouth. Argos, pass. 12 Gibraltar n. Rotterdam. Attis, 12 v. Bremen n. Antwerpen. Amstelveen, 13 te Rotterdam. Alamak, 14 te St. Vincent (Kp. Verd. eiL) verw. Alhena, 13 te Antwerpen. Alioth, 13 te Villa Constitucion. Arnedijk, 13 te Houston. Ariadne, 13 v. Rotterdam n. Hamburg. Airistelsluis, 16 te Kobe verw. v. New Orleans. Aardijk, 15 te Le Havre verw. Agamemnon, 13 te Maracaibo verw. Amstelbrug, 13 te Geraldton. Amstelpark, 21 te Rotterdam verw. Banggai, 12 v. Bandar Shapur n. Abadan. Borneo, 13 te Pladju verw. Bantam, 13 te Halifax. Bat jan, 14 te New Orleans verw. Bussum, 12 dw. Miami n. New York. Beninkust, 13 dw. Finisterre n. Dakar. Boschkerk, 14 te Aden verw. Balong, 12 te Djibouti. Bengkalis, 13 te Manokwari verw. Bennekom, 13 op Schelde n. Antwerpen. Bloemfontein, 13 te Antwerpen. Britsum, 11 2370 m. v. Churchill. Charis, 12 v. Amsterdam n. Rotterdam. Caltex Delft, 12 v. Colombo n. Bahrein. Cradle of Liberty, 12 dw. Pantellaria n. Pt. Said. Corilla, 13 te Port Sudan. Caltex Leiden, 12 v. Suez n. Bandar Mashur. Caltex Nederland, 12 v. Esbjerg n. Sidon. Castor, 13 te Ciudad Trujillo. Camerounkust, 11 v. Matadi n. Pointe Noire. Crania, 11 120 m. n.w. Fayal n. Curagao. Concepcion, 11 115 mijl n.w. Kaap Blanco naar Paranagua. Dalerdijk, 14 te Cristobal verw. Dordrecht, 13 te Philadelphia. Duivendijk, 13 te Seatle. Eos, 12 te Piraeus. Etrema, 13 te Curagao verw. Fairsea, 8 v. New York n. Southampton. Felipes, 13 te Pladju verw. Groote Beer, 12 te Rotterdam. Gaasterkerk, 13 te Rangoon. Hispania, 11 v. IJmuiden n. Bilbao. Hathor, 12 te Atbuku. Houtman, 12 v. Singapore n. Bangkok. Haulerwijk, pass. 12 zuidp. Ierland n. Londen. Hera, 13 te Barbados. Hersilia, 12 v. Puerto Ordaz n. Amsterdam. Hector, 13 v. Amsterdam n. Wismar. Hermes, 12 v. Amsterdam n. West-Indië. Hera,, 11 460 m. o.n.o. Barbados n. Barbados. Kara, 13 te Vundapoint verw. Korenia, pass. 12 Straat Ormoes n. Triëst. Kabylia, 13 te Bachaquero. Katelysia, 13 te Curagao. Krebsia, 12 v. Surabaja n. Singapore. Karimata, 12 457 m. z.z.o. Suez v. Aden. Kylix, 13 te Londen v. Curagao. Koningswaard, 11 200 m. z.o. Bermud. n. Dublin. Kota Gede, 12 te Marseille verw. Laertes, 13 te Amsterdam. Lekhaven, 12 v. Buenos Aires n. Las Palmas. Lekkerkerk, 12 v. Marseille n. Hamburg. Loenerkerk, 12 nog te Khorramshar. Lombok, 13 te Mozambique. Langkoeas, 13 te Semarang. Leersum, 13 te Barcelona. Leopoldskerk, 12 bij Cuxhaven n. Rotterdam. Liberty Bell, pass. 12 Socotra n. Philadelphia. Maetsuyker, 13 te Tandjong Priok. Malea, 12 70 m. n. Banka, 13 te Pladju verw. Musilloyd, 12 te Tandjong Priok. Maas, 12 te Rotterdam. Mataram, 13 te Rotterdam. Modjokerto, 12 v. Rotterdam n. Hamburg. Merwelloyd, 13 te Belawan. Moordrecht, 12 van de Deleware Bay naar Mena Al Ahmadi. Maureen, 12 v. Rotterdam n. Charleston. Mijdrecht, 23 te Houston verw. Notos, 12 v. Amsterdam n. Hamburg. Naess Commander, 13 te Mena Al Ahmadi. Nanusa, 12 v. Singapore n. Colombo. Nias, 13 te Karachi. Oranjefontein, 11 1050 m. z.z.o. Kp. Palmas naar Las Palmas. Osiris, 12 v. Maracaibo n. Baltimore. Orion, 12 te Piraeus. Overijsel, 13 v. Casablanca n. Antwerpen. Poelau Laut, 13 te Singapore. Prins Willem George Frederik, 12 van Montreal naar Toronto. Pr. Joh. Willem Friso, 13 v. R'dam n. Montreal. Polydorus, 13 te Labuan. Prins Alexander, 11 v. Montreal n. Rotterdam. Prins Casimir, 12 te Quebec. Prins Fred. Hendrik, 12 v. Glasgow n. Montreal. Prins Philips Willem, 13 te Camp belton. Prins der Nederlanden, 13 te Rotterdam. Peperkust, 12 74 m. z.z.w. K. Blanco n. Le Havre. Papendrecht, 13 te Caripito verw. Pëïidrecht, 16 te Fao verW: Poseidon, 13 te Ciudad Trujillo verw. Pygmalion, 13 v. Antiqua n. Auxcayes. Parkhaven, 12 v. Rotterdam n. Hamburg. Rijndam, pass. 12 Belle Isle n. Southampton. Rondo, 11 te Southampton n. Amsterdam. Saidja, 13 te Singapore. Senegalkust, 12 v. Abidjan n. Takoradi. Stad Arnhem, 12 v. West-Hartlepool n. Narvik. Stad Utrecht, pass. 12 Stadlandet n. Narvik. Straat Torres, 12 v. Adelaide n. Fremantle. Salatiga, 12 v. Bombay n. Cochin. Sloterdijk, 12 v. New York n. Philadelphia. Stad Leiden, 12 v. Pepel n. IJmuiden. Statendam, 13 te Southampton. Straat Madura, 13 te Bombay. Straat Malakka, 13 te East-London. Stad Schiedam, 13 v. Rotterdam n. Melilla. Sibajak, 13 te Tandjong Priok verw. Soestdijk, 12 te N. York verw. v. Newport News. Sliedrecht, 16 te Port Said verw. Stad Vlaardingen, 13 dw. Bergen Nw. n. Emden. Statue of Liberty, 24 te Philadelphia verw. Solon, 11 v. Guanta n. La Guaira. Tlisse, 13 v. Suez n. Tandjong Priok. Telamon, 12 180 m. n.o. Santa Maria n. Will.stad. Tiberius, 12 te New York verw. Tjibantjet, 13 te Yokkaichi verw. v. Yokohama. Teucer, 11 v. Surabaja n. Tjilatjap. Vasum, 13 te Genua. Wieldrecht, 13 te Port Said. Westertoren, 12 v. Amsterdam n. Mena Al Ahm. Westland, 12 v. Amsterdam n. Hamburg. W. Alton Jones, 17 te Suez verw. Zijpenberg, pass. 12 Ouessant n. Sluiskil. Zaankerk, 12 v. Las Palmas n. Kaapstad. Zuiderkruis, 12 v. New York n. Rotterdam. KLEINE VAART Alcetas, 12 60 m. n. Kp. Bon n. Antwerpen. Badzo, 12 in monding Thames t. anker n. R'dam. Draco, 11 v. Tanger n. Ceuta. June, 12 in Wash Bay n. Maassluis. Nero, 11 v. Barcelona n. Taragon. Phidias, 11 v. Malta n. Bari. Ponza, pass. 11 Eider rivier n. Kristinehamn. Zuiderzee, 11 50 m. z. Ouessant n. IJmuiden. SLEEPVAART Gele Zee, 11 70 m. n.w. oostpunt Jamaica naar Maracaibo. Poolzee, 11 te Trenton. Thames, 11 35 m. w. Ouessant n. Perzische Golf. Zeeland, 11 200 m. n.w. Jamaica n. Maracaibo. Barendszee, 12 330 m. n.n.w. San Antonio naar Puerto Cavello. Clyde, 12 v. Honolulu n. Panamakanaal. Hudson, 12 te Aden. Noordzee, 12 v. Hoek v. Hollland n. Falmouth. Titan, 12 v. Barbados n. Curagao. Tyne, 12 v. Beyrouth n. Kuwait. De twintig „vriendschapsambassadeurs" uit Europa, gasten van de K.L.M., die met de tweede K.L.M.-vlucht op de nieuwe lijn in Houston arriveerden, zijn daar enthou siast ontvangen. Theodore Andersen, de Deense postbe- steller, gekleed in zijn helderrode uniform, vergezelde donderdag een collega in diens wijk in Houston. De Parijse taxi-chauffeur Jacques Trytour, reed in een taxi door Houstons straten. Drie spoorweg-employé's reden mee op een locomotief van de Southern Pacific. Zelfs voor Umberto Valesin, de gondelier uit Venetië, werd een „baan" gevonden. De K.L.M. had een gondel uit New Orleans laten halen. Het vaartuig werd donderdag in het zwembad van het Sham rock Hiltonhotel te water gelaten, waarop de Venetiaan met hotelgasten aan boord rondvoer, onder het zingen van Italiaanse liederen. Maar voor Karl Tornstrand, conducteur van de Zweedse ondergrondse, en Viktor Torriana, een bestuurder van een Zwitser se kabelwagen, werden rondritten door de stad gearrangeerd, aangezien aan Texas' golfkust geen ondergrondse spoorwegen of bergen te vinden zijn. De Europese journalisten brachten de dag door met bezoeken aan drie plaatse lijke dagbladkantoren. (UP).

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 11