Verbond voor Veilig Verkeer in moeilijkheden WYBERT Psychologische achtergrond van de verkeersonveiligheid SPION IN BERLIJN Ouwe Job vertelt zijn avonturen Agenda voor Haarlem i.G. MARTIN&ZONEN „Plichtsverzaking van ontslagen directeur heeft verbondsbelangen ernstig benadeeld Onwil, onbegrip, bravour, gebrek aan concentratie zijn de oorzaken van het „brokken maken" Interessant betoog van prof. Waterink Kort en bondig DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1957 5 Oogstramingen voor de akkerbouw vallen mee Opbrengsten naar hoeveel heid alle hoger dan vorig jaar Hogere rijksgarantie voor scholenbouwleningen Beroepsofficier nam >ennigen aan steekpe Luchtvaartverdrag met Ghana Een maand geëist Spoorbomen bleven open; wachter lag dronken te slapen Protest tegen de militaire persbreidel in Indonesië Prinses Irene begint haar studie in Lausanne Hongaarse vluchteling in Rotterdam gearresteerd Driftig heerschap dat al meer last veroorzaakt heeft Militaire orders in 1956 V. In Utrecht is woensdag de algemene vergadering gehouden van het Verbond voor Veilig Verkeer. De voorzitter jhr. Th. Roëll herinnerde eraan, dat het verbond op 17 februari 25 jaar bestond. Men had aanvankelijk het plan dit jubileum op feestelijke wijze te vieren, doch, aldus de heer Roëll, hiervan is afgezien wegens ernstige moeilijkheden die enkele maan den geleden ontstonden met de directeur van het verbond, de heer S., en die ten slotte leidden tot diens ontslag. Het hoofd bestuur heeft tot zijn leedwezen moeten constateren, dat deze functionaris zich schuldig gemaakt heeft aan schromelijke plichtsverzaking, waarbij hij de belangen van het verbond ernstig heeft geschaad. De volgens jhr. Roëll tendentieuse publikaties, die hierna in enkele dag bladen zijn verschenen, zijn er de oorzaak van dat de organisator van de inzame lingsactie ten behoeve van een nationaal centrum voor veilig verkeer, de met hem gesloten overeenkomst eenzijdig meende te moeten verbreken. De volgens jhr. Roëll laakbare hande lingen van de afgetrdeen directeur zullen met name hun terugslag op de financiële toestand van het verbond hebben. De de benoeming van een nieuwe direc teur en een grondige reorganisatie van het centraal bureau zijn de voorwaarden voor een hernieuwd krachtig voorwaarts gaan, aldus jhr. Roëll. Bezorgd toonde de verbondsvoorzitter zich over de bestedingsbeperking die, vol gens hem, een halt dreigt toe te roepen aan vele werken in het belang van de verkeersveiligheid. De groei van het Verbond voor Veilig Verkeer staat in rechtstreeks verband met de fatale ontwikkeling van de verkeers onveiligheid. aldus jhr. Roëll, die er voorts op wees, dat in het eerste kwartaal van dit jaar 29.284 verkeersongevallen voor kwamen. Van de slachtoffers overleden er 344 en werd 4784 ernstig en 3004 licht ge wond. In 1956 namen een 180.000 leerlingen aan de schoolverkeersexamens deel. Dit aantal zal in 1957 ongeveer 190.000 bedragen. Helaas, aldus de heer Roëll, heeft de rege ling tot verplicht verkeersonderwijs op de lagere scholen nog geen kracht van wet. De instelling van een commissie ter be studering van het verkeersonderwijs bij het voortgezet onderwijs is bij het verbond in een vergevorderd stadium van voor bereiding. Internationale samenwerking In Bonn is deze zomer de basis gelegd voor een internationale samenwerking tussen de diverse nationale veilig-verkeer- organisaties. Ook het Nederlandse verbond zal daaraan deelnemen. De heer Roëll deelde tenslotte mede dat, ondanks de gerezen moeilijkheden een van de voornaamste doelstellingen van het verbond blijft de stichting van een natio- t» naai veilig-verkeer-centrum, dat een on misbaar element zal vormen in de strijd tegen de verkeersveiligheid. Door enkele afgevaardigden werd cri- tiek geuit op het financiële beleid onder meer omdat gebleken is, dat aan provisie en onkosten voor de verkoop van „loon- zakplaatjes" een bedrag van ruim f 61.000 is uitgekeerd, hetgeen men te veel vond. De penningmeester wees er echter op dat ook in dit verband onregelmatigheden zijn geconstateerd onder het beleid van de vroegere directeur. Het hoofdbestuur be treurt deze gang van zaken en hoopt op korte termijn een en ander geheel te reor ganiseren. Bij een eindbedrag aan baten en lasten van f 711.052.05 kon in 1956 geen groter voordeliger saldo worden verkregen dan f 10.794.66, waardoor het werkkapitaal slechts kon worden opgevoerd tot f 71.658.51, hetgeen het bestuur onvol doende acht. ADVERTENTIE Voorkom heesheid door regelmatig gebruik van Naar het Centraal Bureau voor de Sta tistiek meedeelt worden de opbrengsten van de akkerbouwgewassen hoger geraamd dan verleden jaar. Bovendien blijken de ramingen ook boven het gemiddelde van de afgelopen vijf jaar te liggen. Voor tarwe wordt de opbrengst per ha dertien percent hoger geraamd dan ver leden jaar en acht percent hoger dan het gemiddelde over de jaren 1952-1956. Door een groter uitzaai is de totale op brengst rond 400.000 ton (29 percent meer dan in 1956), De produktie van zo- mergerst per ha is thans 12 percent hoger. De totale opbrengst wordt geraamd op 263.500 ton (negen percent meer dan in 1956). Voor de haver zal de totale produktie ad 519.000 ton 8 percent hoger uitvallen dan in het voorgaande jaar. Voor consumptie- en voederaardappelen wordt de opbrengst per ha elf percent hoger geraamd dan in 1956. Er dient even wel rekening mee gehouden te worden dat op het moment van de raming, 9 septem ber, nog tal van percelen moesten worden gerooid. De weersomstandigheden kunnen op de opbrengst dus nog een aanzienlijke invloed uitoefenen. In alle bovenstaande ramingen is alleen gerekend met hoeveelheden, niet met de kwaliteit van de produkten in kwestie. De kwaliteit van vele vroege aardappelen zal wegens de overvloedige regenval, niet best zijn. Bij de Tweede Kamer is het wetsont werp Garantiewet leningen voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs en kweek scholen ingediend. Dit wetsontwerp beoogt, de ministers van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Financiën te mach tigen de rente en aflossing te waarborgen van geldleningen, verstrekt voor de aan koop van grond en gebouwen en voor de stichting, uitbreiding en inrichting van ge bouwen van volgens de middelbaar onder- wij s-wet gesubsidieerde bijzondere hogere burgerscholen, middelbare scholen voor meisjes of handelsscholen van volgens de hoger onderwijs-wet gesubsidieerde gym nasia, van bijzondere kweekscholen en van bijzondere scholen tot opleiding van leid sters bij het kleuteronderwijs waarvan de kosten uit 's rijks kas worden vergoed. De bij eerdere wetten gegeven garanties dienen volgens de toelichting te worden uitgebreid tot de rente en aflossing van geldleningen, gesloten door besturen van bijzondere scholen tot opleiding van kleu terleidsters, waarvan de kosten door het rijk worden vergoed. Zonder een dergelijke garantie zullen nieuwe gebouwen ten be hoeve van deze scholen niet kunnen wor den opgericht. Bovendien moet worden verwacht, dat met de stichting van nieuwe schoolgebouwen en met het verbouwen en uitbreiden van bestaande schoolgebou wen van scholen voor voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs in de eerstkomen de jaren zeker een bedrag van 26 miljoen per jaar zal zijn gemoeid. Het bedrag van 35 miljoen, waarvoor de machtiging gold, werd in de wet van april 1955 gebracht op 100 miljoen. Het totaal van de verleende garanties van geldleningen, die door bestu ren van gesubsidieerde scholen voor voor bereidend hoger en middelbaar onderwijs en van kweekscholen zijn gesloten, be draagt inmiddels reeds 80 miljoen. Thans wordt voorgesteld het bedrag der geld leningen, waarvoor de machtiging geldt, te verhogen tot 200 miljoen. De krijgsraad heeft de beroepsluitenant P. A. van W. van het dienstvak der genie te Utrecht veroordeeld tot een voorwaar delijke gevangenisstraf van zes maanden en een boete van 250 zonder ontslag uit de militaire dienst. Hem was ten laste ge legd dat hij als hoofd van de dienstkring Utrecht-Noord der genie van een voor deze dienstkring werkende aannemer giften heeft aangenomen, namelijk 100 voor een vakantiereis naar Luxemburg in 1954, 200 voor een reis naar Duitsland in 1955, 250 voor de aankoop van een vloerkleed en ongeveer 40 per maand in de jaren 1954 en 1955 als tegemoetkoming in „onkosten". De auditeur-militair merkte op, dat dit in een kort tijdsverloop het derde geval is bij de genie waarbij door een officier steek penningen zijn aangenomen. De aannemer heeft zicht voor deze giften schadeloos ge steld door allerlei fictieve posten aan het rijk in rekening te brengen. Toen bij het accoutantsonderzoek bleek dat hij 25.000 te veel had berekend zei hij onmiddellijk: „Trek dit dan maar meteen van mijn re kening af". De auditeur-militair had een gevange nisstraf van zes maanden voorwaardelijk, een boete van 250 en ontslag uit de mili taire dienst gevorderd. In de algemene vergadering van het Verbond voor Veilig Verkeer waarvan wij elders in dit nummer verslag doen zijn enkele interessante psychologische be schouwingen gehouden. Prof. J. Waterink, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, betoogde in zijn inleiding dat het overgrote deel van de verkeersongevallen zijn oorzaak vindt in de psychische gesteldheid van de mensen, die deze ongevallen veroorzaken. Relatief gezien komt het, volgens hem, zelden voor, dat een verkeersongeval ver oorzaakt wordt door een mechanisch defect. Hij constateerde voorts een zeker verzet tegen de schematische maatregel, die ver keersregeling of verkeersreglement wordt genoemd. Dit verzet wordt, volgens hem, mede veroorzaakt doordat de voorschrif ten dikwijls gegeven zijn in termen, die het publiek niet begrijpt. Bij een ondervraging van 35 personen in Amsterdam bijvoorbeeld waren er maar zeven, die begrepen wat de bedoeling was van het „van richting veranderen". Onder de 28, die het niet begrepen waren: stu denten, winkelbediendes, een directeur van een bedrijf, een predikant, een paar kantoormeisjes en een vrouwelijke arts. Volgens prof. Waterink doet het ooglui kend toestaan van overtredingen afbreuk aan de eerbied voor de regeling en voor de wet. Aan de andere kant had hij critiek op de zeer grote ongelijkheid van het toepasen der strafbepalingen door de verschillende gerechtelijke instanties, hetgeen volgens hem bijzonder onpedagogisch werkt. Schakelen zonder omschakelen Prof. Waterink meent, dat zeer velen zich innerlijk niet kunnen omschakelen naar de verkeerssituatie. In de eerste plaats kunnen zij niet uit hun dagelijkse zaken en zorgen loskomen, wanneer zij zich in het verkeer begeven, terwijl zij voorts veel te gemakkelijk zekere bewe gingen mechaniseren, zonder zich te con centreren op de situatie, waarin zij zich bevinden. Velen, aldus prof. Waterink, dragen ook een soort bravourhouding over op de verkeerssituatie. Prof. Waterink constateerde voorts een gebrek aan besef, ook bij verschillenden van hen die verkeerslessen geven, dat kennis van en begrip voor de verkeersre gels niet de minste garantie geven, dat men zich ook aan de verkeersregels houdt. Professor Waterink pleitte vooral voor een krachtiger en consequenter optreden van de politie. Hij noemde dit een van de beste middelen om de slechte rijders vóór zij ernstige ongelukken maken, weg te selecteren uit het verkeer. ADVERTENTIE 't Dans-seizoen begint 7 oktober DANS-AC ADEMIE Inlichtingen Inschrijving (Anno 1875) elke dag 11—12 14—17 19—21 uur uur uur Dans-Academie MARTIN Schagchelstraat 29 Telefoon 10806 Bij voorlopige besprekingen, die vorige week te Accra tussen vertegenwoordigers van de regeringen van Nederland en Gha na zijn gehouden over het sluiten van een luchtvaartverdrag tussen beide landen, is in beginsel overeenstemming bereikt over de tekst van een verdrag, op grond waar van op een later te bepalen datum lucht- verbindingen tussen Nederland en Ghana kunnen worden onderhouden. Op uitnodiging van de regering van Ghana zal omstreeks midden oktober een delegatie van de K.L.M. naar Accra gaan om daar besprekingen te voeren over een eventuele assistentie door de K.L.M. aan een in Ghana op te richten luchtvaart maatschappij. De procureur-generaal bij het gerechts hof te 's-Gravenhage heeft bevestiging van het vonnis van de rechtbank één maand gevangenisstraf gevorderd te gen een 25-jarige overweg wachter uit Leiden, die op de avond van 12 oktober van het vorige jaar de bomen van de spoorwegovergang op de Zoeterwoudse- weg te Leiden niet had gesloten toen een trein naderde. Een voorbijganger heeft, door midden op de weg te gaan staan en met zijn armen te zwaaien, een automobilist tot stoppen kunnen bewegen. Toen men in het over weghuisje ging kijken lag de overweg wachter op de grond te slapen. De politie heeft de man gearresteerd. Naderhand bleek dat hij acht a negen glaasjes jenever en zes zeven glazen bier had gedronken. Hij was gaan drin ken, zo verklaarde hij later, omdat zijn meisje de verloving had verbroken. De procureur-generaal zei in zijn requi sitoir dat een gevangenisstraf van één maand wel het minimum aan straf is, dat gezien het algemeen maatschappelijk be lang, opgelegd dient te worden. Als de voorbijganger de naderende auto niet tij dig had kunnen tegenhouden zouden mo gelijk de vier inzittenden om het leven ge komen zijn. De verdediger, mr. K. Eniks uit Leiden, zei in zijn pleidooi dat de op de verdachte toegepaste psychiatrische behandeling op merkelijk veel succes heeft opgeleverd. Pleiter vroeg een voorwaardelijke straf met als bijzondere voorwaarde dat de overwegwachter zijn psychiatrische be handeling zal voortzetten. Het hof zal op 10 oktober arrest wijzen. DJAKARTA, (ANP) Rosihan Anwar, de hoofdredacteur van het socialistische dagblad „Pedoman" in Djakarta heeft te recht gestaan voor het landgerecht te Dja karta op de beschuldiging van overtreding van 't verbo'd tot publikatie van berichten over militaire aangelegenheden, ingesteld door de militaire commandant van Dja karta, zonder de vereiste toestemming. Ter terechtzitting verklaarde Anwar, dat de journalisten in Indonesië, die de demo cratie liefhebben, zich geestelijk onderdrukt voelen, net zoals tijdens de Japanse bezet ting. Anwar, die het tenlaste gelegde ont kende, betoogde, dat het militaire comman do bij toepassing van het verbod discrimi natie had toegepast, omdat onderscheid zou zijn gemaakt tussen „linkse" en „rechtse" dagbladen. Hij zei niet te kunnen begrijpen, waarom zijn courant en het onafhankelijke persbureau „PIA" voor enkele dagen wer den gesloten, terwijl geen maatregelen wa ren genomen tegen het communistische par tij-orgaan „Harian Rakjat" en het pers bureau „Antara", die toch ook berichten over militaire aangelegenheden, die niet van officiële bronnen afkomstig waren, hadden gepubliceerd. Hij bestreed vervol gens door het stadscommando gevoerde po litiek, die volgens hem op subjectieve be oordelingen is gebaseerd. De openbare aanklager eiste tegen be klaagde een boete van 300 rupiah. Hierna werd de behandeling voor onbepaalde tijd verdaagd. De wind kwam in het zeil en stuurde de prauw zeewaarts. „Het gaat goed zo, Joppie", zei Govert tevreden. Het scheepje danste op de golven, steeds verder van de kust af. Ik keek naar het eiland; er was niemand te zien. Zouden we ongemerkt wegkomen? Maar opeens dook daarginds, tussen het groen, een inboorling op; die had onze vlucht ontdektEn hij begon wild te krijsen! 92-93 CHESEAUX (UP) Prinses Irene is woensdag haar studententijd aan de uni versiteit van Lausanne begonnen. De prinses, die gisteren per vliegtuig in Lausanne arriveerde, verblijft bij de fami lie Paul de Charrière-de Sévéry in diens zeventiende-eeuws landhuis in het dorp Cheseaux, gelegen op de heuvels boven Lausanne, ongeveer zeven kilometer van het centrum der stad. Aan de universiteit zal zij de vakantie cursussen in Franse taal en letterkunde volgen, totdat het gewone semester volgen de maand een aanvang neemt. Dan zal zij met Zwitserse en andere buitenlandse stu denten de colleges in het moderne Frans volgen aan de faculteit der letteren. De Prinses wordt vergezeld door een Nederlandse vriendin, freule Quirine La- man Trip, die eveneens in Lausanne gaat studeren. (Speciale berichtgeving) In Rotterdam is gearresteerd de 38- jarige bankwerker P. A., een Hongaarse vluchteling en blijkbaar een lastig heer schap. Reeds eerder werd de man aan gehouden bij vechtpartijen, waarbij nog enkele Hongaren waren betrokken. Thans is hij opnieuw ingesloten op verdenking van flessentrekkerij. Volgens de politie placht hij comsumpties te bestellen, maar als het op betalen aankwam, vertelde hij met een meewarig gezicht in gebroken Nederlands, dat hij geen geld had. Meest al betaalde dan wel een andere bezoeker voor hem. Gebeurde dit echter niet, dan werd hij lastig en wilde hij iedereen te lijf gaan. Het liep zo de spuigaten uit, dat de politie in de zaak werd gemengd. Tot- nutoe zou gebleken zijn dat A. zich aan twintig soortgelijke gevallen van flessen trekkerij schuldig gemaakt heeft. In 1956 leverde de industrie weer een belangrijke bijdrage tot de uitvoering van het Nederlandse militaire programma, zo wordt medegedeeld in de memorie van toelichting op de begroting van het mi nisterie van Economische Zaken. De Ne derlandse strijdkrachten plaatsten in dat jaar materieelopdrachten tot een totaal van f 927 miljoen. Na aftrek van de or ders, welke in het buitenland werden on dergebracht, resteerde voor een waarde van f 780 miljoen aan orders, welke de Nederlandse industrie ten goede kwamen. Dit aandeel van ruim 84 percent was enigszins hoger dan in 1955 toen deze cij fers respectievelijk f 1085 miljoen en f 868 miljoen, dit is 80 percent bedroegen. Nederlandse bedrijven ontvingen ook orders voor buitenlandse militaire reke ning. De opdrachten, welke de Neder landse strijdkrachten in 1956 in het bui tenland plaatsten, worden nagenoeg ge heel gecompenseerd door buitenlandse militaire opdrachten bij de Nederlandse industrie, daaronder de voedingsmiddelen industrie begrepen. 14. Dank zij ons, luitenant Holden, bent u aan de dood ontsnapt. Ik moet ongetwijfeld in katzwijm vallen voor uw kunstige opzet en u bedanken? Natuurlijk hebben we wel recht op uw dankbaar heid. Hebben wij u niet het leven gered? Zonder ons was u vanmorgen terechtgesteld. Maar staat u rustig op, lui tenant. U hebt nergens last meer van. Onze chemische produkten zijn eerste klas en ongevaarlijk, tenminste, sommige. Dank u. Het is vreemd de grond weer te voelen. Wat wilt u hebben, whiskey, gin, martini? Whisky natuurlijk. U zult toch aan wodka moeten wennen, luitenant. Ik vrees dat die drank de enige is die men u gaat geven, althans voor enige tijd. Ben ik uw gevangene? O nee, u bent mijn gast. Ik kijk de man aan, met zijn zwarte baard en zijn zwarte bril. Waarom hebt u me gered? We hadden u nodig. De Amerikanen zijn ware ver spillers. Zij zouden iemand naar de andere wereld hel pen, omdat hij een Duitser heeft neergeschoten, hoewel de broers van deze Duitser tijdens de oorlog tal van andere slachtoffers hebben gemaakt. De fout van de Amerikanen is, luitenant, dat zij de vijand te snel een hand toesteken. Een gevaarlijke politiek, vooral bij Duit sers. Die kerels hebben de oorlog in hun bloed. De enige manier een nieuwe oorlog te vermijden is naar onze mening te verhinderen dat zij de wapens weer op nemen. Maar wat doet men nu? Men bewapent een moordenaar door Duitsland te herbewapenen. Ik denk toch niet dat u mijn leven gered hebt om mij op de hoogte te stellen van uw theorieën over de Duitse herbewapening? Ik loop naar een tafeltje waar ik een doosje sigaren zie liggen. Mag ik? Maar natuurlijkdie sigaar is voor u. Alles in dit huis is van u. Wie heeft dokter Hartmann gedood? Dat bent u geweest, Holden. Maar nou ja, u was dronken en het gebeurde allemaal vanzelf. Hartmann's dood betekende weer een Duitser minder. ROMAN VAN SLIM HARRISON (vertaald uit het Frans) Het komt door u dat ik ter dood ben veroordeeld. Uw duivelse geest heeft deze moordpartij tot in finesses voorbereid. U wilde me kwijt om me vervolgens weer te redden. Het is fantastisch, moet ik zeggen. Nietwaar? Eindelijk wordt u redelijk. En als ik tijdens het proces de waarheid had ge zegd in plaats van mijn mond te houden? Wie nam uw verhaal au serieux? U was dronken. Holden. Maar u had me dronken gevoerd.. Ik geloof dat u zich vergist, Holden. Toch kleefde er een klein gebrek aan uw opzet. Oh, ik geef toe, een heel klein gebrekje, maar toch.... een katholiek priester draagt geen trouwringwist u dat niet? Hebt u dat gemerkt? Bravo! U zult 't ver schop pen, dat beloof ik u. Als ik voor u ga werken tenminste, bedoelt u toch? Precies. Een ongehoorde chantage. Laten we zeggen, een zakelijke chantage. Ik geef toe, een nuanceverschil, luitenant. En nu ga ik onze charmante vriendin voorstellen. Die alleen maar haar rug laat zien? Precies. Maar deze keer zal zij ook haar gezicht laten zien. Hij loopt naar de telefoon, draait een nummer en legt de hoorn weer neer. Hij heeft geen woord gezegd, en de jonge vrouw heeft dus blijkbaar slechts het ge luid van de bel afgewacht om naar binnen te komen, want onmiddellijk gaat de deur open. Mijn ogen blijven op haar rusten en ik begrijp met een waar ik aan toe ben. Zij is 'tdit is de vrouw die ik levend aan mijn chefs moet uitleveren. Zij staat onbeweeglijk voor me, haar zachte haar valt als een waterval over de schouders. De knot is verdwenen en ik vind dat dit haar veel beter staat. Tussen haar lip pen bungelt een sigarettenpijpje. Af en toe neemt zij een trekje, de rook gaat als een mantel om haar heen hangen. Dag luitenant. Miss. Miss Angela, Angela Morelli. Miss Morelli, ik vind 't bijzonder prettig met u kennis te maken. Laat ons alleen, Kurt. De man met de zwarte bril buigt en loopt naaar de deur. Miss Morelli, die naam is zeker maar een schuil naam. Natuurlijk, luitenant. Ik geef niet graag al mijn stellingen prijs. Waarom liegt u me voor? U vroeg mijn naam en omdat ik de indruk had dat u dat zo'n plezier zou doen, heb ik de eerste naam genomen die me te binnen schoot. Je moet een aardige jongen nooit iets weigeren. Bedankt. Bent u niet geboren in Texas? Waarom meent u dat in 's hemelsnaam? Als u Amerikaans spreekt, hebt u het accent van iemand uit Texas. Luitenant, laten we ernstig worden. We zijn hier niet om een salongesprekje te voeren om of elkaar be leefdheden in te fluisteren. We zitten hier voor zaken. Ik luister. Nonchalant leun ik achterover en trek aan mijn sigaar. Holden, u bent ter dood veroordeeld. Het kost u uw huid, als u naar West-Berlijn teruggaat. Op dit ogenblik moet uw signalement overal bekend zijn. De manier waarop u bent verdweenen, laat geen enkele twijfel: men zal u als een verrader beschouwen. Mogelijk. Zeker! Ik doe u een voorstel. Werk voor ons of Of? We bieden u een retour naar het Westen aan, dat is alles. De ogen van het jeugdige persoontje sluiten zich even, als zij het woord retour uitspreekt. Een rilling loopt me over de rug. HOOFDSTUK II Ik zit op een stoel van een heel bijzondere vorm. Zij lijkt wel een beetje op een tandartsen-stoel. Mijn ar men rusten op leuningen in de vorm van een halve cirkel en zijn met riemen aan die leuningen vastge bonden. (Wordt vervolgd) Commissie Ambonezenvraagstukken. De minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, heeft ten de- partemente een commissie geïnstalleerd, die haar zal adviseren over de wijze waar op met een eventueel voortdurend ver blijf der Ambonezen hier te lande samen hangende maatschappelijke vraagstukken tot oplossing moeten worden gebracht. De commissie staat onder voorzitterschap van mevrouw dr. M. Verwey-Jonker te Eind hoven. Leden zijn prof. dr. H. Bergema te Baarn, de heer L. Götzen te 's Gravenhage, prof. dr. J. P. Kruijt te Utrecht en prof. dr. J. M. Pieters te Tilburg. Voorschot op nabetaling Op een vergadering van het bestuur van het pro- duktschap voor Zuivel is uitvoerig gespro ken over de moeilijkheden die voor de boeren ontstaan bij het nabetalen van de garantieprijs voor melk. Het komt voor dat boeren 12 tot 18 maanden moeten wachten, voordat het verschil tussen de gerealiseerde prijs en de garantieprijs wordt uitbetaald. Besloten werd aan mi nister Mansholt voor te stellen een voor schot op de nabetaling van de garantie prijs zo snel mogelijk uit te keren. Golfdak ingestort. Bij reparatiewerk zaamheden op een ongeveer zes meter hoge loods van een houthandel te Oudkarspel, is een ongeluk gebeurd, dat aan de 48- jarige L. van der Sande uit Alkmaar het leven heeft gekost. Tezamen met twee an dere werkliedeen was deze bezig een golf plaatdak te repareren. Plotseling stortten de drie mensen door nog onopgehelderde oorzaak naar beneden. Van der S. kreeg een schedelbasisfractuur en is tijdens het transport naar het ziekenhuis overleden. De andere mannen liepen respectievelijk een hersenschudding en een armfractuur op. Geen actieve, rol. Franse persberich ten over behandeling van de Algerijnse kwestie door de politieke commissie van de Westeuropese Unie zouden kunnen doen vermoeden, dat de voorzitter van deze commissie, de Nederlander jhr. mr. M. van der Goes van Naters, daarin een actieve rol heeft gespeeld. De heer Van der Goes van Naters deelt ons mede dat dit in geen en kel opzicht het geval is. Hij heeft onpar tijdig de vergadering geleid waarin de En gelsman Willey een rapport heeft verde digd, dat zich nogal optimistisch over de Algerijnse kwestie uitte. De heer Van der Goes deelde dit optimisme niet en heeft dit ook niet voor zich gehouden. Het rap port is echter, met de optimistische pas sage waarvoor de heer Van der Goes van Naters geen eigen verantwoordelijkheid draagt, aangenomen. Teveel gesloopt. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft een 24-jarige koop man uit Rotterdam veroordeeld tot een ge vangenisstraf van vier maanden voorwaar delijk en een boete van 300 omdat hij bij de spoorbaan te Rotterdam spoorbrugge- tjes had gesloopt en het ijzer ervan ver kocht. Hij had alleen vergunning de beton- voeten van de bovenleidingen weg te ha len. De koopman heeft steeds volgehouden dat hij te goeder trouw heeft gemeend dat hij de bruggetjes ook mocht slopen. De rechtbank had hem tot vier maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Noodtoestand. De Nederlandse Pluim veeteelt-organisatie zal op 1 oktober in het Concertgebouw te Barneveld een openbare vergadering houden. Het onderwerp der bespekingen is „De noodtoestand in de pluimveehouderij tengevolge van de hoge monopolieheffingen op voedergranen". DONDERDAG 26 SEPTEMBER Berkenstraat 10: Openbare vergadering van de Pacifistisch Socialistische Partij, 20 uur. Linnaeushof: Zomertuin, dagelijks ge opend. Zandvoortselaan 69: Tentoonstel ling aardewerk van Studio Lohr. Zuider kapel: Ds. P. J. Mietes over „Een onbe zorgd leven", 20 uur. Stadsschouwburg: Ballet der lage landen, 20 uur. Minerva: „Are de Triomphe", 18 jaar, 20.15 uur. Roxy: „Cleopatra, de slang van de Nijl", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „Co- manche Todd, de blanke indaan", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio: „Wittebroodsja ren", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido: „The wrong man", 14 jr., 19 en 21.15 u. Luxor: „Tot de laatste man", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „Schwarzwaldmelodie", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Het kind van een ander", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. VRIJDAG 27 SEPTEMBER Vroom en Dreesmann: Modeflitsen in de lunchroom, 10.30, 14.30, 16 uur. Zandvoort selaan 69: Tentoonstelling aardewerk van Studio Lohr. Linnaeushof: Zomertuin, da gelijks geopend. Frans Hals: „Bloedige zonsondergang", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Luxor: Sénéchal, de geweldige", 18 jaar, 14, 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „Ro sé Berna", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „De ontembaren" 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy: „De spookkoets", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 u. Lido: „La vie Parisienne", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Studio: „Het huis der geheimen", 14 jaar, 14.15, 19 en 21.15 uur. Minerva: N.Ph.O. o.l.v. Henri Arends en solist Herman Schey voor de Heem- steedse Kunstkring, 20.15 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 7