SPION IN BERLIJN De prins en de showgirl Ao&it Üt Juusf Ouwe Job vertelt zijn avonturen NIEUWE MONTERING VAN „RIGOLETTO" Agenda voor Haarlem Aspirin J.G.MARTIN ZONEN en bondig door toneelgroep „Theater" Puckvertoonde een klucht Kort MAANDAG 16 SEPTEMBER 1957 4 Albert Helman eind van de maand naar Nederland Samenstelling van „Arena" in nieuwe seizoen Oostenrijkse acteur Alfred Neugebauer overleden Posttarieven in België gaan per 1 oktober omhoog Kandidaten voor de Nobelprijs voor litteratuur DANS-ACADEMIE Betaling abonnementsgeld per giro *30:x)0coocooooocoooocooooooocxx3ooocxx»ccxx>c)cxöocoooooooo 99 Een Amerikaanse humorist heeft eens opgemerkt, dat men een bepaald soort to neelstukken, waarvan de aantrekkings kracht groot genoeg is op een deel van het publiek om van het zakelijk succes bij voorbaat verzekerd te zijn, eigenlijk zou kunnen terugbrengen tot één zin als bij voorbeeld de volgende: „Potverdorie, Ko ninklijke Hoogheid, blijf met uw hand van mijn knie!" Daarin zijn namelijk alle ele menten verenigd, waardoor de populaire smaak onverzadigbaar geprikkeld wordt: kernachtige taal van hooggeplaatste per soonlijkheden, aan wie niets menselijks vreemd is, in een pikante situatie. Het be- hagelijke is blijkbaar ook, dat men met naïeve stelligheid precies weet wat er alle maal gebeuren gaat, zodra men zich enigs zins in de romantische omstandigheden heeft ingedroomd. Tenslotte immers moet dreigend onrecht bezworen en de deugd beloond worden. En als het een beetje mee valt, is de aanvankelijke slechterik van royalen bloede achteraf bezien een aan doenlijke stakker, wiens luisterrijke staat zijn eenzaamheid vergeefs verbergt. Volgens dit recept zijn in de loop der jaren reeds duizend-en-één sprookjes - met zang of op celluloid, maar steeds in onbedaarlijke operettestijl - vervaardigd. Hen kan het Terence Rattigan echt niet kwalijk nemen, dat hij met „The sleeping prince" daar op stilzwijgend maar veelvul dig verzoek de duizend-en-tweede variatie aan heeft toegevoegd. Dit blijspel heeft, met Sir Laurence Olivier en Vivien Leigh in de hoofdrollen, maandenlang de kinder lijke zielen in het saaie Engeland in goed kope extase gebracht, waarna Michael Redgrave als plaatsvervanger in Amerika, waar nieuwsgierigheid en heimwee naar de exotische adelstand de democratische verbeelding animeren, de exploitatie pro longeerde. Een film hierover kon niet uit blijven en die is dan ook gemaakt, met Marilyn Monroe als het ondanks de provo cerende schijn van het tegendeel ongerepte meisje uit de revue, dat - zoals het affiche belooft - een als champagne zo opwindend antwoord geeft op de vraag of een vrouw nee kan zeggen tegen een edelman Door de belangstelling van Warner Bros heeft het enige jaren geduurd eer de opvoe ringsrechten voor het vasteland van Europa vrijkwamen. Voor Nederland zijn die ver worven door de actieve toneelgroep „Thea ter" in Arnhem, die er zaterdag onder de cinematografische titel „De prins en de showgirl" de première van gaf, om - zoals het in de uitnodiging stond - van de ope ning van het nieuwe seizoen een feestelijke gebeurtenis te maken. Terence Rattigan - door zijn komedies als „Slag om Diana" of „Korporaal Elisa beth" al even bekend als door zijn ernstige stukken als „De grote stilte" en „Aparte tafels" - heeft er zorgvuldig naar gestreefd aan alle frivole en sentimentele wensen tegemoet te komen, in alle opzichten de traditionele afspraak met de betalende be zoekers eerbiedigend. Dat kon hij veilig doen, want de critici - waarvan hij wist, dat ze zich al gauw gruwelijk zouden ver velen voor zover zij geen aanleiding heb ben zich te ergeren - kunnen zich immers ruimschoots met hun jaarlijkse portie Shakespeare schadeloos stellen... De even voorzichtige als doorzichtige handeling speelt zich af tijdens de kroning van George V (met het vuurwerk van de eerste we reldoorlog in het verschiet) in de Londense legatie van de denkbeeldige monarchie Karpatië, waar de prins-regent een dans meisje uit het Avenue Theatre heel diplo matiek voor een tête-è-tête heeft uitgeno digd. Deze zich (om misverstand te voor komen) Elaine Dagenham noemende Mary Morgan is niet alleen tegen de vorstelijke verwachting een Amerikaanse, maar ook „een rare in die dingen" en dan weet de geschoolde bioscoopklant wel wat er be doeld wordt). Het begin is erg leuk meestal belooft de ouverture meer dan er tenslotte uit een doorgewinterd gegeven nog in bloei wil schieten. Alles verloopt dan volgens pro gramma: de regent moet tientallen Duitse krachttermen nieuw leven inblazen alvo rens hij zijn zin krijgt, het meisje uit de revue vindt een excuus om op eerbare wijze haar fatsoen te verliezen en bezweert met haar simpele ziel een vage revolutie in het warme Balkenland, de macht der liefde verzoent alle tegenstellingen in het vorstenhuis en voor de rest vloeien er stromen wodka om de intrige drijvende te houden. Het geheel speelt zich af in een ook ruimtelijk bijzonder fraai decor van Johan Greter, die onlangs van een studie bezoek aan de Verenigde Staten is terug gekeerd. Dergelijke reizen leveren ver heugende resultaten op, want Ineke Brink man, die een toneelschool in Londen be zocht, zorgde voor een vlotte vertaling van het met veel vakmanschap geschreven stuk, waarin talrijke vondsten, op zijn minst gelijkwaardige aan de oorspronke lijke, de aandacht trokken. De opvoering had veel prijzenswaardigs, ADVERTENTIE Gedeponeerd handelsmerk De schrijver Albert Helman, die enkele jaren in het buitenland heeft vertoefd, komt eind september voor een verblijf van enige maanden naar Nederland. Geduren de oktober zal hij onder auspiciën van de Stichting voor Culturele Samenwerking met Suriname en de Nederlandse Antillen (Sticusa) een aantal lezingen houden in ons land, waarbij hij uit eigen werk enkele nieuwe romans zal voorlezen en ook zal spreken over Suriname. Helman heeft onlangs een passiespel voltooid, dat begin 1958 onder regie van Edwin Thomas in Paramaribo zal worden opgevoerd en waaraan honderden Surinamers zullen meewerken. Zoals wij reeds hebben be richt spreekt Helman in Haarlem voor de leden van de sociëteit „Teisterbant". Toneelcoördinatie. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft overeenkomstig de voordracht van de Stichting Toneelcoördinatie mr. B. A. van Schaik in Amsterdam benoemd tot lid van de rijkscommissie van advies inzake de salariëring van toneelkunstenaars ter vervulling van de vacature, ontstaan door het ontslag dat werd verleend aan mr. P. Cleveringa. Anny de Lange en Kees Brusse in „De prins en de showgirl" maar was lang niet ideaal ondanks het aantrekkelijke tempo en de lichte toets, die Elise Hoomans met haar regie wist te bereiken. Dat kwam in de eerste plaats, doordat Anny de Lange bepaald niet het aangewezen type voor de vrouwelijke titelrol is, zodat zij de hele avond op één (overigens wel aardige) toon muziek moet maken. Niettemin kan men veel lachen om haar vrijmoedig gespeeld wanbegrip van het protocol en de daaraan verbonden decadente voorrechten. Haar op zichzelf amusante creatie draagt ertoe bij dat het blijspel sterk in de richting van de klucht wordt getrokken. Bij al haar bizarre over drijving van notoire wispelturigheid triomfeerde Elise Hoomans als de koning in-moeder met voorname bespottelijkheid over de gevaren van dit genre. Jammer ge noeg verbleekte de sprekende figuratie daarbij. Kees Brusse onderscheidde zich als de hoofdpersoon bij de première door een souvereine nonchalance, waaronder de ver staanbaarheid van zijn tekst nogal te lei den had. Hij heeft in deze nogal stereo tiepe rol intussen voldoende innemende nuances aangebracht om belangstelling voor de amoureuze avonturen gaande te houden. De jonge Rudi van Hemert maakte een prettig debuut als de kleine koning, die nu eens met revolutionaire denkbeel den en dan weer met mecanodozen peelt. Al men mij vraagt, wat men onder „feestelijk" verstaat, dan zou ik, hoeveel antwoorden er ook mogelijk zijn, in ieder geval iets anders dan „De prins en de showgirl" bedoelen. De meerderheid van de zaal echter deelde reeds voor het einde talrijke bijvalsbetuigingen uit. David Koning Voor het huidige seizoen is de tableau de la troupe van de toneelgroep „Arena" versterkt met Hep van Delft, die het vo rige seizoen bij de Haagse Comedie speel de en tevens de ontwerper was van een aantal decors. „Arena" wordt nu gevormd door Wilma van Klaveren, Nanny Ver meer, Mry Wagenaar, Kitty van Wijk, Ton Berger, Bob Bouber, Hep van Delft, Jan Korevaar, Paul Meijer, Ton van Ot- terloo, Kees Pij pér, Jan Staal, Gerard Tijssen, Henk Votel en Kees Waterbeek. Een van de belangrijkste Oostenrijkse toneelspelers Alfred Neugebauer is zon dag na een ernstige ziekte op negenenzes tig jarige leeftijd overleden. Hij begon zijn carrière op dertienjarige leeftijd. Neuge bauer was een der beste krachten van het klassieke Burgtheater. 99 De toneelgroep „Puck" heeft dit week einde twee voorstellingen in de Haarlemse Schouwburg gegeven. Zaterdag stond „Ta- loelah" op het programma, de komische thriller waarmee Arnold Ridley is komen aantonen, dat hij na „De Spooktrein" nog voldoende stoom heeft overgehouden voor een nieuw succes. Mijn collega P. W. Franse heeft daar in mijn vakantie reeds een geestdriftig verslag van uitgebracht, zodat men mag verwachten dat er aan staande donderdag bij de herhaling van deze opvoering, waarin Aaf en Herman Bouber uitblinken, voldoende belangstel ling zal zijn om de zaal te vullen. Zondag kon men kennismaken met de kluchtige komedie „En toen kwam dokter Frost...'." van Hans Weigel, een ouder wets stuk lachwerk met een modern the ma. Het kon niet uitblijven dat de popu laire belangstelling voor de psychoanalyse het onderwerp zou vormen van een blij spel van kolderachtige misverstanden. Dat het recept van Blumenthal en Kadelburg nog steeds bruikbaar is, ook om een in tussen door verfijning verwend publiek no geens scheutig te trakteren, bewijst het bekwame vakmanschap van deze fabri kanten van populaire kost. In dit geval is het een onstuitbaar bespraakte vertegen woordiger van een verzekeringsmaatschap pij, die de gemoederen in opschudding komt brengen: door een samenloop van omstandigheden accepteert hij de hem op gedrongen rol van geneesheer van geeste lijke stoornissen in een huisgezin, waar artisjokken als voedsel van moordzucht blijken te fungeren. Met brutale flair vindt hij voldoende gegevens om telkens een juist door de volkomen onzinnigheid ge- loofwaardaige tekst te improviseren. En het einde is, dat hij iedereen van denk beeldige ziekten verlost dank zij de ont dekkingen van zijn gezond verstand en zelfs de enige werkelijke dwaas, de psy chiater, aan een innerlijk slaapmiddel helpt. De Oostenrijkse schrijver drijft op een genoegelijke manier met alles de spot, in de eerste plaats met de hokuspokus van gedachtenlezers en droomuitleggers met wetenschappelijke patenten, maar tenslotte ook met zijn eigen ridicule interpretatie daarvan. In een voortreffelijk decor van Edo Spier werd deze door Eric van Ingen vertaalde en door Egbert van Paridon ge- regiseerde klucht met vaart vertoond. Piet Romer praatte op een innemende ma nier met veel komisch talent de drie be drijven aanstekelijk vol. Walter Kous zorg de als de zoon der huizes, die zich ontoe rekenbaar wil laten verklaren, voor een baldadige pauzefinale, Mimi Kok mengde handig wat kleinkunst door de uitoefening van haar functie als dienstbode, Jan Grefe was de echte dokter met een zonderlinge tic en Riek Schagen vormde met Marianne van Waveren en Guus Verstraete de fa milie Vandermill, heel gewone mensen met een lieve neurose. (Van onze correspondent in Brussel) Met ingang van 1 oktober gaan in België de posttarieven omhoog op brieven voor het binnenland, waarop tot nu toe voor twee frank werd geplakt, moet voortaan 2,50 francs geplakt worden. De briefport voor brieven naar het buitenland wordt gebracht van vier op vijf frank. Voor brie ven naar Nederland geldt evenwel het bin nenlandse tarief: 2,50 frank. Het tarief voör drukwerken wordt verhoogd van 0,20 tot 0,30 frank. Als een der serieuze kandidaten voor de Nobelprijs voor litteratuur wordt, naar in Kopenhagen verluidt, de Deense dichter Karen Blixen genoemd. Blixen verkreeg grote bekendheid door zijn boek „Mijn boerderij in Afrika". Hij heeft twintig jaar in Afrika gewoond. De Franse auteur An- dré Malraux is eveneens kandidaat ge steld voor de Nobelprijs voor litteratuur. Govert zag, dat ik de fluit in m'n hand had. „Weet je wat Job", zei hij. „Speel maar eens wat op dat ding, dat geeft 'n beetje afleiding". Ik zette m'n instrument aan de mond en begon wat wijsjes te fluiten. Onder het spelen dacht ik er aan, hoeveel beter we 't hadden, toen ik dat nog aan boord van de Annemarie deed. Toen ging opeens de deur van de hut open.Een donker gezicht keek naar binnen; het was 'n inboorling, die naar me keek en enkele onverstaanbare klanken deed horen74-75 David. Koning Accordeon Het internationale festival voor accordeonisten om de wereldtrofee, dat vrijdag en zaterdag in Helmond werd gehouden, is gewonnen door de achttien jarige Italiaan Luigi Luoni uit Varese. In de juniorenafdeling werd de zestienjarige Italiaan Giordano Dominici wereldkam pioen. 99- „Rigoletto" is een haast onontbeerlijk repertoirestuk van iedere operatroep. On danks de melodramatiek van het gegeven blijft het werk een sterke aantrekkings kracht uitoefenen op het publiek. Geen operadirectie kan ongevoelig zijn voor het effect van een dergelijk kasstuk. Boven dien zou het dwaas zijn de muzikale karak teristiek van deze opera te onderschatten. Maar zoals het doorgaans bij succeswerken gaat, het publiek zit te wachten op een bepaald effect, op een paar aria's, op een ensemblenummer (in „Rigoletto" is dit on vermijdelijk het geniale kwartet uit de laatste acte) en het merkt niet op dat er onderwijl slordigheden in het detailwerk gebeuren: de slijtage van de routine. De Nederlandse Opera heeft zich op dit feit bezonnen en achtte het terecht de moeite waard om „Rigoletto" eens op te frissen en voor het publiek te brengen met even veel zorg alsof het de première van een gloednieuw werk zou gelden. Daartoe werd de regie in handen gegeven van Wolf- Dieter Ludwig, liet men Emil Preetorius nieuwe decors en kostuums ontwerpen en vertrouwde men de muzikale leiding aan Arrigo Guarnieri toe. En het mag gezegd worden, dat dit drietal zijn taak met smaak, kundigheid en eerbied ten opzichte van Verdi's bedoelingen volvoerd heeft, in zoverre althans de vocale bezetting in staat was hieraan te voldoen. In die bezetting stak de vertolker van de hoofdrol, Scipio Colombo, figuurlijk gesproken met hoofd en schouders boven alle anderen uit. Met zijn markant geluid en volmaakte dictie en niet minder met zijn plastische uitbeelding van deze tragi sche figuur, die van onbarmhartige spotter, onder de druk der vervloeking zelf het slachtoffer wordt van de heilloze inblazin gen, waarmee hij als hofnar zijn meester vermaakte, schiep Colombo een psychisch volkomen aanvaardbare Rigoletto, levens echt de zielsbewogenheden in hun evolutie naar het culminatiepunt typerend. Voor de interpretatie van de hertog van Mantua had men beroep gedaan op de Italiaanse tenor Ettore Babini, wiens stemgehalte en zangkunst (prachtig gezonden aria in III) en vlotte theaterroutine ruim voldoening schonken doch die in het ensemble (ik denk vooral aan het beroemde kwartet) tezeer aan zichzelf alleen dacht en zich te weinig om het geheel bekommerde en die op het eind van de avond moeite had met de zuivere intonatie. Overigens een zanger ADVERTENTIE 't Dans-seizoen begint 7 oktober Inlichtingen Inschrijving (Anno 1875) elke dag 1112 uur 1417 uur 1921 uur Dans-Academie MARTIN Schagchelstraat 29 Telefoon 10806 Scipio Colombo met Marilyn Tyler in de nieuwe montering van „Rigoletto" door de Nederlandse Opera. waar men met welgevallen naar luistert. Tussen die twee dominerende stemmen, waarbij zich dan in het kwartet nog de goede alt Mimi Aarden voegde, kwam het sopraangeluid van Marilyn Tyler, aan wie de partij van Gilda toebedeeld was, be denkelijk in de verdrukking. Zij interpre teert deze rol met het nodige begrip en haar manier van zingen heeft sympathieke momenten als zij het rijk alleen heeft, maar de stem mist de nodige glans en verdraagt niet zonder lichtelijk te deto neren enige uitzetting naar sterkere nuan cering. Zo werd dit geluid in het ensemble als het ware weggedrukt. Siemen Jongsma leverde een statige Monterone en Gerard Groot een aanvaardbare Sparafucile. Op de kleinere rollen was niets af te dingen, ook niet wat het samenspel betrof, waar de regisseur blijkbaar veel werk van gemaakt had. Het koor handhaafde zijn goede reputa tie en deed opvallend fraaie dingen betref fende accentueringen, die bij een routine opvoering in de regel ongemerkt voorbij gaan. De dansen, ingestudeerd door Margot van Wilgenburg, wekten gelukkig niet de indruk van opzettelijke balletprestaties. Ook hierin was de stevig ordenende hand van de regie, die naar een synthese zocht, te merken. Arrigo Guarnieri deed Verdi's partituur de eer aan die zij verdient; hij wist het orkest lenig en pétillant te laten klinken en toonde zich een veilig leider, aan wie geen detail ontging. Op deze verjongde basis kan de „Rigo letto" van de Nederlandse Opera nu weer een behoorlijke tijd teren. Uiteraard mag de bezetting dan nog wel eens wisselen. Maar men kan wensen dat Scipio Colombo in ieder geval voor een lange reeks opvoe ringen de vertolker van de hoofdrol zal blijven. Dat kan het blijvend succes van deze vernieuwde montering verzekeren. los. de Klerk V.. 5. Dank u. Ik betaal en loop met mijn pakjes naar de uitgang, maar omdat ik mijn armen niet vrij heb is 't nogal moeilijk de deur open te krijgen. Op dat moment komt er ook juist een charmante jonge vrouw aanlopen. Derhalve doe ik een stapje terug om haar voor te laten gaan. Wij kijken elkaar aan en glimlachen. Dan leg ik $nijn pakjes neer en doe de deur open. Gaat uw gang, juffrouw. Dank u wel. Het volgend ogenblik hoor ik haar fluisteren: Tien uur Gloria Palast. Ik laat niets merken en loop zonder om te kijken naar mijn auto, die aan de andere kant van de Clay Allee geparkeerd staat. Alles is naar wens gegaan. HOOFDSTUK III Al ruim een half uur zit ik in de Gloria Palast dan cing, in het hartje van de Kurfürstendamm. Mijn smoking, die zo keurig door wasserij Hunt Moog is gestoomd, bevat een kostbaar iets. Dat zit zo: zodra ik thuis kwam, heb ik onmiddellijk de dubbele rechtermouw losgetorn om er een berichtje uit te ha len, dat voor mij bestemd was. In code staat er in dat bericht: Sam. Wij hebben het bewijs dat zij voor de Russen werkt. Doe wat je goed dunkt. Pola Kautner zal je op weg helpen. Jaag plezierig, Smith. Dit bewijs, waarover Smith 't heeft, heb ik hem zelf gegeven, vlak na mijn telefoontje met wasserij Hunt Moog. Mijn ware naam is Sam Morgan. Ik ben van het Fe deral Bureau of Investigations, de Amerikaanse staats- recherche, en de heer Smith heeft me een bijzonder moeilijke opdracht gegeven, die over enkele uren mis schien zelfs wel „gevaarlijk" wordt. Al meer dan een maand maak ik onder de naam van luitenant Holden deel uit van de commissie, die vluchtelingen uit de Russische zone ontvangt. Op deze wijze heb ik me een prachtig alibi kunnen aanschaffen voor zekere Berlijnse milieus, militaire milieus welte verstaan. Ik ben een Amerikaanse officier, ingedeeld bij een bepaalde dienst. Ik weet dat er na mijn aankomst in- ROMAN VAN SLIM HARRISON (vertaald uit het Frans) lichtingen zijn ingewonnen door de twee andere, wat zeg ik, door de drie andere bezetters van Berlijn. De Russen, de Fransen en de Britten hebben zich gehaast mij in hun catalogus onder te brengen, waarin ik een kaartje heb gekregen met zoveel mogelijk gegevens. Elke van hun geheime diensten, de M.I.5 Britten, het Deuxième Bureau van de Fransen en de R.U. van de Russen, hebben zwart op wit mijn naam genoteerd, met enkele bijzonderheden over mijn militaire staat van dienst, mijn gewoonten en mijn privé-leven. De grootst denkbare achterdocht kun je vinden bij de geheime diensten in Berlijn. Je moet dus alle denkbare voorzor gen nemen, wil je tot enig resultaat komen. En als ik resultaat zeg, bedoel ik „werk". De heer Smith, de geduldigste man ter wereld, ziet er geen been in op een bepaalde plek in de wereld een van zijn agenten, een, twee of zes maanden te laten wach ten alvorens hem bij een bepaald karwei in te schake len. De geheime agent kan zich dus eén beetje oriënte ren, acclimatiseren en het vertrouwen winnen van zekere „pionnen" van de tegenpartij. Men noemt zoiets „op de plaats rust". Mijn op de plaats rust bestond er uit kalm mijn taak te verrichten bij de commissie van onderzoek, maar al was ik voor de anderen alleen maar luitenant Holden, voor Smith was ik een reserve-stuk op het schaakbord. Mijn rol als waarnemer diende wel dege lijk een bepaald doel. Die taak bestond uit het ontvangen van een rapport uit de Russische zone. Een andere g-man, die werkte in het door de Russen bezette gebied, zou mij zijn rap port overhandigen. Elke spion, die in Berlijn opereert, wordt enkele dagen na aankomst al gesignaleerd. Van dat ogenblik af wordt hij door andere agenten geschaduwd en wie in een volstrekt incognito had moeten werken, wordt integendeel dag en nacht achtervolgd. De man die Smith naar de Russische zone had ge stuurd, moest daar een vrouw opsporen. Een vrouw die voor Amerika en de heer Smith had gewerkt. He laas, zoals het daar al te vaak voorkomt, was zij ge zwicht voor het geld en ging voor beide partijen wer ken. Zeker, zo'n overloper is een noodzakelijk kwaad, een onontbeerlijk rad van elke inlichtingendienst. Waar een „alleenstaande spion" met moeite werkt, zal een „overloper" ongestraft zijn gang kunnen gaan, want beide partijen hebben belang bij hem. Maar ondanks het werken voor beide partijen zal de overloper op den duur niet ontkomen aan het feit, dat hij een van beide opdrachtgevers gaat voortrek ken. Meestal is dat degene die hem het best betaalt. De vrouw waarover ik zojuist schreef, had dus de zeer speciale aandacht van de heer Smith. De grote baas van de F.B.I. besloot naar het vijandelijke kamp een wat men noemt „controleur" te sturen. Zo'n waar nemer heeft de opdracht zo nauwkeurig mogelijk het doen en laten van de overloper te volgen. De man zou na het slagen van zijn missie hoe dan ook naar het westen moeten terugkeren. Smith had hem aangera den in dat geval gebruik te maken van de diensten van de ontvangstcommissie voor vluchtelingen. Bij dat bureau zou hij bijzonder veel steun ondervinden van een zekere Sam Morgan, alias luitenant Alan Holden. Ik immers ging nauwkeurig de gangen van elke vluch teling na. Het wachtwoord dat de controleur in kwes tie zou gebruiken, luidde„Kapitein Douglas". Met andere woorden, Otto Heisier, zojuist terugge keerd uit de Russische zone, had zich tegenover mij geïdentificeerd als de man die door Smith was uitge stuurd. Otto Heisier had zijn rol bijzonder goed gespeeld en hij had een uitstekend alibi als arbeider. Maar wat ik niet had begrepen, was zijn onverwachte woedende uitval, waarbij hij zelfs majoor Hoyle te lijf was ge gaan. Op een dergelijke wijze je zelfbeheersing verliezen, terwijl je op het punt staat je doel te bereiken, is on vergeeflijk voor een geheim agent. In Heisiers portefeuille had ik de foto van die „vrouw" ontdekt, inderdaad, maar dat was alles. En die onverwachte en bijna onverklaarbare dood stuurde al onze plannen in de war. Onmiddellijk had ik de wasserij Hunt Moog opge beld en naar mijn smoking gevraagd. Dat betekende niets minder dan dat de geheime agent bij ons was te ruggekeerd en dat ik absoluut een onderhoud moest hebben met een assistent van Smith. H. L. Scholten overleden. Te Bussum is op 77-jarige leeftijd overleden de heer H. L. Scholten, oud-onderhavenmeester van Amsterdam en bekend figuur in de kringen van de scheepvaart en het scheep vaartonderwijs. De heer Scholten werd 24 augustus 1880 geboren. Na stuurman te zijn geweest bij de Koninklijke Hollandse Lloyd werd hij in 1907 inspecteur, in 1914 griffier en in 1921 onderhavenmeester van de Amsterdamse haven. Dit laatste bleef hij tot 1935. Hij was daarna examinator van het onderwijsfonds voor de Scheep vaart en lid van de commissie van deskun digen voor de Rijnvaart. Hij verwierf ook bekendheid als amateur-tekenaar en -beeldhouwer. Aanbesteding. De rijkswaterstaat in Friesland heeft aanbesteed het verbeteren van de hoofdverharding van en de aanleg van parallelwegen, rijwiel- en voetpaden langs het gedeelte HardegarijpQuatre- bras van rijksweg no. 39. Er waren 27 in schrijvingen. De hoogste was die van de n.v. Annemingsmaatschappij v.h. Bolsen- broek te Bloemendaal met f 1.214.000 en de laagste die van G. van der Schueren te Gent in België met f504.022.50. Op deze gegadigde (die kaarblijkelijk een bereke- ningsfout heeft gemaakt) volgt het n.v. aannemersbedrijf P. C. Zanen te Heem stede met f 979.700. Van Campen herdacht. In de St. Joris- kerk te Amersfoort is vrijdag een herden kingsbijeenkomst gehouden ter gelegen heid van het feit, dat driehonderd jaar ge leden de Nederlandse bouwkundige Jacob van Campen overleed. Deze bijeenkomst werd bijgewoond door vele hoogleraren, architecten en burgerlijke autoriteiten. ?Pocxx*x:xX3000oooooocx3ooooooootxxyyy>yyyyyx?<yxryxyx)0{xx?0^ U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 7.65, post- abonnés f8.15. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking, In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE jj (Wordt vervolgd) MAANDAG 16 SEPTEMBER Linnaeushof: Zometrtuin, dagelijks ge opend. Ned. Herv. kerk, Zomerkade: Prof. dr. A. de Froe over „De kernenergie, een zegen of een vloek?", 20 uur. Westerhout- park la: Ds. A. R. de Jong spreekt over „Zwerftochten van Odysseus" voor de Open Religieuse Gemeente, 20 uur. Begijn hofkapel: Ds. Joh. Langstraat over „En toch heeft Christus het antwoord voor u" voor Interkerkelijk Evangelisatiecomité, 20 uur. Zangdienst van 19.30 uur af. Elim- kapel: Br. Z. Hilbrink over „Jezus leeft", 20 uur. Minerva: „Grote manoeuvres", 14 jaar, 20.15 uur. Roxy: „Het grote spel", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Voor wie de klok luidt", 18 jaar, 19.30 uur. Studio: „East of Eden", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „Bloed op de weg", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Luxor: „Attack", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Lldo: „Der Zare- witsch", alle leeftijden, 19 en 2115 uur. Rembrandt: „Geen plaats voor wilde die ren", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. DINSDAG 17 SEPTEMBER Concertgebouw: Pauzeconcert NPh.O o.l.v. Henri Arends. Soliste, Tyne van Bre- dero, piano, 12.30 uur. Minerva: „Grote manoeuvres", 14 jaar, 20.15 uur. Roxy: „Het grote spel", 18 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Voor wie de klok luidt", 18 jaar, 14 en 19.30 uur. Studio: East of Eden", 14 jaar, 14.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „Bloed op de weg", 14 jaar, 14.30 en 20 uur. Luxor: „Attack", 18 jaar, 14, 19 en 21.15 uur. Lido: „Der Zarewitsch". alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21 15 uur. Rembrandt: „Geen plaats voor wilde die ren", alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 u.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6