Egberts ZILVER-SHAG isdeshag! GRIEP? PANDA EN HET DING Toe u ló het zo Morgen opnieuw regen De radio geeft dinsdag U rookt de lekkerste sigaret van Wereldnieuws Proces tegen de staat Oud-K.N.I.L.-majoor eist salaris over Japanse bezettingstijd De goud-gele Virginia Geuriger Zachter U geniet er méér van! Prof. Oud veertig jaar Kamerlid Huldiging in Rotterdam Ongeorganiseerden kunnen niet altijd CAO-loon eisen Kerkelijk Nieuws Nieuwe Waterweg wordt uitgediept Meer Nederlandse films in het vooruitzicht Griep onder de „groenen" in Groningen Zendtijd voor politieke partijen VARA is voorstandster van een rouleersysteem Franse bioloog over de Amsterdamse kikkers J - a i u i>x i> K 1957 Indertijd heeft mr. E. J. Froeling, ge pensioneerd majoor van het voormalige Kon. Ned. Indisch Leger en hoofdbe stuurslid van de „Nederlands Indische Of ficiersvereniging", een proces aanhangig gemaakt tegen de Staat der Nederlanden ter verkrijging van zijn achterstallig sa laris over de periode van de Japanse bezet ting. Hij steunde zijn proces op artikel 2a van de Garantiewet Militairen K.N.I.L. waarbij wordt gegarandeerd de voldoening van alle rechten en aanspraken, welke deze militairen gedurende hun dienst bij het voormalige K.N.I.L. toekwamen vol gens de op 26 december 1949 geldende be palingen. De zaak van majoor Froeling diende eerst voor de rechtbank in Den Haag. De pleidooien werden op 20 februari van het vorig jaar gehouden. Voor eiser trad toen mr. K. van Rijcke- vorsel op en voor de Staat der Nederlan den mr. J. J. R'. Hoogeweegen. Het recht- bankvonnis in deze civiele zaak hield de veroordeling van de staat in tot betaling van het K.N.I.L.-salaris over 19421945, zijnde 19.600 gulden met de rente daarvan, berekend tegen vijf percent des jaars, als ook de kosten van het geding, 671,75 gulden. Tegen dit vonnis kwam de Staat der Nederlanden in beroep bij het gerechtshof in Den Haag. Gisteren werden de plei dooien gehouden. De vertegenwoordiger van de staat ditmaal mr. E. Drooglever Fortuyn, betoogde dat uit het feit, dat de bezoldigingsregeling van 1938 niet aan geeft dat de salarissen tijdens krijgsge vangenschap dienen te worden uitbetaald, niet het recht kan worden ontleend op be zoldiging over deze periode. Bovendien is <na de Japanse capitulatie door het toen malige gouvernement van Nederland-Indië besloten rehabilitatie-uitkeringen te doen. Het recht op salaris over de tijd van krijgsgevangenschap werd niet erkend. Pleiter verklaarde dit proces te zien als een proefproces voor een groot aantal ge vallen, niet alleen die, welke betrekking hebben op de garantiewet. Voor mr. Froeling trad wederom mr. Van Rijckevorsel op. Hij voerde aan, dat in het voor het K.N.I.L. geldende bezoldigings reglement niet wordt vermeld, dat krijgs gevangenschap geen recht geeft op bezol diging. Volgens hem bestaat er dus niet de minste twijfel, dat de K.N.I.L.-militairen het recht op bezoldiging hebben behouden. „Onrechtmatig" De weigering tot betaling noemde hij onrechtmatig. Voor die onrechtmatige daad is de Staat der Nederlanden aansprake lijk, evenals voor andere vorderingen van het K.N.I.L.-personeel van vóór de sou- vereiniteitsoverdracht, omdat de staat de gehele afwikkeling van het K.N.I.L. op zich heeft genomen en bij ministeriële be schikking van 19 juli 1950 alle K.N.I.L.- dienstvoorwaarden heeft gehandhaafd. Indien de vordering van mr. Froeling wordt afgewezen, dan is het volgens mr. Van Rijckevorsel volkomen uit met de mógelijkheid, dat de regering nog iets uit zichzelf doet. Bij financiële wetten ligt immers vrijwel altijd het initiatief uitslui tend bij de regering, die het bovendien in de hand heeft om door onaanvaardbaar verklaring ieder financieel initiatief van de Staten-Generaal, de Indische oorlogs slachtoffers meer schadeloosstelling toe te kennen, op niets te doen uitlopen. Als echter deze vordering wordt toege wezen, komt de zaak daarentegen als rechtspraak veel zuiverder te liggen en ook staatsrechtelijk juister. Dan heeft im mers de rechter beslist dat het K.N.I.L.- personeel recht heeft op salaris of op schadevergoeding wegens gederfd salaris en dat de staat daarvoor de verantwoorde lijkheid op zich heeft genomen, of dat recht heeft gegarandeerd. De regering kan zich dan niet beperken tot hetgeen in dit vonnis wordt bepaald en de andere belang hebbenden laten voor wat zij zijn. Zij zal, op eigen initiatief of daartoe genoopt door de Staten-Generaal, met een wetsontwerp of een voorstel moeten komen, of geheel of ten dele aan het gehele K.N.I.L.-perso neel, dat in krijgsgevangenschap is ge weest, het achterstallige salaris te betalen. De Staten-Generaal zullen dan beoordelen of het wetsontwerp al of niet te ver gaat, zo besloot mr. Van Rijckevorsel. Het hof zal later uitspraak doen in deze zaak. HILVERSUM I 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 7.50 Dag opening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Amus.muz. 11.30 Pianorecital. 12.00 Amus.muz. 12.30 Nationaal programma: 12.30 Nieuws en land en tuinb.meded. 12.45 Rep. Opening der Staten- Generaal. Plm. 13.15 Troonrede. Plm. 13.45 Gram. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Clavecimbelrecital. 15.30 Gram. 16.00 Viool en piano. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Discotaria. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Voor de jeugd. 18.40 Amus.muz. 19.00 Amateursprogr. 19.45 To neelbeschouwing. 20.00 Nieuws. 20.05 Troonrede. 20.20 Ein Walzertraum, operette. 21.30 Jordaan- festival 1957. reportage. 21.40 De muziek waarvan wij houden. 22.10 Strijkork. 22.30 Viool en piano. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen v. New York. 23.16 New York Calling en act. 23.25—24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Schoolradio. 10.50 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Middagklok - ïoodklok. 12.03 Lichte muz. 12.25 Gram. 12.30 ',and- en tuinb.meded. 12.33 Nieuws. 12.45 Rep. Opening der Staten-Generaal. Plm. 13.45 Gram. 14.00 Dansmuz. 14.30 Wij 'vrouwen van het land. 14.40 Gram. 15.40 Pianoduo. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beurs ber. 17.45 Regeringsuitz.Rijksdelen Overzee Drie landen één koninkrijk, door mr. W. H. van Helsdingen. 18.00 Lichte muz. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Promenade-ork. en solist. 19.00 Nieuws. 19.10 Comm. op 't nieuws. 19.15 Gram. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 Bariton en piano. 21.10 Radio Philharm. ork., koor en soliste. (22.00 22.20 Comm. op de Rijksbegroting). 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.15— 24.00 Nouveauté's. 'ELEVISIEPROGRAMMA 12.5013.35 Opening der Staten-Generaal. 20.00 fourn. en weeroverz. 20.15—21.00 Nat. progr. ïerhaling report. Opening der Staten-Generaal. 1.00-22.30 Filmprogr. 1RUSSEL 324 M. 12.00 Gram 12.15 Pianospel. 12.30 Weerber. 12.34 Pianospel 12.50 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Tieuws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 iram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.30 Symi.ork. 7.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.45 Boekbespr. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.50 Syndicale kron. 20.00 De Zand- oper. 21.00 Gram. 22.00 Nieuws. 22.11 Kamermuz. 22.45 Symf.ork. en soliste. 22.5523.00 Nieuws. ADVERTENTIE In de Rivièrahal te Rotterdam heeft de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie zaterdag haar voorzitter, prof. mr. P. J. Oud, gehuldigd ter gelegenheid van het feit, dat deze veertig jaar lid van de Twee de Kamer is. De onder-voorzitter der VVD mr. H. van Riel uitte in deze bijeenkomst felle critiek op de geleide economie. Hij sprak van een slechte regering, die in zeven maanden tijds een volk tot aan de rand van de af grond kan brengen en schetste de situatie van het ogenblik als „een kar met een rode koetsier, getrokken door een geelwit hondje, dat blaft en naar de benen van de koetsier bijt". Aan Duitsland is te zien welke resultaten men kan bereiken als de katholieken met een partij die de vrijheid voorstaat, willen samenwerken, zei mr. Van Riel. Drs. H. A. Korthals, vice-voorzitter der VVD-Tweede Kamerfractie, beschreef de loopbaan van prof. Oud. „Gij hebt het Ne derlandse volk getoond, dat politiek een kunst is, die groot vakmanschap vereist. Gij striemt de regering, waar zij fout is en aarzelt niet haar de spiegel van het gewe ten voor te houden en gij prikkelt tot ac tiviteit". Deze spreker betoogde, dat bij prof. Oud steeds de geestelijke waarden voorop hebben gestaan. De liberalen heb ben getoond, regeringsverantwoordelijk heid in moeilijke tijden niet te schuwen, aldus drs. Korthals. Mevrouw J. F. Schouwenaar-Franssen, lid van de Eerste Kamerfractie, belichtte hetgeen de heer Oud voor het vrouwen kiesrecht heeft gedaan en zijn arbeid als burgemeester van-Rotterdam. Namens de jongerenorganisatie Vrijheid en Democratie sprak H. H. Jacobse de partijvoorzitter toe. Hij bood prof. Oud het ere-voorzitterschap van zijn organisatie aan, alsmede een taart in de vorm van een driemaster, voorstellende vardraagzaam- heid, verantwoordelijkheid en sociale rechtvaardigheid. Prof. Oud vertelde in zijn dankwoord van zijn werk in de afgelopen veertig jaar, waarbij hij steeds was uitgegaan van het bewustzijn, dat de beste ontwikkeling voor de maatschappelijke verhoudingen is het leven in vrijheid, maar met het begin sel van ieders eigen verantwoordelijkheid. „Hij noemde de kansen voor het liberalis me op het ogenblik beter dan ooit. Arrest van de Hoge Raad De vraag, welke gevolgen een collectieve arbeidsovereenkomst heeft voor de rechts betrekkingen tussen een door die c.a.o. ge bonden werkgever en zijn orgeorganiseer- de werknemers, is blijkens een onlangs gepubliceerd arrest van de Hoge Raad on derwerp geweest van een procedure, welke tot in drie instanties werd gevoerd. In de procedure, die met het genoemde arrest van de Hoge Raad werd afgesloten, ging het om de vraag of ook een ongeor ganiseerde werknemer zonder meer tegen over zijn wel door een c.a.o. gebonden werknemer recht kan doen gelden op het in die c.a.o. voorreschreven loon. De Hoge Raad kwam tot de conclusie, dat in geval van overtreding van artikel 14 van de wet op de collectieve arbeids overeenkomsten de niet aan de c.a.o. ge bonden arbeider geen recht heeft, van zijn werkgever de naleving van de bepalingen van de c.a.o. ten opzichte van hem te vor deren. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Klosster-Ter Apel (Gron.) (toez.) H. Bosma te Beers (Fr.); voor Ter Aa A. G. Haring te Loon op Zand. Aange nomen de benoeming tot directeur van het vormingscentrum De Oorsprong te St. Ni- colaasga H. A. Denkers te Oosterzee. Be- roepbaarstelling: De heer J. Schipper, kand. te Lisse, Poellaan 64, stelt zich be roepbaar. Geref. Kerken Aangenomen naar Hasselt G. J. Heer- sink, kand. te Aalten, die bedankte voor Broek onder Akkerwoude, Heer-Hugo- waard, Opperdoes en voor Tijnje. Aange nomen naar Leimuiden H. J. Koffrie, kand. te Ede, die bedankte voor Heinkens- zand, Murmerwoude, Scharnegourum, Schoondijke en voor Zwartewaal-Abben- broek. De minister van Verkeer en Waterstaat is bereid, de Nieuwe Waterweg geschikt te maken voor schepen met een diepgang van 38 a 39 voet, nadat overeenstemming be reikt is over de mate waarin de gemeente Rotterdam in de kosten zal bijdragen. Rotterdam had zich tot de minister gewend met het verzoek, het uitdiepen van de Nieuwe Waterweg gelijke tred te laten hou den met de uitvoering van de werken in het Botlekgebied. De minister wil thans pro beren dit voor de toekomstige ontwikkeling van de haven zo belangrijke werk begin van 1959 voltooid te krijgen De kosten zullen vermoedelijk liggen tussen vijf en tien miljoen gulden. Hiervan zal nog in de loop van dit jaar naar raming anderhalf miljoen worden verwerkt. B. en W. van Rotterdam vragen thans van de raad een krediet van vijfhonderdduizend gulden, aandeel van de gemeente in de kosten vooridit jaar. De Italiaanse filmmaatschappij „Gala tea" in Rome en de Nederlandse Standaard films produktie maatschappij n.v. in Am sterdam, zijn overeengekomen in co-pro- duktie een film te maken over een typisch Nederlands onderwerp. De film krijgt tot werktitel „Magito" en zal worden geregis seerd door de Italiaan Alberto Lattuada, die onder andere „Anna" en „II Capotto" van Gogol heeft gemaakt. Met het schrij ven van een draaiboek voor de nieuwe film zijn Enio de Concini en Albert® Da- tuala begonnen. De Concini kreeg onlangs in Amerika een bekroning voor zijn mede werking aan het draaiboek „Oorlog en Vrede". Standaardfilms, die op het ogenblik bezig is met de verfilming van „Jenny", gaat in het voorjaar van 1958 een film maken naar het bekende boek „Sil de strandjut ter" van Cor Bruyn. Het ligt in de bedroe- ling „Magito" uit te brengen op het inter nationale filmfestival, dat ter gelegenheid van de wereldtentoonstelling in Brussel wordt gehouden of wel op het eerstkomen de festival in Cannes. Onder de nieuwe studenten in Gronin gen is thans ook Aziatische griep uitgebro ken. Het aantal ziektegevallen is nog be perkt tot ongeveer tien procent van het aantal „groenen". Hoewel er geenszins reden tot ongerustheid bestaat, heeft men toch enkele maatregen genomen om ver dere uitbreiding te voorkomen. De vermoeiende onderdelen van het ont groeningsprogramma zijn geschrapt. Ook zal het bijeenzijn van grote groepen zoveel mogelijk vermeden worden. Het ontgroe nen geschiedt thans zoveel mogelijk indi- viduëel. w ADVERTENTIE TT- 4 4 Met "AKKERTJES" rolt U er vlug doorheen! Tijdens het weekeinde is de boven Zuid-Noorwegen gelegen depressie sterk in betekenis afgenomen. De kern ver plaatste zich een weinig naar het zuiden, terwijl tegelijkertijd een zwakke rug van hoge druk over de Britse eilanden nader de. Tengevolge van deze ontwikkeling na men de windkrachten in het Noordzeege bied slechts weinig af. Een kleine rand- storing deed vannacht langs de kust van Holland en Zeeland de wind zelfs tijdelijk nogmaals tot hard aanwakkeren. De sto ring ging vergezeld van hagel- en on weersbuien, tijdens welke in Den Helder en Leeuwarden windstoten van omstreeks 75 kilometer per uur werden gemeten. Op het noordelijk deel van de oceaan bevindt zich een gecompliceerd lagedruk- systeem, dat zich via de Britse eilanden naar het oosten gaat verplaatsen. Vóór het lagedrukgebied uit wordt door zuidweste lijke winden zachte en zeer vochtige lucht over de Britse eilanden gevoerd. Hiermee hangt een regenzone samen, die vanoch tend heel Ierland en een groot deel van Zuidwest-Engeland bedekte. Het ziet er naar uit, dat deze zone morgen ook over Nederland zal trekken, waarbij de regen kansen in de zuidwestelijke helft van het land het grootst zijn. Dinsdag 17 september Zon op 6.19 uur, onder 18.53 uur. Maan op 23.30 uur, onder 14.43 uur. Dinsdag 17 september Hoog water: 8.37 en 21.03 uur. Laag water: 3.59 en 16,17 uur. WEERRAPPORTEN Temperaturen buiten tuQ 0» land maxima van giste- .s d ren. Binnenland heden V ei a c 7 uur. Neerslag: laatste 01 c QJ 24 uur c 4-» cS Stockholm geheel bew. windst. 14 0 Oslo regenbui no 14 4 Kopenhagen licht bew. zw 14 0 Aberdeen zwaar bew. nw 11 0,1 Londen zwaar bew. w 14 0 Amsterdam regenbui nw 14 7 Luxemburg half bew. wzw 17 1 Parijs zwaar bew w 15 0 Bordeaux mist windst. 18 6 Grenoble onbewolkt windst. 13 1 Nice onbewolkt nnw 22 0 Berlijn geheel bew. zzw 15 1 Frankfort zwaar bew. zw 15 0,6 München zwaar bew. wzw 13 0,1 Zürich zwaar bew. wzw 12 3 Genève zwaar bew. windst. 12 1 Locarno zwaar bew. windst. 19- 0 Wenen onbewolkt nw 16 0 Innsbruck half bew. verand. 15 0,5 Rome onbewolkt ono 24 0,4 Ajaccio onbewolkt no 22 0 Mallorca licht bew. n 21 0 Den Helder licht bew. wnw 12 2 Ypenburg half bew. wnw 11 4 Vlissingen licht bew. wnw 11 1 Eelde onbewolkt wzw 7 4 De Bilt regenbui w 9 8 Twente nrsl.opafst. zw 7 8 Eindhoven zwaar bew. wzw 8 1 Vlv. Z.-Limb regenbui zw 8 0,2 74. Joris Goedbloed was niet weinig ver ontwaardigd, toen het Ding zich eensklaps meester maakte van een der balen met het geld van de Wereldbank! „Schei uit - laat los! Dat is niet van jou!", riep hij uit. „Geef hier! Ik heb het eerlijk verdiend!" Het Ding hield echter zó krampachtig vast, dat Joris besloot het over een andere boeg te gooien. „Vooruit - wij zijn heren onder elkaar. Ik zal niet kleingeestig zijn!", sprak hij op indringende toon. „Ik geef toe, dat je me diensten hebt bewezen. Ik bied u tien percent van de opbrengst - en dat is toch niet onaardig, nietwaar?" „Klonk - dzzzj - whawsssj pruttelde het Ding, terwijl het met nog meer ijver dan voor heen aan de baal rukte. „Twintig percent, omdat wij oude vrienden zijn!", bood Joris, wien het huilen nader stond dan het lachen - maar het mocht niet meer baten! Het Ding nam namelijk zijn toevlucht tot een list; met een snelle greep van een der klauwtjes drukte het Joris de hoed over de ogen - en in het moment waarin hij dus niets meer zag, had het reeds de om streden baal geopend en de gehele inhoud in zijn inlaat-klepje gestort, waarna het druk begon te knirpen en de knerpen. „Gij schraper! Oplichter! Dertig percent is mijn uiterste bod snikte Joris intussen in de duisternis van zijn hoed-rand. In de te Hilversum gehouden vereni gingsraad van de VARA heeft de voorzit ter mr. J. A. W. Burger, gesproken over de zendtijd voor politieke partijen „In socialistische kring is men bereid naar een oplossing te zoeken", zei hij, „maar niet alle omroepverenigingen zijn geneigd aan een vrijwillige regeling mede te werken. De VARA is er voorstandster van dat de uitzendingen van de politieke partijen tel kens zouden rouleren in de zendtijd van de verschillende omroepverenigingen. In ons verzuilde land echter zouden anderen er wellicht de voorkeur aan kunnen ge ven, dat elke partij terecht kan bij de om roepvereniging, die haar het naast staat. De VARA zal er in geen geval mee ak koord kunnen gaan, dat sommige partijen zouden rouleren en andere niet", aldus mr. Burger. Hij deelde voorts mede, dat het ledental van de VARA het vorig jaar met 42.585 is vooruitgegaan en dat zij daarmee zowel absoluut als relatief de grootste winst van alle omroepverenigingen heeft geboekt. De secretaris van de VARA, de heer J. B. Broeksz, keerde zich tegen de voorge nomen verhoging van de luisterbijdrage. ..Als de wereldomroep, die het visite kaartje van Nederland in het buitenland is, niet zou worden gefinancierd uit de door de Nederlandse luisteraars bijeenge brachte gelden maar uit de schatkist, zou er voor de binnenlandse omroep ge-en te kort bestaan", aldus de heer Broeksz. De televisiesecretaris van de VARA, de heer J. W. Rengelink, deelde mede, dat op 1 september in ons land meer dan 177.000 televisie-ontvangers waren geregistreerd en dat dit aantal in de eerste twaalf dagen van deze maand "''ifreer met ruim 6000 is gestegen. Vóór 1 november zullen het er, naar verwacht wordt 200.000 zijn. De steunzender te Goes kan tegen het eind van dit jaar in gebruik genomen wor den die te Roermond in het voorjaar van 1958 en die te Markelo medio 1958 Met de bouw van de steunzender te Smilde zal voorlopig nog geen begin worden gemaakt wegens de bestedingsbeperking. Het rapport van een commissie uit de VARA over de commerciële televisie de commissie spreekt zich uit tegen commer ciële televisie werd met algemene stem men aanvaard. PARIJS (Reuter) De Franse bioloog Jean Rostand heeft verklaard dat de mis vormingen der bij Amsterdam gevonden kikvorsen waarschijnlijk niets te maken hebben met atoomstraling. Hij heeft enke le jaren geleden in een moeras'in Bretagne kikkers met soortgelijke afwijkingen ge vonden. Deze afwijkingen zijn volgens hem niet erfelijk, maar het gevolg var een in- vloed-van-buitenaf, mogelijk van een che mische stof of een virus. Het water in het Bretonse moeras, dat op zijn verzoek is onderzocht, had geen natuurlijke radio activiteit. Verdronken. Te Teheran is medegedeeld dat vijftig inzittenden van vier auto bussen, die nabij Tabriz, in Noord- Perzië, door buiten hun oevers getreden rivieren werden verrast, om het leven zijn gekomen. Tot nu toe zijn dertig lijken geborgen. Vastgehouden. Een vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht is op het vliegveld van Cairo 24 uur vastgehou den, nadat het over militaire gebieden zou hebben gevlogen. Camera's en films werden tijdelijk in beslag ge nomen, waarna het toestel verder mocht vliegen. Ook een vliegtuig van de Britse luchtmacht werd vastgehou den, omdat het zonder vergunning op een militair vliegveld was geland we gens brandstofgebrek. Hekkesiuiter. De 45-jarige mevrouw Ma- lagura Folk in New York heeft het leven geschonken aan haar vijfentwin tigste kind. Dit kind zal Zezell heten. Met een „z", de laatste letter van het alfabet, omdat het wel haar laatste kind zal zijn. Daling. De lezerskring van de Britse kran ten is dit jaar aanzienlijk gedaald. Het totaal aantal lezers van alle Britse lan delijke ochtendbladen bedroeg enige maanden geleden ruim vijftig miljoen, tegen ruim 53 miljoen vorig jaar. Het aantal lezers van de nationale zondags bladen is van 81 tot 77 miljoen gedaald. De lezerskring van de drie grote Lon- dense avondbladen kromp in van ne gen tot acht miljoen. Gunstig. De toestand van prins Alexander van België, die in Boston geopereerd is wegens een aorta-vernauwing is zo gunstig dat er geen medische bulletins meer zullen worden uitgegeven. De vijftienjarige prins, een zoon van ex- koning Leopold, werd dinsdag geope reerd. Ongeluk. Aan boord van het Amerikaanse slagschip Iowa heeft zich voor de Schotse kust, tijdens het olieladen op zee een ongeluk voorgedaan. Twee ma trozen zijn ernstig gewond per helikop ter naar een ziekenhuis in Schotland gebracht. Aan boord van de Iowa zou den nog meer gewonden zijn. De juiste toedracht alsook het juiste aantal slachtoffers, zijn nog niet bekend. Afgelast. De herfstmanoeuvres van de zesde Britse tankdivisie in Westfalen zijn afgebroken, omdat de zware voer tuigen bij dit regenweer te veel schade aan de bodem toebrengen. Er is drie dagen geoefend in plaats van twaalf. Bevredigend. De Westduitse specialisten, die koning Saoed van Saoedi-Arabië hebben onderzocht, hebben medege deeld dat de gezondheidstoestand van de vorst „bevredigend" is. De koning, die verscheidene weken voor het vol gen van een medische kuur in Baden Baden zal blijven, zal op raad der ge neesheren na zijn thuiskomst elke week twee dagen rust nemen. Verloving. De 22-jarige koning Feisal van Irak zal trouwen met de zeventien jarige dochter van prins Mehémet Ali van Egypte, prinses Fazilet, dochter van de Ottomaanse prinses Hanzade. Koning Feisal ontmoette haar tijdens zijn zomervakantie in Turkije. De va der van de prinses is een zoon van Mo hammed Ali, bijgenaamd de Grote, Khedive van Egypte onder het oude Ottomaanse rijk. Haar moeder is een dochter van sultan Abdoel Madjid. Cijfers. Het bestuur van de Japanse stad Hirosjima heeft verklaard dat het re denen heeft om aan te nemen dat het Amerikaanse kernwapen, dat in augus tus 1945 boven deze plaats werd uitge worpen, aan 240.000 en niet aan 79.000 personen, zoals tot nu toe werd ver ondersteld, het leven heeft gekost. Een woordvoerder van het stadsbestuur verklaarde dat het getal 79.000 was ge baseerd op onvolledige cijfers. Volgens een recent onderzoek heeft de bom aan 70.000 militairen en 170.000 burgers het leven gekost. Voorts werden meer dan vijftigduizend personen ernstig en tienduizend licht gewond. Er waren 6.783 vermisten. Uitgesproken. Dr. Cheddi Jagan, leider van de progressieve volkspartij in Brits Guyana, heeft alle afdelingen van zijn partij opgedragen dadelijk de verkoop en verspreiding van communistische en pro-Russische geschriften te staken. De partij wil een uitgesproken anti-com munistische politiek gaan voeren. Dr. Jagan heeft na zijn verkiezingsover winning een regering gevormd, die zich voorstelt nauw samen te werken met Groot-Brittannië, Frankrijk, Neder land, de Verenigde Staten, Canada en de Latijns-Amerikaanse landen, vooral Brazilië en Venezuela. NIEMAND zal willen - of zelfs durven - ontkennen, dat in het verleden herhaal delijk oorlogen zijn gevoerd terwille van zuiver persoonlijke motieven van de poten taten. Als willekeurig voorbeeld kunnen we uit het stof der eeuwen de Trojaanse oorlog naar voren halen, welke verbitterde en verbeten strijd n.b. gevoerd werd om wille van de bedrogen echtgenoot Mene- laos, die boos werd omdat zijn vrouw Helena door Paris ge- f schaakt werd. Volgens de over leveringen zou de Trojaanse oorlog 10 jaren hebben ge- Conflicten duurd en geëindigd zijn met de verwoesting van Troje en het afslachten van de gehele stedelijke bevolking. Dat een dergelijke wraakneming in die dagen grondig werd verricht, behoeft niemand te betwijfelen. Het geval van Menelaos - daargelaten of het geval zich nu precies zo heeft af ge speeld als de overlevering ons wil doen geloven - staat in de geschiedenis geens zins op zichzelf. Machthebbers plegen nogal lange en gevoelige tenen te hebben (en zij kunnen die hebben, omdat niemand hun beperkingen oplegt) en de minste aan raking van die tenen kon oorlog beteke nen met een of andere nabuur. Uiten in onze tijd eenvoudigen van geest wel eens de verzuchting dat een conflict tussen staten maar persoonlijk tussen de staatshoofden of staatslieden moet worden uitgevochten, in de vijftiende eeuw kon er inderdaad reden toe zijn staatsgeschillen als persoonlijke ruzies op te vatten. Zelfs door de vorsten werd het in vele gevallen dan ook niet als een onbillijke oplossing gezien, indien door een vorstelijk twee gevecht een oplossing kon worden verkre gen. Een primitief rechtsgevoel zal hier aan zeker ten grondslag hebben gelegen, maar in niet mindere mate zal persoon- lijke eerzucht hierbij een rol hebben ge speeld, als de zucht naar reclame. Vooral deze laatste overweging klinkt wel erg nuchter en modern, maar wan neer we ons realiseren, dat dergelijke twee gevechten herhaaldelijk met veel bomba rie zijn aangekondigd en voorbereid en dat er nooit of te nimmer iets van terecht is gekomen, hebben we alle aanleiding tot een zekere argwaan. Een der telgen van het vorstelijke Italiaanse geslacht Gonzaga bood de beruchte Cesare Borgia bijvoorbeeld een twee gevecht aan, opdat hij met dolk en zwaard het land van de gehate tyrannie zou kunnen bevrijden. Dat klinkt nogal ernstig, maar het hele geval eindigde met een roerende verzoening der tegen standers! Enige eeuwen tevoren was in Bordeaux alles in gereedheid gebracht voor een ont moeting op de wapenen tussen Karei van Anjou en Peter van Aragon. Het wachten was slechts op de twee kemphanen die elkaar te lijf zouden gaan, maar er bij nader inzien van afzagen. De eerlijkste vrede die men zich in 1383 tussen Engeland en Frankrijk kon voor stellen. moest bevochten worden, hetzij tussen de twee koningen onderling, hetzij tussen twee partijen, gevormd door een koning aan iedere kant, geassisteerd door de mankracht van drie ooms. Het kwam er echter niet van, evenmin als de vele andere uitdagingen ooit tot werkelijk handgemeen werden. Daar zorgden zij wel voor! Het gerechtelijk tweegevecht is een enkele maal wel voorgekomen. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. Pétillon

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 2