300 gewatteerde dekens Na tunnelopening eindelijk rust voor de Velsense ponten Kunststofplaten lijmen? SMELFIX Ceta-Bever! SPION IN BERLIJN Onderzoek naar aanvaring van de „Waterman" Wist u J. GRIT ZOMERPRIJZEN van GESTIKTE DEKENS Ouwe Job vertelt zijn avonturen Havenberichten Agenda voor Haarlem Stuurman trok verkeerde conclusie uit beeld op radarscherm Mr. Opticien Gestikte dekens tegen zomerprijzen gewatteerde zijden dekens Textiel en woninginrichting Afbraak spoorbrug nog „in studie" Kort en bondig J WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1957 4 Raad voor de Scheepvaart: v/h DE DONG'S OPTIEK Kinheim-supporters waren bijeen Uitslagen onderlinge competitie „Sportief" Vergadering van Velser Sportstichting uitgesteld „Nederlands Ballet" bij „de Keerkring" 18.90 10.90 Alleen Japanse ploeg is nog ongeslagen „Geel Zwart" leidt in klaverjascompetitie Houtaanvoer BEVERWIJK Aanbesteding grond- en bestratings- werken aan Pijpkade VERVOLGVERHAAL DOOR SLIM Ouderavond Mater Amabilisschool ADVERTENTIE ▲▲▲▲▲▲▲AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA „Kapitein, er is een schip vlak bij aan bakboordzijde" riep de vierde stuurman tegen de in zijn hut slapende gezagvoerder van het s.s. „Wateman" op de vroege och tend van de 14 de maart van dit jaar. Deze woorden waren voldoende om de kapitein in zijn nachtkleding naar de brug te doen snellen, doch onvoldoende om een aanva ring in de dichte mist op de Atlantische Oceaan met het Italiaanse stoomschip „Me rit" te voorkomen. De „Merit" haalde de achterwand aan bakboordzijde van de „Wa terman" open, gelukkig enkele meters bo ven de waterlijn. De ruim 800 passagiers, waaronder ruim 300 Hongaarse vluchtelin gen, allen op weg naar de Verenigde Staten en Canada, snelden op het geluid van de alarmseinen naar de reddingboten. Doch er bleek voor hen geen gevaar te bestaan. Zij konden later naar hun hutten terugkeren. De Raad voor de Scheepvaart te Amster dam heeft dinsdag een nauwgezet onder zoek ingesteld naar de oorzaak van deze aanvaring op volle zee. Gehoord werd de 29-jarige tweede stuurman G.B. uit Rotter dam, die op het moment van de botsing de wacht had en die naar de mening van de hoofdinspecteur voor de Scheepvaart, de heer J. Metz, een fout heeft gemaakt. Deze stelde de raad voor B. te straffen met het ontzeggen van zijn bevoegdheid als tweede stuurman te varen voor de tijd van twee weken. De stuurman heeft naar de mening van de heer Metz te veel gerekend op de koers van het Italiaanse schip op het radar scherm. Dat hij in strijd met zijn instruc- ADVERTENTIE 0 dat de optiek-zaak van de firma K. DE JONG is overgenomen door mr. opticien J. GRIT dat de zaak NU dagelijks geopend is van half negen tot zes uur 0 dat nieuw gediplomeerd personeel met jarenlange ervaring u vrijblij vend in uw keuze zal adviseren 0 dat door de verbouwing een kern collectie brillen overzichtelijk is gerangschikt en u waarborgt dat u het juiste montuur krijgt 0 dat wij leveranciers zijn van alle ziekenfondsen 0 dat wij ook leveranciers zijn van de Audium- en Philips gehoortoe- stellen 9" 0 dat wij alle soorten batterijen in voorraad houden. Kortomdat wij u verwachten in onze geheel vernieuwde zaak, waar een frisse wind waait, die u 100 service waarborgt. SPECIALISTEN IN BRILLEN EN HOORAPPARATEN Kennemerlaan 92 Gouda - IJmuiden Telefoon 5072 - Zwijndrecht. Hoewel de supportersvereniging „Geel Zwart" voor de voetbalvereniging „Kin- heim" een niet te onderschatten steun be tekent, zelfs in de neergang wegens de de gradatie van deze oudste Noord-Velsense club, werd dit wegens het wel zeer matige bezoek van de leden aan de jaarlijkse ver gadering, die dinsdagavond in het gemeen telijk ontspanningslokaal aan de Van Die penstraat werd gehouden, niet al te zicht baar. De heer C. Stijnman, voorzitter, die een kort begroetingswoord uitsprak, waar bij aan de degradatie van Kinheim naar de vierde klas KNVB werd herinnerd, be treurde de matige belangstelling, waar het toch gaat om ook door het dienen van de belangen van Geel Zwart als supporters Kinheim mede te dienen. Een uitgebreid jaarverslag van de heer H. Witteman liet alle gebeurtenissen, even zeer de degradatie, de revue passeren. Toch war ener belangrijke aanwijzingen dat het Geel Zwart goed gaat, waartoe de gehou den contactavonden, die steeds een flinke belangstelling hadden, het hunne bijdroe gen. Het aantal Kinheim-supporters in de vereniging steeg tot 187 leden. De heer K. C. v. d. Pijl, penningmeester, was in staat om ondanks de neergang in de voetbalclub een verheugende toon te doen horen inzake de financiële steun aan Kinheim en desondanks nog een batig sal do van ruim 300 achter de hand te heb ben. Zijn beleid werd gedéchargeerd. De aftredende bestuursleden, de heren A. Mertens en W. Zonneveld, werden bei den herkozen, zodat met hen het bestuur van Geel Zwart thans bestaat uit de he ren C. Stijnman, voorzitter; H. Witteman, secretaris; K. C. v. d. Pijl, penningmeester; K. Tuinenbreyer en G. Schrödeur. Namens Kinheim was de heer A. Rede- ker de supportersverenging zeer erkente lijk voor hetgeen zij zowel financieel als moreel in het voorbije jaar aan niet te on derschatten steun heeft gegeven, juist bij de degradatie. Ten aanzien van het gehouden Wijker- torentoernooi gewaagde de voorzitter van een mislukking omdat deze is veroorzaakt wegens de omstandigheid, dat bekerwed strijden en andere verplichtingen van de deelnemende clubs de organisatie van dit toernooi doorkruisten. Nadat nog enige le den hun dank hadden geuit voor de ont vangen attenties bij ziektegevallen, werd deze vlotte bijeenkomst gesloten. ties had vergeten de kapitein te waarschu wen wegens de vele maatregelen die hij bij vaak verradelij'ke opkomende dichte mist moest nemen, werd hem minder kwalijk ge nomen. De stuurman verklaarde dat hij de Ita liaan aan bakboordzijde had willen houden en hem had willen ontlopen door uit te wijken naar stuurboord. „Maar het schip week daardoor naar de verkeerde kant uit, omdat de stuurman de koers van de Ita liaan had bepaald van het radarscherm, zonder ermee rekening te houden dat het middelpunt, de „Waterman", op het scherm ook in beweging was. Hij kwam zodoende tot een foutieve beoordeling van het beeld, hoewel hij de kennis bezat het goed te in terpreteren. Welke maatregelen aan boord van het Italiaanse schip zijn genomen, is niet be kend. Daarom kan de stuurman de volle schuld voor de aanvaring niet worden aan gerekend, aldus de heer Metz. Hij zei van menning te zijn, dat de gezagvoerder, de heer J. C. Flach uit Rotterdam, die als ge tuige door de raad werd gehoord, geheel vrijuit gaat. „In het algemeen is het gevaar groot dat aan de hand van moderne navigatiemid delen zoals radar men tot verkeerde con clusies kan komen. Daarom is het gewenst dat men de radar ook geregeld beproeft bij helder weer, opdat de af te lezen conclusies aan de werkelijke situatie kunnen worden getoetst", aldus de heer Metz. De raad zal later schriftelijk uitspraak doen. De strijd om de puntjes in de onderlinge competitie van de damclub „Sportief" gaat voort en belooft, gezien de omvang der beide groepen waarin gespeeld moet wor den, van bijzondere waarde voor het alge meen spelpeil te worden. In de A-groep bewees J. M. Janssen zijn goede vorm door ook nu weer de volle winst op te eisen ditmaal ten koste van H. Lichtendahl. G. Mooij liet zich niet opnieuw verras sen en won ten koste van J. Bakker. P. Bakker hield het ook nu weer op een puntenverdeling, ditmaal met J. Groen. J. Visser gestart met een nederlaag liet nu J. Slager merken dat dit een vergissing was en behaalde de volle buit. J. Bakker-J. Groen, vorige week afgebroken, werd zon der verder spelen 11, wat ook de juiste uitslag genoemd kan worden. De overige uitslagen waren: J. de Broer- F. Postma afgebr.; H. Veldman-E. Wijker afgebr.; K. Lichtendahl-J. Lichtendahl 0—2; A. Koster—H. Holt 2—0; H. Huigen- H. Dijkhuizen 0—2; J. Groen Jr.-J. „War- tenhorst 2; J. J. Wesselius-J. de Ruiter Met het oog op de van verscheidene zijden ontvangen verzoeken de vergade ring te houden op 25 september in verband met de op die dag te spelen voetbalwed strijd Nederland-Oostenrijk uit te stellen, deelt het bestuur van de Stichting mede dat de vergadering op genoemde datum niet doorgaat, en nader is vastgesteld op woensdag 2 oktober a.s. om 20 uur in het gebouw „Cultureel Centrum", Moerberg- plantsoen 22, IJmuiden. RECTIFICATIE In ons verslag over een door bejaar den vervaardigde maquette is een der makers tekort gedaan Hij werd namelijk abusievelijk de heer J. F. Ligthart ge noemd. Dat was niet harteloos, maar wel verkeerd, want de juiste spelling van de naam luidt: de heer J. F. Licht. Natuurlijk is het bekend dat de lager zijn dan in het najaarmaar dat het mogelijk zou zijn de mooiste gewatteerde dekens, die normaal voor 27.50 verkocht worden (maar die wij hartje zomer bij honderden opkoch ten) nu zouden kunnen aanbieden voor nog géén twintig gulden, hadden wij nooit kunnen denken. één- of twee-persoons maten over trokken met een hoog-glanzende satin, een vulling bestaande uit één dik vlies van zware vulling en met een rijk fantasiestiksel bewerkteen deken uit één stuk.... koopt u nu meer dan tien gulden goedkoper. Donderdagmorgen om half negen begint de verkoop van deze In de aankondiging van het Nederlands Ballet van Sonia Gaskell dat op 24 sep tember a.s., te Beverwijk zal optreden, stond abusievelijk vermeld, dat dit onder auspiciën van de Mater Amabilisschool plaats vindt. Men diende echter te lezen, dat het programma gegeven wordt door „De Keerkring", als openingsavond van haar nieuwe winterprogramma 1957-1958. De Mater Amabilisschool is als gaste uit genodigd voor deze avond. Global World Series in verschillende kleuren GROTE TWEE-PERSOONS EEN-PERSOONS Zo lang de voorraad strekt Lange Nieuwstraat Telefoon 5205 Marktplein IJmuiden In Detroit is het honkbaltoernooi om het wereldkampioenschap voor amateurs (Global World Series) voortgezet. Japan won van de Verenigde Staten met 32. Hierdoor is de Japanse ploeg nog de enige die ongeslagen is. In een andere wedstrijd zegevierde Canada met 116 over Hawaii. Er zijn thans drie ploegen uitgeschakeld: Hawaii, Nederland en Columbia. Vene zuela versloeg Mexico met 32. Daar stond ik, blazend op m'n fluit. Na elk liedje begonnen ze opgetogen te juichen en in hun handen te klappen. „Zeg Jobik geloof, dat ze met jouw muziek in hun schik zijn!", zei Govert, die naast me stond. „Ga maar door, dat kan geen kwaad, misschien zullen ze ons nu vriendschappelijker behandelen". Dat hoopte ik ook. Ik blies onvermoeid het ene wijsje na het andere, en na elk liedje ging er weer 'n gejuich op. Tjongewat schenen die inboorlingen m'n muziek prachtig te vinden! 78-79 Zaterdag de 28ste zullen er eindelijk voor de overbelaste ponten over het Noord zeekanaal, na vele jaren té intensieve dienst, wat rustiger tijden aanbreken: als de tunnel geopend is, blijven er twee ponten in de vaart, waarvan er één dag en nacht zal varen en de ander naar schatting veertien uur per etmaal. Er kan dus door de Dienst Stoompontveren begonnen wor den met de zo nodige en door de steeds toenemende drukte telkens weer uitge stelde revisiewerkzaamheden van het varend materieel. Allereerst gaat één van de Velser ponten op de helling en daarna wil men successievelijk alle ponten van de dienst één voor één uit de vaart nemen, om ze te repareren. De negen schepen, waarover Rijks waterstaat beschikt, hebben sinds de be vrijding steeds zwaardere diensten moeten De verenigingen-klaverjascompetitie, die enige, weken op initiatief van de klaverj as- club „De Meerweiden" thans met vijf ver enigingen uit de IJmond-Noord wordt ge speeld, heeft na haar tweede „speelavond" „Geel Zwart" aan de leiding gebracht. Van de laatste competitie-avond werd de uitslag tussen „Geel Zwart" en „Hol- landia" respectievelijk 25.914 pnt. en 13 marsen en 21.414 pnt. en 6 marsen; tussen „De Meerweiden" en Vriendenkring" res pectievelijk 23.453 pnt. en 11 marsen en 24.027 pnt en 11 marsen. De stand na de tweede competitiewedstrijd is nu: 1. Geel Zwart 2 gesp. 49.157 pnt. en 15 marsen. 2. De Meerweiden 2 gesp. 48.705 pnt. en 25 marsen. 3. Vriendenkring 2 gesp. 48.695 pnt. en 22 marsen. 4. Holland Sport 1 gesp. 23.390 pnt. en 9 marsen. 5. Hollandia 1 gesp. 21.414 pnt. en 6 marsen. Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is dinsdagmorgen aangekomen het Finse s.s. „Araton", dat van de Finse haven Tot- tersurnd een lading van ruim 1100 vadem papierhout aanvoerde. Op dinsdag kwamen in IJmuiden bin nen: Amstelland van Zuid-Amerika, Vi king van Rotterdam, Warmia van de Noordzee, Nogat van Stettin, Bloemfontein van Antwerpen, Texelstroom van Liver pool, Clara Grammersdorff van Rotter dam, Claes Compaan van Londen, Bolbec van Swansea, Amazone van Cardiff, Ly- doure van Lulea, Castle Combe van Port Talbot, Isis van Tygnemouth, Ostfriesland van Swansea, Arathon van Vaasa, Jupiter van Bremen, Senator Porssche van Balti more, Laurel Wood van Aruba, Elbström van Korsness, Araliz van Gefflè, Nilsture van Kobmansholm, Hinde van Londen, HeererigrahHt'van Hamina, FleVo van La Palice, Vestfold van La Koruna, Caribia van Uddevalla, Amacomte van La Koruna, Rokin van Mantyluoto. Vertrokken zijn: Heinz Wilhelm naar Nordenhamn, Gertrud naar Rotterdam, Keizersgracht naar Rotterdam, Hirondelle naar Harlingen, Warmya naar de Noord zee, Prinses Wilhelmina naar Bremen, Willemstad naar Hamburg, Markab naar Stettin, Haringvliet naar Hellevoet- sluis, Zuiderzee naar Rotterdam, Fran- ciena naar Cascar, Spurt naar Rot terdam, Lucas Bols 2 naar Nyköping, Hind naar Londen, Benghazi naar Orsuna, Stad Gouda naar Bone, Rien Teekman naar Kastrup, Solingen naar Hamburg, Melis- kerk naar Antwerpen, Canopsus naar Newcastle, Clangula naar Rotterdam, Roebiah naar Rotterdam, Alstern naar Londen, Gerd naar Londen, Berwick naar Rotterdam, Levis S Sanderson naar Ha lifax, Heriot naar Leith, Noordkaap naar Cascar, Drenthe naar Domsö, Trompen berg naar West-Indië. ADVERTENTIE verrichten, waardoor er geen tijd over bleef voor de nodige reparaties. Reservepont Door de nieuwe situatie zal men één pont in reserve kunnen houden, maar in dien de toekomstige verkeersontwikkeling dit nodig maakte, kan deze uiteraard ergens anders ingezet worden. Hierbij wordt in de richting Zaandam gedacht, al is het niet onmogelijk, dat de afzuigende werking van de Velser tunnel zo sterk zal zijn, dat de huidige bezetting van de pon ten te Zaandam en Buitenhuizen rustig gehandhaafd kan blijven. Voorts is het niet onmogelijk, dat er in de toekomst, bij het ontstaan van langere wachttijden door de verdere intensivering van het ver keer, steeds meer auto's over Schellingwou of Velsen zullen gaan. Rijkswaterstaat wacht dan ook af, hoe zich „vraag en aan bod" voor de oeververbindingen zullen ontwikkeling en zal daarna zijn reactie wat betreft de voorzieningen kunnen be palen. Afbraak brug Ten aanzien van de afbraak van de Vel ser spoorbrug, die zaterdag over een week overbodig zal zijn geworden, zijn nog geen concrete plannen bekend, al is het pro bleem wel „in studie" bij de dienst brug gen van de Rijkswaterstaat. Men streeft er wel naar het obstakel zo spoedig mogelijk op te ruimen, omdat hiermee ondermeer samenhangt de verplaatsing van het pont- veer naar de huidige plaats van de spoor brug en de verbreding van het Noordzee kanaal. De bestedingsbeperking houdt in dit ver band ook nog een oogje in het zeil en de ponten liggen tenslotte op de huidige plaats nog niemand in de weg.... In elk geval is de voorrang voor vrachtauto's na de 29ste september afgelopen. Door de directeur van Openbare Wer ken te Beverwijk zijn dinsdagmorgen openbaar aanbesteed de bestratings- en grondwerken ten behoeve van de ver lenging van de Pijpkade. Er waren zestien biljetten ingeleverd, waarvan dertien on der de raming. Er werd ingeschreven als volgt: 1. H. Bunschoten, Noordwijk Bin nen f 58.000; 2. H. v. d. Berg, Maarsen f 57.000; 3. Goedkoop, Texel f 47.000; 4. N. V. P. Meijer te Beverwijk f 44.000; 5. N.V. Nelis, Velsen-Noord f 43.800; 6. V.S.A. Beverwijk f 43.500; 7. J. N. Bosch, Bever wijk f 42.250; 8. J. de Bie, Beverwijk f 41.975; 9. De Rooij, Badhoevedorp f 41.000; 10. Gebr. Bruischaart, IJmuiden- Oost f 39.900; 11. G. v. Duijn, Katwijk aan Zee f 39.840; 12. Fa. Meijert Mulder, Wie- ringen f 36.449; 13. Dekkers Aanneem Mij. Amsterdam f 36.435; 14. H. J. Vessies, IJmuiden f 34.500; 15. P. en B. van Vuu- ren. Beverwijk f 29.780. De gunning is aangehouden. Amerikaanse bestolen. Uit de auto van de 24-jarige Amerikaanse toeriste uit Ohio is een koffertje gestolen, waarin zich onder meer kostbare sieraden en kleding bevonden. De auto stond geparkeerd op de Westersingel te Rotterdam. Philipsfontein. Bij de viering van het 60-jarig bestaan der n.v. Philips in mei 1951 heeft het personeel de fontein als ju bileumgeschenk op papier aangeboden. Het gereedkomen van het kunstwerk heeft zo lang geduurd, dat een vrouwelijk lid van het comité intussen niet alleen moeder, doch zelfs grootmoeder is kunnen worden, zo merkte de voorzitter onder grote hila riteit op. Hij bood het monument aan als een symbool van wat eendrachtige samen werking vermag. Amerikaanse fabriek. Indien de Al melose gemeenteraad ermee instemt, zai een Amerikaanse onderneming in Almelo machines gaan produceren voor het ver vaardigen van kartonnen dozen. Deze Amerikaanse industrie heeft B. en W. ver zocht een industriehal te verhuren. Houtduiven. Aan jachtaktehouders wordt sinds enige tijd bij inlevering van de rechtervleugel en de rechterpoot van iedere geschoten houtduif f 0.75 uitbetaald. Deze premieregeling wordt op 1 oktober a.s. beëindigd. Na 28 september kunnen geen vleugels en poten van houtduiven meer bij de provinciale voedselcommissa- rissen worden ingeleverd. Veembrand. Waarschijnlijk door broeiing is brand uitgebroken in een par tij wol, die opgeslagen was in een loods van het handelsveem aan de Parallelweg te Rotterdam. De brandweer heeft het vuur, dat met een hevige rookontwikkeling gepaard ging, met tien stralen vrij spoe dig weten te bedwingen. Eredoctoraat. De universiteit van Montreal heeft het eredoctoraat verleend aan de Nederlandse oud-minister prof. A. H. M. Albregts, algemeen secretaris van het Internationale Verbond van Katho lieke Werkgeversverenigingen. 7. Ja, in mijn rechter binnenzak, die krijg je da delijk. Wat zijn de instructies van Smith? Je kunt ons nauwelijks horen praten en omdat onze gezichten door het dansen zo dicht bij elkaar zijn, kunnen we heel gemakkelijk ons gesprek voeren. Je moet overal op letten, zelfs op de muren en de pla fonds, omdat iemand er misschien een microfoon in heeft aangebracht. Het gevaarlijke spel begint, de kaarten zijn verdeeld, wie zijn troef op tafel legt, loopt grote kans dat hij verliest. De wet van het oerwoud herleeft. De boskat staat beneden en loert op zijn prooi. Maar de prooi voelt er zo weinig voor zich te laten bespringen. HOOFDSTUK IV Ons gesprek gaat verder met de ene tango na de an dere op de achtergrond. We zullen moeten nagaan hoe Heisier aan zijn eind is gekomen. Dokter Hartmann is tot de conclusie gekomen dat hij geen natuurlijke dood gestorven is. Heisier is gestorven, nadat hij die koffie had ingeslikt. Ik zal het overbrengen. Heb je de foto nu? Ja. Oké. De man die in het gezelschap van We weten hoe hij er uit ziet en ik zal je laten weten Smith staat er dus op dat ik me laat ontvoeren. Humhum En jij, Pola, moet als lokaas dienen? Precies. Als je werkelijk het vertrouwen van die heren kunt winnen, zal het heel gemakkelijk zijn met haar in aanraking te komen. En denk er wel om, Mor gan, dat je haar levend terugbrengt! Vreemd karwei. Het is nog niets in vergelijking met wat je te wachten staat. Jammer dat Heisier dood is. Als ik het goed begrepen heb, ben je nogal eens in Oost-Berlijn? Natuurlijk. Had Heisier daar dan geen contact met je kunnen opnemen? Smith wilde nietHier is alleg al gevaarlijk, maar daarginds nog veel meer. Ik snap het. ROMAN VAN SLIM HARRISON (vertaald uit het Frans) Ik houd op met dansen, haal een sigaret uit mijn zak en steek die tussen mijn lippen. Pola pakt me die af, zodat ik er nog een te voorschijn moet toveren. Dan gaan we allebei op de divan zitten. Het bartafeltje op wielen heb ik bij de hand. Ik maak twee cocktails, laat een paar blokjes ijs in de glazen vallen en samen drinken wij op het welslagen van ons werk. Waren ze ook al in Gloria Palast? Mijn vinger wijst naar het raam. Pola begrijpt wat ik bedoel en knikt bevestigend. Gefeliciteerdhm, hmwaarom heeft uw chef mij eigenlijk uitgekozen voor deze opdracht? Uw reputatie, beste vriend. U lijkt ons de aange wezen man voor een dergelijk riskant baantje. Ik sta op en stop een pakje sigaretten in mijn zak. Allright, zei ik. Ik zal het doen. Ik zet de radio af en ga vlak voor Pola staan. Ik ben geheel tot uw dienst, beste vriendin. We zijn niet op tijd. Even heeft zij op haar horloge gekeken. Zij haalt een poederdoosje tevoorschijn en geeft zich met het donsje een paar lichte tikjes op de wangen. Ik moet zeggen dat ik wel bewondering heb voor haar koel bloedigheid. Zij speelt maar een tweede viool in onze organisatie, maar haar werk is gevaarlijk, erg gevaar lijk. Een enkele misstap en dit charmante meisje zou men in de rivier terugvinden, met een mes tussen de schouderbladen. De kranten zouden er een klein be richtje aan wijden meer niet. Op het hoofdbureau van de F.B.I. in Washington zou men achter een num mer zetten „Gestorven door de vijand". Precies het zelfde wat er nu met Heisier zal gaan gebeuren, die in werkelijkheid misschien heel anders heet. Een paar woorden achter een' nummer meer niet. Deze vrouw moet dat toch ook weten, maar zij trekt er zich niets van aan, zij maakt zich rustig op. Als zij klaar is, staat zij op. Voordat we weggaan luitenant Holden, zou ik u willen bedanken Waarvoor? Voor de heerlijke avond. Zij komt dichterbij en drukt haar lippen op de mijne. Meteen duw ik haar achteruit en haal met mijn zak doek de lippenstift van mijn hond. Ik wil haar even tjes gaan zeggen wat ik van haar denk, als zij begint te glimlachen. Ik moet bakzeil halenZij heeft ge lijk, zij heeft zelfs aan de kleinste bijzonderheden ge dacht. Het is namelijk nodig dat die lippenstift op mijn zakdoek zit. Ik draai het licht uit en arm in arm lopen we de trap af. Ik neem het stuur van de Ford weer beet en volg de aanwijzingen van Pola. De vuurtorenlichtjes in mijn achteruitspiegeltje zijn er ook weer. Regelrecht naar Tempelhof. Uitstekend. Voor het vliegveld wijst Pola me de weg naar Neu- koln. Ik moet de Buschkrug Allee volgen. Ze vertelt me nog een paar keer hoe ik moet rijden, tot we ten slotte in een klein, verlicht straatje stoppen. Pola legt me uit dat we nu vlak bij een huis van verdacht allooi zijn, waar vrouwen en gokspelen de boventoon voeren. Het huis ligt nog een twintig meter verder. Ik verlaat mijn schuilplaats en help Pola uit stappen. Wat komen we in hemelsnaam op deze plek doen, zo dicht bij de Russische zone? Is er misschien een clan destiene grensoverschrijding mogelijk, te beginnen in dit huis? Ik stel me allerlei vragen, terwijl Pola mij bij de arm pakt. We hebben nog geen tien meter gelopen, we zijn nog niet halverwege dat huis, of het geluid van een rijdende auto vult het straatje. Voordat ik goed weet wat er gebeurt, staat er een auto met gierende banden vlak voor ons stil. De chauffeur is helemaal naar rechts uitgeweken en verspert ons de weg. Pola stoot verschrikt een gilletje uit en haar hand grijpt naar mijn achterzak. Vergeefse moeite! De twee por tieren van de zwarte wagen gaan al open en de loop van een automatisch geweer wordt op ons gericht. Wat kan ik anders doen dan mijn handen omhoog steken? Dat doe ik dan ook maar, al vervloek ik het feit dat ik zo hulpeloos ben. Van de twee mannen die zijn uit gestapt richt de een het woord tot mij in een ietwat academisch Engels. Stap in, luitenanten geen woord, anders bent u een man des doods Welk recht Wordt vervolgd) De traditie getrouw heeft het bestuur van de Mater Amabilisschool in Bever wijk een ouderavond georganiseerd, die ditmaal in de bovenzaal van het Veiling gebouw Het Centrum werd gehouden. Het doel van deze avond was ook nu weer de ouders vertrouwd te maken met het werk van de levensscholen. Daartoe gaf de voorzitter de heer J. W. G. Reijkers een algemeen overzicht, waarna pater F. J. van de Vrande M. S. C., van het Missie huis te Driehuis nader inging op de vak ken, die de meisjes op de driejarige cur sus worden gegeven. Op de hem eigen wijze, vertelde hij welke vakken als de voornaamste worden beschouwd, waar toe hij de medische raad, opvoedkunde en godsdienst rekende. Maar hiernaast is het vooral de taak van de M.A. de meisjes op te voeden tot gelukkige mensen, met liefde voor hun evennaasten. Alleen dan zal de taak van de school vervuld zijn, in dien de jonge vrouw de liefde voor de evennaaste als het voornaamste in de samenleving weet toe te passen. Het verdere verloop van de avond werd gevuld door de voordrachtkunstenaresse Miep de Leeuw, die met prachtige dictie en gloedvolle expressie een balade uit de zeventiende eeuw voordroeg. Na de pauze bracht zij een meer pro zaïsch programma, dat bij de aanwezigen zeer veel succes oogstte. De heer Reijkers dankte haar uit naam van alle toehoorders en bood haar een boeket bloemen aan. WOENSDAG 18 SEPTEMBER Concertgebouw: Emigratie-voorlichtings avond over Nieuw-Zeeland, 20 uur. Lin- naeushof: Zomertuin, dagelijks geopend. Roxy: „Het grote spel", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Voor wie de klok luidt", 18 jaar, 19.30 uur. Studio: „East of Eden", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „Bloed op de weg", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Luxor: „Attack", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido: „Der Zarewitsch", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „Geen plaats voor wilde dieren", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. DONDERDAG 19 SEPTEMBER Concertgebouw: Zomerconcert door N. Ph.O. o.l.v. Henri Arends, solist Sas Bunge piano, 20.15 uur. Zuiderkapel: ds. J. v .d. Schors over „Het evangelie van de eerste scheppingsdag, 20 uur. Stadsschouwburg: Toneelgroep „Puck" met „Talcelah", 20.15 uur. Linnaeushof: Zomertuin dagelijks geopend. Roxy: „Het grote spel", 18 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Voor wie de klok luidt", 18 jaar, 14 en 19.30 uur. Studio: „East of Eden", 14 jaar, 14.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „Bloed langs de weg", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Luxor: „Attack", 18 jaar, 14, 19 en 21.15 uur. Lido: „Der Zarewitsch", alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „Geen plaats voor wilde dieren", alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Minerva: „Het balboekje", 18 jaar, 20.15 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6