Verkeerszaken met een luchtje voor de Haarlemse rechtbank Made SPION IN BERLIJN f Lutheranen Auto-tentoonstelling in „DREEFZICHT" wintercollectie Agenda voor Haarlem Garage Den Hout Ouwe Job vertelt zijn avonturen WOLLEN DEKENS O Kort en bondig Eis omvatte steeds vrijheidsstraf en ontzegging van rijbevoegdheid .J ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1957 4 KERKELIJK LEVEN TOEGANG VRIJ Haagse Comedie met een stuk van De Montherlant Ongeoorloofd spoorbruggen gesloopt onder toezicht van de politie In Delft kan elektronisch worden gemusiceerd DE NIEUWE THANS REEDS IN ONS BEZIT. 1"P«r«. effen deken 150x200 14.90 2-pers. effen deken 170x220 19.50 1-pers. Jacquard 150x200 21.50 2-pers. Jacquard27.50 1-pers. zuiver wol hyp. moderne dessins 150x200 34.75 1-pers. zuiver wol extra zwaar moderne kleuren 150x200 50.55 Tevens voeren wij' de over bekende merken AaBe, v. Wij'k enz. HAARLEM KRUISSTRAAT 11 - TEL. 11491 Open Deur dienst in Grote Kerk DOOR SLIM HARRISON Heringa Wathrich Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS IN DE tweede helft van de vorige maand is in Minneapolis in de Verenigde Staten de vergadering gehouden van de Lutherse Wereldfederatie. Zulk een bijeenkomst vindt één keer in de vijf jaren plaats en vormt een steeds terugkerend hoogtepunt in het leven van alle Lutherse kerken ter wereld. Uiteraard :ijn er in de zo juist gehouden vergadering weer vele en be langrijke zaken aan de orde gesteld. Om u een indruk te geven van datgene waar mee men zich bezig gehouden heeft, willen wij vandaag een en ander over de onder werpen, besluiten en sprekers vertellen. AAN het einde van de vergadering werd eenstemmig een beginselverklaring aam genomen, waarin onder meer gezegd wordt, dat de Lutherse kerken niet ontoe gankelijk zijn voor de eisen van dez' tijd. Zij zijn ook bereid tot een gesprek over een nauwere samenwerking met de andere christelijke geloofsgemeenschappen. In de verklaring wordt verder melding gemaakt van een studie van de rooms-katholieke theologie en praktijk, opdat een gedach- tenuitwisseling tussen de beide kerken bevorderd kan worden. Het voorstel van het Duitse nationale comité van de Lutherse Wereldfederatie om een internationaal instituut op te rich ten, dat zich bezig houdt met de studie van het rooms-katholicisme, vond alge mene instemming. De secretaris-generaal dr. Lund-Quist zei naar aanleiding hier van, dat de Lutherse Wereldfederatie be reid was tot een wezenlijke ontmoeting met de r.-k. kerk. Een dergelijk instituut zou zich niet in de eerste plaats moeten bezighouden met „plaatselijke situaties", aldus dr. Lund-Quist, maar veeleer met het gehele probleem van het Lutherse geloof en het rooms-katholicisme. De bisschop Lilje uit Duitsland sprak eveneens met instemming over het nieuwe plan en verklaarde, dat de r.-k. kerk heden ten dage niet meer zo is als ten tijde van Luther, zij heeft een verandering doorge maakt. „Iedere generatie van Protestanten moet nog weer de beslissing van de zes tiende eeuw, die tot de hervorming leidde, bekrachtigen. Wij moeten kunnen zeggen, waarom wij thans niet katholiek zijn". Lilje sprak de wens uit, dat ook andere Protestantse organisaties en ook de Wereldraad van Kerken aan de arbeid van het instituut zullen deelnemen. Vragen Bij de bespreking van internationale politieke vragen werd aan de vergadering een program voorgelegd, waarin aange drongen wordt op een verbod van de atoomwapens en de proeven hiermee. Er is eveneens aangedrongen op vrijheid voor rassen- en godsdienstige minderheden en Vermeerderde economische hulp aan onderontwikkelde volken. Wat dit laatste betreft, de vergadering drukte zijn spijt uit over het in het Amerikaanse Congres geuite voornemen om de financiële hulp van de regering aan het buitenland krach tig te beperken. Aan de Amerikaanse deel nemers van de Assemblee werd verzocht hun invloed aan te wenden tegen een der gelijke maatregel. De bisschop van India verklaarde in verband hiermee, dat zon der royale hulp van de Verenigde Staten, India in de komende vijf jaar ten prooi, zal vallen aan het communisme. „Wij kunnen niet vijf of tien jaar op deze hulp wachten. Want de massa verlangt naar elementaire levensrechten". Oost-Duitsland Veel aandacht trok het referaat van bisschop Krummacher uit Oost-Duitsland. Hij vertelde over zijn ervaringen met de gemeenten, die hun geloof onder de druk van een totalitair regime moeten bewaren. De onderdrukte en vervolgde christenen moet men niet met medelijden beklagen, want zij zijn waardig geacht „een voor hoede van de christelijke verwachting" te zijn. Dr. Krummacher deed verder mede delingen over wat er is overgebleven van de evangelische gemeenten ten oosten van de Oder, waar in weerwil van de commu nistische druk sedert twaalf jaar leken predikers voor de verstrooide gemeente leden zorgen. De bisschop waarschuwde ervoor de kerkelijke instellingen als doel in zichzelf te overschatten. Met het oog op de radicale omwenteling van alle maat schappelijke verhoudingen in de commu nistisch geregeerde landen moet de kerk onderzoeken of niet het huidige stelsel plaats dient te maken voor nieuwe vor men van vrijere en actievere gemeenten. Hongarije Bissschop Lajos Ordass van Hongarije sprak voor een gehoor van tienduizend aanwezigen in het auditorium van Minnea polis. Het was voor de eerste keer sedert tien jaar, dat hij weer op een wereldcon ferentie kon verschijnen. Hij bracht aan de Amerikaanse kerken de dank over van de Hongaarse christenen voor de hulp, die in de laatste jaren ontvangen is. Bisschop Ordass hield tijdens de openingsplechtig heid van de Assemblee de preek, waarin hij sprak over de macht van Christus, die zich niet beperkt tot de leden van zijn kerk, maar die over de grenzen van volken en rassen heenreikt. Hij beleed uit zijn eigen ervaringen, dat de macht van de opgestane Heer ook daar kan werken, waar men zich tegen Hem keert. Besluiten Tenslotte maken wij nog melding van een drietal besluiten, die genomen werden. Vier kerken zijn tot lid van de Federatie toegelaten, te weten de Lutherse kerken van Oldenburg, Hongkong, Mexico en Ethiopië. De theologische studie-arbeid van de Lutherse Wereldfederatie zal zich in de komende jaren bezig houden met 't thema: „De Lutherse belijdenis en haar betekenis in het leven van thans". Tot president van de Federatie werd ge kozen dr. Franklin Clark Fry. In de ko mende vijf jaren zal hij dus leiding geven aan de activiteiten van de eenenzestig kerken in tweeëndertig landen, die bij de Federatie zijn aangesloten. Deze dr. Fry is bovendien reeds voorzitter van het Cen trale Comité van de Wereldraad van Kerken. ADVERTENTIE van zaterdag 13 uur tot maandag 17 uur. Alle modellen RENAULT personen- en bestelauto's. De Haarlemse rechtbank heeft donder dag een zitting van een gehele dag be steed aan de behandeling van delicten in gevolge artikel 26 van de Wegenverkeers wet: het besturen van motorrijtuigen on der zodanige invloed van sterke drank, dat de verkeersveiligheid erdoor in ge vaar wordt gebracht. In vrijwel alle ge vallen omvatte de eis van de officier van Justitie niet alleen een vrijheidsstraf maar tevens intrekking van het rijbewijs voor ten minste een jaar. De zwaarste straf werd geëist tegen een aardappelhandelaar uit Nieuw-Vennep, die op 8 juli des avonds om kwart voor zeven in Hillegom op het stopsein van de politie doorreed en pas in Bennebroek is achterhaald. Hij rook sterk naar de drank en de politie ging over tot de bloedproef, waaruit een alcoholgehalte van 2,20 per- mille bleek. De verdachte bleek al eerder om dergelijke reden veroordeeld te zijn. In 1953 kreeg hij een geldboete van vijf entwintig gulden, en in 1955 drie weken gevangenisstraf, waarvan één week voor waardelijk. Deze keer eiste de officier van Justitie twee maanden gevangenisstraf en vijf jaar intrekking van het rijbewijs. De raadsman, mr. O. H. van Wijk, vestigde de aandacht op de grote verantwoording, die op de man drukte. Hij was vader van tien kinderen, al zijn zonen werkten bij hem in het bedrijf. Zijn vrouw kwam in 1954 om het leven bij een auto-ongeluk. Levensgevaarlijk Een eveneens zeer zware straf werd ge- eist tegen een 36-jarige Haarlemse koop man: een gevangenisstraf van twee maan den en een intrekking van het rijbewijs voor drie jaar. Deze zou op 10 juli slingerend door de Perseusstraat hebben gereden en een daarin voorkomende flauwe bocht zodanig hebben genomen, dat hij op het linker trottoir een wandelaar de fiets uit de han den reed. Daarna was hij volgens getuigen zigzaggend verder gereden, zodat zich even verder ook een dame ijlings uit de voeten moest maken. De man zelf zeide drie glazen pils, een borrel en een flesje gazeuse te hebben gedronken. Een bloed proef toonde een alcoholpercentage van 1,45 permille, maar daarbij moest er reke ning mee worden gehouden, dat zij ge nomen werd drie uur na het voorge vallene. Hij bleek in 1954 reeds een vonnis voor een dergelijk feit te hebben gehad van een jaar ontzegging van de rijbe voegdheid en een maand hechtenis. De verdachte betoogde, dat hij de aan rijding met de fiets niet gehoord had, om dat hij anders zeker zou zijn gestopt. (Het doorrijden zonder zich te identificeren, werd hem namelijk ook ten laste gelegd). Verder zei hij, dat hij in de Perseusstraat veel geparkeerde auto's had moeten om zeilen, zodat hij uiteraard slingerend reed, doch dit werd door een der getuigen stel lig ontkend. f y-f'''V/A J Vrijspraak gevraagd :-w. Een 46-jarige strandpachtèr ëïi radio handelaar uit Zandvoort botste op 26 juni tegen een voor hem stoppende vrachtauto met het gevolg dat hij daarmee in een lichte aanrijding kwam. Het gesprek tus sen de twee bestuurders over de schade leidde tot het roepen van de politie, die bij de Zandvoorter een alcoholisch luchtje rook. Daarom hoorde de man nu drie we ken gevangenisstraf en een intrekking van het rijbewijs voor een jaar tegen zich eisen. Over het alcoholgehalte, dat de bloedproef bij hem aantoonde, bestond geen verschil van mening, maar wel over het percentage dat daarvóór in zijn bloed gezeten moest hebben. Volgens de arts moest er nog dertig permille bijgeteld worden in verband met de tijdsduur tus sen het cafébezoek en het voorval. Maar die tijdsduur bleek verkeerd te zijn: hij had niet tot half vier maar tot half vijf in een Zandvoorts café gezeten. Het alco holgehalte had dus een uur minder tijd gehad om geleidelijk af te nemen, zodat de verdediger, mr. B. W. Stomps, de erbij getelde dertig permille er weer aftrok en tot 1,2 permille terugbracht. Dat is volgens de raadsman geen strafbare hoeveelheid, zodat deze vrijspraak verzocht. Zes weken en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid luidde de eis tegen de 56-jarige bestuurder van een bestelauto, die op 3 juli omstreeks half twee 's nachts op de Pafklaan de aandacht trok door zijn slingerende rijden. Hij was door de politie aangehouden in de Lange Molenstraat toen hij juist zijn auto geparkeerd had. Dat hij niet alleen vreemd maar zich ook buiten de auto op merkwaardige wijze voortbewoog, was na de bloedproef niet zo verwonderlijk meer: zijn bloed bevatte 2,10 permille alcohol. Een 41-jarige fabrikant uit Aerdenhout werd op 28 juni om half twaalf aangehou den op de Houtbrug omdat hij zonder licht reed. Toen hij uitstapte had de po litie het volgens de getuigenverklaringen al gezien en geroken. De man weigerde zich aan een bloedproef te onderwerpen, maar hield staande, dat hij slechts een paar glazen bier had gedronken. Er kwam ook nog een slager getuigen, dat hij, in de Gierstraat achter de verdachte rijden de, getroffen was door het heen en weer schokken van diens auto, waarbij twee keer de linkertrottoirband was geraakt. Er werd een maand en ontneming van het rijbewijs voor twee jaar tegen de fabri kant geëist. Slingering Twee automobilisten hadden in de nacht van 9 op 10 april in Halfweg de aandacht van de politie gevestigd op het rijden van een veertigjarige kruidenier uit Amster dam, die die nacht langs de Amsterdamse Vaart op weg naar huis was. Het was hen opgevallen, dat hij over twee banen heen en weer slingerde, zo zelfs dat een auto mobilist achter hem niet durfde pas seren. De man zelf zeide, dat hij een ogen blik opzettelijk geslingerd had om zijn vrouw te tonen hoe veel steun men bij het rijden aan de witte baanafscheidingen had. Bij een bloedproef manifesteerde zich echter 1,9 permille alcohol. Er werd zes weken gevangenisstraf en ontzegging van het rijbewijs voor twee jaar geëist. De raadsman, mr. Th. F. Kingma, wees op het gevaar van bevooroordeelde getui gen en herinnerde aan de woorden van de verbalisant, die sprak van een lichte mate van alcoholische invloed. Hij vestigde er de aandacht op, dat zijn cliënt met een nogal hoge auto op deze weg reed, waar mee men vaak door de wind uit de koers gedrukt wordt en telkens moet bijsturen. Op de vraag van de president aan de ver balisant verklaarde deze echter dat die nacht er geen wind van betekenis stond. Op 10 juli werd bij Halfweg een 24- jarige verkoopleider aangehouden, die be kende zeker acht café's in Amsterdam te hebben bezocht en tezamen wel tien gla zen bier en twee cognac te hebben ge dronken. Het alcoholgehalte in zijn bloed was bij een proef echter slechts 1,2 per mille gebleken. Dit verbaasde de officier van Justitie niet. Deze meende, dat dit te verklaren was bij grote, forse figuren als deze verdachte. Hij prees deze, als een van de weinigen in dergelijke delicten, die eer lijk bekennen en eiste een maand gevan genisstraf en een ontzegging, van het rij bewijs voor twee jaar. V er jaardag Twee maanden gevangenisstraf en twee jaar ontzegging werd geëist tegen een 42- jarige metaalbewerker uit Haarlem, die op 23 april de vreugde over zijn verjaar dag door het drinken van vijf glazen cog nac wat onstuimig maakte en toen boven dien op een motorfiets ging zitten, het geen al spoedig de aandacht van de po litie trok. Hij weigerde een bloedproef met de mededeling: „ik ben tóch dronken". Mr. dr. A. F. H. Schreurs refereerde zich wat de gevangenisstraf aangaat aan het oordeel van de rechtbank, gezien de ernst van dergelijke ontsporingen, maar pleitte voor het behoud van het rijbewijs van zijn cliënt, die al zwaar gehandicapt was omdat hij reeds vijf maanden niet had kunnen rijden. Op zaterdagavond 5 oktober zal de Haag se Comedie in de Haagse Koninklijke Schouwburg de première geven van „Bro- celiande" van Henry de Montherlant in de vertaling van Gerard Messelaar. Luc Lutz heeft de regie. De medewerkenden zijn onder anderen Ida Wasserman, Cees Laseur, Gijsbert Tersteeg en Kitty Klup- pell. Het decor is ontworpen door Hep van Delft. „Het is wel zeldzaam brutaal om spoor- bruggetjes te slopen, terwijl u alleen maar een vergunning hebt om de beton- voeten van de bovenleidingen weg te ha len", zei de procureur-generaal bij het ge rechtshof te 's-Gravenhage tegen een 24- jarige koopman uit Rotterdam, die in be roep was gekomen tegen het vonnis van de Rotterdamse rechtbank, waarbij hij tot vier maanden gevangenisstraf was ver oordeeld. De koopman hield vol dat hij geheel te goeder trouw had gemeend de kleine bruggetjes bij de spoorbaan aan de Cein tuurbaan in Rotterdam ook te mogen slo pen. Tijdens het sloopwerk meenden hij en zijn helpers dat de ijzeren bruggetjes er ook uit moesten, temeer omdat de koopman bij een telefoongesprek tussen twee ambtenaren aanwezig was geweest, waarin gezegd was dat de baan ijzervrij moest worden opgeleverd. De politie had wel tien maal gecontroleerd en regelde het verkeer als er een bruggetje werd weggehaald. De koopman had een brief geschreven aan de spoorwegen waarin hij verklaarde de schade te willen vergoeden. De N.S. schat deze op acht tot tien mille. De koop man heeft aan het werk f 3500 verdiend. De procureur-generaal eiste bevestiging van het rechtbankvonnis. Het hof zal op 25 september arrest wijzen. Het curatorium van de Technische Ho geschool in Delft heeft goedgevonden dat, hetzij voor studie, hetzij voor het compo neren van werken in opdracht, aan com ponisten die daarvoor door het contactor gaan „Elektronische Muziek" geïntrodu ceerd worden, onder bepaalde voorwaar den de elektronische studio van het labo ratorium voor technische natuurkunde al daar, ter beschikking kan worden gesteld. Om de componisten de gelegenheid te ge ven van de mogelijkheden dezer studio kennis te nemen zal dr. ir. W. Kok, ver tegenwoordiger van de Technische Hoge school in het contactorgaan, op zaterdag 28 september een inleidende lezing houden in de Technische Hogeschool in Delft. „Govert en ik zaten neerslachtig bij elkaar in de hut. Daarbuiten bleef maar steeds dat akelige, luidruchtige getrommel van de inboorlingen". „Joppie, jongendat ziet er allemaal erg vervelend voor ons uit! zuchtte Govert." „Zo dacht ik er ook over. We zaten daar en luisterden. Toen ik op een ogenblik mijn hand in m'n zak stak, vond ik daar mijn trouwe fluit; ik haalde 'm voor de dag en bekeek 'm." 7273 ADVERTENTIE (Shows, snufjes en alles wat verder In het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) Donderdag werd in het restaurant Dreefzicht door Ascot een modeshow ge houden, waarvan de opbrengst bestemd was voor de Stichting Kinderbewaarplaat sen te Haarlem. De zaal en het podium waren zeer smaakvol met kleurige dahliaboeketten versierd. Met bewondering hebben we de najaars- en wintercollectie gadegeslagen; we von den er veel ideeën van Dior in terug en een enkele keer zelfs een origineel ont werp van Dior, Balmain, Maggy Rouff, de Italiaanse Capucci en nog anderen. Bij de mantels zagen we de Parijse invloed in de moderne rugpas, waar de ruimte wijd aangerimpeld was en in de knieholte weer „inviel", waardoor een bollend effect werd verkregen. Hier ook weer veel bontgarne ringen in allerlei variaties toegepast: een Italiaanse tweedmantel in flessengroen met grote Alaska voskraag, en een cerise mantel (in Dior model) met naturel grijze persianer manchetten en losse persianer shawl, waren hierin bijzonder mooi. Even eens van Dior was een camel glacé mantel met aangeknipte mouwen en als sluiting een klein strikje; de beverkraag en een losse brede band met knoop, die de man chetten verving, maakten er iets zeer aparts van. De nieuwe afstaande halslijn kwam bij zonder mooi tot haar recht bij een don kergroen tailleur met diepe plooi in de rug, die vastgehouden werd met een laag ceintuurtje. Naast tweed, glacé, natté (klein grof ruitje) en fluweel zagen we een wollen kamgaren, waarvan het dessin geïnspi reerd was op oude Griekse en Egyptische afbeeldingen: apart en zeer gschikt voor feestelijke gelegenheden. De japonnen vertoonden ook de nieuwe halslijn, die vóór hoog is en achter laag uitgesnedenof andersom zoals bij een deux pièces in de nieuwe kleur blauw, met vóór een afgeronde vierkante hals, die naar achteren hoog opliep. De strakke ko- kerrok verkreeg zijn ruimte door inge- knipte splitjes, waar een band van stof was ondergelegd. Zoals steeds was ook nu de collectie Hanro-japonnen zeer smaakvol en gedis tingeerd: geen grillige mode-lijnen en on nodige draperieën. De cocktail- en avondjaponnen namen een zeer speciale plaats in. Ze waren van kostbare materialen vervaardigd zoals Zwitserse brodé, satin duchesse, fluweel en zuiver zijden organza. Enkele details, die de nieuwe mode kenmerken waren de drappé's, die door een strik bij elkaar wor den getrokken jn lange stola's, die los over de schouder® worden gedragen. De bruid in een uiver zijden japon en met een wit hermelijn kapje uit de hoedencollectie van J. Knappers zórgde voor een waardig slot. Katy In de Grote Kerk te Beverwijk vindt zondagavond 7 uur een Open-Deur-dienst plaats, waarin zal voorgaan, ds. J. v. d. Blink, vlootpredikant te Amsterdam. Or ganist is de heer G. J. Moed. Landbouwkrediet op de helling. De drie centrale landbouw-organisaties en de beide centrale landbouwkredietbanken hebben besloten tot het instellen van een commissie, die tot taak zal hebben de be studering van de financiering van het agrarisch bedrijfsleven in Nederland, en in het bijzonder van de vraag of de werking van het in het Boerenleenbankwezen ge organiseerde landbouwkrediet in overeen stemming is met de bestaande en in de toekomst te verwachten financieringsbe hoeften, dan wel of deze te dien aanzien verbetering behoeft. Voorzitter der com missie is prof. dr. G. M. Verrijn Stuart, buitengewoon hoogleraar aan de gemeen telijke universiteit te Amsterdam. Uitbreiding. In samenwerking met een 40-tal grote Nederlandse bedrijven heeft de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelin genverkeer 2000 directeuren van Ameri kaanse reisbureaus uitgenodigd om een bezoek aan Nederland te brengen. Deze directeuren houden van 1320 oktober een congres in Madrid. Voorts zullen van 1929 september 10 Zweedse employé's van reisbureaus een bezoek aan de Bene- luxlanden brengen. Eerste lustrum. De bewoners van de eerste der nieuwe tuinsteden in het Wes ten van Amsterdam, de Tuinstad-Sloter- meer (10.000 woningen), die op 7 oktober 1952 werd geopend door de Koningin, gaan van 4 tot en met 12 oktober het eerste lustrum vieren. Het feestprogramma om vat culturele en sportieve manifestaties. Ook zal een expositie „Vijf jaar Sloter- meer" worden gehouden. ADVERTENTIE 4. Luitenant Holden, binnen twee weken is dit het derde geval dat wij te behandelen hebben ge kregen. Het derde geval van een plotselinge dood van een vluchteling, bedoel ik. Ik weet niet hoe het met de voeding in de Russische zone staat, maar ik weet wel dat zij hier zo goed als uitgeput aankomen. En dit dan? En ik wijs met mijn vinger naar de mond van Heis ier en wijs een lichtrode vlek aan, die zich langzaam over de lippen uitbreidt. Wat is dat. Hartmann zet zijn bril op en staart naar hetgeen ik hem aanwijs. Dan kijkt hij me verwonderd aan. Luitenant, is 't een idee fixe of een suggestie? Wat? Die autopsie waarover u sprak. Een idee fixein die andere gevallen zijn de mensen toch ook overleden onmiddellijk nadat zij een kop koffie hadden gedronken? Dat weet ik niet meer, maar dat is gemakkelijk na te gaan. Dat zou misschien heel verstandig zijn. Neemt4 u in ieder geval de papieren van de over ledene mee, luitenant, en maak uw rapport op. Wat mij betreft, ik zal met de grote baas moeten praten. Hartmann gaat weg en laat me alleen met het stof felijk overschot. Bijna machinaal doe ik het jasje van de overledene opzij en kijk zijn zakken na. Langzaam doe ik een portefeuille open. Er zitten voedselkaarten uit Oost-Berlijn in, een arbeidskaart, een partijlidmaat schapskaart en papieren met getallen, waarschijnlijk de dagelijkse uitgaven van Heisier. Plotseling voel ik onder het leer iets hards. Het voorwerp moet tussen het leer verborgen zitten. Ik haal mijrf pijpenschoonmaker uit mijn zak en ge bruik die als mesje om het leer open te snijden. Dan kan ik eindelijk uit de schuilplaats het bewuste voor werp halen. Het is een foto van een vrouw. Ik herken onmiddellijk het gezicht, hoewel het kap sel iets veranderd is. Ja, zij is 't! De foto is nog niet zo lang geleden gemaakt. Die is genomen voor het volks gebouw in Oost-Berlijn. Ik herken de entourage. Een man houdt deze vrouw bij de arm. De man is me vol komen onbekend. ROMAN VAN SLIM HARRISON (vertaald uit het Frans) speurtocht voort, maar verder zonder succes. Kalm en zonder haast stel ik het rapport op voor majoor Alec Hoyle, geef acte van het overlijden van Otto Heisier en stel een autopsie voor, gezien de ver dachte omstandigheden van overlijden. Daarna stop ik de papieren en de andere voorwerpen, die wij in de zakken van de dode hebben gevonden, in een grote envelop. De rest gaat me niet aan, daar zorgt het zie kenhuis wel voor. Een doorslag van mijn rapport laat ik achter voor dokter Hartmann en loop dan naar de uitgang. In een telefooncel bel ik de wasserij van Hunt Moog in de Clay Allee op. Aan de andere kant van de lijn antwoordt de charmante stem van een jongedame: Met wasserij Moog. Wat kan ik voor u doen? Ik ben luitenant Holden. Zijn mijn overhemden klaar? Een ogenblikje, luitenant. Na enkele ogenblikken antwoordt een mannenstem: Luitenant Holden? Ja! Alles is klaar, sinds gisteren al. Is mijn smoking ook al terug? Ah.... dat geloof ik niet.... is 't dringend, lui tenant? Laat maar. Vanavond om zeven uur loop ik even langs. Zie wat u kunt doen. We zullen ons best doen, luitenant. Dank u! Ik hang de hoorn op en loop naar de taxi-standplaats in de buurt van het ziekenhuis. Goedemorgen, mijnheer. MorgenNaar het British Centre. Zeker meneer. De chauffeur, een oude Berlijner, rijdt bijzonder hard weg. Ik moet er om lachen. Duitsers blijven Duit sers, zodra zij met een militair te doen hebben, menen zij dat zij noodzakelijk onderdanig en gehaast moeten doen. Ik zie me trouwens genoodzaakt de haast van de man een beetje te temperen, want op zo'n manier ben ik veel te gauw op mijn plaats van bestemming. Een beetje minder vlug! Zo, eindelijk kan ik eens een sigaret opsteken. En thans begint er een gevaarlijk avontuur! Amper heb ik de gebeurtenissen van de laatste uren nog eens overdacht, of we zijn er al. Ik betaal de chauffeur, geef hem een flinke fooi. Hij lacht over zijn hele gezicht. Als ik de kamer van majoor Hoyle bin nenkom, merk ik tot mijn schrik, dat die leeg is. In de hall vraag ik de wacht, een Schotse sergeant, waar de majoor kan zijn. Majoor Hoyle is vertrokken, luitenant. Hij vraagt of u uw rapport wilt maken. Als hij terug is, zal hij het bestuderen. Wanneer zou hij terugkomen? Morgenvroeg om negen uur. Op zijn bureau heeft hij een briefje voor u achter gelaten. In de kamer lees ik haastig het krabbeltje van de majoor door. Het is ontwapenend laconiek: Waarde luitenant Holden. De laatste Duitser gezien. Laat uw ropport over Heisier achter in handen van mijn secretaris. Ik zal doen wat nodig is. Prettige avond. Mjr. Th. Alec Hoyle. Ik frommel het papiertje in elkaar en gooi het in de prullemand. Daarna loop ik naar het raam, kijk nog eens uit over de Kurfürstendamm en vind dat ik op het terrasje van een café evengoed op mijn plaats ben als in dit bureau, waar mijn aanwezigheid toch niet meer verlangd wordt. Ik bel de secretaris van de majoor op, geef hem het rapport op en verlaat het British Centre. De wasserij Hunt Moog in de Clay Allee bestaat uit twee gescheiden afdelingen: de ene zorgt voor de af te leveren wasmanden, waar de hele dag bestelauto's af en aanrijden, de andere is een gewone winkel, waar de klanten hun was kunnen komen brengen. Ik duw de deur van de winkel open en wordt met een overvallen door een geur van parfum, die me bijna duizelig maakt. Wanneer zullen de Duitsers toch eens ophouden het gewone lijfgoed een luchtje mee te geven. Een knap jong meisje komt vragen wat ik wil. Ik noem mijn naam en zij gaat zoeken onder de letter H. Haar gezicht klaart op als zij twee pakjes vindt. Betaalt u in dollers of in marken, luitenant? iIn marken. (Wordt vervolgd) ZATERDAG 14 SEPTEMBER Concertgebouw: Italiaans operaconcert. Onder andere fragmenten uit La Bohème, Tosca, Butterfly, Parelvissers en Rigoletto, 20 uur. Stadsschouwburg: Toneelgroep Puck met „Taloelah", 20.15 uur. Minerva: „Gaby", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Voor wie de klok luidt", 18 jaar, 19.30 uur. Roxy: „Inspecteur Callaghan en de geheime code", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio: „East of Eden", 14 j., 19 en 21.15 u. Frans Hals: „Bloed op de weg", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Luxor: „Attack", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido: „Der Zarewitsch", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur; „Liefde als koopwaar", 18 jaar, 23.30 uur. Rembrandt: „Geen plaats voor wilde dieren" alle leef tijden, 19 en 21.15 uur. ZONDAG 15 SEPTEMBER Concertgebouw: Revue „Klaar is Kees", met ondermeer Cees de Lange, Rijk de Gooyer en Johnny Kraaykamp, 20 uur. Stadsschouwburg: Toneelgroep Puck met „En toen kwam dr. Frost", 20.15 uur. Cul tural Nederlandse Vereniging van Spiri tisten „Harmonia" met wijdingsmorgen, 10.30 uur. Begijnhofkapel: Ds. J. van Dam spreekt op bijzondere dienst van de Bap tistengemeente over „Wie behouden wor den", 19 uur. Linnaeushof: Zomertuin, dagelijks geopend. Minerva: „Lullaby of Broadway", alle leeftijden, 14 en 16.15 uur; „Gaby", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Voor wie de klok luidt", 18 jaar, 14 en 19.30 uur. Roxy: „Inspecteur Calla ghan en de geheime code", 14 j., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Studio: „Bij de kannibalen van Nieuw-Guinea", alle leeftijden, 11 u.; „Ea^t of Eden", 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „Bloed op de weg", 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor: „Attack", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 u. Lido: „Lassie's grootste avontuur", alle leeftijden, 11 uur; „Der Zarewitsch", alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Rem brandt: „Naar het rijk der Inca's", alle leeftijden, 11 uur; „Geen plaats voor wilde dieren", alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Zuiderkapel: Jan van Gijs, 10 en 17 uur. H. Spoor met jeugddienst, 20 uur. MAANDAG 16 SEPTEMBER Linnaeushof: Zomertuin, dagelijks ge- geopend. Westerhoutpark la: Ds. A. R. de Jong spreekt over „Zwerftochten van Odysseus" voor de Open Religieuse Ge meente, 20 uur. Begijnhofkapel: Ds. Joh. Langstraat over „En toch heeft Christus het antwoord voor u" voor Interkerkelijk Evangelisatiecomité, 20 uur. Zangdienst van 19.30 uur af. Minerva: „Grote manoeu vres", 14 jaar, 20.15 uur. Roxy: „Het grote spel", 18 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Cine ma Palace: „Voor wie de klok luidt", 18 jaar, 14 en 19.30 uur. Studio: „East of Eden", 14 jaar, 14.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „Bloed op de weg", 14 jaar, 14.15, 19 en 21.15 uur. Luxor: „Attack", 18 jaar, 14, 19 en 21.15 uur. Lido: „Der Zarewitsch", alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „Geen plaats voor wilde dieren", alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6