Visserij- varia Garnalenvisserij in moeilijke tijd door Franse importstop 7t.£ebK$f Utujter Sturka- SPORTKLEDINC kleding Voor PRISM A-horloges naar P. DE GROOT PRISMA-dealer Fa A. R. DE BOER t SILVER STOEPKE Vechten Spannend Voor oog en oor Burgerlijke Stand Beverwijk BEVERWIJK Aanbevolen Ingenieurs Gooien en smijten Verraders Trekking loterij van het Nederlandse Rode Kruis VERGADERING PRODUKTSCHAP Grote belangstelling voor foto-expositie Al vierhonderd bezoekers V GZ-f abrieksbrandweer maakte uitstapje Beverwijk wil polio inenting doorzetten Mondharmonikaschool in Beverwijk opgericht Glazenier sprak voor Beverwijkse middenstand i ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1957 Jack Palance speelt de hoofdrol in „Vo gelvrij verklaard" (Thalia, tot en met zondag) en hij doet dat. uitstekend. Bij zonder treffend beeldt hij een ver laten vader uit die in een dorp zijn zoon komt opzoeken. De sheriff gelast de oude man echter direct het stadje te verlaten. De zoon trekt tenslotte na lang aarzelen met zijn vader mee en onderweg ontdekt hij dat hij de oude baas altijd verkeerd heeft beoordeeld. De vader ontdekt korte tijd later zijn groot ste vijand, schiet hem dood, maar wordt luttele meters film verderop zelf ook nog om het leven gebracht. Zondag middag draait in deze bioscoop „Duel op de Mississippi". In „Les nuits de Montmartre" (Thalia, maandag tot en met woensdag) dienen de cabarets en hun levende have slechts tot kleurig decor van een nogal ingewikkelde, maar toch ook spannende intrige. De held kan op een origineel karakter bogen: hij jongleert op of net over de rand van de misdaad uit een riskant soort grapjasserij, dat hem er toe brengt de door zijn rivalen verhandelde verdovende middelen door zuiveringszout te vervangen of het zelf vertrouwen van een juwelier, die meent alle trucs van zijn belagers te kunnen doorzien, op een geraffineerde wijze aan het wankelen te brengen. Zelfs de rechter commissaris weet hij een sigarettenaan steker te ontfutselen. Intussen wordt hij van een gemene moord verdacht en hij heeft alle reden om het zekere voor het onzekere te nemen en zijn biezen of liever nog de trein te pakken. Dan blijkt echter de blanke pit onder de ruwe bolster: de hulp aan een gewonde seinwachter blijkt hem meer waard dan zijn eigen ontvluchtingskansen, hetgeen dan voor de in het psychologische vlak opererende politie-inspecteur vol doende is om te merken met een onschul dige te doen te hebben. Mooie meisjes worden in dit menu met mate geserveerd, maar de muziek vergoedt veel. Zij is van de van de Franse radio bekende orkestleider Camille Sauvage, die haar met zijn ensemble ook uitvoert. Men kan verder de trompettist Philippe Brun bewonderen. De Franstalige Canadese chansonnière Aglaé zingt het titellied. „Wien bleibt Wien" (Thalia, donder dagavond)) De ontelbare romantische verhalen uit het Wenen uit de tijd van keizer Franz Joseph vormen de blijkbaar nooit opdrogende bron, waaruit de film producenten de gegevens voor hun rol prenten putten. Dat zij daarbij vaak in her halingen vervallen deert hun blijkbaar niet; een handige scenarioschrijver levert wel een nieuwe variatie op een reeds veel gebruikt thema en het resultaat is een film als „Wien bleibt Wien", charmant, hoewel een beetje zoetelijk, met een lach en een traan en veel Weense walsen en militaire marsen. Paul Hörbiger ziet men als een vriendelijk keizer, Hans Moser als ADVERTENTIE verkrijgbaar bij Beverwijk Wormerveer r, i Breestraat 6 Zaandam GEBOREN: Johannes K., z. v. J. A. Aar enburg en H. A. Gubler. Aleida, d. v. C. J. Steenbeek en P. H. Bruijns. Maria S. L., d. v. A. J. H. Fluitman en S. M. Heijde- man. Peter, z. v. J. Zandberg en J. P. Groen. Johannes B., z. v. H. C. Gellekom en G. Plooij. Robert J., z. v. H. G. F. van Essen en H. de Vries. Maria J., d. v. C. G. Konijn en J. M. de Reus. Mattheus A. A. M., z. v. R. N. van Noort en E. M. Faas. Johanna, d. v. F. Krap en D. Zwaag. Be linda C., d. v. L. H. E. Toen en G. M. Bak ker. Jolanthe, d. v. P. P. F. van Schooten en A. van de Kamp. Antoon, z. v. J. H. Bakker en F. Brunselaar. Pieter J., z. v. J. Geudeke en A. J. Schippers. Petronella C. M., d. v. J. Grapendaal en R. Markx. Jo hannes P. A., z. v. J. A. Hoogewerf en C. G. Niesten. Diana M., d. van R. C. de Bunt en M. Oostewaal. ONDERTROUWD: C. T. Warmenhoven en A. M. Konijn. P. J. Bakker en A. W. de Baan. M. L. Pirovano en A. Six. A. Vogel zang en B. J. van Beek. H. C. Bol en A. A. Durge, J. Kramer en E. C. Nieman. J. de Jong en M. C. J. Jansen. GETROUWD: W. Joosten en B. Bras. C. Kuiken en L. G. Duijn. H. van Willigen en C J Haitsma. P. Nijman en M. C. de Jong. OVERLEDEN: J. G. van Toor, echtg. v. J J Heideman, oud 47 jaar. J. A. Bosdijk, oud 56 jaar. C. Mooij, oud 71 jaar. J. A. Ca- rati, oud 44 jaar. W. A. A. Meijer, oud 72 jaar. M. Geertsma, oud 77 jaar. A. Veen, oud 77 jaar. Jack Palance en Elaine Aiken in „Vogelvrij verklaard", de film die tot en met zondag in „Thalia" draait. een hypernerveuse kapper, Magda Schnei der als een kordate winkelierster, haar dochter Romy Schneider als een lieftallig nichtje, dat terwille van haar geliefde diens composities in de voor de keizer be stemde broodjes stopt. En omdat de keizer zo'n echte gemoede lijke Wener is, loopt alles zoals het in dit soort verhaaltjes moet lopen: een gelukkig slot voor alle partijen. Oog en oor komen niets tekort bij deze genoegelijke film. Kennemer Theater. De film „Oorlog en Vrede" is voor de gehele week op het programma gezet. Een spectaculaire benadering van de roman waarin men sterke naast zwakke passages zal aantref fen. Voor deze film die wij enige tijd gele den uitvoerig besproken niettemin: een warme aanbeveling. (L u x o r T h e a t e r, tot en met maan dag) De titel van de Engelse film „Bloed op de weg" zou niet doen ver moeden, dat er zoveel auto-coureurs aan te pas komen als in werkelijkheid het ge val blijkt. Listig is de Italiaanse „duizend- mijl-race" gebruikt voor een spannende finale, die een moordenaar de vrijheid moet opleveren. Een jong rijder dreigt er het slachtoffer van te worden. De oplos sing is erg ongeloofwaardig. Er is trou wens meer aan te merken op deze film, die in het begin als los zand aan elkaar hangt en maar moeizaam op dreef raakt. Men heeft de aandacht te zeer verdeeld. Bijza ken krijgen de allure van hoofdzaken, ne venfiguren wordt meer aandacht geschon ken dan ze verdienen. Daarom heeft de in genieus bedachte intrige toch niet de gewenste uitwerking. Tot en met donderdag kan men in deze bioscoop „De hemelbestormers" bekijken. „Heb je 'm door" (L u x o r T h e a t er, mat.) Een ouderwetse gooi- en smijt- klucht door Arthur Rank in een nieuw en aantrekkelijk jasje gestoken. Held van het dwaze verhaal is de Britse televisiekomiek Billy Hill, die duvelstoejager is in een ijs- revue, maar ervan droomt nog eens een beroemd speurder te worden. En het blijft niet bij dromen, want op een kwade dag loopt de niet zeer snugge re jongeling recht in de armen van een stelletje duisterlingen van achter het IJze ren Gordijn, die een aanslag op de vrede beramen. Een deel van het complot betreft de ontvoering van een professor, die een „atomische klimaatveranderaar" heeft uit gevonden en de arme Billy, onbewust van wat hij doet, verklaart zich bereid, als dubbelganger voor de geleerde op te treden, teneinde diens ontvoering mogelijk te maken. Het plan mislukt echter door Billy's on beholpenheid, maar omdat hij nu teveel weet, besluiten de samenzweerders, hem uit de weg te ruimen. Het vervolg kunt ge wel raden: Billy's hachje wordt de inzet van een serie wilde achtervolgingen, moordaanslagen en andere dolle verwik kelingen, waaruit alleen zijn stom geluk, zijn potige vriendinnetje en een legertje politiemannen hem tenslotte nog heelhuids redden kunnen. Een kolderfilm, maar een gezellige, al kan zij niet in de schaduw staan bij haar welhaast klassieke voor gangster in dit genre, Danny Kaye's „Secret life of Walter Mitty". ADVERTENTIE (W.B.-T heat er) Vrijdag en zaterdag wordt in dit theater de film „De onschuldi ge verrader" vertoont. Het verhaal speelt zich af in de tijd, toen de indianen nog bloeddorstig waren en met hun scalpeer- instrumenten op de blanken wraak namen. Een dapper man zou de indianen bij hun bloedige handwerk hebben geholpen en wordt voor verrader uitgemaakt. Zondag en maandag kan men „Het mysterie van de cobra" aanschouwen. In de „Verzonken stad" kan men zich in de matinees wagen. ADO tegen Egmondia ADO speelt zondagmiddag een thuis wedstrijd in Heemskerk tegen Egmondia in de volgende opstelling: Doel: Burger; achter: De Graaf en A. van Tunen; midden: C. Dam, J. Dam en A. Welboren; voor: G. van Tunen, Th. Bruins, T. Dam, De Wit en Beentjes. „Scheywijck" verloor in nederlaag- toernooi De biljartvereniging „Scheywijck" heeft haar nederlaagtoernooi voortgezet met een wedstrijd tegen „ADO" uit Haarlem. De Haarlemmers wonnen met 7-9. in IJmuiden verkrijgbaar bij Kledingbedrijf sedert 1899 KENNEMERLAAN 100 Poolse trawler De Poolse trawlers, die jaren geleden tot de vaste bezoekers van de IJmuidense haven gerekend konden worden, waren vrijwel alle voormalige Britse stoomtraw lers, een enkele Franse. Nog niet zolang geleden kochten zij nog een stoomtrawler van de Far Oer eilanden aan. De laatste jaren is Polen zich gaan toeleggen op de bouw van trawlers en één van de nieuwste schepen is woensdag voor een kort bezoek in de Vissershaven aangekomen voor re paratie aan de ketel. Deze stoomtrawler, „Luzyca" SWI. 143 genaamd, is kort geleden opgeleverd door de Gdansk Skipyards te Gdansk. Het schip meet 664 reg. ton bruto, is 59,22 meter lang over alles, 53,48 m. lang tussen de lood lijnen, 9,02 m. breed en 4,35 m. diep. De compoundmachine ontwikkelt 1000 pk. Prijzen van vrijdag Gr. tong 4.704.20, grm. tong 4.103.60, kim. tong 3.10—2.40, kl. tong I 2.60—2.20, kl. tong II 1.951.70, tarbot I 2.501.80, alles per kg. Tarbot IV 50, kim. schol 54, kl. schol I 44, kl. schol II 3512, schar 2815, Bot 188, verse haring 1311, makreel 11.20 10, gr. schelvis 35—28, grm. schelvis 2719, kim. schelvis 2414, kl. schelvis I 18—8, Kl. schelvis II 15—10, Wijting 14— 8, mid. gul 3327, kl. gul 1710, alles per 50 kg. Gr. Kabeljauw 204, Gr. koolvis zw. 74, alles per 125 kg. Aanvoer van vrijdag 390 kisten tong en tarbot, 765 schol, 80 schar, 40 bot, 3085 haring, 2600 makreel, 510 schelvis, 275 wijting, 85 kabeljauw en gul, 15 koolvis en 15 diversen, totaal 7860 kisten. Besommingen van vrijdag IJM. 10 Hattem f 11970, KW. 17 f3050, KW. 65 f 660, KW. 35 f 350, KW. 92 f 760, KW. 56 f580, IJm. 3 f208, RO. 29 f530, WR. 51 f3600. ADVERTENTIE JUWELIER-HORLOGER KENNEMERLAAN 30 - TELEFOON 4127 Grote sortering verlovingsringen BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSKERK GEBOREN: Robert, z. v. J. Oosterveen en P. Struys. Petrus M., z.v. P. M. Knaap en A. T. Kleyn. Clasina C. B. d. v. C. But ter en C. M. Beentjes. Johannes A. Z. z.v. S. L. v. Son en A. M. P. Put. Christina M. G. d.v. C. Hoebe en C. Vlugt; Rhonda Y. d.v. C. J. Vleeming en C. H. Sachse. Ma ria A. P. d.v. P. Zonneveld en A. M. Win ter. Cornelia M. T. d.v. W. L. Knaap en C. Glorie. Anna H. M. d.v. A. Bruins en J. A. M. Borghols. Jansje A. d. v. J. J. de Roode en J. H. de Rechteren van Hemert. ONDERTROUWD: J. J. Dam en A. M. Doodeman. P. J. Verzijlenberg te Velsen en J. M. Welboren. GETROUWD: J. Meyer en M. C. Smit. In „De Slingermuur" aan de Zeeweg te IJmuiden, kwamen vrijdagavond de leden van de afdeling Velsen van het Nederland se Rode Kruis en haar actiecomité bijeen om de trekking van haar jaarlijkse loterij te doen plaats hebben. De voorzitter van het actiecomité, de heer J. P. van Megchelen wees in zijn speech op de teleurstelling die dit jaar bij de verkoop van de loten werd ondervon den. Aanvankelijk konden de melkslijters het maar brengen tot een verkoop van 12000 loten, zodat het bestuur zich ge dwongen zag de hulp van de Rode Kruis- colonne in te roepen om de overige 12000 loten aan de man te brengen. Met name bedankte hij onder andere de dames Dem- mers, Van de Bosch en Maas voor hun hulp bij de verkoop. Notaris Van de Meer verrichtte hierna met hulp van twee as sistenten de officiële trekking. De hoofdprijs, een televisie superontvan ger viel op lot no. 21082, de tweede prijs komt toe aan de bezitter van lot no. 22104, de derde prijs viel op 6246, respectievelijk voor een wasmachine en een centrifuge. De verdere uitslag was 4de prijs op 7018, 5de prijs 2633, 6de prijs 18170, 7de prijs 9082, 8ste prijs 5135, 9de prijs 3859, 10de prijs 4495, 11de prijs 22248, 12 prijs 13385, 13de prijs 3158, 14de prijs 1891, 15de prijs 17956. De prijzen kunnen afgehaald worden bij „De Slingermuur" op woensdag 2 oktober en vrijdag 4 oktober van 19 tot 21 uur. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot de heer Jaarsveld, telefoon nummer 5577. ADVERTENTIE LANGE NIEUWSTRAAT 413 - TEL. 6321 CENTRUM GALERIJ ADVERTENTIE ADVERTENTIE PRISM A-HORIOGES VERKRIJGBAAR BIJ De kleine zaak met de srootste keuze Grote Houtstraat 49 Haarlem Telefoon 7004' DE MOEILIJKHEDEN, die de garnalenvisserij thans ondervindt door het stil liggen van de export naar Frankrijk, zijn gistermiddag ter sprake gebracht door drs. D. J. van Dijk, voorzitter van het Produktschap voor Vis en Visprodukten in een openbare vergadering. Daar België met dezelfde importstop heeft te kampen is ook de Nederlandse export van garnalen naar België vrijwel stil komen te liggen. Het gevolg is geweest, dat de garnalenvisser in Nederland thans verheugd is, wan neer hij f 0,50 per kg aan de afslag ontvangt. Enige maanden geleden werd nog f 1,80 per kg betaaldDe vangsten waren tot en met 14 september 990.000 kg minder dan in vorig jaar, maar de opbrengst was f 1.924.000 hoger. De gemiddelde garnalenprijs steeg van f 0,91 in 1956 tot f 1,78 in 1957, aldus drs. Van Dijk, die daaraan de conclusie verbond, dat er dit jaar door de garnalenvissers behoorlijke besommingen zijn gemaakt en dat men er goed aan doet niet al te veel te treuren nu hei iets minder goéd gaat met de export. Andere exportzaken werden ook door drs. Van Dijk aangesneden. Naar Rusland zijn inmiddels 36.000 vaten haring ver scheept, Oost-Duitsland heeft een aanvul lend contract voor 14.000 vaten gesloten en Israel neemt 15.000 vaten af tussen novem ber en februari. In Duitsland is over nieuwe Ausschreibungen gesproken: per 24 september werd 1 miljoen DM. uitge schreven, op 22 oktober volgt nog eens zo'n bedrag en op 22 november komt men weer bijeen voor nieuwe besprekingen. Vergroting van het contingent wordt dan besproken. Er bestaat thans een flinke export van verse haring naar België en Duitsland, terwijl ook Tsjechoslowakije in de markt is gekomen, aldus drs. Van Dijk. De grote aanvoer heeft zelfs een vertraging in de lossing tot gevolg gehad. Toch blijft de afzet verheugend vlot verlopen. In de eer ste drie weken van september werden 1.426.000 kg verse haring geëxporteerd. Ook het binnenland nam op voldoende wijze af. Ten aanzien van de zeevis werd opge- ADVERTENTIE Vraag naar PRISMA voor een goed horloge jg rS s Voor dames en heren in chroom, edelstaai, doublé en goud. Er blijkt een grote belangstelling te be staan voor de fototentoonstelling, die een beeld geeft van de ontwikkeling van Vel sen en Beverwijk en de bouw van de Vel- ser spoorweg- en verkeerstunnels. Ruim vierhonderd bezoekers hebben de afge lopen avonden een bezoek aan de expo sitie gebracht. Verrassende reacties zijn de organisa toren van de expositie, de besturen van de „Fotokring Velsen" en de „Beverwijkse Amateur Fotografen Vereniging", ter ore gekomen. Op oude prenten vooral op die uit de omgeving van de visserijhavens worden vele bekenden uit vroeger jaren teruggevonden en menige keer hebben de organisatoren de vraag gesteld gekregen of van een oude plaat nog een afdruk is te maken. De omvang van de expositie is elke avond nog toegenomen. Bezoekers brengen af en toe materiaal uit de oud heid van IJmuiden mee. Voor zover er nog plaats is en de foto's in het geheel passen, worden zij op de wanden bevestigd. Ook de kleurendiacollectie van de heer M. de Kruif uit Zandvoort, die deze serie in opdracht van de Amsterdamse Ballast Maatschappij vervaardigde, dwingt elke avond weer ieders bewondering af om haar fraaie kleuren, de technische kwali teiten en vooral om het beeld van de tun- nelopbouw. Vandaag is de expositie nog geopend van drie tot half zes en van zeven uur tot tien uur. Zondagmiddag zijn de deuren open van twee uur tot vijf uur. Wat de brandweerlieden en hun dames van de Van Gelder Zonen papierfabriek nog een keer overkwam voor de ponten aan de noordkant van het kanaal kan hun collegae en hun dames de komende week niet meer gebeuren; het uitstapje van de eerste VBC-groep onder leiding van de heer P. Krabbendam, aangeboden door de directie van de papierfabriek, vond don derdagavond vertraging wegens wachten voor de ponten. De tweede groep, die vol gende week hetzelfde reisje naar Amster dam gaat maken, zal natuurlijk de Velser tunnel „nemen". Het reisje leidde naar het hoofdstedelijke hotel „De Kroon", waar allereerst een uit stekend diner werd gebruikt, waarbij de heer Krabbendam zijn lof uitsprak voor de bijzondere geste van de directie, maar tevens de taak van brandweerman in het licht stelde, die alleen nuttig kan zijn door herhaald oefenen en een verzorgde oplei ding. Hij spoorde aan andere personeels leden te bewegen het korps van vrijwilli gers te versterken. Na de voortreffelijke maaltijd bezocht het gezelschap de Snip en Snap-revue, die een vrolijke avond en een gewaardeerd uitstapje afsloot. Vergeetachtig Beverwijk Op het politiebureau te Beverwijk zijn inlichtingen te krijgen over de volgende gevonden voorwerpen: bus met suiker, hondje, vulpen, damesvulpen, etui met sleutels, omslagdoek, damesschoenen, brui ne hond, speelgoedemmertje, hondenriem, een paar babysokjes, 1 jongensjack, porte- monnaie, leesboek, actetas met brood, schuimrubber zdaeldek, ribfluwelen pet. merkt, dat de prijs van veel kleine schel vis rond de f 11 lag. Van kabeljauw was er te weinig. De prijs was goed tot zeer goed. Er werd geen schelvis geïmporteerd in Nederland bestonden zelfs enige af- zetmoeilijkheden bij de eigen aanvoer. Er was vrijwel geen kabeljauwfillet-import. De prijzen lagen hoog: tussen 1,30 en 1,40 DM. Afvoering schepen Als belangrijkste punt op de agenda kwam tenslotte ter sprake het verzoek van de Redersvereniging voor de Nederlandse Haringvisserij te Scheveningen inzake de uitkering van een restant van het bedrag voor de afvoering van oude stoom- en motorloggers. Drieëndertig schepen zijn in middels van de sterkte afgevoerd en f 206.250 werd door het Produktschap aan de Redersvereniging overgemaakt. Vier schepen, waarbij drie uit Scheve ningen en een uit Katwijk, staan nu nog op de nominatie om afgevoerd te worden, zodat in totaal 37 loggers uit de vaart zijn genomen. De Redersvereniging was aan vankelijk uitgegaan van 40 schepen en had hiervoor een bedrag van f 250.000 uit het reservefonds verzocht. De afstootpremie zou dan f 15.000 per schip bedragen, daar de reders onderling voor f 350.000 zouden zorgen. Nu 37 schépen werden afgevoerd werd toch het bedrag van f 250.000 gevraagd, daar men op dit volle bedrag had ge rekend. Waren er meer dan 40 schepen afgevoerd, dan hadden de reders ook meer dan f 350.000 bijeen moeten brengen. Nu wilde de Redersvereniging f 45.000 in min dering brengen op de f 350.000 en daarmee kon het bestuur gistermiddag wel instem men. Er viel dus uitsluitend een verschui ving in de herkomst van de slooppremie te constateren. En in geen geval is het dus zo, dat de reders van schepen, die afge voerd worden, meer dan f 15.000 sloop premie krijgen. De heer A. de Boon (Cen trale van Zeevarenden) vroeg echter met nadruk om na te gaan, dat de schepen inderdaad niet meer in de vaart komen. Hij deed tenslotte een scherpe aanval op de heer Jacques Gans, medewerker van het dagblad „De Telegraaf", die hij van vuil spuiterij betichtte. De heer De Boon was van mening, dat hetgeen in de stukjes van de heer Gans belandt, niet uit de koker van de schrijver komt, maar van iemand in eigen visserijkringen. „De heer Gans stelt het Produktschap voor als een broeinest van chantage. Het is evenwel een orgaan, waar een rustig gesprek kan wor den gevoerd tussen werknemer en werk gever." Voedingsavond van Vrouwengilde De afdeling Heemskerk van het Kath. Vrouwengilde heeft vrijdag in zaal Nij man de eerste avond van het seizoen ge houden. Deze bijeenkomst werd verzorgd door het Voedingsbureau te 's Gravenha- ge. Een deskundige wees op duidelijke en boeiende wijze op het belang van een juiste voeding voor de opbouw en instand houding van het lichaam. Zij vertelde hoe men er na langdurige proefnemingen in slaagde om de vitaminen te ontdekken. Vooral het eten van fruit is belangrijk om de nodige vitaminen naar binnen te krij gen. Een interessant filmpje getiteld: „De goede vijf" gaf een duidelijk beeld van de wijze waarop het wel en hoe het niet moet. De talrijke aanwezigen kunnen op een welbestede avond terugzien. Het lid van de Beverwijkse raad, de heer A, Boer, heeft B. en W. de volgende vragen gesteld. 1. Heeft het college kennis genomen van het gewijzigde standpunt van Gedeputeer de Staten van Noordholland t.o.v. de inen ting tegen polio-myelitis? Antwoord: Ja, hiervan heeft het college telefonisch kennis gekregen. 2. Heeft het college het voornemen, In dien bovengenoemde berichten bevestigend beantwoord kunnen worden, de 15e supple- toire begroting weer op het oorspronke lijke bedrag te stellen, opdat nog dit jaar met de inenting kan worden begonnen? Het antwoord luidt bevestigend. ADVERTENTIE UU VERNIEUWEN HET. VULLEN HET BU EN OVERTREKKEN MET MOOIE TIJIC 'S-HORCENS GEHAALD 'S-AVONDS VEER THUIS Marktplein De Zaanse school voor chromatische mondharmonika hield gisteravond een auditie, om te komen tot het oprichten van een chromatische mondharmonikaschool te Beverwijk. De directeur, de heer W. A. van Biljouw, vertelde, dat behalve in de Zaanstreek, ook scholen te Purmerend en Alkmaar zijn gevestigd. De bedoeling is een grondige muzikale opleiding, dus theo rie met daarnaast de bespeling van het in strument. De leerling wordt gedurende vijf weken onderricht gegeven en mocht na die tijd blijken, dat hij vorderingen heeft ge maakt, dan kan hij de cursus gaan volgen. Na deze beginnerscursus, die 26 weken duurt, kan hij eventueel de gevorderde cursus volgen en hierna nog de virtuozen- cursus. Er was vrijdagavond in het K.S.A.- gebouw niet alleen zeer veel belangstelling maar de meesten gaven zich ook op voor deze cursus, zodat ook Beverwijk een mondharmonikaschool rijk is geworden. De leden van de Katholieke Werkne- mende Middenstand te Beverwijk luister den donderdagavond in de „Groentenbeurs naar de Beverwijkse glazenier, de heer H. I. Beekman, die een lezing hield over „Het maken van kunstuitingen in glas". Spre ker heeft in de eerste plaats over het ont staan van het glas verteld. Omstreeks het jaar 1000 na Christus werd glas al ge bruikt voor het dichten van gaten in mu ren. Hierdoor kon het minder licht doorla tend albast worden vervangen. Niet veel later is men het bewerken van het glas gaan leren. Afbeeldingen uit de Bijbel werden in deze eerste perioden van de glasbewerking op het glas aangebracht. Deze werden gekleurd en daarna inge brand. Vele van deze eerste kunstuitingen in glas treft men nog aan in de oude ka thedralen en wekken ieders bewondering, zo zei spreker. De heer Beekman besprak vervolgense de diverse technieken, die bij het bewerken van het glas kunnen worden toegepast, zoals het glas-in-lood-raam, het glasmozaïk, het vervaardigen en bewer ken van opaal glas, het scherfmozaïek, alsmede de grafeertechniek, het etsen en ten slotte het zandstralen. Spreker demon streerde enkele van deze technieken, zo dat de aanwezigen een goede indruk van deze kunst kregen. Na de pauze, vergastte hij een ieder op een fraaie serie licht beelden.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 3