ZWITSAPLAST Koningin opende tweede T.H. in jubelend Eindhoven Modelboerderij op Schiphol geopend Dames Van dag tot dag Techniek is de molensteen voor ons dagelijks brood" Rijtoer werd triomftocht (Op de ^Praatótoel EOg meer de betere pleister Eerste straaljagers voor marineluchtvaartdienst Staking bij Engelse opera koren voorbij Verzending van zeepost Grote aanvoer op de rundveemarkt verwacht Troepenschip Pasteur toch naar Duitsland verkocht Nieuw proces voor Caryl Chessman DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1957 Het verdrag ter instelling van een „Euro- markt" moet nog door Nederland worden geratificeerd. Vele Kamerleden en ook deskundigen uit het bedrijfsleven hebben bezwaren kenbaar gemaakt tegen dit ver drag, niet omdat zij van mening zijn dat het de Europese economie niet ten gunste zal beïnvloeden, doch omdat zij vrezen dat Nederlandse belangen erdoor in het ge drang zullen komen. De regering heeft in een memorie van antwoord op het voorlopige verslag waarin deze bezwaren tot uiting kwamen verzekerd dat de economische politiek van Nederland niet door het verdrag zal worden aangetast. Dit moet men dan ook aannemen, ofschoon daarbij onmiddellijk moet worden aangetekend dat bij een in tegratieverdrag van zo verstrekkende aard als dat der Euromarkt onvermijdelijk na tionale belangen worden achtergesteld. Dat is niet alleen onvermijdelijk, maar zelfs principieel en inhaerent. Integratie in Europees verband bete kent gelijkschakeling en aanpassing der nationale economieën. Het betekent ook: opoffering van nationale belangen aan het grotere Europese belang, in de overtuiging dat op lange termijn dat grotere belang zal strekken ten voordele van de nationale, samenstellende delen. De Kamerleden, die de regering ver zochten een uitzonderingspositie voor Ne derland te bedingen in het Euromarkt- project, hebben blijk gegeven van een slecht begrip voor de beginselen ener wijdere dan nationale integratie. Wanneer nog meer uitzonderingsposities zouden worden bedongen dan die, welke het oor spronkelijke ontwerpverdrag al danig heb ben verzwakt, zouden de Europese landen met hun pogingen tot integratie precies daar terugkeren, waar zij begonnen zijn: in de chaos van een aantal nationale eco nomieën, die ieder voor zich werken in uitsluitend eigenbelang en daardoor de ef ficiënte functionering der Europese eco nomie belemmeren. Het lag voor de hand, dat de regering zich in haar antwoord op het strikte stand punt stelde, aan een dergelijk verzoek on mogelijk te kunnen voldoen. Het „entreegeld" (zo heet dat tegen woordig), dat nieuwe gegadigden voor een telefoonaansluiting moeten bétalën, wordt binnenkort verhoogd tot honderd gulden. Het woord „entreegeld" wint door die ver hoging weer aan betekenis in dit verband; vroeger werd het immers voornamelijk ge bruikt voor de bijdrage, die door nieuwe leden van een exclusieve club of sociëteit moet worden betaald om tot de uitver korenen te mogen behoren. De P.T.T. streeft er nu blijkbaar naar, eenzelfde soort van bijna gesloten club te maken van de „bevoorrechte" categorie der aangeslotenen op het Nederlandse tele foonnet. En dit terwijl het juist voor de P.T.T. een voorrecht behoorde te zijn, nieuwe abonné's te mogen inschrijven. Maar de P.T.T. stelt daar geen prijs op, althans niet zolang er veel meer aanvra gers zijn dan er kunnen worden bediend. Wij nemen graag aan, dat de P.T.T.- leiding zelf deze laatste omstandigheid be treurt en dat zij veel liever in staat zou willen zijn, elke nieuwe gegadigde voor een aansluiting op zijn wenken te bedie nen. Maar dat kan ons toch niet verzoenen met het systeem van exorbitant hoge „en treegelden", waardoor velen zullen worden afgeschrikt en anderen, voor wie een tele foon absoluut onontbeerlijk is, het gevoel moeten krijgen, te worden beboet inplaats van te worden geprezen voor hun bijdrage tot de modernisering van de Nederlandse gemeenschap. In het maatschappelijk leven is de tele foon al tientallen jaren een onmisbaar instrument, dat onder meer een belang rijke rol speelt bij de verhoging van de produktiviteit. Elke nieuwe aansluiting (ook als zij particuliere woningen betreft) heeft daarom een zekere economische be tekenis als een zij het soms slechts kleine bijdrage tot nationale produk- tiviteitsverhoging. Bijgevolg dienen nieuwe aansluitingen aangemoedigd, en niet be straft, te worden. Als de P.T.T. materiaal-moeilijkheden en andere technische problemen heeft, dienen die binnenshuis te worden opgelost. Zo lang ze niet zijn opgelost, zal een lange wachtlijst van gegadigden onvermijdelijk zijn en zullen er voor gevallen van drin gende behoefte vooral uit nationale overwegingen prioriteiten moeten wor den gegeven. Maar het heffen van een „entreegeld", waardoor degene, die ge makkelijker honderd gulden kan missen dan een ander, voorrang krijgt, is geen aanvaardbare oplossing. ADVERTENTIE Een juichend en glorieus versierd Eind hoven heeft vanmorgen Koningin Juliana ingehaald voor haar officiële bezoek aan de nieuwe universiteitsstad. Nadat de vorstin aan de grens van de gemeente ontvangen was door burgemees ter mr. dr. C. J. M. A. van Rooy, werd naar het stadhuis gereden, waar de negen schut tersgilden in vol ornaat de erewacht vorm den. Over de paarsgewijs op de grond uit gespreide kleurige gildevaandels, een sym bolisch blijk van onderwerping en hulde, schreed Hare Majesteit onder luid gejuich der menigte naar de stadhuispoort, waar de wethouders aan haar werden voorge steld. In een buitengewone raadszitting vertelde burgemeester Van Rooy vervol gens een en ander over de plannen en pro blemen van de lichtstad. „Techniek en Godsgave" Van een podium op het Stadhuisplein af zag en hoorde de Koningin daarna de jeugd van Eindhoven demonstreren met gymna stiek, sport en zang en onder andere rol- schaatsdemonstraties. Deze manifestatie werd afgesloten met declamatie van een vers van Harriet Laurey. Vijfhonderd kin deren zongen tenslotte twee strofen van het Wilhelmus. Inmiddels was Prins Bernhard met zijn secretaris dr. F. A. de Graaff, op het vlieg veld Welschap geland. Hij begaf zich naar het Van Abbe-museum, waar later ook Koningin Juliana arriveerde. Zij had voor dien nog een rijtoer van ruim een uur door jubelend en vlaggend Eindhoven gemaakt. In het stadspark werd haar door de folk- loregroep „Gay Sgavoir" uit Bayeux een prachtige Normandische pop aangeboden. Tijdens de rijtoer hield de stoet ook stil in het St. Petruspark, een bejaardencen trum, waar de landsvrouwe bloemen wer den aangeboden. De Eindhovense onderne mers hadden de schafttijden van hun ar beiders zo gewijzigd, dat dezen de Konink lijke stoet ook konden gadeslaan. Langs de route stonden voorts vijftig muziek corpsen opgesteld. In het Van Abbe-museum waren de ge meenteraad en een honderdtal andere voor aanstaande ingezetenen aanwezig. Nadat de Koningin een keur van Eindhovense nijverheidsprodukten als geschenken aan geboden was, gebruikte het gezelschap de lunch in het museum. De jeugd manifesteert Om halfdrie vanmiddag begon in de Phi lips Schouwburg de plechtige senaatszit ting ter inwijding van de Technische Hoge school Eindhoven. Nadat de rector-mag- nificus prof. dr. H. B. Dorgelo en de presi dent-curator prof. dr. J. B. de Quay de betekenis van deze onderwijsinstelling voor ons land geschetst hadden, hield de Koningin, die vergezeld was van Prins Bernhard, de openingsrede, waarin zij onder meer zei: Het is met een gevoed van dankbaarheid terwille van de tegenwoordige en toekom stige geslachten, dat wij hier de opening vieren van Nederlands tweede Technische Hogeschool. De techniek is een Godsgave. In eerbied en dankbaarheid zullen we deze gave steeds hebben te aanvaarden. We zul len haar niet moeten overschatten in hoog moedige overmoed, nog minder haar mis bruiken op enig terrein, waar geen positief doel mee gediend is. We zullen haar even min moeten onderschatten, want zij is de uitkomst, voor het heden meer nog dan voor het verleden en voor de toekomst meer nog dan voor het heden. De techniek is de moderne molensteen voor ons dagelijks brood. De jeugd begrijpt deze eis van onze ti.id met natuurlijk be grip. Zij zal in zwermen ook deze techni sche hogeschool binnengaan, en eruit zwer. men naar ontelbare levensgebieden in ons land en naar velerlei gebieden daarbuiten - om naar haar vermogen aan behoud, herstel, opbouw en nieuwe uitvindingen mee te werken, onbekende horizonten tegemoet. Het is met trots en met vreugde dat ik hierbij de technische hogeschool te Eind hoven geopend verklaar". Voordat de Koningin haar openingsrede uitsprak, had de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, nog een korte toespraak gehou den, waarin hij zei, dat het actieve rege ringsbeleid inzake het technisch hoger onderwijs berust op het feit, dat de weten schap steeds meer een middel blijkt te zijn tot verbetering van de materiële welstand van ons land. maar dat de wetenschap pri mair toch een bron van zuiver weten blijft. „De wetenschappelijke vorming is dan ook gericht op de creativiteit van de student, waarbij de nadruk bij de vorming niet een zijdig op kennis, kunde en vaardigheid kan liggen. Er is dan ook geen antithese tussen een technische en een algemeen vormende opleiding. Natuurwetenschappelijke en technische vindingen zullen in de komende jaren een grote omwenteling in de industrie en in ons maatschappelijke bestel tengevolge hebben. Dit zal hoge eisen aan ons hoger technisch onderwijs stellen. Moge de nieuwe hogeschool er in slagen, op dit ge bied pioniersarbeid te verrichtèn, aldus minister Cals. De senaatszitting die opgeluisterd werd met muziek door het Brabants Orkest, werd besloten met een toespraak van prof. dr. O. Bottema namens de zusterinstellingen en de senaat van de Delftse T. H. In het eerste paviljoen aan de Insulin- delaan, waar maandag de colleges een aan vang nemen, maakt de Koningin vanmid dag nog kennis met diverse hoogleraren, die hier enkele technische demonstraties zullen geven. Om kwart over vijf vertrekken Koningin en Prins naar Welschap om vandaar per vliegtuig naar Soestdijk terug te keren. In aanwezigheid van de minister van Marine, ir. C. Staf, en de ambassadeur der Verenigde Staten, de heer Philip Young, heeft het hoofd van de Military Assistance Advisory Group in Nederland, generaal- majoor der mariniers J. C. Macqueen, op het militaire vliegveld Valkenburg acht Seahawk-jagers overgedragen aan de Ma rineluchtvaartdienst. De Seahawk is het eerste vliegtuigtype met straalaandrijving, dat bij de marine in gebruik komt. Deze eenpersoons eenmotorige laagdekker met intrekbaar landingsgestel en opvouwbare vleugels vervangt de tot dusver gebruikte Seafuries op het vliegkampschip „Karei Doorman". Met de overdracht van deze vliegtuigen werd tevens het vliegtuigsquadron 860 van de Marineluchtvaartdienst opnieuw in dienst gesteld. Dit squadron, dat in 1943 in Engeland werd ongericht en dat na de oorlog enige jaren in Indonesië was ge stationeerd. werd in juni van het vorige jaar tijdelijk buiten dienst gesteld wegens de opleiding van het personeel voor de overgang on straalvliegtuigen, Al Generaal Macqueen droeg de vliegtuigen met een korte toesoraak over. Schout bij nacht Van Olm aanvaardde ze namens de Nederlandse marine. Hij sprak van een historisch moment nu het eerste squadron overgaat van propeller- op straalvlieg tuigen. De honderdtwintig leden van de opera koren van Covent Garden en Sadlers Wells hebben woensdag een salarisverhoging van dertig shilling per week geaccepteerd en hebben hun staking, die een maand duur de, beëindigd. De koorleden hadden twee pond sterling salarisverhoging per week geëist en hadden de leiding van Sadlers Wells ertoe genoodzaakt de eerste pro gramma's zodanig te veranderen het operaseizoen daar begint in net einde van deze week dat men het zonder koor kon •uanais Minister dr. S. L. Mansholt en burge meester mr. G. van Hall tijdens hun rondgang door de woensdag geopende modelboerderij op Schiphol. Herhaaldelijk geïnterrumpeerd door koeien, die in een aangrenzende loopruim te luid loeiend van haar aanwezigheid blijk gaven, heeft de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening, dr. S. L. Mansholt, woensdagmiddag aan de uiterste rand van de enorme door beton nen startbanen doorsneden grasrand van Schiphol de nieuwste modelboerderij van ons land, de „Hoeve Schiphol", officieel overgedragen aan de burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, wiens dank woord zo mogelijk nog meer in het geloei, afgewisseld door het oorverdovende geronk van opstijgende vliegtuigen, verloren ging. Mr. Van Hall kon zich slechts enkele ogenblikken „boer" noemen, want aan het einde van zijn korte rede gaf hij de hoeve officieel in gebruik aan de in haar leven reeds viermaal door Schiphol en Amster dam verdreven familie Elsloot, bestaande uit man, vrouw, drie zoons en een dochter, want de boer heeft het bedrijf van de ge meente Amsterdam in pacht gekregen. De openingsplechtigheid werd door een honderdtal genodigden bijgewoond, onder wie de directeur-generaal voor de Volks huisvesting en Bouwnijverheid, ir. H. M. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „Alberto Dodero" 26 sept.;Australië: m.s. „Joh. v. Oldenbarne- velt" 26 sept., via Engeland 28 sept.; Bra zilië: s.s. „Algol" 24 sept.; Canada: s.s. „Zui derkruis" 24 sept., s.s. „Luksefjell" 25 sept, s.s. „Niew Amsterdam" 28 sept; Chili: via New York 26 sept.; Ned. Antillen: m.s. „Prins der Nederlanden" 24 sept.; Nieuw Zeeland: via Engeland 28 sept.; Unie van Zuid-Afrika en Zuid-West Afrika m.s. „Pretoria Castle" 28 sept.; Brits-Oost Afri ka: via Frankrijk 28 sept. Buskens, die voor Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, ir. A. W. van de Plassche en mr. G. C. van der Willigen, burgemeester van Haarlemmermeer. Hoewel er op het ogenblik nog slechts enkele tientallen stuks vee zijn, kan de boerderij maximaal -132 melkkoeien, 44 stuks jong vee, 24 grote kalveren, een stier en 9 jonge kalveren herbergen, in totaal dus 210 stuks. Met de bouw is omstreeks 450.000 ge moeid geweest, waarin door het rijk op basis van de wet op de materiële oorlogs schaden ongeveer voor de helft zal wor den bijgedragen. Het natte weer zal waarschijnlijk ern stige gevolgen hebben voor de rundvee markt. Door het hoge water moet het vee bijna twee maanden eerder dan normaal op stal worden gezet. Er is dan ook een buitengewoon grote aanvoer op de markt te verwachten, ook van schapen. Wanneer de grote aanvoeren komen, zullen de marktprijzen ongetwijfeld omlaag gaan. Deze moeilijkheden zijn besproken in de te Utrecht gehouden vergadering van het Produktschap voor Vee en Vlees. Tot op heden kon het prijspeil zich nog hand haven. Men verwacht dat er in mei 330.000 varkens zullen zijn. Dit is een zodanig hoog aantal, dat er een uitspraak over deze overproduktie en tot beperking van de varkensstapel is te verwachten van het landbouwschap of v.an het produktschap. XXXXXXXXXXXXXXXXOOOOO<X)OCOOCOCOCOOOCOC)OOOOOOOOOOOOOOOCOt WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Niets is zo onberekenbaar als het leven zelf en er is geen grilliger ongewisheid dan het noodlot, dat altijd toeslaat van de toekomst uit, die men niet doorzien kan. Ik heb een jongeman in een kwartier tijds van de hoogste top der getrouwheid zien val len naar de laagste diepte der trouweloosheid er was niets dat hem tot steun kon dienen in die val, niets waar aan hij zich kon vastgrijpen. Hij viel, ondanks zichzelf, zo diep als hij maar vallen kon. Hij brak een gelofte aan een schone vrouw, die zo ge makkelijk te houden scheen en hij faalde in iets, dat wel haast met zekerheid te vol brengen leek. Het. tragische was, dat dit alles zich aan hem voltrok in een uiterst kort tijdsbestek; zó kort, dat hij nauwelijks tijd kreeg zich te verheugen en daarna te schamen. Hij zat zich duidelijk te vervelen in een druk restau rant, waarheen de regen en de zucht naar het bekijken van mensen mij gedreven hadden. Wat hém gedreven had, was wellicht de onbe stemde verwachting van een onverwachte ontmoeting. Daar had hij althans de leef tijd voor. Dat onverwachte geschied de in een adembenemend tempo. Een zeer bevallige jonge dame werd het café binnen geleid door een herderach tige jonge hond, die haar in bliksemtempo door de draai deur, tussen de tafeltjes en de obers door naar binnen sleurde, alsof hij voor een zwaarbepakte slede was ge spannen, die naar de top van de Himalaya moest. Hij zeulde zijn schone last zeer doelbewust in onze rich ting, waarschijnlijk tenge volge van de onberekenbare intuïtie die sommige dieren eigen is en die hun duidelijk maakt, waar de meeste com plicaties te verwachten zijn. De jongeman leefde ganse lijk op, toen hij de hond met de beminnenswaardige op legger zag naderen en schoof hoopvol een stoel aan, die leeg bij zijn tafeltje stond. De jongedame slaagde erin, haar koers in de richting van de gastvrije zetel te dwingen en zeeg er met een luide zucht op neer, als een helikopter die geen benzine meer heeft. Zij verankerde haar uitslove- rige begeleider onmiddellijk met zijn halsketting aan een tafelpoot, waarop de labber- doedas zich met een smak op zijn buik liet zakken en ver ongelijkt jankte. Ziedaar een gril van het noodlot, doch een aardige gril. De jongeman moet een grote sympathie voor de hond hebben opgevat het zal hem immers niet dage lijks gebeurd zijn, dat de schoonheid hem bij kilo's tegelijk per sneldienst werd thuisbezorgd, om zo te zeggen. Hoe romantisch had deze ontmoeting zich kunnen ont wikkelen. Ge kent dat een aarzelend glimlachje met een blik naar de hond een los se opmerking, een snedig antwoord, een bevrijdend ge sprek over honden, over mensen, over alles wat jonge lieden bij een eerste kennis- making voorzichtig kunnen loslaten. De hond wordt spoe dig vergeten hij dut in en droomt dat kettingen van koek zijn en dat mensen rauw kunnen worden opge geten zodra men er van ver lost wil wezen. Deze jonge herder echter droomde dat zéker niet van zijn bekoorlijke eigenares. Daarvoor was hij tezeer op haar gesteld en voelde hij zijn lot te nauw met het hare verbonden. Zo nauw.... Op zeker ogenblik begon de jongedame tekenen van onrust te vertonen. Zij keek weifelend rond, staarde haar pasverworven gezel blozend aan en vroeg: „Zoudt u kunt u even de hond vast houden? Ik moet even.... ehtelefoneren". De jongeman zegende het ogenblik, waarop hem de kans werd gegeven haar van dienst te zijn. Wat een vraag overigens: kunt u even de hond vasthouden! Een vol wassen man met aanbidding in hart en ogen, vol ijver om een goede indruk te maken Even vasthouden? Als het moet voor ééuwig! „Ik be loof u", zei hij met grote zekerheid, „dat ik hem niet los zal laten, ook al is mijn leven ermee gemoeid". Dat laatste was echter on middellijk daarna reeds het geval. Hij wikkelde haastig de ketting los van de tafel poot, aangezien het tafeltje met de wankele comsumpties reeds bedenkelijk begon weg te schuiven in de richting, die de jongedame gekozen had. Met beide handen om klemde de resolute jongeling de ketting, vastbesloten lie ver zijn armen uit zijn lichaam te laten trekken dan de hond te laten schieten. Er was echter nog een derde mogelijkheid, die onmiddel lijk verwezenlijkt werd. De joekerende, rukkende herder trok zijn gevangenbewaarder uit de stoel en toen er een maal enigszins vaart in kwam, was er geen houden meer aan. In galop ging het beest zijn snuffelende neus achterna, onfeilbaar naar daar waar zijn meesteres vertoefde. De jongeman werd met onweerstaanbaar geweld meegesleurd, over de knieën van een Jezuïet, die zat na te genieten van een gehouden lezing, onder een biljarttafel door, dwars door een volge laden kapstok en tussen twee heren door die elkander ge heimen zaten te vertellen. De baan van het tweetal werd getekend door destructie. Toen zij tenslotte de leestafel overstaken en in een ruime corridor belandden, verloor ik hen bijna uit het oog. Het was interessant genoeg om even op te staan en te gaan kijken hoe het verder ging. In de corridor zat een juf frouw in het Wit naast een gesloten deur dubbeltjes te tellen op een schoteltje. Toen de kleine stoet voorbij was, viel er niets meer te tellen. De jongeman legde met verwonderlijke snelheid de afstand af, die hem nog scheidde van de gesloten deur. De herder ontwikkelde zijn toptempo en wierp zich met een machtige bons tegen het hout, zodat de deur on middellijk openzwaaide. Toen liet de jongeman los. Ondanks alle heldhaftige voornemens en stoutmoedige beloften liet hij het ondier gaan, want in zijn snelle tocht naar de deur had hij de blauwe neonletters niet ge mist, die erboven waren ont stoken: „DAMES", stond er. Hij wachtte niet op wat er achter de inmiddels dichtge klapte deur gebeurde. Er klonk glasgerinkel en gegil van vrouwen in nood. Er klonk vreugdegeblaf van een hond, die gevonden had wat hij verloren was De jongeman keerde haas tig terug naar zijn tafeltje, betaalde schichtig en ver dween. Toen hij wegging, hoorde ik hem gekweld mompelen: „Telefoneren zei ze „Ik beloof u, dat ik hem niet los zal laten....". Wat kan men in dit leven eigenlijk beloven? Men kan slechts hopen dat alles zo zijn zal, als men denkt dat het is, en dat alles zal gelukken, wat men gemakkelijk lijkt te kunnen volbrengen. Men kan het noodlot zege nen en vervloeken, doch niet ontlopen. Het bedient zich van andere mensen, van hon den, van gesloten deuren, van illusies en neonletters. Maar het wint altijd. jr. L Maaltijd In het uitbundig verlichte restaurant stonden de wijnglazen en de bloemenvaas- jes in slagorde opgesteld, maar ik was de enige klant en de aanwezige kelners zaten als treurige zwarte vogels in een hoekje. Er zit iets troosteloos in zo'n uitgestor ven Horeca-bedrijf, waar de jijnste hapjes je maar matig smaken omdat, ook bij deze gelegenheid, gedeelde vreugd dubbel ple zier betekent. Ik geloof, dat daaraan ook het succes is toe te schrijven van de mo derne snack-bars. Je kunt er voortdurend de diepe voldoening waarnemen waarmee je overburen hun broodjes-half om, cro- quetjes of loempia's naar binnen slaan en zoiets werkt aanstekelijk. In het door mij uitgekozen etablissement viel echter van een dergelijke gezonde en opwekkende activiteit weinig te bespeu ren. Totdat er buiten stemmengerucht hoorbaar werd en de kelners, gewaar schuwd door een onfeilbaar instinct, ter stond de houding aannamen van jagers, die in de verte de roep van het wild heb ben gehoord. Nog geen halve minuut later werd de deur wijd open geworpen en trad een kleine schare volwassenen binnen, die zonder aarzelen in de rubriek „feestgan gers" kon worden ondergebracht. „We zijn vijftien man sterk!", riep een grote zware man met glimmende pretogen reeds bij de deur. Het was duidelijk, dat hij de aanvoerder was van het gezelschap, dat voornamelijk bestond uit forse heren met indrukwek kende sigaren en giebelende middelbare dames-in-zijde. Bij elke groep feestende, bussende of paddestoelen-zoekende lieden is er altijd één, die de peentjes opschept. Nooit méér dan deze ene, maar ook nooit minder. Het is ongetwijfeld een bewijs van het kuddeinstinct, dat onherroepelijk tot de verkiezing van een aanvoerder moet leiden zodra wij massaal naar buiten op treden. „Eerst een borreltje, jongens!", riep de Führer met een enthousiasme alsof hij aandelen in de zaak had. De borreltjes kwamen op tafel, de stem ming werd steeds uitbundiger en in de nabijheid van deze vrolijke lieden smaakte het dessert mij aanmerkelijk beter dan de hoofdschotel had gedaan. Toen ik aan afrekenen toe was, kwam bij de buren de hors d'oeuvre'op tafel en bij de deur hoorde ik de lange tanige nog roepen: „D'r gaan dage voorbij dat ik zoiets niet eet!" Buiten gekomen zag ik hoe de Leider opstond en ik hoorde vaag zijn stem: „Ge achte jubilaris Nooit zal ik weten wie de jubilaris was en waarom deze jubilaris jubileerde. Maar wel was ik er zeker van, dat de zwarte vogels nog geruime tijd af en aan zouden vliegen met lekkere hapjes voor vijftien gretige bekjes. En dat stemde mij blij en tevreden. Want zo'n lege tent met kwijnende kel ners en dan dat gepraat over bezuiniging en bestedingsbeperking Dat geeft mij altijd zo'n naar vooroor logs gevoel. Am. de Vita Voor ongeveer 20 miljoen gulden PARIJS (Reuter) Een woordvoerder van het Franse ministerie van Financiën heeft medegedeeld dat het 30.447 ton me tende Franse passagiersschip „Pasteur" aan de Westduitse rederij „Norddeutscher Lloyd" is verkocht. Niet-officieel wordt vernomen dat de verkoopsprijs ongeveer twintig miljoen gulden heeft bedragen. (UP) De verkoop van de Pasteur, het op twee na grootste Franse lijnschip, is het onderwerp van heftige controverse in de regering, pers en Nationale Vergadering geweest. Het schip is in 1939 gebouwd, maar nog voor de officiële overdrachts plechtigheid werd het schip aan de rege ring overgedragen voor troepenvervoer. Volgens Franse persberichten nam de regering Mollet het besluit tot verkoop reeds op 10 april. Op 21 mei trok de re gering Mollet gelden in die bestemd waren voor het onderhoud van het schip. Een ge schil ontstond toen de regering Bourgès- Maunoury aan de macht kwam. De ver koop werd bevestigd en later ontkend. Naar verluidt was de nieuwe minister van Financiën Felix Gaillard tegen verkoop, omdat hij overwoog de Pasteur voor de noordatlantische route te bestemmen, waardoor de bouw van een nieuw schip, de „France" uitgesteld zou kunnen wor den in het belang van zijn bestedingsbe perking. Bovendien verdroot het vele deputés, dat de regering een schip aan de Duitsers wilde verkopen, dat in de oorlog tegen de nazis gebruikt was. De bouw van de France gaat nu door. De kiel van dit schip, dat 55.000 ton gaat me ten, wordt op 5 oktober te St. Nazaire ge legd op de helling die ook gebruikt is voor de bouw van de Normandië. Een groep deskundigen van de Nord- deutsche Lloyd is in Landevennec nabij Brest aangekomen om de Pasteur, die daar in het begin van dit jaar was opgelegd, over te nemen. Het plan bestaat de Pas teur naar Brest te slepen voor reparaties, alvorens het schip op eigen kracht naar Duitsland zal varen. Caryl Qhessman, die ter dood ver oordeeld wegens aanranding geduren de tien jaar zes keer uitstel van executie heeft gekregen, is er vast van overtuigd in vrijheid te worden gesteld. Chessman werd dinsdag voor de behandeling van een revisieverzoek van de gevangenis San Quentin naar Los Angeles overgebracht. Na aankomst daar hield hij een perscon ferentie, compleet met radio-, film- en televisieverslaggevers. Chessman baseert zijn revisieverzoek op een fout in de pro cesvoering van 1948. Het vierde boek, dat hij in gevangenschap schreef en tot titel draagt „The face of Justice", wordt vrij dag in de Verenigde Staten op de markt gebracht.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5