Mode Televisie Vier jonge inbrekers uit Velsen voor Haarlemse rechtbank 1L H. J. MAERTENS N.V. Door weigering van de KNZB geen „tunnel-zwemfeest" van den Berg Uw bril klaar terwijl u wacht J. DE BOER - Mr. Gevangenisstraffen van twee jaar tot vier maanden met aftrek geëist H. J. MAERTENS N.V. presenteert Amsterdamse Beurs DE BEURS van gisteren 13 ploegstoffen gamy ruitjes Duizendpoot in de Velser tunnel Pieter Vermeulenschool in herfsttooi Burgerlijke Stand Heemskerk Haarlemse rechtbank Koopman veroordeeld wegens bedreiging Duitser ging met gestolen auto's uit inbreken Haarlemse rechtbank Moeizaam transport van wederspannige in Beverwijk Politieman kwam uit strijd met gescheurde rib EFKU-Volksmachine prijs f 499.- F. C. KUIPERS NAAIMACHINES VERLOVINGSRINGENSPECIALIST DE MARTIN UITTENBOGAARD BEVERWIJK PARAPLU I E'S FAIVSA PHILIPS AUTORADIO AUTORADIO SPECIALISTEN Nieuwe Groenmarkt 2 - Haarlem - Tel. 15229 Opnieuw een ton geleend geld in Velsens kas Castricums polders bijna blank IJmond-handballers kunnen aan de slag VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1957 A nVERTENTIE marktplein 7 en Zoals w|j enige tyd geleden reeds meld den zal men in de Velser tunnel ten be hoeve van gestrande automobilisten de be schikking krijgen over twee takelwagens die in de nabijheid van de tunneleinden zullen worden gestationeerd. De lichte ta kelwagen heeft aan de achterzijde een hefvermogen van drie ton en aan de voorzijde van 850 kilo. De zware takel wagen, die onlangs in aanwezigheid van talrijke autoriteiten in de tunnel is „uit geprobeerd", heeft aan de voorzijde een hefvermogen van bijna vier ton en aan de achterkant een vermogen van niet minder dan vijftien ton. Deze beide wagens zijn geelgcschilderd evenals de „duizendpoot", de wondcrwagen, die bediend zal worden door de brandweer van Velsen en die be stemd is voor het onderhoud van de tun nel. Deze auto, die door een Nederlandse carrosseriefabriek is gebouwd kan ge bruikt worden voor duizend en één moge- lykheden. Aan de rechterzijde van de auto bevin den zich vijf roterende borstels, bestemd voor het schoonmaken van de wanden van de tunnels. In deze borstels is een toevoer leiding voor water en zeep aangebracht. De wagen kan bovendien door middel van een watertank van drieduizend liter gebruikt worden voor het schoonspuiten van het wegdek, de auto bezit voorts een rolborstel, een pomp met sproei-inrich- ting, bergruimtes voor lampen en ver lichtingsarmaturen en tanks voor vloei bare zeep en voor schuimvloeistof zodat de wagen ook nog kan assisteren bij de bestrijding van branden. Daarom beschikt dit manusje-van-alles ook over een luide sirene en een blauw knipperlicht. Op het dak van de „duizendpoot" be vindt zich tenslotte een hefbaar montage platform met behulp waarvan de t.l.-lam pen in en buiten de tunnel kunnen wor den verwisseld. Buiten de tunnel kan dit platform namelijk tot acht meter boven de rijweg worden geheven. ADVERTENTIE ALLEEN BIJ LANGE NIEUWSTRAAT 789 PRISMA-KIJKER 7x50 ƒ135.— (Shows, snufjes en alles wat verdei In het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) De première van de haute couture-col- lectie van de Italiaanse mode-ontwerpster Germana Marucelli, in de salons van het bonthuis Van Daal Meyer op de Keizers gracht te Amsterdam, was een succes. Met haar drie eigen mannequins en nog drie uit ons eigen land, toonde ze haar nieuwe collectie, aangevuld en verlevendigd met kostbare fourrures van Van Daal. Het streven van deze Italiaanse mode ontwerpster om een eigen mode te ontwer pen, die geheel los staat van die in Paarijs, is volledig geslaagd. Ze heeft zoveel moge lijk het vrouwelijk silhouet weten te be waren en haar spel van draperen en vor men met het materiaal heeft meestal tot verrassende resultaten geleid. Enkele dis sonanten, zoals het overdadig toepassen van draperieën in de rok en tè lange hals uitsnijdingen, ontnamen toch niet aan haar composities het stempel van originaliteit. De tuniek-lijn kenmerkt zich door een sluiting, die slechts even tot onder het mid del gaat, een loshangend pand over de rok of twee afhangende sjerpstukken op strak ke rok. Als garnering blijkt fluweel zeer ge liefd te zijn: een bruin satin duchesse japon was met zwart fluweel afgezet, evenals een zwarte wollen kanten japon met rode satijnen ondergrond. Iets nieuws was haar maiskolflijn, die tot uiting kwam in een mantel met grote afstaande kraag, die met een groteske punt op het lijfje was beves tigd. Het kon ons maar matig bekoren, en is door haar verzwarend effect alleen maar geschikt voor de zéér slanken. De draperieën waren in allerlei varia ties toegepast en zeer favoriet in haar col lectie. De strakke rok met splitjes was meestal voorzien van een los vóór of ach terpand, dat voor de nodige loopruimte moest zorgen. Aardige vondsten als stola in strikmodel en hoedjes in twee kleuren gaven haar collectie iets zeer persoonlijks en aparts. De kostbare collectie bontmantels van Van Daal Meyer vertoonden ook veel van de nieuwe mode-lijnen. De moderne af staande kraag was meestal van een ander soort bont, en aan de hals opgevuld met een strakke opstaande col van hetzelfde materiaal als de mantel. De originele kraagverwerkingen, loopsplitjes en laag- aangebrachte ceintuurs door lusjes gehaald, bewezen dat ook in bont de nieuwe mode lijnen doorgevoerd worden. Dat dit op een smaakvolle wijze kan gebeuren bewees ons de collectie van Van Daal Meyer. Katy Sneller dan het geluid vliegen deze AVRO-„Vulcan"-bommenwerpers van de Royal Air Force van Groot-Brit- tannië. Met hun delta-vleugels zijn het de eerste toestellen van deze soort ter wereld. „Sans Atout" in de wintercompetitie De bridgeclub „Sans-Atout" is de win tercompetitie begonnen. De uitslagen van de eerste wedstrijd waren: Groep 1: 1. G. PlooyJ. Groot 621/2; 2. G. Haver—A. Worst 57; 3. W. en G. de Boer 56 1/2; 4. R. Oosterhout—H. Ooster veen 56; 5. J. Hamers—J. v. Zutphen 55; 6. de heer en mevr. Vollaerts 52 1/2; 7. mevr. TabakD. Biben 52; 8. J. BosJ. Bloemendaal 511/2; 9. J. StalsJ. de La- lijne 49 1/2; 10. de dames Kok—Reymers 47. Groep 2: 1. J. Blom—J. Nijman 53 mp.; 2. C. en B. Hoogeboom 50; 3. J. KrabG. C. Tabak 411/2; 4. N. Hendriks—J. Koop manschap 40; 5. K. v. d. ZonB. Groot 40; 6. Ph. v. GroningenA. Worst 40; 7. R. Hoen—J. Kerkhof 37 1/2; 8. de dames Bel termanTabak 35. Geen spreekuur van wethouder De Velsense wethouder van openbare werken, de heer Verbeek, heeft op don derdag 26 september a.s. geen spreekuur. De substituut-officier van Justitie by de Haarlemse rechtbank mr. dr. R. W. H. Pitlo eiste donderdagmorgen gevangenis straffen van twee jaar tot zeven maanden met aftrek waarvan drie voorwaardelijk tegen vier jeugdige inbrekers, die in de maanden mei en juni van dit jaar ver schillende inbraken in IJmuiden zouden hebben gepleegd. De tenlastelegging vermeldde inbraken en diefstallen bij „Plastic Packing", waar bij zij f200 hadden weggehaald, de Vis- serij school, het scheepstimmerbedrijf Mul der en Rijke, de Hoogovens, de factorij Parlevliet, de Centrale Bakkerij en een haringinleggerij. De zwaarste straffen werden geëist tegen een 24-jarige los-arbeider, die de leiding van de bende had, en tegen een 18-jarige los-arbeider. Er werd tegen hen respectievelijk anderhalf jaar gevange nisstraf en twee jaar jeugdgevangenis ge- eist. Hun raadslieden, mr. W. N. Felhoen Kraal en mr. J. O. Baron vestigden de aan dacht op hun milieu en bepleitten matiger straffen. De derde van het stel, een 18-jarige machine-bankwerker, in wiens voordeel het pleitte dat hij zich slechts aanvanke lijk had laten meeslepen, maar nog vóór de politie er aan te pas kwam, het beden kelijke gezelschap de rug toekeerde, hoor de een jaar met aftrek, waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar tegen zich eisen. Zijn raadsman, mr. A. Beets, deelde mede, dat de jongeman thans in een heel wat gezonder omgeving verkeert en ver zocht het onvoorwaardelijke deel van de straf te beperken tot de in voorarrest door gebrachte maanden. De vierde was een 18-jarige leerling lasser, een broertje van de reeds in het begin genoemde hoofdschuldige, voor wie de inbraken meer een opwindend spel waren geweest. Hij drong bijvoorbeeld in zijn eentje in de Centrale Bakkerij binnen om er koek weg te halen en onmiddellijk te consumeren. Bij andere kraakjes stond hij op de uitkijk. De officier van Justitie eiste tegen hem zeven maanden met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Het probleem met deze jongen en zijn oudere broer was Gisteravond werd de herfsttentoonstel- ling in de Pieter Vermeulenschool geopend door het hoofd der school, de heer M. de Kool. Voor de kinderen, die opgroeien in deze industriestad van flats en fabrieks schoorstenen is het hoogst noodzakelijk, om hen opzettelijk met flora's kinderen in aanraking te brengen. Zodoende hoopt men ook via de school de zorg voor en de liefde tot de natuur bij de komende gene ratie aan te kweken. Direct na de opening was de toeloop van het publiek zo groot, dat men de belangstellenden slechts in partijen kon toelaten. Onder de talrijke aanwezigen bevond zich ook de Velsense wethouder van financiën, de heer Ab de Jong. Behalve de gebruikelijke prijzen wordt aan de daarvoor in aanmerking komende inzenders(sters) vanwege „Flo- ralia Velsen" een diploma uitgereikt. De prijzen worden op de school aan de kin deren ter hand gesteld. De organisatoren van deze unieke verzameling, die tot een artistiek geheel was saamgevoegd, mogen op een zeer geslaagde avond terugzien. GEBOREN: Jacques G. z. v. J. G. Schol- tens en D. A. Honing te Castricum; Robert H. C. z. v. H. C. Rumping en A. Muller te Beverwijk; René z. v. J. H. Janssen en A. Rees; El vera d. v. J. Hartogh en F. de Waard te Velsen; Margaretha C. M. d. v. A. Castricum en M. J. de Groot te Castri cum; Derk z. v. H. Vosgezang en E. Pas- schier; Cornelia M. G. d. v. H. J. Duiven voorde en P. C. Beentjes; Mercellino G. W. z. v. G. C. Kleyne en C. M. Kempers te Beverwijk; Martha A. M. d. v. J. J. Bekker en A. M. Zonneveld; Wilhelmus C. J. z. v. J. C. v. d. Zon en J. M. Bakker te Velsen; Wilhelmina M. d. v. L. Ellens en F. Wulp te Beverwijk; Günther W. z. v. W. Theiner en A. Boxtorff te Castricum; Marion R. d. v. R. Peys en M. Tuinier te Castricum; Franciscus P. z. v. G. W. Kuyper en M. Oudejans te Castricum. ONDERTROUWD: M. Heine te Bever wijk en C. A. Beentjes. GETROUWD: J. W. Schaaper te Assen delft en M. Bruin; J. M. Verrijzer te Heem stede en M. A. Peterse; C. H. Dekker te Beverwijk en T. W. Stengs. OVERLEDEN: J. Does, 64 jaar, wedn. van J. C. Wispelaar. dat de ouders geen toezicht van de reclas sering wilden aanvaarden. De raadsman van de jongste, mr. J. F. M. M. Brons, deelde echter mede, dat zijn werkgever, die in het gezin zeer gezien is, gaarne het toezicht op zich zou nemen. Hij vroeg clementie voor deze jongste, wiens misdrijven volgens hem slechts aan „domme infantiliteit" toe te schrijven zijn. Deze was pas zeventien jaar toen hij de feiten pleegde. De rechtbank zal 3 oktober in deze vier zaken uitspraak doen. De Haarlemse rechtbank heeft heden morgen een 27-jarige koopman, tegen wie wegens een poging tot zware mishande ling een gevangenisstraf van acht maan den met aftrek geëist was, veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden. De rechtbank achtte bedreiging met zware mishandeling, wederspannigheid, mishan deling van een agent van politie en ver nieling bewezen. De jongeman was ih de late avond van zeven mei van dit jaar met zijn auto voor een op de Bloemendaalseweg staande boom naar de Militairenweg te Overveen gereden, door een stopsein van een politie man gereden en verder op de Zeeweg weer spannig geworden ten overstaan van twee politiemannen, die hem inmiddels met een auto hadden achterhaald. Daarbij had hij onder meer zijn auto gestart, ge reden in de richting van een der politie mannen, die nog juist opzij kon springen. De politie had echter zijn rijbewijs in handen dat was de reden waarom de jongeman toch weer naar het politiebu reau reed. Daar werd hij onmiddellijk in een vertrek opgesloten, waar hij ook da delijk weer uitkwam door een aantal rui ten te verbrijzelen. Hij ging er eerst van door maar keerde terwille van dat rijbe wijs opnieuw terug, waarop hij steviger werd ingesloten. Zijn verdediger, mr. S. Groen, had dit optreden van de verdachte een reactie genoemd op politieel ingrijpen, dat wel gerechtvaardigd was, maar op zo'n ongelukkig tijdstip kwam, namelijk toen hij voor het eerst na wekenlang over stelpt te zijn geweest met werk enige ogen blikken met zijn verloofde alleen was. Hij had op een voorwaardelijke straf aange drongen. Meineed Een Haarlemse glashandelaar, die ervan verdacht werd in een echtscheidingspro cedure een meineed te hebben gepleegd, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van negen maanden; de officier van Justi tie had een straf van zes maanden geëist. Andermans bromfiets verkocht Een loodgieter uit Haarlem, die zich te verantwoorden heeft gehad wegens dief stal van een bromfiets, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek van voorarrest. Hij leende de fiets van een kennis om er een proefrit mee te maken. De rit leidde echter naar het Waterlooplein, waar de bromfiets ver handeld werd. De 27-jarige Duitser, die maandagnacht te Heerlen door de politie op heterdaad werd betrapt, toen hij probeerde de etalage van een juwelierszaak leeg te roven, heeft bekend, tijdens zijn verblijf in Nederland nog meer inbraken en diefstallen te hebben gepleegd. Nadat hij illegaal ons land was binnen gekomen, was hij naar Eindhoven gereisd, waar hij uit een geparkeerde wagen een fototoestel stal. Zijn poging de wagen te starten mislukte en daarom ging hij achter het stuur van een andere auto zitten reed naar Hilversum, waar hij inbrak in een woning. Zijn buit bestond uit geld, een gouden ring en een gouden horloge. Ver volgens reed hij naar Valkenburg, waar hij de auto verwisselde tegen een betere. Hier mee reed hy naar Heerlen, waar hij ten slotte werd gearresteerd. ZAP—ADO '20 In de uitwedstrijd tegen Z.A.P. verschij nen de Heemskerkers in de volgende op- steling: Burger; De Graaf en A. v. Tunen; Welboren, Jac. Dam en Groot; T. Dam, N. v. Tunen, C. v. Duivenvoorde, De Wit en V. d. Kolk. Voor de Haarlemse rechtbank stond donderdag een 36-jarige los werkman uit Beverwijk terecht, die verdacht werd van het fietsen onder invloed van sterke drank, wederspannigheid en mishandeling van een politieman. Er werd een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd, tegen hem geëist. Hij had in de Kerkstraat in Beverwijk een aanrijding gehad met een motorrijder en was later door een politieman aangehouden, die hem sommeerde mee te gaan naar het politie bureau. Daarbij had hij nogal tegengespar- teld, hetgeen er toe leidde, dat de politie man een gescheurde rib kreeg. De officier van justitie noemde hem „een vooraan staande dronkaard" en herinnerde er aan dat hij in alle café's in Beverwijk op de zwarte lijst stond. Gezien het feit dat de man een gezin met zes kinderen heeft achtte de officier van justitie het niet uitgesloten, dat dit gezin nog eens onder curatele zou moeten worden geplaatst. De raadsman van de verdachte, mr. J. F. M. M. Brons achtte het onder invloed fietsen nauwelijks bewezen. De politie had de aanrijding niet gezien en het was vol gens de raadsman geenszins onmogelijk, dat de motorrijder de botsing had ver oorzaakt vooral gezien het feit, dat deze hem had verzocht het geval „stil" te hou den aangezien hij geen rijbewijs had. De wederspannigheid komt volgens mr. Brons in een ander licht te staan, wan neer men weet, dat de politie hem de reden van zijn ontbieding op het bureau niet be kend had gemaakt. De politie is volgens hem op een ontactische manier geweld gaan gebruiken om de man mee te krijgen, maar van opzet van de zijde van de ver dachte was volgens de verdediger geen sprake. Deze vermeldde voorts dat de ver dachte volgens het medisch consultatie bureau iemand is, die iedereen graag mag en die veel voor anderen over heeft. Hij heeft al heel lang tegen zijn drinkgewoon te gestreden en liet zich daarom vrijwillig op de „zwarte lijst" zetten. Mr. Brons achtte geen termen aanwezig om de man nog langer te laten zitten en verzocht de in preventief doorgebrachte tijd hem als onvoorwaardelijk aan te rekenen en de eventuele rest als voorwaardelijk. De officier van justitie protesteerde tegen de in het pleidooi gewekte indruk, dat de politie de verdachte zou hebben mishan deld inplaats van het tegendeel. „De poli tieman had een gescheurde rib, niet hij!", aldus de officier. Uitspraak op 3 oktober. ADVERTENTIE AUTOMATISCHE ZIG-ZAG MACHINE compleet met ingebouwde verlichting, wegklapbaar verlengtafeitje, in fraaie koffer Langdurige garantie Volledige instructie In huurkoop slechts 6 kosten. KLEINE HOUTSTRAAT 112 HAARLEM TELEFOON 11142 ADVERTENTIE VOOR BLIJVEND GELUK NAAR Schoterweg 37 Bel ons voor een afspraak Haarlem Tel. 16261 „Scheywijck" speelde gelijk in nederlaagtoernooi De Beverwijkse biljartvereniging „Schey wijck" heeft haar nederlaagtoernooi voort gezet met een wedstrijd tegen DWS uit Westzaan, welke in een 88 gelijk spel eindigde. Volgende week speelt „Schey wijck" tegen de Haarlemse vereniging ADO. De gedetailleerde uitslagen waren: E. Koopman (Scheywijck), G. Kleyn (DWS) A. Bakker 165 165 32 18 5.15 2 J. v. Leeuwen 120 109 32 13 3.40 0 J. Brethouwer 65 51 21 10 1.75 2 J. Min 60 60 21 18 2.06 0 J. Sakkers 70 53 27 14 1.96 0 H. Geerling 80 80 27 12 2.96 2 P. Kaandorp 220 220 21 38 10.47 2 M. Mooy 300 193 21 61 9.19 0 P. Spindelaar 90 55 31 10 1.77 0 K. v. Schoten 90 90 31 12 2.90 2 A. Toffoli 110 110 23 21 4.78 2 A. Tuyn 80 66 23 19 2.86 0 H. Meyer 240 151 26 23 5.30 0 H. Geerling 300 300 26 47 11.53 2 ADVERTENTIE II ill I III n IIIMHTTTI Kruisstraat 35 - Gen. Cronjéstraat 35 ADVERTENTIE u in samenwerking met de Gebr. H. en F. KIMMAN een geheel nieuwe serie passend in uw OPEL, welke u getoond zullen worden op de OPEL-SHOW, die gehouden wordt a.s. ZATERDAG en ZONDAG in het H.K.B.-GEBOUW, Tempeliersstraat, Haarlem Levering uitsluitend via de erkende handel De Koninklyke Nederlandse Zwembond heeft geen toestemming gegeven tot het houden van een door de Velser Zwemver eniging V.Z.V. te organiseren nationale wedstrijd ter gelegenheid van de opening der Velser Tunnels. Er blijkt een zogenaamd „gesloten sei zoen" te bestaan, waar de datum van 5 oktober juist in valt. Gezien dit feit heeft het gemeentebestuur van Velsen aan de K.N.Z.B. gevraagd om medewerking in dit speciale geval en dispensatie te willen verlenen. Ook V.Z.V. en de directeur van de bad-, was- en zweminrichtingen heb ben geen enkele moeite gespaard om de wedstrijden doorgang te doen vinden, onder verwijzing naar de bijzondere ge beurtenis, waarvan het belang ver uitgaat boven het plaatselijke en zelfs boven het nationale. Niettemin heeft allereerst de Sportcom- missie van de K.N.Z.B. tot twee keer toe de toestemming zonder meer geweigerd en zich van de tunnelopening niets aange trokken en het Bondsbestuur heeft even eens zijn toestemming geweigerd. Merkwaardig in dit verband is, dat wel vier andere wedstrijden in het gesloten seizoen werden vastgesteld en goedge keurd, die bij lange na niet een dergelijke achtergrond hadden als in Velsen het ge val was. De weigering betekent, dat Velsen zich wedstrijden ziet ontgaan, waarvoor top- zwemsters en zwemmers waren uitgeno- ADVERTENTIE PHILIPS GRUNDIG Voor ruime keuze, vakkundige service le klas afwerking en gemakkelijke betaling Televisie- en Radio-specialisten ZIJLSTRAAT 87 TELEFOON 11110 digd. Het betekent ook dat zwemmen de enige sport is, die geen bijdrage kan leve ren aan de feestelijkheden van de opening der tunnels; Het wordt zeer betreurd, dat de K.N.Z.B. zich star aan de reglementen heeft gehou den en zoals men zegt „geen enkele zin voor de realiteit vermocht op te brengen". Men heeft zonder meer de wedstrijden op zichzelf beoordeeld en het verband, waar in deze zouden plaatsvinden, eenvoudig genegeerd, aldus V.Z.V. en de gemeente. B. en W. stellen de raad van Velsen voor te besluiten tot het aangaan van een geldlening ad f 100.000. Voorbeurs koersen Slotkoers gisteren 3% °/o Nederl. '47 83 3 °/o Nedl. 1962/64 88% A. K. U 166 K Calvé Delft 312 Van Gelder Zonen 178% K. N. Hoogovens 285 Nederl. Ford 224 N. Kabelfabriek 265 gew. Philips Gloeil. 265/4 prefPhilips Gloeil. 139% 382 Wilton Fijenoord 210% Dordtsche Petrol. 947% Konkl. Petroleum f 201,60 A'dam Rubber 67 K. L. M 118,60 Holl. Amer. Lijn 154 N. Scheepv. Unie 145 Phs. v. Ommeren 218 H. V. A 113 Verg. Deli Mij en 78 Amsterd. Bank 199 Ned. Handel Mij. 153 Rotterd. Bank 160K Twentsche Bank 158 Anaconda Copper 54"/i« Bethlehem Steel 449/i6 U. S. Steel 64 General Motors 411/i8 Shell Union 83 31 166 264 370% 198,50 Het waterpeil in het Castricumse polder landschap blijkt een onrustbarende hoogte te hebben bereikt. Bunders grasland staan onder water, waardoor veel vee te vroeg op stal moest worden gebracht. Gelukkig was dit jaar de hooioogst goed en veel vuldig, maar daarnaast moet er nu op stal toch worden bijgevoerd. Spuien is in het polderlandschap een on mogelijk feit geworden, omdat het water peil in de afvoerwegen naar het Alkmaar- dermeer en het kanaal zelfs nog hoger is dan in de polder. De paar uur per dag dat er gemaald wordt heeft dan ook slechts weinig betekenis voor de polders en men ziet met verlangen uit naar een spoedige daling van het water, dat vooral de land en tuinbouw al veel schade heeft opge leverd. Hoeveel begrip de overheid toont voor deze watersnood blijkt uit het feit dat het landbouwschap zich ontvankelijk heeft verklaard voor het verzoek van de L.T.B. om na te gaan of voor de door deze wateroverlast aangerichte schade enige vergoeding mogelijk zal zijn. Na de verregende zondag van vorige week zullen de leden van de handbalver eniging „IJmond" de komende zondag met een volledig competitieprogramma kunnen beginnen, waarby alle drie de dames- en drie herenelftallen, alsmede de dames junioren in het veld komen. Met de aanvang van het nieuwe seizoen kunnen de eerste winstresultaten een flin ke ruggesteun zijn en waar zowel het eer ste IJmond-dames als het eerste heren elftal in „zware" afdelingen zijn ingedeeld, is het belangrijk dat de beide ploegen evenzeer als trouwens de lagere elftallen zich van meet af aan ook volledig op winst instellen. De IJmond I dames gaan in Haarlem op bezoek bij Rapiditas, de club die het vorig seizoen een van de grootste concurrenten was en nu zeker niet minder de gelegenheid zal aangrijpen om de beide punten „thuis" te houden. De heren van IJmond I ontvangen in Aalsmeer 2 een ge duchte tegenstander, die het de ploeg wel eens lastig kan maken op „Watervliet". IJmond 2 (dames) trekt naar THB I en IJmond 3 (dames) ontvangt GVO I uit Krommenie. Ook de IJmond 2 (heren) gaan naar Haarlem en spelen tegen Rapiditas 2. THB I komt bij IJmond 3 (heren) op be zoek en de IJmond I-damesjunioren gaan naar De Blinkert I. AMSTERDAM In de niet-officiële ochtendhandel waren de koersen iets beneden de slotprijzen van woensdag als gevolg van een lager afko mend New York. De discontoverhoging in Engeland van 5 tot 7 pet. viel als een hevige donderslag bij heldere hemel in de markt. Deze drastische maatregel kan de voorloper zijn van een aantal verdere maatregelen om de inflatie te beteugelen en het pond sterling te beschermen. Aan gezien Nederland nauw betrokken is bij bet sterlingblok, vreest men ter beurze, dat Nederland het voorbeeld van Engeland zou kunnen volgen. Door deze vrees liepen de koersen zeer snel terug en belandde Ko ninklijke Olie op f 201.50 na f 204, tegen woensdag f205.60 als slotprijs. Unilever daalde tot 382 na 388, Philips 265 na 269. De officiële beurs opende voor Kon. Olie f 200.60, waarna de koers opliep tot f 201.40, op welk peil zo ongeveer gesloten werd. Unilever opende zeer flauw op 378, trok aan tot 381 en sloot op circa 380, waarmee de elf punten winst van woens dag volledig verloren gingen. Philips ver loor 5 punten en AKU 3. KLM kwam na een zeer flauwe opening op f 117.50, her stelde zich tot f 118.10, tegen woensdag f 120.30. De handel in de internationale waarden was zeer gering. De staatsfondsen lagen aangeboden en de staffellening en de 3V2 1956 moest een vol punt verlies incasseren. De overige fondsen verloren pet. De scheepvaartfondsen leden wederom grote verliezen, voornamelijk Van Omme ren (min 7), Scheepvaart Unie, Koninklyke Boot, Holland-Amerika Lijn min 3, Van Nievelt min 5 pet. Ook hier was de handel van weinig betekenis. Van de cultuurwaarden werden HVA 3 punten lager vernomen. De overige fond sen waren iets lager. N.v. Moluksche Handels-vennootschap passeert het dividend (6 pet.). De koers werd vernomen op 48. Prolongatie 5 pet. (A.N.P.). NEW YORK De totale waarde van de genoteerde aan delen liep gisteren weer met een miljard dollar terug als gevolg van een verkoop- golf, die kwam aan het eind van een dag van een onregelmatige handel met weinig schommelingen. Chemische aandelen, me talen, zwavel, staal en spoorwegen waren zwak, terwijl tabakswaarden zich flink herstelden en autofondsen weerstand bo den. Bij de voortdurende afwezigheid van impulsen om de stemming op de markt sterk te beïnvloeden, bleef de omzet op een laag niveau met 1 520.000 aandelen (1.540.000 op woensdag). Sommige aandelen reageerden op aan kondigingen van maatschappijen en bij zonder marktnieuws. Zwavelfondsen rea geerden op prijsdalingen in de industrie, waardoor Freeport meer dan zes dollar lager noteerde en Jefferson Lake meer dan twee dollar verloor. Er ontstond vraag naar tabakswaarden als gevolg van het toege nomen sigarettenverbruik en het vooruit zicht op goede winsten. Het Dow Jones gemiddelde voor indus triële waarden liep terug van 478.60 op woensdag tot 476.12 op donderdag en dat voor spoorwegfondsen van 132.16 tot 130.82, terwijl dat voor openbare nutsbedrijven steeg van 68.11 tot 68.15. (UP)

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 15