Uitgaan in Haarlem SPION IN BERLIJN Auto-tentoonstelling in „DREEFZICHT" Ouwe Job vertelt zijn avonturen Qnpa: KNEEDBAAR HOUT van Geta Bever Agenda voor Haarlem Garage Den Hout NAAIMACHINES Kort en bondig VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1957 TONEEL MUZIEK DIVERSEN Lezen en laten lezen Critiek van Zuivelbond op agrarisch beleid Minister hult zich in orakelspreuken" Nieuw Duits plan voor Rijn-Maaskanaal Resten van voorhistorisch bos ontdekt in Den Haag kopen voor Zondag V luchtelingenproblemen Kunstenaars passen zich slechts moeizaam aan Experimenteel toneel in Hilversum Jazzmuziek in het Amster dams Concertgebouw Recreatie-oorden voor ambtenaren A.N.W.B. maakt bezwaar tegen regeringsvoorstel Zaterdag 14 september, Stadsschouwburg, 20.15 uur: De toneelgroep „Puck" geeft onder regie van Eric van Ingen een voorstelling van de komische thriller „Taloelah" van Arnold Ridley. Mede werkenden zijn onder anderen Sara Hey- blom, Aaf Bouber, Nell Knoop, Herman Boutaer, Cas Baas en Lucas Wensing. De decors werden ontworpen door Hermen van Elteren. Zondag 15 september, Stadschouwburg, 20.15 uur: De toneelgroep „Puck" geeft onder regie van Egbert van Paridon een voorstelling van de komedie „En toen kwam dr. Frost" van Hans Weichel. Me dewerkenden zijn onder meer Marianne van Waveren, Riek Schagen, Mimi Kok, Walter Kous en Guus Verstraete. De decors werden ontworpen door Edo Spier. Zondag 15 september, Concertgebouw, 20 uur: Onder auspiciën van het Neder lands Theaterbureau verlenen onder an deren Cees de Lange, Rijk de Gooyer en Johnny Kraaikamp medewerking aan een amusementsprogramma. Vrijdag 20 september, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Nieuw Nederlands Toneel gezelschap geeft onder regie van Frits van Dijk een voorstelling van „Mevrouw Warren's-bedrijf" van George Bernard Shaw. Medewerkenden zijn onder an deren Nel Stants (als gast), John Gobau, Ger Smit en Ferd. Sterneberg. De decors en kostuums werden ontworpen door Karei Brückman. Zaterdag 14 september, Concertgebouw, 20 uur: Het Italiaanse operagezelschap van Marisa Morel geeft een uitvoering van fragmenten uit de opera's La Bo hème, de Parelvissers, Rigoletto, Wer- ther en Tosca. Zestig zangers en zange ressen van „Polyhymnia" zingen daarbij onder andere het beroemde slavenkoor uit „Nabucco" van Verdi. Maandag 16 september, Grote Markt, 15.30-16.30 uur: De stadsbelaardier Arie Peters bespeelt het carillon van de Gro te Kerk. Op woensdag 18 september geeft Arie Peters ook een beiaardbespe ling van 15 tot 16 uur. Daaraan is een luisterwedstrijd verbonden voor jonge ren tussen twaalf en achttien jaar. Dinsdag 17 september, Concertgebouw, 12.30 uur: Het Noordhollands Philhar- monisch Orkest geeft onder leiding van Henri Arends een pauzeconcert, waar aan solistische medewerking wordt ver leend door de pianiste Tijne van Brede- rode. Op het programma staan „Serena- ta Notturna" van Mozart en het Eerste Pianoconcert van Beethoven. Dinsdag 17 september, Beverwijk, 20 uur: De organist Geert Jurjen Moed geeft in de Grote Kerk te Beverwijk zijn laatste zomeravondorgelbespeling met mede werking van „Die Haerlemsche Musyck- camer" onder leiding van André Kaart. Het programma vermeldt werken van Hellendaal, Johann Sebastian Bach, Vi valdi, De Fesch en Telemann. De orga nist speelt werken van Sweelinck, Bach en Kuhnau. Dinsdag 17 september, Concertgebouw, 20 uur: Onder leiding van Simon C. Jan sen geef de christelijke oratoriumver eniging „Door Zang Vriendschap" een uitvoering, waaraan solistische medè- werking wordt verleend door de altzan geres Aafje Heynis en de organist Piet Kee. Het programma bevat werken van Bach, Mendelssohn, Mozart, Van Büning, Ritter en Distler. Dinsdag 17 september, Grote Kerk, 20-21 uur: De stadsorganist Albert de Klerk geeft een uitvoering op het orgel van Müller met alleen werken van prof. Hendrik Andrlessen, die op die dag zijn vijfenzestigste verjaardag viert. Op het programma staan Passacaglia uit 1929, Thema met variaties uit 1949, Drie inter mezzi uit 1943, Vier studies uit 1953, een prelude en fughetta uit 1922 en een toc cata uit 1917. Donderdag 19 september, Concertgebouw, 20.15 uur: Het Noordhollands Philhar- monisch Orkest geeft onder leiding van Henri Arends het laatste zomerconcert. De pianist Sas Bunge verleent hieraan solistische medewerking. Op het pro gramma staan het Tweede pianoconcert van Darius Milhaud (eerste uitvoering in Nederland), een mars van Mozart, een ballade van Fauré, de Trauersym- phonie van Haydn, „Pour une fête de printemps" van Roussel en de „Tove naarsleerling" van Dukas. Donderdag 19 september, Grote Kerk, 15- 16 uur: De stadsorganist Albert de Klerk bespeelt het orgel van Müller met wer ken van Buxtehude, Sweelinck, Vivaldi, Strategier, Franck en eigen composities. FILMVOORSTELLINGEN Studiotheater: Zondagochtend 11 uur: opnieuw vertoning van de expeditiefilm „Bij de kannibalen van Nieuw-Guinea". ADVERTENTIE van zaterdag 13 uur tot maandag 17 uur. Alle modellen RENAULT personen- en bestelauto's. TOEGANG VRO Hieronder volgt een lijst van nieuwe, door de Stadsbibliotheek aangeschafte boeken. Romans: van den Broek, .Chaos in Djakarta; van Eyk, Een eindje om; Mackenzie, Whisky als water; Minco, Het bittere kruid; Sandstrom, De vroedvrouw van Port Clery; Gaiser, Das Schiff im Berg; Gabrielson, The story of Gabrielle; Stevenson, Vittoria cottage; Perrin, Le père; Simenson, Maigret a l'école. Populair wetenschappelijk; van der Ploeg, Vondsten in de woestijn van Juda, de rollen der Dode Zee; Kwant, Het arbeidsbestel; Oud, Het jongste verleden, dl. 4; van Poelje, Inleiding tot het bestuursrecht; De geestelijk-hygiënische problematiek van de middelbare schooljeugd; Friedrich, Geneeskunde in opmars; De wereld waarin wij leven, de geschiedenis van onze aar de (leeszaal); Margriet baby-breishow; Van der Schoor, Schilderen; van Bronsart. Kamerplan ten en hun verzorging; de Jong, Flatmeubels; Mann, Nachlese, Prosa 19511955; Holland. Son of Oscar Wilde; Euripides, Helena; Giono, Ber nard Buffet; Salinger, Claude Monet; Hoefna gels en Pieters, De entourage van het leketoneel, dl. 2;Bos, Muziekwijzer I, beknopte biografieën van Bach tot Bartok; Gids voor Moezel- en Ahr- dal; Multatuli, Volledige werken, dl. 9; van der Schuere, Nederduydsche spellinge; De vrije Fries, 1957. De Haarlemse pianist Sas Bunge is donderdag 19 september solist in het laatste zomerconcert, dat het Noord hollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Henri Arends geeft. Hij speelt onder andere het Tweede Piano concert van Darius Milhaud. Dit zal een eerste uitvoering in Nederland zijn. Lidotheater: Zaterdagavond 23.20 uur: vertoning van de. Italiaanse film „Liefde als koopwaar" met Gina Lollobrigida en Renato Baldini. Zondagochtend 11 uur opnieuw vertoning van „Lassie's grootste avontuur" met Paul Keilen en Gary Gray. Rembrandttheater: Zondagochtend 11 uur opnieuw vertoning van de Duitse docu mentaire „Naar het rijk der Inca's" met gesproken tekst door de acteur Paul Steenbergen. ANDERE BIJEENKOMSTEN Maandag 16 september, Ged. Oude Gracht 104 om 20 uur: De afdeling Haarlem- Centrum van de Nederlandse Christen- Vrouwenbond hervat weer haar maande lijkse bijeenkomsten. Mejuffrouw dr. B. Siertsema zal spreken over „Het leven in Nigeria". Dinsdag 17 september, Zijlvest, 19.30 uur: Op de openingsbijeenkomst van het elfde cursusjaar der Academie voor voortge zet economisch onderwijs in Haarlem houdt de rector in de aula van de H.B. S.-a aan de Zijlvest 25 a een voordracht getiteld „Geld- en Cultuurontwaarding". TENTOONSTELLINGEN Cruquiusmuseum: Historische stoomma chines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstro mingen februari 1953. Geopend dage lijks van 9-12.30 en van 13.30-17 uur. Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend donderdag van 10-12.30 uur en van 13.30- 17 uur en zondags van 13-17 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de zestiende eeuw tot heden. Onder meer de meesterwerken van Frans Hals. Het museum is geopend op werkdagen van 10-17 uur en op zon- en feestdagen van 13-17 uur. Bisschoppelijk museum, Jansstraat 78: Middeleeuwse en latere schilderijen, sculpturen, paramenten, kantwerk, hand schriften en munten. Geopend op werk dagen, behalve maandag, van 10-17 uur, des zondags van 13-16 uur. Huis van Looy: Van 14 september tot 7 ok tober kan men de achtste jaarlijkse ten toonstelling van werken van Jacobus van Looy bezichtigen. Dit jaar werden er werken van diens tijdgenoot Isaac Is- raëls aan toegevoegd. De expositie is op werkdagen geopend van 10-12.30 en van 13.30-17 uur, zondags van 14-17 uur. Teylermuseum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen uit de Hollandse, Italiaanse en Franse school van de zestiende tot de twintigste eeuw. Fossielen, mineralen, natuur kundige instrumenten. Geopend iedere werkdag, behalve maandag, van 11-17 uur. Je eerste zondag van elke maand van 13-17 uur. Vishal: Tot 23 september wordt onder de titel „Het portret rond Jan Sluyters" een tentoonstelling gehouden waarop onder meer werk is vertegenwoordigd van Jan Sluyters, Kees van Dongen, Jan Wiegers, Leo Gestel, Charley Toorop en Kees Verwey. Dagelijks geopend van 10 tot 17 uur, dinsdag- en vrijdagavond tevens van 19.30-22 uur. Op de algemene vergadering van de Ko ninklijke Nederlandse Zuivelbond (F.N.Z.) die woensdag in Groningen geopend is, heeft de voorzitter, de heer G. H. E. M. van Waas, onder meer critiek geoefend op het garantieprijzenbeleid van de overheid, waarbij zijns inziens onvoldoende rekening gehouden wordt met de schommelingen in de bedrijfsuitkomsten tengevolge van de klimatologische omstandigheden. De land bouw- en prijspolitiek behoort volgens de heer Van Waas tot de overheidstaken, maar zij kan slechts dan bevredigend werken, wanneer de overheid voortdurend overleg pleegt met de organisaties. Hij bepleitte nauwer onderling overleg tussen Land bouwschap, coöperatieve landbouworgani saties en technische organisaties van de landbouw. Op het punt van de monopolie heffingen is een degelijke interne menings. vorming zeer noodzakelijk, wil men een belangenstrijd tussen akkerbouw en vee teelt voorkomen. De monopolieheffingen Hij stelde vast dat, nu de regering tot hoge monopolieheffingen heeft besloten, de veehouderij aanspraak heeft op een volle dige compensatie voor de gevolgen daar van. Hij riep de minister toe „zich niet lan ger in orakelspreuken te hullen, maar nauwkeurig te omschrijven, wat de vee houderij aan compensaties te verwachten heeft". De heer Van Waas besprak ook het pro bleem van de concurrentie van het buiten land, waar in toenemende mate produkten vervaardigd worden uit ondermelk onder toevoeging van plantaardige vetten. Men maakt hiervan zelfs een soort condens, welk produkt echter volgens spreker de naam „melk" niet mag dragen. Benauwend wordt dit probleem, wanneer men consta teert, dat zulke produkten onze volwaar dige condens van de markt verdringen. Het melkvetprobleem De botervoorraad is in de laatste maan den snel opgelopen. In dit opzicht pleitte de voorzitter nogmaals voor het verhogen van het vetgehalte van de consumptiemelk, ook al zijn daaraan grote bezwaren ver bonden. Wij kunnen niet doorgaan met het kunstmatig vergroten van de boterproduk- tie als voor dat vet in de vorm van boter geen afzet gevonden kan worden. De grote prijsverhoging van de con sumptiemelk op 1 juli j.l. heeft naar ver houding weinig invloed op het verbruik gehad. Van onze correspondent inWest-Duitsland) De Duitsers in het westen van de Bonds republiek zouden graag zien, dat een nieuw kanaal werd aangelegd, dat de Rijn met de Maas in onze provincie Limburg verbindt. De „Niederrheinische Industrie- und Han- delskammer Duisburg-Wesel" en de Ka mer voor Koophandel en Fabrieken in Krefeld hebben hieromtrent een voorstel ingediend, dat aan de Westduitse minister van Verkeer in Bonn is ingestuurd. Het kanaal zou iets ten zuiden van Duisburg moeten beginnen en zou tussen Venlo en Arcen in de Maas moeten uitkomen. Het verkeer tussen het industriegebied langs de Rijn en Roer, en de voornaamste centra der Nederlandse en Belgische nij verheid zou er ten zeerste door kunnen worden bevorderd en bovendien zou men van West-Duitsland uit sneller naar Ant werpen kunnen komen. De kosten van de uitvoering van het project worden op 120 a 150 miljoen mark geschat, al naar gelang het kanaal 120 of 150 kilometer lang zou worden. (Inmiddels is dit plan ook in Maastricht waar Nederlandse, Duitse en Belgische des kundigen thans een waterwegencongres houden, door de congressisten onder ogen gezien. Tevens werden op deze bijeenkomst nog diverse andere plannen en suggesties voor het tracé van een Maas-Rijnverbin ding naar voren gebracht. Het aantal pro jecten voor deze waterweg is daarmee tot ver boven de honderd gestegen. Bij het graven van een bouwput aan de Berensteinlaan in Den Haag zijn resten van een voorhistorisch bos blootgelegd, dat naar schatting vierduizend jaar oud is en dat door een kleilaag bedekt was. De bo- demcarteringsdienst uit Wageningen heeft na de oorlog vastgesteld, dat Den Haag is gebouwd op lagen klei, veen en zand. De bovenste kleilaag, waarop het Westland is ontstaan, werd gevormd na een overstro ming, die 250 jaar na Christus plaats had. Daaronder bevindt zich een tweede klei laag, die ontstond na een overstroming om streeks 300 jaar voor Christus. Deze laat ste overstroming veroorzaakte de onder gang van het bos, dat waarschijnlijk 2000 jaar voor Christus is ontstaan. Wanneer over enkele dagen de beton- vloeren voor toekomstige flatwoningen zijn gestort, zal er niets meer te zien zijn van deze voorhistorische vondst. „Nee, ik kan je wel zeggen, dat we ons allebei niet erg lekker voelden, nou we daar in de macht van die inboorlingen warenWe konden niets tegen hen uitrichten, want we hadden geen enkel wapen". „Buiten de hut klonk weer dat wilde getrommel en dat was ook niet bepaald gerust stellend. Ik had een spleet in de gevlochten wand van de hut ontdekt en gluurde daar doorheen. Ik zag een heleboel inboorlingen, die in 't rond dansten op de maat van de trommen. Nee... dat zag er allemaal niet opbeurend uit...." 7071 ADVERTENTIE PA 160 Het internationale congres tot bestu dering van het vluchtelingenvraagstuk in Arnhem is vanmorgen gesloten. De commissie voor cultuur concludeerde in haar rapport, dat vooral gevluchte kunstenaars, maar ook intellectuelen in het algemeen zich zeer moeilijk assimi leren. Men dient daarom aan deze cate gorie vluchtelingen speciale aandacht te besteden. Een ander rapport zegt, dat de Geneefse vluchtelingenconventie van 1951 herzien dient te worden, opdat het begrip vluch teling een bredere omschrijving kan krijgen. Het volgende congres zal in 1958 in Wenen worden gehouden. Een toneelbewerking van eén kort ver haal getiteld „Antichambreren" van de Nederlandse schrijfster Olga Rodenko be leeft op woensdag 25 september haar pre mière. De Hilversumse toneelwerkgroep „Experiment XYZ" onder leiding van Jos en Willem Karei van Loon zal dit korte stuk spelen in de concertzaal van het Goois Muzieklyceum. Die avond zal ook in de vertaling van Jos en Willem Karei van Loon, voor het eerst in ons land wor den opgevoerd „De vrouwen van de os" („Les femmes du boeuf") van Jacques Audiberti. Tevens staat op het program ma een der oudste stukken van de Ar meense Parijzenaar Arthur Adamov, „Pro fessor Taranne", waarvan enige jaren ge leden onder regie van mevrouw Jos van Loon in Den Haag de Nederlandse pre mière is gegeven. Het publiek zal bij deze voorstelling in hoefijzervorni om de spe lers zitten evenals dat het geval was bij de voorstellingen door de experimentele toneelgroep „Test" deze zomer in Amster dam. Na afloop zal tussen regisseuse, spe lers en aanwezigen een gesprek ontwik keld kunnen worden over hetgeen ten to nele is gebracht. Het kwartet van Ray Ellington en de violist van de vroegere „Hot Club de Franeé", Stephane Grappelly, zullen 5 ok tober een nachtconcert geven in het Con certgebouw in Amsterdam. Aan de voor stelling wordt tevens medewerking ver leend door kwartetten uit Engeland en Frankrijk. In brieven aan de ministers van Binnen landse Zaken en van Financiën verklaart de A.N.W.B. het onjuist te achten, dat an derhalf miljoen gulden uit het overschot van de Ned. Uitvoermaatschappij (N.U.M.) zou worden besteed aan het inrichten van vakantieaccommodatie van rijksambte naren. Er is een voorstel van deze ministers aan de Tweede Kamer om dit bedrag te besteden voor - aankoop van het vakantie oord „De Besthmenerberg" bij Ommen en de bouw van vakantieverblijven op gron den, die in beheer zijn bij de Domeinen- dienst en het Staatsbosbeheer. De Ned. Uitvoermaatschappij is een in likwidatie verkerende instelling uit de oorlog 1914—1918. Volgens de statuten moet het saldo van de N.U.M. worden ^gestort in de schatkist. Het verwondert de A.N.W.B. nu, dat de ministers een belangrijk deel van dit saldo aan de gemeenschap willen onttrekken om het te reserveren voor een klein deel van het Nederlandse volk. Van het geld zou slechts accommodatie voor 1600 gezinnen kunnen worden ge schapen, een gering percentage van de 200.000 ambtenaren. Het lijkt de A.N.W.B. niet verantwoord voor een dergelijk klein aantal personen dit bedrag te onttrekken aan een doel ten dienste van de gehele ge meenschap. Aankoop of uitbreiding van recreatiegebieden en nationale parken ten dienste van de recreatie van het gehele volk wordt aanbevolen. ADVERTENTIE VOOR DUIZEND EN ÉÉN DOELEINDEN Voor poliofonds. De voorzitter van het Prinses Beatrix poliofonds, mr. J. Klaasesz, heeft van de waarnemend voor zitter van het comité „Bedrijfsleven en Effectenbeurs helpen Prinses Beatrix- poliofonds" een cheque ten bedrage van f264.216.81 ontvangen, het eindresultaat van de effectenverkoop ten bate van de poliobestrijding, die in de Amsterdamse beurs op 14 juni was gehouden. Hoogleraar. Tot gewoon hoogleraar in het burgerlijk recht, het recht op de in dustriële eigendom en het burgerlijk pro cesrecht aan de gemeente-universiteit van Amsterdam heeft de hoofdstedelijke ge meenteraad met algemene stemmen be noemd prof. mr. J. Eggens uit Den Haag, sedert 1950 advocaat-generaal bij de Hoge Raad en lid van het driemanschap, be last met de voltooiing van het ontwerp- Meyers voor een nieuw Burgerlijk Wet boek. Benoemingen. Binnenkort is de be noeming te verwachten van dr. H. R. van Houten tot directeur-generaal politie- tieke zaken van het departement van Bui tenlandse Zaken. Dr. Van Houten is thans Nederlands ambassadeur in Mexico en hij maakt deel uit van de Nederlandse delega tie bij de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. Voorts zal het directoraat-generaal voor het economische en militaire hulpprogram ma worden veranderd in een directoraat- generaal, dat met de zaken der Europese economische integratie zal worden belast. Jhr. mr. L. K. van Vredenburgh, hoofd van de permanente delegatie van de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal in Londen, zal worden aangezocht hoofd te worden van dit directoraat. Het grootste. Aan het Zuideinde te Delft zal een 150 KV-transformatorstation worden gebouwd, dat in zijn soort het grootste van Europa zal worden. Mén ver wacht, dat de installatie euid 1959 voltooid zal zijn. -.»« iSs„ Dodelijke val. In het ziekenhuis te Wageningen is overleden de 43-jarige T. Verbaan uit Nederweert, die een val van vier meter maakte toen hij van het dek van de bij Rhenen in aanbouw zijnde Rijn brug wilde afdalen naar de pijler. Groots plan. De studiestichting hotel- bouw Weena n.v. te Rotterdam heeft een plan gemaakt voor de bouw van een hotel met 300 kamers, een 55 meter hoog ge bouw met 130 serviceflats, een kantoor gebouw en een garage voor 600 700 auto's, alles tezamen met een front van 260 meter langs het Weena tussen Cool- singel en Karei Doormanstraat. De kosten van hotel en flatgebouw worden naar de thans geldende maatstaven reeds geschat op twintig miljoen gulden. Het project staat nog slechts op papier. Congres. Te Rome wordt deze week het twaalfde internationale Odonto-Sto- matologische Congres gehouden, waaraan meer dan zevenduizend tandartsen uit 67 landen deelnemen. Het congres is georga niseerd door de Fédération Dentaire In ternationale, waarvan dr. Ch. F. L. Nord uit Amsterdam ere-voorzitter is en J. Stork uit Aerdenhout penningmeester. Het programma omvat behandeling van rapporten, discussies, demonstraties, ver toning van films en televisie en klinische demonstraties. 3 Kent u die Douglas? Neen. Vreemd, dit is de eerste keer dat een vluchteling de naam „Douglas" noemt. Meestal kennen zij de een of andere Amerikaanse soldaat of iemand uit het Westen, die hen heeft aangeraden te vluchten, maar zij hebben tegenover mij nog nooit van Douglas ge sproken. De deur gaat open en twee verplegers in witte kle ding komen binnen. De majoor wijst op het lichaam. Verpleeg hem goed, maar wees voorzichtig! Ik geloof dat hij gevaarlijk is. Ik geloof dat hij een goeie klap gehad heeft. Bra vo, majoor. Luitenant Holden heeft hem die klap gegeven. De verplegers draaien zich om en kijken me ver schrikt aan. U heeft hem niet geaaid, luitenant. Ik ga met u mee naar het intergeallieerde zieken huis. Als u er geen bezwaar tegen hebt, majoor, zal ik me met het rapport belasten. Met genoegen, luitenant. U bespaart me een ver velend karwei. Ik volg de verplegers naar de deur. Ik denk maar aan één ding: „Als ik hem maar niet te hard geslagen heb!" HOOFDSTUK II Ik zit op de achterbank van de ambulance, die met het bekende rode kruis is beschilderd. Met een bekoor lijk gangetje rijden we naar het intergeallieerde zie kenhuis in de Atillastraat. Onophoudelijk loeit onze sirene en de chauffeur weet door krachtig remmen en handig manoeuvreren aanrijdingen te voorkomen. Otto Heisier ligt lang uitgestrekt op de brancard, nog steeds buiten bewustzijn. De verpleger die bij zijn hoofdeinde zit, voelt hem van tijd tot tijd de pols. Hij haalt 't wel. Alleen, als u hem midden In een zenuwcrisis hebt geslagen, dan kan dat wel eens com plicaties geven, luitenant Holden. Ik heb hem geslagen, omdat hij van plan was majoor Hoyle te wurgen. Nou ja, de dokters zullen wel zien. De verpleger neemt een stuk kauwgum uit zijn zak en begint er op te kauwen. ROMAN VAN SLIM HARRISON (vertaald uit het Frans) Ik zou wel willen roken, maar dat mag niet bij de patient, daarom kijk ik maar een beetje door het mat glazen ruitje naar buiten. We rijden door de Schlob- strasse. Eindelijk zijn we er. Otto Heisier is nog steeds bewusteloos en het lijkt of zijn lichaam minder beeft. Geknars van banden, een laatste stoot van de sirene en de ambulance staat stil. De verpleger heeft de ach terdeuren al geopend en draait aan de handle, die de brancard op zijn plaats houdt. Onze auto rijdt iets achteruit, in de richting van een hoge stoep, waar een majoor-geneesheer al op ons toeloopt. Met een paar woorden legt de verpleger de toestand uit en hoort zeggen: Dienst B, begane grond. Ik zal dokter Hartmann waarschuwen. Als de majoor mij opmerkt, aarzelt hij. Hij weet niet goed raad met mijn burgercostuum en om elk misver stand te vermijden, stel ik me direct voor. Luitenant Holden, toegevoegd aan de commissie tot onderzoek van vluchtelingen. Deze man heeft tijdens een ondervraging plotseling een toeval gekregen. Ik heb hem naar u moeten laten sturen. Stel u in verbinding met dokter Hartmann. All right. Op mijn beurt stap ik de ambulance uit en volg de twee verplegers naar binnen. Ik ben vastbesloten de Duitser geen seconde uit het oog te verliezen. Binnen stel ik me nogmaals voor, nu aan dokter Hartmann. Dokter, het spijt me dat ik mij moet opdringen, maar een order is een order en ik mag deze man geen ogenblik uit het oog verliezen. Dat kan me niets schelenwe zullen deze man bijbrengen en hem een kop flinke sterke koffie geven. Het is stellig een geval van een zenuwcrisis. Vluchtelin gen hebben dikwijls last van dergelijke kwalen. Aller lei omstandigheden werken zoiets in de hand. De man heeft lichamelijk stellig veel moeten doormaken. Terwijl hij praat, geeft dokter Hartmann hem een in jectie, die de zieke moet bijbrengen. Hij knippert met zijn wenkbrauwen, beweegt zijn hoofd van rechts naar j links en terug en mompelt een naam, die dokter Hart mann met moeite opvangt. Hij vraagt naar een zekere Douglas. Wij kennen geen kapitein die zo heet. Jammer.... ah, daar is de koffie. Uit handen van een verpleegster krijgt dokter Hart mann een kop dampende koffie, die hij voorzichtig bij de lippen van de Duitser brengt. Heisier praat hu in het Engels, mompelt geen koffiegeen koffie Kom, vriend. Het is de beste manier om op te knap pen. Drink eens Hartmann dwingt de patient te drinken. Heisier neemt een slokje, trekt meteen een vies gezicht. Hartmann maakt zich kwaad, dat is duidelijk te zien. Hij opent de Duitser de mond en giet wat koffie naar binnen. Het effect is verrassend. Otto Heisier gaat letterlijk rechtop zitten en kijkt ons vreemd aan. Hij begint over zijn hele lichaam te beven, steekt zijn hand naar mij uit, wil wat zeggen. Zijn ogen raken bloeddoorlopen. Ik sta op loop op hem toe en ik vraag: Wat wil je, Heisier? Ikah.Doug! Hij spant zich tot het uiterste in om iets te zeggen. Zijn slapen zwellen op. Maar zijn tong zit plotseling vastgeroest, hij kan zich niet meer zittende houden en valt met een bons achterover op de brancard. Hartmann neemt zijn stetoscoop en betast de borst van de Duitser. Ik volg al zijn bewegingen en vraag me opgewonden af wat zijn diagnose zal zijn. Hij wórdt bleek en kijkt me onbeweeglijk aan. In zijn ogen voel ik wat zeg ik raad ik de waarheid, Met kalme, donkere stem hoor ik hem zeggen: Hij is dood. Dokter, is er nog een kansje, vraag ik. Geen enkele, luitenant. Ik zal u een acte van overlijden geven, maar zal 't zeer op prijs stellen, als u het nodige zo snel mogelijk wilt doen. We hebben plaats te kort, dus zou ik hem graag meteen naar de rouwkamer willen vervoeren. Ik ben bang dat er toch een autopsie gehouden zal moeten worden. Waarom? Deze Duitser is geen natuurlijke dood gestorven. (Wordt vervolgd) ADVERTENTIE Alle merken, dus ruirhe keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 VRIJDAG 13 SEPTEMBER Linnaeushof: Zomertuin, dagelijks geo pend. Minerva: „Gaby", 14 jaar, 20.15 uur. Cinema Palace: „Voor wie de klok luidt", 18 jaar, 19.30 uur. Roxy: „Inspecteur Cal- laghan en de geheime code", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio: „East of Eden", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „Bloed op de weg", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Luxor: „At tack", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido: „Der Zarewitsch", alle leeftijden, 19 en 12.15 uur. Rembrandt: „Geen plaats voor wilde die ren", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. ZATERDAG 14 SEPTEMBER Concertgebouw: Italiaans operaconcert. Onder andere fragmenten uit La Bohème, Tosca, Butterfly, Parelvissers en Rigoletto, 20 uur. Stadsschouwburg: Toneelgroep Puck met „Taloelah", 20.15 uur. Linnaeus hof: Zomertuin, dagelijks geopend. Minerva: „Lullaby of Broadway" alle leeftijden, 14.30 uur. „Gaby", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Cine ma Palace: „Voor wie de klok luidt", 18 jaar, 14 en 19.30 uur Roxy: „Inspecteur Callaghan en de geheime code", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio: „East of Eden", 14 jaar, 14.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „Bloed op de weg", 14 jaar, 14.15 19 en 21.15 uur Luxor: .Attack", 18 jaar, 14, 16.30, 19 en 21.15 uur. Lido: „Der Zare witsch", alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „Geen plaats voor wilde dieren", alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 7