Haarlemse rechtbank veroordeelt enige dronken automobilisten In Nederland bereid vaccin voorlopig beperkt beschikbaai TEGEN AZIATISCHE GRIEP V olksliederenavond DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1957 15 Het griepvirus wordt gespoten in bebroede eieren Bedrijfsresultaten bij Van Gelder Nood van achtergebleven gebieden ook voor ons land van belang Schaap werd „tijgerman' Weer koelhuisboter van Bernd Süsskind Kort nieuws Gevaarlijk verzinsel Scheepvaart DE N.V. Philips-Roxane te Weesp is er zeer onlangs in geslaagd als een van de eerste bedrijven ter wereld een vaccin te maken, waarmee men met een redelijke kans de strijd tegen de zogenaamde Azia tische griep kan voeren. Van de zijde van de Wereld-Gezondheids-Organisatie, maar ook in diverse Europese landen en in Ame rika, heeft men grote belangstelling ge toond voor dit nieuwe vaccin, daar hier aan een grote behoefte bestaat. IN EEN circulaire aan de artsen, apo thekers,vroedvrouwen, directies van zie kenhuizen en gemeentelijke geneeskundige gezondheidsdiensten, heeft Philips-Roxane meegedeeld, dat voor hen, blootgesteld als zij zijn aan meer besmetting dan andere personen, het vaccin reeds beschikbaar is. Tegelijkertijd heeft dr. C. Banning, de ge neeskundig hoofdinspecteur van de Volks gezondheid, zich eveneens tot eerder ge noemde personen en instanties gericht met de mededeling, dat het voldoet aan de eisen, gesteld op grond van de wet op sera en vaccins, ten aanzien van onschadelijk heid, steriliteit, wijze van conservering, geldigheidsduur en identiteit. Zonder dat de beschermende werkzaamheid van het vaccin in de praktijk reeds gebleken is, aldus dr. Banning, is het toch waarschijn lijk dat hier een kans aanwezig is de ziekte in een deel der gevallen te voorkomen. IN 1933 werd ontdekt, dat griep veroor zaakt wordt door een virus, een ziekte verwekker, kleiner nog dan bacteriën. In latere jaren bleek dat er verschillende vi russen zijn, die elk op hun beurt griep kunnen veroorzaken. Deze griepverwek- kers worden al naar gelang van hun ver wantschap in verschillende typen of stam men onderverdeeld. Zo kennen we een griepvirus A en een griepvirus B. De verwekker van de Aziatische griep maakte zijn eerste slachtoffers op het vasteland van Azië en breidde zich ver volgens naar Japan en Indonesië uit. Via Singapore sloeg dit virus dat de naam kreeg „A (van Asia) 57" naar Australië, Amerika en Europa over. De enkele dui zenden gevallen, die in ons land gesigna leerd zijn, hebben tot nu toe de indruk ge vestigd, dat het verloop van deze vorm van griep betrekkelijk onschuldig is. Dit neemt echter niet weg, dat de betrokken "instan ties en met name de medische autoriteiten waakzaam zijn, daar een uitbreiding van de epidemie wel ongewenste complicaties met zich mee zou brengen. Philips-Roxane kwam op 28 mei via het „World Influenza Centre" in het bezit van de genoemde ziekteverwekker. Sindsdien heeft men met man en macht gewerkt ten einde het vaccin te bereiden, waarmee men de strijd tegen de Aziatische griep zou kunnen voeren. IN DE honderdduizenden broedeieren, waarin het virus gespoten wordt om zich te vermenigvuldigen, blijkt dat van de Aziatische griep minder goed te groeien, dan met andere griep-virussen het geval is. Meestal groeien de griepvirussen zeer snel in de bebroede kippeneieren, waarin ze zich in twee dagen tijd van vijfhonderd- Papierproduktie sterk gestegen De bedrijfsresultaten over het eerste halfjaar 1957 van de Koninklijke Papier fabrieken Van Gelder Zonen n.v. zijn niet onbelangrijk hoger geweest dan in het voorgaande jaar. De produktie bedroeg in deze periode 120.000 ton tegen 105.600 ton in het eerste halfjaar van 1956. De nieuwe courantenpapiermachine te Velsen heeft over het algemeen tot tevredenheid ge werkt. Einde mei is de nieuwe pakpapier- machine te Wormer in bedrijf gesteld. De aanloopperiode is zonder veel moeilijkhe den verlopen. De verkoopprijzen van de fabrikanten waren, na de per 1 april toe gestane prijsverhoging voor courantenpa pier, voor de meeste soorten redelijk winst gevend. De stijging van het binnenlandse kosten- peil kon grotendeels worden opgevangen door de gustige uitwerking van de vergrote produktie. De liquiditeitspositie heeft de invloed ondergaan van de belangrijke investerings uitgaven. In de naaste toekomst zal de fabricage van cellulose niet langer worden voortgezet aangezien het tengevolge van structurele wijzigingen in de marktverhoudingen, niet langer economisch veratwoord is, cellulose te fabriceren in Nederland, waar slechts in zeer mate kan worden beschikt over pa pierhout van eigen bodem. Indien in de nog komende maanden op een volle bezetting van het productie-ap paraat gerekend mag worden, is -de ver wachting gewettigd dat 1957 met een gun stig resultaat zal kunnen worden afgeslo ten, aldus de directie van Van Gelder in een tussentijds bedrijfsoverzicht. duizend tot een miljoen keer vermeerde ren. Uit de eieren wordt dan het virus „ge oogst". Bij normaal griepvirus bevatten enkele eieren voldoende virus om een of meer personen onvatbaar te maken. Het virus van de Aziatische griep groeit echter minder snel, dat wil zeggen: er zijn meer eieren nodig om een voldoende hoeveel heid virus te verkrijgen, dat geselnkt is, om een vaccin te bereiden. Het vaccin moet natuurlijk gezuiverd, geijkt en vol komen vrij van bacteriën verwerkt en be reid worden. Wordt het vaccin ingespoten, dan ontstaan in het lichaam van de mens afweerstoffen, die de mens beschermen tegen de griepverwekker. In ons land heeft men reeds ervaring met het bereiden van vaccins tegen de veel in de herfst en winter voorkomende griep- verwekkers. Mede op grond van deze er varing is het dus gelukt in zeer korte tijd een vaccin te bereiden tegen de nieuw ontdekte verwekker van de Aziatische griep. Voorlopig zal dit vaccin echter slechts in beperkte hoeveelheid beschik baar zijn. In de eerste plaats voor hen, die op medisch gebied werkzaam zijn en daar door meer dan anderen in contact komen met lijders aan de Aziatische griep en daardoor ook meer blootgesteld zijn aan gevaar voor besmetting. N.O.V.I.B. op de Prov. Griffie Op een zeer druk bezochte vergadering op de Provinciale Griffie in Haarlem, waaronder andere tientallen burgemees ters uit alle delen van de provincie aan wezig waren, werd woensdagmiddag de N.O.V.I.B. (Nationale Organisatie voor In ternationale Bijstand) aan de orde gesteld. De vergadering stond onder leiding van de Commissaris der Koningin in de provin cie Noordholland, dr. M. J. Prinsen, die tevens voorzitter van het provinciale N.O.V.I.B.-comité is. Deze sprak er zijn vreugde over uit, dat zovelen gehoor had den gegeven aan de oproep, nader ge ïnformeerd te worden over de Nationale Organisatie voor Internationale Bijstand. Nationale saamhorigheid was volgens dr. Prinsen voorwaarde voor internationale solidariteit. Hierna spraken prof. dr. E. de Vries en de heer H. Oosterhuis, lid der Eerste Ka mer, respectievelijk voorzitter en vice- voorzitter van de N.O.V.I.B. Prof. De Vries wees op het waarlijk nationale karakter der N.O.V.I.B., omdat de oprichting ervan in 1956 door prins Bernhard en door de deelneming van ruim 60 nationale organi saties uit alle sectoren en alle levens kringen van ons volk tot stand kon ko men. De N.O.V.I.B. wenst de internatio nale gerechtigheid door internationale so lidariteit te verhogen. De ontstellende nood in de onderontwikkelde gebieden van de wereld, een naamloze nood, dient een persoonlijke aangelegenheid van elke Nederlander te worden. Door nationaal de verantwoordelijkheid op zich te nemen van bepaalde gebieden die rechtstreeks zij het ook binnen het kader van de Verenigde Naties onder Nederlandse verantwoordelijkheid vallen, dienen de persoonlijke relaties en per soonlijke bindingen met deze gebieden te worden versterkt. Voor twee ontwikke lingsplannen is de medewerking van de N.O.V.I.B. ingeroepen. Het eerste betreft de financiering van een ontwikkelings project voor het gebied aan de rivier Nés tos in het Griekse Thracië, waarvan de bevolking in kommervolle omstandig heden verkeert door een tekort aan eco nomische mogelijkheden. Het tweede heeft betrekking op een sociaal plan tot ont wikkeling van de bevolking in het nieuwe gebied Gezira tussen de Witte en Blauwe Nijl in de Soedan. Zolang in de achterge bleven gebieden van elke drie babies nog één sterft, van elke vier jongens maar één een lagere school bezoekt, zolang vrouwen en meisjes nog een behandeling onder vinden, die ver beneden algemeen aan vaarde maatstaven ligt, is er een enorme taak voor het Westen. In het bijzonder voor West-Europa, dat bevoorrecht is door de invloed van het christendom, door zijn beschaving en een grote technische ont wikkeling. De heer Oosterhuis legde er de nadruk op, dat het de taak der N.O.V.I.B. is, de persoonlijke bewustwording van deze nood, die tegelijkertijd een dreiging voor het Westen zelf inhoudt, te stimuleren. Door middel van plaatselijke comité's hoopt men, in samenwerking met UNICEF en UNESCO, een netwerk van werkelijk geïnteresseerden over het gehele land te leggen. Vraag in alle steden tussen Bangkok S I en Amsterdam, waar een vliegveld is, naar „de tijg er man" en men zal u ver- wijzen naar Arie Schaap, dierensteward bij de K.L.M. Deze man, met zijn zacht aardige naam, dankt zijn bijnaam aan het volgende voorval, dat zich onlangs afspeelde in een verstikkend-hete tro- pennacht te Damascus. Arie Schaap was van Bangkok op l weg naar Amsterdam. Met twee tijgers. Twee bijzonder makke tijgers. Te Da mascus werd een nachtstop gemaakt. De cabine van de DC-4 was een oven gelijk. Tot groot ongerief van Arie en de tijgers, die terecht vonden dat een nachtstop bedoeld was om te slapen. Daarom greep Arie de twee tijgers bij j hun halsband, verliet het vliegtuig en legde zich te rusten onder de vleugel, j Al spoedig daverde de omgeving van S: zijn gesnurk, waarbij zich nog de ge- j luiden voegden van de twee tijgers, die, dicht tegen hem aangevlijd, eveneens een uiltje knapten. Dit geluid werd opgevangen door een j ijverige douane-beambte. Hij speurde naar de oorzaak en wat hij ontdekte, bracht binnen een minuut het hele vliegveld in opperste paniek. Politie, brandweer en leger rukten uit om de man, die zich kreunend verdedigde tegen de gecombineerde aanval van f twee tijgers, te hulp te snellen. De DC-4 werd omsingeld en met het geweer in aanslag waagden de dappersten zich naderbij. Om niets meer of niets min- der te zien dan een zeer verveeld geeuwende Arie, die, door het lawaai gewekt, noodgedwongen met zijn twee tijgers maar weer de rust van de cabine opzocht. Sindsdien luistert Arie Schaap naar de bijnaam „de tijgerman" >OOOOOOOCOCXX>OOOOOOOOOOOOCÖOOOOCOCOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOC Op het ogenblik is ongeveer 18.000 ton koelhuisboter voor rekening van het In- en Verkoopbureau voor Zuivel opgesla gen. Deze voorraad is groter dan in het voorjaar werd verwacht. Door gunstig weer is meer melk geproduceerd dan men kon voorzien en is ook meer boter uit deze melk vervaardigd, evenals in het buiten land, waardoor de uitvoer beneden de ver wachting is gebleven. Een deel van de voorraad zal tegen ge reduceerde prijzen in het binnenland wor den verkocht. Na 1 oktober zal de handel de boter kunnen kopen voor f 3.05 per kg. De winkelprijs wordt dan geschat tussen de 87 en 90 cent per pakje, dus gemiddeld 88 cent per pakje. Teneinde de uitvoer te stimuleren is voor de exporteurs van boter de mogelijk heid opengesteld biedingen te doen tegen een minimum van f 3,25 per kilogram. Reeds is op deze manier 600 ton boter af gezet. Een aardappelhandelaar uit Nieuw-Ven- nep, die op een avond in juli onder in vloed van sterke drank in Hillegom na een stopsein van de politie doorreed en pas in Bennebroek kon worden achterhaald, werd donderdag door de Haarlemse recht bank confom de eis veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf en vjjf jaar in trekking van het rijbewijs. Conform de eis werd een 36-jarige Haarlemse koopman veroordeeld, even eens wegens het rijden onder invloed en het daardoor in gevaar brengen van de verkeersveiligheid. In de Perseusstraat had hij een bocht zodanig genomen, dat hij een wandelaar de fiets uit de handen reed. Daarna was hij zigzaggend verder gereden. De eis luidde: een gevangenisstraf van twee maanden en intrekking van het rij bewijs voor de tijd van drie jaar. Alcoholistisch luchtje Een 46-jarige strandpachter en radio handelaar uit Zandvoort was op 2b juni tegen een voor hem rijdende vrachtauto gebotst, toen deze afremde en tot stil stand kwam. De politie had bij de Zand- voorter een alcoholistisch luchtje bemerkt. Tegen de man werd drie weken gevange nisstraf geëist en intrekking van het rij bewijs voor een jaar. De rechtbank heeft de strandpachter vrijgesproken. Een 41-jarige fabrikant uit Aerdenhout, tegen wie wegens het onder invloed be sturen van zijn auto een maand gevange nisstraf en ontneming van het rijbewijs voor twee jaar was geëist, werd eveneens vrijgesproken. Zo deed de Haarlemse rechtbank ook uitspraak in de zaak tegen een 56-jarige bestuurder van een bestelauto, die op 3 juli 's nachts opviel door de wijze, waarop hij zijn auto bestuurde. De chauffeur van de bestelauto bewoog zich buiten zijn wa gen echter wel heel merkwaardig en dat was dan ook niet verwonderlijk, want zijn bloed bevatte 2,10 permille alcohol De eis tegen de man luidde: zes weken en twee jaar ontzegging. Hij kwam eraf met een maand en twee jaar ontzegging. Eveneens tot een maand en twee jaar ontzegging werd een veertigjarige krui denier uit Amsterdam veroordeeld, die des nachts in zijn auto over de Amsterdamse Vaart reed op weg naar huis. Hij slinger de zo vervaarlijk, dat hij voor zijn auto beide weggedeelten nodig had. Een auto mobilist, die achter hem reed durfde zelfs niet te passeren. Er werd zes weken en twee jaar ontzegging tegen hem geëist. Tien bier, twee cognac Conform de eis werd een 25-jarige ver koopleider veroordeeld tot een gevange- De beide plaatsjes, waarvan men hierbij details ziet getekend door Jan Makkes, liggen in deze provin cie. Het zijn De Rijp - rechts het zeventiende-eeuwse raadhuis,waar door het dorp bekend is gebleven - en Graft, een gemeente weinig groter dan De Rijp, dat zich van Graft in 1607 onafhankelijk heeft gemaakt. Ook Graft heeft een mooi raadhuis in renaissancestijlHier ziet men alleen een stukje van het d<S*p. Beide gemeenten zijn kleine vlekken in de uitgestrektheid van onze oudste polders. Als men er niet woont komt men er niet gauw. De meeste Nederlanders kennen de Schermer, de Beemster en de Wormer alleen van naam, het zijn van de mensen, die er niet wonen voornamelijk de echte Hollandse schilders, die de streek kennen om dat er ruimte is en kleur en een sfeer, die men door en door Hol lands kan noemen. Een toerist ziet men er nooit. De toeristen weten niet, dat Holland niet alleen wordt gekenmerkt door Amsterdam, Lei den, Delft, Volendam en Marken, want het wordt hun niet verteld. Maar als men in de gelegenheid is een buitenlander ons land te la ten zien moet men zeker naar de kop van Noordholland gaan. Daar ziet hij onze tradities en het karak ter onvermengd. nisstraf van een maand en twee jaar ont zegging van de rijbevoegdheid. Hij ver klaarde wel tien glazen bier en twee cognac te hebben gedronken. Tot een maand gevangenisstraf en an derhalf jaar ontzegging van de rijbevoegd heid werd een 42-jarige metaalbewerker uit Haarlem veroordeeld, die zijn ver jaardag op onstuimige wijze vierde met het drinken van vijf glazen cognac en toen op zijn motorfiets stapte. Dit trok al spoe dig de aandacht van de politie, zodat de man veertien dagen geleden voor de Haar lemse rechtbank moest verschijnen en daar twee maanden en twee jaar ontzeg ging tegen zich hoorde eisen. Bernd Süsskind (een jonge baszanger die kennelijk aan het begin van zijn carrière staat) en Johan van den Boogert (een ge wiekste pianist, die in het concerterende vak zijn sporen reeds verdiend heeft) ga ven woensdagavond in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum een recital van volksliederen uit verscheidene landen. Het is een genre waar heel wat inzit en dat, litterair en muzikaal naar waarde en be tekenis uitgediept en vooral verre gehou den van banaliteiten, op een zeer voor naam niveau beoefend kan worden. Wij hebben maar terug te denken aan de volksliedvertolkingen door Sven Scholan der, aan de gekostumeerde voordrachten door Geertruida van Vladercken en om maar eens dicht bij huis en deze tijd te blijven van de in alle opzichten artis tieke prestaties van Harry van Oss, eerst met Felix de Nobel aan de vleugel, later zichzelf begeleidend op de luit. Dit zijn, als ik het zo noemen mag: moderne voor beelden van de klassieke troubadours. Het feit, dat Bernd Süsskind zich het taalidioom van niet minder dan negen volken heeft eigen gemaakt om zijn pro gramma een zo groot mogelijk internatio naal karakter te geven, is in hem te prij zen. Dat de ontwikkeling van zijn stern- middelen daarbij echter ten achter is ge bleven, zodat deze de geraffineerde into natie mist om elk gevoelseffect waarneem baar te maken, is minder prettig. Daardoor verkeert de voordracht in een primitief stadium. Rest het inzicht om zo'n avond te vullen met dingen, die op het beschaafde niveau van het genre liggen en tezamen voldoende boeiende kracht opbrengen. Ik zou in het programma van Bernd Süsskind kunnen wijzen op nummers, die beneden dit ni veau bleven, maar ook op andere die er bovenuit stijgen, zoals de drie Franse lie deren, die door mooie bewerkingen van Gerard Hengeveld verhuizen naar het do mein van het kunstlied, met al de bijbe horende vocalen eisen. Bovendien zijn deze liederen niet kenmerkend voor het Franse volkslied, evenmin als het Noord- duitse „Jan Hinnerk" het in een vertaalde versie voor Nederland is. Ondanks dergelijke bedenkingen meen ik toch dat we deze jonge zanger in de beoefening van het genre dat hem trok krediet kunnen geven. Met een drietal Jiddische liederen en eén paar Spaanse nummers gaf hij reeds veel aanvaardbaars. Maar hij zal zich ernstig moeten bezinnen op de veelvuldige eisen, die aan het inter preteren van het volkslied verbonden zijn. Over het vaardige pianospel van de be geleider Johan van den Boogert kan ik niets dan goeds zeggen. Jos. de Klerk Dierenmishandeling. Tegen twee land bouwers uit Gemert is wegens ernstige mishandeling van een paard gisteren voor de Bossche politierechter een maand ge vangenisstraf geëist. Ze hadden het dier, dat voor een maaimachine gespannen was en naar hun smaak niet voldoende pres teerde, uitgespannen en met een dikke knuppel zodanig afgeranseld dat de knup pel in stukken brak. Het paard werd ernstig gewond. Bestedingsbeperking. De regering heeft, wegens de noodzaak om de beste dingen zoveel mogelijk te beperken, be sloten de bouw van een nieuw waterloop kundig laboratorium te Delft voorlopig uit te stellen. Secretarie. De gemeenteraad van Am sterdam heeft besloten een onderzoek te laten instellen naar de organisatie van de secretarie der gemeente. De raad stelde hiervoor f 50.000 beschikbaar. Sedert het in werking treden van de Ge meentewet in 1851 is de secretarie in haar structuur niet veranderd. Men zal thans nagaan of de secretarie voldoet aan de eisen, die de moderne bedrijfsorganisatie aan een dergelijk apparaat stelt. Luchtlijn naar Saigon. De Nederland se regering heeft van de regering van Vietnam, in afwachting van een te sluiten luchtvaartovereenkomst, een voorlopige vergunning verkregen tot het exploiteren van een luchtlijn AmsterdamSaigon- Tokio. Amersfoort leent. De gemeenteraad van Amersfoort heeft zijn goedkeuring ge hecht aan drie leningen van respectievelijk 500.000 en tweemaal 300.000, voor- het financieren van een verdere voltooiing van de rondweg van de tunneel naar de Arnhemseweg en van het deel ten noor den van de tunnel. De werkzaamheden waren al enige tijd gestagneerd omdat het geld voor verdere uitvoering ontbrak. Thans zijn de Nutsspaarbank te Amers foort en de industrie te hulp gekomen. Veilig Verkeer. Met ingang van 1 no vember is tot directeur van het Verbond voor Veilig Verkeer benoemd de heer H. Machielsen te Hilversum, administrateur der stichting Nederlandse Schoolradio, lid van de gemeenteraad van Hilversum en voorzitter van de vereniging Veilig Ver keer te Hilversum. Gewondenvervoer. Het is bij ver keersongevallen reeds vele keren gebeurd, dat gewonden niet snel genoeg naar een ziekenhuis konden worden overgebracht, omdat niet tijdig een ambulance-auto aan wezig was. De KNAC heeft zich daarom met een adres tot de ministers van Justitie, Binnenlandse Zaken en Verkeer en Water staat gewend, waarin gevraagd wordt te bevorderen, dat de bij de politie in ge bruik zijnde auto's tevens dienstbaar wor den gemaakt voor het vervoer van gewon den. ALBANY (A.F.P.) Vier of vijf neger jongens van veertien tot vijftien jaar hebben zondag brandende benzine in het gezicht van een elfjarig blank jongetje ge gooid, dat in zijn eentje voor het parle mentsgebouw van de staat van New York speelde, zo deelde de politie maandag mede. Het jongetje, Frank Soma, is met brandwonden in de tweede en derde graad in een ziekenhuis opgenomen. De behandelende dokters vrezen voor zijn le ven. Later herriep de politie deze lezing. Het was gebleken dat Frank Somma zijn verhaal van a tot z had verzonnen. Hij had in de buurt van een vat met ontvlam bare vloeistof met lucifers gespeeld, waar door de vloeistof in brand was gevlogen. Uit vrees voor straf van zijn ouders en om enkele negerkinderen in een kwaad daglicht te stellen, had hij toen het ver haal van de aanslag op hem verzonnen. Algol, 25 v. Antwerpen n. Botterdam. Ampenan, 25 v. Sungeigerong n. Semarang. Annenkerk, 25 v. Antwerpen n. Rotterdam. Amstelslot, 25 met motorschade n.o. v. Honolulu. Antonia, 26 te Padang. Aldabi 26 te Montevideo verw. Alderamin, 25 v. Boulogne n. Rotterdam. Alwaki, 25 v. Marseille n. Antwerpen. Amerskerk, 26 te Beira verw. Appingedijk, 26 te Norfolk verw. Averdijk, 26 v. Antwerpen n. Houston. Aardijk, 25 v. Rotterdam n. Hamburg. Amstelwal,, 25 v. Port Said n. Rotterdam. Attis, 24 400 m. n.o. Floris Az. n. Curagao. Alblasserdijk, 25 te Hamburg. Amstelstad, 25 245 m. n.w. Fremantle n. Karachi. Aeneas, 25 te Rotterdam n. Amsterdam. Amsteldiep, 26 v. Rotterdam n. Antwerpen. Annenkerk, 25 te Rotterdam. Banda, 26 te Singapore. Bawean, 26 te Chittagong. Bintang, 25 v. Belawan n. Basrah. Bennekom, 24 140 m. n.w. Kp. Finisterre naar Willemstad. Britsum, 23 460 m. o.n.o. Pt. Churchill naar Con tinent. Bussum, 25 te Isle of Grain verw. Bat jan, 25 te Baltimore verw. Beninkust, 25 te Takoradi verw. Caltex Leiden, 14/10 te Rotterdam verw. Caltex Nederland, 26 v. Sidon n. Rotterdam. Castor, 24 v. Pto. Ordaz n. Wageningen. Crania, pass. 24 Pto. Rico n. Liverpool. Cinulia, 25 te Rotterdam. Cottica, 25 1180 m. n.o. Barbados n. Barbados. Concepcion, 24 16 m. z. K. Frio n. Paranagua. Congokust, 25 te Grandbassa. Coryda, 26 te Pulubukom. Drente, 25 v. Napels n. Genua. Delfland, 25 te Amsterdam. Delft, 25 680 m. z.w. Azoren n. Amsterdam. Daphnis, 25 te Curagao. Dorestad, 24 160 m. n.o. Bonaire n. Gibraltar. Esso Rotterdam, 25 v. Rastanura n. Antwerpen. Eemdijk, 25 v. Lissabon n. Havana. Eemland, 25 v. Cabedelo n. Las Palmas. Ena, 26 te Curagao. Felipes, 26 te Port Dickson. Friesland SSM, 25 v. Methil n. Kopenhagen. Eenhoorn, 25 te Alexandrië. Fairsea, pass. 20 Wight n. Montreal. Gaasterland, 25 te Rio de Janeiro verw. Groote Kerk, 26 v. Newcastle n. Fremantle. Gadila, 25 te Pladju verw. v. Djakarta. Ghanakust, 25 v. Hamburg n. Antwerpen. Graveland, pass. 25 Finisterre n. Recife. Guineekust, 25 te Amsterdam. Giessenkerk, 25 v. Bangkok n. Hongkong. Helena, 25 850 m. z.w. Azoren n. Amsterdam. Hermes, 25 860 m. o.n.o. Bermuda n. S. Thomas. Hestia, 25 te New York verw. Hydra, 20 v. Antwerpen n. Willemstad. Hector, 25 te Rotterdam. Hecuba, 26 v. Amsterdam n. Georgetown. Heelsum, 26 te Jacksonville. Hera, 25 v. Georgetown n. Pto. Ordaz. Japara KRL, 30 te Port Said verw. Jupiter, 25 v. Rotterdam n. Tunis. Kieldrecht, 25 te Antwerpen. Katelysia, 25 te Maracaibo n. Bachaquero. Koningswaard, 25 v. Ardrossan n. Curagao. Kara, 25 800 m. o. Wellington n. Curagao. Koningswaard, 25 v. Ardrossan n. Curagao. Keizerswaard, 25 te Liverpool. Korenia, 25 te Triëst. Kermia, pass. 25 Malta n. Rotterdam. Koratia, 26 v. Punta Cardon n. Buenos Aires. Kota Gede, pas. 25 Stromboli n. Port Said. Laurenskerk, 25 te Amsterdam. Leuvekerk, 25 v. Rotterdam n. Londen. Luna, 25 te Rotterdam. Leersum, 26 v. Barcelona n. Port Said. Lekhaven, pass. 26 Kp. Verd. eil. n. Las Palmas. Lombok, 28 te Djibouti verw. v. Mombasa. Langleeclyde, 25 v. Genua n. Port Said. Lawak, 25 45 m. z.w. Kp. Corrientes n. Cristobal. Laertes, pass. 25 Gibraltar n. Port Said. Lombok, 28 te Djibouti verw. Langkoeas, 26 te P. Swettenh. verw. v. Singap. Larenberg, 25 v. Vlaardingen n. Cardiff. Lieve vrouwekerk, 25 v. Suez n. Aden. Maaslloyd, 26 te Panjuwangi verw. Molenkerk, 25 te Marseille verw. Malea, 25 450 m. o.n.o. Manilla n. Yokohama. Malvina, 25 v. Tarakan, 30 te Singapore verw. Maas, 25 v. Messina n. Piraeus. Maaskerk, 25 v. Port Said n. Genua. Mariekerk, pass. 25 Str. Messina n. Port Said. Mentor, 26 te Georgetown. Montferland, pass. 25 Abrolhos, 26 te Ilheus verw. Munttoren, 25 v. Savannah n. Punta Cardon. Nestor, 28 te Maracaibo verw. Nanusa, 28 te Karachi verw. v. Colombo. Oranje, 25 v. Colombo n. Belawan. Ouwerkerk, 26 te Bremen. Oldekerk, 25 te Genua. Osiris, 25 te Port Au Prince. Oranjefontein, 26 te Amsterdam. Oranje Nassau, 26 te Ciudad Trujillo. Orion, 26 te Calamata. Ovula, 25 v. Surabaja n. Pladju. Pendrecht, 25 220 m. o.z.o. Ceylon n. Formosa. Pygmalion, 24 v. Turks Island n. New York. Prins Alexander, pass. 25 Vlissingen n. Antw. Pieter S, 25 Startpoint gepass. n. Rotterdam, Prins Willem III, 25 v. Le Havre n. Montreal. Prins Casimir, 25 v. Le Havre n. Rotterdam. Poseidon, 25 v. Brighton n. Amsterdam. Prins Willem V, pass. 26 Belle Isle n. Quebec. Rijndam, 26 te Le Havre n. New York. Rita, 25 v. Telokanson n. Pladju. Rondo, 25 20 ma n.w. Cherbourg n. Port Said. Roggeveen, 25 te Dunedin verw. Raki, 25 v. Surabaja te Tandjong Priok. Rotti, 29 v. Djibouti te Port Said verw. Riouw, 25 v. Khoralmufatta n. Bahrein. Stad Breda, 25 25 m. n.w. Bishoprock n. Monrovia. Stad Utrecht, 26 te Narvik. Schie. 25 te Rotterdam. Straat Lombok, 25 te East-London verw. Sarangan, 25 te Lourenco Marques verw. Siberoet, 25 te Bassein. Stanv. Talangakar, 26 te Saigon v. Sungeigerong. Schiedijk, 27 te Philadelphia verw. Solon, 24 v. Maracaibo n. Baltimore. Steven, 25 70 m. n.o. Cape Race n. Napels. Sirrah, 26 te Abadan. Stad Arnhem, 26 te Middlesborough. Straat Torres, 25 v. Tandj. Priok n. Singapore. Sarpedon, 26 te Las Piedras. Senegalkust, 25 te Lagos verw. Steenwijk, 25 v. Norfolk n. Holland. Salatiga, 26 te Belawan. Tabinta, 25 v. Colombo n. Port Said. Teucer, 26 te Port Swettenham. Telamon, 26 v. Cartagena n. Barranquilla. Tibia, 25 v. East-London n. Curagao. Trompenberg, 25 220 m. z. Horta n. Pt. of Spain. Thelidomus, 25 400 m. n.w. Brisbane n. Sydnes. Tiberius, 24 10 m. n. Cuba n. Ciudad Trujillo. Van Waerwijck, 26 v. P. Swettenh. n. Singapore. Willem Ruys, 26 te Rotterdam. Wenosobo, 25 1800 m. o. Luzon n. Manilla. Waal, 26 te Beyrouth. W. Alton Jones, 25 80 m. o.z.o. Santa Maria naar Philadelphia. IJssel, 25 te Dominica verw. Zuiderkerk, 27 te Antwerpen verw. KLEINE VAART Alcetas, 24 v. Amsterdam n. Hamburg. Bab T, 20 te Hull v. Toppila. Brouwersgracht, 23 v. Amsterdam n. Antwerpen. El jo, 24 Brunsbüttel gepass. n. Coleraine. Elsa, 22 te Kotka v. Koge. Joost, 23 te Tuborg v. Methil. Kaap Falga, 23 te Gefle binnengesleept. Kaap St. Vincent, 23 v. A'dam n. Wondelgem. Kastanjesingel,, 26 v. Ventspils te A'dam verw. Keizersgracht, 24 te Helsinki. Lijnbaansgracht, 23 v. Amsterdam n. Emden. Netta, 20 v. St. Louis du Rhone n. Casablanca. Nieuwland, 26 v. Grangemouth te R'dam verw. Pavo, 20 te Zaandam v. Otterbacken. Phidias, 25 60 m. v. Kp. Bon n. Rotterdam. Ponza, 22 Goteborg gepass. n. Zaandam. Tasmanië, verm. 26 v. Bremen n. Birkenhead. Tilly, 2 2te Stugsund v. Ostrand. SLEEPVAART Barentszee, 24 330 m. n.n.o. Paramaribo naar Pto. Cabello. Cycloop met Titan 24 330 m. w.z.w. Bermudas naar Vlissingen. Hudson, 24 80 m. o.z.o. Minikoy n. Calcutta. Oostzee, 24 v. Beaymont te Maracaibo. Thames, 25 125 m. n.o. Gibraltar n. Daz-eiland. Tyne 24 te Aden. Witte Zee, 24 110 m. o.z.o. Minikoy n. P. Moresby,, Zeeland, 24 te New Orleans. Zwarte Zee, 25 v. Las Palmas n. Baltimore. i

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 11