Gastheer op de Habib Bourguiba vraagt wapens om tegen Frankrijk te gebruiken Vijftig jaar geleden BALLET Van dag tot dag Parijs moet ernstig rekening houden met een tweede front in Noord-Afrika Louis Mitchell overleden QRIëP <~Praatótoel VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1957 3 SPORTHUIS SCHOLTE Eisenhower en Fauhus morgen tegenover elkaar Rust in Little Rock H.A.L. krijgt nieuwe steiger in New York Nederlandse kruiser redt drie opvarenden van Engels jacht Ringdijksloten vergiftigd door radio-actief afval Amsterdams bioloog vond mismaakte kikkers Exposities in Arnhem druk bezocht Met bent U er het vlugst af Syrische militaire leiders terug in Damascus Overleg met president Nasser en stafchef A mer Op clcj Kerkelijk Nieuws Uit Haarlems Dagblad 13 september 1907 Tijdens een congres met internationale deelneming te Arnhem, gewijd aan het vluchtelingenvraagstuk, blijkt volgens de verslaggeving een twistgesprek te zijn uitgebroken over het onderwerp „Ont heemden in het Midden-Oosten". Het verschil van mening ging over de kwestie, waaraan de deplorabele situatie der Arabische vluchtelingen, die uit Israel zijn verdreven en thans in Arabische buurlanden in de grootste ellende leven, te wijten is. Een representant van de Arabische Liga gaf de schuld aan Europese landen en Amerika, „die door de geforceerde oprich ting van de Israëlische staat bijna een miljoen mensen van hun grond beroofden en tot ballingschap veroordeelden". Daartegenover stelde een Nederlander, dr. Beijer uit Den Haag, dat de Arabische landen nalatig zijn geweest in de leniging van de nood dezer vluchtelingen, toen hun ballingschap eenmaal een voldongen feit was, terwijl Israel zelf zijn vluchtelingen probleem op de meest energieke wijze heeft aangepakt er^ zo niet opgelost, dan toch in zijn maatschappelijke consequen ties heeft aanvaard. De Arnhemse conferentie had, blijkens de opzet en de deelname, de mérites een bijdrage te leveren tot directe en afdoende hulp aan allen, die om een of andere reden van huis en haard verdreven zijn en in ellende leven, waar ook ter wereld. Een dergelijk congres behoeft zich niet te verdiepen in schuldvragen, aangezien het stof genoeg vindt in pogingen tot hulp verlening aan de slachtoffers van datgene wat het gevolg is geweest van politieke verwikkelingen. Hoe die politieke verwik kelingen zijn ontstaan en wie er schuld aan draagt, zijn vragen waarvan de be antwoording niets bijdraagt tot leniging van de bestaande nood. De Arabische afgevaardigde in Arnhem heeft dat blijkbaar niet begrepen of hij heeft de gelegenheid aangegrepen om de aandacht af te leiden van het inderdaad ontstellende feit, dat de Arabische landen, die vluchtelingen uit Israel opgenomen hebben, sinds 1948 niets hebben onder nomen om die ongelukkigen op een of andere wijze een nieuwe toekomst te verschaffer. Meer dan geweeklaag en beroepen op Internationale hulp is niet van hen uitgegaan en intussen verkommeren de vluchtelingen op een onmenselijke wijze, waarbij nog komt dat zij in hun verbittering de prooi worden van politiek fanatisme, van opgeblazen leuzen over Heilige Oorlog en haatverwekkende, ras- sistische campagnes. Sterker nog, hun nood wordt opzettelijk gecontinueerd om de politieke intenties van de Arabische landen te dienen, die een vernietiging van Israel als enige bevredigende oplossing der Midden-Oostelijke kwestie zien. Overigens is het geen wonder, dat Arabische despoten van wie sommigen zich thans wankelend overeind houden met Amerikaanse wapens, terwijl onder hun troon het communisme zich nestelt niet in staat zijn een sociaal probleem als dat der vluchtelingen enigszins te ver- milderen. Zij hebben immers de sociale problemen van hun eigen onderdanen nooit met enig praktisch initiatief weten aan te vatten en het is juist de achterlijke situatie waarin de Arabische landen in sociaal opzicht verkeren, die belangrijk bijdraagt tot de afgunst ten opzichte van een sociale modelstaat als Israel. De vloek van de olie rust nog steeds op de Arabische volken, terwijl hun vorsten en regeerders sterke pionnen in een naar politiek spel zijn. Doch wanneer men naar een schuldvraag zoekt voor de onrust, die het ganse Midden-Oosten thans beweegt, komt men eerder terecht bij de troosteloze historie van armoe en knechting der verpauperde massa's in Arabische landen dan bij de politieke complicaties, die het gevolg waren van de stichting van Israel. ADVERTENTIE en TURNPAKJES, o.a. ook met strookje. Majo's rose en zwart. SLIPS, MAJO BLOUSES, SPITZEN - OEFENSCHOEN TJES, RHYTM. SCHOENTJES Gierstraat 59 - Tel. 21346 - Haarlem Van onze correspondent in Parijs) In zijn wekelijkse radiotoespraak heeft de Tunesische president Habib Bourguiba gisteren verklaard, dat zijn land binnen enkele weken over een eigen wapenuitrus ting zou kunnen beschikken. De president zei een onderhoud met de Amerikaanse ambassadeur te hebben gehad, dat voor zijn land hoogst belangrijke gevolgen zou kunnen hebben. Ook merkte hij op, dat het vervolgingsrecht, waarop de Fransen zich beroepen ter rechtvaardiging van de ge vechten op Tunesische bodem met de Al gerijnse rebellen in het internationale recht onbekend is. Wel heeft men zich, zo zei Bourguiba fijntjes, soms achter dit ver meende recht willen verschuilen om agres sieve neigingen te verbergen. In Parijs hecht men aan Bourguiba's uit latingen geen overdreven waarde, zonder ze echter te willen geringschatten. Men ontkent evenmin, dat Bourguiba er in is geslaagd Washington in een bijzonder de licate positie te plaatsen. De Amerikanen kunnen Tunesië misschien moeilijk van wapens voorzien, wanneer zij weten, dat die tegen de Franse bondgenoten kunnen worden gebruikt. Anderzijds hebben de Amerikanen de Algerijnse pacificatiepo litiek van Frankrijk nooit gewaardeerd. Bovendien is Bourguiba niet terugge schrokken voor nauwelijks verkapte chan- LITTLE ROCK (Reuter) President Eisenhower en gouverneur Faubus van Arkansas zullen zaterdag te Newport op Rhode Island, waar de president met vakantie is, besprekingen voeren om te proberen een einde te maken aan de crisis die in Littele Rock is ontstaan door de rassenvermenging op de scholen. De gouverneur had woensdag om een onder houd met de president gevraagd. Er hebben donderdag geen incidenten in Little Rock voorgedaan. De negerleerlin gen hebben voorlopig hun pogingen opge geven om toegang te krijgen tot de mid delbare school, die op bevel van gouver neur Faubus door de nationale garde wordt bewaakt. In Ozark, Arkansas, heeft een neger tegenover de pers verklaard, dat de politie zijn kinderen en andere neger-leerlingen die een voorheen alleen voor blanken be stemde school bezoeken, heeft aangeraden thuis te blijven. In de afgelopen twee dagen hadden zij aan „lichte incidenten" blootgestaan en iemand had zelfs gepro beerd hen met een auto aan te rijden, toen zij uit school kwamen. Veroordeling United Press meldt, dat het bestuur van de democratische pattij" in' 'het district Los Angeles met algemene stemmen een resolutie heeft goedgekeurd, waarin de handelwijze van gouverneur Faubus van Arkansas ten aanzien van de rassen kwestie wordt veroordeeld. Faubus wordt ervan beschuldigd de rechten van Ame rikaanse burgers en 's lands wetten te schenden. Twee van de zes negerleerlingen, wier toelating tot de middelbare school van Little Rock door de autoriteiten van de staat Arkansas is belet, hebben de strijd opgegeven. Zij zullen zich laten inschrij ven bij een school uitsluitend voor negers. Men verwacht dat de vier anderen dit voorbeeld zullen volgen, waarmede de kans op een integratie van deze middel bare school, althans voor dit leerjaar, ver keken zal zijn. De HollandAmerika Lijn heeft met de stad New York een overeenkomst gesloten volgens welke zij op Manhattan Island een aanlegplaats zal krijgen. Tot nu toe meerden de schepen van de maatschappij in Hoboken, aan de andere kant van de Hudson in New Jersey. De aanleg zal de stad New York 18.723.000 dollar kosten. De Holland Amerika Lijn zal een huur van 614 pet. per jaar van de kosten betalen tot een maxi mum van 1.216.995 dollar. De nieuwe pier biedt gelegenheid voor het gelijktijdig aanleggen van vier sche pen. Er komt een gebouw van twee ver diepingen met op het dak parkeerruimte voor 725 auto's. De maatschappij zal de netto-parkeerinkomsten tot 200.000 dollar ontvangen. De aanlegplaats in Hoboken zal aan een andere scheepvaartmaatschappij worden verkocht. Habib Bourguiba tage door Washington duidelijk te laten voelen, dat de Russen graag bereid zullen zijn Tunesië wapens te leveren tegen de voordeligste voorwaarden. Waar de wa pens ook vandaan zullen komen ook met Italië moet Tunesië onderhandelingen hebben geopend Bourguiba's verklarin gen, dat zijn land bij nieuwe grensinciden ten volgende maand zal kunnen terug slaan, klonken zo zelfverzekerd, dat zij nauwelijks kunnen worden betwijfeld. De vrees is gewettigd, dat Frankrijk, zo het Algerijnse geschil niet tijdig wordt bijge legd, in Noord-Afrika met de opening van een tweede front ernstig rekening moet houden. De kruiser „Zeven Provinciën" heeft donderdagavond het Engelse jacht „May fly", dat op de Noordzee ten westen van IJmuiden in moeilijkheden verkeerde, op sleeptouw genomen. De opvarenden van het jacht, twee heren en een dame, zijn aan boord van de „Zeven Provinciën" ge gaan. Op weg naar het vuurschip Smithknoll trof de „Zeven Provinciën" bij stormweer de Nederlandse kustvaarder „Ursa Minor" aan, waarvan de bemanning vergeefse pogingen deed om twee heren en een dame te redden van 't uit Burnham -on Proach afkomstige Britse zeiljachtje „Mayfly Het jachtje dreef twee dagen stuurloos rond. De kruiser manoevreerde ondanks het ruwe weer langszij het jachtje en slaagde erin de opvarenden veilig aan boord te krijgen. Het jacht, dat beschadigd was, is naar IJmuiden gebracht. De kruiser is met de opgenomen schipbreukelingen aan boord doorgevaren naar Den Helder. Congres. Voor het op 27, 28 en 29 september in Enschedé te houden eerste wereldcongres voor weduwen en weduw naars hebben totnutoe bijna 400 personen uit Nederland en enkele andere West- Europese landen ingeschreven. vergeten jazzmusicus Louis Mitchell, die de Amerikaanse jazzmuziek voor de eerste wereldoorlog in Europa geïntroduceerd heeft, is dezer da gen overleden. Hij was eenenzeventig jaar. Toen Mitchell in 1913 in een nachtclub in New York speelde, werd hem door Ir ving Berlin geadviseerd „de jazz naar Engeland te brengen". Hij introduceerde de jazz in Londen in 1914 en in Parijs twee jaar later. Voor die tijd had hij zijn eer ste jazzband in New York. In de twintiger jaren was Mitchell eigenaar van Grand Due, een van de be kendste clubs van Montmartre in die tijd. Cole Porter zou „Begin the Beguine" heb ben geschreven op een tafellaken in de club van Mitchell. Mitchell heeft de hertog van Wales, thans de hertog van Windsor, geleerd de drums te bespelen in de Grand Due. Mitchell keerde naar de Verenigde Staten terug na de beurskrach van 1929 en werkte onder andere voor negerkran ten. Daarn raakte hij in het vergeetboek. Voor zijn dood heeft hij aan een verslag gever verteld: „Ze deden een paar jaar geleden een verhaal over jazz op de tele visie en ze lieten Cozy Cole mijn rol spe len. Ze vroegen zelfs niet eens toestem ming mijn naam te gebruiken. Ik denk dat ze dachten dat ik dood was". Publikaties in het Amsterdams week blad „Vrij Nederland" hebben de aandacht gevestigd op de sloten aan de Oosterring dijk in Amsterdam waar aan de rand van het volkstuincomplex nabij het instituut voor kernfysisch onderzoek (behorende tot de Gemeentelijke Universiteit) volkomen mismaakte kikkers zijn gevonden. De schrijver van het artikel, de heer Hille- nius, stelt vast dat de misvorming der kikkers te wijten is aan radio-actieve uit straling. Dr. Hillenius is bioloog aan de universiteit met als specialisatie amfibieën. De directeur der rioleringen in Amster dam, ir. A. C. J. Koot, heeft verklaard dat men in de sloten rond het instituut even eens een aantal wormen heeft gevonden die tienmaal zoveel radio-actieve straling hadden als normaal bij wormen het geval is. Dit is ook de reden, aldus ir. Kool, dat het instituut voor de afvoer van water „niet is aangesloten op de riolering, doch op slootjes die daarvoor minder gevaarlijk worden geacht." Wij vernemen nog dat geleerden van diverse universiteiten zich op korte ter mijn zullen gaan bezighouden met de af watering van het kernfysisch instituut. Volgens chemici zou radio-actief jodium en radio-actief metaal dat met het spoel water van de proeven weggaat, de radio activiteit en de vergiftiging van de fauna veroorzaken. De twee zomertentoonstellingen in het Arnhems Gemeentemuseum, „Het schpon verleden" (kunstschatten uit het Kurist- nijverheidsmuseum in Keulen) en „Het te kenwerk van Paul Citroen" zijn tot nog toe door ongeveer tienduizend belangstel lenden bezocht. Het tekenwerk van Paul Citroen zal nog twee weken extra worden geëxposeerd en duurt nu tot maandag 30 september. Van 3 oktober tot 10 november wordt in hetzelfde museum een expositie gehouden van werk van Chris le Roy, die een overzicht wil geven van zijn laatste activiteiten. ADVERTENTIE CAïRO (UP) De stafchef van het Syrische leger, generaal Bizri, en de chef van de Syrische militaire inlichtingen dienst, kolonel Serraj, zijn in Damascus teruggekomen van besprekingen in Cairo met generaal-majoor Hakim Amer, de Egyptische minister van Defensie, tevens chef van de generale staf. Amer is boven dien commandant-titulair van de Syrisch- Egyptische strijdmacht die twee jaar ge leden in het leven geroepen werd bij de ondertekening van een Syrisch-Egyptisch defensieverdrag. De voorbereidingen van de in werking stelling der bij het verdrag vastgelegde maatregelen lijkt met kracht ter hand te worden genomen, in weerwil van de ver klaring van de Russische minister Gro- myko dat een aanval op Syrië tot een wereldoorlog kan leiden. Beide landen lijken er niet zeker van te zijn dat deze verklaring de gewenste uitwerking zal hebben. Reeds enige tijd is gewerkt aan het coördineren van de beide leger- organisaties. Na hun bezoek aan Amer hebben de beide Syrische officieren een bezoek aan president Nasser gebracht. Dit feit, als mede de toezeggingen van Nasser, enkele dagen geleden gedaan, van Egyptische hulp aan Syrië, hebben bij diplomatieke waarnemers de mening doen postvatten dat Syrië en Egypte zich militair voor bereiden op alle eventualiteiten. (AFP) Het Egyptische verbond van vakverenigingen heeft zijn leden verzocht zich als vrijwilliger te melden voor de ver dediging van Syrië, aldus meldt de corres pondent van Belga in Cairo. De bureaus van het verbond nemen aan meldingen voor vrijwillige dienstneming in ontvangst. Het verenigd opperbevel van de Syrische en Egyptische strijdkrachten is gevraagd wapens te verstrekken voor de opleiding van de rekruten. DAMASCUS, (Reuter) De Syrische regering heeft besloten meer vrijwilligers te werven voor haar semi-militare „organi satie voor volksweerstand", die tentijde van de Brits-Franse actie tegen Egypte in het leven werd geroepen. Zij moet in tijd van nood het leger bijstaan. De leden der orga nisatie krijgen gedurende ongeveer zes weken een militaire opleiding. Ommekeer CAïRO (Reuter) De openbare aan klager in het proces tegen dertien Egyp- tenaren, die beschuldigd worden van samenzwering ter omverwerping van het bewind van president Nasser, heeft woens dag voor het eerst verklaard, dat de beklaagden de vorming van een commu nistische partij besproken hebben. Aan vankelijk was gezegd, dat zij westers- gezind waren. DAMASCUS (Reuter) Een delegatie uit het Syrische parlement, die gisteren naar Moskou zou vertrekken, heeft dit bezoek voor onbepaalde tijd uitgesteld „met het oog op de toestand", zo wordt in Damascus vernomen. Saleh El Bitar, de Syrische minister van Buitenlandse Zaken, heeft zijn voornaam ste medewerker naar Beiroet gezonden voor besprekingen met zijn Libanese collega, Malik, die een persoonlijke bood schap van president Sjamoen aan presi dent Eisenhower zal overbrengen, waarin de Libanese president er op aandringt geen geweld tegen Syrië te gebruiken. Hij waarschuwt dat in dat geval alle Arabi sche landen zich aan Syrische zijde zouden scharen, zo is uit betrouwbare bron in Beiroet vernomen. BEIROET (Reuter) De Libanese politie heeft een Syriër gearresteerd die zich op verdachte wijze ophield bij het kantoor van de Amerikaanse voorlich tingsdienst in Beiroet. Volgens de politie bleek de man in het bezit te zijn van een lijst met namen en adressen van de meeste diplomatieke vertegenwoordigers in Da mascus. ^Illllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll „Waarom Jean Sebastien Mouche?" vraag ik Jean Bruel. „Waarom niet?" antwoordt hij. Er steekt dus niets achter. Het is maar zo een naam en de journalisten, die een tijdje geleden aanwezig waren bij de onthulling van een standbeeld je voor Jean Sebastien Mou che hebben zich één dag te pakken laten nemen. Toen wisten zij, dat Jean Bruel weer eens een grapje had uit gehaald. „C'était une plaisan- terie", zegt hij en hij lacht jongensachtig. Wij staan op de kade bij de Pont Solférino en zien een van de vier luxe-boten, afge laden met toeristen, voor een rondvaart vertrekken. Jean Bruel lijkt, ondanks zijn veer tig jaar, meer dan ooit een jongen, die er plezier in heeft anderen te laten genieten. Hij moet als gastheer zijn geboren, deze on-Frans lange Parijze- naar en wat hij op zijn levens pad nog heeft kunnen mee pikken van de kunst der gast vrijheid, schenkt hij als extra service gul weg. Ik was even geïntrigeerd geweest door de naam van zijn „vlaggeschip", de driehonderd ton metende „Jean Sebastien Mouche", met een capaciteit van vijfhonderd passagiers. Jean Bruel maakt me nu duidelijk, dat hij de eerste de beste naam heeft gekozen, die hem in gedachten kwam. „Ik houd veel van muziek, maar met Bach heeft het ook al niets te maken. Een Ameri kaan, die de afkorting J. S. Mouche op het schip zag staan, heeft me eens gevraagd of het soms een „jet-ship" was, een schip dus met straalmoto ren. Zó modern ben ik echt nog niet." Maar wel zeer modern, dat valt me op, wanneer hij me laat zien welk een uitstekend geoutilleerde keuken zich aan boord bevindt. Er liggen heer- DE PARIJSE Bateaux Mouches, gestart in 1953, hebben nu nagenoeg hun vijfde seizoen beëindigd. Honderdduizenden heb ben al van de dek ken dezer luxueu se rondvaartboten een uniek beeld gekregen van de Seine en het gedeelte van Parijs, dat aan de oevers van de rivier onvergelijkelijk schoon staat te zijn. lijk bruine kippetjes klaar om straks onderweg verorberd te worden. Royaal grijpt hij een mes en snijdt er een staart- stukje af. „Het beste deel voor de fijnproever", zegt hij, ter wijl hij het mij, op het mes geprikt, aanbiedt. Het is in derdaad een exquise lekkernij. Ik moet alles zien, de bar en de dekken, waar men een goede lunch of een verfijnd diner kan savoureren, terwijl de boot zachtjes langs vele markante punten van Parijs vaart. En hij staat erop, dat ik een rondvaart meemaak, een lange van 's middags één uur tot kwart over drie. Ik wil naar alle kanten te gelijk uitkijken. We gaan langzaam stroomopwaarts, on der vele bruggen door waar het hart van het schip even feller lijkt te kloppen. De Pont Royal, de Pont du Caroussel de Tuileries en het Louvre lij ken heel anders van het water af de Pont des Arts, de Pont Neuf, de Pont Saint Mi chel massief rijst de Notre Dame voor mij op en nog vele andere bruggen. En tel kens is er een ander décor: de verweerde huizen aan de Quai des Augustins en de Quai Moutbello, het frisse groen, af hangend van de kademuur bij de kathedraai, het eiland St. Louis, de Jardin des Plantes. Ver voorbij het Gare d'Auster- litz maken we rechtsomkeert, zakken de rivier af, nu aan de andere kant van La Cité waar het Palais de la Justice zich op zijn mooist voordoet. De Eif- feltoren komt al in het gezicht hij is van hier uit niet eens zo lelijk. Geen betere gelegen heid om de fraaiste brug van Parijs, de Pont Alexandre III, te zien. Jean Bruel heeft me als het ware het schip opgeduwd. Nu vraag ik me toch af, hoezeer ook onder de indruk van de tocht, of ik niet beter in de avond had kunnen gaan of misschien van vijf tot zeven? Dan is de stad op zijn mooist, zeggen de Parijzenaars, ten minste in het naseizoen. Een ijle mist begint de contouren van huizen en monumenten te vervagen en wanneer de eer ste straatverlichting ontstoken wordt, ontstaan er romantische hoekjes en doorkijkjes. Maar ik heb ook later op de avond aan de Seinekade gestaan en gezien hoe de felle stralen van de zoeklichten, aan de zijkan ten van de boten geplaatst, langs de oude gevels veegden en steeds weer flitsten er nieuwe wonderen uit het niets op, waarna zij even later wer den toegedekt door de myste- rieuse duisternis. Deze onderneming is bij lange na niet de eerste in zijn soort. De geschiedenis van Pa rijs is verweven met de Seine en met scheepvaart. „Julius Caesar is hier al per boot aan gekomen", zegt Jean Bruel en van die tijd af is het vervoer te water het voornaamste mid del geweest om zich door de stad te verplaatsen. In 1905 vervoerden de Parijse rivier boten nog veertien miljoen personen, doch het volgend jaar, toen de eerste Metrolijn werd geopend, daalde het aan tal passagiers al snel. In 1924 waren de laatste openbare ri vierschepen verdwenen. Omtrent de oorsprong van Bateaux Mouches als zuivere plezierboten bestaan verschil lende lezingen. De schrijver Honoré de Balzac wordt de geestelijke vader genoemd van een dienst, die in 1837 begon. Een nieuwe onderneming ving zijn activiteit aan in 1860 en sloot zijn kantoor in de der tiger jaren van deze eeuw. Er moest een Jean Bruel komen om dit bedrijf op een moderne en efficiënte wijze opnieuw te organiseren. Lang voor de oor log, toen hij nog studeerde, 's nachts in de Hallen werkte en de weinige uren, die hem restten, slapend doorbracht op een door hem gehuurde oude rivierboot, begon hij al met het plan te spelen later een aan de eisen des tijds aange paste rondvaartonderneming te beginnen. Gedurende de oor logsjaren deed hij meer dan zijn plicht in het verzet, doch steeds dacht hij aan wat hij zou doen, wanneer Frankrijk weer vrij zou zijn. „Als we in Parijs terugkomen", zei hij vaak tot zijn vrouw, „wil ik een hele vloot exploiteren". Dat is hem dan aardig ge lukt. Behalve zijn vier luxe schepen beschikt hij nog over twee reserveboten, die onmid dellijk in dienst kunnen wor den gesteld als het bijzonder druk is. „Deze zomer zijn ze vrijwel steeds in bedrijf ge weest", verklaart hij. Zijn grootste trots is zijn nieuwste aanwinst, de drie honderd tonner La Galiote, uitgerust met slaapplaatsen en een ontspanningszaal. Zodra de autoriteiten toestemming geven, wordt deze boot inge zet op een nieuwe lijn van Parijs naar Honfleur aan de Seinemond. Er komt iets dromerigs in zijn ogen, als hij over de toe komst, dus over La Galiote spreekt. Hij heeft namelijk nog één grote wens in zijn leven en hij spreekt er volkomen openhartig over. „Ik heb nog nooit een paar getrouwd op een Bateau Mou che", zegt hij. „Laat ik eraan toevoegen, dat ik dat hier in Parijs ook niet kan doen. Ik ben geen ambtenaar van de burgerlijke stand. Maar als de toestemming er is tot Hon fleur te varen, kom ik in de territoriale wateren van Frank rijk. Daar ben ik de kapitein, die een huwelijk mag voltrek ken!" Hij maakt de indruk bijna niet op dat festijn te kunnen wachten een typische karak tertrek van deze jongensach tige grote kerel. Diezelfde zin voor het nieuwe, het avon tuurlijke, bracht hem er ver leden winter toe een van zijn „rustende" boten voor één pri vé tocht van stal te halen. Parijs was wonderlijk mooi onder een dik sneeuwdek. Haastig laadde hij een groep vrienden in en maakte een buiten het programma vallen de rondvaart. Als mijn boot om kwart over drie aanlegt, is Jean Bruel druk bezig de kaartjes te con troleren van een horde men sen, die zich verdringt om aan boord van Le Coche d'Eau te komen. Hij heeft zijn jasje uit getrokken en dirigeert de mas sa in een wit sporthemd ge kleed. Ik wacht geduldig tot de laatste toerist de controle is gepasseerd; dan bedank ik hem voor zijn gastvrijheid, waarin een smakelijke lunch was begrepen. Ik zie zijn ge zicht even afzakken en hij grijpt naar zijn voorhoofd. „Zo'n seizoen is eigenlijk moordend", zegt hij een beetje mat. „Midden op de dag ben ik al doodmoe." F. Remming m '■iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiuiiiiiiiiiiiiH Wees geen Wim of Karei! Niet iedereen heeft dit jaar in het bui tenland zijn vakantie doorgebracht. Me nigeen is in eigen land gebleven. In ver band daarmede willen wij, ter lering, enkele eigenaardige verschijnselen op dit gebied signaleren. Gij kent Karei en Tien. Kijk, nu fietsen zij van het mooie, lommerrijke stadje A. naar het stille stedeke B. dat, omgeven door dicht struweel waarin kokkeluiter en muikelhaan zingen, zich spiegelt in de oude Leuterpiassen. Zie toch eens hoe Karei en Tien fietsen, een pront stel en lang niet mager. Karei heeft een geknoopte zakdoek op het hoofd, Karei. Vlakbij A. rijden Tien en Karei nog knus naast elkaar, een toonbeeld van harmo nisch huwelijks- (en desnoods liefde-) le ven. Maar wat is dat? Reeds ver voor de bekende kruising naar C. heeft zich iets vreemds voorgedaan: zonder diepe echt- scheidelijke redenen beweegt nu het echt paar zich geheel gescheiden voort. En eerst was het zo in-gezellig. Nu ligt Karei hon derd meter voor. En Tien ligt (dientenge volge) honderd meter achter. Wat daarvan de reden is? Wij zullen het u (ter lering dus) vertellen. Wel: Karei is een altijd-vooruit-rijder. Een hitser, een jager, een haaster. Dat is geen prettige trek in Karel-met-zijn-zak- doek, want'het maakt een fietstochtje met hem een onprettige aangelegenheid. Zodra, lezer, Karei op de fiets zit, geraakt hij in de greep van een kwalijke drift: hij mot racen. Hij mót voorgaan. Pionieren. Een afschuwelijke aandoening die Tien, anders toch een mooie bezonnen vrouw, sterk met de tanden doet knersen op zo'n landweg; die Tien brandende blikken doet werpen op de gevulde tors van haar Karei. Waarom Karei dat doet? Karei weet het niet. Wij weten het niet. Tien weet het niet. Maar prettig is anders want zij hijgt hon derd meters achteraan en haalt hem nooit in. Want dat is het vreemde wezen van Karel's aandoening: eenmaal honderd me ters voor, blijft hij daarna in diezelfde vaart doortrappen. Nimmer vergroot hij zijn voorsprong. Hebt gij Karei en Tien al eens gezien? Wij twijfelen er niet aan. Nog zoiets. Gij kent ook Wim. Een beste man met een aardige brommer. Wim gaat soms, ineens, op een lekkere dag met een pakje brood bij zich een tocht door de polder maken, die Wim. Nu zien wij hem, lezer, zoals hij glimlachend voortsnelt over de grote weg tussen het werkzame dorpje X en het nijvere stadje Y. Wim's neus krult in de wind. Hoog zeilen de zomer wolken boven hem en het lijkt wel of hij meezweeft, lichter dan een veer met de zucht van dat stille varen. Wim neuriet om de mooie dag. Om de ruimte. Maar dan ineensDan passeert hem een ientig baasje met een vaal, vilten petje en een akelig, hatelijk op de rug opbollend popeline windjak. En wat doet dit ventje? Het kijkt onze (en uw) Wim plagerig, jèn- nerig zeg-maar-gerust en tegelijkertijd minachtend aan. En laat zijn motortje krachtig reutelen. Het ventje daagt Wim uit tot een race. En is Wim nu zo verstan dig deze popeline rakker te laten schieten? Neen, lezer, dat is Wim niet! En wat is het gevolg? Juist: dat Wim enkele ogen blikken later als een dier over zijn stuur ligt en niets meer ziet dan het uitdagende staartje van het ventje, en zijn motortje opzweept tot het schreeuwt. Een ander gevolg is dat Wim, die het rakkertje nèt niet in kan halen en daar maar tandenknersend voorover ligt, niets meer ziet van de ruimheid van de polder. Van het langzame wiegen van het volle gras. Van de paarlemoeren tinten van de horizon. Kortom van alles wat de natuur- schrijvers zo boeiend weten vast te leggen. Pas in Y. komt Wim tot bezinning. Maar toch ook niet eerder dan wanneer het popeline jak tussen twee huizen wegge- slipt is als een rat en Wim leeg achterlaat. Nee, lezer, wij verbinden hier geen moraal aan. Wij laten u daar zitten in de grote stoel met deze gegevens. Wij zijn uw dienstwillige Duif Geref. Gemeenten Beroepen te Meliskerke J. B. Bel te Krabbendijke, die voor dit beroep be dankte. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Wijk bij Heusden G. H. v. Kooten te Genemuiden. Aangenomen de benoeming tot voorganger van de Ned. Prot. Bond te Hellendoorn-Nijverdal en die bij de afdeling Wierden van de Ver. van Vrijz. Hervormden P. Simoons te Broek in Waterland die tevens benoemd werd tot sanatoriumpredikant te Hellen- doorn. Bedankt voor Loppersum J. van der Werff te Hem en Venhuizen. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Rotterdam-West H. V. Leeuwen te Arnhem. Oud-Geref. Gemeenten Tweetal te Kampen M. A. Mieras te Krimpen aan de IJsel en J. v. d. Poel te Ede, van wie laatstgenoemde is beroepen. Geref. Kerken Beroepen te Delft (vac. E. de Vries) L. J. Goede te Aalten. Aangenomen naar Spijkenisse D. Broer te Haulerwijk (Fr.). Bedankt voor Workum P. Klapwijk te Hoogezand. Beroepen te Roosendaal (2e maal) J. Plug te Schagen (N.H.). Hoogezand. PARIJS. Het gist wederom in Ma rokko. Oproerige stammen hebben hun kampementen opgeslagen om Casa blanca, hetgeen de Franschen aldaar met bange vrees vervult. Eenige wel- meenende stamhoofden, die wilden onderhandelen, werden daarvan door de anderen onder de ernstigste bedrei gingen weerhouden. Zij werden ervan beschuldigd door de Franschen omge kocht te zijn, hun stamgenooten te ver raden. Als zij toch naar Casablanca zouden gaan, om met de Fransche auto riteiten te spreken, zouden hunne familieleden worden gedood. Voor der gelijke bedreigingen zijn de legale stamhoofden uiteraard gezwicht. De Franschen hebben een groote luchtballon met gas gevuld, om hier mede verkenningen te doen boven de kampen der Marokkanen, die daarvoor zeer bevreesd zijn.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5