Enorme files kropen urenlang naar en door de tunnels HET WEER Faubus wil scholen onttrekken aan het federale gezag Haarlems Dagblad VIJFENVIJFTIGDUIZEND AUTO'S; HALF MILJOEN KIJKERS Verkeersopstoppingen tot ver in de omgeving; Velsen werd eersterangs toeristische attractie Wat mui EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN Vergeten Siuisweg Opgetogen Kans op nachtvorst Circus Ongelukkigen Rails waren weggespoeld Treinrampen in Nigeria en Pakistan; 70 doden Twee doden in het verkeer Verkeersongelukken DIT JAAR: 884 DODEN I Eisenhower zegt dat het bestuur van Arkansas het gepeupel tot geweld heeft aangemoedigd Ontwapeningscommissie in New York hijeen vr~~xr:- r •--—j-r-' Agent schoot vluchtende soldaat-fietsendief in het been Allan ontslaat 150 man personeel Inbrekers vonden rijke buit Het woord is aan 'f&ee MORRIS (wforei/ouSiz/// 72e JAARGANG No 70 Lange Nieuwstraat 427, IJmuideru Telefoon A dm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks MAANDAG 30 SEPTEMBER 1957 IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 302e JAARGANG No 223 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. HaarL Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van een onzer redacteuren) Sinds zaterdagmiddag hebben de Velser ponten en de Siuisweg weinig te doen gehad, want de pas geopende Velser tunnel was dit weekeinde een toeristische be zienswaardigheid en lokte duizenden auto's naar zijn uitmondingen aan beide zijden. Naar ruwe schatting zijn 55.000 wagens - dat is veel meer dan de dagcapaciteit van de tunnel onder het Noordzeckanaal doorgereden, met het gevolg dat aan beide zijden van het kanaal onafzienbare opstoppingen ontstonden, vooral ook omdat de capaciteit van de wegen aan weerszijden van de tunnel zelfs nog niet eens op een normale toevloed van passanten is berekend. De Velsense politie, onder leiding van commissaris J. P. Weijburg, is het hele weekeinde in touw geweest om orde te scheppen en te handhaven. Toen het zondagmiddag op zijn ergst was, zijn vele automobilisten toch maar weer over de Siuisweg gereden. Zaterdagmiddag, nadat het tunneldéfilé afgelopen was en de Koningin was ver trokken, werd het stevig druk, maar zon dag is het af en toe te bar geweest. Extra- N.Z.H.-bussen, overvolle treinen en tien duizenden particuliere auto's hebben vele honderddduizenden Nederlanders door de nieuwe tunnels vervoerd en al is er dan geen telling geweest van het aantal „sight- see-ërs", men kan veilig aannemen, dat er een half miljoen op bezoek is geweest. De tunnel was plotseling gemeengoed - de Siuisweg even plotseling vergeten. Toen zaterdag tegen donker de duizenden vlaggen, die de rechte betonlijnen van het miljoenen bouwwerk en de markante torens van de ventilatie zo opvallend aan trekkelijk hebben getooid, gestreken wa ren, is het beslist niet direct minder druk geworden: ten eerste had Velsen zelf een daverend vuurwerk aangericht op het zui delijk pontplein, waar de pyrotechniek en hele batterijen vuurpijlen de nieuwe Noord-Zuid-verbinding nog eens luidruch tig hadden onderstreept, maar bovendien bleken Velsen en Beverwijk zulke aantrek kelijke lichtsteden te zijn geworden, dat hier alleen al tienduizenden heentrokken, die na taptoe en vuurwerk, lichtjes-kijken en nog één keer de tunnel „doen", neer streken in de koffiehuizen in de buurt. Pas tegen enen is het die eerste nacht wat rustiger geworden en toén ruim een uur later de verlichting van de „lucht- fabrieken" werd gedoofd, hadden de laat ste auto's het rijk alleen in de tunnel. En toen zijn de eerste commentaren over het reuzenwerk nog eens doorgepraat, waar naar ir. A. Eggink sinds het begin van de bouw al zo nieuwsgierig is geweest. Er is daaruit niets negatiefs vernomen; auto rijdend Nederland was unaniem opgetogen over de mooiste tunnel van West-Europa. OC<X>COOCOOOCOOOOCOCOOCOOCOCOOCCCOOOOOCOOOCOCOOCCCCCCCCO VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van maandagavond tot dinsdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Opklaringen, maar ook enkele verspreid voorkomende buien. Vannacht plaatselijk nachtvorst en hier en daar mist. Zwakke tot matige wind tussen noord en noordoost. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee CX.XA UX'" ^xjtxxXAAVX^xxXJUUUCXXXXXXXXJUOv^jOOOCXJÜOOOOÖ DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Zondag is de storm in nieuwe hevigheid opgestoken. De N.Z.H. begon al heel vroeg met het inleggen van extra diensten, die de enorme toevloed van tunnelreizigers nog niet eens konden verwerken, want tot diep in de middag stonden er bijvoorbeeld langs de Lange Nieuwestraat in IJmuiden tien tallen op de bus te wachten, wie van het gezicht te lezen was, dat zij een retourtje Beverwijk wensten. Op de Rijksweg 6 en de Rijksweg 9 woedde het verkeer evenwel op zijn hevigst: in één lange file is het voortgekropen van Haarlem en van Am sterdam tot aan het Noordzeekanaal en ook van Uitgeest naar Beverwijk is het enorm druk geweest. Het tempo van het verkeer was laag - ook al doordat er in de tunnel zelf allerlei kleine domheden werden uitgehaald, die geringe aanrijdingen, maar grote vertra gingen opleverden. Commissaris J. P. Weijburg van de Vel ser politie, zei tussen enige gesprekken met Amsterdam en Haarlem door, lichtelijk zuchtend: „Het is een circus. En voor een circus gaan de mensen blijkbaar graag in de rij staan". Hij toonde zich overigens een voortref felijk „directeur", want toen Haarlem om streeks vijf uur verzocht maatregelen te nemen om een vlottere doorstroming van 't zuiden uit tot stand te brengen, zette hij het verkeer van Amsterdam stop (dat dan ook prompt tot één reusachtige file van Velsen tot aan de Fordfabriek aangroeide!) om de afvoer van Haarlem weer wat op gang te helpen. Inmiddels is het circus doorgegaan tot diep in de nacht. Naar ruwe schatting passeerden sinds zaterdagmiddag 55.000 auto's de tunnel, waarmee dus de topcapaciteit was bereikt of overschreden en daarvan gleden er al leen al tussen 8 en 5 uur zondag 24.000 stuks - in één uur telde men er tussen 4 en 5 uur 3700. De situatie werd af en toe verergerd door storingen in de verkeersstroom zelf - lekke banden in de tunnel, motorpech en zelfs benzinegebrek damden acht keer de stroom af en acht keer moest één van de beide kraanwagens - de kleine had het het drukst uit de brandweerkazerne uitruk ken om de pechvogels uit de knoei te halen. Éénmaal moest ook de Velsense ziekenauto er aan te pas komen - toen een dame gewond werd, doordat zij achterop een afremmende wagen vloog en een an dere keer raakten vijf auto's bij één aan rijding betrokken.... De allereerste aan rijding, die zaterdagmiddag om drie uur al gebeurde, heeft de vermoedelijke schul dige echter geen proces-verbaal gekost: dat was om het „feest" van de allereerste te vieren. Er zijn voor deze kleine ongemakken enige oorzaken op te sommen, in welk rijtje de tunnel echter niet voorkomt: de ongewoonte van velen sprak een stevig woordje mee bij de ongelukjes en het min- Naar schatting automobilisten vijfenvijftigduizend hebben zondag de kans aangegrepen om met eigen ogen te aanschouwen dat er niet te veel is geroemd op de Velser tunnels. Ze trokken in grote scharen op naar het Noordzeekanaal en reden er onder door. Hoe druk het was toen ze goed kwamen op zetten, toont ons de foto. der vlotte verloop van het verkeer op deze eerste dagen, de nog niet voltooide toevoer wegen, de problemen, die vele automobi listen kennelijk hadden, om de juiste rij richting te kiezen uit de veelheid van mo gelijkheden en.... de „kringetjes-rijders" - bestuurders dus, die er niet genoeg van konden krijgen en de tunnel enige keren „deden", daarmee vooral op de enkele klaverbladen vlak voor en na de tunnel mopperende collega's en vermoeide politie agenten veroorzakend. „We hadden deze eerste dag eigenlijk een tunneltol moeten heffen" zei commis saris Weijburg glimlachend. „Ten eerste hadden we daarmee een heleboel geld voor een goed doel kunnen ophalen en ten tweede hadden de kringetjesrijders zich vermoedelijk nog wel eens bedacht, voor zij hun retourtje namen." LAGOS (Reuter) Zondag zjjn onge veer vyftig mensen omgekomen bij een treinongeluk in Nigeria. De trein was op weg van Lagos naar Kano in Noord-Ni- geria en stortte van een dijk, 32 km ten noorden van Ibadan, de hoofdstad van West-Nigeria. Stortregens hadden de rails ter plaatse weggespoeld. Alle zes de rijtui gen van de trein verongelukten. Vijftig gewonden zijn naar het zieken huis van Ibadan overgebracht. Er zijn nog tientallen vermisten. Treinbotsing in Pakistan KARATSJI (Reuter) Zondagavond is een Pakistaande passagierstrein met be stemming Karatsji, te Gambar in West- Pakistan in botsing gekomen met een olie- trein. De locomotief en vijf wagons van de passagierstrein werden vernield. Doordat de olie vlam vatte, ontstond er een hevige vuurzee, die het reddingswerk zeer be moeilijkte. Tenminste twintig personen zijn door verbranding om het leven gekomen. De 61-jarige machinebankwerker H. A. Blanke uit de Tweede Vooruitgangstraat in Haarlem, die dinsdag 24 september op de hoek van de Amsterdamstraat en de Voor uitgangstraat in Haarlem door een zwa re vrachtauto werd aangereden, is zater dagmorgen in de Mariastichting aan zjjn verwondingen overleden. Waarschijnlijk doordat zij de macht over het stuur verloor, is de 47-jarige weduwe W A. Latooy Van Berkel te Rotterdam op de hoek van de Bergweg en Schiekade van haar fiets gevallen. Zij kwam onder de wielen van een vrachtauto en was vrij wel op slag dood. Tengevolge van verkeersonge- j lukken in ons land zijn in 1957 om het leven gekomen 884 personen, i van wie 170 kinderen. LITTLE ROCK (UP) Gouverneur Faubus van Arkansas heeft gezegd, dat hij wellicht de wetgevende vergadering van Arkansas in bijzondere zitting zal bijeen roepen om een wet aan te nemen teneinde de middelbare school in Little Rock aan het federale gezag te onttrekken. Een „mogelijkheid" zou zjjn de school geen staatssubsidie meer te geven en te veranderen in een „particuliere instelling". De gouverneur sprak op een persconfe- NEW YORK (UP) Vandaag komt de elf leden tellende ontwapenningscommissie van de UNO bijeen ter bespreking van het rapport der vijf landen subcommissie. Men verwacht dat de Amerikaanse afge vaardigde Henry Cabot Lodge, namens de westelijke leden van de subcommissie Frankrijk, Groot-Brittannië, Canada en de V.S. zal voorstellen het ontwape ningsprobleem zo spoedig mogelijk in de politieke commissie van de UNO-assemblee aanhangig te maken. De Verenigde Staten willen de Assemblee een resolutie laten goedkeuren, waarin de westelijke voorstel len worden gesteund en waarin de hoop wordt uitgesproken, dat besprekingen wor den hervat, niet in Londen, maar in New York. LONDEN (UP) Groot-Brittannië wenst niet in te gaan op het informele Russische voorstel gedaan door de vice-minister van Buitenlandse Zaken Koeznetsov, een topconferentie te beleggen over de ont wapening. Een dergelijke conferentie heeft slechts zin wanneer ze terdege is voorbe reid en een kans op succes bestaat, aldus Britse kringen. -S3?, De eerste klant van de sleepwagen in de tunnel: een pechvogel die moest worden weggesleept wegens panne. Er volgden er trouwens nog meer, vooral ook omdat door de grote drukte bot singen niet konden uitblijven. Een 20-jarige soldaat, die 's nachts met een rijwiel op zijn schouder door de Vale- riusstraat te Amsterdam fietste, trok de aandacht van een agent van politie, die de jongeman gelastte af te stappen. Nadat de militair de ene fiets tegen de kant had gezet en de agent hem wilde vragen of beide rijwielen zijn eigendom waren, sprong de soldaat op de andere fiets en nam de vlucht. De agent zette op het andere rijwiel de achtervolging in en sommeerde de militair tot viermaal toe te blijven staan. De jongeman gaf daaraan geen gevolg, waarna de agent eerst twee waarschu wingsschoten loste en daarna de militair in een been schoot. Later bekende de sol daat beide fietsen te hebben gestolen. Hij is overgegeven aan de Koninklijke Mare chaussee. Bij de fabriek van meubelen en spoor- wegmaterieel Allan te Rotterdam is aan 150 man van het personeel ontslag aange zegd. Het ontslag heeft zijdelings te maken met de bestedingsbeperking en betreft in het bijzonder de technische afdelingen van de fabriek. Sinds de bevrijding heeft de fa briek veel reparatiewerk uitgevoerd en zich verder ook met nieuwbouw op het ge bied van rollend spoor- en tramwogma- terieel voor binnen- en buitenland bezig gehouden. Deze orders zijn thans uitge voerd Het aantal nieuwe orders wettigt niet de handhaving van de huidige perso neelssterkte. In de nacht van zondag op maandag hebben dieven zich toegang verschaft tot een woning in de Pauw van Wieldrecht- laan te Zeist door vernieling van een ruit in een van de serredeuren. Vermist wor den een aantal effecten ter waarde van ongeveer 50.000 gulden en twee bontjassen die samen 7500 gulden waard zijn. rentie ..adat een groep van ongeveer 150 blanke vrouwen, onder wie enkele moe ders van scholieren van de Central High School, in optocht naar zijn landhuis wa ren gekomen om te vragen de school te doen sluiten. Faubus zei dat hjj een aantal voorstellen tot „oplossing van de situatie in overweging heeft". De beschuldiging van president Eisenho wer, dat het bestuur van Arkansas geweld door het gepeupel had aangemoedigd door de uitspraken van de federale rechtbank aangaande het toelaten van negerleerlin gen, tegen te werken, wees de gouverneur af. Hij liet doorschemeren dat de president in politieke moeilijkheden verkeert en naar een „zondebok" zoekt. Woodrow Wilson Mann, de 43-jarige burgemeester van Little Rock, heeft ver klaard dat de onlusten uitsluitend veroor zaakt zijn door Faubus. „Er zou geen ben de-activiteit zijn geweest als die niet wel overwogen was aangesticht", zo zei de burgemeester. Slachtoffers Over Faubus' suggestie de school tot een particuliere onderwijs-instelling te maken, zei Mann: „Dat zou een ernstige vergissing zijn. De kinderen zijn de slachtoffers en zij hebben al genoeg geleden". „Ik geloof niet dat er veel bitterheid is jegens de pa rachutisten. Vele mensen zijn blij dat recht en orde hersteld worden". Mann ver klaarde dat de gemoederen „geleidelijk maar merkbaar' 'tot kalmte komen. Knok partijen van benden zijn de laatste dagen niet meer voorgekomen". Op de vraag of hij dacht dat de toestand al zoveel ver beterd was dat de troepen konden terug getrokken worden, wilde de burgemeester niet antwoorden. Uitbarsting President Eisenhower heeft in zijn ant woord aan senator Russell uit Georgië, die geprotesteerd had tegen „totalitaire methoden" in Little Rock, het bestuur van Arkansas beschuldigd van aanmoediging van volksgeweld. Russell had de parachu tisten, die de school bewaken, vergeleken met „Hitiers stormtroepen". De president antwoordde dat de ongeregeldheden ge makkelijk voorkomen hadden kunnen worden indien gouverneur Faubus de nationale garde op de juiste wijze had ge ïnstrueerd. In een van zijn zeldzame uit barstingen van ontstemming tegenover een senator voegde de president eraan toe: „Ik moet zeggen, dat ik uw vergelijking van onze troepen met Hitiers stormtroepen in het geheel niet kan begrijpen. In het ene geval werd militaire macht gebruikt om de ambities en doeleinden van een meedogenloze dictator te bevorderen. In het andere om de bepalingen van een vrije regering te handhaven". De onderminister van Buitenlandse Zaken, Christian Herter, verklaarde in Boston, dat het „godslasterlijk" was om het gebruik van de federale troepen te vergelijken met de aanval door Russische soldaten op de Hongaren. Deze vergelijking was tussen de regels door te lezen in een verklaring van Faubus voor de televisie, en in uitlatingen van andere politici van het zuiden. Herter zei dat de federale soldaten de „vrijheden van minderheden, die hen krachtens de wet zijn gegaran deerd, beschermen. Critiek op het gebruik van federale troepen in het rassenconflict in Little Rock wordt van alle kanten geleverd. Er zijn sterke aanwijzingen, dat de ontwikke lingen in deze stad sommige zuidelijke staten in hun voornemen hebben gesterkt om zich van openbare scholen te ontdoen, liever dan zich aan rassenintegratie te onderwerpen. (Reuter) Stevenson, die tweemaal demo cratisch kandidaat is geweest bij de Ame rikaanse presidentsverkiezingen, heeft te Chapel Hill in de staat Noord-Carolina gezegd, dat het in Littele Rock niet zover zou zijn gekomen als thans, indien de president eerder zou hebben duidelijk ge maakt, dat hij van plan was naleving van de bevelen van een federale rechtbank inzake de opheffing van de rassenscheiding bij het onderwijs af te dwingen. ADVFR7 FNTIE M a c a u 1 a y Het beste bewijs van deugd is het bezit van grote macht die nooit ten onrechte wordt aangewend. BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL.-13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 STURKA DAMES AUTO-COATS De tunnels bij Velsen zijn zaterdag met feestelijk vertoon geopend en we mogen gerust zeggen, dat Nederland er weer iets bij heeft om trots op te zijn. Bij de ope ning zijn alleszins verdiende woorden ge sproken en geschreven over ondernemings geest en volharding, technische durf en vooruitziende blikken. Con sordino zijn daar ook enkele minder opgewekte vol zinnen over het probleem van de toevoer wegen tot de autotunnel bijgevoegd. Het zou niet helemaal fair zijn, de moei lijkheden van zondag (toen de enorme be langstelling voor een autoritje door de tunnel verkeersstremmingen tot in Haar lem en tot aan de Hembrug veroorzaakte) aan dat probleem toe te schrijven. Zelfs met de beste toevoerwegen zou een ver rassing als die van zondag, waarbij de tunnel plotseling vrijwel zijn maximum capaciteit te verwerken kreeg, moeilijk heden kunnen veroorzaken. Maar een ver rassing van heel andere aard zou wel eens kunnen zijn, dat de Velser tunnel voor al zolang de IJ-tunnels nog op zich laten wachten een zo grote aantrekkings kracht zal uitoefenen op het gewone dage lijkse snelverkeer tussen de Kop van Noordholland en de rest van ons land, en via de Kop van Noordholland tussen het westen en het noordoosten, dat het ge raamde daggemiddelde van 10.000 auto's veel eerder zal worden overschreden dan men nu verwacht. En dan zal het drama van de (ontbrekende) toevoerwegen zich in zijn volle omvang gaan voltrekken. De Nieuwe Rotterdamse Courant heeft de beschuldiging uitgesproken dat „Rijk, provincie, spoorwegen en gemeenten jaren achtereen getracht (hebben) elkaar finan ciële vliegen af te vangen" want „de een wilde de andere voor de kosten laten op draaien". Die beschuldiging is, zij het niet geheel, dan toch voor een deel gerecht vaardigd; maar de kern van het probleem is ons inziens van andere aard. Wij zouden die eerder willen zoeken in het feit, dat de bouw van de autotunnel ondanks alle stu dies van bredere allure, die er aan zijn vastgeknoopt, toch nog te veel is gezien als een op-zichzelf-staand project en niet voldoende als slechts een onderdeel van een sanering der verkeerssituatie in wes telijk Noordholland. Evenmin als men aan een tunnel begint te bouwen vóór men zeker weet dat er geld en ruimte is voor het aanleggen van de af- en opritten, evenmin dient men er aan te beginnen alvorens er zekerheid bestaat omtrent de gelijktijdige voltooiing van voldoende toe voerwegen die het te verwachten tunnel- verkeer ruimschoots kunnen verwerken en waardoor de tunnel pas in staat wordt gesteld, de func tie waarvoor hij gebouwd is te vervullen. In dit opzicht nu is er bij de bouw van de Velser tunnel het spijt ons, het te moeten zeggen half werk gedaan. De tunnel zelf staat daar als een prachtig getuigenis van Nederlandse waterbouw kundige kennis en van grootscheepse aan pak (ook al zijn er lange jaren van aarze ling geweest), maar wat die aanpak be treft staat de tunnel daar ook in ma- jestueuse eenzaamheid te midden van een wegennet, dat ten tijde van de ponten al onvoldoende en verouderd was en dat nü in het geheel niet meer acceptabel is. Het is een schrale troost, dat er prach tige plannen bestaan voor het verbeteren van dat wegennet, onder andere voor de aanleg van een oostelijke randweg langs Haarlem, die het verkeer van en naar Den Haag, Rotterdam en verder zal moe ten opvangen (de westelijke randweg is uitdrukkelijk alleen voor regionaal ver keer bedoeld), en voor de bouw van een nieuwe rijksweg naar Alkmaar, waardoor ook de verbinding met de Afsluitdijk ge moderniseerd wordt. Maar dat alles is nog toekomstmuziek. Met de uitvoering van die plannen zullen nog jaren heengaan, jaren waarin het snelverkeer, dat van de Velser tunnel gebruik wil of moet maken, op verscheidene plaatsen door drukke straten van dichtbevolkte woonwijken zal moeten jakkeren. De tunnel staat nu open, uitnodigend open. Maar nu rijst voor iedere automo bilist en vrachtrijder de vraag: hoe komt men er heen, en hoe komt men er van daan? Een 20ste-eeuws bouwwerk is om ringd door 19de-eeuwse wegen, die men nu inderhaast wat tracht te „moderni seren". Maar deze tunnel vraagt niet om min of meer geïmproviseerde tijdelijke voorzieningen, maar om oplossingen die in overeenstemming zijn met het indrukwek kende middelpunt, dat er nu geschapen is. Wanneer mogen we die oplossingen en de uitvoering ervan verwachten? Simon Koster

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 1