Prins Bernhard stelt nieuw filterstation in werking |§yii LONG RUN llggj SU? Leven van het oerwoud in film zonder effectbejag Van de bestedingsbeperking was weinig te bemerken RIVIERWATER NAAR HET DUIN King Size met koelfilter Bussumse radiohandeiaar veroordeeld WRK in gebruik genomen; „stad en land" verbonden door 81 km lange buis VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1957 i Twee Dordtse pakhuizen door brand verwoest Bliksem maakt twee slachtoffers „GEEN PLAATS VOOR WILDE Dat is verkwikking: het gezonde samenspel van felle zon en koele sneeuw - van Amerika's zonnige tabakken en Long Runs koelfilter. Rook koel.... rook Long Run. JAARBEURSEXPOSANTEN VERRAST Ambonezen ontstemd over de woonoorden FOTO CINE Minister Suurhoff klaagt over uitblijven van ondernemingsraden (Van een onzer redacteuren) DE WESTERSTORM dreunde gistermiddag in alle hevigheid tegen de ramen van het gebouwencomplex der Watertransportmaatschappij Rijn—Kennemerland bij Jutfaas en op de drassige vlakte van het lage land leek de uitdroging van de Kennemerduinen een onbestaanbare zaak, toen daar nog een wolkbreuk óók bijkwam. Niettemin was het de beste argumentatie, die de natuur dit grootse mensenwerk kon meegeven op deze eerste dag van zijn functioneren: ondanks al deze regen en ondanks de regen van alle zomers van Nederland, was er een betonnen buis van anderhalve meter dikte en 81 kilometer lengte nodig, om het Rijn-Lekwater naar de duinen bij Vogelenzang en Castricum te brengen, wilden Amsterdam, de provincie en de industrieën binnen afzienbare tijd niet met een fatale uitdroging komen te zitten. Prins Bernhard heeft gisteren met de roffels van eeft onweer als begeleiding, de installatie in dienst gesteld door boven het bekken, waarin het van slib en het ergste vuil gezuiverde rivierwater langs felle lampen stroomt, voor het de lange reis naar het Noorden begint, een schakelaar om te draaien. En na afloop van de deftige bijeenkomst die in de grote hal van het filterstation werd belegd om deze belangrijke dag gro ter luister bij te zetten, hebben personeels leden van het Provinciaal Waterleiding bedrijf in Noordholland en van de Amster damse waterleiding met de Hoogovens en Van Gelder de klanten van deze WRK in een verrassend goed spel „Stad en Land" de achtergronden van deze enorme pijpleiding tussen het Utrechtse en Noordholland belicht. Van Hop naar Leb Voorafgaand aan de plechtige ingebruik neming hebben drie sprekers het belang van het transport van het rivierwater naar de duinen belicht. De heer A. B. J. Prak ken, het woord voerend als voorzitter van de Raad van Commissarissen van de WRK, richtte zich tot de vele genodigden, onder wie zich niet alleen de commissarissen der Koningin in de provincies Noordholland en Utrecht, vele raadsleden van Amsterdam en Velsen en enige burgemeesters bevon den, maar ook landelijke autoriteiten als minister J. G. Suurhoff en een vertegen woordiger van de minister van Verkeer en Waterstaat en ging nog eens de desastreu ze gevolgen van de wateronttrekking aan het „diepduin" na. Hij herinnerde er aan, hoe in het allereerste stadium van het zoeken naar een wapen tegen de toene mende verzilting der duinen de provincie het plan had om in het Hoornse Hop een prise d'eau te plaatsen om op die manier IJselmeerwater aan de duinen toe te voe gen, maar hoe later een compromis met een Amsterdams plan tot stand kwam: de „winning" van rivierwater bij Jutfaas. Na een terugblik op de vele moeilijkhe den, zowel technisch als maatschappelijk,- die het leggen van de pijpleiding oplever de, gaf hij het woord aan minister J. G. Suurhoff, de ambtsdrager voor Sociale Za ken en Volksgezondheid. „Ons land moet zich met het oog op de toekomstige stijging van het inwonertal enorme kapitaalsuitga ven getroosten en de stille controverse tussen doorgaande overheidsinvesteringen en de wens tot doorgaande consumptie uitbreiding onder het publiek noemde hij een van de moeilijkste punten der huidige economie. Voorts herinnerde de minister eraan, hoe EN DE WERELD GROEIT De ontwikkeling v.d. wereldbevolking. lOOOi.v.Chr. ca. 80miljoen zielen Mj.naChr. ÏOÓT 300miljoen zielen Hé 1700 ca. 600. miljoen zielen. 1900 ca. 1.5- miljard zielen. heden ca. 2.6 miljard zielen. berekening voor hel jaar 1980 ca. 3.5 miljard zielen. berekening voor hel iaar2000ca. 5miljard zielen. bereKening voor hel jaar 3000 ca.. 32 miljard zielen. Een felle brand heeft vannacht twee pak huizen aan de Nieuwe Haven in Dordrecht volkomen verwoest. De pakhuizen waren beide in gebruik bij een groothandel in elektronische apparaten. De Dordtse brandweer bestreed het vuur met 21 stralen Bovendien werd een water kanon op de vuurzee gericht. De straffe Zuidwesten wind deed boven de pakhuizen een enorme vonkenregen opwaaien, die bij droog weer zeer gevaarlijk zou zijn ge weest voor de oude bebouwing in deze wijk. De brandweer kon uitbreiding van de brand naar een naburig perceel voor komen. Het blussingswerk werd bemoei lijkt doordat zich onder de voorraden van de handelsonderneming ongeveer 1500 elektrische radiatoren bevonden, die met olie gevuld waren. Telkens klonken er ex plosies als deze radiatoren uit elkaar sprongen. De weglopende olie bood het vuur telkens nieuw voedsel. Na tweeënhalf uur was'men de brand nagenoeg meester. Beide pakhuizen waren toen echter reeds totaal uitgebrand. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. zuiver drinkwater een steeds belangrijker functie gaat krijgen in de samenleving hoe daardoor naast de strijd tegen het wa ter in Nederland een miljoenenverslinden- de strijd om het water wordt gevoerd. Hij zag inmiddels persoonlijk een voordeel in het infiltreren van het duingebied voor de recreatie: de waarde van het duin als drinkwaterwinnings- en zuiveringsgebied wordt door dit project kennelijk verhoogd en daarmee wordt het behoud van dit ge bied als ontspanningsressort alleen maar bevorderd. Aan de andere kant, zo merkte de heer Suurhoff op, wordt de vervuiling van de Rijn steeds ernstiger. Het was hem ten slotte een genoegen twee Koninklijke on derscheidingen uit te reiken aan de heren ir. S. Kramer, directeur van het PWN en mede-directeur van de WRK en aan de adjunct-directeur van de WRK, de heer W. van der Werff, die respectievelijk be giftigd werden met het officierschap en het ridderschap van Oranje Nassau. Ir. C. Biemond, president-directeur van de WRK borduurde in zijn toespraak voort op het door de minister aangeroerde on derwerp van de Rijnvervuiling en hij vertelde, dat al is de Rijn een der meest- constante rivieren in Europa en dus als wateraanvoerder bijzonder geschikt, de niet-natuurlijke afvalstoffen van de Duit se en Franse industriebekkens het rivier water ernstig bederven. Vooral de kolen- en kalimijnen zijn hier de schuldigen en er moet een remedie tegen deze kwaal worden gevonden, vond ir. Biemond, die daarvoor in de richting van het interna tionaal overleg wees. Plezier Nadat ook hij geduid had op de toene mende „druk" op de waterleidingen vooral voor „zakelijk" gebruik, heeft Prins Bern hard het (vuile) Rijn-Lekwater doen toe stromen door op een knop te drukken, zo dat de filterbakken zich vulden en het van slib gezuiverde water, beschenen door elektrisch licht zich naar de waterkelders en de pompen bewoog al ging dat dan ook met enige vertraging, waarover de Prins zelf het meeste plezier had. Tenslot- ti is het spel „Stad en Land" opgevoerd een voortreffelijke tekst van ir. K. W. H. Leeflang werd op het geïmproviseerde toneel gebracht door een groep personeels leden der twee afnemende waterleidings bedrijven en uit net berijmde verhaal bleek de samenhang tussen het land, waar het water wordt opgepompt en de stad, die daarvan gaat profiteren. Vol aardige vondsten zoals het uitstippelen van de leiding tussen Jutfaas en de duinen met de meest onverwachte requisieten en het in voeren van de industrieën op een origi nele manier en, niet te vergeten, de snel- begrepen gloss op de Amsterdamse IJ- tunnel heeft dit spel aller waardering geoogst. Tijdens de hevige onweders zijn donder dag twee mensen door blikseminslag ge dood. In een boerderij in de Kerkelanden tussen Hilversum en Loosdrecht, werd een zevenenzestigjarige vrouw, M. van Kooij- Hartog, getroffen. De bliksem sloeg niet direct in de boerderij, maar in een der palen van een bovengrondse elektriciteits leiding. Via deze leiding vloog de bliksem naar de boerderij van de familie Kooij, waar de boerin in de kelder bij de scha kelkast aan het werk was. De schakelkast ontplofte en de boerin werd op slag ge dood. Omwonenden vonden later het stof felijk overschot van de vrouw, die op het moment van het ongeluk alleen thuis was. De bliksem had verder de binnenleiding en alle stopcontacten in de boerderij verwoest, waarbij een begin van brand ontstond, dat tijdig kon worden geblust. In de omgeving van Winterswijk is de 39-jarige landbouwer G. J. Rosken bij werkzaamheden op zijn akker in de buurt schap Henxel door de bliksem getroffen en gedood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van drie kinderen. AAN de oever van een meer in de Afri kaanse jungle staat een olifant. Een slecht gericht schot heeft een wonde veroorzaakt in een voorpoot. De wond is groot en diep. Ze loopt in een brede ring om de logge poot heen. Om de pijn te verzachten waadt de olifant het meer in. Het water geeft koelte aan de brandende pijn, maar niet lang. De olifant moet sterven. Hij wentelt zich op zijn zijde in het water. Alleen zijn slurf steekt er nog boven uit. Tot hij tenslotte niet meer bij machte is tot deze laatste krachtsinspanning. Het water golft over de olifant heen. De slurf verdwijnt. De goedmoedige kolos van het oerwoud heeft de strijd opgegeven. Dit is een der navrantste scènes uit het slot van de film „Geen plaats voor wilde dieren". Een film, die dr. Bernard Grzimek, directeur van de dierentuin in Frankfort, tezamen met zijn broer Michael in Afrika heeft opgenomen. Een film „naar het leven" en een aanklacht. Want de olifant, die men voor zijn ogen ziet sterven, is een van de slachtoffers, die er zovele in Afrika vallen, de prijs voor de jacht op groot wild, georganiseerd ten behoeve van rijke „sportieve" toeristen. Ze huren een gids en trekken er op uit. Het wild, dat voor de loop van hun geweer komt, knal len ze neer. Soms gelukt het zo'n dier, aan geschoten, te ontsnappen. Maar het is ten dode gedoemd. Aanstonds vreten de gieren van zijn lijk. En zelfs de koning der wil dernis, de leeuw, stilt zijn honger, voor zichtig manoeuvrerend op de kolossale romp van een nijlpaard, dat aan de zinne loze moordzucht van de jagers ten offer viel. Er zijn enkele veelzeggende scènes in de film opgenomen van zo'n slachtpartij. Ze wekken onze toorn op over de lafheid van wie ze durven begaan. Maar zeker zou deze goedkope vorm van jachtamusement nooit zo onze verontwaardiging gaande maken, wanneer niet dr. Grzimek ons had meegevoerd naar een paradijselijke enclave in Belgisch Kongo, waar de wilde dieren nog leven zonder vrees voor de mens, om dat het de mens verboden is daar huis te houden op de manier, die elders in Afrika de okapi tot een zeldzaam dier heeft ge maakt, bepaalde rundersoorten radicaal heeft uitgeroeid en - door de aanleg van snelle verkeerswegen en de bouw van ste den het land zijn watertoevoer heeft ont nomen, zodat het verdort tot een woestijn. Het oerwoud, die grote spons, die al het water opzuigt en bewaart, wordt platge brand en neergehakt. Waar het verdwijnt, verdwijnt ook het water. Er is minder ver damping. Er vallen minder regens. Het land verliest zijn vruchtbaarheid, de dieren vinden de bronnen niet meer, waaraan zij zich laven. De technische evolutie heeft in Afrika een revolutie ontketend. Nog geen vijftig jaar geleden woonden de primitieve inboorlingen gelukkig met hun stam, diep in het bos, waar zij de zegeningen der Wes terse cultuur ontbeerden, maar er ook niet tegen gevaccineerd hoefden te worden Hun nakomelingschap staat nu langs de grote autowegen, de handen uitgestrekt om het geld op te vangen, dat de geamuseerde toerist hun toewerpt. Het zwarte wereld deel ontwaakt. Maar hun boze geesten hebben plaats gemaakt voor andere fan tomen. ADVERTENTIE if Long Run Fresh Flavor Filter De president van de Amsterdamse recht bank heeft vanmorgen uitspraak gedaan in een kort geding tussen de officiële impor teur van Grundig radio- en televisietoe stellen en een radio-kleinhandelaar in Bus- sum. De importeur, die zich beriep op het merkenrecht in zijn strijd tegen de hande laren, die de Grundig-radio's zelf uit Duits land importeren en voor veel lagere prijzen aan het publiek verkopen, werd door de president in het gelijk gesteld. De Bussumse handelaar werd een verbod opgelegd, het merk „Gint", dat Grundig kortelings als tweede fabrieksmerk op zijn toestellen aanbrengt, te gebruiken. Op elke dag en elke overtreding van dit verbod werd een dwangsom van 1000 gulden ge steld. De handelaar werd bovendien ver oordeeld tot de kosten van het geding. DAT, OOK DAT, laat de film zien. Het zijn slechts enkele flitsen, maar zij zijn veelzeggend. Hun effect is indringender naarmate het contrast dieper op ons in werkt, dat de film eerst had geschapen: het leven der dieren aan de oevers der Itoeririvier en het leven der Pygmeeën in het ondoordringbare Itoeri-woud. Men zou dat moeten zien: de zeden en gewoonten van het nijlpaard Kiboko met zijn veertien vrouwen en dertig zoons en dochteren. Men zou zich moeten verbazen over de vredelievende krokodillen, die de eenden rustig in hun nabijheid laten, omdat er in de rivier vis genoeg voorhanden is. Men zou de geweldige neushoorn en het trouwe vogeltje op zijn kop moeten gadeslaan. Men zou de vogeltjes moeten zien glijden langs de lange hals der giraffes. Er komen talrijke dieren aan bod in de film van dr. Grzimek, van vlooiende apen - dat doen ze alleen uit vriendschap en genegenheid - tot kakkerlakken, sprinkhanen en mieren toe. Zelfs in de duisternis van de nacht is deze dierenvriend met zijn camera op pad ge weest. Hij verrast het oerwoud in zijn wreedheid, zijn angst en zijn zucht tot zelf behoud. Hij betrapt er het leven in zijn boeiendste gedaanten. Maar zo hij ons al eens doet huiveren van afschuw, hij leert ons eerbied te hebben voor de weergaloze orde en pracht der natuur, waarin de din gen zich voltrekken naar de wet van ge boren worden en sterven, vallen en op staan, komen en ondergaan. De natuur en de dieren zijn niet wreed, betoogt de film. Zij doden, ze martelen niet. En de beelden laten het zien. ZEER VEEL OPNAMEN zijn met de tele-lens gedaan. Andere van dichtbij ge schoten. Er moet een enorme portie geduld aan ten grondslag liggen. Ook durf, liefde en vastberadenheid. Trucages zijn er niet. Het is echt wat men ziet en de montage mag dan voor de dramatische opbouw zor- Een neushoorn in de Afrikaanse steppe. Het dier werd van onderen af genomen. Het effect is dan ook dreigend en imposant. HOE IS HET VERLOOP van de Utrechtse jaarbeurs, zakelijk gezien, geweest? Het is de vraag, die na iedere jaarbeurs wordt gesteld en vooral na de thans geëindigde najaarsbeurs. De deelnemers hebben een terugslag verwacht van de bestedingsbeperking. In een aantal vraaggesprekken met standhouders, die repre sentatief voor hun branche mogen worden geacht, hebben wij gehoord dat de dreiging van de bestedingsbeperking in de consumptieve sector en die maakte het voornaamste deel uit van de beurs goedaardig is uitgevallen. De tweede week, die anders nog wel eens als slapper dan de eerste geldt, had voor vele stand houders verrassingen in petto gehad. Een grote firma, die automaten op de beurs brengt, boekte een uitstekende om zet. Sigarettenautomaten werden grif ver kocht evenals machinerieën van f 6.000, tot f 10.000,De firma was optimistisch over de opgaande lijn, die in de automaten- branche te constateren is. Ook 'de afdeling muziekinstrumenten liet zich over de grote belangstelling, die er bij particulieren en kerken is voor kost bare instrumenten als elektrische en elek tronische apparatuur, optimistisch uit. Van de bestedingsbeperking is geen spoor ge merkt in deze sector. In de diepvriesafdeling was men minder enthousiast over de beurs. Weliswaar wer den er niet minder orders geboekt dan andere jaren en handhaafde het produkt zich, omdat de detailhandel er een con currerende factor in ziet ten opzichte van vakgenoten, maar het bezoek was minder. Een firma in diepvrieskasten had geen reden tot klagen, maar vond een speciale branche-beurs voor zijn produkt beter ge schikt. De omzet was lager dan die van verleden jaar. Voor winkeluitrustingen blijkt voldoende geld onder de middenstanders aanwezig te zijn, getuige de tevredenheid van een be langrijke standhouder. Orders worden snel betaald en er zijn zelfs veel aanvragen geweest voor kostbaar materiaal. De horlogerie zag minder bezoekers, maar het omgezette bedrag was naar te vredenheid, zo zei de directeur van een grote Amsterdamse firma ons. Wat het beperken van de bestedingen betreft, nam hij een opportunistisch standpunt in. Er werden meer kwaliteitshorloges verkocht. De cliënten worden kennelijk kritischer wat betreft het goedkopere en minder goede produkt. In de lederwarenafdeling spraken wij met een bekende firma die zeer tevreden was. Zelfs had zij een behoorlijke export kunnen noteren. „Er zit geld onder de mensen, dat kunnen we merken", zo zei deze firma. gen, van effectbejag is geen sprake. De kleur is aangenaam, de fotografie onder de moeilijke omstandigheden zeer redelijk. Er is een werkelijk boeiende film uit geko men, die iedere liefhebber van de natuur van harte zij aanbevolen. Er zijn maar weinig documentaires, die van het wel en wee der wilde dieren - en der „wilde" stammqn - zo onderhoudend vertellen en met zo'n sympathieke tendens. „Geen plaats voor wilde dieren' loopt van van daag af in het Rembrandttheater te Haarlem. P. W. Franse De delegatie van de Republiek der Zuid- Molukken heeft op het congres ter bestu dering van het Europese vluchtelingen vraagstuk in Arnhem een memorandum ingediend, waarin onder meer wordt op gemerkt dat in vele Ambonezenkampen dringend voorzieningen moeten worden getroffen. De toestanden in kampen als „De Lunetten" bij Vught, „Graetheide" bij Sittard, de „Elzenpas" bij Tiel en vele an dere worden schandelijk genoemd. Deze kampen, zo vervolgt het memorandum, waren nooit bedoeld voor een dergelijk groot aantal personen. De sanitaire voor zieningen laten dan ook veel te wensen over. De Nederlandse regering wordt er verder van beschuldigd, aanvankelijk te hebben verwacht dat „een kort verblijf in Holland de weerstand van de Ambonezen tegen Soekarno's Indonesië zodanig zou verminderen dat zij terug zouden willen om zich aan Soekarno's genade over te geven". Geconstateerd wordt dat deze ver wachtingen voor de Nederlandse regering op een teleurstelling zijn uitgedraaid. „In het licht van onze status als leden van het vroegere KNIL ergert het ons bovenal", zo zegt het memorandum, „dat wij in dit land geen rechten, doch enkel verplichtingen hebben". De speelgoederenafdeling constateerde dat er een grote vraag is naar luxe en duur speelgoed. Huishoudelijke en luxe artikelen deden goede zaken, maar de tapijtbranche klaag de steen en been. De huishoudelijke appa raten op de Croeselaan hebben het overi gens maar matig gedaan. De „trek" naar de Croeselaan zit er voor huishoudelijke apparaten niet in. Men is gewend dat daar tractors en machines staan, zo was de me ning van de betrokkenen. De efficiency-afdeling liet, ook omdat hier inderdaad van kapitaalgoederen kan worden gesproken, die op lange termijn hun nut moeten afwerpen, minder posi tieve geluiden horen. De beurs heeft hier en daar aangetoond, dat men zijn geld nog graag vlug wil om zetten in goederen. De bezoekers hebben zich niet laten leiden door beperkingen en bezuinigingen. Uiteraard zijn dit uitingen van representanten. Men kan ook minder optimistische horen. Onze algemene indruk was echter, dat de standhouders de ver wachtingen voor de beurs laag gesteld hadden en daardoor blij verrast werden doordat er toch een betrekkelijk goede kooplust aanwezig bleek, tenminste bij een groot deel van de exposanten. ADVERTENTIE Voor en zwart/wit en kleuren De Nederlandse regering is teleurgesteld over de traagheid waarmee de onderne mingsraden bij het bedrijfsleven tot stand komen. Toen de wet op de ondernemings raden van kracht werd, is bepaald dat bin nen drie jaar in alle vijfduizend onderne mingen een dergelijke raad moest zijn in gesteld. Deze periode is onlangs met een jaar verlengd, maar ook thans hebben nog slechts zevenhonderd bedrijven een onder nemingsraad. Dit verklaarde minister Suurhoff bij de installatie van een ondernemingsraad bij „De Porseleine Fles" te Delft. Hij klaagde dat er èn bij de ondernemingen èn bij het personeel weinig belangstelling bestaat, voor de raden omdat men de betekenis van deze lichamen niet voldoende beseft. Sprekende over de bestedingsbeperking zei de minister, dat het veel moeilijker is de offers die thans moeten worden gebracht gelijkmatig over allen te verdelen, dan ieder een zo gelijk mogelijk aandeel te geven in de welvaart. In dit opzicht hebben de on dernemingsraden de taak om het personeel met die gedachte vertrouwd te maken.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 3