Hongarije-resolutie met grote meerderheid aangenomen Twaalfhonderd zieke soldaten, maar geen klacht gehoord HET WEER Zestig landen vóór, tien tegen en tien afzijdig Premier Boelganin waarschuwt Turkije inzake Syrië 'MORRIS Haarlems Dagblad Generaal Hasselman: Nederlandse militair is geen papsoldaat EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN DE „GRIEPMANOEUVRES" IN DUITSLAND Krachtige wind Kapitein dient aanklacht in tegen behandeling der zieken Het woord is aan Drie doden in het verkeer V erkeersongelukken DIT JAAR: 847 DODEN j Nieuwe serie kernproeven Stewardessen bedienen ons in de trein 72e JAARGANG No 57 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon A dm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem; Grote Hout straat 93 alle afd. TeL 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1957 IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COORAMT 302e JAARGANG No 210 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct. p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Van de ongeveer vierduizend Nederlandse militairen, behorende tot de 42ste gevechtsgroep, die momenteel in het trainingskamp Sennelager in Duitsland vertoeven, hebben in totaal 1200 man een aanval van Aziatische griep te door staan gekregen. Op 12 september bedroeg het aantal zieken 306. Gisteren, vrijdag, werden 174 patiënten ontslagen en 22 nieuwe opgenomen, zodat toen 154 man bedlegerig waren. Dit verklaarde gisteren de militaire arts, kapitein C. J. van Belle, internist aan het militaire hospitaal te Utrecht, die in op dracht van de inspecteur der Militaire Geneeskundige Dienst, van dinsdag 10 sep tember tot eergisteren in Sennelager ver toefde om de gezondheidstoestand van de troepen aldaar te controleren en na te gaan, of zich eventueel complicaties had den voorgedaan, of nog konden voordoen, als gevolg van de griep. Enthousiaste soldaten De persconferentie, waarop de kapitein arts Belle dit mededeelde, werd gistermid dag in de Julianakazerne in Den Haag ge houden, de zetel van de Generale Staf. De chef van de Generale Staf, generaal B. R. P. F. Hasselman, verklaarde, dat hij bij de betrokken troepen in Sennelager een „bijzonder goede stemming" had waarge nomen en dat de gewone soldaat „met enthousiasme bezield was", ondanks het buitengemeen slechte weer met storm en regen. Reeds een maand geleden, aldus de gene raal, had hij besloten in de tweede week van september een bezoek aan de op ma noeuvre zijnde troepen in Duitsland te brengen. Van ongerustheid, spanning, zenuwach tigheid of zelfs paniek bij de manschappen en officieren had hij niets gezien, noch was hem hierover iets ter ore gekomen. Het kwam dan ook, zo verklaarde de generaal, enigszins als een verrassing voor hem, toen de minister van Oorlog, ir. C. Staf, hem telefonisch inlichtte over de lichte onrust in ons land naar aanleiding van de griep-gevallen in dit trainingskamp, terwijl ook het hem gedane verzoek om naar Nederland terug te keren teneinde de pers in te lichten, „een element van ver rassing" voor hem inhield. Om half drie gistermiddag uit Duitsland teruggekeerd, had de generaal eerst een onderhoud met de minister, om daarna ruim anderhalf uur lang de pers inlichtin gen te geven. Slecht weer In Sennelager - een oud legerkamp en oefenterrein van de NAVO „en straks ook voor de Duitsers zelf" - zijn de bataljons ondergebracht in tenten van 20 tot 24 man. De oefeningen dragen deels een doorlopend karakter, zodat ook 's nachts oefeningen worden gehouden. Het weer was begin van deze week wel iswaar zeer slecht, doch de Nederlandse soldaat heeft - zo zei de generaal - een realistische en harde opleiding nodig om débacles als van 1940 te vermijden. De Nederlandse soldaat, zo voegde generaal Hasselman hier aan toe, is geen „pap soldaat" en hij is tegen alles opgewassen. Dinsdag in de vooravond heeft men een ogenblik overwogen, zo verklaarde gene raal Hasselman nog, om de manoeuvres 's avonds wegens de zeer slechte weersom standigheden stop te zetten en de volgende morgen te hervatten. In overleg met de bataljons-arts, die er volkomen mede ak koord ging, besloot men echter tenslotte dat het beter was om de oefening voort te zetten, een beslissing, die generlei critiek heeft ondervonden. Versleten barakken De ziekenverblijven in Sennelager noem de de generaal „bepaald niet eerste klasse", doch hij achtte het ook niet nodig, dat zij dat zouden zijn. Het zijn oude gebouwen, die, toen de Britten het kamp in gebruik namen, deels niet nodig waren, zodat zij ook niet opgeknapt werden. Het zieken- verblijf, behorende bij de vaste staf-gebou wen, bevat overigens zestig bedden, zoals kapitein Belle later nog toelichtte, hetgeen onder normale omstandigheden dus een alleszins redelijk aantal is. De barakken, die generaal Hasselman „oud en versleten" noemde, zijn voorzien van het gebruikelijke materiaal: kribben, strozakken, slaapzakken en dekens. De vaste groep medisch personeel van het bataljon: één arts en 25 man verplegend personeel, werd bovendien nog uitgebreid met drie extra artsen en zestig man ver plegend personeel. Van militaire medische zijde werden lig ging en verzorging bovendien alleszins vol doende geacht, temeer omdat jonge man nen zich gemakkelijk weten aan te passen. Klachten werden dan ook niet vernomen. Bij de A-griep krijgt de patiënt eerst drie dagen hoge koorts (39 graden), die coooooooooooc X)ooooooooooooooc»oooooo<x)axooooooooooooi VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van zaterdagavond tot zondagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Nu en dan buien met een matige, af en toe krachtige westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S, WAARIN OPGENOMEN ERBIJ daarna weer even plotseling verdwijnt als zij gekomen is. Twee dagen worden de patiënten dan nog echter in bed gehouden. Zij krijgen daarna vijf dagen lichte dienst, verklaarde de generaal. Geen complicaties Met betrekking tot complicaties als ge volg van de A-griep, verklaarde kapitein Belle, dat in twee gevallen in eerste in stantie gedacht werd aan longontsteking. De betrokkenen werden direct naar Duitse .ziekenhuizen overgebracht voor röntgeno- logisch onderzoek. Van longontsteking bleek echter geen sprake te zijn. Bij een derde geval werd gedacht aan hersenvlies ontsteking, doch ook dit geval bleek goed aardiger te zijn dan men had gemeend. Verder hebben zich generlei complica ties voorgedaan, zei kapitein Belle. De griep heeft een volkomen onschuldig ka rakter gedragen. Aziatische griep, zo vervolgde de kapi tein, is zeer besmettelijk. In een kamp, waar men dicht bijeen is en in grote tenten slaapt, bestaat dus een groot infectiege vaar. Vandaar het grote aantal manschap pen, dat besmet werd. „De mensen voelden zich zelf niet onge lukkig", zeide generaal Hasselman hierop nog. „Geen man klaagde". „Als men ziet hoe opgewekt de mensen zijn, dan. Verantwoord ziekenvervoer Met betrekking tot het vervoer van het veld naar de ziekenbarakken ontkende kapitein Belle, dat dit op onjuiste wijze geschied zou zijn. De patiënten werden met zieken jeeps overgebracht of met zieken auto's. Medisch achtte hij een en ander volkomen verantwoord geschied. Overigens zijn geen zieken mee ter ma noeuvre gezonden, zoals bepaalde berich ten wilden doen geloven. Na herstel wer den deze manschappen eventueel nog na gestuurd. De mogelijkheid blijft echter bestaan, dat een deel der manschappen de griep reeds onder de leden had, voordat deze zich manifesteerde. Ook als gedurende het slechte weer geen Gen. B. R. P. F. Hasselman manoeuvres gehouden zouden zijn, zou de Aziatische griep een piek bereikt hebben, verklaarde kapitein Belle nog, zij het dan dat het langer geduurd zou hebben, voor dat deze piek bereikt zou zijn geworden. Keert het bataljon waarschijnlijk reeds vandaag, zaterdag, terug, honderdtwintig zieken zullen achterblijven. Deze worden dinsdag of woensdag afgevoerd. In convooi gaan zij dan naar ons land terug, de reeds herstelden in gesloten vrachtauto's, de eventueel nog zieken in ziekenauto's. Nog meer zieken Het 432ste bataljon van de Limburgse Jagers uit Oirschot, dat volgens de plan nen eerdaags naar Sennelager zou gaan, blijft in ons land. De ook aldaar heersende griep heeft zoveel manschappen uitgescna- keld, dat de manoeuvres nauwelijks nog enige zin zouden hebben. Op de persconferentie van generaal Has selman over de kwestie-Sennelager is giste ren ook een klacht van kapitein L., een be roepsofficier der landmacht ter sprake ge komen. Deze officier was vorige week met Aziatische griep uit Sennelager naar het militair hospitaal in Utrecht overgebracht, doch maandag uit dit ziekenhuis ontvlucht, omdat hij vreesde, geïsoleerd te worden. L. meldde zich dinsdag bij het militair hos pitaal in Den Haag, waar hij op zijn ver zoek opgenomen is. Hier diende hij een aanklacht in tegen de medische behandeling van de zieken in Sennelager, met name te gen de gebrekkige wijze, waarop de zieke militairen aldaar waren ondergebracht. Generaal Hasselman verklaarde nu ter persconferentie, dat kapitein L. op vermoe den van geestelijke gestoordheid in de Ursulakliniek in Wassenaar is opgenomen. Hij zal medisch en psychiatrisch onder zocht worden. Mocht daarbij blijken dat de kapitein niet gestoord is, dan zal zijn aan klacht, aldus generaal Hasselman, in be handeling genomen worden. Overigens had de bataljonscommandant onder wie L. dien de, in Sennelager aan generaal Hasselman meegedeeld, dat de kapitein zijns insziens een ziekelijke querulant is. De bataljons commandant had dan ook al overwogen, L. van zijn commando te ontheffen of hem zelfs in arrest te laten stellen, aldus de generaal, die verder onthulde, dat de kapi tein vroeger al eens onder behandeling van een psychiater geweest is. Met vier assistenten heeft vrijdagmid dag drs. Hillenius, bioloog van het Zoölogisch museum te Amsterdam, een onderzoek ingesteld in de sloot, waarin het Instituut voor kernfysisch onder zoek zijn afvalwater loost. Zoals giste ren bekend werd gemaakt, zijn in de sloot misvormde kikkers gevonden. Men sluit de mogelijkheid niet uit, dat deze afwijkingen het gevolg zijn van de invloed van radio-actieve stoffen. Om na te gaan of de misvormingen wijd zijn verbreid werd gistermiddag een grote jacht op kikkers geopend. Inderdaad trof men een aantal kikkers aan, die een ingrijpende deformatie vertoonden. Het instituut voor kern fysisch onderzoek maakt zijn aanwe zigheid op de plaats, waar de griezelige vondsten werden gedaan, kenbaar met bordjes, die het opschrift dragen: Verboden toegang. Radio-actieve stoffen. NEW YORK (Reuter-AFP) De UNO-Assemblé§ heeft de door 37 landen ondertekende resolutie over Hongarije zonder wijzigingen aangenomen met zestig tegen tien stemmen bij tien onthoudingen. Tegen de resolutie stemden Albanië, Bulgarije, Wit-Rusland, Tsjechoslowakije, Hongarije, Polen, Roemenië, de Oekraine, de Sovjet-Unie en Joegoslavië. Zuid-Afrika was bij de stemming niet aanwezig. Van stemming onthielden zich: Afghanistan, Ceylon, Egypte, Finland, India, Indonesië, Nepal, Saoedi-Arabië, Syrië en Jemen. Nadat de afgevaardig den een minuut stilte voor gebed en overdenking in acht hadden genomen, sloot de voorzitter, prins Wan van Thailand, de elfde zitting van de UNO-Assemblée, waarvan het debat over Hongarije nog deel uitmaakte. Dinsdag begint de twaalfde zitting van de Assemblée. In de aangenomen resolutie wordt onder meer het optreden van de Sovjet-Unie tijdens de Hongaarse opstand veroordeeld. De Russen worden verantwoordelijk ge steld voor het neerslaan van de „spontane nationale opstand" der Hongaarse bevol- de UNO-Assemblée opdracht gekregen tot king met een grote gewapende macht. Prins Wan van Thailand heeft voorts van een speciale missie naar Moskou en Boe dapest om te trachten de regeringen van de Sovjet-Unie en Hongarije alsnog over te halen hun politiek ten opzichte van het Hongaarse volk te wijzigen. Amendementen verworpen Voor de resolutie aanvaard werd, had de afgevaardigde van Ceylon, een der sa menstellers van het UNO-rapport over Hongarije, voorgesteld het rapport van de commissie te „aanvaarden" in plaats van te „onderschrijven". Ook werden twee amendementen van de Birmese afgevaar digde verworpen. In een ervan werd ver zocht het woord „veroordeelt" in de reso lutie te vervangen door „betreurt". De Rus Sobolov deed nog een bittere aanval op Groot-Brittannië, Frankrijk, de V.S., Ne derland en andere landen, die de resolutie steunden. Hij zei dat Groot-Brittannië zijn koloniaal rijk tracht te behouden en de volken „tot slavernij te brengen". Er ko men berichten binnen van nieuwe mili taire voorbereidingen tegen Jemen en de Britse strijdkrachten worden „met spoed" naar Aden overgebracht, aldus Sobolev. De Indische afgevaardigde stelde een bezoek van secretaris-generaal Hammar- skjoeld aan Boedapest voor, zodat hij zelf zou kunnen zien hoe de zaken er voor staan. Hij zei, dat de onvriendelijkheid die uit de resolutie spreekt niet alleen geen zin heeft, doch uitgesproken schadelijk is voor een oplossing van het vraagstuk. Hij herinnerde er aan, dat India vorig jaar ook een dergelijk standpunt had ingeno men bij de bespreking van de Brits-Franse actie tegen Egypte. Hij steunde voorts de suggestie van de Ierse afgevaardigde, om de Russische en Amerikaanse troepen tege lijkertijd geleidelijk terug te trekken van de grens tussen oost en west in Europa. India acht de methode van onderzoek en de omstandigheden waaronder dat onder zoek verricht moest worden ontoereikend. Het tegemoetkomen aan de nationale ver langens van het Hongaarse volk moet bij alle verdere stappen van de UNO-Assem blée, van doorslaggevende betekenis zijn. India hoopt dat de Hongaarse regering „er toe zal kunnen overgaan maatregelen te nemen, zoals de opheffing van beperkin gen en vrijlating van haar politieke tegen standers". Zij alleen kan deze maatregelen nemen, ze kunnen niet door buitenlandse inmenging tot stand komen, aldus de In dische afgevaardigde. Beschuldigingen afgewezen De Deen Alsing Andersen, de voorzit ter van de UNO-commissie die het rapport over Hongarije heeft opgesteld, verwierp de beschuldiging van de communistische landen dat de conclusie van de commissie beïnvloed zijn door de V. S. en Groot- Brittannië. Ondanks het feit dat de leden van de commissie uit landen kwamen met onderling zeer afwijkende economische en sociale omstandigheden en culturele en po litieke tradities, zijn de conclusies met al gemene stemmen getrokken, aldus Ander sen. Hij zei: 1. dat de afgevaardigden van de communistische landen niet ontkend hebben dat de Russen hun militaire macht hebben gebruikt om de Hongaarse opstand neer te slaan; 2. men niet kan ontkennen dat het zonder dit Russische ingrijpen voor Kadar niet mogelijk zou zijn geweest zijn huidige regime te vestigen; 3. het niet be kend is wie nu eigenlijk de Russen heeft verzocht om militaire hulp. Maar of dit nu Kadar of Marosan geweest is, geen van beiden handelde op dat gegeven ogenblik namens de een of andere wettige regering; 4. men heeft niet ontkend dat het hoofd van de Russische politieke politie, generaal Serov, tijdens de onderhandelingen over de terugtrekking van de Russische troepen, persoonlijk de Hongaarse delegatie ar resteerde, die officieel door de Russische autoriteiten als vertegenwoordigers van de wettige regering-Nagy was uitgenodigd; en 5. het vast staat, dat een groot aantal Hon garen gedeporteerd zijn. MOSKOU (Reuter) Premier Boelga nin van de Sovjet-Unie heeft in een bood schap aan de Turkse premier Adnah Menderes zijn „grote bezorgdheid" uitge sproken over de berichten die melding maken van Turkse troepenconcentraties aan de Syrische grens. De Sovjet-Unie kan niet voorbijzien aan gebeurtenissen die tot een gewapend conflict in dat gebied zouden kunnen leiden, aldus Boelganin. Het gevaar van een schending van de vrede zou overigens niet beperkt zijn tot dat gebied alleen. Boelganin zegt dat aan Turkije een bepaalde rol is toebedeeld volgens de plannen die Amerika koestert om een militaire actie tegen Syrië te ont ketenen. „Wij geloven dit liever niet, maar er zijn tekenen die er op wijzen dat voor aanstaande Turkse staatslieden geneigd zijn die Amerikaanse plannen halverwege tegemoet te komen". Ook het zenden van Amerikaanse wapens naar Turkije heeft Russische bezorgdheid gewekt, aldus Boel ganin. „De Sovjet-regering wil de Turkse regering op de meest vriendschappelijke wijze verzoeken niet mee te doen aan een gewapende interventie tegen Syrië en te helpen voorkomen, dat de gebeurtenissen in het Nabije Oosten een ongewenste wen ding nemen". Boelganin zegt dat zijn land vriendschappelijke betrekkingen met Tur kije wenst. Rusland heeft en wenst geen economische of andere belangen in het Nabije Oosten. Het wil alleen de vrede daar handhaven en versterken. Boelganin ontkent dat Syrië een gevaar voor enige staat in het Nabije Oosten zou vormen. Attache's uitgewezen STANBOEL (Reuter) Kapitein A. Marlaguine, de Russische marine-attaché in Turkije, en zijn collega M. Lisjtin zijn door de Turkse regering van spionage beschuldigd en verzocht het land binnen 48 uur te verlaten, aldus meldt de Turkse politie. Leden van de Turkse veiligheids dienst zouden beide mannen hebben ver rast in een casino toen een jonge Turk hun geheime militaire stukken overhan digde. Kapitein Marlaguine is sinds 1952 in Turkije en spreekt vloeiend Turks. Communisten gearresteerd BAGDAD (Reuter) In Bagdad ver luidt, dat vier leiders van een ondergrond se communistische cel in Soeliamaniya (Noord-Irak) zijn gearresteerd. De politie heeft documenten in beslag genomen, als mede grote materiaal. hoeveelheden propaganda- Grensincident opgehelderd BEIROET (Reuter) Het Libanese ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Syrische regering verzocht er voor te zorgen dat Syrische strijdkrachten geen acties ondernemen tegen Libanese troepen die smokkelaars in de omstreden grens gebieden achtervolgen. Het verzoek volg- Christian Morgenstern: Wanneer de huidige beschaafde mens zelf de dieren zou moeten doden, die hij nuttigen wil, zou het aantal vege tariërs onmetelijk stijgen. Het achtjarig zoontje van de familie Van Houten te Leeuwarden is gis teren door een vrachtauto gedood. De jongen zat achterop de fiets van een negenjarig vriendje. Bij het passeren van een andere wielrijder begon deze te slin geren, waardoor de achtjarige jongen van de fiets viel, juist met zijn hoofd voor de wielen van de auto. Nabij Zevenbergen is de 67-jarige W. Breure door een auto aangereden en op slag gedood. Hij stak plotseling de weg over en heeft waarschijnlijk door de regen en de storm de auto niet zien of horen naderen. De auto en het slachtoffer kwamen in de sloot naast de weg terecht. De bestuurder van de auto, afkomstig uit Rotterdam, kreeg slechts lichte verwon dingen. Op de hoek van de Withuisstraat en de Jan Wapstraat in Den Haag is een ver keersongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan de vierjarige Irma van den Assem uit de Gouverneurlaan. Het meisje kwam uit een huis aan de Jan Wapstraat en stak onvoorzichtig de straat over. Zij kwam onder een van de achterwielen van een vrachtauto en werd ernstig gewond. In een ziekenhuis is zij later overleden. Tengevolge van verkeersonge- lukken in ons land zijn in 1957 om het leven gekomen 847 personen, van wie 166 kinderen. SYDNEY (UP) In het gebied van Ma- ralinga in Zuid-Australië is vandaag een Brits kernwapen tot ontploffing gebracht. Het was de eerste van een serie Britse proefnemingen. Het kernwapen werd af gevuurd op een toren. Tweehonderd Brit se geleerden waren bij de proef aanwezig. De ontploffing, waaraan verscheidene proefontploffingen voorafgingen, was twee dagen uitgesteld vanwege het slechte weer. ADVERTENTIE BEZOEKT in het Patronaatsgebouw de PRACHTIGE BLOEMENWEELDE IJMOND-FLORA II ADVERTENTIE BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 VEULEN LEDEREN TASSEN 185.— de op de schermutseling waarbij elf per sonen de dood vonden, van wie drie Liba nese gendarmes en acht wapensmokkelaars van Libanese afkomst. Volgens UP heeft Syrië het Libanese verzoek ingewilligd en zijn hulp aangeboden. (AFP) Het incident aan de grens had geen politiek karakter en de Syrische autoriteiten hebben beloofd op hun gebied een onderzoek naar de gevluchte bende leden in te stellen, zo heeft het Libanese ministerie bekendgemaakt. De Libanese regering en de raad voor de binnenlandse veiligheid kwamen gisteren in spoedver gadering bijeen om de zaak te onder zoeken. Er is weer iets nieuws onder de zon. In de restauratierijtuigen van de trein naar Nij megen zal men van maandag af kennis maken met stewar dessen. Het perso neelstekort bij de Wagon Lits is zo groot, dat men ertoe is overgegaan twee stewardessenin dienst te nemen, die dus van maandag af de hon gerige of door dorst gekwelde reiziger zul len bedienen. De meis jes hebbenhaar proef ritten al achter de rug. Aan haar uni form zal men ze ge makkelijk herkennen, zoals het plaatje hier naast ons leert.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 1