Toeristenbezoek in 1957 opnieuw gestegen OPENING ZWARE SHAG Duitsers leverden het leeuwendeel met tienduizenden dagjesmensen Aantal Amerikanen en Belgen vermindert ORCAM Vanmorgen in de vishal en op zee HET VERRE OOSTEN De negen Muzen van gisteren Amsterdamse Beurs 7 DOUWE EGBERTS Wielerwedstrijden om de „Grote Tunnelprijs" „Velser Gemeenschap" wijst protest uit „Noord" terug ..Wij organiseerden niet, maar het comité" Zaterdag niet parkeren langs Koninklijke route Haringcontract met Israel houdt verbetering in Prof. Thysse's visie op de randstad-problemen Kadar poogt intellectuelen voor zich te winnen Gematigder politiek sinds de uitspraak van de UNO VSV-Roda Sport uitgesteld Kennismaking tussen jonge solisten en concertpubliek Radio-Moskou: Amerika achter opstand in Sumatra DE BEURS Mr. Luns acht de houding van de V.S. niet helemaal fair Critiek op Amerikaanse visie op Nieuw-Guinea Tweeledige uitgave tot beter muziekbegrip Nederland-Oostenrijk in hogere cijfers DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1957 De Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer heeft, door een groot aantal steekproeven getracht zich een voorlopig beeld te vormen over het verloop van het toeristenseizoen 1957. Uit dit onderzoek blijkt, dat de „bollenmaand" april zowel voor het buitenlands- als voor het binnenlands toeristenbezoek in vrijwel alle opzichten bijzonder gunstig is ge weest. De periode, aansluitend op de „bol len tijd", liet over het geheel genomen een zekere inzinking zien, die tot medio juli voortduurde. Hierna had een niet-onaan- zienlijke opleving plaats, die maakte, dat het totaalbeeld van de ontwikkeling van het toeristenverkeer naar en in Nederland een stijging vertoont ten opzichte van 1956. Wel is er een zekere verschuiving in het buitenlands toeristenbezoek te constateren. Terwijl namelijk het aantal Duitse, Engelse en Franse gasten vermeerderde, liep het aantal Amerikaanse, Belgische en Zweedse bezoekers terug. Dat het totale buitenlandse bezoek is gestegen, is voor een belangrijk deel te danken aan het opmerkelijk toegenomen Duitse dagbezoek, dat zeer gunstig werd beïnvloed door de opheffing van de pas poortplicht. Naar schatting steeg het aan tal buitenlandse (voornamelijk Duitse) be zoekers, dat via de oostgrens ons land binnenkwam, ten opzichte van '%6 met ruim een miljoen. Ook in ander opzicht viel in het toeris tenseizoen 1957 een verschuiving waar te nemen, doordat de behoefte aan een goed kopere en minder gebonden wijze van va kantiebesteding in versterkte mate tot uiting kwam. Dit bleek onder andere uit de toegenomen belangstelling van Duitse toeristen voor eenvoudiger accommodatie, met name langs de kust. Wat de duurdere accommodatie betreft moest de ANVV in vele gevallen een ver mindering van de vraag vaststellen, die leidde tot een lagere bezetting in een aan tal hotelbedrijven e.d., in het bijzonder in het noorden, oosten en zuiden des lands. ADVERTENTIE Aan het slot van het sportprogramma, dat zondag 29 september ter gelegenheid van de opening der Velsertunnel in hei sportpark „Adrichem" wordt gehouden, zullen ook de wielrenners in actie komen. Zij strijden in een wedstrijd over vijftig ronden (circa 60 km.) om de „Grote Tun nelprijs", welke is uitgeloofd door de stichting 650 jaar stad Beverwijk. Men is er van „Kennemerland" in sa menwerking met „De Kampioen" in ge slaagd om voor deze wedstrijd een sterk en gevarieerd veld renners aan de start te krijgen. Behalve de twee nationale ama teurkampioenen Ab Geldermans uit Be verwijk en Piet Steenvoorden uit Heem stede, zullen ook Tour de Francerenner Gerrit Voorting uit Roosendaal, de Sprin ter-stayer Cor Bijster uit Haarlem en de semi-prof Arend van 't Hof uit Sassenheim tot de deelnemers behoren. Deze laatste drie renners hebben nog nimmer in het sportpark gereden en van hen kan vooral Van 't Hof, die over een ongekende boch tentechniek beschikt, een serieuze greep doen naar de „Grote Prijs". Hij zal het evenwel geenszins cadeau krijgen, want ook de plaatselijke favorie ten De Nijs, De Ruiter en Toon v. d. Bos; Klardi en de Lute's uit Castricum, Visser uit Santpoort, de Haarlemmers Koger, Van Weeren, Van der Aar, Vaars, Straver en Van Steyn; Kuitwaard uit Velsen, de Alk maarder Bloetjes, de IJmuidenaren Van Duin, Oldenburg en Jagtenberg; Rutte uit Haarlemmerliede en Van Keulen uit Heemskerk, etc., zullen met de wil om te winnen aan de start verschijnen. Het kan dus een spannende strijd worden en de mogelijkheid is niet uitgesloten dat een der jongere renners profijt zal trekken van de onderlinge rivaliteit der favorieten. Want de beroepsrenners, amateurs en nieuwelin gen rijden in deze wedstrijd gezamenlijk. De start is omstreeks vier uur. Daarvoor rijden 32 aspirantjes een wedstrijd over twintig ronden (circa 25 km). Ook onder hen bevinden zich alle plaatselijke en streekfavorieten uit Haarlem en Kenne merland. Aangenomen wordt, dat dit het gevolg is van bepaalde publikaties over de Azia tische griep en over de prijzen in Neder land, alsmede van de omstandigheid dat wellicht velen hun reis naar West-Europa hebben uitgesteld tot het jaar van de we reldtentoonstelling in Brussel. Zeer verheugend is, aldus de ANVV, dat het onderzoek aanwijzingen bevatte, dat het Nederlandse publiek zijn vakanties meer gespreid heeft dan in vorige jaren. De Velser Gemeenschap deelt naar aan leiding van een bericht in de IJmuider Courant van 25 september 1957 over pro testen van het Koningin Wilhelmina Fonds te Velsen-Noord en de Oranjevereniging en de winkelvereniging aldaar, tegen de or ganisatie van de tunnelfeesten, het volgen de mede: De mededeling, dat bij het organiseren van festiviteiten in Velsen-Noord ernstige tegenwerking is ondervonden o.m. van de zijde van de Velser Gemeenschap, moet op een misverstand berusten. De tunnel feesten zijn georganiseerd door een comité, dat door Burgemeester en Wethouders van Velsen is aangewezen. De Velser Gemeen schap als zodanig staat hier geheel buiten en wenst dus zonder te kunnen beoor delen of de geuite klachten al of niet ge grond zijn geen verantwoordelijkheid te aanvaarden voor de organisatie der festivi teiten. De voorzitters van de Winkeliers vereniging en van de Oranjevereniging te Velsen-Noord èn de secretaris van het Ko ningin Wilhelmina Fonds aldaar (de voor zitter dokter Rolink is enige dagen afwe zig) bleken overigens bij telefonische na vraag geen van allen te kunnen verklaren, waarom de Velser Gemeenschap in het van deze verenigingen uitgaande protest moest worden genoemd. Namens het bestuur van de Stichting „De Velser Gemeenschap" W. Bunte, secretaris. Het publiek wordt verzocht zaterdag tij dens het verblijf van de Koningin in de gemeente Velsen niet te parkeren op de v. d. Vondellaan, Driehuizerkerkweg en het nieuwe deel van Rijksweg 6. De Nederlandse Bond van Haringhan delaren heeft met Israel een contract ge sloten voor de levering van 15.000 vaten gezouten haring. De verscheping van deze haring zal geschieden in het tijdvak van november tot februari. Ten opzichte van de in de afgelopen jaren gesloten contrac ten betekent deze overeenkomst een niet onbelangrijke uitbreiding van de afzet naar dit gebied. „Variabele planning op lange termijn onvermijdelijk" Ter gelegenheid van de 110e verjaardag van het Koninklijk Instituut van Inge nieurs is gisteren een feestelijke ledenver gadering gehouden in Scheveningen, tij dens welke de voorzitter dr. L. Neher de geschiedenis dezer organisatie, die thans bijna 8000 leden telt, schetste. Ook in Zuid-Afrika heeft het Instituut een afde ling, evenals in Indonesië en in de West. De gouden speurwerkmedaille van het Ins+ituut werd dit jaar uitgereikt aan dr. J. H. Greidanus, chef van de aërodynami sche afdeling der Fokkerfabrieken voor zijn werk op het gebied van het trillings- onderzoek in vliegtuigvleugels. Dr. Grei danus ontwierp hiervoor berekenings- en meetmethoden, die allerwegen de aandacht trokken. Prof. ir. Jac. P. Thvsse, algemeen advi seur bij de rijksdienst voor het Nationale Plan. hield een inleiding over de toekomst van de „randstad Holland". „Deze randstad zal in 1980 van 4 tot wel licht 5.5 miljoen inwoners omvatten", zei prof. Thysse. „doch men zal samengroeien zoveel mogelijk moeten voorkomen om niet dezelfde moeilijkheden te krijgen als Londen, Berlijn en Parijs". Bufferstroken Daarom moeten nieuwe ontwikkelingen in de beide grote „stedenringen" niet ge stimuleerd worden. De toekomstige „over- loon" zal bij voorkeur buiten de ring ge plaatst moeten worden. Daartoe zal elders in het land een gunstig „klimaat" moeten worden geschapen. Tussen de bestaande steden zullen bufferstroken, zo mogelijk mede ten dienst van de recreatie, moeten worden aangelegd. Veeleer dan een vast dirigistisch plan zal een variabele planologische politiek op lange termijn moeten worden gevoerd. Stuwende bedrijven, niet essentieel voor het westen, zullen waar mogelijk, elders een onderkomen moeten vinden. Naast Den Haag als „schrijftafel des lands" zal een ander administratief centrum moeten verrijzen. De Nieuwe Waterweg zal moe ten worden „verdubbeld". De overloop van het Rotterdamse agglo meraat wordt tegen 1980 berekend op 250- 350.000 mensen. Wellicht kan dan het Del tagebied als woon- en recreatiegebied uit komst bieden. Voor de Haagse agglomera tie biedt groei van Delft en Leiden nog enige uitkomst. Breder Noordzeekanaal Voor Haarlem-IJmond-Amsterdam zou door groei van Alkmaar, Hoorn en Lely stad een overloop zonder samengroeiing kunnen worden verkregen. Ook het Noordzeekanaal zal verbreding behoeven. Geweldige verkeersproblemen zullen in 1980 opgelost moeten zijn. Anders kunnen grote economische nadelen verwacht wor den, aldus prof. Thysse. tpi Het Amerikaanse vliegdekschip „Sara toga" voorziet een torpedojager van olie tijdens de NAVO-oefening „Strike back", waaraan wordt deelgenomen door 221 schepen, 75.000 personen en 650 vliegtuigen. Vandaag 7000 kisten De aanvoer te IJmuiden bestond van daag uit 7000 kisten vis, waarbij 1100 schelvis, 100 wijting, 75 kabeljauw en gul, 100 koolvis, 1700 haring, 3100 makreel, 100 haai, 4000 kg tong, 115 stuks stijve kabel jauwen, 150 schol en 150 diversen. De „Stadt Enchuysen" (van 17 sept.) loste 1500 kisten makreel; de „Elie" (van 16 sept.) 540 kisten makreel, 130 haring, 280 schelvis, 100 koolvis, 40 gul en kabel jauw, 80 haai, 10 wijting, 20 diversen en 40 stuks stijve kabeljauwen; de „Fran- cina" KW 153 (van 18 sept.) 1350 kisten haring en de „Vikingbank" (van 17 sept.) 1200 kisten makreel, 150 schelvis, 80 ha ring en 25 diversen. De loggers en kotters waren er met schol en tong. Voor de vrijdag Aan de vrijdagmarkt lossen de Allan- water" (van 17 sept.) en de „Maria van Hattem" (van 16 sept.). De „Allanwater" voert aan 1250 kisten verse haring en 150 makreel en 50 diversen en de „Maria van Hattem" (van 16 sept.) 1400 kisten ma kreel, 120 haring, 60 varia en 70 stuks stijve kabeljauwen. Oudste boten zijn nu: Albatros KW 87 (van 16 sept.), Thorina en Eveline (van 18 sept.), Ariadne (van 19 sept.), Vios I (van 20 sept.). Voor de export De export kocht vandaag regels grote kabeljauw voor f 120 tot f 130, kleine voor f 56 tot f 70, kisten grote kabeljauw voor f 130 tot f 140, kleine voor f 115 tot f 125. De grootmiddel tong voor de export deed f 4,10 tot f 4,90, kleinmiddel f 3,30 tot f 3, tong I f 2,60, tong II f 1,80 tot f 1,90. De tarbot haalde f 2,20 tot f 2,50, grote en middel en zetschol f 55 tot f 65 en schol I f 55 tot f 54. Het binnenland in De binnenlandse handel kocht de grote gul voor f 48 tot f 40, middel voor f 35 tot f 30, torgullen voor f 15 tot f 18. De zwarte koolvis noteerde f 75 tot f 85, grote gullen- maat f 25 tot f 26 en kleine f 13 tot f 14. De grote schelvis deed f 25 tot f 30, groot middel f 23 tot f 28, kleinmiddel f 14 tot f 20, pennen f 17 tot f 12, braadschelvis f 15 tot f 10, wijting f 11 tot f 18. De grote tong ging weg voor f 40, schol II voor f 35 tot f 42 en schol III voor f 22 tot f 32. De haring leverde vanmorgen f 11 tot f 14 op; vrijwel alles ging van de hand. De makreel ging met moeite voor f 10 tot f 12 weg. Haringvangsten De vangsten van de vleetloggers waren in de afgelopen nacht: KW 2 met 12, 23 met 10, 25 met 10, 147 met 30, 140 met 50, 168 met 20, 22 met 5, 175 met 10, 163 met 9, 18 met 100, 67 met 25, 86 met 12, 130 met 50, 151 met 8, 39 met 100, 40 met 6, 41 met 8, 110 met 40. Geen vangst: KW 16, 19, 47, 70, 45, 127, 20, 29, 15. De vangsten van de trawlloggers waren: KW 7 met 20, 99 met 50, 37 met 36, 48 met 34, 141 met 20, 74 met 80, 85 met 17, 122 met 70. Gemiddelde vangst vleet 20 en trawler 36 kantjes. (Van onze correspondent in Wenen) Ferenc Nagy, lid van het Hongaarse parlement en vroeger een leidende figuur in de socialistische partij van de kleine zelfstandige boeren, heeft in het nieuwe Hongaarse dagblad „Magyar Nemzet" een lans gebroken voor een mildere behande ling van hen, die geen leidende rol hebben gespeeld in de revolutie. De mannen van Kadar hopen op deze wijze vooral de in tellectuelen voor zich te winnen, „omdat zij nu realistischer denken en aansluiting bij ons zoeken, maar nog niet duidelijk in zien hoe zij deel kunnen nemen in de so cialistische opbouw". Sinds het debat over Hongarije in de UNO is de situatie in Hongarije veranderd. Een maand lang zijn er geen veroor delingen ove^ actieve revolutionairen uit gesproken, ofschoon er nog wel enkele personen zijn gearresteerd. De regering heeft een soort amnestie uitgesproken over toneelspelers, die op grond van hun aandeel in de revolutie niet meer mochten optreden. Ook schrijvers kregen weer toe stemming openlijk hun mening te zeggen over vraagstukken, die niet van politieke aard zijn. Misschien gebeurt dit met het oog op een eventueel bezoek van UNO- waarnemers, maar in elk geval blijkt er uit dat de UNO-actie niet zonder resultaat is gebleven. Wel zijn er nieuwe beschuldigingen uit gesproken tegen Bela Szasz, die indertijd tezamen met de boerenleider Rajk werd aangeklaagd. Op grond van spionage ten gunste van de Britse geheime dienst werd hij tot tien jaar gevangenis veroordeeld. Deze oude beschuldigingen worden weer opgehaald, maar men lijkt vergeten te zijn dat Szasz drie jaar geleden, tezamen met Rajk, werd gerehabiliteerd en daarom opnieuw in de partij werd opgenomen. Szasz hield op 6 oktober 1956 de postume grafrede op Rajk. Szasz is een bekend schrijver, die na het onderdrukken van de revolutie vluchtte en nu als emigrant in Londen leeft. Kadar in Moskou LONDEN (UP) Radio-Moskou bericht dat premier Janos Kadar, in Moskou is aangekomen op doorreis naar Peking. Hij werd op het vliegveld begroet door vice- premier Mikojan en leden van het cen trale partij comité. De competitiewedstrijd VSVRoda Sport, vastgesteld voor zondag aanstaande, is uit gesteld. Dit in verband met de grote con currentie, voor wat de publieke belang stelling betreft, van de wedstrijd Haar lemStormvogels, die in Haarlem-Noord wordt gespeeld. DIJV vist op karpers Zondag 29 september houdt de Bever- wijkse hengelsportvereniging „De IJmond- Vissers" in het Noordhollands kanaal de jaarlijkse karperwedstrijd. ADVERTENTIE VRIJDAG a.s. 12 uur Chin.-Ind.-Cafe-Rest. Ir. J. Dirksstraat 6-6 a Tel K 2550-4408 IJMUIDEN b|J hef Tha||a Theatef In Amsterdams Concertgebouw Op dinsdag 1 oktober zal de Nederland se Vereniging „Concertgebouwvrienden" in samenwerking met de Vereniging tot Instandhouding van het Concertgebouw in Amsterdam het seizoen 1957-1958 evenals vorige jaren openen met een „Vrienden kransconcert" in de kleine zaal van het Amsterdams Concértgebouw. Met deze avond beogen de organisatoren jonge veelbelovende solisten, die hiertoe door de directeuren van conservatoria worden voorgedragen, aan het Amsterdamse con certpubliek voor te stellen. Een uitgebreid proefspel heeft dit jaar drie pianisten voor deze onderscheiding aangewezen: Tom Bollen, Johan Jansonius en René Rakier. Zij zullen werken uitvoeren van Bach, Mozart, Debussy, Mendelssohn, Pijper, Rgvel en Tajcevic. MOSKOU (AFP). - Radio-Moskou heeft in een commentaar in de Arabische taal de Verenigde Staten ervan beschuldigd zich bezig te houden met ondergrondse activiteit tegen de regeringen van India, Indonesië en Birma, door de separatisti sche bewegingen in die landen aan te moe digen. De Russische radio beschuldigde de Amerikaanse diplomaten in Indonesië er van een belangrijke rol te hebben gespeeld bij de organisatie van de militaire rebellie op Sumatra van kolonel Simbolon en aan de rebellen financiële hulp te hebben ver leend door tussenkomst van de Ameri kaanse oliemaatschappijen in Indonesië. De Verenigde Staten, aldus de commen tator, zetten hun ondergrondse activiteit in het westelijk deel van Indonesië nog steeds voort, met het doel om dit gebied van de rest van het land af te scheiden. Pianistenconcours. Onder auspiciën van het ministerieel presidium zal van 15 tot 23 april 1958 het vierde internationale pianistenconcours „Alfredo Casella" in Na pels worden gehouden. Inlichtingen ver strekt het secretariaat van het concours: de „Accademia Musicale Napoletana", Largo Giuilio Rodino 29, Napels. Rittertentoonstelling. Onder auspi ciën van het huldigingscomité „Ritter 75" houdt de Nederlandse vereniging van pers bureaus in het Haags Persbureau aan de Riouwstraat hoek Bankplein te Den Haag, van 5 tot en met 7 oktober een tentoon stelling van klankbeelden, gewijd aan het werk op het gebied van pers, letterkunde en radio van dr. P. H. Ritter jr. Eerste uitvoering. Een onlangs terug gevonden compositie van de achttiende- eeuwse Duitse componist Georg Philipp Telemann, de „Triosonate in Es", zal zon dag 29 september in het KRO-programma voor het eerst voor de radio worden uit gevoerd. De triosonate wordt dan gespeeld door het ensemble „Arte Fiato" bestaande uit Frans Vester, fluit, Koen van Slog- teren, hobo, Arnold Swillens, fagot en Hans Brandts Buys, clavecimbel. AMSTERDAM Zowel in het avondverkeer van dinsdag als woensdagochtend, viel reeds te merken dat de aandelenkoersen in Amsterdam on der invloed van het vaste verloop van Wallstreet, een behoorlijke sprong om hoog maakten. De betere stemming zette zich in het officiële verkeer voort en zo beleefde men woensdagmiddag een vaste markt, waarin de gesprekken over de ver wachtingen voor het bedrijfsleven en over de uitslag van de wedstrijd Nederland- Oostenrijk met elkaar werden afgewisseld. Vooral internationale waarden kwamen op een behoorlijk hoger niveau. Konink lijke Olie noteerde f 194, hetgeen echter een gulden beneden de ochtendkoers was. Ook Unilever zette onder de koers van het ochtendverkeer in, maar herstelde weer tot 372'/2. Ten aanzien van Unilever vooral heeft de beurs bijzonder goede verwach tingen, die gebaseerd zijn op geruchten omtrent gunstig nieuws. Er is echter nie mand die hierover iets naders weet te vertellen. Philips wist het niveau van des ochtends (2581/a) niet meer te benaderen en moest genoegen nemen met 256. A.K.U. bleef staan op 162, K.L.M. liep op tot f 116,80. In ieder geval was de afdeling der internationals over de gehele linie vast gestemd en wordt met spanning het verdere verloop van Wallstreet afge wacht, waarbij men wel in het oog houdt, dat hier het niveau voor aandelen laag is in tegenstelling tot New York. Ook de scheepvaart had een gunstig verloop en boekte behoorlijke koers winsten voor de meeste soorten, met name voor K.N.S.M., Nederland, Scheepvaart unie, Van Nievelt en Van Ommeren. Deze hoek was de gehele middag vrij levendig en kopers behielden de overhand. Indonesische fondsen trokken zich niets aan van de berichten over de door de mi nister van Arbeid der Republiek voorge stelde loonsverhoging van twintig percent in de particuliere bedrijven. Ter beurze redeneert men, dat al het ongunstige nieuws over Indonesië nu wel ruimschoots in de koersen is verdisconteerd. De tussen tijdse mededeling van Van Gelder over de verwachte gunstige resultaten in dit jaar werd pas na beurssluiting bekend. Staats fondsen moesten opnieuw een veer laten; de staffellening kwam zelfs beneden de 80 percent op 79 tot 79'/2. Prolongatie 5 percent. New York De aandelenkoersen zakten als gevolg van aanhoudende verkopen aanvankelijk, schommelden door hun dieptepunt van dit jaar heen, maar kregen later steun, waar door sommige prijzen meer dan vier dol lar hoger sloten dan de laagste koers van de dag. De verkoopgolf ontstond tegen het middaguur, nadat pogingen in de vroeg- beurs om het herstel van dinsdag voort te zetten mislukt waren. Deze ontwikkeling kwam voor Wallstreet niet onverwacht, want velen hadden voorspeld, dat er nog een verdere peiling van het dieptepunt zou komen, als voorwaarde van een blijvend herstel. Het tempo tijdens de verkoopgolf was zo groot dat de tikker tegen sluiting verschei dene minuten achterbleef bij de transac ties en de omzet bereikte in het laatste uur bijna een miljoen aandelen. De totale om zet bleef niettemin 70.000 stuks lager dan dinsdag, toen een cijfer van 2.770.000 werd bereikt. Er werden 1199 fondsen verhandeld, waarvan er 867 lager sloten, met 324 nieu we dieptepunten voor het jaar of langer. De dalingen van enkele fondsen bedroegen op het dieptepunt meer dan vijf dollar en bij sluiting meer dan drie dollar. De to tale marktprijs was over het geheel geno men twee miljard dollar lager. Het Dow Jones gemiddelde voor indu striële waarden liep terug van 462.87 op dinsdag tot 456.95 op woensdag, dat voor spoorwegfondsen van 125.06 tot 122.65 en dat voor openbare nutsbedrijven van 67.23 tot 66.61. (UP). In de Nederlandse ambassade te Wash ington heeft de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, naar aan leiding van een onderhoud met de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, verklaard dat de houding van de Amerikaanse regering ten opzichte van Nederlands Nieuw Guinea niet hele maal fair is. Gisteren heeft minister Luns een lang durig onderhoud met Dulles gehad. Daar na heeft hij, eveneens over Nieuw Guinea, een bespreking met de onderminister van Buitenlandse Zaken voor het Verre Oos ten, Walter Robertson, gehad. Minister Luns verklaarde aan een ver tegenwoordiger van United Press, dat hij zowel bij minister Dulles als bij Robertson het Nederlandse standpunt heeft verde digd, dat niets gewonnen kan worden bij voortgezette discussies in de UNO over Nederlands Nieuw-Guinea. Hij zei dat de UNO geen organisatie is die alle aanspra ken van het ene land op grondgebied van het andere beoordelen en erover beslissen kan. Minister Luns merkte voorts op, dat de Verenigde Staten zich reeds drie keer van stemming onthouden hebben bij de behan delingen van de kwestie Nederlands Nieuw-Guinea. Overigens waagde hij zich niet aan een voorspelling over het stand punt, dat de Amerikaanse delegatie deze keer zal innemen. Uit andere kringen heeft United Press echter vernomen dat de vierde onthouding op komst is, op ad vies van Robertson aan Dulles. „In een zaak waar het recht aan onze zijde is moesten wij eigenlijk ondersteund worden door onze beste vrienden. Wij zijn het niet eens met het argument dat de Nederlandse soevereiniteit bij de kwestie Nederlands Nieuw-Guinea in het geding zou zijn. Wij hebben de Indonesische rege ring er meermalen op gewezen dat zij, als zij meent wettelijke aanspraken op Nieuw- Guinea te hebben, die aan het Internatio nale Gerechtshof dient voor te leggen. Bo vendien heeft het feit, dat Indonesië alle overeenkomsten die het uit vrije wil met Nederland gesloten had, verbroken en be streden heeft, in Nederland grote antipa thie gewekt. Daarbij komt dat het beginsel, waaraan Indonesië zijn onafhankelijkheid dankt, het beginsel van zelfbeschikkingsrecht, Neder land verbiedt een grondgebied af te staan dat op het ogenblik bestuurd wordt vol gens de bepalingen van hoofdstuk elf van het UNO-Handvest, verklaarde minister Luns. Verder verklaarde mr. Luns, dat wan neer Nederlands Nieuw-Guinea onder In donesisch gezag zou komen, het praktisch een Indonesische kolonie zou zijn. De be woners van dit gebied zouden nooit in staat zijn hun recht tot zelfbeschikking uit te oefenen. Voorts is er zulk een enorm eth- nologisch verschil tussen de Papoea's, die Melanesiërs zijn, en de Indonesiërs, die Maleiers zijn, dat ook op die gronden In donesië geen argumenten kan vinden die voor annexatie pleiten. Indonesië blijft praten over een oplossing van het probleem, maar. het heeft al meer malen te verstaan gegeven dat allen het overdragen van Nederlands Nieuw Gui nea, aan Indonesië voor haar aanvaard baar is, zo besloot de Nederlandse minis ter van Buitenlandse Zaken. „Lees en Luister" Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen 3 'Id Nederl. '47 79% 3 °/o Nedl. 1962/64 87 A. K. U 162'/2 Calvé Delft 305 Van Gelder Zonen 180 K. N Hoogovens 279 Nederl Ford 222% N. Kabelfabriek 258 gew. Philips Gloeil 255% 251 pref. PhilipsGloeil 139 Unilever 371 362 Wilton Fijenoord 203 Dordtsche Petrol. 901 Konkl. Petroleum f 193,50 f 189,50 A'dam Rubber 66 K. L. M 116,40 Holl. Amer. Lijk 152 N. Scheepv. Unie 139% Phs. v Ommeren 209 H. V. A 108% Verg. Deli Mijen 75% Amsterd. Bank 196 Ned. Handel Mij 151% Rotterd. Bank 160 Twentsche Bank 156 Anaconda Copper 52 Bethlehem Steel 42% U. S. Steel 61% General Motors.. 40 Shell Union 77% 28% Onder de naam „Lees en Luister" wordt door Philips Phonografische Industrie en de uitgeverij Nelissen in Bilthoven geza menlijk een serie uitgaven in de handel gebracht, waarvan elk deel bestaat uit een boek en een langspeelplaat. In het boekje wordt op populaire en tevens wetenschap pelijke wijze verteld over wat men van het concert of de opera wil weten en elke plaat geeft een programma met voorbeelden steeds complete delen uit meesterwerken die door bekende solisten, dirigenten en orkesten worden vertolkt. Woensdag middag heeft in „De poort van Cleve" in Amsterdam de auteur van het eerste boek je, de componist Lex van Delden, aan dr. Eduard van Beinum de pas gereedgekomen eerste uitgave van de uit zes delen be staande serie aangeboden. Dr. Van Beinum zei het een buitengewoon goed idee te vin den. Na een eerste inzage in het boekje, dat als titel „het concert" draagt en na kennisneming van de muziekfragmenten op de bijbehorende langspeelplaat, ver zocht dr. Van Beinum enige exemplaren van deze eerste uitgave naar Los Angeles te willen sturen, hetgeen hem gaarne werd toegezegd. Voor deze reeks, die de leek op muziekgebied en hierbij is vooral aan de jeugd gedacht dichter tot deze vorm van kunst wil brengen, zijn zes onderwer pen gekozen. De publikaties behandelen, behalve het concert, de symfonie, de ope ra, het ballet, pianomuziek en program mamuziek. NederlandOostenrijk werd gespeeld om en nabij etenstijd. Dat is duidelijk te mer ken geweest aan de verkoop van honger- stillende artikelen zoals chocolade, worst jes, koeken en pinda's. Vooral chocolade vond grote aftrek. Niet minder dan 23.000 repen verwisselden van eigenaar. Daar naast slaat de 490 meter leverworst een ietwat pover figuur. Voorts werden 8.000 koeken en 4.000 zakjes pinda's genuttigd. Er is op het gelijke spel ook weer zo het een en ander gedronken: 11.000 flesjes bier, 25.000 kopjes koffie en 18.000 flesjes limo nade, in totaal een 11.000 liter vocht. Minder auto's Tijdens de wedstrijd bood het parkeer terrein midden op het plein voor het sta dion een vreemde aanblik: er was nog plaats voor vele honderden automobielen. De oplossing is snel gevonden. De ver keerspolitie had namelijk gerekend op 12.000 personenauto's en omdat het zand- terrein aan het begin van de Amstelveense weg in zulk een slechte staat verkeerde, had de politie op het Stadionplein ruimte overgelaten voor de laatkomers. Die kwa men niet, want men gebruikte „slechts" 9.000 automobielen om naar het stadion te rijden. De verkeerspolitie was na afloop lang niet ontevreden. Ondanks de A-griep had men ongeveer 350 agenten kunnen inscha kelen, die voor een voortreffelijke ver keersregeling zorgden.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 3