Jemenitisch Danstheater Inbal begon zijn wereldtournee Havenberichten Braderie in propvolle Breestraat te Beverwijk werd groot succes Amsterdamse Beurs DE BEURS van gisteren 9 WÊÊ PR y fV fRB| "V t -Hrr ms&c m H Examens Zondagochtendbijeen komsten Humanistisch Verbond Onderwijzer van het VGLO ontslagen HEEMSKERK BEVERWIJK „Vogelvreugd" luisterde naar vogelkenner J. Ivane De Kinheim-verdediging faalde tegen ETO (6-7) „Katholiek Leven" vierde eerste lustrum Chessman houdt nu kantoor Amateur-avond voor de invalide sportbeoefenaars i DINSDAG 1 OKTOBER 1957 Bill De met grote spanning tegemoet geziene première van het voor de grote tournee door Europa en Amerika samengestelde programma van 't Jemenitisch danstheater „Inbal" dit betekent klepel van de klok uit Israel heeft zaterdagavond in het stampvolle Gebouw voor Kunsten en We tenschappen te 's-Gravenhage, met enkele Nederlandse ministers en talrijke ledeD van het corps diplomatique onder de toe schouwers, plaatsgehad. Na afloop mocht de leidster van het gezelschap, Sara Levj- Tanai, behalve een bloemenhulde een lang durige ovatie in ontvangst nemen. Met het zingen van het Israëlische volkslied werd een voorstelling besloten, die hoewel voor westerse toeschouwers van een ze kere eentonigheid niet vrij te pleiten veel indruk l.ad gemaakt. In een voorbeschouwing in „Erbij" heb ik reeds het wonderbaarlijke, ontroerende verhaal naverteld over de massale terug tocht, die tien jaar geleden begon, van de Jemenitische joden naar de jonge staat Israel, die toen nog in wording was. Bijna drieduizend jaar lang hebben zij als een gaandeweg sterker verdrukte minderheid in het Arabische koninkrijk Jemen aan de zuidpunt van de Rode Zee geleefd volgens de Mozaische wetten en de richtlijnen van de middeleeuwse schriftgeleerde Maimo- nides, het oude geloof belijdend ook en vooral in zang en dans. En zulks te vuri ger ongetwijfeld naarmate hun isolement toenam door de komst van het mohamme danisme, dat nadrukkelijk tegen de licha melijke expressie was gekeerd. Men kan er het Oude Testament op nalezen al in Exodus te beginnen, waar beschreven staat hoe de profetes Mirjam danste bij het rit me van tamboerijnen welk een grote plaats deze uitingsvormen innamen in het sociale en godsdienstige leven der joden in Palestina, die immers hun geloof niet slechts beleden, maar ook uitbundig plach ten te vieren. Herhaaldelijk ook wordt er van „offerfeesten" gesproken. Men moet vooral niet denken, dat de thans vertoonde tafrelen uit de bijbelse geschiedenis plech tig en saai zouden zijn, want het tegendeel is het geval. De onmiskenbare monotonie komt hoofdzakelijk voort uit de beperkt heid der overigens vaak sierlijke bewe gingsmotieven, vooral bij de tengere en overwegend zeer mooie vrouwen. Zoals bij vrijwel alle volksdansen kunnen de man nen zich nu en dan door een fikse impro visatie onderscheiden. Evenals bij de koren van de Griekse oudheid zijn zang en dans onafscheidelijk, elkaar aanvullend en versterkend, verbon den. En dan moet direct gezegd worden, dat men kan genieten van sonore voor drachten der Hebreeuwse teksten. Zowel bij de zang als bij de beweging gaat het om de inhoud, of het nu een rituele ge beurtenis dan wel een loflied of opstan dige belijdenis betreft. Men behoeft niet bang te zijn er niets van te begrijpen, want het programmaboek bevat duidelijke en overzichtelijke uiteenzettingen en bijna ten Utrecht: Kandidaatexamen tandheelkun de: A. van Alphen, Nieuwe-Tonge; mej. A. G. van Ark, Haarlem; J. B. M. van Be- souw, Goirle; P. Bok, Meppel; Th. H. M. van Dijk, Breda; Kwouw Teng Hwie, Utrecht; J. A. P. van Leeuwen, Scheve- ningen; J. G. A. van Oirschot, Breda; mej. I. M. R. van Ootmarsum, Amsterdam; B. E. Rynsburger, Amersfoort; J. T. Schoolen- berg, Dordrecht; A. J. M. Sterenborg, Til burg; O. C. J. Verhaegen, Graauw (Zld); J. A. V. Welslau, Maastricht; G. B. Wen ckebach, Den Haag; G. J. Sollewyn Gelpke, Zwolle. Kandidaatsexamen Duitse taal- en letterkunde: F. C. Maatje, Den Haag. Kan didaatsexamen wis - en natuurkunde: P. van Toor, Utrecht. Doctoraadexamen bio logie: P. M. A. van Eek, Sittard; C. H. Janssen, Nederweert; A. J.Treffers, Utrecht. Semi-arts examen: R. P. Huybregsen; mej. A. C. van de Linden, Bunnik; Tan Rwan Bie, Utrecht. Arts-examen: R. Koppert, Utrecht; D. Norbruis, Utrecht; L. E. M. Pijnenburg, Den Bosch; A. J. Ritsma, Utrecht; B. M. A. Staring, Utrecht. Docto raal examen theologie: H. C. Spijkerboer, Utrecht; J. J. Tigchelaar, Kampen. Kan didaatsexamen theologie: G. J. Rebel, Hui zen (N.H.); J. G. Kooren, Rotterdam; A. J. Hoorn, Soestdijk; J. Blommendaal, Utrecht; H. M. Stam, Den Haag; D. Dubbelman, Lage Zwaluwe; Th. Kobong, Utrecht; L. A. Hoedemaker, Leeuwarden; A. M. A. Hellendoorn, Enschede; J. van Dijk, Pa- pendrecht: H. Binnekamp, Utrecht; J. Kro nenburg, Zeist; B. C. de Gelder, Alblas- serdam; J. T. Cazander, Gameren; J. Vroegindewey, Bleiswijk; D. C. van Wij nen, Rietveld. Tandarts-examen: J. A. van de Velde, Reeuwijk. Delft: Kandidaatsexamen werktuigkun dig ingenieur: G. J. van der Burght, Oud- Beijerland; W. Pauw, 's Gravenhage. Kan didaatsexamen scheepsbouwkundig inge nieur: E. Shahaph, Delft. Kandidaatsexa men vliegtuigbouwkundig ingenieur: H. Valk, Zaandam. Ingenieursexamen mijn ingenieur: S. Assin Noesjman, Delft; W. T. Bakker (met lof), Steins; M. R. A. Ecken- hausen, 's Gravenhage; W. M. L. van Rijen, Bergen op Zoom; R. A. Sesink Clee, Utrecht; R. S. Steensma, Delft; J. J. Stein- stra, Santpoort; R. P. IJtsma, Rijswijk (Z.-H.). Leiden: Kandidaatsexamen geschiedenis: P. T. G. Vollebregt, Den Haag. Doctoraal examen geschiedenis: J. R. Soetenhorst, Leiden. Doctoraalexamen culturele anthro pologic: P. A. M. van der Stap, Katwijk a/d. Rijn. Groningen: Kandidaatsexamen klassieke letteren: M. J. Smidt, Wierden. Op 9 oktober komt het Jemenitisch danstheater Inbal ook in de Haarlem se Schouwburg, des middags voor leer lingen van de hoogste klassen der middelbare scholen, des avonds onder auspiciën van de Volksuniversiteit, voor welke gelegenheid een comité van aanbeveling is gevormd, waarin ook de joodse, de rooms-katholieke en de hervormde kerk zijn vertegenwoor digd. De foto toont een fragment uit „Het lied van Debora" met Margalith Oved in de titelrol. overvloede komt Nathan Cogan, een acteur van het Israëlische Kamertoneel, af en toe minzaam in het Engels gesproken toelich tingen geven. Bovendien zal de stof velen vertrouwd zijn: verbeeldingen van passa ges uit het boek der Spreuken, het lied van Debora bij een samenkomst na de over winning op Sisera, de feestelijke ontvangst van de koningin van Scheba door de amou reuze koning Salomo, doorgaans in bewer kingen van latere Israëlische dichters. Voor de begeleidingen wordt authentieke, over geleverde muziek gebruikt in enigszins gemoderniseerde zettingen: de oude Ara bische trommels en bekkens en de hand- gesneden fluit worden op het toneel ge bruikt, waarbij fluit, hobo, trompet en soms ook een piano achter de schermen blijven. Arabische invloeden zijn het duidelijkst merkbaar in de vertoning van vier episo den uit de oorspronkelijk een week duren de Jemenitische bruiloft, waarbij men veel genoegen kan beleven aan de kinderlijke humor, het luidruchtige ceremonieel en de kostelijke verbazing over de schoonheid der tenslotte ontsluierde bruid. Sara Levi- Tanai heeft bij de samenstelling van deze danstonelen ernaar gestreefd zoveel mo gelijk de religieuze folklore in essentie te bewaren. De Jemenitische joden hebben in hun ballingschap de oude gebruiken be trekkelijk zuiver in ere weten te houden. Zij hebben naar Israel een kleurige weelde van tradities meegenomen. Maar bij de omvorming daarvan tot theaterkunst, die een groot en volgens geheel andere begin selen opgevoed publiek moet bereiken, is uiteraard veel van deze zuiverheid ver speeld. Er zijn allerlei vreemde elementen binnengedrongen, vooral expressionisti sche invloeden, waaraan de medewerking bij de enscènering van Anna Sokolov uit New York, een volgelinge van de „vrije" Amerikaanse dansrichtingen van Doris Humphrey en Martha Graham, niet on schuldig zal zijn. Misschien kwam het ech ter toch daardoor, dat voor mij het hoogte punt van het programma wordt gevormd door het prachtige duet, waarin „dé heilig heid van de sabbath" wordt uitgedrukt: een loflied op de vrede van het huiselijk geluk, geïllustreerd als het ware met be wonderenswaardige momenten van in de gezonde zin van het woord sentimentele plastiek. Door de kuise vermenging van ingetogenheid en overgave van de eerste danseres Margalith Oved en de koesteren de kracht van Meir Ovadia als haar echt genoot is deze oriëntaalse pas-de-deux on vergetelijk mooi. Deze rustige zekerheid is beslist even triomfantelijk, maar ons meer vertrouwd, als de hoe kundig en be heerst ook gespeelde extase. Een interessant onderdeel wordt ten slotte gevormd door de levendige, krach tige moderne volksdansen, waarin de be weging veel zelfstandiger is, maar toch ook overwegend pantomimisch, met voor opgezette symboliek in anekdotische of realistische situaties. In het zeer hartelijk applaus kwam vooral waardering tot uiting, naar ik meen, voor de sympathieke toewijding aan deze poging tot bijdrage aan een nieuwe gemeenschapskunst met behoud van het oude en eigene. Er spreekt een veerkrachtige levenswil uit dit pro gramma vol misschien naïeve maar stellig waarachtige vrolijkheid en ondernemend vertrouwen. De artistieke inslag van de Jemenitische joden, die vooral op ambach telijke terreinen en door hun huisvlijt een goede reputatie hebben, bleek ook uit de fraaie weefsels der kostuums, al be reikten die onder de toneelbelichting niet het effect dat zij in natura uitoefenen. David Koning Door de Gemeenschap Beverwijk van het Humanistisch Verbond zijn de volgen de zondagochtendbijeenkomsten vastge steld: 3 november, prof. dr. G. Stuiveling: „Zedelijkheid en fatsoen"; 17 november, dr. D. H. Prins: „Met open vensters"; 15 de cember, prof. dr. ir. J. P. Mazure: „De levensbeschouwing van een niet-religieus humanist"; januari, H. F. Mulder: „Gren zen van Vrijheid"; 15 februari, dr. J. Brum- melkamp: „Egypte in de moderne tijd" en mei, mevrouw mr. H. Singer-Dekker: „Een humanistische visie op de vrouw". Leermiddelen voor de Da Costa-school Het bestuur van de Da Costaschool te Velsen-Noord heeft ingevolge de Lager- onderwijswet 1920 de medewerking ver zocht voor de aanschaffing van leermid delen wegens de toeneming van het aantal leerlingen in de tweede en vijfde klas. De aanvraag voldoet aan de wettelijke eisen, zodat B. en W. de raad voorstellen de ge vraagde medewerking te verlenen. Jeugd van DIJV vist onderling De jeugdleden van de Beverwijkse hen gelsportvereniging „De IJmond Vissers" houden zaterdag 5 oktober de laatste on derlinge wedstrijd van het seizoen. Wegens gebrek aan belangstelling De reeds door het Velsense gemeente bestuur in 't gemeenteblad vermelde, ver minderde belangstelling voor het open baar voortgezet gewoon lager onderwijs heeft zich in 1957 voortgezet. De prof. dr. P. L. Kohnstammschool wordt thans nog door zestien leerlingen bezocht. Aangezien de school op 16 januari en 16 mei 1957 respectievelijk 43 en 40 leer lingen telde en daardoor het gemiddeld aantal leerlingen over 1957 zou dalen be neden het vereiste aantal, hebben B. en W. zich tot de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gewend met het verzoek voorshands de toekenning van de rijksvergoeding te bestendigen. De minister heeft aan dit verzoek ge volg gegeven, echter onder bepaling, dat de rijksvergoeding voorlopig slechts zal worden toegekend tot 1 september 1958. Door de minister is tevens bepaald dat het aantal verplichte onderwijzers ge durende het tijdvak van de aanvang van het schooljaar 1957-1958 tot en met 31 de cember 1958 overeenkomstig het verzoek van B. en W. is vastgesteld op één. In verband hiermede zal de onderwijzer M. Arpad, die mét het hoofd aan deze school werkzaam is, moeten worden ont slagen. Hangende de beslissing van de minister en in afwachting van het door de raad te nemen besluit hebben B. en W., ter voor koming van voor de gemeente financieel nadelige gevolgen, de leerkracht voorlopig gedetacheerd aan de schippersklasse, wel ke verbonden is aan de o.l. Moerberg- school, waar hij in tijdelijke dienst kan worden benoemd. P.v.d.A.-Jeden komen bijeen De Heemskerkse afdeling van de Partij van de Arbeid belegt vrijdag 4 oktober in kasteel „Assumburg" een ledenvergade ring. Onder andere zal de propaganda voor de komende verkiezingen worden bespro ken. Kerkbollenveiling in Heemskerk Dinsdag (vanavond) heeft in het K.S.A.- gebouw te Heemskerk de jaarlijkse kerk- bollenveiling plaats. Op maandag kwamen in IJmuiden bin nen: Anna Oldendorff van Bremen, Honte- stroom van Fowey, Louis Lantz van Em- den, Zaanland van Hamburg, Ameintas van Kopenhagen, Sumatra van Hamburg, Allan M Summer van Noord-Ierland, Moa- le van Noord-Ierland, Ingraham van Noord Ierland, Vassyory van Narvik, Texelstroom van Liverpool, Marianne van Gothenburg, Prinses Wilhelmina van Swansea, Oceaan van Gothenburg, Clangula van Liverpool, Niobe van Kotka, Theano van Dublin. Vertrokken zijn: Hoechst naar Baracuda, HMS Drenthe naar de Noordzee, Oaktank naar Oslo, Rigel naar Sandana, Hermopolis naar Archangel, Geffle naar Nyköping, Fosdyke Trader naar Londen, Seltic Queen naar Londen, Kosterberg naar Rouen, Ir ma naar Bremen, Bernd Gunda naar Vlaardingen, Nieuwe Waterweg naar Bel fast, Vestergate naar Blythe, Frisian Coast naar Rotterdam. De volièrevereniging „Vogelvreugd" in Beverwijk is maandagavond in hotel Parkzicht bijeen gekomen om te luisteren naan een lezing van de heer J. Ivane, die kwam spreken over diverse vogels waar bij hij zijn woorden met opnamen op de geluidsband illustreren zou. Vooraf had de voorzitter, de heer P. Nan, de leden hartelijk welkom geheten. Hij sprak er zijn tevredenheid over uit dat de opkomst ondanks de feestweek te Beverwijk zo groot was. Hij memoreerde in zijn rede, de plaatsing van een volière op het Stationsplein, die zeer veel be langstelling trok. De T.T.-tentoonstelling in IJmuiden, zo zei de voorzitter, gaat door en vele waardevolle prijzen, zijn hier bijeen gebracht. Tot slot kon hij de leden mededelen, dat het gemeentebestuur van Beverwijk zijn volle medewerking had toegezegd, om de volière in het park „Scheybeeck" een feit te doen worden. Momenteel worden de plannen met Open bare Werken uitgewerkt en in het voor jaar zal Beverwijk dus een attractie rijker zijn geworden. Hierna vertelde de heer Ivane over de diverse vogelsoorten die in deze omgeving worden aangetroffen en hij liet de geluiden die deze vogels voort brengen via de taperecorder beluisteren. In hoofdzaak aan invaller Bosman als doel verdediger bij de Kinheimers te wijten was de morele klap, die de Velsense ach terhoede kreeg toen al na twee minuten een lage voorzet van links zonder ingrij pen van de doelman een prachtkans aan de ETO-rechtsbuiten gaf (01); een fout, die vlak voor de rust werd herhaald toen invaller-rechtshalf Hatzman op zijn doel man terugspeelde en de doelman niet vlug genoeg reageerde. Weliswaar trok Kin- heim na het eerste doelpunt ten aanval, doch ETO kreeg succes, toen een schot van grote afstand de Velsense doelman te machtig bleek (02), waarna enige mi nuten later spil Van Well een doorspeelbal niet kon bereiken en de ETO-midvoor de stand op 03 bracht. Binnen 20 minuten keek de thuisclub tegen een 04 achterstand op omdat de bal onvoldoende uit het gevaarlijke gebied werd weggewerkt. Eindelijk zorgde de uit stekende Kinheim-rechtsbuiten Sluiter voor opluchting door eerst zelf te scoren (14) en daarna Boeren en Blom in de gelegenheid te stellen de achterstand tot 34 te reduceren. Echter vlak voor de rust faalde Bosman bij een terugspeelbal van Hatzman, die zodoende in eigen doel trap te (3—5). Na de hervatting tapte de thuisclub uit een ander aanvalsvat en was het Eijke, die Sluiter fraai liet inkoppen (45), maar tien minuten later bleef de Kinheim-ach- terhoede staan voor buitenspel en het was 46. Nog was er kans gelijk te komen, doch opnieuw was de Kinheim-verdediging niet voor zijn taak berekend (47), Vlak daarop zorgde Boeren voor 57, om even later uit een voorzet van Eijke de score op 67 te brengen. De gelijkmaker hing in de lucht, doch Boeren vergat te trappen toen de bal voor zijn voeten lag, waarna bij een prachtige voorzet van Sluiter geen van de Kinheimers op de laatste kans gelijk te maken reageerde. OBK met „Inkeer" Onder regie van Bert Pijpers geeft de toneelvereniging „Oefening Baart Kunst" vrijdag 11 oktober in het Kennemer- Theater een opvoering van het drama tische toneelspel „Inkeer" van A. Bromet. Behalve veel bewoners van Beverwijk zjjn maandagmiddag duizenden mensen aangevoerd uit de omliggende plaatsen, die allen blijkbaar de tunnel in ogenschouw hadden genomen, doch die tevens een kijkje wilden nemen in de Breestraat te Beverwijk, waar door de winkelstand een braderie werd gehouden, die zeer geslaagd mag heten. De bussen van en naar IJmui den konden de grote mensenmassa niet op tijd vervoeren en geregeld stonden er grote rijen opgesteld bij de haltes. Een van de attracties van de braderie was wel het dansen van een Westfriese dansgroep uit Schagen, die in de muziek tent voor het voormalige gemeentehuis op de Breestraat, dus voor een ieder goed zichtbaar, een aantal dansen uitvoerde. Dat op de straat ook vele benen niet stil bleven staan, is te begrijpen. Het succes van deze groep was echter ook ten volle verdiend en we geloven dat de „skoftstik- ken" wel goed gesmaakt zullen hebben. Want dansen maakt hongerig. De braderie Het is niet de eerste maal dat de win kelstand van de Breestraat door middel van een braderie poogt de aandacht van het publiek te vestigen op bepaalde arti kelen uit hun zaken. En we menen te mogen vaststellen dat het publiek deze vorm van verkoop ook beter begint te be grijpen en te waarderen. Er was voor een bepaalde soort van kramerijen dan ook veel belangstelling; was het niet voor de koopwaar, dan was het zeker voor de Westfriese kostuums van de verkoopsters. Modeshow Er was meer te zien. Het feit dat het de laatste weken steeds guur weer is, was voor een der zakenmensen een motief om het talrijke publiek te laten zien welke kleding men moet dragen bij regenweer en bij koude. Enkele dames vertoonden (achter glas) de nieuwste modellen regen kleding en een paar heren vertoonden de zware leren jassen. Kaasdragers Op feestjes wordt vaak ook een stukje kaas aangeboden en dat heeft bepaald een van de winkeliers op de gedachte gebracht ook bij gelegenheid van het tunnelfeest een stukje kaas te presenteren. Een paar kaasdragers liepen de Breestraat op en neer, op de bekende berrie wat kaas mee voerende en een ieder die kaas wilde kopen of eens een stukje wilde proeven kon bij dit tweetal terecht. Zag men op de ene plaats een auto waar uit men het publiek wilde voorzien van goedkope bananen, op een andere plaats waren het weer bloemen die de feestelijke aanblik nog verhoogden. Natuurlijk ontbrak ook de muziek niet. De politie was vrijgevig met vergunningen en behalve de draaiorgels was er een mu zikant die veel aandacht trok. Een grote trom op de rug, bekkens er op, het hoofd bedekt met een grote koperen puntmuts vol met helder klinkende belle tjes, alles te bedienen met de beide benen en in de handen de accordeon en het was of de vingers van deze man niet moe wer den. Steeds weer klonk een nieuwe melo die en het was geen wonder dat de jeugd dapper meezong. Het was volop feest in de Breestraat en dit bleef zo totdat de brandende flambou wen bij het stationsplein de mensen als het ware wenkten om zich daarheen te be geven. Want daar was het avondfeest. Avondfeest Met op de achtergrond het kermisge- druis waar het wemelde van de bezoekers, ook uit de omliggende gemeenten, was het gisteravond in Beverwijk feestelijk gezel lig. Niet omdat er op verschillende plaat sen iets aparts te beleven viel was het er gezellig, de sfeer was feestelijk en dat kan niet vaak gezegd worden. De Breestraat trok duizenden kijkers, die niet moe werden naar de vele soorten verlichting te kijken, terwijl de jeugd zich meer samentrok op het Stationsplein waar in de koude noordelijke wind bij een zo- mers spuitend fonteintje naar hartelust gedanst werd. De heer G. Bonnema ver maakte daar met zijn laconieke opmerkin gen zowel kijkers als dansers en „The Moonliners" deden hun uiterste best om de temperatuur op peil te houden. Afge wisseld door een paar plaatjes hield men de stemming er goed in en wisselden de tango's en de rock 'n roll-songs elkaar vlot af, onderbroken door een „foxtrotje tegen de A-griep". aldus de heer Bonnema. Hon derd meter naar het zuiden was het iets warmer, maar dat kwam omdat er een grote ronde tent omheen was gebouwd, en werd er zonder overjas gedanst. Op het „halve maantje" was de belangstelling in de tent niet zo groot als zondagavond, ze stonden op de stoelen, maar de stemming zat er ook best in, dank zij de Westfriese dansgroepen en alweer „The Moonliners", die nu dapper werden geassisteerd door André Carrell. Met zijn Westfriese grap pen en west-Nederlands georiënteerde ken nis van zaken wist hij de aanwezigen tot een uit de aard der zaak ietwat kouwelijk lachen te brengen. Cora Ville, compleet in rode spijkerbroek, kreeg vooral de manne lijke bezoekers onder haar gehoor, zodat iedereen tevreden was met het gebodene. Beverwijk weet wat feestvieren is. dat is nu wel gebleken: opvallend was het gro te aantal Velsenaren dat in Beverwijk werd aangetroffen. Men had daar bepaald wel zijn redenen voor! Onder de feestvierders werd op verscheidene plaatsen in de stad de burgemeester opgemerkt, die met ken nersoog de feestvreugde taxeerde en hielp vergroten. De jongerenvereniging „Katholiek Leven" te Beverwijk, vierde maandagavond in haar clublokaal „De Vijzel" haar eerste lustrum. In tegenstelling met voorgaande jaren, werd het nu eens niet een feest avond, doch een debatavond, waartoe moderator E. van Poecke enkele vragen naar voren bracht, die door gevormde groepjes aan een ernstig onderzoek werden onderworpen. De voorzitter, de heer W. Vermeulen, gaf eerst een overzicht van het wel en wee der vereniging in de afgelopen vijf jaren en hij verzocht hierna de moderator zijn her denkingsrede uit te spreken. Uit deze rede bleek, dat de moderator niets voor een terugblik voelde, doch eerder een blik in de toekomst wilde werpen. Hij voelde zich een met de jonge mensen, een met hen is vechten voor een ideale toekomst en voor het vechten voor een dienende plaats daarin. Spreker vervolgde met te zeggen dat de jongeren de toekomst maken. Hij vroeg zich af of dit waar is. Al zo vaak, zo zei hij, hebben wij bij officiële gelegen heden die prachtige woorden mogen be luisteren, dat wij jongeren de mannen en vrouwen van de toekomst zouden zijn. Men heeft ons dit geleerd op de lagere school', bij grootse gebeurtenissen, bij het verlaten van de mulo of hbs. Ik ben mij bewust, zo vervolgde spreker, dat ik hiermede een oud paard van stal haal maar ik doe dit omdat ik weet dat velen onder ons niet meer geloven in de toch grote waarheid van dit gezegde. Spreker kwam hierna vanzelf op de vraag: „Geloven wij nog werkelijk in de toekomst?". Hij was er van overtuigd, dat het geloof in de toekomst niet zo sterk, niet zo onverwoestbaar is als het eigenlijk behoorde te zijn. Hierdoor komt het ook dat juist bij de jongeren de teleurstelling ontstaat om niet voor vol te worden aan gezien en dit is, aldus spreker, wel de grootste teleurstelling die de jongeren ondervinden. Er ontstond hierna een zeer levendige discussie. „Pat-Mat" schaakte weer De uitslagen in de onderlinge competitie van de Kennemer Schaakclub „Pat-Mat" waren Afdeling I: Ir. D. G. HuygenA. Slings 1—0; M. P. Suiker—E. Eekhardt afgebr.; P. ZwartJ. Zoontjes remise; P. Hart J. C. de Haas afgebr. Afdeling II: K. ComisM. Soeteman 10; J. Jansen—Ir. E. F. Peltzer 0—1; J. A. RoodenbergA. Bannenberg remise: Ing. A. W. Falter—Ing. J. J. Schroder re mise. Afdeling III: M. MetselaarJ. Beentjes afgebr.; H. W. Lubert—J. v. d. Berg af gebr.: D. OortA. de Vries remise. Afdeling IV: J. v. Dijk—L. Bruinzeel 1—0; H. Steeman—P. Duin 1—0; H. Wij- niaJ. v. d. Lely 10. Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen 354 o/o Nederl. '47 80% 3 °/o Nedl. 1962/64 8713/i6 A. K. U 1545-1 153 Calvé Delft 287/4 Van Gelder Zonen 178 K. N Hoogovens 265 Nederl. Ford 212 - N. Kabelfabriek 252 gew. Philips Gloeil 24754 246 pref. PhilipsGloeil 137% Unilever 354 352 Wilton Fijenoord 197 Dordtsche Petrol 875 Konkl. Petroleum 189,50 187,40 A'dam Rubber 63 K. L. M 1 113, Holl. Amer. Lijl. 153 N. Scheepv. Unie 13954 Phs. v Ommeren 210 H. V A 10754 Verg. Deli Mijen 6854 Amsterd. Bank 193 Ned. Handel Mij. 151 Rolterd. Bank 155 Twentsche Bank 158 Anaconda Copper 51'/18 Bethlehem Steel 42% U. S. Steel 5954 General Motors 37% Shell Union 15% Tidewater 21s lie Veilingberichten Beverwijk, 30 september. Andijvie 8- 18, sla 5-16, bloemkool 18-38, sperziebonen 85-145, pronkbonen 36-72, tomaten 20-60, komkommers 10-32, prei 10-23, groene kool 8-15, rode kool 6-13. „Studio" komt voor het „Arbeiders-toneelfonds" Het toneelgezelschap „Studio" brengt donderdag 3 oktober in het Kennemer Theater te Beverwijk voor de leden van het „Arbeiders-toneelfonds" een opvoe ring van het blijspel „De Slag om Diana". AMSTERDAM Er heerste op de eerste beursdag van deze week weinig optimisme onder de beursbe zoekers en het publiek. Beiden hadden niet erg veel vertrouwen in de markt. De reden werd gezocht in de nieuwe emissie van de Standard Oil of New Jersey in Amerika ten bedrage van 250 a 300 miljoen dollar. Men is van mening ter beurze dat de „gro ten" in de wereld nog geld nodig hebben, waardoor de opwaartse beurstendentie wordt geremd. Kon. Olie lag in de morgen uren op een prijs van 191 reeds beneden de slotkoers van vrijdag 193,60 Al spoedig kwam er aanbod uit Londen waardoor de koers inzakte tot 189,60. In officiële mid- dagbeurs werd op deze prijs geopend en weliswaar trok de koers een paar dubbetjes aan maar tegen het slot kwam de openings koers weer tot stand waardoor het totale verlies vergeleken bij vrijdag ongeveer vier gulden bedroeg. Het fonds lag tevens ruim drie gulden onder pariteit New York. In aandelen Philips ging heel weinig om en in de openingskoers van 247, min 5, kwam weinig verandering. Unilever zette de week niet best in met een verlies van ongeveer 7 punten. De handel was ook hier van ge ringe betekenis. AKU hield zich nog het best en sloot vrijwel onveranderd. K.L.M. verloor 1,80. De scheepvaarten hielden zich aanvanke lijk heel goed en over de gehele linie wer den koerswinsten tot 2 pet. genoteerd. Het verdere beursverloop bracht hier en daar wat aanbod waardoor deze sector onregel matig sloot met merendeels kleine winsten. Staatsfondsen kalm, iets beter met geringe koersfluctaties. Het bericht van de zelfstandige inkopen van Sumatra, los van de toestemming of voorkennis van de centrale regering in Dja karta, werd op de niet-officiële ochtend- beurs als een hausemotief voor de Deli Mij. opgevat. De aandelen werden een punt hoger verhandeld vergeleken met de koers van vrijdag. De officiële middagbeurs bracht echter een grote teleurstelling voor deze aandelen. De verliescijfers van de American Sumatra Tobacco hadden voor de Deli Mij. nog een bittere nasmaak, om dat het publiek aan de markt was waar tegen niet voldoende vraag stond. Het ver lies van 41/2 pet. bij de opening werd tegen het slot gereduceerd tot 2'/2 pet. Amsterdam Rubber min 2 en HVA onveranderd. Tan djong Priok passeerde het dividend (10 pet) evenals de n.v. Int. Viscose Compagnie (6 pet). Invloed op de koers van beide aan delen had dit evenwel niet. Prolongatie 5 pet. (ANP). New York De laatste beursdag van september had een kalm en regelmatig verloop. De ge middelden tonen aan dat de koersen een weinig zijn gezakt zonder het evenwicht te verliezen. Van de 1.112 verhandelde fond sen sloten er 511 lager en 311 hoger. De flauwe stemming leek meer het gevolg van gebrek aan aandacht dan van enige verkoopdruk. Naar verhouding slechts weinig fondsen fluctueerden flink. De omzet daalde sterk; hij bedroeg slechts 1.520.000 aandelen, dat is 230.000 minder dan vrijdag en de kleinste sinds twee weken. Het industriegemiddelde kwam van 456,89 op 456.30; dat voor spoorwegen van 124.12 op 123.70 en dat voor openbare nuts bedrijven van 66.86 op 66 67. (UP). »C030CXX)OCiCOOOC)OOC)OCOOOOOOOCOOOCXXX»OOOOOOOOOOOOC»OOOOp( WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE XX>OOOOOCOC<>OOC)OOOC)OOOOOOOOOOOOüGOOOOOCXXXX)OOOCOOOOOOOOdc Caryl Chessman, de Amerikaan, die negen jaar geleden ter dood werd ver oordeeld wegens ontvoering en aanran ding, maar die tot heden uitstel van de voltrekking van het vonnis heeft kun nen bewerken, heeft nu in het Paleis van Justitie te Los Angeles een kantoor ter beschikking gekregen om zich te kunnen voorbereiden op een nieuwe behandeling van zijn zaak op 25 november. Op de foto ziet men Chess man aan het werk onder het waakzame oog van de „deputy sheriffs" Hutto (op de achtergrond) en Mende. De telefoon, waarvan Chessman zich in het begin kon bedienen, is uit het vertrek verwijderd. Ter versteviging van de kas van het IJmond-fonds voor hulp aan invalide oud sportbeoefenaars vond in café „Sport" aan de Alkmaarseweg te Beverwijk een ama teur-avond plaats, die zich in een grote be langstelling mocht verheugen. Na het ope ningswoord van de voorzitter van de kla- verjasvereniging „Holland Sport" de heer Van der Kolk, werd het toneel ingenomen door een aantal amateur-artiesten die er in slaagden het publiek enkele uren op aangename wijze bezig te houden. „Adrico" goochelde dat het een lieve lust was en Sinny Sinatra zong enige liedjes. Het programma werd aan elkaar „ge lijmd" door Tonny Schellevis met confe rences en imitaties.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 7