Umond-a£en''a Snelheidsbeperking remt het Duitse wegverkeer Primeur voor de Rotterdamse haven en voor het Europese vasteland Radio-telefonie op metergolven Het aantal ongelukken is echter in september afgenomen Drie polio-prikken voor Veisense kleuters De aanvaring tussen de „Viking" en de „Ostara" Burgerlijke Stand van Velsen Onveranderd veel griep in Nederland Straaljager toch vrij ernstig beschadigd „Advendo" Mollet meent niet veel kans van slagen te hebben Socialisten hebben genoeg van toegeven aan rechts DE BEURS van gisteren Snel „recht" Minister-president over de financiering woningbouw Soebrandio bij Dulles „Indonesië zal niet van democratische weg afwijken Scheepvaart 6 G j.vY B Jb R 1957 ±1 De hoofddirecteur algemene zaken en radio van de PTT, ir. A. J. Ebnle, heeft zaterdag in het gebouw van de Koninklijke Scheepsagentuur Dirkzwager n.v. te Maas sluis met een druk op de knop een primeur voor de Rotterdamse haven en voor het Europese vasteland als het ware bezegeld. In overeenstemming met de besluiten van de in januari van dit jaar te Den Haag gehouden internationale conferentie betref fende het gebruik van radiotelefonie op metergolven v(ery) h(igh) f(requent) radiotelefonie in het scheepsradiover- keer, is sinds 1 oktober in dat gebouw een rijksradiostation voor havenverkeer (port operations) gevestigd, dat de naam draagt Maassluis Radio Dirkzwager. Het station beschikt over de frequenties 156.60 mhz (kortweg kanaal 12 genoemd) en 156.70 mhz (kanaal 14). Op de eerste frequentie wordt in Maassluis dag en nacht geluisterd. Het gaat hier uitsluitend om havenver- keer ten dienste van de veiligheid van schepen en bemanning. Tot zover is alles gratis en hebben ook alle berichten voor rang. Wisseling van andere berichten komt pas op de laatste plaats. Zij moeten wor den betaald en gaan via het rijkskuststa- tion Scheveningen Radio (Hoek van Hol land) op de voor dit verkeer aangewezen frequenties. Men kan dus wel melden, zoals de uit gaande „Nieuw Amsterdam" reeds deed: „Wij hebben onze loods ontscheept en ver volgen onze reis", of bij een binnenkomend schip: „De u aangewezen ligplaats is nog niet vrij, vaar dus kalm aan" maar niet: „Wij hebben boter aan te bieden die een gulden goedkoper is". Totnutoe moest men, om binnenkomende schepen van een en ander op de hoogte te stellen, een motorbootje zenden, omdat op de rivier de gewone radioinstallatie niet gebruikt wordt. Deze nieuwe installatie kan daarom als een grote verbetering wor den beschouwd. Het gaat er nu maar om dat de schepen ook een dergelijke zender ontvanger op de brug nemen. De Holland Amerika Lijn heeft er reeds verschillende aangeschaft en in bestelling. Overal ter wereld zal men in de havens dan bood schappen kunnen doorgeven. VELSEN ZATERDAG 5 OKTOBER Thalia, 19 en 21.15 uur, „Helena van Troje". Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel ge bouw, open van 9.30-12 en 14-16.30 uur. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Heidestraat, open van 10-12.30 en 14.30- 17.30 uur. Filiaal, Wijkerstraatweg 77, open van 10-12 en 14-17 uur. Tunnel-zwemgala, 20 uur, Velserbad. Drumbandconcours, 15-17 uur, Strating- plantsoen, Velsen-N., 20-22 uur, taptoe in de Van Diepenstraat, 22 uur, openlucht bal, plein Watervlietschool. R.-K. Openbare leeszaal en bibliotheek, Banjaertstraat 13, open van 14-17 uur. PALVU, 20 uur Herv. Jeugdgebouw, Rembrandtlaan, toneeluitvoering. Stichting „De vrije amateur", 20 uur, Pa tronaatsgebouw, verkiezing miss IJmond en nationaal amateurconcours. ZONDAG 6 OKTOBER Thalia, 15 uur, „De rode piraat" 19 en 21.15 uur, „Helena van Troje" Rex, geen opgave. MAANDAG 7 OKTOBER Thalia, 20 uur, „Santiago". Rex, geen opgave. PALVU, als zaterdag. Pieter Vermeulenmuseum, als zaterdag Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Heidestraat, open van 14.30-17.30 en 19- 21 uur. Filiaal, Wijkerstraatweg 77, Vel sen-N., open van 14-17 uur. Raadhuis, 10-12 uur spreekuur burge meester, 15-17 uur spreekuur wethouder van onderwijs. Jeugdhonk „De Brulboei", filmvoorstel lingen 13-14 uur voor de jongsten, 15- 16.30 en 17- 18.30 uur voor rï° oudere kinderen. BEVERWIJK ■"V TERDAG 5 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 De ontembaren". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De vleugels van de vloot". W.B. Theater, 20 uur: 4.000 beloning. dood of levend". Cennemer Theater, 20 uur: Kunst Na Ar beid, jubileumuitvoering. Café „Sport", 20 uur: Klaverjaswedstrijd voor IJmondfonds. Wolff en Dekenschool, (Platanenstraat) 15-17 en 19-22 uur: Tunnelfototentoon- stelling. Jozefhuis, Film. Openbare leeszaal. Prinsessenlaan 19. ge opend van 10-12 en 15-17 uur; lees- en studieboeken geopend van 10-12 en 15- 17.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 14.30-16.30. R.-K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 10-13 en 14-17 uur; lees- en studiezaal geopend van 10-13 en 14-17.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 14-17 u. Wijk aan Zee, filiaal R.-K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 10-11 en 17- 18 uur. >NDAG 6 OKTOBER Kennemer Theater, 14.30, 16.30, 19 en 21.15 uur: „De ontembaren". Luxor Theater, 14.30 uur: „De tovenaar van O.Z."; 16.30, 19 en 21.15 uur: „De vleugels van de vloot". W.B. Theater, 14.30 uur: „Parachutisten vallen aan"; 16.30 en 20 uur: „Aanval op Krabmonsters". \ANDAG 7 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De vagebond koning". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De lont in het kruit". W.B. Theater, 20 uur: „Aanval op Krab monsters". K.S.A.-gebouw, 20 uur: E.H.B.O.-demon- stratie. Openbare leeszaal, Prinsessenlaan 19, ge opend van 15-17 en 19-20 uur; lees- en studiezaal geopend van 15-17 en 18.30- 20.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 19- 20 uur. R.-K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 15-18 uur; lees- en studiezaal geopend van 15-18 en 19- 21.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 16-17.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.-K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 10-11 en 17- 18 uur Internationaal is men namelijk tot deze stap overgegaan, alleenDirkzwager en daarmee de Rotterdamse haven is de enige, die op de overeengekomen tijd met de installatie gereed is. Een internationale overeenkomst werd wel nodig geacht. De middengolfstations waren eigenlijk overbelast, met de mobi- lofoongolven was men aanvankelijk wat te kwistig. Eindelijk is nu door een techni sche uitvinding de meterband beschikbaar gekomen. Om ook hier weer niet vast te lopen hebben de PTT-administraties de hoofden bij elkaar gestoken. Deze meterbanden zijn voor de gehele wereld vrijwel op dezelfde frequenties be paald, hetgeen mogelijk is omdat de zen ders slechts de „horizonwijdte" bezitten. Van Maassluis uit kan men over en weer verbinding krijgen tot ongeveer 30 mijl uit de kust. Vooral ook bij ongevallen op in de haven vertoevende schepen kan Maassluis Radio Dirkzwager haar grote nut bewijzen. Tot nutoe moest een schip, waarop bij voor beeld een man in het ruim was gevallen, net zo lang fluitsignalen geven tot die waren opgemerkt. Voortaan zal het moge lijk zijn aan boord slechts op een knopje te drukken om telefonisch verbinding met de wal te hebben. Natuurlijk zullen ook de schepen met elkaar een gesprek kunnen voeren, zonder dat de marconist er aan te pas komt, bij voorbeeld als men de bewegingen van een vooruit liggend schip niet vertrouwt en wil informeren, wat de bedoelingen zijn. De gemeente Velsen heeft het voornemen de kinderen geboren in 1955 op de 15de, de 16-de, en de 17-de oktober een inenting tegen polio te laten geven. Op 15 oktober zal de inenting geschieden in het Witte Kruisgebouw aan de Kennemerlaan te IJmuiden; op de zestiende worden de kin deren ingeënt in het Wit-Gele Kruisge bouw aan de Willemsbeekweg; op de zeventiende oktober wordt er ingeënt in het St. Jozefshuis te Velsen-noord en des middags in het badhuis Spaarnberg te Santpoort. Vier weken later volgt de tweede en over een half jaar de derde prik. BE VERWIJK—TERR AS VOGELS. De thuisclub verschijnt met: Raap; Van der Pas en Lorjee; Wolterman, Minneboo en Groot; Springer, Gerrits, Waanders, Palento en Veldman. Naar het oordeel van de hoofdinspecteur voor de scheepvaart, de heer J. Metz, is de aanvaring tussen de kustvaarder „Viking" en het binnenschip „Ostara" op 23 mei van dit jaar voor de ingang van de Waalhaven „voor honderd percent" de schuld van de schipper van de „Ostara". De „Ostara" kwam uit de Waalhaven, gaf één korte stoot, waardoor op de stroom opwaarts varende „Viking" de indruk werd gewekt, dat het binnenschip stuurboord- uit zou draaien. Maar de „Ostara" stak integendeel dwars over en hoewel inmid dels op de „Viking" de machines waren gestopt en vervolgens op „volle kracht achteruit" waren gezet, was een aanvaring niet meer te vermijden. Beide schepen lie pen materiële schade op. De Raad voor de Scheepvaart zal zijn mening over deze zaak schriftelijk bekend maken. BEVALLEN: J. A. Schoorl-Witteman, d., Hofgeesterweg 10, Santpoort. E. J. Flentrop-Evers, z., Maasstraat 125, IJmui den. H. G. Klinge-Aardenburg, d„ Lange Nieuwstraat 200, IJmuiden. E. P. van Muiswinkel-Verbeek, z., Schulpweg 29, Velsen-Noord. J. Tol-Drijver, d„ Lange Nieuwstraat 5, IJmuiden. A. Odijk-Peekel, d., Spaarnestraat 117, IJmuiden. P. J. Kempe-Waaleboer, d., Torricellistraat 23, IJmuiden. J. P. V. Gh. Goes-Fautré, d„ Wüstelaan 96, Santpoort. A. de Voogd- Arensman, d„ Waalstraat 10, IJmuiden. ONDERTROUWD: J. J. Heeremans, Hyacintenstraat 13, Santpoort en H. C. Heeremans, Waterloolaan 15, Driehuis, t.a. Waterloolaan 15, Driehuis. C. Bruin, Rei- nier Claeszenstraat 13, IJmuiden-Oost en T. Boontjes, Tuindersstraat 64, IJmuiden- Oost. t.a. Tuindersstraat 64, IJmuiden- Oost. C. P. van Zon, Koningin Wilhel- minastraat 83a, Dongen en A. E. C. Jol- dersma, Eendrachtstraat 2, Velsen-Noord. t.a. Salonwagen „Ancor", Dongen. J. Man, van Saelenplantsoen 28, Velsen-Noord en M. Scherpenhuizen, van Saelenplantsoen 28, Velsen-Noord. t.a. van Saelenplant soen 28, Velsen-Noord. J. D. Eijs, Hof dijklaan 22, Driehuis en M. A. Buren, Formerum 71, Terschelling. W. J. de Boer, Sint Odolfstraat 2, Beverwijk en G. J. de Reus, Heirweg 13, Velsen-Noord. t.a. Bos weg 6, Wijk aan Zee. H. P. A. Zijlstra, Kromme Mijdrechtstraat 30, IJmuiden en Th. Fr. M. Osendarp, Kanaalstraat 240, IJmuiden. R. Luitjes, Koningin Emma- straat 3, IJmuiden en M. A. Grootveld, Kennemerlaan 181, IJmuiden. t.a. Gra- hamstraat 228, IJmuiden. F. de Graaff, Biallosterskilaan 8, Santpoort en T. Schol- tens, Hagelingerweg 173, Santpoort. F. J. A. Maalman, Arendsweg 118, Beverwijk en C. M. van der Ploeg, Ogelwight- straat 7, Velsen-Noord. t.a. Scheldestraat 21, IJmuiden. D. P. van Iren. Burgemees ter Rambonnetlaan 34, IJmuiden en C. Zwart, Kanaalstraat 180, IJmuiden. t.a. Kanaalstraat 180, IJmuiden. GETROUWD: J. H. Burger-B. M. G. Küselich, Wijkeroogstraat 8, Velsen- Noord. J. J. J. van der Kolk-G. M. Rum- ping, Zeeweg 214, IJmuiden-Oost. G. B. de Bruin-C. A. van Waard, Saenredam- straat 64 rood, Haarlem. J. Sweers-M. Sint, Kampersingel 48 rood, Haarlem. E. M. Blok-M. Noordzij, Eikenboomgaard 31, Oss. F. Deus-T. Struik, Wardenaar- straat 13, Velsen-Noord. M. Tuijn-G. Kliek, Tuindersstraat 111, IJmuiden-Oost. OVERLEDEN: J. Kok, 68 j„ echtgenoot van J. Beuker, Jac. van Heemskerk straat 39, IJmuiden. B. Bosma, 45 j., echt genote van H. Vermaat, Marconistraat 56, IJmuiden. M. H. van Veldhuizen, 75 j., weduwe van J. van Reenen, Ir. Krijger straat 32, Velsen-Noord. De gegevens over het verloop van de influenza-epidemie, welke bjj de genees kundige hoofdinspectie worden verzameld, tonen aan, dat er in de algemene situatie na het laatste overzicht geen wijziging van betekenis is opgetreden, zo deelt de voor lichtingsdienst van het ministerie van So ciale Zaken en Volksgezondheid mede. De influenza heerst nog op hetzelfde hoge niveau als in het begin van de week. In Groningen en Zuid-Holland zijn de aantallen nieuwe zieken wat hoger ge worden. Daar staat tegenover, dat in ver schillende delen van ons land lichte aan wijzingen zijn van het teruglopen van het aantal nieuwe ziektegevallen. Uit de be schikbare gegevens van het bedrijfsleven blijkt, dat er wel sprake is van enige stoornis, maar dat deze niet heeft geleid tot ernstige storing van de produktie, aldus het ministerie van Sociale Zaken en Volksge zondheid. De „Thunderflash"-straaljager, die bij Venray een toevallige buiklanding maakte na anderhalf uur onbemand te hebben rondgevlogen, is niet zo onbeschadigd van zijn eenzaam avontuur afgekomen als don derdag bij 'n voorlopig onderzoek scheen. Deskundigen van de luchtmachtstaf hebben het toestel nader onderzocht en zijn tot de conclusie gekomen, dat er inwendig ern stige beschadigingen zijn aangericht. Het moet twijfelachtig worden geacht, of het de moeite zal Ionen het toestel te herstel len. Wel is ltomen vast te staan, dat de motor onbeschadigd is en opnieuw kan worden gebruikt. Men heeft getracht het toestel weg te halen van het stuk bouwland, waar het zijn landing heeft gemaakt. Dit is echter niet mogelijk gebleken. De wegen in de omtrek en het stuk bouwland zelf bleken niet sterk genoeg of te drassig om het zware bergingsmaterieel doorgang te ver lenen. Daarom zal het toestel ter plaatse worden gedemonteerd en in onderdelen naar de basis Lahrbruch teruggebracht, waar definitief zal worden vastgesteld, of het herstelbaar is. Op een vraag van het ANP aan de lucht machtvoorlichtingsdienst, hoe het moge lijk is geweest dat het toestel nog zolang in de lucht is gebleven nadat het door de bestuurder was verlaten, antwoordde deze dienst, dat een grote toevalligheid in het spel is geweest. Voor een bestuurder van een straaljager is 't gunstigste moment om te „springen" het ogenblik, dat zijn toe stel met een zo gering mogelijke snelheid rechtuit vliegend in een lichte klim ligt. Het is voor een bestuurder al vrij moei lijk, zijn toestel lang in deze toestand te houden wanneer hij niet genoodzaakt is zijn toestel te verlaten. Dit vereist name lijk een beoaalde combinatie van standen van stuurorganen en gas. die niet zo ge makkelijk te vinden is. Het toeval heeft "ewild dat de stuurorganen en het gas m het toestel van sergeant Evers precies in deze stand raakten toen de bestuurder het toestel verliet. Elke andere stand zou tot gevolg hebben gehad, dat het toestel was blijven klimmen en daarna, op een zekere hoogte gekomen, zou afglijden en neerstorten on een plaats, die niet meer dan enkele kilometers verwijderd is van de plek waar de bestuurder aan de grond kwam. Jpjule"mce"7oen VOOU Het zal 28 oktober twintig jaar geleden zijn, dat in IJmuiden de toneelvereniging „Advendo" werd opgericht. De komende winter is voor deze vereniging dus een jubileumseizoen, hetgeen zaterdag 26 en woensdag 30 oktober en zaterdag 2 no vember in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan zal worden geopend. Voor deze gelegenheid zullen drie opvoe ringen worden gegeven van het blijspel „Annemarie, zeg jij het maar!" van Hans Nesna. De heer F. A. J. Hunsche heeft de regie. Van onze correspondent in Parijs) De president der Franse republiek heeft gisteren eindelijk een eerste keuze gedaan voor formateur of informateur door de socialist Guy Mollet te verzoeken een einde te maken aan de regeringscrisis. Mollet leidde de Franse regering tot hij drie en een halve maand geleden door Bourgès-Maunoury, de demissionaire pre mier, werd afgelost. Mollet heeft tot morgenavond bedenktijd gevraagd, maar tevens twijfel uitgesproken over de kans, dat zijn poging succes zou kunnen hebben. Zowel de keuze van het staatshoofd, als het scepticisme van de kandidaat zijn niet moeilijk te begrijpen. Mollet is de onbe twiste leider van de Franse socialisten, die en door hun numerieke kracht en door hun discipline een sleutelpositie bezetten in het Darlement. Zonder socialisten, en zonder Mollet, kan geen enkele meerder heidsregering in Frankrijk worden ge vormd. De ervaringen van de S.F.I.O. (de Franse sectie der socialistische internatio nale) in de samenwerking met de andere partijen zijn echter niet bemoedigend ge weest en Mollet heeft er zich tegenover de journalisten over beklaagd, dat de rechtse groepen zich tot dusver van de socialisten hebben bediend om hun eigen doelstel lingen te bereiken, zonder met de mini male eisen van het socialistische program rekening te willen houden. Iedereen zal, zo liet de partij-secretaris weten, dan ook moeten begrijpen, dat we er nu weinig voor voelen ons voor een nieuw experi ment met de rechtse partijen te lenen. In elk geval zouden de socialisten willen vasthouden aan hun minimale eisen in zake politieke hervormingen in Algerije en op economisch gebied een doelmatiger loon- en prijsbeheersing. Aangezien dit nu juist de beide kern problemen zijn, waardoor de twee laatste crises van vier maanden geleden en van maandag jongstleden werden ontketend, valt te vrezen, dat een basis voor een nieuw kabinet niet spoedig en niet gemak kelijk zal zijn gevonden (Van onze correspondent inWest-Duitsland) In de Bondrepubliek is op 1 september een maximum snelheidsbepaling voor auto's van kracht geworden die geldt bin nen de bebouwde kommen. Thans na een maand menen wij wel te mogen zeggen, dat het grootste deel van de voet gangers daar content mee is, al heeft het langzamer rijden, vooral op spitsuren in de steden vaak tot gevolg, dat zich lange auto files vormen, waardoor het oversteken soms nog moeilijker is geworden dan het eerder was. De automobilisten daarentegen klagen er over dat zij ook op wegen met lintbebouwing, die belangrijke verkeers aders zijn en die recht en voldoende breed zijn gemaakt, niet meer behoorlijk kunnen opschieten, zelfs niet op wegen, die spe ciaal voor het snelverkeer werden aange legd. Ze rijden allemaal nu in zowat hetzelfde vaartje achter elkaar aan. De een durft de ander niet voorbij te schieten, uit angst voor een bekeuring. Want men weet, dat verkeersagenten in auto's rondtoeren, met scherpe fototoestellen en een telelens ach ter de voorruit van hun wagen om er al rijdend opnamen mee te kunnen maken. Bovendien staan politieposten met veld telefoons langs de wegen, die elkaar waar schuwen, wanneer zij menen, dat een auto het geoorloofde tempo overschrijdt. In de eerste dagen na het invoeren van de snel heidsbeperking reden bijna alle automo bilisten uiterst voorzichtig. Ze keken tel kens naar de wijzer van hun snelheids meter. De politie heeft echter geconsta teerd, dat veel bestuurders van auto's nu weer meer gas geven dan feitelijk wel ge oorloofd is. Voor bepaalde wegen heeft men van het begin af aan uitzonderingen gemaakt en een grotere snelheid toege staan, zoals bijvoorbeeld op de nog niet zo lang geleden vernieuwde en aanzienlijk verbrede verkeersweg tussen de hoofdstad Bonn en Bad Godesberg, twee plaatsen, die in de laatste jaren steeds meer naar elkaar zijn toegegroeid. Op een deel van deze vijf kilometer lange weg mag men 70 km per uur rijden. Maar ook dat vin den de meeste automobilisten nog veel te weinig. „Diplomat enrenbaan" Op bepaalde uren van de dag kan het vrij druk op deze weg zijn, op andere uren, en natuurlijk vooral des avonds en des nachts, is het zeer stil. Een uitstekende oplossing zou het zijn, om toe te staan, dat er bijvoorbeeld na zeven uur 's avonds, harder dan 70 km mocht worden gereden. In Bad Godesberg wonen veel buitenlanders (ook Nederlan ders), die aan de ambassades en gezant schappen in Bonn zijn verbonden. Toen AMSTERDAM De handel toonde een klein herstel voor aandelen Koninklijke Olie op een prijs van ongeveer f 179 exdividend f 1,50 tegen gisteren slotprijs f 178,80 cum dividend. Dit herstel was niet bepaald overtuigend, gezien de scherpe daling van ongeveer f 11 van donderdag. Het zag er in de morgen uren naar uit, dat de enkele optimisten gelijk zouden krijgen die donderdag voor spelden, dat de grootste angst voor de aan staande emissies van de Koninklijke Shell Groep hoofdzakelijk in Nederlandse krin gen merkbaar zou zijn, en dat daarentegen het buitenland zich om deze emissies niet zoveel zou bekommeren. De koers bepaalde zich op f 182 en trok aan tot f 183; een flink herstel. Ruiltransacties voor Zwitser se rekening, aankopen van Shell Transport in Londen tegen verkopen van aandelen Koninklijke Olie in Amsterdam, brachten aanbod, waartegenover niet voldoende vraag stond. De koers van de aandelen Koninklijke Olie daalde snel tot f 180,20. Unilever, dat een topkoers voor de morgen te zien had gegeven van 344 tegen slot- koers vrijdag 337, daalde door Londense verkopen tot 335. Philips ging mee van 243 tot 238. Al het optimisme was in een klap verdwenen en maakte plaats voor een lusteloze stemming. Deze stemming werd in de middagbeurs vervolgd. De affaire was niet groot. Een uitzondering maakte Unilever waar nogal wat omging. De koers draaide hier om een prijs van 334 percent, 10 punten lager dan in de morgenuren en per saldo ongeveer 4 punten beneden donderdag. Philips was vrijwel onveranderd bij donderdag. AKU hield zich nog het beste en was 2 punten beter. K.L.M. was onveranderd. Konink lijke Olies schommelden rond de f 179, exdividend f 1,50, tegen een slotprijs don derdag f 178,80 cum dividend. De scheep vaarten namen een stukje van het verlies van donderdag terug met winsten over de gehele linie van 1/2—1 1/2 percent. Staats fondsen bij de opening een fractie luier maar tegen het slot een kleine opleving voor de staffellening, die per saldo nog iets hoger kon sluiten. De koersafwijkingen in de Indonesische sector was niet van enige betekenis. Prolongatie 5 pet. (ANP) NEW YORK Door koersdalingen, tengevolge van ver kopen in verband met het naderend week einde, nam de totale waarde van de ter beurze genoteerde fondsen af met anderhalf miljard dollar. Vlak voor beurseinde waren de verkopen zeer omvangrijk toen de in dustriewaarden inzakten; Lulrens Steel zelfs met G-yg dollar. Tijdens het langste deel van de beurs was de activiteit echter licht en de dagomzet bedroeg dan ook slechts 1.520.000 aandelen tegen 1.590.000 op don derdag. Hernieuwde druk op de Staatsuitgaven werd weerspiegeld in de defensie-aandelen, waarbij vliegtuingbouw in het bijzonder door de aangekondigde besnoeiingen op con tractbetalingen leed. Maar de dalende ten dens werd toch grotendeels gezien als een onverwachte maar stevige terugval na de stijging van, de voorafgaande drie beurs- dagen. Het industriegemiddelde kwam van 465,82 op 461,70; dat voor Spoorwegen van 126,13 op 125,66 en de openbare nutsbedrijven van 66,83 op 85,07 (U.P.). men bijna bezig was deze verbindingsweg tussen Bonn en Bad Godesberg te verbe teren, schreef een in Bonn uitkomende lokale krant, dat er nu een „diplomaten- racebaan" kwam. Bladen in andere steden namen dat flauwe grapje over, maar se dert de eerste september kan hier niet meer worden geraced, ook als de weg volkomen vrij is. Er zijn bestuurders van auto's, met een CD-bordje erop, die echter nogal gauw geneigd zijn zich niet al te veel van de Duitse verkeersvoorschriften aan te trek ken, net zo min overigens als sommige Duitsers, die geloven vanwege de hoge positie, welke zij in of bij de regering in Bonn bekleden, buiten en boven de wet te kunnen staan. Ook buiten de steden moet men telkens weer zijn vaart verminderen, zoals bij voorbeeld langs grote gedeelten van de Rijn, waar het ene dorp of stadje haast ontmiddellijk op het andere volgt. Tot de mensen, die niet ingenomen zijn met het 50 kilometer-tempo, behoren in de eerste plaats de taxichauffeurs. In Hannover hebben taxichauffeurs al ge vraagd of zij geen extra-vergunning voor minstens 60 km kunnen krijgen. Hun „vrachtjes" kunnen nu bijna net zo goed een tram nemen, want die mag een vaart van 45 km hebben. Ook de bestuurders van grote vracht auto's, die geregeld lange tochten door West-Duitsland maken, zijn met de be perking niet erg gelukkig. Zij mogen op de autowegen, ook als zij geen aanhang wagen hebben, niet meer dan 80 km rijden en zijn nu vaak langer dan vroeger onder weg. Over het algemeen zien zij echter wel in, dat het zo beter is en dat er min der kans op ongelukken bestaat. Renpaarden vrij In West-Berlijn was kort na het in voeren van de snelheidsbeperking op de drie kilometer lange rechte Kurfürsten- damm een renpaard met een klein wagen tje te zien, dat in gestrekte draf en met wapperende manen alle automobilisten voorbij stoof. In de nieuwe verkeersvoor£ schriften werd namelijk met geen letter over aan het verkeer deelnemende vier voeters gerept. Het aantal verkeersonge lukken is overigens sedert het invoeren van de snelheidsbeperking achteruitge lopen. Natuurlijk zijn de cijfers over de maand september in heel de Bondsrepu bliek nog niet bekend, maar gedurende de eerste tweeëneenhalve week lagen ze haast overal ver beneden die van hetzelf de tijdvak in 1956. In Noordrijnland-Westfalen, waar de bevolking het dichtst is, zijn in de eerste drie weken van september 10.075 ver keersongelukken gebeurd, tegen 12.007 in dezelfde weken in 1956. Daarbij hebben 175 mensen het leven verloren (353 in de drie overeenkomstige weken verleden jaarj, en werden 5081 mensen gewond (7677 vorig jaar). De getallen lopen echter in diverse steden en bondslanden sterk uiteen. In West-Berlijn registreerde men aanvankelijk net zovéél verkeersongeluk ken als verleden jaar. Daar zijn de auto mobilisten overigens zelf alweer begon nen met een gemiddelde snelheid van 60 in plaats van 50 kilometer te rijden, zon der dat de politie er totnogtoe veel tegen heeft gedaan. En in Frankfort aan de i Main wil de politie het verbod om harder 1 dan 50 km te rijden hoofdzakelijk tot het centrum van de stad beperken. „Straten des doods" Overigens wist iedereen al lang dat een groot gedeelte van de vele verkeersonge lukken, die dag in dag uit in West-Duits land geschieden, niet aan het harde rijden toe te schrijven is, maar hoofdzakelijk aan de erbarmelijke toestand, waarin vele we gen verkeren. De Westduitse bladen geven trouwens toe, dat de wegen in West- Duitsland met uitzondering dan van de „Autobahne" slechter en gevaarlijker zijn dan die in de meeste andere landen van Europa. Zelfs in de grote steden treft men hoofdverkeerswegen met zo'n slecht plaveisel aan, dat ieder dorp in Nederland er zich voor zou schamen. Bijzonder gevaarlijk is de bestrating met hobbelige bazaltstenen, die bij regen weer terstond glad en glibberig worden. De Britse militairen hebben, toen zij Duitsland in 1945 binnenrukten, wegen met die basaltkeien „straten van de dood" ge doopt, en ook in Duitse automobilisten kringen worden ze nu al sedert lang als „Todesstrassen" aangeduid. Juist dit plaveisel veroorzaakt heel veel ongelukken. Als politie-autoriteiten of rechtbanken verkeersongelukken te be handelen krijgen, voeren zij vaak, om tot een vonnis te kunnen komen, als argu ment aan. dat de automobilisten rekening met de slechte conditie van de wegen had den moeten houden. Maar de Duitse auto mobilist vraagt van zijn kant, of de in stanties, die voor de toestand van de we gen aansprakelijk zijn, ook niet verplicht zijn rekening met de automobilisten en met het moderne verkeer te houden! De snelheidsbeperking levert echter haast altijd dit voordeel op, dat de schade, die mensen en auto's bij een verkeerson- geluk oplopen, geringer is dan wanneer i met een grotere vaart op elkaar zou zijn ingestoven. HANNOVER (UP) De overheid van de Westduitse deelstaat Nedersaksen heeft aangekondigd dat in de komende tien tot twaalf jaar 8.870 kilometer weg in deze staat herbouwd zal worden. Dit plan, waarin ook fietspaden en bruggen zijn op genomen, zal ongeveer 700 miljoen mark vergen. Deze zal geput worden uit de autobelastingen. gOOOOOOKOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOCXJOCOOOOOOOOOCOOOOOOC CAMDEN (Reuter). - Vijf negentien- jarige negerjongens zijn donderdag te Camden in de Amerikaanse staat New Jersey veroordeeld tot een jaar gevan- j genisstraf, omdat zij zich woensdag hadden schuldig gemaakt aan ordever- storing bij de middelbare school te\ Camden. Een vijftienjarige blanke jongen liep: dinsdagavond bij een vechtpartij met negers een steekwond op. In verband hiermee worden vijf andere negers vasf- gehouden. Hedenavond over beide zenders De minister-president, tevens minister van Financiën ad interim, dr. W. Drees, zal hedenavond om tien minuten voor zeven uur over beide zenders Hilversum een radiotoespraak houden over de finan ciering van de woningbouw. WASHINGTON (UP) De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Soe- bandrio, heeft zijn Amerikaanse ambtge noot, John Foster Dulles, vrijdag in Wash ington de verzekering gegeven dat Indo nesië „niet van het democratische pad zal afdwalen". Hij verklaarde dat hij bij Dulles een „zekere bezorgdheid" had waargenomen ten aanzien van communistische overwin ningen bij de gemeenteraadsverkiezingen in Indonesië. Soebandrio meende, dat hij de Ameri kaanse minister van deze bezorgdheid heeft bevrijd en de basis heeft gelegd voor nauwere samenwerking in de toe komst tussen de Verenigde Staten en In donesië. Soebandrio zei verder, dat hij met Dul les „in brede trekken" Indonesië's territo riale aanspraken op Nederlands Nieuw Guinea heeft besDroken. Hij had geen be loften van Amerikaanse steun voor deze aanspraken verkregen noch gevraagd. Alcor, 4 te Buenos Aires. Alhena, 4 te Antwerpen. Almdiik, 5 te Rotterdam. Alwaki, 4 te Amsterdam. Alioth, 3 ter rede Ilheus n. Vitona. Attis, 4 v. Curacao n. San Nic Harbor. Arkeldijk, 4 te Semarang verw. v. Tegal. Banda, 4 v. Manilla n. San Francisco. Bengawan, 5 te Surabaja. Borneo. 4 v. Semarang n. Tandjong Mam. Billiton, 6 te Port Swettenham verw. Blijdendijk, 5 te Rotterdam. Bréda, 3 v. Tampa n. La Guaira. Britsum, 4 300 m. n.w. Weser n. Brake^ Bennekom, 3 290 m. n.o. Curasao n. Willemstad. Calt. Nederland, pass. 4 Kp. St. Vincent n. R dam. Caltex Pernis, 4 dw. Algiers n. Rotterdam. Caltex Utrecht, 5 te Savona verw Camerounkust, 4 v. Dakar n. Le Havre. Colytto, 4 v. Belfast n. Golf v. Mexico. Coolsingel, 4 v. Puerto Ordaz n. Baltimore. Corilla. 4 v. Karachi n. Abadan. Calt. Leiden, 4 115 m. n.w. Alexandrie n. Pernis. Clavella. 5 te Abadan verw. Cradle of Liberty. 3 260 m. n.o. Lorenco Marques naar Philadelphia. Camitia, 10 te Curacao verw. Cleodora, 10 te Abadan verw. Crania, 6 te Stanlow verw. Delfland, 4 dw. Oporto n. Las Palmas. Dinteldijk, 4 v. Londen n. Bermuda. Drente, 5 te Le Havre verw. Eemdijk, 6 te Havana verw. Eos, 4 v. Hamburg n. Amsterdam. Esso Nederland, 5 v. Suez n. Mena Al Ahmadi. Friesland SSM, 5 v. Methil n. Kopenhagen. Giessenkerk. 6 te Shanghai verw Gaasterland, 4 v. Rio Grande, 5 te Porto Alegre. Guineekust, 4 te Hamburg. Gadila, 5 te Balikoapan v. Surabaja. Hector, 5 te Messina. Helicon, 1 v. Houston n. New Orleans. Hvdra, 3 520 m. w. Fayal n. Willemstad. Hera, 3 140 m. n.w. Trinidad n. Morrisville. Ittersum, 4 Scillys gepass. Jason, 4 te Hamburg. Kosicia, pass. 4 Azoren m. Rotterdam. Kota Gede, 4 v. Djibouti n. Belawan. Kennemerland, 4 v. Santos n. Rio de Janeiro Kieldrecht, pass. 5 Kp. St. Vincent n. Marseille. Kylix, 4 te Bachaquero. Kellia. 5 v. Nordenham n. Rotterdam. Kaimana, 4 v. Ternate, 5 te Batjan verw. Kabvlia, 9 in Panamakanaal verw. n. Cura?ao. Kalinga. 13 te Curacao verw Kryptos. 8 te Buenos Aires verw. Ka'telysia. 8 te Martinez verw. Kenia, 6 te Freetown verw. Koningswaard, 3 215 m. n.o. Fayal n. Trinidad. Karimata, 4 v. Amsterdam n. Bremen. Lutterkerk, 4 v. Palermo n. Marseille. Lieve Vrouwekerk, 5 te Karachi. Limburg, 4 v. Abadan n. Madras. Lekhaven, pass. 5 Vlissingen n. Antwerpen. Lemaire, 6 te Singapore verw. v. Balikpapan. Maasland, 6 te Antwerpen verw. Malea, 4 v. Kobe n. Pladju. Marisa, 4 v. Port Sudan n. Aden. MusiUoyd. 4 v Djeddah n. Port Said, 4 te Suez. Mentor, 4 v. Oranjestad n. Baltimore. Mitra, 7 te Cristobal verw. Molenkerk, 4 v. Antwerpen n. Hamburg. Mvladv, 5 t.e Martiniaue verw. Marneiloyd, pass. 5 Gibraltar n. Rotterdam. Musi, 6 te Donggala. Nanusa, 6 te Kheorel Mufatta verw. Naess Commander, 4 te Amsterdam. Oostkerk, 6 te Sydney verw. Orion, pass. 5 Tunis n. Rotterdam. Oraniefontein, 4 te Bremen v. Amsterdam. Osiris, 4 te Guanta verw. Ondina. 14 te Stanlow verw. Prins Willem III, 4 op St. Lawrencerivier verw. P. G. Thulin, 5 te Seven Islands. Pieter S, 6 te Rotterdam verw. v. Swansea. Prins Willem IV, 5 te Antwerpen. Perna, 11 te Abadan verw. Panendrecht, 4 v. Rotterdam n. Sidon. Raki, 4 v. Singapore, 5 te Pt. Swettenham verw. Rondo, 4 v. Suez n. Djeddah. Revniersz, 4 v. Makassar, 5 te Balikpapan. Sibajak, pass. 4 Gibraltar n. Rotterdam. Sidajoe, 4 v. Sibolga, 5 te Padang verw. Stad Alkmaar, 4 te Genua verw. Stad Amsterdam, 4 van West-Hartlepool naar Seven Islands. Stad Delft, 6 te Port Said verw. Statendam, 4 te Le Havre. Saloum, 4 v. Nantes n. Fecamp. Senegalkust, 4 v. Freetown n. Rotterdam. Sirrah, 4 te Colombo. Sloterdijk, 8 te Antwerpen verw. Solon, 4 v. New York n. Willemstad. Stad Breda, 4 te Monrovia. Statue of Liberty, 5 v. Pta Cardon n. Rotterdam Statendam, 5 te Rotterdam. Stanvac Benakat, 6 te Sungeigerong v. Bangkok. Straat Bali, 3 ter rede Walvisbaai. Soestdijk, 4 te Rotterdam verw. Stad Gouda, 6 v. Gibraltar te Vlaardingen verw. Soestdijk, 4 te Rotterdam. Tawali, 4 v. Karachi n. Aden. Tegelberg, 5 v. Mauritius te Singapore. Titus, 6 te Auxcayes verw. Trajanus, 5 te Rotterdam. Tabian, 6 te Colombo verw. v. Belawan. TaUsse, 5 te Belawan v. Tanrkong Priok. Taria, verm. 7 v. Curacao n. Ro'teuiam. Thelidornus. 11 te Plad-'u verw. Telamon, 3 100 m. n. oostk. Cuba n. Ph.df Tiba, verm. 8 v. Buenos Aires n. Antwerpen. Tiberius, 4 v. La Guaira n. Curagao. Van Neck, 5 v. Semarang te Surabaja verw. Van Riemsdijk, 5 te Tandjong Priok. Van Cloon, 5 te Tientsin verw. v. Hongkong. Weltevreden, 4 v. Manokwari n. Hollandia. Wonosobo, 8 te Bangkok verw. Waal, 5 te Izmir. Willem Ruys, 4 v. Southampton n. Port Said. Waterman, 5 10,30 m. z.o. Kp. Guardafui n. Aden. Westland, 4 v. Las Palmas n. Montevideo. W. Alt. Jones, 3 v. Ph.delphia n. Mena Al Ahmadi. Zuiderkruis, 4 te Quebec. Zaanland, 5 v. Vlissingen n. Las Palmas. KLEINE VAART Alcetas, 3 v. Rotterdam n. Tanger. Appingedam, 4 te Royal Sovereign n. Antwerpen. Bab T, 3 v. Nykoping n. Mantyluoto. Bloemgracht, 4 v. Hamina n. Amsterdam. Elsa, 2 v. Kotka te Zaandam. Inspecteur Mellema, 4 30 m. n. Villano n. Genua. Joost, 3 v. Gefle n. Zaandam. Kaap Falga, 23/9 v. IJmuiden te Gefle. Kaap St. Vincent, 3 v. Hernosand te Holmsund. Keizersgracht, 4 v. Soernas n. Amsterdam. Midas, 3 v. Genua n. Cartagena. Nero, 3 te Aarhus n. Amsterdam. Pavo, 3 v. Stockholm n. Norrkoping. Ponza, 3 v. Rotterdam te Hernosand. Tilly, pas. 3 Brunsbüttel n. Huil. SLEEPVAARï Maas, 3 te Den Helder verw. met „Hink". Noordholland, 3 510 m. z.w. L'end n. Montreal. Thames, 3 60 m. w.n.w. Malta n. Daz-eil. Perz. G. Witte Zee, 3 dw. eil. Bengkalis n. Port Moresby

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 3