In Scheveningen herziet men geschiedenisboeken Critiek op neo-atlantische politiek van Italië in perzië Rechtbankzitting bij Hoogovens Vanmorgen in de vishal en op zee VRIJDAG 2 0 SEPTEMBER 1957 15 Napoleon vier maal over de Berezina Bekrompen nationalisme moet uit leerboeken verdwijnen" De Schouwspelers" bestaan binnenkort Nederlands sanatorium in Davos jubileert Volgende maand reünie van oud-patiënten Begroting Zuiderzeefonds ruim 10 miljoen lager Den Haag zonder stroom door ongeluk in schakelstation tien jaar Tien jaar „Donemus" Vrouw van emigrant in Californië vermoord Restauratie-deskundigen vergaderen in Amsterdam Amerikaanse en Britse petroleumkringen zijn weinig gesticht over Italiaanse concessies Kort nieuws Premier Sydney Holland van Nieuw-Zeeland afgetreden Scheepvaart In Den Haag wordt deze maand een in ternationale conferentie de vijfde in suc cessie gehouden ter voorbereiding van de geschiedenisboeken in de Eropese landen. De voorzitter van deze conferentie de Ne derlander L. J. M. v. d. Laar uit Rijswijk, heeft in een persconferentie iets over de werkzaamheden van de conferentie verteld. Daarbij waren een aantal gedelegeerden van verschillende landen aanwezig. Het initiatief is uitgegaan in 1953, van een aantal leraren en professoren in de ge schiedenis uit de landen, die deelnemen aan de Raad van Europa. De eerste bijeen komst werd in Calw in het Zwarte Woud gehouden. Daarna werden er conferenties gehouden in Oslo, Rome en het vorig jaar in Royaumont. Deze vijfde conferentie werd maandag in hotel Rauch in Scheveningen geopend. Elk der elf aangesloten landen zendt twee a drie afgevaardigden naar de con ferentie. Van hun bevindingen en bespre kingen wordt een rapport met conclusies en aanbevelingen opgesteld, dat naar de Raad van Europa gaat. Deze zendt die rap porten naar de regeringen der aangesloten landen, die er al dan niet gebruik van kun nen maken. Meer eenheid in vaktermen Men begint met in het algemeen onge veer vier handboeken der geschiedenis uit de onderscheidene landen te nemen, die representatief mogen worden geacht. Het betreft boeken, die in gebruik zijn bij de middelbare scholen. Met een vragenlijst worden die boeken gecontroleerd. De des kundigen van het ene land beantwoorden de vragenlijst met betrekking tot de boe ken van een ander land, welke zij in de loop van het jaar ter bestuderding kregen. Zo hadden de Zweden ditmaal de Neder landse boeken te beoordelen, de Neder landers bestuderen de Deense handboeken, de Belgen de Duitse werken. Hun voorlo pige rapporten worden nu ter conferentie behandeld. Een andere commissie belast zich met het opstellen van een lijst, om eenheid te ver krijgen in de termen, welke in de onder scheidene landen worden gebezigd. Over termen als romantiek, nationalisme en der gelijke, die vaak tot verschil van mening aanleiding geven, komt men dan in korte artikelen tot een bepaalde omschrijving en betekenis. Napoleon, vier versies In de conferentie van Calw in 1953 werd het voorbereidende werk gedaan. In Oslo behandelde men in 1954 de middeleeuwen, i in 1955 de renaissance en de hervorming, in 1956 de zeventiende en achtiende eeuw. Thans wordt an Scheveningen de Franse I revolutie en de geschiedenis tot 1870 onder de loep genomen. Het volgend jaar in In- stanboel komt de periode van 1870 tot de j datum van de oprichting van de Raad van Europa aan de orde. Een der gedelegeerden merkte op dat j men wil komen tot een zuiver beeld in de geschiedenisboeken en daaruit het bekrom- pen nationalisme verwijderd tracht te hou- j den. Een Noorse gedelegeerde vertelde over zijn indrukken uit de geschiedenisboeken met betrekking tot de terugtocht van Napo leon over de Berezina in 1812. In Franse geschiedenisboeken las hij, dat men de vei lige terugkomst dankte aan de Franse gene raal Leblay en de sappeurs. In Zwitserse boeken heet het, dat men zulks dankte aan het heldhaftig optreden van een Zwitsers regiment, en in België werd wel de naam van de Franse generaal genoemd, maar waren de heldhaftige soldaten veranderd in Nederlanders. In een aantal landen is van de aanbeve lingen en resoluties reed gebruik gemaakt bij nieuwe boeken of herdrukken.. Men moet rekening houden met het feit, dat het vaak een tijd duurt alvorens nieuwe hand boeken worden uitgegeven, vooral nu er in vele landen in de laatste jaren nieuwe leer boeken werden uitgegeven. Maar belangrijk is ook, da.t de leraren in de geschiedenis daarover worden ingelicht en er bij hun geschiedenisonderwijs gebruik van kunnen maken. Het Nederlandse sanatorium in Davos (Zwitserland) bestaat zestig jaar. Ter vie ring van dit jubileum is er op 12 oktober een reünie van oud-patiënten, waarvoor men zich kan opgeven bij de Vereniging tot behartiging der belangen van Neder landse longlijders, Dr. Kuyperstraat 10, Den Haag. Het Nederlandse sanatorium in Davos werd in september 1897 geopend. Het had een capaciteit van 30 bedden. Thans kan men er 160 patiënten opnemen. Een nieuwe afdeling kan 45 astmalijders herbergen. De Nederlander Peter Plantenga, die zelf zijn gezondheid in Davos hervond, legde de grondslag voor het Nederlands sana torium. Het nieuwe in 1940 geopende ge bouw dat 1560 meter boven de zeespiegel ligt, is het oudste Nederlandse sanatorium voor t.b.c.-lijders en reeds duizenden, meestal minder draagkrachtige patiënten, werden daar behandeld en zijn in de loop der jaren als genezen ontslagen. De medi sche afdeling met zijn longfunctielabora torium, die in 1951 werd geopend, gaf het sanatorium een grote faam zodat ook de Zwitsers thans hun moeilijke gevallen aan de aldaar werkzame artsen voorleggen. De begroting van het Zuiderzeefonds mteert voor 1958 op de gewone dienst '1.572.720 en op de buitengewone dienst f 89.064.660. Het totaal aangevraagde bedrag is f 10.400.000 lager dan voor 1957 werd toe gestaan. De gewone dienst kan met rond f 1,7 miljoen verminderd worden door teruggang van verplichtingen van de Zuiderzeesteunwet. Het beoogde elf jarenplan voor de vol tooiing van Oostelijk Flevoland en het negenjarenplan voor de waterbouwkun dige werken van de Markerwaard wordt gehandhaafd. Het ligt in de bedoeling van de Markerwaard eerst de dijk Marken LelystadEnkhuizen te voltooien en daar na in vier jaar de dijk tussen Marken en Enkhuizen. De brugverbindingen tussen Noordholland en de Markerwaard benoor den Amsterdam en die tussen Oostelijk Flevoland en de Noordoostpolder bij Zwol- sehoek zullen dan ook klaar moeten zijn, evenals de sluizencomplexen bij Enkhui zen en in het OostvaardersdieD bij Lely stad. De sluisbouw kan in 1958 beginnen. In een schakelstation van het gemeen- elijk elektriciteitsbedrijf in Den Haag is gisteren een 27-jarige hulpmonteur, P. '3ronk uit Scheveningen, in aanraking ge komen met een hoogspanningsleiding. Hij werd zeer ernstig gewond en is korte tijd na zijn opneming in een ziekenhuis over leden. Als gevolg van het ongeval ontstond kortsluiting, waardoor in vrijwel geheel Den Haag, met uitzondering van het Be noordenhout, het Bezuidenhout en het Spoorwijkkwartier, de stroom uitviel. Pas na een half uur was de stroomvoorzie ning hersteld. De Haarlemse rechtbank liet vanmor gen op het terrein van de Hoogovens te IJmuiden het_ ongeval voor zich reconstrueren dat op 28 januari het leven kostte aan de 48-jarige grond werker G. de Bie uit Wieringen. Een 35-jarige chauffeur uit Velsen was tijdens een proefrit op een groep weg werkers ingereden, doordat hij inplaats van op de rem op het gaspedaal had getrapt. Hem was dood door schuld Leeuw bij zijn conclusie: vrijspraak. ten laste gelegd. De foto toont op de voorgrond een vrachtauto van hetzelf de type als waarmee de verdachte de proefrit had gemaakt. In het midden van de groep op de achtergrond, de president van de rechtbank, mr. E. J. W. Top. Geheel links de substituut officier van justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo. De officier bleef na dit onder zoek'bij zijn eis: twee maanden hechte nis en de verdediger, mr. G. J. H. de De toneelgroep „De Schouwspelers" zal in oktober tien jaar bestaan. De voorkeur van dit gezelschap ging in de afgelopen jaren uit naar Nederlandse stukken en om het goede Nederlandse toneelstuk te pro pageren wil het bestuur nu komen tot de oprichting van een nieuwe stichting met deze doelstelling. Naar de directeur van „De Schouwspelers", de heer Th. van Duyn, mededeelde, is dit voornemen met sympathie ontvangen door de Bond van Nederlandse Auteurs en de Bond van Ne derlandse Schouwburgdirecties. Bovendien hebben enkele provincies subsidies in het vooruitzicht gesteld. Op 17 oktober zal het tien jaar geleden zijn, dat de stichting „Donemus" met haar werkzaamheden ten behoeve van de he dendaagse Nederlandse scheppende toon kunst een begin maakte. Ter gelegenheid van dit tweede lustrum zal Donemus een drietal concerten worden aangeboden, res pectievelijk op 16 oktober door 't Utrechts Stedelijk Orkest, 22 oktober door het Ne derlands Kamerkoor en 29 oktober door Alma Musica en Hollands' Strijkkwartet'. Alle uitvoeringen worden gegeven in het Concertgebouw te Amsterdam. Tevens zal een uitgebreid programmaboekje getiteld „10 jaar Donemus" worden uitgegeven bij „Het Spectrum" in Utrecht. Naast de pro gramma's treft men daarin een verslag over de afgelopen tien jaar, benevens een aantal artikelen van bij „Donemus" aan gesloten componisten. TIENDUIZENDSTE BEZOEKER VAN ANTIEKBEURS MELDT ZICH NOG De tienduizendste bezoeker van de Oude Kunst- en Antiekbeurs in het stedelijk museum „Het Prinsenhof" in Delft, die zondagmiddag wegens de grote drukte on vindbaar bleef, heeft zich thans gemeld. Hij is de heer D. Elias uit Eindhoven, die in de krant had gelezen dat hij met zijn toegangskaartje no. 27523, dat hij nog in zijn zak had, de tienduizendste was ge weest. Als aandenken wordt hem een boek over meubelkunst van dr. Anna Berend sen toegezonden. REDWOOD CITY (UP) De politie van Redwood City in Californië houdt zich op het ogenblik bezig met de moord op de echtgenote van de in Nederland geboren botenbouwer Joseph Hartog. Diens vrouw Carola (44 jaar) overleed dinsdagavond vier uur nadat een man haar op een een zaam strand had aangevallen. Zij heeft echter nog lang genoeg geleefd om haar moordenaar te kunnen beschrijven als een man van donker uiterlijk, met golvend haar, gekleed in een oranje shirt en rijdend in een oude groene auto. Zij zei dat de man haar van achteren genaderd was en haar geld had geëist. Zij had twaalf dollar uit haar portemonnaie gehaald en die de man voor de voeten geworpen. „Nu ga ik je vermoorden", had de man geroepen. Hij had haar de keel dichtgedrukt tot zij het bewustzijn verloor. Ook had hij haar met een mes gestoken. Na enige tijd kwam mevrouw Hartog tot bewustzijn. Zij strompelde naar een boer derij maar stierf enkele uren later in een ziekenhuis in de stad San Mateo. De dok ters vonden drie kleine steekwonden in de borst twee in het hart en een er vlak onder. Een lijkschouwing toonde aan dat de wonden veroorzaakt zijn door een lang dun mes, waarschijnlijk een chirurgisch instrument. Mevrouw Hartog was in Duitsland ge boren, doch in Nederland opgevoed. In 1940 huwde zij met de zoon van Arnold Hartog, eigenaar van een grote margarine- fabriek. Na de oorlog kwamen de Hartogs naar Californië en vestigden zich in een deftige buitenwijk op enkele kilometers ten zuiden van San Francisco. Het echt paar heeft drie jonge kinderen. Tot 25 september wordt in het Rijks museum in Amsterdam de tweejaarlijkse gemeenschappelijke vergadering gehouden van de commissie voor restauratie van schilderijen en het comité voor museum laboratoria van de internationale mu- seumraad. (Van onze correspondent in Rome) EEN REIS VAN DE PRESIDENT der Italiaanse republiek, Giovanni Gronchi, en van de minister van Buitenlandse Zaken, Pella, naar Teheran heeft heel wat opschudding verwekt, en daar is ook wel reden voor. Zowel in Italië zelf, als in het buitenland, vooral in Amerika, wordt critiek geoefend op de buitenlandse poli tiek van het land, zoals die zich in de laatste tijd heeft ontwikkeld. De liberalen, en in mindere mate ook de republikeinen, de sociaal-democraten en een deel der christen-democraten, spreken over het „neo-atlantisme" van Pella en zien daarin een gevaar voor de bestendiging van de politiek, die door graaf Sforza en De Gasperi werd uitgestippeld. De liberalen gaan daarbij zelfs zo ver, dat zij Gronchi verwijten, dat hjj zich als hoofd van de staat in politieke vraagstukken mengt, die tot het domein van regering en parlement behoren. Wat dit laatste punt betreft, is h£t nodig te weten, dat de Italiaanse grondwet de bevoegdheden van het staafsjioofd niet in bijzonderheden omschrijft. De wetgever heeft kennelijk gedacht aan een republiek in de Franse zin en zo heeft ook president Einaudi zijn taak steeds opgevat. Maar Gronchi die een andere mentaliteit heeft, neemt bij verscheidene gelegenheden het woord, laat zich zelfs interviewen en zegt zijn mening. Zolang zij zelf regeringspartij waren, hebben de liberalen daar niets op aan te merken gehad. Thans, in hun af keer van de regering-Zoli, vallen zij niet alleen de ministers aan, maar ook het staatshoofd. In ieder geval is er te Teheran niets ernstigs gebeurd. Het slotcommuniqué van de besprekingen zegt nadat dit reeds tweemaal tijdens het verblijf der Italiaanse gasten in de Perzische hoofdstad was ver klaard dat de beide landen trouw blij ven aan hun bondgenootschappen, Italië dus aan de Noordatlantische Verdrags organisatie en aan de verdragen met de Westeuropese landen, Perzië aan het ver drag van Bagdad. Er zal politieke en eco nomische samenwerking tussen de twee bestaan, voor zover dit mogelijk is binnen het kader dier verdragen. In een pers conferentie heeft minister Pella dit nog eens uitdrukkelijk herhaald. Delicate positie Maar als men vraagt of die persconfe rentie geheel bevredigend was, dan moe ten wij dit ontkennen. Pella heeft op uiterst voorzichtige wijze alle vraagpunten omzeild. Het NAVO-verdrag heeft onge twijfeld een harde klap gekregen toen Amerika inzake de kwestie van het Suez- kanaal een geheel andere houding innam dan Frankrijk en Groot-Brittannië. Een ogenblik leek het zelfs of Amerika en de Sovjet-Unie tezamen partij zouden kiezen tegen Parijs en Londen. Italië heeft eeuwenoude betrekkingen met de landen van het Nabije Oosten, is verder ten nauw ste verbonden met Amerika, maar even zeer met Frankrijk. Het gevolg was, dat, zowel de Italiaanse regering als de pers (de uiterst-linkse en uiterst-rechtse bladen buiten beschouwing gelaten) zich er van onthielden in dat geschil partij te kiezen. Veeleer was er een neiging merkbaar tot bemiddelend optreden. Maar een land, dat zich in de positie bevindt van Italië, kan onmogelijk zijn goede diensten aan ande- ren opdringen. Het kan ten hoogste zeer j onofficieel laten doorschemeren, dat het, mits beide partijen dit wensen, bereid is ze aan te bieden. Niemand heeft Italië be middeling gevraagd en de tussen Amerika en de beide Westeuropese mogendheden gerezen moeilijkheden zijn bijgelegd. De kwestie van het Nabije Oosten blijft echter bestaan. Tevens heeft Italië, en niet Italië alleen, uit het gebeurde de gevolgtrekking kunnen maken, dat het NAVO-verband verre van hecht is. Geweldige opschudding Voor Italië is de oostelijke helft van de Middellandse Zee en het Nabije Oosten een gebied, waarmede oude en vriendschappe lijke betrekkingen bestaan. Zo kon in het brein van Enrico Mattei, de voorzitter van de petroleum maatschappij ENI de ge dachte rijzen de behoefte aan petroleum voor de Italiaanse raffinaderijen op meer rechtstreekse wijze op te lossen. Toen be gonnen de besprekingen met Teheran, die de instemming hadden van de Italiaanse regering en vooral van president Gronchi. Italië heeft daarbij belangrijke concessies gekregen en zal op drie plaatsen in Perzië Verduistering. De Rotterdamse recht bank heeft twee aannemers uit Gouda ieder een boete van f 15.000 opgelegd we gens verduistering. Zij hadden partijen puin en gebruikte straatstenen weggehaald, afkomstig van een werk dat zij voor de Rijkswaterstaat uitvoerden. De rechtbank legde geen gevangenisstraf op, omdat het „sommige aannemerskringen niet duide lijk is, dat dergelijke feiten strafbaar zijn". Brug. De Rijkswaterstaat heeft aan besteed het bouwen van een brug van ge wapend beton over de Arnhemse Allee in Arnhem. De brug vormt een schakel in de nieuwe verbinding naar het Westduitse in dustriegebied als verlengstuk van de grote weg Utrecht-Arnhem. Laagste inschrijfster was de n.v. Nederlandse Aannemingmaat schappij H. F. Boersma in Den Haag met f 627.700. Het hoogst werd ingeschreven door Chr. Nielsen te Den Haag met f694.000. Slapende nachtportier. De Centrale Raad van Beroep heeft uitspraak gedaan in de zaak van een nachtportier van het gemeenteziekenhuis te Den Helder, die disciplinair gestraft was omdat hij op een nacht slapende in een gemakkelijk stoel in het ketelhuis was aangetroffen in plaats van in de portiersloge. B. en W. hadden hem overgeplaatst in minder verantwoor delijke, maar ook minder betaalde functie. De Centrale Raad verwierp het beroep van de ex-portier. boringen gaan verrichten.Het heeft daar bij geen rekening gehouden met de alge meen door de wèsterse landen gevolgde regel, dat de „royalties" voor landen als Irak, Perzië en Saoedi-Arabië vijftig per cent bedraagt. Italië stelt aan de Perzen 75 percent van de winst in uitzicht en is zelf tevreden met 25 percent. Dat heeft een geweldige opschudding verwekt in petro leumkringen, voor in Amerika. Enrico Mattei heeft al in 1947 een ern stig conflict gehad met de Standard Oil of New Jersey en haar dochtermaatschap pijen. Het ging toen over concessies in Italië zelf. Mattei is daarbii de Amerikanen te slim af geweest en de ENI, toen nog een onbeduidende en vrij avontuurlijke onder neming, is nu, dank zij de grote hoeveel heden aardgas in de Povlakte, die de ge hele Italiaanse industrie een ander aanzien heeft gegeven, een bloeiende maatschappij. Minister Pella is van mening, dat dit pe- troleumgeschil geen politieke gevolgen zal hebben. „Washington zal er ongetwijfeld meer waarde aan hechten, dat Italië en Perzië tot groter welvaart geraken en daardoor steviger staan tegen communis tische verleidingen en gevaren, dan dat de petroleum-trusts hun monopolie onaan getast kunnen bewaren", zo zei hij. Geen politieke gevolgen? Dit klinkt meer optimistisch dan over tuigend. In ieder geval is de Amerikaanse pers heel weinig te spreken over de nieuwe economisch-politieke ontwikkelingen in Italië, Washington zwijgt tot nu toe, maar dat kan men moeilijk ten gunste van Italië uitleggen. Ook in Groot-Brittannië gaan stemmen op tegen het Italiaanse initia tief. Zouden de bestaande maatschappijen op den duur genoodzaakt worden eveneens de „fifty-fifty"-basis te vervangen door 75 tegen 25 percent, dan zou het leven in geheel Europa en vooral in Groot-Brit tannië veel duurder worden, zo schreef de Manchester Guardian. Dit blad neemt dus als vanzelfsprekend aan, dat de petroleum- maatschappijen in dat geval even grote winsten moeten blijven maken als tot nu toe Maar zowel Amerikanen als Britten ver geten er op te wijzen, dat het voor een Italiaanse maatschappij gemakkelijker is grootmoedig op te treden. Voorlopig is alles nog in voorbereiding, maar aangenomen dat de ENI in Perzië werkelijk belangrijke hoeveelheden petroleum vindt en die in Italië laat raffineren, dan komt het er heel weinig op aan dat die olie wat duurder wordt. In Italië immers zijn de prijzen van petroleum en benzine verreweg de hoogste ter wereld en hoeveel miljoen ton de ENI ook te verwerken krijgt, wij ge loven niet het ooit te zullen beleven, dat die prijzen zullen dalen. In Amerikaanse petroleumkringen meent men, dat Italië technisch niet bij machte zal blijken de gekregen concessies ren dabel te maken. Het lijkt ons echter, dat men daar de kennis en het doorzettings vermogen der Italiaanse technici onder schat. Als er in de betrokken gebieden petroleum is, dan zullen de Italianen ze wel weten te vinden. Uit politiek oogpunt brengt deze pro- islamitische politiek van Italië, hoe be grijpelijk ze ook is, nog een andere moei lijkheid mee. Als straks voor de UNO de kwestie Algerije in behandeling komt, zal Italië aan een der beide partijen zijn stem moeten geven, aan de Franse bondgenoot of aan de mohammedaanse vriend. Ont houding zou beiden ontstemmen. Kampioen tongvanger Aan de vrijdagmarkt loste de kotter KW 12 een grote vangst tong. De kotter was van vorige week dinsdag gaan varen. Het weekend werd op zee doorgebracht doch er is toen niet gevist. Vrijdag was de Kat- wijker bemanning aan de wal en loste 2580 kilo tong plus een 40 kisten schol. Hoogste De hoogste besomming van dit jaar, door een kotter behaald, komt voor reke ning van de UK 3. Schipper Messemaker uit Katwijk besomde aan de donderdag- markt f 12.500. De schipper had een prach tig schip schelvis. Wel lossen, niet lossen In de nacht van donderdag op vrijdag kwamen bijna gelijktijdig twee makreel trawlers binnen. De Klaas Wijker (IJM 85) had 1300 kisten, de Johannes Polder man (IJM 20) had 1400 kisten makreel. Maar wegens gebrek aan halruimte kon den de trawlers niet eerder dan om acht uur vanmorgen lossen. Later werd be sloten beide trawlers voor de eerste beurt in de zaterdagmarkt te nemen. Uithalen Voor de eerste reis onder de nieuwe eigenaar van de combinatie Krijgsman en Schaap was de trawllogger KW 161 met 300 kisten mooie vis aan de vrijdagmarkt. Schipper Schaap, die ruim 25 jaar op de Willempje (KW 89) gevaren heeft, was best tevreden over het schip. Haringvangsten De vangsten van de vleetloggers waren in de nacht van donderdag op vrijdag: KW 9 met 1, 16 met 10, 140 met 60, 18 met 1, 29 met 2, 39 met 17, 15 met 3, 110 met 85 kantjes. Geen vangst: KW 2, 23, 25, 19, 47, 54, 70, 22, 45,? 175? 67, 86, 130, 151, 41, 44, 43, 97 en,5Ö. De vangsten van de trawlloggers warén: KW6 met 10 thuis- stomend, 7 met 100, 73 met 25, 159 met 34, 48 met 30, 101 met 70, 95 met 20, 123 met 17, 85 met 85 kantjes. Geen vangst: IJM 283, KW 129, 28 en 37. Gemiddelde vangst vleet 6 kantjes en trawl 32 kantjes. Urker aanvoer Door 85 vaartuigen werd woensdag aan de gemeentelijke visafslag te Urk aange voerd 9362 pond aal en paling, prijs f 1,03 f 1,33 per p.; 310 p. snoekbaars f 1f 1,10 per p.; 198 p. baars f 0.70f 0,81 per p.; 351 p. voorn f 0,08 per p.; 1038 bakken nest f 2,50f 3 per bak van 75 pond. Vandaag 7400 kisten De aanvoer te IJmuiden bestond vrijdag uit 7400 kisten vis, waarbij 250 schelvis, 5300 haring, 70 kabeljauw en gul, 70 wij ting, 1000 schol, 25000 kg tong, 70 koolvis, 100 stokkebit, 875 stuks stijve. De trawler „Tzonne" (van 9 sept.) loste 30 kisten makreel, 1470 haring, 10 diversen en 375 stuks stijve kabeljauwen; de SCH. 27 „Onderneming II" (van 5 sept.) 190 kis ten haring, 60 diversen en 40 stuks stijve; de „Dirkje" (van 9 sept.) 1500 kisten haring; de SCH.171 „Corn. Vrolijk" (van 6 sept.); 70 kisten koolvis, 1050 haring, 20 wijting, 25 diversen en 130 stuks stijve van de westkust; de KW. 122 „Arie Ouwehand" (van 10 sept.) met 900 kisten haring, 20 diversen, 200 stuks stijve kabeljauwen en 430 kantjes haring. De rondvis kwam voor namelijk van de KW.161, die 30 kisten schol, 160 schelvis, 40 makreel en 160 stuks stijve kabeljauwen loste. Voor de export De grote, de middel, de zetschol en schol I brachten vandaag te IJmuiden f 55, f 65 per kist op. Grootmiddel tong voor de ex port deed f 4,40-f 4,70, kleinmiddel f 3,25- f 3,40, tong I f 2,70-f 2,80 en slips f 2,40- f 2,80. De grote tong was voor het binnen land en deed f 5,60-f 6. Regels grote kabel jauw maakten f 108-f 90 en kleine f 60- f 50. Het binnenland in De binnenlandse handel ,de export en de industrie namen vandaag haring af. De prijs lag tussen f 11,50 en f 15,50. Alleen wat slechte kwaliteit haring werd opge houden. De kisten grote kabeljauw no teerden f 130, kleine f 116. Grote gul haal de f 40-f 54, middel f 24-f 38, torgullen f 18-f 25. De zwarte koolvis ging weg voor f 81—f 83, grote gullenmaat voor f 30. De leng haalde f 114. Schelvis was van daag gevraagd. Het binnenland nam de grote schelvis voor f 57, grootmiddel voor t 66, kleinmiddel voor f 53, pennen voor f 52 en braadschelvis voor f 37-f 31. De wijting ging van de hand voor f 19-f 28. De schol 2 noteerde f 34-f 45 en de schol 3 f 17-f 31. Wat er komt Voor de zaterdagmarkt waren vanmor gen al vier boten bekend met haring- en makreelvangsten. De „Klaas Wijker" loste niet voor de vrijdagmarkt en voert nu morgen 1040 kisten makreel, 60 schelvis en 25 haring aan; de „Polderman" (van 13 sept.) zorgt voor 1100 kisten makreel, 220 haring, 70 schelvis, 10 wijting en 15 stuks stijve kabeljauwen; de VL. 27 „Burgemees ter Heusdens" zal er zijn met 800 kisten, meest haring en de KW.99 „Maria There- sia" met 500 kisten, meest haring. Oudste boten De oudste boten zijn thans: VL.131 „Pe- tronella" (van 9 sept.), IJM.2 Herman (yan 10 sept.), SCG.153 „Onderneming IV" (van II sept.), Haarlem, Abraham, Emma en SCH.117 „Onderneming III" (van 13 sept.) WELLINGTON (Reuter) De premier van Nieuw-Zeeland, Sydney Holland, heeft besloten onmiddellijk af te treden om ge zondheidsredenen. Holland heeft meege deeld, dat hij zijn besluit op medisch ad vies heeft genomen. Hij wordt opgevolgd door de plaatsvervangende leider van de Nationale partij en vice-premier Keith Holyoake. Holland is 63 jaar. Vorige maand kon digde hij al aan, dat hij zich zou terug trekken na de lopende parlementszitting. In november worden parlementsverkie zingen gehouden. Aagtedijk, 19 te Chalna. Aardijk, 20 te Rotterdam. Abbedijk, 19 te Antwerpen. Aegis, 20 te La Guaira verw. Akkrumdijk, 19 dw. Recife n. Rio de Janeiro. Aldabi, 19 te Santos. Algenib pass. 19 St. Paulsrock n. Antwerpen. Alphard, 19 Ouessant gepass. n. Las Palmas. Alpherat, 19 rede Vitoria. Almkerk, 20 te Suez. Alwaki, 19 v. Alexandrië n. Genua. Amerskerk, 19 te Lorenzo Marques. Amstelbrug, 19 v. Geraldton n. Londen. Amstelpark, pass. 19 Ouessant v. Dakar n. R'dam. Anker, 19 te Rotterdam. Angolakust, 20 te Takoradi. Annenkerk, 18 v. Rotterdam n. Hamburg. Appingedijk, 19 te New York. Argos, 20 v. Rotterdam n. Amsterdam. Ariadne, 19 te Rotterdam. Artemis, 20 te New Orleans verw. Baarn, 22 te Curasao verw. Bawean, 20 te Singapore verw. v. Tj. Priok. Bengalen, 18 v. Colombo n. Djibouti. Beninkust, 18 v. Dakar n. Freetown. Blitar, 20 te Singapore. Blijdendijk, 19 te New York. Boissevain, 20 te Okinawa. Bontekoe, 20 te Siaoe verw. v. Menado. Boschkerk, pass. 20 Minikoi n. Colombo. Calamares, 19 te Cristobal n. Pto. Liberator. Caltex Leiden, 21 te Bandar Mashur verw. Caltex Pernis, 18 v. Abadan n. Rotterdam. Caltex Rotterdam, 18 te Rotterdam. Caltex Utrecht, 19 te Rastanura. Camerounkust, 18 v. Lobito n. Pto. Amboin. Cartago, 19 v. Liverpool n. Rotterdam. Charis, 19 v. Rotterdam n. Bremen. Clavella, 19 v. East-London n. Abadan. Cleodora, 19 te Port Elizabeth. Cottica, 20 te Ponta Delgada. Cradle of Liberty, 19 dw. Aden v. Suez n. Mena Al Ahmadi. Crania, 19 te Curasao. Delft, 19 v. Trinidad n. Amsterdam. Delfshaven, 19 v. Nagasaki n. Singapore. Delfland, pass. 19 Azoren n. Amsterdam. Dorestad. 21 te Curasao verw. Drente, 20 te Suez v. Aden n. Rotterdam. Eemdijk, 19 te Antwerpen. Esso Nederland, 20 te Fawley. Esso Rotterdam, pass. 20 Aden n. Rastanura. Friesland, 19 te Amsterdam. Gabonkust, 18 v. Freetown n. Antwerpen. Gaaila, 19 v. Pladju n. Tandjong Priok. Giessenkerk, 19 v. Singapore n. Bangkok. Graveland, 19 te Amsterdam. Guineekust, 19 220 m. n.n.o. L. Palm. n. Le Havre. Haarlem, 18 v. Rotterdam n. Amsterdam. Haulerwijk, 18 v. Londen n. Baton Rouge. Heemskerk, 19 v. Manilla n. Singapore. Helicon, 18 120 m. z.o. Jamaica n. Miragoane. Hestia, 20 te Baltimore verw. Iberia, 20 te Rotterdam verw. Ittersum, 19 v. Avonmouth, 21 te Ellesmereport verwacht. Jason, 18 380 m. n.o. Paramaribo n. Amsterdam. Java, 19 te Baltimore. Kaloekoe,, 20 te Merauke verw. Karimata, 18 v. Napels n. Genua. Kellia, 18 te Rotterdam. Kennemerland, 19 te Buenos Aires. Kermia, 18 v. Aden n. Rotterdam. Koningswaard, 20 te Dublin. Laagkerk, 19 v. Cochin n. Calicut. Larenberg, 21 te Rotterdam verw. Laurenskerk, 19 te Antwerpen. Maasdam, 20 te Le Havre n. New York. Maashaven, 20 te Rio de Janeiro. Maaskerk, 20 te Aden. Maaslloyd, 19 v. Pladju te Semarang. Macoma, 19 te Abadan. Mataram, 18 v. Rotterdam n. Hamburg. Marisa, 20 te Ceuta verw. Mentor, 20 te Port of Spain. Merwede, 20 te Huil. Merwelloyd, 20 te Tandjong Priok. Moordrecht, 19 dw. Azoren n. Mena Al Ahmadi. Musilloyd, 20 te Belawan. Myonia, 20 te Hongkong. Mylady, 20 v. Aalborg n. Martinique. Nestor, 20 te New Orleans verw. Niasz, 20 te Basrah verw. v. Rastanura. Nieuw-Holland, 20 te Hongkong verw. (dokken). Oostkerk, 21 te Fremantle verw. Oranje, 18 v. Suez n. Aden. Oranje Nassau, 20 te Puerto Limon. Orion, 19 te Beyrouth. Overijsel, 18 v. Rotterdam n. Amsterdam. Ovula, 19 v. Pladju n. Surabaja. Pieter S, 19 te Rotterdam. Poelau Laut, 20 te Penang v. Pt. Swettenham. Polyphemus, 20 te Amsterdam. Prins Willem George Frederik, 19 v. Detroit n. Chicago. Prins Willem II, 19 te Rotterdam. Prins Willem III, 20 te Rotterdam. Prins Willem V, 18 v. Le Havre n. Quebec. Purfina Hellas, 18 dw. Muscat n. Suez. Pygmalion, 18 v. Miragoane n. St. Marque. Rempang, 21 te Calcutta verw. Radja, 19 v. Suez n. Djeddah. Riouw, 19 v. Khorel Mufatta n. Mena Al Ahmadi. Rita, 20 te Pladju. Rijndam, 19 te Rotterdam. Roggeveen, 20 te Lyttleton. Rotti, 24 te Djibouti verw. Rotula, 19 v. Balikpapan n. Tandjong Priok. Ruys, 20 te Santos. Salatiga, 20 te Colombo. Samarinda, pass. 19 Kp. St. Vincent n. N. York. Schouten, 20 te Port Elizabeth. Sirrah, 21 te Karachi verw. n. Rotterdam. Soestdijk, 19 790 m. w. Scilly Isl. n. Antwerpen. Solon, 19 te Punta Cardon. Sommelsdijk, 20 te Rotterdam. Stad Delft, 19 te Rotterdam. Stad Dordrecht, 19 v. Gibraltar n. Savona. Stad Rotterdam, 19 te Birkenhead. Stad Utrecht, 20 te Emden. Stad Vlaardingen, 18 v. Emden n. Narvik. Stanvac Talangakar, 21 te Sungeigerong. Stanvac Riou, 18 v. Aden n. Abadan. Statendam, 18 v. Southampton n. New York. Steen wijk, 24 te Hampton Roads verw. Stentor, 19 te Amsterdam. Str. Lombok, 20 te Durban verw. v. L. Marques. Straat Soenda, 20 te Yokohama verw. Sumatra, 19 te Le Havre. Swartenhondt, 20 te Makassar v. Surabaja. Tabinta, 19 v. Belawan n. Colombo. Tara, pass. 19 Ouessant n. Rio de Janeiro. Tarakan, 19 v. Newport News n. Alexandrië. Tamo, 18 v. Antwerpen n. Buenos Aires. Telamon, 21 te Willemstad verw. Texel, 19 ten anker Surigao. Teiresias, pass. 19 Kp. Guardafui n. Aden. Tiba, 20 te Buenos Aires. Tibia, 20 te Port Elizabeth. Tiberius, 18 te Charleston. Trompenberg, pass. 19 Ouessant n. Trinidad. Vasum, 20 te Port Said. Vlist, 19 te bremen. Waal, 19 te Tunis. W. Alton Jones, 19 90 m. n.w. Alexandrië na"' Philadelphia. Wieldrecht, 18 Aden gepass. n. Abadan. Willemstad, 19 te Amsterdam. Willem Ruys, 20 te Napels. Wonorato, 19 te Los Angeles. IJssel, 20 te Grenada. Zeeland, 19 te New York. Zuiderkruis, 21 te Rotterdam verw. KLEINE V Alcetas, 19 75 m. n.o. Ouessant n. Antwerp i. Algarve, 20 v. Swansea te Rotterdam verw. Att S, 20 v. Manchester te Swansea verw. Bab T, 18 Brunsbüttel gepass. n. Huil. Castor,, 17 v. Hundested n. Norrköping. Elsa, 18 v. Aarhuus te Koeg. Joost, 17 v. Yxpila te West-Hartlepool. Kaap Falga, 18 Kiel gepass. n. Ostrand. Kp. St. Vincent, pass. 18 Brunsbütt. n. Zaandam Marianne, pass. 19 Vlissingen n. Antwerpen. Nero, 19 dw. Lissabon n. Amsterdam. Pavo, 17 Goteborg gepass. n. Zaanda m Phidias, 19 40 m. n.w. Bari v. Reyeka n. Bari. Ponza, 14 v. Zaandam te Kristinehamn. Tilly, 18 Kiel gepass. n. Ostrand. Trio, verm. 20 v. Duinkerken n. Casablanca. SLEEPVAART Barentszee, 18 840 m. z.w. Kp. Verd. eil. naar Puerto Cabello. Friesland, 18 te Rotterdam. Gele Zee, 19 v. Amuay n. Maracaibo. Hudson, 18 Socotra gepass. n. Calcutta. Humber, 19 Wight gepass. n. Port Harcourt. Noordholland, 19 640 m. w. Fayal n. Engeland. Oostzee, 19 150 m. w.z.w. Jamaica n. Maracaibo. Thames, 19 80 m. z.z.w. Lissabon n. Perz. Golf. Titan, 19 90 m. z.o. Kay West n. Europa. Tyne, 19 60 m. w.n.w. Djeddah n. Kuwait. Witte Zee, 18 Socotra gepass. n. Port Moresby.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 11