Rijk neemt de financiering van de woningbouw over van de gemeenten Hogere omzetbelasting op sigaretten, personenauto's en t.v.-toestellen Ons volk zal zich bewust moeten zijn van de ernst der situatie" Besparingen moeten toenemen Radio DISCO HET WEER Haarlems Dagblad éee MORRIS 6eforet/ot/fltty DE TROONREDE: Bezorgdheid en vertrouwen Dieper ingrijpen tot herstel van evenwicht nodig EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN Verdere beperking van de overheidsuitgaven HOFSTRA'S MILJOENENNOTA Opnieuw zachter Proef met een Amerikaanse raket in Florida Zie voor vervolg pag. 3 Het woord is aan en z 72e JAARGANG No 59 Lange Nieuwstraat 427, IJmulden. Telefoon A dm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DINSDAG 17 SEPTEMBER 1957 IJmuider Courant OPBECHTIHAARLEMSCHECOURANT 302e JAARGANG No 212 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. HaarL Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE FINANCIERING van de bouw van arbeiderswo ningen, waarmede de gemeenten dreigen vast te lopen, zal het rijk in 1958 overnemen. Dat zullen de gemeentebesturen toejuichen. Maar minister Hofstra wil ook in 1958 de omzet belasting op sigaretten, personenauto's, motorrijwielen en de daarvoor bestemde banden, alsmede op televisietoestellen verhogen, alsook het tarief van de vermogenbelasting (met twintig percent), waarvan hij in totaal voor het rijk een hogere opbrengst verwacht van 107 miljoen gulden. De PTT- tarieven worden in de loop van dit jaar enigszins verhoogd. Dat zijn de voornaamste feiten in de toelichting op de vanmiddag aan de Tweede Kamer aangeboden rijksbe groting voor 1958. Dit budget vergelijkend met de begroting voor 1957, spreekt minister Hofstra van „een aanzienlijke, en trouwens ook dringend noodzakelijke verbetering van het begrotingsbeeld". Een begrotingsbeeld kon worden verkregen waardoor inflatoire financiering en dus dreiging van waarde vermindering van de gulden, kan worden vermeden. Nog steeds voert Nederland meer in dan de uitvoer bedraagt, zo constateert de minister in zijn miljoenennota. Nadat in 1955 de betalingsbalans ten opzichte van het buitenland nog een overschot aanwees van 960 miljoen, ontstond over 1956 reeds een tekort van 650 miljoen. Thans geeft het eerste halfjaar van 1957 alleen reeds een tekort van 500 a 600 miljoen te zien. Dit is des te bedenkelijker, zo schrijft de minister, omdat Nederland een overschot nodig heeft met het oog op aflossing van de buitenlandse schuld, bijstand aan overzeese rijksdelen, investeringen in het buitenland ter bevordering van de export en dergelijken. Het overschot zou ongeveer 500 miljoen moeten zijn. In tijden van topbedrjjvigheid is het echter gewenst, naar een groter overschot te streven om over voldoende resereves te beschikken. De ongunstige ontwikkeling van de be talingsbalans heeft tot een voortdurende vermindering van de goud- en deviezen reserves geleid. De totale reserves van de Nederlandsche Bank, die eind 1955 nog 4674 miljoen bedroegen, zijn thans ge daald tot 3120 miljoen. Sedert 1952 zijn onze reserves niet zo laag geweest. De overbesteding heeft in Nederland geleid tot een vergroting van de invoer en tot een vasthouden van exporteer bare produkten voor de binnenlandse markt, alsook tot enige prijsstijging, met name van investeringsgoederen. Het ligt in het stellige voornemen van de regering, aldus minister Hofstra, met de meeste kracht de vraag naar goederen en diensten tot een even wichtiger peil terug te dringen en op deze wjjze het monetaire evenwicht spoedig te herstellen. Naar zijn oordeel zal de rijksbegroting voor 1958, bij aanvaarding van de voor gestelde maatregelen, een belangrijke bij drage tot het herstel kunnen leveren. Tot dusverre hebben de getroffen maat regelen tot beperking van de bestedingen niet tot het gewenste gevolg geleid. De be- 5OO(XXDO<XXXXXXXXNXXXXXXXXXXXXXXXX>0OOOOOOOOOOOOOC)OO0OOOOqC oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooa stedingen blijven de beschikbare middelen aanmerkelijk overtreffen, al is enige ver betering merkbaar, bijvoorbeeld in een verschuiving bij verschillende bedrijfstak ken van binnenlandse naar buitenlandse orders. Bij een overbesteding van ongeveer een miljard gulden per jaar, mocht, gezien de eisen die de woningbouw stelt, niet worden verwacht dat de reeds getroffen maatregelen tot een voldoende herstel van het evenwicht zullen leiden. Verdere maat regelen op het gebied ven de overheids uitgaven en de overheidsinkomsten waren daarom onvermijdelijk. Oog voor de toekomst Bij het streven naar herstel van het evenwicht in de nationale economie is het noodzakelijk mede aandacht te schenken aan factoren die van belang zijn voor de toekomstige ontwikkeling Een van de be langrijkste factoren is de grote kapitaal behoefte in Nederland sedert de oorlog, ADVERTENTIE LET A.S. DONDERDAG op de advertentie van JOOOOOOOOOOOOC *TOOCOCOOCOOCOCOCOOCOOOOOCXX>OCOCCOCOOCOOCX VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Half tot zwaar bewolkt met hier en daar enige regen of motregen. In de nacht plaatselijk mist. Zwakke tot matige zuidwestelij ke wind, maar in de noordelijke helft van het land aanvankelijk zwakke veranderlijke wind. Op nieuw iets zachter. Volledige weerrapporten op pagina twee )000ü0OUUt-^^^.A>-\A^ukAAAJUUUÜU0<JÜUX*JUCXAJUUUU0ü00ü0CXX)000( DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S die heeft geleid tot een kapitaalschaarste. Deze wordt nog verscherpt door de voort gaande bevolkingsaanwas, die het land voortdurend voor de noodzaak stelt, het produktie-apparaat sterk uit te breiden en een groot aantal woningen te bouwen. Ook het streven naar een stijging van het werkelijke inkomen per hoofd en de snelle ontwikkeling van de techniek (atoomener gie, elektronica) vereisen een omvangrijke kapitaalvorming. Tenslotte hangen vele overheidsinvesteringen rechtstreeks samen met de uitbreidingen in de particuliere sector. Dit geldt met name voor verkeer, onderwijs en vorsingswerk, en voor de meeste investeringen van de overheids- Minister Hofstra bedrijven. Bij een uitbreiding van de pro- duktiecapaciteit zullen ook de overheids investeringen noodzakelijkerwijs hoog moeten blijven. Sparen onvoldoende De voor de financiering van de genoem de investeringen benodigde middelen zul len door besparing uit het nationale in komen moeten worden verkregen, aldus minister Hofstra. Bij een stijgende pro- duktie blijken de besparingen echter te dalen. In 1955 werd twintig percent van het nationale inkomen gespaard, in 1956 daalde dit tot ongeveer 18 percent. Een dergelijk peil is, gezien de grote behoefte aan woningen en aan investeringen voor andere doeleinden, onvoldoende. In de jaren, waarin op de betalings balans overschotten werden verkregen, bleef de woningbouw beneden een bevre- CAPE CANAVERAL (UP) Op de proefterreinen bij Cape Canaveral in Flo rida is gisteren een raket afgeschoten. Een fotograaf van UP die aan het strand stond zag de raket recht omhoog stijgen, aan gedreven als het ware door een geweldige vuurbal. Op grote hoogte ging de raket over in horizontale vlucht en was toen binnen enkele seconden uit het gezicht verdwenen boven de oceaan. Een sliert rook gaf het spoor van de raket aan. DOVER Op het proefstation voor ra ketten van de Amerikaanse marine bij Lake Denmark in New Jersey is maandag een proefmotor voor een raket tot ont ploffing gekomen. Volgens de eerste be richten is er een dode en werden zes per sonen gewond. ADVERTENTIE BARTELJORISSIR HAARLEM TEL 13439 FERD BOLSTR 48 A'DAM TEL 717162 DUFFEL MONTY COATS 59.50 digend peil. Herstel van het evenwicht op de betalingsbalans en uitvoering van het huidige woningbouwprogramma maken het daarom noodzakelijk, dat de besparingen toenemen. De regering zal door het voeren van een beleid, dat met kracht is gericht op gezond geld, het goede klimaat voor de bevordering van deze besparingen schep pen. Op de begroting voor 1958 hebben twee factoren hun stempel gedrukt: het stre- iiiniiiiiiiiii De opening van de Staten-Generaal met de daaraan verbonden plechtig heden biedt telkenjare weer een boeiend en sprookjesachtig schouw spel. De gouden koets, de garderegi menten, de kleurige uniformen en de juichende mensenmassa's, vormen een traditionele entourage van het Konink- I liet ook de zon lijk Gezin, op weg naar de Ridderzaal, waar Koningin Juliana de opening verricht. Vorig jaar reed ook Prinses Beatrix in de Gouden Koets mee en werd de gouden stoet door zon licht overgoten zie foto doch dit jaar is de kroonprinses met een ver zwikte enkel thuis moeten blijven en verstek gaan. Illllll 99 Hieronder volgt de Troonrede, welke hedenmiddag door Koningin Juliana is uitgesproken bij de opening der Staten-Generaal. De Koningin zeide „Leden der Staten-Generaal, Een zeer bewogen jaar ligt achter ons. De internationale spanningen duren onverminderd voort. In onze nationale economie is het evenwicht verbroken. Terwijl de nationale welvaart en de werkgelegenheid op een hoog peil zijn gebleven, geven de vermindering van de deviezenreserve en de ontwikkeling op de kapitaalmarkt reden tot ernstige bezorgdheid. Hierin komt tot uiting, dat de bestedingen aan consumptie, investeringen en overheids uitgaven tezamen het nationale inkomen overtreffen. De genomen maatregelen hebben het beoogde doel nog niet bereikt. Ten dele, omdat zij pas geleidelijk hun wer king kunnen doen gevoelen, anderdeels omdat blijkens de thans beschikbare gegevens dieper ingrijpen noodzake lijk is. Ons volk kan zonder twijfel de gerezen moeilijkheden te boven komen. Het zal zich daartoe bewust moeten zijn van de ernst van de situatie en aan een reële beperking van de bestedingen moeten meewerken. Dit geldt zowel voor de consumptieve uitgaven van de bevolking als voor de uit gaven van het bedrijfsleven en de overheid. De regering harerzijds is vastbesloten zodanige maatregelen te treffen of te bevorderen, dat het evenwicht in de verhoudingen en het vertrouwen in de financiële en monetaire situatie wor den hersteld. Beperking Dit beleid drukt zijn stempel op de Rijksbegroting voor 1958. Een beperking van uitgaven is op vele punten tot stand gebracht. Daarnaast is afgezien van tal van nieuwe plannen. Bovendien moet het rijk in zijn financieel beleid rekening houden met de zeer grote moeilijkheden, die de gemeenten ondervinden bij de financiering ook van de meest dringende kapitaalsuitgaven. Daarom acht de rege ring het voor een gezonde en ongestoorde financiering van de woningbouw noodzakelijk met ingang van het komende jaar weder over te gaan tot het verstrekken aan de ge meenten van voorschotten ten behoeve van de woningwet- bouw ten laste van 's Rijks kas. Onder de tegenwoordige omstandigheden kunnen de gemeenten de verantwoorde lijkheid voor de financiering van deze bouw niet blijven dragen. Het rijk zal er zich voorts vooral ter wille van de ge meenten van moeten onthouden voor zijn eigen uitgaven een beroep te doen op de kapitaalmarkt. Het is om deze reden, dat de begroting zodanig is opgesteld, dat de finan ciering van de gehele dienst is gewaarborgd zonder een dergelijk beroep. Teneinde dit mogelijk te maken acht de regering naast beperking van de overheidsuitgaven een tijdelijke verho ging nodig van de omzetbelasting op personenauto's en mo torrijwielen, op televisietoestellen en op sigaretten. Boven dien zal de opschorting van de investeringsaftrek in 1958 moeten voortduren en zal een tijdelijke heffing van op centen op de vermogensbelasting worden voorgesteld. Deze maaregelen leveren tevens een bijdrage tot de beperking van de bestedingen. Verdere verhoging van de uitvoer vraagt bijzondere aan dacht. Ter wille hiervan is het nodig te waken tegen het ongunstiger worden van onze concurrentiepositie op de internationale markt. Grote voorzichtigheid bij het nemen van maatregelen, die tot verhoging der produktiekosten kunnen leiden, is geboden. Zolang de huidige toestand voortduurt zullen bedrijfsleven en overheid zich ten aan zien van de ontwikkeling van het loonpeil de grootst mo gelijke beperking moeten opleggen. Mede met het oog hier op moet de prijsstabilisatiepolitiek in overleg met het be drijfsleven onverflauwd worden voortgezet. Het prijsbeleid en het mededingingsbeleid zullen ook moeten bevorderen, dat kostenverlagingen zoveel mogelijk in de prijzen door werken. Het is dringend noodzakelijk de besparingen op te voeren onder inschakeling van zo breed mogelijke lagen der bevolking. Voorstellen ter bevordering van de bezits vorming zullen u in het komende zittingsjaar bereiken. Voor landbouwprodukten vertoont de ongunstige ver houding van vraag en aanbod op de wereldmarkt geen ver betering. Zij lijkt zelfs van structurele aard te worden. Voortgebouwd zal worden op de grondslag, welke de re gering het afgelopen jaar heeft gelegd. In dit verband zul len de vraagstukken van de totale omvang van de pro- duktie en van de verbetering van de bedrijfsstructuur de bijzondere aandacht vragen. De strijd tegen de woningnood blijft nog steeds de meest dringende taak bij de voorziening in de behoeften van ons volk. Mede dank zij de gunstige weersomstandigheden in het begin van het jaar, zal in 1957 een groter aantal wo ningen gereedkomen dan in enig voorgaand jaar het geval was. Verwacht mag worden, dat meer dan 80.000 woningen aan de woningvoorraad zullen worden toegevoegd. Het streven van de regering blijft, ook in het komende jaar, ge richt op een binnen het kader van de bestaande moge lijkheden zo groot mogelijke woningbouw. Het is haar voornemen de financiering van 40.000 woningwetwoningen mogelijk te maken. Ter betere aanpassing van de rijks- steun aan de werkelijke behoeften en ter stimulering van de bouw van particuliere woningen met een redelijke huur prijs is een wijziging van de premie- en bijdrageregeling woningbouw 1953 tot stand gebracht. Verwacht wordt, dat mede dank zij deze maatregel met de bouw van 40.000 particuliere woningen zal worden aangevangen. Teneinde een begin te maken met de consolidatie van de te hoog opgelopen vlottende schuld der gemeenten en van de schulden, die moeten worden aangegaan, in het bijzonder voor de nog in dit jaar ondernomen woning bouw, zal de regering haar medewerking verlenen aan een binnenkort door de bank voor Nederlandsche gemeen ten tegen marktvoorwaarden uit te geven woningbouw lening. Maatregelen zijn in voorbereiding om het vrijwillig be schikbaar stellen van ruimte voor inwoning sterker aan te moedigen. De mogelijkheden tot het verlenen van een bij drage in de kosten van noodzakelijke voorzieningen aan de woningen zullen worden verruimd. Nieuw-Guinea De samenwerking tussen Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen in de geest van het statuut heeft de voortdurende aandacht der regering. Na ontvangst van een binnenkort te verwachten advies van de commissie tot herziening van de staatsinrichting van Nederlands Nieuw- Guinea, hoopt de regering aan de Staten-Generaal te kun nen aanbieden een ontwerp van wet tot partiële herziening van de bewindsregeling Nieuw-Guinea, dat een ruimer uit zicht zal bieden voor de politieke ontwikkeling van dat gebied. In de samenwerking tussen de vrije landen wordt een nieuw perspectief geopend door de ondertekening van ver dragen betreffende een Europese economische gemeenschap en een Europese gemeenschap voor atoom-energie, als mede door de tussen de regeringen der drie Beneluxlan- den bereikte overeenstemming over het verdrag inzake de economische unie. De behandeling van de drie hiermede samenhangende wetsontwerpen zal in de komende zitting veel van uw aandacht vragen. Het levensbelang van de noord-atlantische verdrags-or- ganisatie voor de vrije wereld blijft ook van ons land een redelijke defensiebijdrage eisen. In de Verenigde Naties zal de regering haar steun verlenen aan elk oprecht streven naar politieke ontspanning, herstel van onrecht en bevor dering van de vrede. Nauwere Europese samenwerking maakt het ons te meer tot plicht in eigen land verhoudingen te scheppen, die Nederland in internationaal verband een goede en sterke partner doen zijn. Teneinde de aandacht geconcentreerd te houden op de vraagstukken, die op het ogenblik centraal staan, spreek ik thans niet tot u over tal van andere onderwerpen, die nochtans in het komende zittingsjaar veel van uw werk kracht zullen vragen. Beperking op velerlei gebied, waarbij de regering er in tussen naar streeft het meest essentiële te ontzien, mag niet het laatste woord zijn. Een positief gerichte inspanning, zowel ter vergroting van de nationale produktie als ter versterking van de geestelijke en maatschappelijke krachten, zal nieuwe en ruimer mogelijkheden moeten openen. Terugziende op hetgeen ons volk na de oorlog onder veel moeilijker omstandigheden heeft gepresteerd vertrouw ik, dat het ook thans de zelfbeheersing en de kracht zal weten op te brengen, noodzakelijk voor herstel en voor nieuwe vooruitgang. Moge God u sterken bij de verantwoordelijke taak waar toe gij weder zijt geroepen. Hiermede verklaar ik de gewone zitting der Staten- Generaal geopend". Anonymus: Een tacticus is hij, die druiven voor andermans neus wegkaapt en dan zegt dat ze zuur zijn. ^Illllllllll iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifliiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiwiiiBiiiimiiiinniiiiiiMiiiiiMM Zelden is een Troonrede in zo over heersende mate aan de economische poli tiek gewijd geweest als die van vandaag. De buitenlandse politiek, sociale en cultu rele vraagstukken, kwesties van wet geving of bestuursregeling en dergelijke komen er öf ternauwernood óf in het geheel niet in ter sprake. Dit is geschied „ten einde de aandacht geconcentreerd te houden op de vraagstukken, die op het ogenblik centraal staan". De Troonrede is daardoor wel anders dan anders geworden. Ze maant niet alleen in vrijwel elke alinea tot soberheid; ze is zelf ook sober van woordkeus, sober in de beperking tot dat ene centrale vraag stuk: het verbroken evenwicht tussen ons nationale inkomen enerzijds en de uit gaven aan verbruiksgoederen, inves teringen en overheidsbestedingen ander zijds. Men zou kunnen klagen over de daaruit voortvloeiende onvolledigheid van deze Troonrede. Maar ons is deze onvol ledigheid, dit concentreren van alle aan dacht op één dominerend probleem, liever dan de dorre opsomming van onder werpen, die wij vroeger op derde dins dagen in september nog al eens voorgezet kregen. Het regime van soberheid, dat in dit economische document wordt aangekon digd, komt neer op nog ingrijpender af remmen dan tot nu toe van allerlei be stedingen enerzijds en op verhoging van een aantal belastingen anderzijds. Zeer zwaar dreigen die belastingverhogingen niet te wegen; maar de voortgezette op schorting van de investeringsaftrek zal naast de verdere bemoeilijking van in vesteringen door het program van be stedingsbeperking ons bedrijfsleven weinig helpen „te waken tegen het on gunstiger worden van onze concurrentie positie op de internationale markt", zoals elders in de Troonrede wordt gevraagd. Want die concurrentiepositie berust im mers niet alleen op een voorzichtig loon- en prijsbeleid maar ook op voortdurende modernisering der bedrijven en daar voor zijn investeringen onvermijdelijk. Het kan niet anders dan toegejuicht worden, dat de regering wil overgaan tot een soepeler financieel beleid bij de wo ningbouw. Zowel met het besluit tot het uitschrijven van een woningbouwlening door de Bank van Nederlandse Gemeen ten, waarbij niet langer wordt vastge houden aan onmogelijk-starre rente-res tricties, als met de voorgenomen ver soepeling van de premie-regeling voor particuliere woningbouw zal worden in gestemd door ieder, die de woningnood als een afschuwelijke vlek op onze nationale huishouding beschouwt. En ook het plan om door een systeem van overheidsbij dragen vrijwillige „inwoning" aan te moe digen, getuigt van een fris initiatief. Tot de zeer weinige onderwerpen buiten de hierboven genoemde, waarvoor de Troonrede aandacht vraagt, behoort het probleem van de ongunstige verhouding van vraag en aanbod op de wereldmarkt voor landbouwprodukten. De korte op merking hierover wijst er op dat de re gering zich bewust is van de noodzaak om de aanpassing van onze landbouw aan de nieuwe omstandigheden te bevorderen en daardoor de genoemde ongunstige ver houding, althans wat de terugslag daarvan op ons land betreft, wat minder ongunstig te maken. Dat blijkt trouwens ook uit de vermelding van de wenselijkheid om de bedrijfsstructuur in de landbouwsector te verbeteren. Men kan slechts hopen dat verdere regeringsbemoeiingen op dit ge bied er op gericht zullen zijn, de landbouw uiteindelijk weer een onafhankelijke eco nomische positie binnen ons nationaal bestel te geven, want elke andere politiek blijft er één van lapmiddelen. In het algemeen kan men niet anders zeggen dan dat deze Troonrede getuigt van gezond verstand en van een gezonde neiging der regering tot zelfbeperking, ook al blijkt uit de Miljoenennota dat die neiging vooralsnog slechts bescheiden concrete resultaten heeft opgeleverd. Maar de neiging is er; het aantal rijks ambtenaren loopt voor het eerst in vele jaren achteruit, al is het maar weinig; de begroting van Defensie is, eveneens voor het eerst in lange tijd, iets verminderd, al is ook dat maar weinig en al komt dat weinige nog op een verschuiving neer. Dit zijn slechts details, maar zij versterken op ondergeschikte gebieden toch de indruk van het algemene streven naar een so lidere situatie, die niet alleen door de be lastingbetalers tot stand kan worden ge bracht maar waarbij de regering het voorbeeld moet en blijkbaar ook wil geven. Dat zij tot verdere stappen in die richting voortdurend dient te worden aangemoedigd, spreekt vanzelf. Simon Koster

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 1