Sovjet-Unie stelt een verbod van kernproeven voor in de UNO Koning Haakon VII van Noorwegen overleden HET WEER Gromyko hield een weinig agressieve redevoering Are MORRIS 'kforet/oaéi^f/ Nieuw-Guinea op UNO-agenda: 49-21 bij elf onthoudingen Haarlems Dagblad Zacht en vochtig Nationale garde bij school in Little Rock vandaan Faubus, die niet verscheen, is in hoger beroep gegaan STURKA DAMES AUTO-COATS Vliegende pater moest noodlanding maken Twee doden in het verkeer V erkeersongelukken DIT JAAR: 861 DODEN I Ook de kwesties Algerije en Cyprus alsmede de apartheid in Zuid-Afrika worden besproken Nieuwe radarvinding tegen raketten in Amerika Deviezenpositie verbetert in Indonesië Eisenhower zal jaarlijkse IMF-eonferentie openen Televisie en Radio met op de antenne-instal latie 3 jaar garan tie naar KEIZER Het woord is aan 72e JAARGANG No 63 ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1957 302e JAARGANG No 210 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tei. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijlcs IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. HaarL Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OSLO (UP) Koning Haakon VII van Noorwegen is hedenmorgen in Oslo overleden. De koning werd 85 jaar en enkele weken oud. Hij zal worden opgevolgd door zijn zoon, Olav, die zal regeren als koning Olav VI van Noorwegen. Het medisch bulletin luidde„Zijne Majesteit koning Haakon VII van Noorwegen overleed om 4,35 v.m. Ge durende de nacht was zijn toestand niet bijzonder zorgwekkend. De ko ning sliep rustig, totdat er tekenen kwamen, dat het hart het begaf, het geen binnen enkele minuten de dood tot gevolg had." Het neerhalen van de koninklijke banier op het paleis was het teken, dat de vorst was overleden. Het nieuws van zijn dood verspreidde zich snel. Overal in de stad hangen de vlaggen halfstok. Voorbij gangers ontbloten het hoofd bij het paleis. Het Noorse radioprogramma begon met de aankondiging van het overlijden van de koning en zond vervolgens treurmuziek uit. Om half twaalf begon het herden kingsprogramma met het reciteren van het gedicht „de koning" van de Noorse oorlogsdichter Nordahl Grieg, die in 1943 omkwam boven Berlijn, en een toespraak door de directeur van de Noorse radio, Kaare Fostervoll. Om twaalf uur werden afscheidsschoten gelost vanaf het middel eeuwse kasteel Akershus aan de Oslo fjord bij de haven. Vanmiddag zou pre mier Einar Gerhardsen een redevoering uitspreken, evenals de voorzitter van de Nationale Vergadering Ascar Torp en de president van het hooggerechtshof Einar Grette. Koning Olav heeft vanmorgen op een buitengewone zitting van het kabinet, in het koninklijke paleis te Oslo, trouw ge zworen aan de grondwet. In overeen stemming met de constitutie deelde Olav aan de regering mede dat zijn vader over leden was en dat hij de heerschappij over Noorwegen als koning had overgenomen. Koning Olav zal niet gekroond worden en er zullen geen andere plechtigheden plaats hebben dan het afleggen van de ge lofte van trouw in het parlement in januari. Het artikel in de grondwet, dat de koning in de kathedraal van Trond- heim gekroond moet worden, werd in 1908 uit de constitutie gelicht. V of VI Er is geen overeenstemming over het rangnummer, dat Olav achter zijn naam zal krijgen. Een van de autoriteiten op het gebied van de middeleeuwse Noorse geschiedenis, professor Halvard Koht minister van Buitenlandse zaken in 1940 houdt staande, dat hij de zesde van die naam in de Noorse geschiedenis is, daar de laatste Olav, de zoon van Margrethe, de vijfde was. Hij stierf, 18 jaar oud, in 1387. (Reuter) Koning Haakon wordt op 1 oktober begraven, zo wordt officieel meegedeeld. (Voor een levensbeschrijving zie pag. 3). ooocoooooooooooooax>oooooocooooooooocooooooooooooocoooo< VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van zaterdagavond tot zondagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Overwegend zwaar bewolkt en nevelig met plaatselijk enige regen of motregen. Zwakke tot matige wind tussen zuid en zuidwest. Zacht weer. Volledige weerrapporten op pagina twee coGOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOI DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S, WAARIN TWAALF PAGINA'S Koning Haakon (links), tezamen met prins-regent Olav, die zijn vader als koning Olav zal opvolgen. LITTLE ROCK, (UP) Gouverneur Orval E. Faubus van Arkansas heeft, de uitspraak van het federaal gerechtshof op volgend, opdracht gegeven tot terugtrek king van de nationale garde van de mid delbare school in Little Rock, waar hij deze had geplaatst om invoering van de rassenintegratie tegen te gaan. De gouver neur maakte dit bekend in een toespraak voor de televisie. Hij voegde eraan toe, dat hij wel wat angst had voor de toekomst, en dat hij tegen de gerechtelijke uitspraak die hem hiertoe opdracht gaf, in beroep zal gaan. Hij zei er zeker van te zijn dit beroep te zullen winnen, maar „totdat ik het beroep win" zullen de troepen weg blijven. „Ik kan slechts bidden, dat niet hetzelfde in Little Rock zal gebeuren, dat gebeurd is in andere steden van het zui den", zei hij verder. „Nu mijn pogingen om de orde hier te handhaven worden ge handicapt door rechter Davies, zal ik an dere pogingen hiertoe ondernemen met alle middelen die mij ervoor ten dienste staan." Faubus was niet voor de federale rech ter Davies verschenen, doch aanvankelijk traden drie advocaten namens hem op met een reeks verzoeken in te dienen. Toen Davies stuk voor stuk de excepties van Faubus verwierp, verlieten de drie advo caten de zaal. Kort daarop liet Faubus, na overleg met zijn advocaten, in een ver klaring weten, dat „zijn kruisiging" begon nen was, dat er geen bewijzen a décharge zouden zijn, en dat de staat met zorgvuldig gekozen getuigen de zaak zou voordragen, zodat de afloop van het proces tevoren al vaststond. Onze correspondent in Washington meldt dat volgens berichten uit Little Rock de negerkinderen maandag van hun recht ge bruik zullen maken om de school te bezoe ken. Vermoedelijk zal de goedwillende burgemeester van Little Rock hen dan politiebescherming verlenen. 8 (Van onze correspondent in New York) Zowel de zaal als de publieke tribune waren vol, toen minister Gromyko gister ochtend namens de Sovjet-Unie in de UNO-Assemblée het woord voerde. Bij zulk een redevoering voor het forum der wereld is het voor een grote mogendheid allereerst van belang de sympathie te win nen van de staten, die niet behoren tot de grote politieke groeperingen, van de neu trale staten dus, die voor een groot deel eerst sedert kort onafhankelijk zijn. Gro myko heeft zich bij het nastreven van dit doel buitengewoon bekwaam getoond. Zijn lange rede was weinig agressief. Zijn voornaamste troef was stellig het voorstel om met ingang van 1 januari 1958 de proe ven met atoom- en waterstofwapens gedu rende twee of drie jaar te staken. De Sovjet-Unie zou internationale controle op de naleving van zulk een overeenkomst aanvaarden en een dergelijke overeen komst zou onafhankelijk zijn van andere akkoorden. De Russen kunnen vermoeden, dat in Amerika sterke oppositie tegen hun voor stel om de proeven te staken zal rijzen, temeer daar het Russische voorstel ner gens gewag maakt van stopzetting der proeven met lange afstandsraketten. Voor de jonge staten, wier vertegen woordigers soms nog kinderen zijn in de politieke boosheid, zal dit Sovjet-voorstel een grote aantrekkingskracht hebben. De resolutie die de Russen bij de Assemblée zullen indienen, zal daarom zeker niet al leen steun vinden in de communistische statengroepering. Zulk een resolutie kan geen enkele mogendheid binden, doch het zou voor het prestige van Amerika en van zijn bondgenoten pijnlijk zijn, wanneer de Russen dit propagandasucces in de wacht zouden slepen. De Amerikaanse delegatie heeft zich voorlopig van commentaar ont houden op het gladde betoog van Gromy ko, waarin de NAVO aansprakelijk wordt gesteld voor alle kwaad en waarin de Russen doorgaan als strijders voor vrede en vrijheid. ADVERTENTIE BARTEUCRISSTR, HAARLEM IEL. 13439 FERD. BOtSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Vrijdagmiddag was een Pipercub van de Nationale Luchtvaartschool, gevlogen door pater Verheyen, direct na de start van het vliegveld Hilversum, gedwongen een nood landing te maken wegens een motorsto ring. De pater, die binnenkort naar Nieuw Guinea zal vertrekken, wist het toestel op de Zuiderheide te Hilversum aan de grond te zetten. Het raakte een klein boompje, maar het werd niet beschadigd. De pater stapte ongedeerd uit het toestel. (Reuter) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken heeft woensdag in de UNO-Assemblée over de kwestie van de kernproeven gezegd dat er pogingen worden gedaan te ontdekken hoe men het gevaarlijke radio-actieve materiaal, ver bonden aan een explosie van waterstofwa pens, moet verwijderen. Wij trachten een bepaald type kernwapen te maken, dat geschikt zal zijn voor de verdediging tegen aanvallen met troepen, onderzeeboten en bommenwerpers en voor het onderschep pen van intercontinentale projectielen, zo zei hij. De Sovjet-Unie lijkt niet te willen dat het karakter van de kernwapens op deze wijze „verfijnd en veranderd" wordt, aldus Dulles. „Zij lijkt ervan te houden, dat kernwapens gebrandmerkt kunnen worden als „afschuwelijke wapens". Dulles vervolgde: Rekent de Sovjet- Unie erop, dat regeringen, die onder mo rele en religieuze invloeden staan, onder deze omstandigheden niet geneigd zijn deze wapens te gebruiken? „En zal de Russische regering, die zelf geen last heeft van morele en religieuze beperkingen, daarom een speciale vrijheid van hande len en initiatief met betrekking tot deze wapens krijgen?" Als de Sovjet-Unie alle westelijke voorstellen verwerpt, twijfelen wij eraan of het beleidvol is de pogingen te staken de kernwapens om te vormen tot defensieve wapens voor beperkte doe len, die voor het grootste deel geen radio actieve neerslag meer veroorzaken, aldus Dulles. De tienjarige Th. M. van Schagen fiet ste vrijdagmiddag om één uur, kort nadat hij de ouderlijke woning verlaten had om naar school te gaan, op de Spieringerweg te Haarlemmermeer en wilde de Kruisweg oversteken. Hij werd op het kruispunt aangereden door een auto, be stuurd door een inwoner van Hilversum. In zorgwekkende toestand is hij naar de Mariastichting te Haarlem vervoerd, waar hij in de loop van de avond is overleden. In een ziekenhuis in Den Haag is de dertienjarige scholier J. A. Bolmers uit de Jacobastraat overleden, die bij een ver keersongeluk op de Loosduinseweg in Den Haag ernstig gewond was. De jongen, die in de richting Loosduinen fietste, werd van achter door een motorfiets aange reden, vermoedelijk doordat de motorrij der probeerde hem rechts te passeren. Hij werd aan de linkerkant van de rijbaan tegen een bestelauto geslingerd die juist bezig was een andere auto te passeren. De motorrijder stopte slechts even en reed daarna door. Tengevolge van verkeersonge, lukken in ons land zijn in 1957 om het leven gekomen 861 personen, van wie 168 kinderen. NEW YORK (Reuter) De UNO-As- semblée heeft met 49 tegen 21 stemmen, bjj elf onthoudingen, besloten de aanbe veling van haar agenda-commissie, het geschil over Nederlands-Nieuw Guinea en Indonesië op haar agenda te plaatsen, over te nemen. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. II. Luns, en zijn Australische ambtgenoot R. G. Casey, verzetten zich krachtig tegen dit besluit. De Assemblée schaarde zich ook achter de aanbeveling van de agenda commissie, om de vraagstukken Algerije en Cyprus op de agenda te plaatsen. De Assemblée besloot voorts opnieuw de kwesties van het rassenconflict in Zuid- Afrika en de behandeling van personen van Indische afkomst in dit land op de agenda te plaatsen (65 tegen 8 bij 9 ont houdingen). (UP) Tegen het plaatsen van de kwestie Nieuw Guinea op de agenda sternden: Australië, België, Chili, Dene marken, de Dominicaanse Republiek, Fin land, Frankrijk, Groot-Brittannië, Hondu ras, IJsland, Israel, Italië, Luxemburg, Nederland, Nieuw Zeeland, Nicaragua, Noorwegen, Portugal, Spanje, Zweden en Zuid-Afrika. Argentinië, Oostenrijk, Ca- WASHINGTON (UP) De Amerikaanse luchtmacht heeft bekend gemaakt dat in de Verenigde Staten een radar ontwikkeld is, die een intercontinentaal ballistisch projectiel zal ontdekken tot op een af stand van 3.000 mijl (4800 kilometer), waar door straaljagers in staat zullen zijn een naderend projectiel te onderscheppen. Het nieuwe type radar zal in de nabije toe komst in gebruik worden genomen. CAPE CANAVERAL (Reuter) Van de Amerikaanse raketbasis bij Cape Canave ral in Florida is vrijdag een raket, ver moedelijk een „Thor" die een afstand van 2.400 kilometer kan afleggen, gelanceerd. De Amsterdamse politie is bezig op te treden tegen het steeds meer voorko mende euvel van massa's fietsen en bromfietsen, die overal tegen puien, brugleuningen en standbeelden worden gezet en het voetgangersverkeer ern stig belemmeren. Met een overval wagen wordt nu en dan een razzia uit gevoerd en de eigenaars van de twee- wielers komen bij hun terugkomst tot de onaangename ontdekking, dat hun karretje verdwenen is. Zij haasten zich naar het politiebureau om aangifte te doen - en krijgen prompt een ver baal wegens het onbeheerd of op een verboden plek parkeren van hun rij wiel. De politie heeft het er druk mee. In het najaarszonnetje werd een spe ciale dienst voor het uitschrijven der bekeuringen bij bureau Singel ingericht DJAKARTA (UP) Satikno Amet, de minister van Financiën van Indonesië, heeft meegedeeld, dat de deviezen-positie van het land sinds 20 juni, toen de veel omstreden nieuwe import-export bepalin gen ingevoerd werden, voortdurend is ver beterd. De minister zei, dat die bepalingen, volgens zakenmensen een „verkapte deva luatie", Indonesië gered hebben van „een werkelijk dreigend bankroet". De regering heeft indertijd meegedeeld, dat de nieuwe handelsmaatregelen na een proef-periode van zes maanden herzien zouden worden. Die periode loopt in december af. nada, China, Laos, Liberia, Malakka, Pa raguay, Turkije, de Verenigde Staten en Venezuela onthielden zich van stemming. De 49 landen die voor stemden waren, behalve die van het Afro-Aziatisch en het Sovjetblok: Èolivia, Brazilië, Columbia, Costa Rica, Cuba, Ecuador, El Salvador, Ghana, Griekenland, Guatemala, Haiti, Perzië, Irak, Ierland, Japan, Libanon, Mexico, Panama, Peru, de Philippijnen, Polen, Uruguay en Joegoslavië. Jordanië was niet aanwezig. „Niets te vrezen" (Reuter) Tijdens het debat zei mr. Luns: Nederland heeft van zo'n debat niets te vrezen, maar in het verleden heeft zo'n debat steeds geleid tot verdere verwijde ring tussen de twee landen. Het Indone sische standpunt, dat Nieuw Guinea vol gens de wet al een deel van Indonesië is, noemde mr. Luns 'n totaal verkeerde inter pretatie van de ronde-tafelovereenkomst. Bovendien heeft Indonesië het juist ge acht deze overeenkomst in 1958 eenzijdig op te zeggen, zodat het thans elk recht mist om zich „hierop, ter ondersteuning van zijn eis, te beroepen", aldus mr. Luns. Het enige UNO-orgaan, dat recht zou heb ben deze zaak te beoordelen, is het Inter nationale Gerechtshof. Het is veel beteke nend dat Nederland reeds vijf jaar ge leden heeft voorgesteld het geschil aan het hof voor te leggen en Indonesië perti nent heeft geweigerd hierop in te gaan. Indonesië wenst dat de UNO-Assemblée, door het instellen van een „commissie van goede diensten", oogluikend zou toelaten dat druk op Nederland wordt uitgeoefend om Indonesië een gebied over te dragen, dat het wettig bestuurt en waarvan de in woners er niets voor gevoelen onder Indo nesisch gezag te komen", aldus mr. Luns. „Heilige plicht" De Indonesische afgevaardigde Sastroa- midjojo zei dat het zoeken naar een vreedzame oplossing van „dit langdurige politieke geschil" zeker geen tijdverspil ling is. Indonesië gelooft, dat het zijn „hei lige plicht" is gebruik te maken van de UNO, om de geschillen langzamerhand te doen verdwijnen, aldus de Indonesische afgevaardigde. WASHINGTON (UP) Het Witte Huis heeft bekendgemaakt dat president Eisen hower op 23 september de jaarvergade ring van het I.M.F. en de Wereldbank zal openen. De twaalfde jaarvergadering van de Wereldbank en van het Internationaal Monetair Fonds zal van 23 tot 27 septem ber duren. De raad van bestuur van de internationale financieringsmaatschappij zal zijn eerste jaarvergadering houden op 27 september. ADVERTENTIE Trompstraat 50 - Tel. 4516 naast de Dameshoedenzaak S i r i u s Het is merkwaardig hoeveel plichtsge voel wij hebben, als het de plichten van anderen betreft 99 99 Velen in ons land zullen zich zeker nog de propagandaleus herinneren, waarmee men het Nederlandse volk een kleine tien jaar geleden aan het schrikken probeerde te maken: „Indië verloren, rampspoed ge boren!" Indië dat trouwens toen ook al lang Indonesië heette is intussen ver loren gegaan, maar met de rampspoed is het tot dusver gelukkig nogal los gelopen. Het is jammer, dat het Franse volk deze ontwikkeling bij ons niet met wat meer aandacht heeft gevolgd, want dan zou het zijn antwoord op soortgelijke propaganda- leuzen, die nu in Frankrijk worden aan geheven, bij de hand hebben gehad. Het zou dan misschien ook enigszins anders hebben gestaan tegenover de uiterst mis leidende propaganda, die het dezer dagen in het filmjournaal van de Franse biosco pen voorgezet krijgt. In een speciaal filmpje, dat op verzoek van hogerhand in dat journaal is opgenomen, wordt de Fran sen namelijk een beeld gegeven van de vreselijke dingen, die zij kunnen verwach ten als Algerije voor Frankrijk verloren zou gaan. Het is een beeld van werkloos heid op grote schaal: lege vrachtschepen, verlaten textielfabrieken, stilstaande pe- troleumraffinaderijen. In het filmpje wordt gewaarschuwd dat de afscheiding van Algerije van Frankrijk zou neerkomen op enorme verliezen voor tal van'Franse in dustrieën, op het ontslag van tienduizend arbeiders in de autofabrieken, op massa ontslagen bij nog vele andere bedrijven, en in politiek opzicht uiteindelijk op de in eenstorting van de Franse Unie. Voor de Franse gezinnen zou een der gelijk verloop van zaken (volgens het filmpje) op zijn beurt betekenen, dat zij zich minder genoegens zouden kunnen veroorloven, dat zij kortere vakanties zou den krijgen, en dat zij minder huishoud- goederen zoals ijskasten zouden kunnen kopen. En dat alles wordt op suggestieve wijze in beeld gebracht. Noch in beeld, noch in tekst wordt er echter op gewezen, dat vele miljoenen Algerijnse gezinnen zich reeds nu bitter weinig vakanties en andere genoegens kunnen permitteren en dat zij zich tot dusver maar zelden ijskas ten hebben aangeschaft, niet alleen omdat zij daar geen geld voor hadden maar om dat zij bovendien vaak geen geld zouden hebben gehad voor het kopen van genoeg eetwaar om een ijskast niet helemaal leeg te laten staan. Het vertonen van een dergelijk filmpje waaruit een geest van het meest verouder de kolonialisme spreekt, had door de Franse regering niet eens moeten worden toegestaan, laat staan moeten worden „ge ïnspireerd". Het is in volstrekte tegen spraak tot de fraaie volzinnen, waarin diezelfde regering herhaaldelijk heeft ge tuigd van de moderne wijze waarop zij de levensbelangen van het Algerijnse volk bekijkt. En het verhoogt dan ook stellig niet het vertrouwen, dat neutrale waarne mers kunnen stellen in de bedoelingen van het wetsontwerp tot staatkundige organi satie van Algerije, waaraan het lot van het kabinet Bourgès-Maunoury hangt. Maar misschien beschouwt de Franse regering dit filmpje óók als een concessie aan de rechtse partijen, als een van de talloze concessies waardoor zij haar eigen Alge rijnse politiek niet alleen volkomen heeft ondergraven maar deze langzamerhand voor Frankrijk al even onaanvaardbaar heeft gemaakt als voor Algerije zelf. Wat dit laatste betreft: het is typerend voor de Algerijnse politiek van het hui dige kabinet, dat het ontwerp kaderwet voor Algerije tot stand is gekomen zonder enig overleg met vertegenwoordigers van de mohammedaanse Algerijnen. Het is een wet die, als zij tot stand zou komen (maar daar is op dit ogenblik al weinig kijk meer op), door de Franse regering aan Algerije zou worden gegeven of Algerije haar wenst of niet, en dat alleen is al voldoende om haar voor de Algerijnse na tionalisten onacceptabel te maken. De Franse socialisten hebben dit wets ontwerp „het volstrekte minimum" ge noemd, maar de rechtse partijen zien in datzelfde ontwerp al een dreigend voor teken van en een stap op weg naar het verlies van Algerije en de daarmee ge paard gaande „geboorte van de ramp spoed". Uit niets blijkt duidelijker de ge spletenheid en de machteloosheid van de Franse natie, die niet in staat is, op dit uiterst moeilijke ogenblik in haar geschie denis het grote, edelmoedige en desnoods zelfverloochenende gebaar te maken, dat niet alleen van haar verlangd wordt door de Verenigde Naties, maar dat voor haar eigen uiteindelijke zelfbehoud noodzake lijk is. Van rampspoed gesproken: dóérin, in deze machteloosheid, ligt de werkelijke rampspoed van Frankrijk. Nu, op dit ogenblik. Simon Koster

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 1