Made KERKDIENSTEN Visserij-varia ïa.Gebnlf Wuif ter Commissie voor vakopleiding in de bouwbedrijven in Beverwijk bijeen Wist u J. GRIT Mr. Opticien 8 wrnrnaummmmmm mam«S Onderlinge DCIJ-strijd begon met verrassing Bosma verslaat Ott en Kaan WAAROM NOG KALE ÉS i» stoeten? „Pas op voor paddestoelen" in St.-Fideliusgebouw Kleine wijzigingen in „amateur-concours Examens Homerus als beeldroman Spannend Ongelijke strijd Om geld Spanning Marine en vliegen Kinderkerkdiensten Alle Watervliet-twaalf tallen in het strijdperk .iiiRDAG 5 OKTOBER 1957 President Coty van Frankrijk is be gonnen aan de ondankbare taak een opvolger te zoeken voor premier Bour- gès-Maunoury, die door de Assemblée Nationale ten val is gebracht. Ex- premier René Pleven heeft de president gisteren meegedeeld niet de eerste formateur te willen zijn en Mollet heeft gisteren de opdracht ge weigerd. Coty begon zijn raadplegingen traditiegetrouw met de voorzitters der kamers van het parlement. Op de foto ziet men de president van de Assem blée, de socialist André le Troquer, die bij het verlaten van het Elysée - het presidentiële paleis - door radio- en persvertegenwoordigers wordt ontvangen. De jaarlijkse wedstrijd om het club kampioenschap van DCIJ is begonnen met een grote verrassing. Het nieuwe lid D. Bosma, dat vorig jaar in de Santpoortse damclub Diagonaal speelde, wist twee overwinningen te behalen op D. Ott en C. Kaan. Tegen Jelle Post verloor Bosma echter. Samen met Post staat Bosma nu na drie ronden en vier punten aan de kop. De overige uitslagen luiden: B. Dukel wint van J. van Straten. H. Laros wint van Jan Waal. Theo Tielrooy wint van P. Kok. P. v. d. Berg wint van Jelle Post. Jelle Post wint van K. Meyer. D. Bosma wint van C. Kaan. Jan Waal verliest van H. Leeuw. D. Gomes verliest van C. Kaan. D. Bosma verliest van Jelle Post. P. Kok wint van J. Meyer. J. van Straten verliest van T. Postma. Jan Waal wint van C. Kaan. Gomes afgebroken met Leo Bink horst. H. Leeuw wint van J. Meyer en D. Bosma wint van D. Ott. Woensdagavond speelt DCIJ thuis tegen de nieuwe damclub DDD uit Alkmaar. Deze pas-gepromoveerde vereniging doet het uitstekend in de hoofdklasse. Nu woensdag echter de IJmuider dammers weer de beschikking hebben over Theo Tielrooy, durven wij toch een overwinning voor de IJmuidenaren te profeteren. Prjjzcn van vrijdag Heilbot 3.10, gr. tong 54.60, grm. tong 4.10—3.65, kim. tong 3—27.70, kl. tong I 2.202, kl. tong II 1.80—1.55, tarbot I 2.60—2 per kg. Tarbot II 108, tarbot IV 4945, tongschar 9088, kl. tongschar 54, kim. schol 51, kl. schol I 54, kl. schol II 3813, schar 2318, v. haring 2413, ma kreel 1910, gr. schelvis 4733, grm. schel vis 4732,kim. schelvis 3723, kl. schel vis I 3320, kl. schelvis II 2010, wijting 178, gr. gul 6056, mid. gul 4939, kl. gul 158, kl. haai 17, Ham 98, Poontjes 2721, kl. koolvis zw. 2415.50, kl. kool- vis wit 4039 per 50 kg. Gr. kabeljauw 220—160, gr. koolvis zw 7459, gr. koolvis wit 9088 per 125 kg. Aanvoer van vrijdag 602 kisten tong en tarbot, 1 heilbot, 5 tongschar en schartong, 1360 schol, 80 schar, 1830 haring, 1235 makreel, 1435 schelvis, 133 wijting, 75 kabeljauw en gul, 20 haai, 1 ham, 8 poon, 75 koolvis, 20 diver sen. Totaal 6880 kisten. Besommingen van vrijdag IJM 85 Klaas Wijker 15.200, VL 77 Abraham f 24.600, IJM 19 5540, IJM 221 4090, KW 74 17.600, KW 10 1 1250, KW 169 460, KW 31 3030, KW 88 960, KW 33 3900, IJM 40 1220, WR 7 2380, WR 67 2100, TX 14 1910. ADVERTENTIE w WIJ BEKLEDEN NET STOFFEN NAAR KÉUS VRAAGT ONS PRIJS Marktplein 30 - Telefoon 4273 De r-k. toneelvereniging „Kunst zij ons streven" te IJmuiden-Oost geeft op zater dag 12 en zondag 13 oktober opvoeringen van het spel in drie bedrijven „Pas op voor paddestoelen" toneel, geschreven door H. M. Planten. Deze avonden zullen plaatsvinden in het St. Fideliusgebouw te IJmuiden-Oost. De entre-akte muziek wordt verzorgd door het KZOS-ensemble „De Inca's". Vanavond start in het Patronaatsge bouw het amateurs-concours voor instru mentale en vocale groepen, dat 39 en semble's op de planken zal brengen. Als deelneemster is de zanger W. v. d. Brink afgevallen hiervoor kwamen in de plaats „The Shellies", twee meisjes bij de gitaar en een 12-jarig zangeresje uit Haarlem „Shirley Sweerus", die al enige langspeelplaten op haar naam heeft staan. De verkiezing van Miss IJmond heeft er inmiddels ook nog een kandidate bij opgeleverd, zodat vanavond elf jonge dames elkaar deze begerenswaardige titel zullen gaan bestrijden. De sinds twee jaar in de IJmond werk zame commissie voor vakopleiding in bouwbedrijven hield vrijdagavond in Bellevue te Beverwijk een contactavond, waarop een uiteenzetting over het werk en de samenstelling van deze commissie zou worden gegeven. De voorzitter, de heer P. Bart, heette de vele belangstellen den hartelijk welkom. Hij vervolgde met te zeggen, dat de bedoeling van deze avond was contact te leggen tussen de le den onderling en met de directie van de lagere technische school in het bijzonder. De Bedrijfsgroep Bouwindustrie legt zich al jaren toe contact te onderhouden met leerlingen die cursussen volgen aan tech nische scholen. Zij wil niet, dat deze jon gens aan hun lot worden overgelaten en tracht tevens indien dit noodzakelijk blijkt de jongens in een bedrijf te plaat sen waar hun capaciteiten beter tot uiting komen. Vervolgens kreeg de secretaris, de heer Fransen, het woord en uit zijn rede bleek, dat het niet mogelijk was om een leslokaal en werkloods in Velsen te verkrijgen. Voor de IJmond klemde dit te meer, daar er juist in deze streek een schreeuwend gebrek is aan geschoolde metselaars. Hier over is vaak en langdurig vergaderd, doch zonder resultaat. Inmiddels was burgemeester Bruinsma ter vergadering verschenen en de voor zitter en de secretaris gaven een kort re sumé van het reeds behandelde. De directeur der school, de heer Win- nubst, deelde hierna mede dat de tech nische school momenteel gestart is met Groningen: Doctoraalexamen tandheel kunde: G. K. van Dongen, Rotterdam; G. H. H. M. Erens, Maastricht; A. Gietema, Drachten; F. P. A. Goms, Apeldoorn; A. van Herk, Hilversum; J. J. Kalfsbeek. Leeuwarden; J. Krol, Noordwolde (Fr.); G. A. Taatgen, Assen; A. Tiktak, Nieuwe Pekela; R. A. de Vries, Midwolda (Old., Gr.); S. T. Dantuma, Morra (Fr.); H. D. van der Giessen, Slootdorp; W. J. van der Horst, Groningen; M. J» F. Kettler, Den Halder; H. Koopman, Marum. Kandidaats examen tandheelkunde: A. W. Blank, Leeuwarden; H. van der Heijde, Bever wijk; B. van der Wielen, Amsterdam; Y. O. van der Zee, Bolsward. Voor het kan didaatsexamen geneeskunde 2a: de dames A. W. Burema, Westerbork; G. A. Olden- ziel, Veendam; de heren W. H. Eisma, Meppel; E. W. G. van der Laan, Gronin gen; S. G. Oostingh, Hoogeveen; J. P. Stuitje, Groningen. Kandidaatsexamen economische wetenschappen: W. A. Dib- bits, Leeuwarden. Kandidaatsexamen psy chologie: M. J. de Boer, Koudum. Amsterdam: (Vrije Universiteit): Kan didaatsexamen geneeskunde 2e gedeelte: Mej. W. S. M. Bos, Delft; Ph. Breedveld, Den Haag; W. A. Houtman, Zwolle; W. F. Kniestedt, Amsterdam; W. Leene, Am sterdam; A. Mijnhardt, Zeist; H. W. A. Nijenhuis, Den Haag; J. U. Postma, Den Haag, mej. W. R. Rab, Amsterdam; J. G. v. d. Spek, Lochem; W. Vis, Haarlem. Amsterdam: (Gemeente Universiteit): Bevorderd tot arts: Mej. I. Horn en de heren K. Biesheuvel, H. W. J. Blij boom, A. Jonker, J. Th. Visser, J. E. Tielens, al len te Amsterdam, J. J. Wille, Bussum. Artsexamen le gedeelte: Mevr. A. Hooy- kaas-Kühler en de heren G. A. B. J. W. Teunissen, W. Boissevain en A. G. Huls man, allen te Amsterdam. Bevorderd met lof tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld: „On the theory of the liquid state" de heer E. G. D. Cohen, geboren te Amsterdam. Kandidaats examen klassieke letteren: J. C. Roos, Amsterdam. Doctoraalexamen scheikunde: Th. H. Fockema en R. Visser, beiden te Amsterdam. Kandidaatsexamen wis- en natuurkunde: Mej. W. F. Wije, Amster dam; mej. Y. S. L. Heek, Bussum; R. Kok, Hilversum. Rotterdam: Kandidaatsexamen econo mische wetenschappen: J. Hajer en W. B. Moret, Rotterdam. Doctoraalexamen eco nomische wetenschappen: E. Riezebosch, Rotterdam; H. W. N. de Jong, Gouda. Groningen: Geslaagd voor het arts examen eerste ged.: A. E. Hermans, Gro ningen; P. F. Reddingius, Hoogkerk; D. A. Luteyn, Assen; A. G. Vos, Groningen; G. H. J. van der Werf, Bolsward; B. van der Sluis, Schagen. Bevorderd tot arts de da mes M. E. Maas, Haren en E. Smit, Delft. Rotterdam: (Stichting Klinisch Hoger Onderwijs): Semi-artsexamen: Mej. S. L. Kan, Amsterdam; A. I. Perquin, Voorburg; E. Wagman en G. D. Darrow, beiden te New York (U.S.A.); E. van der Does, Rot terdam; R. J. Meijer, Leiden. Artsexamen: J. M. van Schijndel, Heeswijk; H. Ever- blij, Rotterdam; W. S. Ably, 's-Graven- hage; F. Steendijk, Rotterdam; P. G. Bak ker, 's-Gravenhage; P. Gravendeel, Berkel. 168 leerlingen, terwijl ruim 227 zich aan gemeld hebben. Onder dit aantal zijn 13 leerlingen, die de metselaarscursus kun nen volgen, terwijl van 27 nog niet bekend is welke richting zij op zullen gaan. Tot slot gaf de voorzitter de burgemees ter nog het woord. Deze achtte het van zeer groot belang, dat juist in een om geving, waar üit traditie reeds zovele be kwame metselaars vandaan komen nu een begin gemaakt wordt zulk een school te vestigen. Het gemeentebestuur heeft dan ook alles in het werk gesteld, de lagere technische school aan lokalen te helpen alsmede aan een loods. Tot slot van deze zeer geanimeerde con tactavond, werd door pastoor Vollebrecht nog eens zeer uitvoerig uit de doeken ge daan, waarom pas vorig jaar met de bouw van de r.-k. lagere technische school kon worden begonnen, hoewel de aanvraag hiervoor reeds van 1945, dus vlak na de oorlog, dateerde. De voorzitter dankte alle aanwezigen, die door hun vragen of opmerkingen deze avond zo hadden doen slagen en zeer in het bijzonder burgemeester J. G. S. Bruinsma voor de ware belangstelling die hij voor het technisch onderwijs aan de dag heeft gelegd. Hierna werd de bijeen komst gesloten. ADVERTENTIE PROTESTANTSE BEGRAFENIS VERENIGING AANSPREKER J. MEIJER Fazantenlaan 3, Tel. 4576, IJmuiden-O. Begrafenissen en Transporten door het gehele land (Show», tnufjes en ellet wat verder In hel domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) Het meest karakteristieke van de show die Lancel in Dreefzicht hield, was het vrouwelijke stempel, dat aan iedere creatie een eigen charme wist te geven. Uit de collectie, die geïnspireerd was op de Parijse richtlijnen, bleek, dat de couturiers dit keer niet zo sprankelend aan fantasie waren ge weest. Gelukkig blijft een radicale omwen teling in de mode ons in het komende sei zoen bespaard. Er was gebruik gemaakt van soepele stoffen, die zich uitstekend lenen om zó ge drapeerd te worden, dat de vrouwelijke lijnen behouden blijven. De roklengte, moet aangepast zijn aan de lengte en het type van de draagster, en het doel van het kle dingstuk, en varieert van 32 tot 42 cm. van de grondv Dat men niet meer zo vreemd tegenover de hemdjurk staat, bewees het spontaan applaus bij de entrée van deze nouveauté. Het was dan ook een zeer charmante japon, van zandkleurige jersey zonder taillenaad in het midden over de gehele lengte door gestikt, en met een rode ceintuur „om de eerste angst te overwinnen". Als rijke kraaggarnering gaf roodvos aan een beige mantel een prachteffect. Er wordt veel ge werkt met grote knopen, die buiten de luxueuze bontsoorten, die op allerlei ma nieren wordt toegepast, de enige garnering zijn. De pelerine van het vorig jaar was de voorloper tot de meer volumineuze lijn, die zich bij de mantels uit. Bij een pompeuze mantel van langharige bruine jersey (kreuk vrij en warm!waren al deze nieuwe mode lijnen in praktijk gebracht: laag ingezette mouw, plooien tot halverwege de rug in- gestikt en van daaruit ruimte, die naar onderen smal toeliep (tonneau-lijn). De prachtige Italiaanse tweeds, die mo menteel op de Parijse shows veel furrore maken, vonden we in rijke variatie terug bij de mantels en deux-pièces. Eveneens uit Italië was de voorliefde voor felle kleu- ren-combinaties, zoals een flessengroene jas met paarse japon. Jersey, veelal van Zwitserse import, vormde in de collectie een belangrijk aandeel en bleek zowel voor japonnen, als voor mantels en deux-pièces een zeer geliefd materiaal, naast tweed rustique, pied de poule en pied de cocq (grover ruitje). Voor de cocktail japonnen waren de meest mooie materialen gebruikt: wollen georgette, wollen en zijden mousse line, kant, taftzijde en brocaat. In dit genre werd onze aandacht speciaal getrokken door een zuiver zijden korte avondjapon met zeer wijde rok, die op vlieseline verwerkt was. Opvallend waren de cocktailjaponnen met strakke lange mouw en dédossé (van achteren laag, van voren hoog). Het was een zeer smaakvolle en rijk gevarieerde col lectie, gecompleteerd met hoedjes uit eigen zaak die ons met veel verlangen naar de winter doet uitzien. Katy ADVERTENTIE dat de optiek-zaak van de firma K. DE JONG is overgenomen door mr. opticien J. GRIT dat de zaak NU dagelijks geopend is van half negen tot zes uur 9 dat nieuw gediplomeerd personeel met jarenlange ervaring u vrijblij vend in uw keuze zal adviseren 9 dat door de verbouwing een kern collectie brillen overzichtelijk is gerangschikt en u waarborgt dat u het juiste montuur krijgt 9 dat wij leveranciers zijn van alle ziekenfondsen 9 dat wij u tevens kunnen leveren alle bekende merken hoorappara- ten en hoorbrillen w.o. Philips - Audium - Maico - Akumed en Linke. 9 dat wij alle soorten batterijen in voorraad houden. Kortomdat wij u verwachten in onze geheel vernieuwde zaak, waar een frisse wind waait, die u 100 service waarborgt. v/h DE JONG'S OPTIEK SPECIALISTEN IN BRILLEN EN HOORAPPARATEN Kennemerlaan 92 - Telefoon 5072 Gouda - IJmuiden - Zwijndrecht Zondag 6 oktober IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. G. van Doorn (H. Doop); 17 uur.; ds. J. v. d. Berg, maandag 16 uur: ds. G. van Doorn (Huwelijksinzegening). Gebouw Chr. Belangen, 10 uur: de heer H. Kwak. Ned. Herv. Kerk, Bethlehemkerk, 10 uur: ds. J. van den Berg (Doop); 19 uur: ds. G. van Doorn. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9 en 10.45 uur: ds. J. van Leeuwen; 15 en 17 uur: ds. J. A. Tiemens. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 9.30 en 16.30 uur: ds. J. F. de Weyer van Delft. Chr. Geref. Kerk, 10 en 16.30 uur: ds. C. den Hertog. Gemeente Gods, Cultureel Gebouw, 10 uur: bijeenkomst. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10.30 uur: ds. A. Mulder van Dordrecht. Oud-Katholieke Kerk, zondag 8 uur: vroegmis; 10 uur: hoogmis; 19 uur: ves pers; dinsdag en donderdag 9 uur: Hei- lige mis. Baptistengemeente, Cultureel Gebouw, 10 uur: ds. J. van Dam, 11.15 uur: zon dagsschool. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: ds. S. de Roest (H. Doop); 18.45 uur: ds. J. v. d. Blink van Amsterdam, vloot- predikant. Jeugdkerk, 10 uur: jeugdgebouw, J. Luyt. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 en 17 uur: ds. W. Diepersloot. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat, 10.30 uur: de heer J. B. Assendorp. Evangelisatiever. „Elon", Kapel Vare- niusstraat, 10 en 19.30 uur: J. A. Visser, van Amsterdam; 11.45 uur: zondags school; woensdag 19.45 uur: Pb. Kleijn Haneveld van Bodegraven (bijbelbespre king). Vergadering van Gelovigen, De Ruyter- I straat 73, 10 uur, samenkomst. „Helena van Troje" (T h a- lia vrijdag tot en met zon dag) is een verfilming van de Trojaanse oorlog, gelijk zij is beschreven door Homerus, vertrouwde en vriend uit onze gymnasiumjaren. Deze film verhaalt van de ontvoering der schone koningin Helena en de oorlog, die daarop door de Griekse helden werd gevoerd, Robert Wise zal de film regis seren. Franse, Italiaanse en Amerikaanse sterren werken er aan mee. De opzet is groots. De film zal miljoenen kosten. Zal ze de miljoenen waard zijn? Niet dan met enige huivering denken we aan de reeds gerealiseerde miljoenenprojecten, waarvan „Quo vadis?" het meest veelzeg gende, geldverslindende en in feite onbe duidende produkt is geweest. Hoe zal het Homerus'meesterwerk vergaan? Er is stof tot actie genoeg. Zoveel zelfs, dat men zich daarop wel eens kan blindstaren. Welke woorden zal men de helden in de mond leggen en zal de sfeer van het ver haal die van het oorspronkelijke kunnen benaderen? Zal het geen Amerikaanse „big story" worden met een Grieks ach tergrondje, veel pilaren en fraai gerecon strueerde legerkampen? We zouden zo graag pilaren, legerkam pen en alles wat opgelegd Grieks is geven, wanneer er maar iets van dichterlijke adem in de film vaart, naar welks ritme de versregels in de Ilias zich plooien. En wat doet het er dan toe of men voor de vertolking van de rol der hoog-blonde He lena een schone Italiaanse actrice heeft gekozen, Rossana Podesta, die tot spijt van al haar aanbidders getrouwd is „met een charmante en zeer attente echtgenoot". Haar tegenspeler, Paris, wordt door Jacques Sernas uitgebeeld. De rol van ko ning Priamus wordt gespeeld door de be gaafde Engelse acteur Sir Cedric Hard- wick. Er worden inderdaad vele miljoenen tegen „Helena van Troje" aangegooid. Straks weten we of de film ook in het mausoleum van gigantische producties moet worden bijgezet, gelijk dat het geval is geweest met meer groots opgezette cine matografische produkties, zelfs, uit de eer ste jaren van de speelfilm. Monsterproduk- ties bleven vaak monsters. De goede Cecil B. de Mille weet ervan mee te praten. Homerus echt of Homerus in beeld romanformaat? Wie zal het zeggen? Zondagmiddag draait in deze bioscoop „De rode piraat". (Thalia, maandag tot en met woens dag). De vrijheidsstrijd der Cubanen tegen de Spanjaarden is het onderwerp van de spannende film „Santiago" met Alan Ladd, Rossana Podesta en Lloyd Nolan in de hoofdrollen. Een groep vreemdelingen is bereid deel te nemen aan de strijd, mits ze er maar geld voor krijgen. Een jonge vrouw doet ook moedig mee en zij komt in contact met de groep onverschrokken vechtersbazen, die erin slagen de Span jaarden te overmeesteren. Dan ontbranden de conflicten tussen de strijders onderling, als het er om gaat de jonge vrouw te beschermen. Uiteindelijk zegeviert de man, die meer op eer dan op geld gesteld is. Donderdag wordt „De jacht op het groe ne vuur" vertoond. (K e n n e m e r Theater, tot en met zondag). Hoe moeilijk het is de „veredelde Western", zoals we die kennen uit „High Noon" en „Shane" te evenaren, laat staan te overtreffen, toont de film „De Ontem- baren". Kennelijk heeft dat bij deze film voorgezeten. Voor wat Kirk Douglas be treft zou de poging bijna nog gelukt zijn, maar het grimmig heldendom, dat Burt Lancaster ten toon spreidt, is net dat tikje te veel, dat de film niet kon gebruiken. Ook de intrige is bepaald minder sterk. Wanneer de hoge greep niet zo duidelijk heeft voorgezeten, zouden we erover heb ben gezwegen. Nu moeten deze zaken toch wel vastgesteld worden. In vergelijking met talloze andere Westerns is „De ontem- I baren" wel beter gemaakt. Men merkt de I geroutineerde filmer achter alle beelden. Een scène uit „Helena van Troje", de film die tot en met zondag in „Thalia" te IJmiliden wordt vertoond. De conflicten en niet alleen die waarin de revolvers knallen zijn dankbare on derwerpen voor een zo expressief moge lijke weergave. Maar ze worden nogal eens weggeacteerd als Lancaster in het beeld verschijnt. Men blijft tot het einde be nieuwd naar de afloop. Dat is het voordeel van de ongelijke strijd van de enkeling tegen de horde. Men slaat ze geboeid gade en leeft mee met de dappere. Ook deze film geeft ons de gelegenheid het kwaad rigoureus te zien uitgeroeid. Wanneer daarbij nog een man in het geding komt, die aan de speeltafel pas in zijn element lijkt, maar wiens gevoel voor eer en rid derlijkheid ook via de revolver spreekt, wordt er een element aan toegevoegd, dat de zaak een fijne nuance geeft hoe grof het geschut. Kirk Douglas speelt die man. Om hem ziet men „De Ontembaren" graag tot het einde. Van maandag tot en met woensdag draait in dit theater „De vagebondkoning". In 4000 beloning.dood of levend" (W. B. Theater, vrijdag tot en met za terdag) ziet men hoe John Spencer uit een gevangenis ontsnapt waarna er op zijn hoofd een beloning van 1000 wordt gezet. Bij een bankoverval ontdekt men onder de vluchtenden opnieuw zijn gezicht en de prijs wordt verhoogd tot 4000. Enkele da gen later wordt Spencer vermoord en dan blijkt dat Spencer niemand anders was dan de detective John Dozzier die bezig was de werkmethode van een gluiperige bende te onderzoeken. Alles loopt aan het einde van de film uiteraard goed af. Spencer alias Dozzier is echter dood en blijft dood. Van zondag tot en met maandag wordt „Aanval op de krabmonsters" vertoond en in de matinee draait „Parachutisten vallen aan". (Luxor Theater, maandag tot en met woensdag). Heinz Decoin maakte een onderhoudende film, die onder de titel „De lont in het kruit" handelt over de praktij ken van een aantal wapensmokkelaars. Tevens wordt ons een kijkje gegund in het hoofdkwartier van de Franse recherche. Men kan vaststellen, dat de listige methodes van de politie toch altijd opwegen tegen alle geraffineerdheid, waarmee de onderwereld te werk gaat. Er komt ook een vrouw voor in het spel. Haar grootste attractie is haar aantrekkelijkheid en daaruit bestaat dan ook haar gehele rol. Ofschoon de film aan het slot een wel wat onwaarschijnlijke draai neemt kan men er genoeg spanning aan beleven om enige uren „geborgen" te zijn. In de middagvoorstelling draait „De tovenaar van O.Z." „De vleugels van de vloot" (Luxor Theater, tot en met zondag). In deze harde film word het leven verhaald van een van de eerste leden van de Amerikaan se Marine Luchtvaart afdeling, opgericht in 1919. Luitenant ter zee Frank „Spig" Wead (John Wayne) is. zo wil het verhaal het, bezeten van slechts twee dingen: het vlie gen en de marine. Hij zet zich helemaal voor zijn liefhebberij en beroep in, zo zelfs dat hij geheel van echtgenote (Maureen O'Hara) en zijn kinderen vervreemd. Op de dag van zijn benoeming tot com mandant van een gevechtseskader valt hij thuis van de trap. Hij breekt een halswer vel, geraakt geheel verlamd en haalt zijn DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, Kapel Wester- veld, 10.15 uur: ds. Smit Duyzendkunst van Amsterdam. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, 10 uur: ds. L. Brink, 19 uur: Oecumenische jeugddienst; de heer J. Visser, oud katholiek priester en ds. L. Brink. VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. H. P. Huis man (Doopdienst); 19 uur: ds. J. H. W. Dickhout. BEVERWIJK: Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 uur: geen opgave; 19 uur: Jeugddienst. Irenekapel, 10 uur: ds. F. C. Willekes. Populierenlaan, 10 uur: ds. W. Oorthuys. Jeugdkapel „Groene Huis", 10 uur: heer H. Olivierse. Geref. Kerk, Moensplein, 9 en 10.30 uur: ds. C. Meyer; 17 uur: ds. A. A. Leenhouts van Castricum. Vrijz. Herv. Gemeente, Prinsesselaan, 10.15 uur: ds. G. Westerouwe van Mete ren van Wassenaar. Leger des Heils, Jan Alsweg 32, 10 uur: Heiligingssamenkomst; 12 uur: zondags school; 16.30 uur: Kindersamenkomst; 20 uur: Verlossingssamenkomst. Maranatha, 10 en 19 uur: de heer Th. Dikkes van Leiden; 11.45 uur: zondags school; dinsdag 20 uur: bijbelbespreking. Evang. Luth. Gem., 19 uur: ds. J. A. Ros kam. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, Julianaplein, 10 uur: ds. J. A. A. Eekhof. HEEMSKERK: Ned. Herv. Kerk, Kerkplein, 9 uur: ds. W. Oorthuys van Beverwijk. CASTRICUM: Ned. Herv. Gem., 10 uur: ds. P. Salm. Duinenbosch, 9 uur: ds. P. Salm. Ger. Kerk, 10 uur: ds. v. Nood van Vel sen, 17 uur: ds. Meyer van Beverwijk. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, Dorpskerk, 10 uur: ds. W. ter Steege; 19 uur: ds. mr. G. A. Alma van Amsterdam-West. Doopsgezinde Gemeente, Remonstrantse gemeente, Wüstelaan 75, 10.30 uur: mr. M. J. A. Moltzer van Bloemendaal. Adventskerk (Ziekenhuiskerk), 10 uur: ds. G. H. van Willenswaard. Jeugdhuis: Jonge jeugdkerk; 10 uur: ds. A. van Rhijn van Oudorp. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. J. M. W. C. de Kluis. Chr. Geref. Kerk, 10 uur: ds J. C. Maris; 16 uur: ds. D. H. Biesma. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10.15 en 15.15 uur: ds. N. Bruin. TAARLEM: Church of England, Kinderhuissingel, Evening Service 7.30 p.m. IMUIDEN-WEST: Herv. kinderdiensten, Creutzbergschool 10 uur; Comitéschool 10 uur; Insinger- schooi 10 uur. Geref. Evang. zondagsscholen, Groen van Prinstererschool, 10.45 uur; Ichthusburcht 11 uur. Leger des Heils, kinderdienst, Gebouw Edisonstraat, 12.15 uur. IJMUIDEN-OOST: Herv. zondagsschool, Julianaschool, 10 uur. Kinderkerk, Emmaschool, 10 uur; Theo Thijssenschool 10 uur. Geref. kinderdienst, Lariksburcht, 11.30 Geref. Evang. zondagschool, Ossendorp- school. ingang Lemairestraat, 10.30 uur. VELSEN-NOORD: Herv. kinderdiensten, Kleuterschool aan de Baniaertstraat, 12 uur, 5 t/m 8 j. C.V.O.-school aan de Langeveldstraat, 12 uur, 8 t/m 13 j. Geref. Evang. zondagsschool, Da Costa- school, 11.30 uur. SANTPOORT: Herv. kinderdiensten, Kapel aan de Pas- torieweg, 12 uur, leeftijd 5 t/m 7 jaar. Jeugdhuis aan de Burg. Enschedélaan, 12 uur, 8 t/m 10 j. „School met de Bij bel", 12 uur, 11 en 12 jaar. DRIEHUIS—VELSEN-DORP: Herv. kinderdiensten, Marie Boreel- kleuterschool, 10 uur, alle leeftijden. Wijkgebouw Torenstraat, 12 uur, leef tijd 5 en 6 jaar. Voor de korfbalvereniging „Watervliet" zal het zondag een druk competitiepro gramma worden nu alle vier senioren- twaalftallen in het strijdperk moeten komen. Het eerste Watervliet-team gaat op bezoek bij Olympia in Bussum, welke ploeg ongetwijfeld tot de sterkste tegen standers moet worden gerekend. Water vliet I zal deze wedstrijd niets aan het toeval kunnen overlaten, maar in zijn ge heel van het begin af flink moeten aan pakken om te proberen en vooral in een hoog tempo de beste resultaten te bereiken. Watervliet 2 ontvangt op eigen veld Groen Geel 4 uit Wormer. Deze ploeg speelt een stevige en vlotte partij korfbal, waarbij vaak het schutterstalent, ook van afstand, een woordje meespreekt. De groen-gele Velsenaren weten wat zij aan de bezoekers hebben en kunnen dus voor goede tegenstand zorgen. In Haarlem bezoekt Watervliet 3 het sterke Animo 2, dat in een oefenwedstrijd won, maar nu alles op alles zal zetten een zelfde resultaat te bereiken. Tegen Nieuw Flora 3 in Haarlem ziet het er voor Watervliet 4 wat duister uit, doch een moedig begin en volhouden kan mis schien de kansen gunstig doen keren. Voor vanmiddag is vastgesteld: Aspiranten: Nieuw Flora AWatervliet A. De opstellingen zijn: Watervliet I: Dames: T. Waasmeester, D. Hartman, R. Leyenaar, B. Hoen, B. Hessen, S. Meyer; Heren: W. Berghuis, M. Veerbeek, F. Vos, S. Hartman, D. v. Lade- steijn, J. v. d. Berg. Watervliet 2: Dames: L. Kloosterman, W. Nijkamp, G. Polak, I. Waagmeester, S. Spoelstra, C. Zandbergen; Heren: J. v. Dijk, J. v. Ladesteiin, A. Redeker, A. Ver kerk, G. v. d. Brink, H. Scholting. vrouw over hem te verlaten. Maureen doet dat maar „Spig" slaagt er met behulp van een oude makker weer in te herstellen. Hij gaat zich wijden aan het schrijven van filmscenario's voor marinefilms. De vrouw keert terug maar de tweede wereld oorlog werpt weer roet in het eten. „Spig" gaat weer naar zee en sterft daar de heldendood.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 12