Vissers uit vele landen speuren in de Deense hoofdstad naar noviteiten Een vlotte proefvaart van de „Jacob Pronk" Sleepboten „Hector" en „Stentor" door Wijsmuller aan vier Italianen verkocht IJ mond-agenda „Titan" naar IJmuiden om open- gevallen plaats in te nemen Twee winstpartijen brengen B. Dukel stevig aan de kop Opsporingsapparatuur wordt gestaag verbeterd Pronkjuweel der Scheveningse vloot op de Nieuwe Waterweg VISSERIJBEURS IN KOPENHAGEN Collectieve stands van Polen en Oostduitsland Goed overzicht Nylon zet zegetocht voort Ook voor haringvisserij Netten zonder knopen Oud-rector terug als tijdelijk leraar? Laatste competitie-hengel- feest van „Velsen" NA ZESENDERTIG JAAR TROUWE DIENST Begrotingsraad in november te Velsen Première van „Oom Wanja" Driehuis speelde bridge Kennemer indeling voor nieuw seizoen NOORDHOLLANDSE DAMCOMPETITIE DINSDAG 1 OKTOBER 1957 (Van een onzer verslaggevers) TERWIJL OP EEN van de galerijen van de grote Forum-hal, jong en oud Kopenhagen, gewapend met een hengel, zijn geluk beproeft in een geweldig basin met honderden springlevende forellen, slenteren vissers uit vele landen langs de ongeveer honderd stands van de internationale visserijbeurs, welke dit jaar voor de tweede maal in de Deense hoofdstad wordt gehouden. Kopenhagen, waar, tussen twee haakjes, de herfst op overtuigende wijze met regen en wind zijn intrede heeft gedaan. Maar de regen buiten kan de visserman niet deren, die met grote interesse de stands afspeurt, op zoek naar nieuws of verbetering. Het zijn vooral Scandinavische en Westduitse firma's, die op deze visserijbeurs hun materialen tonen, variërend van scheepsmotoren en reddingsvlotten tot scheepsschroeven en apparatuur voor de vismeelindustrie. Maar behalve de Scandinavische en Westduitse leveranciers aan het visserijbedrijf zijn ook Neder landse, Engelse, Amerikaanse, Italiaanse, Franse en zelfs Japanse firma's op de beurs vertegenwoordigd. Polen en Oost-Duitsland richtten afzonderlijke collec tieve stands op, waarin de nadruk wordt gelegd op de bouw van vissersvaar tuigen. De tweede internationale visserij-beurs is kleiner van opzet dan de eerste, die vorig jaar mei in Kopenhagen is gehouden. De gehele beurs is ondergebracht in de machtige Forum-hal, in het centrum van de Deense hoofdstad. De openlucht-afdeling aan de Langebro, waar vorig jaar vissers vaartuigen werden tentoongesteld, ont breekt. Ook misten wij bij onze rondgang over de beurs de collectieve inzendingen van West-Duitsland, Groenland en IJs land. Oost-Duitsland was ook vorig jaar op de beurs vertegenwoordigd met een collectieve stand. Blijkbaar waren de re sultaten van dien aard, dat ook Polen besloot tot deelneming aan deze tweede internationale visserijbeurs. Ondanks de beperktere opzet in verge lijking met vorig jaar, geeft de beurs een duidelijk overzicht van de ontwikkeling op het gebied van de visserij-uitrusting in de verschillende landen. Een nauwkeurige rondgang over de beurs toont aan, dat deze ontwikkeling zich vooral voltrekt op vier gebieden, namelijk dat van het nylon-net, het visopsporingsapparaat, de vol-automa- tische visfileermachine en tenslotte van de elektrische visserij. Opvallend is de snel in betekenis toe nemende rol van het nylon-net in de vis serij, een tendens,welke ons door vertegen woordigers van het Nederlandse, Duitse, Franse, Noorse en Japanse nettenfabrieken unaniem werd bevestigd. De vertegen woordiger van de Apeldoornse Netten- fabrieken Von Zeppelin vertelde ons, dat het percentage van de produktie in nylon is gestegen tot ongeveer 40 °/o en te ver wachten valt, dat dit percentage nog be langrijk zal toenemen. Naar de Scandina vische landen worden vrijwel uitsluitend nylon-netten uitgevoerd. Ook Zuid-Afrika, Canada en de Belgische Kongo ontwikke len zich tot potentiële afnemers van nylon- netten uit Nederland. De kabel jauw-visserjj met zogenaamde „gill"-netten bij de Lofodden, de Far Oer en IJsland, wordt vrijwel in haar geheel met nylon-netten uitgeoefend. Vooral Noorwegen is een belangrijke afnemer VELSEN DINSDAG 1 OKTOBER Thalia, 20 uur, ,,'s Nachts op Montmar- tre". Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel G bouw, open van 9.30-12 en 14-16.30 uur. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Heidestraat, open van 1012.30, 14.30- 17.30 uur. Filiaal Wijkerstraatweg 77, open van 1921 uur. R.-K. Openbare leeszaal en bibliotheek, Velsen-Noord, open van 1012 uur. Alcoholics Anonymous, van 20 uur af, spreekuur in zaal Abelenstraat. WOENSDAG 2 OKTOBER Thalia, 20 uur, ,,'s Nachts op Montmar- tre". Rex, geen opgave. Sportstichting, 20 uur, Cultureel Gebouw, vergadering. Pieter Vermeulenmuseum, als dinsdag Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, open van 1012.30, 14.3017.30. Filiaal van 19—21 uur. Raadhuis, 1012 uur, spreekuur wethou der van Sociale Zaken. BEVERWIJK DINSDAG 1 OKTOBER Kennemer Theater, 19 uur: „Oorlog en Vrede". (Eén voorstelling). Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De he melbestormers". Openbare leeszaal, Prinsessenlaan 19, ge opend van 1517 uur; lees- en studie- hoeken geopend van 1517 en 18.30- 20.30 uur. R.-K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 1518 en 1921 uur; lees- en studiezaal geopend van 1518 en 19 21.30 uur jeugdleeszaal geopend van 16 17.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.-K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 1011 en 1718 uur. WOENSDAG 2 OKTOBER Bioscopen: als dinsdag Openbare leeszaal, Prinsessenlaan 19, ge opend van 1517 uur; lees- en studie- hoeken geopend van 1517.30 uur; jeugdleeszaal en uitlening, Zeestraat 26, geopend van 1516 uur. R.-K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 1013 uur; lees- en studie zaal geopend van 10-13 en 1518 uur; jeugdleeszaal geopend van 1417 uur. „Het Groene Huis", jeugduitlening en leeszaal, geopend van 15.1516.45 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.-K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 1011 en 17—18 uur. van deze netten uit Nederland. Overeen komstig de wens van de vissers worden deze netten vaak geleverd in verschillende kleuren, al naar gelang van de omstandig heden ter plaatse. In de haringvisserij daarentegen heeft het nylon-net nog nauwelijks zijn intrede gedaan. De moeilijkheid was totnogtoe, om een nylon-net te fabriceren, geschikt voor gebruik als drijfnet. Deze moeilijkheden hielden verband met de „rek" van nylon. De Apeldoornse Nettenfabriek meent nu voor deze moeilijkheden een oplossing te hebben gevonden, door de haringdrijfnet ten te fabriceren van zogenaamde „spun"- nylon, welke wordt gemaakt van een korte vezel. Deze draad is iets goedkoper doch tevens iets minder sterk dan gewone nylon. De voorbereidingen voor de fabricage van deze netten zijn inmiddels al zover gevor derd, dat de Nederlandse fabriek binnen kort zal beginnen met de commerciële pro duktie daarvan. Gebleken is, dat ook in IJsland en Noorwegen vraag naar deze netten bestaat. Tegelijkertijd bereidt ook de Duitse Per- lon-industrie de produktie van nylon haringnetten voor, zo vernamen wij van haar vertegenwoordigers op de visserij beurs te Kopenhagen. De Duitsers denken hierbij echter in het bijzonder aan de ver vaardiging van haring „purse"-netten, zo als die door de Noorse vissers worden ge bruikt tijdens hun gigantische haring campagne in de maanden januari en fe bruari voor de Noorse kust. De vertegen woordiger van de Duitse netten-fabriek sprak de verwachting uit, dat binnen en kele jaren vijftig percent van de haring netten in Noorwegen uit nylon zal bestaan. Al in de volgende haringcampagne, in januari-februari 1958 zullen op ruime schaal proefnemingen met nylon „purse"- netten worden gedaan. De vervanging van de nu gebruikte ka toenen netten zal zich naar wordt ver wacht, slechts geleidelijk kunnen voltrek ken, in verband met de enorme kapitaals investering die hiervoor nodig zou zijn. Een haringnet in katoen, zoals de Noorse vissers nu gebruiken, kost ongeveer 50.000 gulden. Voor vervanging komen ongeveer 500 netten in aanmerking, zodat de totale investering ongeveer 25 miljoen gulden zal belopen. Een interessant nieuwtje op de Kopen- haagse visserijbeurs, is ook de introductie van het nylonnet-zonder-knopen, dat door een Japanse nettenfabriek dit jaar voor het eerst wordt getoond. De Japanners'zijn erin geslaagd, een vernuftige machine te construeren (en dat nog wel zonder buiten lands voorbeeld....) waarmee de mazen van het net zo worden gebreid, dat geen knoop ontstaat. Niet alleen nylon-, ook katoenen netten kunnen zonder knopen worden vervaardigd. De heer Kielland, de vertegenwoordiger van de Japanse nettenfabriek in Scandi navië, noemde ons als voordelen van het knopenloze nylonnet: 1. wanneer nylon geknoopt wordt, verliest het aan kracht; 2. door het ontbreken van knopen wordt het net lichter; dit speelt vooral een rol bij nauwmazige netten. Lichtere netten ver eisen minder trekkracht van het schip; 3. minder weerstand in het water; 4. alle mazen van het net zijn volkomen gelijk. Overigens vertelde ook de heer Kielland ons, dat in Japan, van oudsher producent bij uitstek van (goedkope) katoenen netten, de betekenis van nylon voor de netten- industrie sterk toeneemt. In feite heeft nylon al de overhand. Het College van Curatoren van het Vel- sense gymnasium heeft een aanbeveling ingediend tot benoeming van dr. P. Brom mer te Velsen, tot leraar in tijdelijke dienst, voor het geven van les in de klas sieke talen, aan het gymnasium Felisenum voor het tijdvak van 1 september 1957 tot en met 31 augustus 1958. Zondagmorgen heeft de hengelsport vereniging „Velsen" haar vierde, tevens laatste wedstrijd in de „Schillingbeker"- competitie gehouden. Ditmaal werd in het Noordhollands kanaal bij Akersloot gevist. Waarschijnlijk vanwege het slechte weer, vooral in de vroege ochtenduren (of zijn de tunnelfeesten hier debet aan?) waren er slechts 11 deelnemers die hun geluk be proefden. Zij wisten tezamen 53 boven maatse vissen te verschalken. De uitslag werd: 1. R. Bosma 16 stuks; 2. A. v. Vliet 8 stuks; 3. S. Schenk 8 stuks; 4. A. E. Jensen 6 stuks; 5. C. Meerhof 6 stuks; 6. J. Smid 4 stuks; 7. P. Wennis 3 stuks; 8. J. Schotman 1 stuks; 9. I. Groene- veld 1 stuks; 10. A. Zandwijk 0 stuks poe delprijs; 11. G. Schilling 0 stuks. De voorlopige eindstand (van de prijs winnaars) in de competitie is nu gewor den: 1. R. Bosma, 46 vissen, 87 pnt.; 2. J. Schotman, 40 vissen, 77 pnt; 3. A. v. Vliet, 48 vissen, 72 pnt; 4. C. Meerhof, 25 vissen, 66 pnt; 5. S. Schenk, 23 visen, 66 pnt; 6. A. E. Jensen, 21 vissen, 66 pnt; 7. J. Smid 21 vissen, 66 pnt; 8. I. Groeneveld, 19 vis sen, 64 pnt; 9. C. Ooms, 24 vissen, 54 pnt; 10. A. Zandwijk, 16 vissen, 46 pnt; 11. J. Noortman, 10 vissen, 36 pnt; 12. K. Even huis Sr., 8 vissen, 32 pnt. Na de konings- tevens inhaalwedstrijd, die op 13 oktober gehouden zal worden in het Noordzeekanaal, zal de definitieve competitie-uitslag bekend zijn. Alleen de heer van Vliet kan de aan de kop staande heer Bosma nog bedreigen, aangezien eerstgenoemde nog de inhaalwedstrijd te goed heeft. Een vijfde plaats oftewel 16 punten is dan voldoende om de beker te winnen. (Van onze Haagse redactie) Met vele genodigden aan boord heeft de officiële proefvaart plaatsgehad van de nieuwste aanwinst van de n.v. Visserij Mü. J. de Jong te Scheveningen, de motor trawler SCH.52, de Jacob Pronk, welke werd gebouwd door de n.v. scheepsbouw- en reparatiewerf „De Hoop" v./h. gebroe ders Boot uit Leiden naar een ontwerp van de heer A. Borgart uit Driehuis. Even voor Hoek van Holland bood de heer G. Grolleman, directeur van de n.v. Handelmij. Nautilus te Scheveningen de directrice van de rederij, mej. mr. de Jong, de naamvlag aan van het nieuwe schip en droeg de heer Boot sr. de „Jacob Pronk" aan de rederij over. De 11-jarige Jaap Po lak, zoon van de president-commissaris van de rederij, prof. dr. F. L. Polak, hees de vlag in top, waarmede de overdracht een feit was geworden. Tijdens de proefvaart, welke van Rotter dam via Hoek van Holland geschiedde, werden telefonische gelukwensen ontvan gen van de SCH.54, de SCH.6 en van de VL.114. Technische bijzonderheden De kiel voor de SCH.52 werd op 11 maart van dit jaar gelegd en de tewaterlating had op 24 mei plaats. De lengte van het schip Het ligt in de bedoeling de afdelings vergaderingen ter behandeling van de Velsense gemeentebegroting voor het dienstjaar 1958 te doen plaatshebben op 16 en 17 oktober. De begrotingsvergade ringen zullen vermoedelijk worden belegd op 18, 19, 20 en eventueel op 21 novem ber a.s. NOG DEZE WEEK DONDERDAG zullen twee stoomsleepboten, die zesendertig jaar lang het havenbeeld van IJmuiden hebben gestoffeerd, voorgoed vertrekken. Beide schepen, de „Hector" en de „Stentor" zijn door de Zeesleepvaartmaatschappij n.v. Bureau Wijsmuller naar de Italiaanse havenplaats Ravenna aan de Adriatische Zee verkocht, waar de schepen nog een flink aantal jaren in de vaart zullen komen bij het slepen van kolenbakken. Het afvoeren van beide sterk verouderde eenheden der Wijsmuller vloot de „Nestor" blijft voorlopig nog in IJmuiden heeft tot gevolg gehad, dat de directeur van n.v. Bureau Wijsmuller de sleepboot „Titan" uit de Caraïbische Zee heeft teruggeroepen om de opengevallen plaatsen in te nemen en bovendien het station weer te bezetten, nu ook de „Friesland" de lange reis op is gegaan. Beide slepers, die uit IJmuiden gaan vertrekken de „Hector" zal de „Sten tor" naar Italië slepen werden in 1921 gebouwd door de scheepswerf van A. Pannevis te Alphen aan de Rijn. Zij me ten elk 175 ton en beschikken over een machinevermogen van 450 pk. Deze sle pers hielden zich vooral na de oorlogsjaren bezig met het assisteren van inkomende en uitgaande zeeschepen. Zij vielen niet ander de klasse zeeslepers, die baggermo lens en droogdokken naar andere wereld delen slepen. Toch werden door deze slepers in de vooroorlogse jaren vele kustreizen ge maakt naar Engeland, Duitsland, België en Frankrijk. Het werkterrein bleef echter beperkt tot de Noordzee. Ongetwijfeld zal aan de sleper „Stentor" de naam verbon den blijven van Henk van der Wiele, die van het bouwjaar tot de oorlogsjaren op de sleper het commando voerde. De „Sten tor" werd in 1940 bij de Kleine Sluis tot zinken gebracht, door de Duitsers gelicht en deed later dienst in de Oostzee. Als een wrak keerde het schip in IJmuiden terug om hier nog twaalf jaar dienst te doen. De „Hector" stak in 1940 over naar En geland de naam van Teun Roeper zal een ieder aan de havenkant daarbij wel even in gedachten schieten en voer tij dens de oorlogsjaren in charter op de En gelse kust. Aan vier Italianen De twee zwart-wit-blauw-pijpers zijn gekocht door vier Italianen. Enige weken geleden is het viertal op de schepen op bezoek geweest en werd tot de koop be sloten. Onder de varkoopacte komt men de handtekeningen van hen tegen: R. Turchi, M. Rosetti, R. en F. Scarpati. Waarmee IJmuiden dan afscheid neemt van twee slepers, die tientallen jaren tot het trouwe trio hebben behoord. Het trio, dat overbleef van de grote rij, waarin een „Achilles", een „Brabant", „Gronin- Speel-werklokaal voor de Marijke-kleuterschool De Vereniging voor Christelijk Kleuter onderwijs te IJmuiden-Oost heeft de ge meente medewerking verzocht voor de in richting van een speellokaal van de Prin ses Marijkekleuterschool als speel-werk- lokaal. Deze verandering in bestemming is noodzakelijk, nu door de binnenkort te verwachten ingebruikneming van twee noodlokalen het speellokaal niet meer als zodanig kan worden gebruikt. De aanvraag voldoet aan de wettelijke eisen, zodat B. en W. de raad voorstellen de gevraagde medewerking te verlenen. Op nevenstaande foto ziet men Ank van de? Moer als Jelena en Han Bentz van den Berg als dokter As- trov, met op de ach tergrond Ko van Dijk in de titelrol, in de zaterdag in de Stads schouwburg te Am sterdam gegeven pre mière van „Oom Wan ja" van Anton P. Tsjechov, welk stuk onder regie van pro fessor Pjotr Sjarov is ingestudeerd. De an dere medespelenden zijn Jacqueline Royaards-Sandberg, Magda Janssens, Paul Huf, Pierre Myin ev Ellen Vogel, welke laatste als gast haar medewerking ver leent. De decors zijn van Andrei Andrejev. de vertaling werd door Charles B. Timmer vervaardigd. Zoals men zich misschien herinnert, heeft pro fessor Sjarov vijfjaar geleden hetzelfde stuk bij „Comedia" gere gisseerd. Toen ver vulde John Gobau de titelrol. „Willem Ba- gen", „Overijssel" en een rendsz" thuishoorden. Een verheugend teken moge echter zijn, dat die namen weer opdagen. De vloot wordt uitgebreid. Vier moderne haven sleepboten van 1200 pk elk zustersche pen van de „Titan" en „Friesland" zijn in aanbouw. In februari volgend jaar wordt de eerste van dit viertal opgele verd. „Titan" weer op station De „Titan", die uit de Caraïbische Zee werd teruggeroepen de sleper maakte eerst een reis van Nederland naar Lagos in Afrika en daarna van Lagos naar Bar bados heeft inmiddels de sleepboot „Cycloop" op de Atlantische Oceaan inge haald. De „Cycloop" heeft het 5500 ton grote, uitgebrande fruitschip „Contessa" op sleeptouw van New Orleans naar Vlis- singen en wordt daar tegen 20 oktober ver wacht. De „Titan" heeft thans ook op de „Con tessa" vastgemaakt om het werk van de „Cycloop" iets te verlichten. De „Cycloop" bleek deze assistentie overigens in het ge heel niet nodig te hebben. Uit de dageljjks binnenkomende posities bleek, dat de „Cycloop" alleen al zes myl per uur liep met de sleep. Een geruststellend bericht, vooral voor de opdrachtgevers voor deze sleepreis, die de „Cycloop" met zijn lengte van ruim 30 meter enigszins wantrouwend hebben aan gekeken bij aankomst in New Orleans. Moest deze sleper een schip van 5500 ton naar Nederland brengen? Zij zagen dit nog nimmer eerder vertonen. Unieke sleepreis Wanneer de „Cycloop" dan ook tegen 20 oktober in Nederland terugkeert kan van een unieke sleepreis worden gesproken. Reizen van tien maanden komen niet veel meer in de sleepvaart voor, maar kapitein Teun Hoek en zijn mannen hebben het moeten presteren. Tijdens die reizen brachten zij bovendien nog drie schepen met een totale tonnage van 19.000 ton in behouden haven binnen. De sleepboot „Zeeland" sleept nog in de Caraïbische Zee van New Orleans naar Maracaïbo en de „Noordholland" is in Southampton (Engeland) aangekomen om een sleep de Atlantische Oceaan over te brengen. Ook de „Friesland" gaat een reis over de Atlantic maken en is inmiddels uit IJmuiden vertrokken. De „Noordhol land" en de „Friesland" varen naar Mon treal in Canada. Over enige dagen na 36 jaar een histo rische fotoHier ligt het trio nog aan de steiger. Alleen de „Nestor" - rechts op de foto - blijft achter van het drietal Niet alleen aan vlootuitbreidingen en sleepriezen wordt bij Bureau Wijsmuller gewerkt. Het sterk toenemende aantal personeelsleden in de zee- en havensleep dienst en de daarmee gepaard gaande uit breidingen aan de wal hebben een perso neelsvereniging doen ontstaan. Aan de plannen wordt thans gewerkt. Er zal voorts een contactorgaan worden uitgege ven. Vooral voor de echtgenotes van de opvarenden der zeesleepboten staan plan nen op stapel om tijdens de reizen van de mannen enige ontspanning en binding te brengen. is 40,25 meter, de holte 3,80 m. De hoofd motor, een 1000 pk Deutz van het type r.b.v., heeft een toerental van 380 omwen telingen per minuut. Het hulpaggregaat is 43 pk. De hydraulische winch bezit een im- haalsnelheid van 120 m/minuut. De tonnage avn de Jacob Pronk is 275 ton of 777,31 vierkante meter. Het visruim, dat geheel geïsoleerd is, biedt plaats aan 3000 kisten. Technisch is het schip uitgerust met radar met een bereik van 1, 3, 8, 15 en 30 mijl, een decca-navigatiesysteem, een echolood, een radio-zend- en onlvanginstallatie en twee kompassen. Het is het tweede Neder landse en het eerste Scheveningse vissers schip, dat met een Decca-plaatsbepalings- apparaat is uitgerust. Er zijn totaal 7 hutten aan boord, waarin 18 personen kunnen sla pen Warm en koud strbmend water, douches en wc's met waterspoeling behoren ook tot de uitrusting. Belangrijk is, dat het geheel centraal verwarmd wordt. De proefvaart is bijzonder vlot verlopen en het is nog zelden gebeurd dat een schip na een geslaagde proefvaart zo gauw is binnen gelopen. Vanmorgen een oliebad Gistermiddag ongeveer 4 uur sprong aan boord van de nieuwe logger SCH 52, die zaterdag zijn proefvaart maakte, de smeer olieleiding naar de winchmotor. De olie, die onder een zekere druk door deze lei ding wordt geperst, ontsnapte en kwam op de een of andere manier in de motor terecht, welke toen in plaats van op zijn normale brandstof, op smeerolie begon te lopen. Hoewel direct alle kranen werden dicht gezet, kon de motor dit alles toch niet verwerken en begon de olie te verstuiven. Zij kwam uit de uitlaat en uit andere openingen. Binnen korte tijd was een op pervlakte van ongeveer 600 vierkante me ter van de Dr. Lelykade te Scheveningen met een glibberige massa bedekt. Enkele personen, onder wie een meisje van 15 jaar, die hierop niet bedacht waren, vielen en liepen schade aan de kleding op. Ook het schip was tot het topje van de mast met olie bedekt. Arbeiders van de gemeen tereiniging hebben de straat weer schoon gemaakt. Bridgeclub „Driehuis" speelde de eerste selectiewedstrijd voor de wintercompetitie 1957—58. De vijf belangrijkste uitslagen zijn (in percenten): 1. heren Bosman-Valk 68.75; 2. heren Berkhout-Baart 59.36; 3. heren Wescher-v. Doorn 54.17; 4. heren Krab- De Waal 54.17 en 5. echtpaar Noortman 53.95. De IJmuidense bridgeclub UTT speelde deze week de 2e onderlinge wintercompe titie-wedstrijd. De uitslag luidde in per centen: Groep A: NZ.: 1. Boer-Slaats 56.66; 2. dames Slaats-Muis 50.66; 3. v. Westerop- Pieterse 47.33; 4. Kuipers-Muis 45.33. O.W.: 1. Rob en echtg. 60,2. M. v. Leyenaar-Baart 57.50; 3. v. Olst-Muller 48.33; 4. Klinkenberg-Korver 46.66; 5. Prins en echtg. 35.83. Groep B: 1. Roelofs-v. d. Berg 61.11; 2. Prins-Ooms 60.31; 3. Snel-Snel 56.34; 4. Born-Cleren 55.55; 5. Ponte-Gomes 48.41. Deze week zal de eerste ronde worden gespeeld van de nieuwe damcompetitie 1957'58 om het clubkampioenschap van Kennemerland. De indeling van de eerste klasse is als volgt: Haarlemse Damclub 2, Haarlem- Oosterkwartier, KNC, Sportief, Beverwijk, Hillegom en Verenigde Katholieke Dam mers I. Voor de eerste ronde is het volgend pro gramma vastgesteld: Haarlemse Damclub 2Oosterkwartier; HillegomVKD. Voor a.s. vrijdag in het clublokaal van Sportief de wedstrijd SportiefBeverwijk. De opstelling van beide ploegen is: Sportief: 1. P. C. Bais, 2. J. Visser, 3. J. Slager, 4. J. Janssen, 5. J. de Boer, 6. P. Bakker, 7. G. Mooi, 8. J. Bakker, 9. J. Groen, 10. H. Lichtendahl. Beverwijk: 1. B. H. Diederiks, 2. Chr. Bakker, 3. P. Smit, 4. W. Hogenboom, 5. J. Hagenaar, 6 N. Adelaar, 7. K. Kikke, 8. L. Haver, 9. A. Peekei, 10. R. Rienhout Het zal een spannende strijd worden; een voorspelling is moeilijk te maken, om dat dit de eerste ontmoeting is voor beide damtientallen. Voor de derde klasse spelen tegen elkaar: Sportief 2—Beverwijk 2; VKD 2HDC 3; ZandvoortStabiel. Door een knappe overwinning op de leider Arie Groteman is het B. Dukel ge lukt de leiding te nemen in het damtoer- nooi om het kampioenschap van Noord holland. De DCIJ'er versterkte in de zesde ronde zijn positie aan de kop, door zondag te winnen van de Haarlemmer Van Berk. De uitslagen van de vijfde en zesde ronde luidden: 5e ronde: Dukel wint van Groteman, J. Zijp remise met Van Heerden, J. Ansema wint van Berk, Stahlberg wint van Chattelon, Den Doop remise met Beeke, Rudolf Berk wint van H. Beliën. 6e ronde: Dukel wint van H. van Berk (Haarlem). Beeke wint van Van Heerden, GrotemanRudolf Berk uitgesteld, Beliën remise met Stahlberg, J. Zijp verliest van J. H. Ansema, Chattelon remise met Den Doop. B. Dukel, IJmuiden 6 5 1 0 11 J. H. Ansema, A'dam 6 4 119 A. Groteman, W'hoof 5 4 0 1 8 J. Beeke, Weesp 6 2 3 1 7 M. Stahlberg, A'dam 6 2 3 1 7 A. den Doop, A'dam 6 14 16 R. Berk, A'dam 5 12 2 4 Van Heerden, A'dam 6 12 3 4 J. Zijp, N.-Scharwoude 6 12 3 4 H. Chattelon, Abbekerk 6 12 3 4 H. v. Berk, Haarlem 6 114 3 H. Beliën, Heemstede 6 0 3 3 3 Als de titelhouder Arie Groteman zijn achterstallige partij tegen de Amsterdamse kampioen Rudolf Berk wint, kan hij de tweede plaats veroveren. Met nog vijf ronden in het vooruitzicht is de kans groot, dat de DCIJ-kampioen Dukel een der twee bovenste plaatsen ver overt. De tw*e bovenste plaatsen geven recht op deelneming aan het nationaal toernooi 1958 in het voorjaar. Dukel moet nog spelen tegen J. H. An sema, M. R. C. Stahlberg, J. Zijp, P. van Heerden en Rudolf Berk. Groteman moet nog spelen tegen R. Berk, Stahlberg, Den Doop, Beeve, Chat telon en Beliën. J. H. Ansema komt nog uit tegen P. van Heerden, B. Dukel, Berk, Stahlberg en Den Doop. Zaterdag en zondag wordt de wedstrijd in het Amsterdamse schaakhuis voortge zet. „Never-Down" na de tweede ronde Na he spelen van de tweede ronde in de onderlinge competitie van de r k. bridgeclub „Never Down" te Beverwijk is de stand als volgt: 1. gebr. Groen 123,80 pet.; 2. H. SchmidtTesselaar 116,32 pet.; 3. HamersG. Schaaper 115,45 pet.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 11