Experimentele kleurenfoto's op nieuwe Focus-salon VA LD A De schoolgeldregeling Parlementair commentaar Ook in „zwart en wit' verrassend goed werk ZATERDAG 5 OKTOBER 1957 6 Rotterdam critiseert de regering Voor 75 percent van de uitgaven ontbreken de middelen Steeds minder slachtoffers van besmettelijke ziekten In Nederland 1,8 percent der overledenen in 1955 Kort nieuws Tweede lustrum Beweging Europese Federalisten Dr. Drees gaf zijn visie op het vraagstuk der Europese eenheid TEGEN GRIEPHOEST West-Duitsland en de EBU Besprekingen van Maudling Hongaarse musici blinken uit op concours in Genève mmmmm ■w- **4 tu.iX, WIE, WANNEER HOEVEEL Overijsselte Rotterdam in dienst gesteld Heringa Wathrich Pak slaag in plaats van betaling Vijftien dagen lang gaan de wanden van het Amsterdamse Arti et Amicitiae weer schuil onder een uitgebreide keur- collectie foto's, die tezamen de zeventiende internationale Focus-salon vormen. En wie tot de trouwe bezoekers van dit jaar lijkse foto-evenement behoort, die zal met ons tot de conclusie komen, dat het ge- exposeerde werk, ditmaal op een zeer „Lines" van de Chinese fotograaf Yu Kai Ming, een typisch voorbeeld van modern stilleven en een voortreffelijke werffoto tevens. hoog peil staat. Dit geldt in het bijzonder voor de fotografie in zwart en wit, die zoals deze salon opnieuw bewijst, toch altijd nog veel meer mogelijkheden tot „artistieke" zelfexpressie biedt als de kleu- renfoto-op-papier, welke laatste, hoe knap misschien ook van opzet en uitvoering, vrijwel nimmer „aanspreekt" als een ont roerende interpretatie van de werkelijk heid. Men moet zichzelf bij de aanblik van dergelijke kleurige platen als het ware eerst met argumenten overtuigen, dat het ergens toch wel erg mooi en knap is. Uitzonderingen die de regel bevestigen zijn er echter ook hier met name in de vier experimentele kleurenfoto's die de Duitse industrie-fotograaf Hermann Harz exposeert. Harz maakte vier boeiende werkfoto's op Agfacolor in een grote ijzergieterij, maar drukte ze niet normaal af. Inplaats daarvan maakte hij van elk negatief een kopie, dat voor de ontwikke ling in de donkere kamer, even aan een tweede belichting werd blootgesteld, waar door een gedeeltelijke omkering van de kleuren ontstond, die men pseudo-solari- satie noemt. Vervolgens „sandwichte" hij deze negatieven in de vergrotingslantaarn met bijbehorende diapositieven en van deze combinatie drukte hij tenslotte de fascinerende platen die men thans op de Focus-salon bewonderen kan: kleurver- grotingen, welker pastelachtige kleurvlak ken begrensd worden door brede kon- toeren met een zeldzame reliëfwerking die bijna „grijpbaar" boven het papier schij nen uit te steken. Minder uitzonderlijk, maar eveneens voortreffelijk van materiaal- en kleur- weergave zijn de vier kleine werkjes in Dye Transfer van de Amerikaanse foto graaf Howard Foote (nrs 114-117), waarin vooral de fijne, transparante paarlmoeren schelpen bewonderenswaardig zuiver van In een nota aan de gemeenteraad, uiten B. en W. van Rotterdam zeer ernstige critiek op de regering wegens de inves- teringsbeperbingen. B. en W. zeggen grote bezwaren te hebben tegen de wijze waar op door de regering het goedkeuringsbe- leid van Gedeputeerde Staten wordt be ïnvloed, hetgeen tot gevolg heeft dat in wezen niet de gemeenteraad de beslis singsbevoegdheid heeft, doch de regering. „Wij erkennen, aldus B. en W., dat in uit zonderlijke omstandigheden als wij thans beleven van een stadsbestuur grote zelf beheersing mag worden verlangd. Wij ziin er ons echter van bewust dat wij mogen verlangen, dat de wettelijke bevoegdheden van de gemeenteraad niet tot een panieren letter worden gedenatureerd en dit col lege tot een lijdelijk verlengstuk van het regeringsapparaat". B. en W. zeggen, dat zij zich ter verkrij ging van vaste financieringsmiddelen enkele keren tot de regering hebben ge wend, maar, zo zeggen zij, wij moeten helaas bekennen dat de genomen moeite tot dusverre vergeefs blijkt te zijn ge weest. Het college spreekt er dan zijn twijfel over uit of het bedrag dat de rege ring voor de financiering van de woning- wetwoningbouw heeft uitgetrokken, f 450 miljoen, wel voldoende zal zijn om 40.000 woningen te bouwen. B. en W. becijferen dat als de regering de woningbouw van het gemeentebestuur overneemt, nog voor 75 percent van de uitgaven de vaste financieringsmiddelen ontbreken. Zij verklaren, dat als de rege ring niet spoedig bijspringt, zij niet weten hoe uit de finanniorin^smoeiliikheden te geraken. Het college schat de investerin gen voor dit jaar op f200 miljoen en het onthult dat die over 1956 niet minder dan f 183 miljoen waren tegenover f 128 mil joen in 1955. De totale vlottende schuld van Rotterdam is in één jaar tijds met meer dan f 100 miljoen gestegen en zal aan het einde van het jaar f 180 miljoen be dragen. In de nota wordt een opsomming gegeven van werken die niet zullen wor den uitgevoerd. Hierop komen voor: het concertgebouw. het nieuwe hoofdgebouw voor de dienst voor Sociale Zaken, het nieuwe gebouw voor de Keuringsdienst van Waren, de nieuwe vleugel aan het museum Boymans, een jeugdherberg, een lyceum en een hbs, de uitbreiding van het hoofdbureau van politie, de tramtunnel, de afbraak van de oude Bijenkorf, en de =anleg van tal van nieuwe wegen en de -•„„betering van enkele oude. kleur en toonwaarde zijn. Dye Transfer is een uiterst ingewikkeld, maar ook een uitermate dankbaar procédé dat veel meer beïnvloedingsmogelijkheden biedt dan de geautomatiseerde „druk op de knop en stuur naar de ontwikkelcentrale" color- systemen. In de afdeling zwart en wit zijn alle mogelijke stromingen rijkelijk vertegen woordigd. Er zijn, natuurlijk, de onuit roeibare „genrestukjes", er zijn platen vol felle actie en verstilde stemmingsbeelden. Er is zelfs even zeldzaam als welkom verschijnsel echte fotografische humor, zoals die kostelijke plaat van de Chinese gewichthefster van omstreeks drie jaren. Er zijn uitgekiende studioportretten naast treffende nachtfoto's en andere kracht toeren in „available light", pogingen tot abstracte fotografie en platen, waaraan geen camera te pas gekomen is. Er is bovenal de „human interest": het mense lijke element, dominerend boven alle an dere motieven en onderwerpen. Maar hier en daar vindt ge toch ook een wandje met razend-knappe dierstudies, zoals dat biologerende portret van een mandril, een monument van kracht en viriliteit. En zelfs het onbeleefde landschap en het goede oude stilleven, waarin vorige gene raties van „kunstzinnige fotografen" zo wellustig plachten rond te zwijmelen zijn er, maar eerlijker en persoonlijker dan de veelal sentimentele „sfeerplaatjes" van weleer. Hoe sterk en dynamisch zo'n „dood" stilleven kan zijn, en met welke eenvoudige middelen het gerealiseerd kan worden, toont de meesterlijke Chinese plaat die we hierbij reproduceren: in al zijn simpelheid een monumentale foto! De Focus-salon is vrijdagavond geopend. Zij duurt tot 20 oktober. Op de beide don derdagavonden zullen in gebouw Bellevue de honderd geaccepteerde kleurendia's ge projecteerd worden. Wij hebben er slechts enkele gezien, waaronder bijzonder fraaie close-ups van bloemen uit China, Amerika en Duitsland. De projectie-avonden be ginnen om halfacht. H. Croesen GENèVE (UP) De strijd tegen de be smettelijke ziekten heeft in de laatste vijf jaar de levens gered van ongeveer 816.000 mensen, bijna zoveel als er in Amsterdam wonen (872.000). Dit cijfer is bekendgemaakt in een rap port van de Wereldgezondheidsorganisa tie, waarin een statistiek wordt gegeven van de sterfte aan zeventien besmettelijke en parasitaire ziekten in 28 landen met een zesde deel van de wereldbevolking, over de periode 195055. De sterfte aan deze ziekten is in de ge noemde periode met de helft verminderd. De grootste vermindering gaf de sterfte; aan kinkhoest te zien: 63 percent, de klein ste die aan malaria: 31 percent. Slechts de sterfte aan mazelen en meningococcen- infecties is vrijwel niet gedaald. In deze groep van ziekten is de tuberculos'e nog altijd de gevaarlijkste. Ruim driekwart van de sterfte in deze groep is, bij per sonen ouder dan vijftien jaar, te wijten aan tuberculose. De sterftecijfers voor de verschillende landen geven een zeer gevarieerd beeld. Aan infectie- en parasitaire ziekten stier ven in Denemarken in 1955 1,3 percent van de in dat jaar overledenen, in Neder land 1,8 percent. In Mexico was dit per centage 15,3, in Hongkong 17,4, in de Do minicaanse republiek 18 6, in Nicaragua 27,6 en in Guatemala 32,2. In Zweden is van 1951 tot 1956 het aan tal kindersterfgevallen per 1.000 levend ge borenen afgenomen van 22 tot 17, in Ne- d e r 1 a n d van 25 19, in Groot-Brittannië van 30 tot 24, in Denemarken van 29 tot 25, in Finland van 35 tot 26, in Zwitserland van 30 tot 26 en in de Verenigde Staten van 28 tot 26. In het rapport wordt opgemerkt dat deze cijfers niet maatgevend geacht kun nen worden vóór de gehele wereld, daar vijfzesde deel van de wereldbevolking, buiten de onderzochte landen wonende, voor een groot deel leeft onder omstan digheden. die niet met die van de onder havige groep van landen waar 564 miljoen mensen wonen vergeleken kunnen worden.. Volgens het kwartaalbericht van het Bureau van Statistiek der Gemeente Am sterdam zijn van de 7280 inwoners van Amsterdam, die in 1956 ziin overleden. 81 personen 1,1 percent gestorven aan be smettelijke en parasitaire ziekten, van wie een aan mazelen, twee aan meningoeoccen- 'nfectie. twee aan kinkhoest en 27 aan tuberculose en geen aan malaria. XX»oa!tmrmmminofmYmYY»yyirYYiriryvvyy»vvYvvyv¥vy WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorger» op Donder dag moeten afrekenen. DK ADMINISTRATIE LASTU. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, heeft in Utrecht de tentoonstel ling „Lastu", georganiseerd door de Ne derlandse Vereniging voor Lastechniek, geopend. De minister zei, dat de ontwik keling van de lastechniek de laatste jaren opvallend snel is geweest. Het belang daarvan mag niet worden onderschat, al dus de minister. Immers door een juiste toepassing van de mogelijkheden, die de lastechniek biedt, kan men geraken tot ar- beids- en materiaalbesparende methoden, hetgeen in ons grondstoffenarme land, dat bovendien kampt met een tekort aan tech nisch geschoolden, van groot belang moet worden geacht. Gesprek. Het bestuur van de Stich ting van de Arbeid, is bijeen geweest ter bespreking van de sociaal-economische si tuatie, mede ter voorbereiding van het ge sprek, dat over dit onderwerp met de re gering is aangevraagd. De regering heeft in een gesprek met de stichting toege stemd. Het zal binnenkort plaats hebben. Hovenierschooi. In tegenwoordigheid van vele genodigden is vrijdagmiddag te N aarden een nieuwe hovenierschooi ge opend, de vierde in ons land. De school geeft een maal per week dagonderwijs ter opleiding van vaklieden voor aanleg van zowel groentetuinen als bloemen- en fruit- tuinen. De opleiding duurt twee a drie jaar. In de Ridderzaal in Den Haag wordt van daag het buitengewone congres gehouden, waarmede de Beweging van Europese Fe deralisten haar tienjarig bestaan viert. In deze bijeenkomst gaf minister-president dr. Drees zijn persoonlijke visie op het vraag stuk van de Europese eenheid, die in som mige opzichten afweek van hetgeen in de boezem der beweging leeft. Bij het doel, de eenheid van Europa in federatieve geest, is er volgens hem nog een grote spanning tussen wat wenselijk zou zijn en wat in af zienbare tijd ter verwerkelijking denkbaar is. „Ik ben echter wel eens bezorgd", zei dr. Drees, „dat in sommige Nederlandse krin gen een te absoluut en onvoorwaardelijk enthousiasme bestaat voor alles, wat als „Europees" kan worden betiteld, vooral als men kan hopen op enigerlei vorm van supra-netionaal gezag, waardoor de criti- sche zin ten aanzien van hetgeen werkelijk geschiedt te zwak kan worden", dr. Drees voegde hieraan toe, dat hij waarde hechtte aan de Kolen- en Staalgemeenschap, maar dat hij wat de kolenprijzen betreft wel eens wat gunstiger resultaten had willen zien. Hij hechtte ook grote waarde aan de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking en de Europese Betalings-Unie, zonder wel ke laatste de K.S.G. er waarschijnlijk niet zou zijn gekomen, en dat de ruimste gees telijke werking de raad van Europa heeft. Een te veel aan organen zou echter eerder ongunstig dan gunstig werken op de moge lijkheid om de publieke belangstelling te wekken. De voorzitter van de Beweging van Euro pese Federalisten,mr. H. R. Nord, gaf een zeer uitvoerig overzicht van het ontstaan en de ontwikkeling van de B.E.F. en van de gestadige gegroeide internationale contac ten. Aan de wortel van het ideaal van de B.E.F. ligt de gedachte, zo onderstreepte mr. Nord, die de staatsidee zelf raakt: die van de boven-nationale, federale gemeen schap van Europese staten en volken. Zo wel geborneerd nationalisme als pseudo- europese naïveteit vormen echter een ge vaar, zo betoogde hij. „Wij moeten be schikken over een steeds groeiend aantal mensen, die geleerd hebben Europees te denken en die tegelijkertijd weten, dat ook het nationale denken een Europese traditie is. Onze taak heeft wortel geschoten. Er is een ontwikkeling in gang gezet, die niet meer ongedaan is te maken". De heer André Voisin, president van de „Action Europeënne Federaliste", bracht de gelukwensen over van dit overkoepelend orgaan en onderstreepte de belangrijke in vloed, die de militante voorstanders van de Europese gedachte voor de beweging heb ben gehad, waarna hartelijke woorden volgden van prof. Slichting, voorzitter van de Nederlandse Raad der Europese Bewe ging, en van de heer Bosman, die sprak uit naam van alle B.E.F.-afdelingen. Prof. H. Brugmans, een der oprichters van de B.E.F., werd als ere-lid geïnstal leerd. Daarna volgde een receptie in de rolzaal. ADVERTENTIE PASTI LLE S DESINFECTEERT - VERZACHT West-Duitsland had over september een verrekeningsoverschot van 236.6 miljoen dollar in de Europese Betalingsunie, ver geleken met een overschot van 280.8 mil joen dollar in augustus, zo is bekend ge maakt door de Deutsche Bundesbank. Het cumulatieve verrekeningsoverschot van West-Duitsland bedroeg einde september 1.013.4 miljoen dollar, vergeleken met 958.9 miljoen dollar op 31 augustus j.l. Te Bonn hebben vrijdag Duits-Engelse gedachtenwisselingen plaats gevonden over de beste vorm van een vrijhandelsgebied als aanvulling van de Europese Gemeen schappelijke Markt. De Engelse minister voor Europese Aangelegenheden, Regi nald Maudling, heeft te Bonn besprekin gen gevoerd met de Duitse minister van Economische Zaken, Erhard, en met de Duitse minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano. Na afloop van de besprekingen was men in officiële kringen te Bonn opvallend te rughoudend. Anders dan was aangekon digd verscheen minister Erhard niet op de persconferentie. Minister Maudling be perkte zich tot de algemene constatering, dat een algemene gedachtenwisseling had plaats gevonden over het vrijhandelsge bied en dat een dergelijk gebied volgens de overeenstemmende Duitse en Engelse me ningen van grote betekenis voor de Euro pese eenheid zou zijn. Op het in Genève gehouden Internatio naal Muziekconcours werd de eerste prijs voor kamermuziek gewonnen door het strijkkwartet „Philharmonia Hungarica". dat deel uitmaakt van het symfonie-orkest, dat in Wenen werd gevormd uit uitgewe ken Hongaarse musici. Dit strijkkwartet gaf enige weken geleden met veel succes een concert in Arnhem als onderdeel van het daar gehouden internationaal congres ter bestudering van het vluchtelingen vraagstuk. ZUID AFRIKAANSE SCHILDER PIERNEEF OVERLEDEN De Zuidafrikaanse schilder Jacob Hen drik Pierneef is vrijdag in Pretoria op 71- jarige leeftijd overleden. Pierneef, die op 13 augustus 1886 in Pretoria werd geboren, is wel de vader van de moderne zuidafri- i kaanse schilderkunst genoemd. Na gedu- rende twee jaar tekenlessen aan de acade mie voor beeldende kunsten in Rotterdam te hebben gevolgd, werd Pierneef in Pre toria leerling van de Nederlandse schil der Frans Oerder. Pierneef maakte voor namelijk landschappen. C mmm mis*' De Schoolgeldwet geeft ons antwoord op de vraag, of wij in een bepaald geval schoolgeld moeten betalen, en zo ja, op welke wijze het schoolgeld berekend wordt. Niet voor elk onderwijs is schoolgeld verschuldigd. Geen schoolgeld wordt gehe ven voor het verstrekken van onderwijs aan leerlingen van scholen voor gewoon lager onderwijs, voortgezet gewoon lager onderwijs en buitengewoon lager onder wijs. Voortgezet gewoon lager onderwijs is het onderwijs, dat gegeven wordt in het zevende en achtste leerjaar van de lagere school. Onder buitengewoon lager onder wijs verstaan wij lager onderwijs, dat ge geven wordt aan kinderen, die niet in staat zijn het gewone lager onderwijs te volgen. Evenmin wordt schoolgeld geheven voor het onderwijs in het eerste en tweede leer jaar van scholen voor uitgebreid lager on derwijs, voorbereidend hoger en middel baar onderwijs en lager nijverheidsonder wijs, waaronder niet is begrepen het uit gebreid lager nijverheidsonderwijs. Tenslotte is nog vrij van schoolgeld het eerste leerjaar van lagere land- en tuin bouwscholen. Geen schoolgeld is dus verschuldigd voor de lagere school en voor de eerste twee leerjaren van de U.L.O., H.B.S., Lyceum, Gymnasium en het lager nijverheidsonder wijs, alsmede voor het eerste leerjaar van de lagere land- en tuinbouwscholen. Schoolgeld wordt geheven voor: 1. het derde en daarop volgende leerjaren van de U.L.O., H.B.S., Lyceum, Gymna sium en van het lager nijverheidsonder wijs; 2. kweekscholen; 3. scholen voor uitgebreid lager en mid delbaar nijverheidsonderwijs; 4. de opleidingsscholen voor kleuterleid ster. Wie is schoolgeldplichtig? Het schoolgeld moet worden betaald door de ouders of de voogd van de leer ling. Indien de leerling niet onder de ouderlijke macht of onder de voogdij van zijn vader of moeder staat, is schoolgeld verschuldigd door degene, die voor de leerling aanspraak heeft op kinderaftrek ingevolge het „Besluit op de Inkomstenbe lasting 1941" of het „Besluit op de loonbe lasting 1940". Wordt de leerling door pleegouders ver zorgd, dan zijn deze aansprakelijk voor het schoolgeld. Onder „pleegouderlijke zorg" verstaat de wet de zorg voor onder houd en opvoeding van het kind van an deren, als ware het een eigen kind, onaf hankelijk van enige verplichting daartoe of van het genieten van een vergoeding daarvoor. Indien met toepassing van bovenstaande regelen geen schoolgeldplichtige kan wor den aangewezen, is de leerling zelf het schoolgeld verschuldigd. Voor alle soorten van onderwijs, waar voor schoolgeld wordt geheven, moet het zelfde bedrag wegens schoolgeld worden betaald. Voor een leerling van de U.L.O. is dus evenveel verschuldigd als voor een leerling van het Gymnasium. Het school geld is echter geen vast bedrag, dat voor iedereen gelijk is. De grootte van het schoolgeld is afhankelijk van het inkomen en het vermogen van de schoolgeldplichti ge. Maatstaf voor het schoolgeld is het totaal bedrag, dat de schoolgeldplichtige is verschuldigd wegens inkomstenbelasting over het b:'j de aanvang van het school geldjaar laatstverlopen kalenderjaar en wegens vermogensbelasting over het bij de aanvang van het schoolgeldjaar lopende belastingjaar. Voor het schoolgeld jaar 1956-1957 is de schoolgeld-maatstaf dus gelijk aan de som van de verschuldigde in komstenbelasting voor het jaar 1955 en de vermogensbelasting voor het jaar 1956. Op de werf Wilton- Feijenoord te Rotter dam is vrijdag mei groot ceremonieel de onderzeeboot jager „Overijssel" in dieys, gesteld. Men ziet oj de foto het momen van de overdracht van het schip aan dt commandant in te genwoordigheid van de schout bij nacht W. J. Kruys en de commandant zee macht Nederland G B. Fortuyn. Ook de Commissaris der Ko ningin in de provincie Overijssel was aan wezig. Hij bood een scheepsbel aan en no digde de bemanning uit eens een dagje in Overijsel op bezoek te komen, een invita tie, waaraan de be manning graag gevolg zou geven. Indien de schoolgeldplichtige niet in de inkomstenbelasting is aangeslagen, treedt daarvoor in de plaats de loonbelasting, die over het bij de aanvang van het school geldjaar laatstverlopen kalenderjaar ten laste van de schoolgeldplichtige is inge houden en nagevorderd. Tarief Geen schoolgeld is verschuldigd, indien de schoolgeldmaatstaf minder dan f 100 bedraagt. Bij een schoolgeldmaatstaf van f 100 of meer, bedraagt het schoolgeld per leerling en per schoolgeldjaar f 8,- ver hoogd met twee percent van elk geheel bedrag van f 50,- van de schoolgeldmaat staf, een en ander tot een maximum schoolgeld van f 200,-. Voorbeeld: Inkomstenbelasting v. h. jaar 1955 f 579,- Vermogensbelasting v. h. jaar 1956 f 48,- Schoolgeldmaatstaf v. h. schoolgeldjaar 1956-1957 f 627,- Het schoolgeld voor het schoolgeldjaar 1956-1957 bedraagt dus: f 8,- 2/100 X f 600,- f 20,-. Een schoolgeldplichtige, die niet in Ne derland woont, is het maximum schoolgeld ad f 200,- verschuldigd, tenzii hij aantoont, dat hij een lager bedrag verschuldigd zou zijn, indien hij woonde in de gemeente, waar de school is gevestigd. Alsdan is dat lagere bedrag verschuldigd. Indien kinderen uit hetzelfde gezin on derwijs genieten, waarvoor schoolgeld ver schuldigd is, wordt een reductie op het schoolgeld toegepast. Deze reductie be draagt 25 percent bii twee kinderen, 40 percent bij drie kinderen en 50 percent bij vier of meer kinderen. Voor de bereke ning van deze reductie worden ook mede- geteld de kinderen, die aan een universi teit studeren, alsmede de kinderen, die het niet-gesubsidieerde onderwijs volgen. Ter verduidelijking van dit laatste diene het volgende. Indien bijvoorbeeld een inter naat of seminarium door de overheid is erkend en gesubsidieerd, wordt het school geld geheven volgens de Schoolgeldwet. Maar voor de niet-gesubsidieerde instel lingen wordt het schoolgeld niet volgens de Schoolgeldwet geheven. Echter wordt de leerling van de derde of hogere klasse van bijvoorbeeld een niet-gesubsidieerd seminarium (Gymnasium) wel meegeteld voor de berekening der reductie op het schoolgeld voor de kinderen, die onderwijs volgen, waarvoor het schoolgeld wel vol gens de Schoolgeldwet wordt gehevem Indien in ons voorbeeld uit één gezin de oudste zoon rechten studeert, de tweede zoon in de vierde klas van de H.B.S. zit en Op het tentoonstellingsterrein van de Parijse „Salon des Automobiles" bij de Porte de Versailles, kan men deze T-100 zien, die bestemd is voor zwaar werk in de woestijn. Het is de grootste vrachtwagen ter wereld. Deze foto is genomen op de Cours Albert len aan de Seine, vlak bij het Grand Palais, waar de Salon haar salons heeft en waar dit gevaarte wel heel erg uit de toon zou vallen. een dochter de Kweekschool bezoekt, dan bedraagt het schoolgeld voor ieder van de laatste twee: f 20,- min 40/100 X f 20,- f 12,-. Lagere land- en tuinbouwscholen Het zal de aandachtige lezer niet zijn ontgaan, dat wij over de lagere land- en tuinbouwscholen slechts schreven, dat voor het eerste leerjaar van deze- scholen geen schoolgeld wordt geheven. Voor het tweede en de volgende leerjaren wordt wel schoolgeld geheven, maar niet volgens de Schoolgeldwet. Voor de berekening van dit schoolgeld heeft de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening richtlijnen gegeven. Een en ander brengt mede, dat een kind, dat het hier bedoelde onderwijs volgt, niet meegeteld wordt voor de berekening van de reductie op het schoolgeld, dat voor andere kinderen uit hetzelfde gezin volgens de Schoolgeldwet wordt geheven. Mr. C. A. baron Bentinck ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Tegen een woonwagenbewoner uit Goes die in de nacht van 12 op 13 juli te Krui- ningen een Vlissingse taxichauffeur zo danig met een stuk hout afranselde dat deze een schedelbasisfractuur opliep, waar van hij nog steeds niet is hersteld, heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Middelburg een gevangenisstraf van 11/2 jaar geëist. De woonwagenbewoner, die reeds meer dan 30 veroordelingen achter de rug heeft, ontkende iedere schuld. De woonwagenbewoner had per taxi een bezoek gebracht aan vrijwel alle café's in Vlissingen en wenste des nachts nog naar Kruiningen te worden gereden. Onderweg liet hij stoppen en wilde hij zonder betaling verdwijnen. Tijdens de achtervolging is het tot een handgemeen gekomen waarbij de woonwagenbewoner met een opgeraapt stuk hout de taxichauf feur heeft afgeranseld. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft op de middag, waarop zij met een geenszins verrassende, overweldigende meerderheid haar zegen gaf aan het wetsontwerp ter goedkeuring van het verdrag inzake de Europese Eco nomische Gemeenschap, nog een andere beslissing genomen. Ik denk hier aan de verwerping van het amendement-Oud, dat in de Nederlandse bekrachtigingsoorkonde een uitleg van het verdrag opgenomen wilde zien, die volkenrechtelijk geen enkele waarde zou bezitten wegens het eenzijdige karakter daarvan, maar die wel uit een oogpunt van internationaal beleid ongelukkige gevolgen had kunnen hebben. Dat het amendement met 77 tegen 48 stemmen werd verworpen was ondermeer te danken aan het donderdag door mr. Van der Goes van Naters (P.v.d.A.) tegen dat amendement gevoerde betoog, voorts de geconcentreerde aanval door de ministers Luns, Mansholt en Drees tegen het voor- stel-Oud ondernomen en verder, zeker niet in de laatste plaats de door prof. Romme aangenomen houding. De voorzitter van de K.V.P.-fractie maakte met zijn critiek voldoende indruk om de grote meerder heid van zijn fractie, samen met de P.v.d.A., tot tegenstemmen te brengen. Prof. Romme gewaagde van de over bodigheid van de door prof. Oud voorge stelde aanvulling van de goedkeuringswet. Kamer en Regering waren het er roerend over eens. dat het zaak zal zijn van Neder landse zijde bij de uitwerking en toepas sing van het verdrag er voor te ijveren, dat zoveel mogelijk rekening zal worden gehouden met Nederlands bijzondere demografische gesteldheid, welke nood zaakt tot een voortgaande uitbreiding van de werkgelegenheid en zulks in een aan die gesteldheid aansluitend temoo. Minis ter Luns had nog eens verzekerd, voor een door deze overwegingen beheerst beleid in de bres te zullen staan. Bovendien kon, gelijk zowel de minister van Buitenlandse Zaken als diens ambtgenoot van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening had den aangetoond, opneming van zo'n zin snede in onze bekrachtigingsoorkonde zo wel intern als internationaal slechts ver warring veroorzaken. Dat zou dan schade aan onze positie berokkenen. Na deze be strijding zou prof. Oud verstandiger heb ben gedaan zijn amendement in te trekken. Tevoren had hij al verklaard, ook inge val zijn amendement er niet zou komen, toch voor goedkeuring van het verdrag te zullen stemmen. Van zijn fractie bleek mr. Van Leeuwen de enige te zijn, die zodanige slechte verwachtingen van het verdrag voor ons land koesterde, dat hij het „tegen" liet horen. Met de communisten en de Staatkundig Gereformeerden deden zulks insgelijks prof. Gerbrandy (A.R.) en mr. Van Rijckevorsel (K.V.P.), beiden aan gezien zij in de gegeven omstandigheden de door het verdrag beoogde overdracht van nationale bevoegdheden aan de ge meenschapsorganen te bedenkelijk achtten. Verheugend was het vrijdag weer eens te kunnen waarnemen, hoe ten onzent gelukkig de zogenaamde „fractie-dwang" ontbreekt. Vandaar de van hun geestver wanten afwijkende gedragslijn van deze afgevaardigden, vandaar tevens, dat een deel van de tot de K.V.P. behorende afge vaardigden, anders dan hun leider en de meerderheid van hun groep, wèl met het amendement-Oud meegingen. Dat de Kamer met 82 tegen 45 stemmen (alleen de P.v.d.A. stemde tegen) het amendement-Blaisse aannam, dat voor schrijft, dat voor uitvoeringsovereenkom sten de parlementaire goedkeuring vereist zal zijn, was voor de ministers een kleine tegenslag. Uit en te na hadden zij nog eens geprobeerd om tenminste enige be perking in dat amendement opgenomen te krijgen, bijvoorbeeld om dat vereiste alleen te doen gelden voor uitvoeringsovereen komsten, die aangelegenheden zouden regelen, welke anders tot de bevoegdheid van de wetgever zouden behoren. Mr. Blaisse wilde hiervan echter niet weten en mede doordat het kabinet naliet het „onaanvaardbaar" te doen horen, kreeg hij zijn zin. Ietwat vreemd was de gang van zaken met de motie-Lamberts. Zij drong er bij de regering opaan, over te gaan tot het vestigen van opleidingsmogelijkheden voor specialisten op het gebied van de gezondheidsbescherming tegen gevolgen van radio-actieve straling. Minister Cals was met het oog op die motie vrijdag naar de Kamer gekomen cm te vertellen, wat er reeds in die richting gebeurt en dat hij ook verder op die weg wil gaan. De motie bood hem derhalve, zo zei hij, „welkome steun". Doch onmiddellijk daarop liet hij volgen, dat het juist, aangezien de rege ring al in de geest van de motie werk zaam is, beter zou zijn, wanneer de Kamer thans niet nog eens tot een uitdrukkelijke uitspraak zou overgaan! Dan was het namelijk net, alsof zij vond, dat de rege ring op dit punt toch in gebreke was. De logica van deze redenering viel verre te zoeken. Vreemd deed het dan ook aan, dat de anders zo uitgeslapen minister Cals in één adem een motie begroette als een welkome steun en daarna haar aanvaar ding ontried. Met geen woord is hierop door de afgevaardigden ingegaan; zonder hoofdelijke stemming namen zij de motie aan.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 10