Made Ondanks moeilijkheden die de Mississippi niet kent Kinderen en blommen Isolement i Duitse vissersschepen varen wel eens onder een „valse vlag" Ons openbaar leesplankje DAT DANSEN BRUL P. v. d. A. stelde kandidaten voor Provinciale Staten r THALIA Teleurstellende vangsten op IJselmeer LANGS SLUIZEN EN HAVENS Zware eenheden met vele mogelijkheden „DUWSCHEPEN" OP DE RIJN WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1957 9 Nieuwe pomp en filter in pomphuis „Breesaap" Herfsttentoonstelling in P. Vermeulenschool OLD CLOTHES NEW Weer in korte tijd gereed DIE CZARDASFÜRSTIN DE DUITSE reders van vissersvaartuigen zijn niet kieskeurig wat betreft het letterteken waaronder hun schepen varen. Er zijn rederijen in Bremerhaven, die schepen hebben varen onder het letterteken van Hamburg (HH) en Kiel (SO) en dat wordt in hoofdzaak gedaan om administratieve redenen. Dit artikel is verlucht met een foto van de laatste nieuwe motortrawler van Kiel, „Falkenstein" SO.128 genaamd, welke gebouwd is bij de Kieler Howaldtswerke A.G. in Kiel. Deze vlotte motortrawler meet 651 reg.ton bruto, is 55 meter lang tussen de loodlijnen, 9,23 m. breed en 4,30 m. diep. Twee M.A.N.-dieselmotoren van 1530 pk geven het schip een snelheid van 13 mijl. Het visruim heeft een capaciteit van 5800 kisten vis. De „Glücksburg" SO.122 is een zusterschip van de „Falkenstein" en werd eveneens in 1955 afgeleverd. En al voert de „Falkenstein" het letterteken van Kiel de rederij van het schip is gevestigd in Hamburg. Het is de Atlantische Hochseefischerei, waarvan de heer Ernst A. P. Koch directeur is. Deze rederij is voortgekomen of eigenlijk een voortzetting van de in 1938 opgerichte rederij Ander sen Co., die in 1945 slechts één stoomtrawler, de Osdarf HH.259 had overgehouden. Om tijdens de oorlog geleden verliezen te vervangen kreeg de firma Andersen co. in 1947 een in Nederland gebouwde motortrawler van de „Burg"-klasse toegewezen en een Hamburgse werf kreeg de opdracht het vaartuig voor de visserij gereed te maken. „Harvestehude" zou de naam van het schip worden maar men had er geen recht op. In de zomer van datzelfde jaar werd het naar ons land overgebracht en het zelfde schip kennen we nu als Eveline IJM.116. Toen de rederij over de eerste schrik heen was werd zij in de gelegenheid gesteld tot nieuwbouw over te gaan. Wel werden enige beperkingen opgelegd maar die wisten de Duitsers spoedig ongedaan te maken. Niettemin was het nieuwe schip nog van het type, dat niet groter mocht zijn dan 400 ton, zoals we er nog enkele in Duitsland aantreffen. Deze stoomtrawler Harvestehude HH.291, die in 1949 gereed kwam, kon de Fa. Andersen echt als eigendom beschouwen. Niet genoeg Maar met die ene trawler kon men zich niet tevreden stellen en al spoedig werd besloten tot de bouw van nieuwe trawlers over te gaan. De rederij bestelde een der eerste na-oorlogse motortrawlers van Duitsland en maar liefst twee tegelijk en zo verkreeg Hamburg in 1950 twee motor trawlers van formaat bij de vloot: de „Bahrenfeld" HH.299 en de „Barmbek" HH.301. Met een motor van 930 pk. ston den deze twee motortrawlers aan de top. Maar de ontwikkeling is niet stil blijven staan. Andere rederijen bestelden even eens nieuwe schepen. De nieuwe typen werden groter en sterker en al kunnen de „Bahrenfeld" en die „Barmbek" nog best meekomen schafte de rederij Andersen Co, waarvan de naam in 1951 is gewijzigd in Atlantische Hochseefischerei, nog een motortrawler aan, de bovengenoemde „Fal kenstein", die als SO.123 in Kiel inge schreven werd. In Kiel is thans één grote trawlerrederij gevestigd, de Hochseefischerei Kiel GmbH, welke in 1949 is opgericht en be gonnen is met naoorlogse schepen. De vijf schepen van Schlienz-Hagemann. Hochsee fischerei und Gefrierfischerei zijn er on langs aan toegevoegd. Dit waren vijf stoomtrawlers, die in de oorlog gebouwd toebehoord hebben aan de Belgische visse rij-vloot. De rederij Schlienz-Hagemann heeft nog korte tijd de drie voormalige IJmuidense trawlers Claes Compaen IJM. 41„ Assan Reis IJM.42 en Simon de Dan ser IJM.43 in de vaart gehad maar die werden spoedig van de hand gedaan. De laatste jaren is de trawlervloot van Kiel met enkele nieuwe schepen uitgebreid. Buiten de „Falkenstein" nog vier moderne motortrawlers, de „Holtenau" SO.119, „Laboe" LO.120, „Heikendorf" SO.121 en „Glucksburg" SO.122, schepen van 630 tot 650 reg.ton bruto, uitgerust met motoren van 1530 pk en voorzien van de modernste apparatuur op nautisch gebied tot radar aan toe. ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden) Burgemeester en Wethouders van Vel- sen brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretaris in de gemeente Bever wijk voor een ieder ter inzage ligt een aan Gedeputeerde Staten van Noordholland gericht verzoek met bijlagen van de Ko ninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken n.v. te IJmuiden, om ver gunning ingevolge de hinderwet tot het plaatsen van een derde pomp en een derde filter in het pomphuis „Breesaap" op het terrein kadastraal bekend gemeente Wijk aan Zee en Duin, sectie A nr. 2667. Op dinsdag, 1 oktober, om tien uur zal ten stadhuize Velserweg 2 te Beverwijk, gelegenheid bestaan om mondeling bezwa ren tegen dit verzoek in te brengen. Ook schriftelijk kunnen bezwaren bin nen tien dagen na de dagtekening van deze kennisgeving bij het gemeentebestuuur worden ingediend. Donderdagavond a.s. wordt in de P. Vermeulenschool te IJmuiden van acht uur tot half tien de jaarlijkse bloemen en plantententoonstelling gehouden. Nadat de jury de diverse inzendingen heeft beoordeeld, wordt de tentoonstelling voor het publiek opengesteld. ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 (Show*, tnufjet en alle* wat verdet In het domein der vrouw degelijk* aan de orde komt) Op de najaarssihow van Spruit, die giste renmiddag en avond in de Vleeshal werd gehouden, ontbrak natuurlijk niet de man tel met blousende rug, waaronder een strakke pas de ruimte aangerimpeld is maar dit is geen storende nieuwigheid, die schade kan doen aan het vrouwelijk sil houet. Iets nieuws was het empire effect bij mantels, dat aangegeven werd door een dwarse band op de bovenrug. Het streven van de nieuwe mode om niet de gehele taille aan te geven, maar wat te raden laten, kwam „tot zijn recht" in de hemden jurken, en de losse tailleurs. Een ceintuur losjes door een lusje gehaald en even lager dan de taille aangebracht gaf aan het tail leur een verlengd effect. En een rechte ja pon in breiwerk geeft wel de soepele lijnen maar verdoezelt ook wel veel van de mooie vrouwelijke vormen. Zelfs met een perfect figuur roept de hemdjurk nog om een cein tuur. Gebreide jurken zeer favoriet. Veel enthousiasme oogstte een paarse gebreide mohair japon, die geheel gevoerd was: het was een eenvoudig strak model met een klein loopplooitje achter in de rok en zwart ceintuurtje door lusjes gehaald. Ideaal voor ons klimaat is een gekleed japonnetje van fijne jersey, waar een gouddraad doorge weven is, die niet oxydeert. Na de pauze werden de modellen ver toond, die door mej. Spruit zelf ontworpen waren. Met veel smaak had ze een keuze gemaakt uit prachtige materialen en daar met vaardigheid ontwerpen van gecreëerd: het was eigenlijk meer een toepassen van de nieuwe mode-lijnen, maar een enkele keer zagen we toch ook een origineel ontwerp. Vooral een blauwe japon van coton jackard vond veel bewondering: de jurk was hoog gesloten en zonder kraagje en de verhoogde buste-lijn was niet storend; de rok was op een kunstige manier ruim verwerkt en had achter een grote strik. De hobby van ontwerpster om haar werk-kantoorjurken pij-achtig te maken kon ons maar matig bekoren, hoewel in dit genre een beige flanel met knoopsluiting van boven tot onder en een los ceintuurtje achter gestrikt, toch wel te waarderen was. Voor geklede japonnen bleek mousseline de soie en fluweel een zeer geliefd mate riaal te zijn, die in prachtige tinten en rijke bewerking van draperieën en soepel vallen de plooien zeer feestelijk aandeden. De bruid in wit fluweel vormde een waardig slot. Katy „Het experiment dat ettelijke miljoenen kost", zoals ingewijden het Rijn-duwschip „Wasserbüffel' noemen, zal zeer waar schijnlijk in de tweede helft van oktober naar Rotterdam komen, tezamen met de vier bijbehorende bakken^die de eigen lijke laadruimte vormen. De duwboot wordt in Amerika reeds toegepast onder andere op de Mississippi. Aangezien de stroming daar echter veel minder sterk is, men er hoegenaamd niet met wind heeft te kampen en het verkeer er beduidend minder intensief kan wor den genoemd dan op de Rijn het geval is, zal nog moeten blijken in hoeverre de duwvaart de voorkeur verdient boven de totnutoe toegepaste sleepvaart. De „Wasserbüffel", die te Mainz ge bouwd is bij de firma Ruthof, gaat eerst van 10 tot 15 oktober op de Main „proef- duwen". Het toegepaste principe wordt eigenlijk vrij eenvoudig geacht. De vier grote bak ken, elk van 1250 ton inhoud, hebben een lengte van 67 m en een breedte van 9,50 m. Ze komen twee aan twee voor het duwschip te liggen, als het ware aan de duwboot vastgekluisterd. De voorste twee bakken zijn ieder voorzien van een punt als boeg, om door het water te snijden. De voorsteven van de twee daarachter ko mende bakken is stomp, evenals de ach tersteven van de vooropliggende bakken. Vast aan elkaar bevestigd zou men dus kunnen zeggen, dat het samengevoegde vijftal immers de duwboot komt er achter tezamen een groot schip vormt, dat eigenlijk op vrij normale wijze voort bewogen wordt. Het is dan een log ge vaarte, waarvoor natuurlijk speciale navi gatiemiddelen vereist worden. Daarvoor is gezorgd. Vooreerst zijn er zware ankers zowel aan de voor- als aan de achterkant. Het eigenlijke duwschip, dat 33 m lang is bij een breedte van 8,50 m en een machinevermogen heeft van 1260 pk, is voorts voorzien van zogenaam de „backing"- en „flanking"-roeren, die het manoeuvreren zeer vergemakkelijken, het gehele gevaarte in bedwang kunnen houden en heel spoedig kunnen stoppen. Men is op de gedachte van dit duw- systeem gekomen door het feit, dat het nog niet zo lang geleden zo druk was in de Rijnvaart, dat men vaak zelfs schepen van Mannheim en Brussel leeg naar Rot terdam moest laten komen, om de trans porten naar het achterland te kunnen ver werken. Daar kwam nog bij, dat er zeer ernstig sprake was van uitbreiding van het aantal hoogovens in West-Duitsland, hetgeen nog verhoogd ertsvervoer met zich mee zou brengen. Het dilemma was toen of nieuwe gewone schepen bouwen, of een andere methode toepassen. Het bouwen van nieuwe, maar dure Rijn schepen zou echter waarschijnlijk nog vijf jaar tijd vergen. Daarbij kwam ook nog het personeelstekort. Een viertal Rijnrederijen heeft toen ge zamenlijk deskundigen uitgezonden naar de Mississippi, om er het duwsysteem te bestuderen. Ze kwamen terug met hun bevindingen, die hierop neerkwamen, dat het principe vermoedelijk wel op de Rijn door te voeren was, mits er rekening ge houden werd met de drie bovengenoemde minder gunstige omstandigheden. De kosten van het vervaardigen van bakken zijn minder hoog en voor de be diening van het geheel is minder perso neel nodig. Men schat dat tijdens de reis tenminste tien man personeel kan worden uitgespaard. Bovendien is men voor het bouwen van bakken niet afhankelijk van een werf. Zij kunnen namelijk ook in een constructiewerkplaats worden vervaar digd. Kennemer Lantaarn «li Er staan deze week meer dan het gewone aantal automo bielen voor Velsens scholen, auto's toebehorend aan de zorg zame vaders van die spruiten, die hun heer en meester het hoofd hebben gek gezeurd, of ze voor die éne keer niet even wilden rijden, omdat de bloemetjes toch heel en gaaf over moeten komen. Die bloemetjes hebben deze kinders een mooie poos geleden mee naar huis gekregen tegelijk met de boodschap er goed op te passen en thans is de week geko men, tijdens welke het kweeksel gekeurd en bekeken wordt. Allemaal auto's voor de scholen dus en de kinders zonder benzine-vaders zijn voetje voor voetje en veel te vroeg naar school getogen om hun kostelijke groen toch maar vooral goed over te krijgen. U had mijn junior moeten zien schuifelen. Als een kat in het aardedonker, zo bewoog hij zich langs de uiterste rechterzijde van het wegdek en ik geloof, dat hij zich subiet voor een bromfiets had geworpen, in dien hij daarmee beschadi ging van zijn plantje, dat op ia eindigt, maar mij verder ontschoten is, had kunnen voorkomen. Hij rekent niet op een prijs, sinds hij de voort brengselen der klasse-con- currentie heeft aanschouwd, want die waren stuk voor stuk groter en bovendien is er bij het uitpakken van zijn ia een takje afgebroken, het geen bijna met tranen be sprenkeld werd. Daar ik moet aannemen, dat die duizenden plantjes met de zelfde zorgen zijn omringd, als waarmee in onze weinig zonnige behuizing aandacht werd besteed aan het spriet je, dat de kat een paar keer voor klimboom aanzag en dies bijna aanleiding gaf tot ergerlijke dierenmishande ling, wens ik de jury alvast sterkte. Die krijgen nog wat, wanneer zij zich althans achter de ia's de kinderoog jes voor de geest roepen. Gelukt het experiment, dan wil men er toe komen dag en nacht te gaan varen met een dubbele ploeg. Doch daarvoor is toe stemming vereist van de betrokken in stanties. Een voordeeld acht men nog, dat de bakken slechts in twee ruimen verdeeld zijn, zodat de „knijpers" bij het uitladen veel hanteerbaarder zijn dan in de nau were ruimen van de Rijnschepen. Een nadeel zou men kunnen noemen, dat bij een ernstige aanvaring zo'n bak gemakke lijker tot zinken komt. Zoals gezegd hebben vier maatschap pijen het geheel op touw gezet, namelijk de firma Fendel te Mannheim, Raab Kar- cher und Cie te Duisburg-Ruhrort, de Nederlandse Rijnvaart Vereniging n.v. en de n.v. Vulcaan, beide te Rotterdam. Mo gelijk zullen zij bij het gelukken van de proef komen tot een n.v. in de geest, zoals de zeevaart de „V.N.S." kent. Het heeft, zo verzekerde men, heel wat moeite gekost om medewerking te krijgen van de Commission Centrale en de Duitse „Wasserbchörde". Vooral de laatste zijn niet gemakkelijk. Voorlopig is echter toe stemming verkregen om het traject Ehringen (even boven het Ruhrgebied) naar Rotterdam te bevaren. De permissie geldt evenwel maar voor een lengte van ten hoogste 167 m en een breedte van 19 m. De samenkoppeling van het vijftal vol doet geheel aan deze eisen. Men hoopt echter bij welslagen van de proef ver gunningen te krijgen voor het varen met zes, dat wil zeggen driemaal twee, bak ken. De gehele lengte zou dan 234 m worden. De bakken zijn geheel open, zijn dus zonder luiken en ook niet voorzien van een woonverblijf. Ze zijn dan ook slechts geschikt voor massalading als kolen, graan en erts. Door het systeem van de „backing"- en „flanking"-roeren hoopt men gemakkelijk de bochten te kunnen nemen. Het gaat er bij het experiment ook om te bewijzen, dat men van de stuurstel- ling van de duwboot af ver genoeg voor uit kan zien, om obstakels tijdig te kun nen opmerken en ontlopen. De grootste moeilijkheden, die men te overwinnen zal hebben, zijn volgens onze zegslieden samen te vatten in een viertal punten. Ten eerste het uitlopen van de Noord bij de kromming naar de Merwede. Ten tweede bij laag water op Rijn en Waal het passeren van Nijmegen en de spoorbrug aldaar. Ten derde de bocht bij Vijnen of Finnen en ten vierde bij aankomst te Rot terdam. De bakken, die roerloos zijn, zul len zowel aan de voor- als aan de achter zijde een sleepboot nodig hebben om ieder afzonderlijk naar de laadplaats gebracht te worden. Andere formatie Bij het afvaren van de Rijn, naar Rot terdam dus, wil men een andere formatie van het vijftal toepassen, namelijk de twee van een spitse kop voorziene bakken voorop tegen elkaar, daarachter dan de duwboot, die dan door de twee resterende bakken geflankeerd wordt. Ook de Franse maatschappij C.N.F.R. te Straatsburg heeft reeds proeven genomen, echter met enigszins verbouwde Dort- mundschepen en de omgebouwde sleep boot „President Herrenschmidt" als duw boot. De stuurstelling van deze laatste was ter wille van het uitzicht zeven meter omhoog gebracht op een stellage van pi laren. Deze proefvaarten, die voor een groot deel geslaagd geacht kunnen worden, hadden plaats op het Hollands Diep en in de Amer. Omdat het toch regende hebben de mensen van de Velsense leeszaal een paar nieuwe boeken gekocht, om uit te lenen in de dagen, dat het weer gaat regenen en ik stel ze u hierbij graag voor, In de overtuiging, dat er telkens nieuwe juich kreten opgaan over de goede keuze van de leeszaal wat de uitbreiding van haar bezit betreft. Hier zijn de aanwinsten van augustus: Romans: van Aerde, De arme bruiloftsgast; Bender, Costaldos was hier; Boon, De voorstad groeit; Broersen, Dorp in de mist; van Gent, Wat deed William For- ster?; van der Hoogte, Het laat ste uur; Noothoven van Goor, Vrome heidenen; Pronk, Het zwaar getij; de Wit, De sleutel is gebroken; Arnaud, Het loon van de angst; Colette, Schimmen op de wolken; Nichols, De maan- bloem; Roche, Als Jan Kalebas de passie preekt; Mann, Der Vul kan; Daninos, L'éternel second; Elliott, Trial by fire; Frankau, The Bridge; Franken, Intimate story; Hanley, Without love; Kaye-Smith, Mrs. Gailey; Macau- lay, The towers of Trebizond; Paton, Too late the phalarope. Wijsbegeerte, godsdienst: Leibl, Een vrouw over vrouwen; Brou wer, De ark; van der Meiden, Het Hooglied. Sociale wetenschappen: Hel pen als ambacht; Ruijsch van Dugteren, De mens en zijn vor ming in het bedrijf; Dorren, On ze Mariniersbrigade (1945-1949). Opvoeding en Onderwijs: Wie- lek, Vrije tijd vriend of vijand?; Beumer, Hoe leid ik een ver eniging? Geneeskunde, Sport en Spel: Elzinga, Heil en genezing; Lam- mers, Gezondheidszorg in het be drijf; Hession, In hoger beroep; von Frankenberg, Grote autoren ners van onze tijd; van Zweeden, Volleybal. Handenarbeid, Handwerken: Blöte-Obbes, Kijken en maken, Speelgoed I, Poppen en dieren; Blöte-Obbes, Kijken en maken, Speelgoed II, Huis en hof; Blöte- Obbes, Kijken en maken, stof- versiering; S vennas, Navnebog (Geborduurde alfabetten en mo nogrammen). Tuinbouw, Visserij: Bijhouwer, Waarnemen en ontwerpen in tuin en landschap; Stam-Dresselhuis, Pluk vreugde uit uw tuin; de Wit, Mijn mooie aquarium; Robert son, Mens en walvis. Techniek: van der Grift, Richt lijnen en berekeningen voor wa terleidinginstallaties in gebouwen en terreinen; Storm, Vakleer voor metaalbewerkers; van der Laan, Draaien; Verhoeven, Technische temperatuurmetingen; Brouwer, Astronomische zeevaartkunde; Dunn, The world's tankers; Noor- lander, Oliemotoren voor de bin nenvaart, visserij en kustvaart; Sikorsky, De gevleugelde S; de Knock, Startbaan vrijRodenhuis, Practische handleiding voor de toepassing van electronenbuizen in L.F.-versterkers; Swierstra, Radio-ontvangst in theorie en practijk I, II en III; van Duin, Ogen in de mist, Radar in woord en beeld; van Wieringen en Wou denberg, Hout en houtbereiding; Verbunt en Nassenstein, Gewa pende plastics; van den Broek, De bouwkundig opzichter; van Schuppen Bestekken, begrotin gen en bouwadministratie; Bak ker, Hoe zwaar? Kunst: Andriesse en Charles, Beeldroman; von Boje, VomFoto zum Lichtbild;- Helfferich, Ont wikkelen, deel I; Croy, Faust- regeln für Farbfotos; Gielis, Ta ble-top fotografie; Paap, Eduard van Beinum. Taal- en letterkunde: Morriën, Nederlandse liefdespoëzie; de Harduwijn, „De weerliicke lief den tot Roose-mond"; de Haan, Verzamelde gedichten, din. I en II; Dostojewski, Verzamelde wer ken, dl. II; Thurber, The Thurber album; Camus, L'exil et le roy- aume; Louis, Si paria italiano; Winsnes, Sigrid Undset. Geschiedenis: Cousteau, Het verzonken museum; Parrot, Sa maria; Schuhmacher, De dagen onzer jaren; de Prelle, Mijn avonturen met de Mau-Mau. Land- en Volkenkunde: J. IJ. Keur en D. L. Keur, The deeply rooted; Goedhart, Een revolutie op drift; Pool, 'n Engelse sleutel; Bomans, Wandelingen door Ro me; Cramer, Viva Mallorca. ^iiiiin De velen, die er genoegen in scheppen des avonds een dansje te maken, hebben mij na een vriendelijk stukje over de onmin tussen dit dan sen en de bestuurderen dezer gemeente, geestdriftig ge schreven, dat zij het geheel met mij eens waren, de velen, die het dansen tot het voor portaal van allerhande on- degelijkheden achtten, heb ben mij evenzeer geschreven, waarbij enkele malen termen voorkwamen, die ik op geen enkele dansvloer zou tolere ren. Maar „De Gieteling" gaat stug door. „De Gieteling" dat is, naar gij behoort te weten, de ver eniging van beambten der Koninklijke Nederlandse Hoogovens en haar aange sloten bedrijfjes en deze Gietelingen .hebben ontdekt, dat zij menigmaal ten ach ter zijn op de moderne dans kunsten), zodat er wederom een herhalingscursus voor danslustigen in het leven is geroepen onder leiding van de heer Heemskerk, een te goeder naam en faam be kend staande vaderlander, die gedurende vijftien woensdagavonden in gebouw Terpsichore de aan deze muze al dan niet gewijden zal „bijbenen". Ik vind dit een goed en rustig initiatief van De Gie teling en gij moet mij nu niet gaan tegenwerpen, dat zulk soort dingen ook in Velsen is toegestaan, want daar heb ik geen boodschap aan. Neen, in Velsen is zulk soort dingen eenvoudig on mogelijk. Want waar zou men moe teen dansen, waér vraag ik mij af, als men het eenmaal onder de knie heeft. Nérgens toch. En ga er maar eens mee onder de tunnel door of he lemaal naar Haarlem Tja, mevrouw uit Velsen- Noord, wier benen niet zo best meer willen dat zou inderdaad een heel probleem voor u en de uwen kunnen worden, als straks de tunnel er is en Halte Hoogovens tot de voltooid verleden t(jd is gaan behoren, want dan zat gij daar in een nijpende po sitie. Maar gelukkig is er soe laas voor u en alle anderen, die met zoveel zorg in het hart het vervoersprobleem hebben zien groeien tot een dreigend isolement: er gaat een bus rijden van Halte Hoogovens naar Beverwijk en er gaat ook een bus rij den van Halte Hoogovens naar het Zuiden-tunnel-Vel- sen-Driehuis en IJmuiden. Ik hoef dus geen beroep te doen op de NZH, zoals gij met, een weinig mij over schattend vertrouwen, voor stelt te plegen. De kinderen zullen gelukkig moeder en oma nog vele malen kunnen zien. Velsen-Noord gaat er niet op vooruit, maar ge ïsoleerd is het niet. Met innige vreugde heb ben wij allen, die de jonge lingschap een warm hart toedragen en zij wij dat niet allen, uitgezonderd eni gen, die niet eens meer mee mógen doen? zaterdag de brul van de boei aan de Ka naalstraat gehoord. Daar werd dan eindelijk een streep gezet achter moeiza me voorbereidingen en werd een honk opengezwaaid voor iedereen, die wil komen voor handenarbeid, voor to neel (ja, ja en niet ge schroomd, gjj spelers van den bloede), voor film en kamperen en al die andere dingen meer, waarmee een jonge borst zijn vrjje tjjd kan vullen. Maar het is niet dat zoet sappig geteem van samen zingen over de donzige vo- gelijns in de ochtendwei, nee. het gaat daar aan de Kanaalstraat, gelijk de naam van het huis al aan duidt, zo nodig met zwaar en grof (nou, gróf) geschut. Bij de opening hebben we het plezier er allemaal uit- geproefd, waarmee G. in 't Hout als hoofdleider zijn zaakjes opknapt en het ware te hopen de eerste dagen hebben inmiddels die hoop alleen maar verstevigd dat het enthousiasme over de ganse jeugd van IJmui den slaat en dat het huis in alle opzichten te klein gaat worden. Overigens: het is daar een verrukkelijk oord aan die Kanaalstraat. Alle maal kómen. niiiiiniia^ mimiiininiinmiiiiiiiiiRimiiiiiinnniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiniiiuiiuiiiiiiiniiimiiniiiiiiuiitiiiiiiiiiiiuiiiiiiRHiniiiininHJiiiiiiiniiiiiiiiiiinniiniiiiiiiiiiiiiiiiuiiiHiiiiiiiiiiiiifliiiiiii Lampenier s ■IHIIIIIIIIIIIIllBillllH1'^ In een gecombineerde vergadering met de vrouwengroep kwam gisteravond de afdeling Velsen-Noord van de Partij van de Arbeid in het gemeentelijk ontspan ningsgebouw aan de Van Diepenstraat te Velsen-Noord bijeen. Tijdens deze ver gadering kwam men overeen vier kandi daten te stellen voor de komende ver kiezingen voor de Provinciale Staten. In de bestuursvergadering werd onlangs be sloten de heren J. Harmsen, die al zitting heeft in de Provinciale Staten, en de wet houder voor onderwijs, H. de Boer, kan didaat te stellen, terwijl voorts de heer W. Alberda en mevrouw Schmols uit Be verwijk voorgesteld werden. Zonder op- of aanmerkingen van de zijde der leden werd dit agendapunt aldus afgehandeld. Na zijn begroetingswoord besteedde de voorzitter der afdeling Velsen-Noord gis teravond een ogenblik aandacht aan de belangrijke gebeurtenissen die zich het komende jaar zullen gaan afspelen, zoals de doorgevoerde bestedingsbeperking en de reactie op de volgende verkiezingen. De heer Sanders was van oordeel dat hij nog nooit een troonrede gehoord had die zó in mineur was als de laatste, doch hij meende dat pas na 1958 een definitief oordeel over deze bestedingsbeperking ge geven kon worden. Terloops wijdde hij ook zijn aandacht aan de verschillende produkten die wederom een prijsverhoging ondergaan. „De verhoging der vermogens belasting is mij uit het hart gegrepen, zei hij, en als ik minister Hofstra zou zijn, zouden hierna nog met grote spoed een verhoging der vennootschaps-, dividend belasting en wat dies meer zij, op volgen". Voorzitter Sanders deelde voorts mede dat voor het pas opgerichte toneelgroepje een regisseur gezocht zal moeten worden. Zijn oproep voor leden, die hun krachten wilden geven voor de verkiezingsactie vond vrijwel geen weerklank onder de aanwezigen zodat hij zich genoodzaakt zag met gesprekken van man tot man deze zaak rond te krijgen. Hierna was het woord aan mevrouw Goossens, die als voorzitster van de vrou wengroep het woord vooral richtte tot de aanwezige dames. Zij maakte hierbij van de gelegenheid gebruik al een over zicht te geven van het programma voor dit seizoen. Op 19 november zal de vrouwengroep haar traditionele vrouwendag vieren, waarbij een gedeelte van de avond ver zorgd zal worden door het toneelgezel schap „Palvu" uit IJmuiden. Als climax van het seizoen beschouwde zij de avond die gehouden zal worden op 4 maart. Op deze avond zal een lid van het bondsbe- stuur de heer Alfred Mozer een inleiding houden. Na de pauze met thee en koek vond er een rondvraag en de vertoning van enkele vrolijke films plaats. De vrouwengroep van de Partij van de Arbeid te Beverwijk had dinsdagavond eveneens haar eerste bijeenkomst, waar ook dames aanwezig waren uit Heemskerk en Wijk aan Zee, hetgeen de voorzitster, mevrouw Schmohl, opvatte als een bewijs dat de avonden leerzaam en gezellig zijn. Het bestuur had een schema opgemaakt van de deze winter te houden lezingen enz. en mevrouw Schmohl vond het-prettig de leden te kunnen mededelen, dat het echt paar Hinlopen weer bereid is een paar lezingen te houden over Israël ADVERTENTIE het theater met de beste films H DONDERDAG a.s. 8 uur op veler verzoek nog éénmaal Marika Rökk - Johan Heesters in de grote succesfilm in prachtige kleuren I De beroemde operette met de heerlijke muziek v. Emmerich Kélmén Een feest in klank, kleur en bruisende levenslust Deze avond was het de adjunct-directeur van het Humanistisch Verbond, de heer J. de Graaf, die in het kort heeft uiteengezet het verschil tussen Humanitas en de ker kelijke instellingen. Voor een plaats als Beverwijk, die in de toekomst nog vele mensen van buiten zal aantrekken achtte de spreker het van groot belang, indien er een afdeling van Humanitas zou zijn om de mensen die dreigden te ontsporen, op te vangen en te helpen. De vorige week waren de resultaten van de visserij op de voormalige Zuiderzee teleurstellend te noemen. Dit was een ge volg van het ruwe, stormachtige weer. De meeste vaartuigen hebben maar een et maal kunnen vissen. Gezien het bijna ein digende seizoen van de palingvisserij en de goede vangsten die nog werden geboekt, was dit voor de vissers ten zeerste teleur stellend te noemen. De motorloze zeilvaartuigen brachten per etmaal vangsten aan de markt van 30 tot 100 pond; de motorvaartuigen nog van 120 tot 250 pond per etmaal. De prijs van de kuilpaling was f 0.86f 1.32 per pond. Ook waren de nestvangsten minder. Per etmaal tot 15 bak waarvan de prijs no teerde f 2.50f 3 per bak van 37V2 kg. De weekbesommingen van de zeilvaartuigen waren van f 90 tot f 200 per vaartuig; van de motorvaartuigen van f 185 tot f 1000. De beug- of lij naai vissers (ten minste en kelen) hebben de beug maar één etmaal in zee kunnen brengen. Vangsten tot 50 pond lijnaai. De snoekbaars- en rode baarsvang- sten wares ook van weinig betekenis. Deze varieerden van 10 tot 30 pond snoekbaars en 25 tot 40 pond rode baars per etmaal. De prijs der snoekbaars was f 0.77fl.02 en die van rode baars f 0.47f 0.81. De prijs der voorn was 8 ct. per pond. In de week van 9 tot en met 14 septem ber werd aan de gemeentelijke visafslag aangevoerd: 32297 pond kuilpaling voor f34.624.39; 490 pond lijn- of beugaal voor f 505.71; 656 pond snoekbaars voor f 589.24; 832 pond rode baars voor f574.05; 481 pond voorn voor f 38.48; 8 pond snoek voor f6.35; 4 pond karper voor f 0.60 en 224103 pond nest voor f 7673.25. In totaal werd er 258871 p. vis verhandeld voor f44.012.07. Einde visserij om de Noord De kuilvisserij op het noordelijk deel van het IJselmeer is per 15 september ge ëindigd. Nu mag er nog met de kuil op pa ling gevist worden op het zuidelijk deel van het IJselmeer tot 1 oktober 1957. Het verzoek van de vissersvereniging IJsel meer te Urk om ook tot 1 oktober de kuil visserij op het noordelijk deel te mogen uitoefenen, gezien de goede vangsten, is af gewezen.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 3