Dreigende scheuring in San Marino's volksfront s s Demonstranten in Warschau hardhandig uiteengejaagd Uitspraak in het proces-Djilas vandaag reeds verwacht ^"Hoe is het ontstaan Van dag tot dag e Publiek trok partij voor studenten die persvrijheid eisen Socialisten eisendat rode coalitie de regering neerlegt AAMBEIEN l 3 r K. Krachtige opleving van het verbruik verwacht in West-Duitsland Rust in Little Rock; Washington wacht af De vijf ling van Toulon VOL KLEUREN! Besloten zitting ondanks protest van verdachte Staat van beleg afgekondigd in Buenos Aires Waarnemers vermoeden een samenzwering van Perón Gommunistenrel in Parijs de ^Praatótoel V 6 „Europese wijzen" stellen een algemene conferentie in Parijs voor OP TIL 71JN ZATERDAG 5 OKTOBER 1957 Ofschoon de grote meerderheid der mensen weinig of geen behoefte gevoelt aan meer dan één maan, heeft de geofy sische wetenschap uitdrukkelijk vastge steld dat het uitermate nuttig zou wezen, een kunstmaan ten hemel te doen varen; daarop is een edele, sportieve wedijver ontstaan tussen de wetenschappelijke technici der verschillende landen wat betekent: van Amerika en Rusland om het geofysische jaar een historisch hoogte punt te geven in de vorm van een kunst matige aardsatelliet, die een baan zou be schrijven om de aarde op een hoogte van bij de duizend kilometer. De wedstrijd is gewonnen door de Rus sen. Laten we het maar kalm en waardig toegeven. De vaardigheid van de Sovjet- Unie in het maken van satellieten heeft die van de Amerikanen overtroffen, of schoon zij in dit opzicht allebei hun man netje staan. Vadertje Rusland is dus het eerste „mannetje van de kunstmaan" ge worden en het is voor de Sovjet-Russische wetenschap en techniek een reden om zeer trots te zijn. In ernst, het is een schitte rende prestatie, die intussen ook reeds de bewondering en de complimenten van Amerikanen heeft gekregen. De geleerden hebben ongeacht hun nationaliteit een band die hen allen bindt, waar ook ter wereld zij hun werkterrein hebben, en zij zijn breed genoeg van opvatting om alle chauvinisme opzij te zetten bij hun respect voor een inderdaad voortreffelijke wetenschappelijke bijdrage zoals deze. De universele wetenschap van het uni versum zal door deze nieuwe stap naar het onbekende gebied der sterrenruimte ten zeerste gediend zijn. Als u uw radio op 15 meter afstelt, hoort u het lied van de maan misschien ook doch we zullen het aan de deskundigen moeten overlaten daaruit bepaalde wetenschappelijke con clusies te trekken. Het is te hopen, dat de politici en mili tairen zich niet al te zeer met deze nieuwe ster aan de hemel gaan bemoeien. De Rus sische staatslieden zullen zich moeten over winnen wat betreft het voor zichzelf hou den der inlichtingen, die de kunstmaan uit het hemelgewelf naar de aarde zendt de Amerikaanse politici moeten niet ko men met laatdunkende commentaren over een „Russische propagandastunt" of „een poging om de openbare mening op hun handen te krijgen". Het zal voor de staats lieden moeilijker zijn dan voor de geleer den, om ruiterlijk de waarde van deze prestatie te erkennen. Doch laten ze dit maal eens hun beste zijde tonen Het is waar: als de Amerikanen erin ge slaagd zouden zijn, de eerste kunstmaan te lanceren, zou men van Russische zijde waarschijnlijk ook moeitevolle pogingen hebben vernomen om de betekenis ervan te verkleinen. Misschien ook niet. Wellicht zou men zich in Moskou laatdunkend heb ben uitgelaten over dat onooglijke Ameri kaanse balletje aan de oneindige hemel en wie weet of het Kremlin niet een com muniqué zou hebben uitgegeven, waarin als resultaat van navorsingen en opgra- gravingen als onomstotelijk feit werd ont huld, dat de Russen indertijd de echte maan hebben gelanceerd. Maar dat doet er allemaal niet toe. We hebben nu twee manen en zij zijn allebei van iedereen. De hele wereld kan er naar kijken en ervan profiteren. De Russische kunstmaan is, nu zij daarboven zweeft, geen Russische maan meer. Zij heeft zich ontworsteld aan de greep van het Kremlin en heeft de opperste vrij heid verkregen. Want laat Kroesjtsjev haar maar eens binnenhalen. Tegenover de symptomen, die een kalme re ontwikkeling van de conjunctuur later, blijken zoals bijvoorbeeld de minder sterke expansie op het gebied der investe ringen en de rustiger prijsontwikkeling staan volgens de Deutsche Bundesbank ook factoren die een verdere ontspanning van de conjunctuurssituatie tegenwerken. Zo neemt het inkomen der bevolking nog steeds in sterke mate toe en zijn er vele aanwijzingen, die de slotsom rechtvaardi gen, dat het verbruik in de herfstmaanden krachtig zal toenemen. Ook ten aanzien van de investeringen is een opleving te ver wachten, onder andere doordat de bouw activiteit in het najaar gewoonlijk haar hoogtepunt bereikt. Hierbij komt, dat in de komende maanden de opzeggingsdata val len van een aantal belangrijke collectieve arbeidsovereenkomsten. Tenslotte is in de nabije toekomst ook vanuit de prijzensec- tor een nieuwe belasting van het economi sche leven te verwachten. Bijzondere aan dacht verdient in dit verband de verhoging van de kolenpriizen en de uitwerking, die deze verhoging zal hebben. Mochten zich uit deze gebeurtenissen weer bedenkelijke spanningen ontwikke len, in het bijzonder op het gebied der lo nen en prijzen, die het interne economische evenwicht in gevaar zouden kunnen bren gen, dan zal de Bundesbank niet aarzelen alle haar ten dienste staande kredietpolitie- ke middelen te gebruiken om dergelijke ontwikkelingen een halt toe te roepen. De Bundesbank vestigt in haar maan delijks conjunctuuroverzicht de aandacht op de zeer grote betalingsbalansoverschot ten, die de liquid'teit dei banken weer sterk hebben doen stijgen. Het toestromen van deviezen had tot resultaat, dat de banken in de eerste 23 dagen van septem ber bijna 1,3 miljard d.m. van de Bun desbank ontvingen tegenover afgegeven de viezen. WARSCHAU (UP) In Warschau was het vanochtend rustig, nadat gisteravond meer dan tweehonderd personen by onge regeldheden door de arbeidersmilitie zijn gearresteerd. Militie-eenheden (niet te verwarren met de arbeidersmilitie) pa trouilleren echter nog met radiowagens in de straten van de Poolse hoofdstad. De ongeregeldheden begonnen donderdag avond met een studentendemonstratie te gen de opheffing van het blad „Po Pros toe" en werden vrijdagavond voortgezet. Het Poolse nieuwsagentschap PAP meldde dat de arbeiders van „verschei dene ondernemingen" resoluties hadden aangenomen „waarin met diepe veront waardiging" werd kennis genomen van de incidenten. Regeringswoordvoerders noemden de demonstraties „betreurens waardig". Zij zouden door „onverantwoor delijke elementen" zijn opgezet. De arbeidersmilitie trad bijzonder hard handig op. Een vijftienjarige jongen werd duchtig afgerost en in enkele gevallen werden personen uit trams gehaald en ge slagen. Duizenden Polen leverden gisteravond slag tegen de politie en militie in onge regeldheden die het gevolg waren van de sluiting van het anti-stalinistisch stu dentenblad. De politie, die stalen helmen droeg, nam haar toevlucht tot traangas, toen charges met de gummistok onvol doende bleken om de rust in de binnen stad te herstellen. Vele personen, onder wie vrouwen en jonge studenten, werden gewond. Sommigen in de tierende menigte van enige tienduizenden, gingen tot de tegen aanval over met stenen die uit de straten werden gerukt. De uitbarsting kwam toen de politie optrad om een protestbijeen komst van studenten uiteen te jagen die was uitgeschreven voor de polytechnische hoge school. Deze demonstratie was ge richt tegen de behandeling die de politie studenten heeft laten ondergaan die don derdagavond gedemonstreerd hebben te gen de sluiting van het studentenweek blad. De politie legde een kordon om de school, toen zich daarin enige duizenden studenten bevonden. Opnieuw vormde zich een menigte, die oprukte naar het hoofdkwartier van het centrale comité der communistische partij. De politie pro beerde deze opmars te beletten, doch dat lukte haar niet. Er werden beledigingen aan het adres van de regering ge schreeuwd en er werd gefloten en ge jouwd. Leuzen (Reuter) Volgens waarnemers heeft Warschau na de oorlog niet een dergelijke aanblik als thans vertoond. Een burger verklaarde: „Wij hebben sedert de Duitse bezetting niet meer zo'n krachtig georga niseerde actie van de politie tegen de bur gerbevolking gezien". De tweede studen tenbetoging zou onder de leuze „Wy wen sen persvrijheid" worden gehouden. Uit de menigte, voor het merendeel studenten, klonken kreten als „fascisten" en „zwij nen". De woedende betogers riepen: „Laat de studenten vrij", „Po Prostoe, Gestapo", „Weg met Gomoelka". Volgens een journalist, die in het ge bouw van de polytechnische school was doorgedrongen, werden de studenten toe gesproken door een afgevaardigde van het parlement, Bukhowski. Om 21.15 werd het tramverkeer in het centrum van de stad gestaakt, maar te 22.45 uur begonnen weer trams en bussen te rijden. Kleine groepjes militie waren op strategische punten opgesteld, doch zij traden niet meer handelend op. Volgens ooggetuigen trad de arbeidersmilitie veel ruwer op dan de militairen. (AFP) De instellingen voor hoger on derwijs in Warschau hebben in een bood schap tot de studenten verklaard, dat de ADVERTENTIE incidenten van donderdag een waarschu wing voor hen betekenden. Zij moeten niet trachten een impulsieve en ondoordachte invloed uit te oefenen op kwesties, die zowel de jeugd als de gehele bevolking aangaan, aldus de boodschap. Verklaring In een communiqué van het secreta riaat van het centrale partij comité wordt verklaard, dat de redactie van het blad Po Prostoe, met inbegrip van de partij leden daarin, reeds „gedurende vele maanden geageerd heeft tegen de verwer- keling van besluiten welke door de top organen van de partij waren genomen". De redactie had een volkomen negatieve houding aangenomen, de politieke en eco nomische werkelijkheid in Polen in een vals daglicht gesteld, het vertrouwen in de werkelijkheid van de socialistische op bouw verloren en met betrekking tot vele onderwerpen burgerlijke opvattingen ge propageerd, aldus het communiqué. Voorts werd gezegd, dat het bureau voor het toezicht op de pers bij de uitgave van vrijwel elk nummer van het blad tussen beide had moeten komen en de publi- katie van de „schadelijkste artikelen" had verboden. Ondanks herhaald overleg tus sen vertegenwoordigers van het centrale partij comité en leden van de redactie, on der wie de partijleden, was er niet alleen geen verbetering ingetreden, maar de toe stand was zelfs slechter geworden. In sommige gevallen was de toon der critiek op de politiek van partij en regering zelfs zeer „agressief en opruiend" geweest. Het secretariaat van het centrale partij- comité heeft een onderzoek gelast naar de mogelijkheid om disciplinaire maatregelen tegen de partijleden in de redactie van het weekblad te nemen. Het heeft voorts het besluit om de verschijning van het blad op te schorten definitief goedgekeurd. LITTLE ROCK (UP) De negen neger leerlingen zijn vrijdag voor het eerst de middelbare school van Little Rock binnen gegaan zonder dat er door blanke leerlin gen gedemonstreerd werd. Blijkbaar heeft de schorsing van ongeveer veertig blanke scholieren die donderdag hebben deelgeno men aan de schoolboycot, de agitatoren aan het denken gebracht. In de schoolkrant is vrijdag bovendien een pleidooi gehouden voor een „nuchtere, vreedzame neutraliteit". „Wat ook onze persoonlijke meningen zijn, we kunnen niet trots zijn op de gebeurtenissen om onze school, die het nodig gemaakt hebben, de federale troepen te gebruiken. Later zullen we misschien betreuren dat de integratie niet vreedzaam tot stand is gekomen, zon der incident en zonder publiciteit", schreef een der leerlingen in dit blad. Een aantal geestelijken en vooraanstaan de particulieren stellen momenteel, voor lopig ieder nog op eigen initiatief, pogingen in het werk om de partijen tot elkaar te brengen. Gouverneur Faubus heeft de plannen der geestelijken reeds geprezen Hij stemde ook in met hun besluit op 12 oktober in de gehele stad een gebedsdag voor de vrede te houden. Washington neemt op het ogenblik in hoofdzaak een afwachtende houding aan. Men wil de verhitte gemoederen in Little Rock tijd geven om af te koelen. TOULON (Reuter) De levenskansen van de twee overgebleven kinderen van de woensdag in Toulon geboren vijfling zijn volgens de dokters gering. Als ze blij ven leven, kan het nog vele weken duren voordat de beide babies buiten gevaar zijn. De drie gestorven kinderen waren de grootsten van de vijf. Met o.a. deze week: Zullen er ook blauwe rozen komen? We slapen in het bed van Faroek oke Horman beschrijft een fantas tisch avontuur in haar artikelenserie „Ik deed de was aan de evenaar"). Libelle, Nassauplein 7, Haarlem SREMSKAMITROVICA (Reuter) Na negeneneenhalf uur is het proces tegen de voormalige Joegoslavische vice-president Milovan Djilas gisteren tot heden verdaagd. De rechter zal in de loop van de middag vonnis wijzen. De geheime zitting eindigde met een pleidooi van de verdediger, dat tweeëneenhalf uur geduurd heeft. Naar verluidt heeft Djilas niet het woord ge voerd, maar alleen vragen van technische aard beantwoord. Hij werd na afloop van de zitting in een gesloten gevangenisauto naar de gevangenis teruggevoerd. (AFP) Een woordvoerder van het Joegoslavische ministerie van Buitenland se Zaken deelde later mee, dat het proces een normaal verloop heeft. De verdachte antwoordt op alle vragen die hem door de rechter en openbare aanklager worden ge steld, zo zei hij. Geen letter (Reuter) Toen de rechter gisteren, op verzoek van de openbare aanklager, op dracht gaf de deuren te sluiten, stond Djilas op en verklaarde: „Als dit een geheim proces gaat worden, weiger ik vragen van de rechter of de aanklager te beantwoorden." Hij zei, dat hij geen letter van zijn boek terugnam. Djilas' advocaat, Kovacevitj protesteerde en zei dat een geheim proces de goede naam van Joego slavië zou schaden. Een geheim proces is hetzelfde als boeken verbranden, zo zei hij. De verdediger betoogde, dat Djilas' boek volgens de openbare aanklager door de arbeidende klasse veroordeeld zou worden, maar hoe zou die klasse dat kunnen doen als zij de inhoud van het boek (dat in Joegoslavië niet gepubliceerd mag worden) niet kent. Djilas zelf zei, dat dit het derde proces is, waarbij de openbare aanklager, nadat de aanklacht in het openbaar is voorgelezen, een geheime zitting eist, zodat de verdachte zich niet in het openbaar kan verdedigen. Tijdens een korte onderbreking van de zitting mocht Djilas met zijn vrouw en broer praten. (UP) De officier van justitie had in zijn openbaar requisitoir verklaard dat hij Djilas zou willen vragen of hij geen grein tje objectiviteit en verantwoordelijkheids gevoel had voor de offers, en de historische winsten van de revolutie, in ieder geval SAN MARINO (UP) Er is een scheu ring gekomen in de door de communisten geleide regering van San Marino, toen vrijdagavond zeven van haar socialistische leden bij stemming besloten af te treden, wanneer de communisten zouden blijven weigeren, het regerings-apparaat uit han den te geven. Zy deelden later hun communistische collega's mede, dat de bevoegdheden van de regering onmiddellijk aan de oppositie moesten worden overgedragen. De socialisten, die dit besluit namen, zijn zeven van de elf socialistische partijgeno ten, die samen met 18 communisten de minderheid vormden van de ontbonden „grote algemene raad van de Republiek". Men weet nog niet, wat de reactie van de communisten is op dit ultimatum van de zeven socialisten. Hun actie tegen de communisten zal hun Italiaanse partijgenoten echter erg in ver legenheid brengen. Want slechts een paar uur eerder had het bestuur van de Ita liaanse links-socialistische partij, onder leiding van Pietro Nenni, een motie aan genomen, waarin het standpunt van de communistische regering in San Marino volledig werd gesteund. Italiaanse carabinieri in veldtenue heb- Twee foto's van de politieke verwar ring in San Marino, de oudste en een van de kleinste republieken ter wereld. Links leden van de rode arbeiders militie op wacht bij de fabriek in aan bouw, waarin de tegenregering zich verschuilt. Rechts een man die de wit blauwe vlag van San Marino bevestigt aan een schoorsteen van dit wonder lijke hoofdkwartier. ben zich vannacht met zes pantserwagens op de hoofdweg naar San Marino opge steld, gereed om op het eerste bevel de kleine republiek binnen te rukken. Men schijnt te vrezen dat de communisten nu zij zich door hun socialistische makkers verraden voelen, wellicht een gewapend conflict met de anti's zullen forceren. Geen boter bij de vis Overigens is vrijdag sinds een week voor het eerst weer een vrachtauto met vis in de republiek binnengesmokkeld. De boter en het zout waren echter des mor gens overal uitverkocht, zodat vele gezin nen wellicht geen erg smakelijke vismaal- tijd genoten hebben. in zijn eigen land. Djilas zei geen woord. „Zijn de nieuwen banden tussen de volken van Joegoslavië, deze nieuwe staat, deze nieuwe fabrieken en deze nieuwe maat schappelijke instellingen, niet anders dan de vrucht van communistische illusies an decepties, en is het gezag van de staat niet anders dan een werktuig in de handen van een „nieuwe klasse" die moeten dienen om politieke macht en uitbuiting te verwerke lijken?" zo vroeg de officier. Djilas ant woordde niet. Het was doodstil in de zaal toen de offi cier het volgende uit „De nieuwe klasse" voorlas: „Het gebruik en de beschikking over eigendom zijn het privilege van de partij en zijn leidende figuren. Als de in dustrialisatie een feit geworden is, kan de nieuwe klasse niet anders doen dan zijn brute macht verstevigen en het volk plun deren. De dictatuur van het proletariaat is niet gevestigd. De nieuwe klasse, die tijdens de revolutie ontstaan is, is geworden tot een juk waaronder alle leden van de samenleving bloeden "n zweten". Dergelijke verklaringen zijn van de meest reactionaire opposanten zelfs nog nooit ge hoord, en de meest vulgaire critici van de socialistische staat in het nieuwe Joego slavië hebben zich evenmin zo durven uit laten," aldus de officier, die wel toegaf dat er bij het bouwen van een nieuwe staat en een nieuw economisch en sociaal stelsel „zekere verschijnselen van bureaucratie voorkomen, en nog voorkomen", maar hij zei dat de produktieve krachten en het zelfbestuur daar een eind einde aan. zouden maken. Hij verklaarde verder dat het boek in het buitenland is gepubliceerd „om als een propagandawapen tegen de staat en de sociale organisatie in Joegoslavië en de belangen ervan in het buitenland, te wor den gebruikt. „Dit is de derde keer dat Djilas terecht staat wegens het plegen van vijandige propaganda", zo merkte hij op. BUENOS AIRES (Reuter) In Argen tinië is in de hoofdstad en de provincie Buenos Aires de staat van beleg afgekon digd voor dertig dagen. In het land heerst onrust over de kosten van levensonder houd, allerwegen wordt gestaakt. (AFP) De onderminister van Binnen landse Zaken heeft de pers meegedeeld, dat deze maatregel is genomer, om de re gering in staat te stellen haar plannen uit te voeren met het oog op de algemene verkiezingen in februari 1958. In kringen, die nauwe betrekkingen met de regering onderhouden, is vernomen, dat er geen scheuring in het kabinet is ont staan. Wel hebben vier ministers zich ver zet tegen het voornemen in het gehele land de staat van beleg af te kondigen. Met het oog op het verzet van deze vier ministers heeft het kabinet besloten de staat van beleg te beperken tot de stad en de pro vincie Buenos Aires. De Argentijnse politie zou driehonderd agitatoren hebben gearresteerd. Waarnemers toonden zich verrast over de afkondiging van de staat van beleg. Een zo vergaande maatregel tot beëindiging van de sociale onrust hadden zij niet verwacht. Men bracht verder deze maatregel in ver band met berichten over ontdekking van een tegen de Argentijnse regering gerichte samenzwering van aanhangers van oud president Perón in Chili. (UP) Tengevolge van sabotage het doorsnijden van lijnen zijn in Buenos Aires en omgeving 2.800 telefoontoestellen uitgevallen. Ook in Rosario, de tweede stad van Argentinië, werd sabotage aan de telefoon-installaties gepleegd. Van het P.T.T.-personeel is 27.000 man reeds ge ruime tijd in staking. De voorlopige regering heeft woensdag een regeringsprogram van zeven punten bekend gemaakt, dat bedoeld is de groeien de eisen van de arbeiders om hogere lonen of een bevriezing der prijzen te bevredigen. BUIT met foto PARIJS (Reuter) Ruim twintig po litiemannen hebben in een voorstad van Parijs, de nacht in een doodlopende straat moeten doorbrengen, doordat zij door communistische demonstranten, werden belegerd. De agenten hadden opdracht gekregen, een woning te ontruimen, die door het communistisch gemeentebestuur van deze voorstad aan een ander gezin was toege wezen dan door de departementale over heid was bepaald. Toen de politie donder dagavond deze opdracht uitvoerde, barri cadeerden betogers de uitgang van de doodlopende straat. Tegen het aanbreken van de dag kregen de belegerde agenten van buitenaf hulp, waardoor er een einde kwam aan de blokkade. Mééleven In diepste wezen ben ik een bijhoudertje en een meerennertje. Ik bedoel dat ik de wereld, waarin ik leef, graag wil begrijpen en omvatten. Dat ik al haar aspecten, fasen, ontwikkelingen wil kennen. Dat ik de voor mij op armlengte bereikbare din- gen-die-de-moeite-waard-zijn wil bezich tigen en beluisteren en dat ik er soms, wanneer dit mogelijk is en wanneer zij buiten handbereik liggen, voor in een trein, boot of vliegmasjien wil stappen, om er heen te reizen. Gulzig levertje en lezertje, ik. Altijd ge weest. En het wil maar niet afslappen nog. Lezen en leven, kijken en trachten te be grijpen: wat er in het Midden-Oosten ge beurt en hoe de bloemen in het park bij mij in de buurt erbij staan, een première in de Schouwburg en wat de Tweede Ka mer te zeggen heeft over het huwelijks recht, de proeven met atoombommen, Wim Kan, de situatie in Little Rock, de ver jaardag van tante, de lezing van de man die er alles van weet, kopje koffie, ver gadering, Toon Hermans, de onafhanke lijkheid van Malakka, zeven-en-twintig nieuwe boeken, de kranten, de Euromarkt, wat wil Ibn Saoed? en dan in mijn vrije tijd nog stukjes schrijven voor een brood- je-halfom en de heer Hofstra. Ik loop al ruim een-en-twintig jaar met een plan rond tot inperking en speciali sering. Gewoon: driekwart afschrijven. De wereldpolitiek helemaal uit handen geven en overlaten aan de jongens die zich ver beelden haar te leiden, drie films, drie toneelstukken, drie boeken per jaar en die dan heel nauwkeurig uitkiezen, evenals drie tentoonstellingen. De hele Euromarkt met de atoomproeven en de gemeenteraad gewoon links laten liggen. De bloemen in het park behouden, maar de lezingen, de vergaderingen en Ontwakend Afrika ne géren. En duidelijk en hardop tegen mezelf zeg gen: „Zo'n heel mensenleven beslaat maar één miljardste van een miljardste seconde van de eeuwigheid; dat ene kleine milli- milli- mïlli-metertje kun je nog niet eens bijhouden en omvatten: maar wat is het nut ervan, het te proberen? Het gaat toch allemaal dóór en het meeste van wat nu adembenemend interessant is, ligt, wéér een miljardste van een miljardste seconde later, toch op de grijsgrauwe vuilnishoop der vergetelheid. Ga nu maar allemaal kopjes koffie drinken en bemoei je er ver der niet mee. Dacht je heus. dat je er bij nodig bent?" Ik zeg het zo dikwijls tegen mij maar ik luister niet naar mij. Als u wist wat ik morgen allemaal moet doen Elias ADVERTENTIE 'i SCHROMPELEN WEG Pijn en jeuk verdwijnen bloeden houdt op 'M 35 De wetenschap heeft thans een nieuwe helende substantie ontdekt met de verbazingwekkende eigenschap de aambeien eenvoudig te doen wegdro- gen - pijn verdwijnt, bloeden houdt op. Zelfs in de meest hardnekkige ge vallen schrompelen de aambeien ineen, zó afdoend dat ze thans geen probleem meer zijn. Het geheim zit in het weefsel vernieuwende Bio-Dyne. Deze stof wordt thans toegepast in de nieuwe SPERTI-zalf, zacht en des infecterend. Voor veilige, recht streekse behandeling van aambeien, zonder verdovende middelen, een tube Vi OUUUOl YGIUUVOI1UG C5C11 UUOG TM SPERTI a f. 3.30 jj ft:ta&ïs* PARIJS (UP) In Farijs is vrijdag een conferentie begonnen, waarop prominente politici uit West-Europa, van Ierland tot Oostenrijk, zich gedurende drie dagen zul len beraden over de vraag, wat er na de totstandkoming van de Europese Econo mische gemeenschap en Euratoom gedaan moet worden voor de verdere eenmaking van Europa. Volgens ingelichte bronnen is men er op uit de verschillende instellingen die sinds de oorlog langs verschillende we gen naar de eenmaking der oude wereld streven, nieuw leven in te blazen en in een nieuwe vorm te gieten. Als onderwerpen van bespreking wor den genoemd: hoe een brug te slaan tus sen de zes Furomarktlanden (Frankrijk, West-Duitsland, Italië en Benelux) en de andere landen van Europa, bijvoorbeeld door middel van een vrijhandelsgebied zo als dat wordt voorgestaan door Groot- Brittannië; het zoeken naar een onder federaal-Europees gezag te stellen gebied, waar de regering van een federaal Europa gevestigd zou kunnen worden. Er is een stemmig besloten in de toekomst samen te komen met vertegenwoordigers van de andere „Europese" organisaties, de OEES, EGKS, WEU, Raad van Europa, Euro markt en Euratoom. Deze conferentie zou in Parijs gehouden worden nadat de par lementen van alle zes naties van „Klein Europa" gereed zijn gekomen met de ratifi catie van de Euromarkt- en Euratoom- verdragen, die omstreeks eind november wordt verwacht. Nederland is op de conferentie ver tegenwoordigd door oud-minister J. W. Beyen. Is de til in de uitdrukking „Op til zijn" dezelfde als een duiventil? vraagt mij een lezer. Neen, het zijn twee heel verschillende woorden. In Friese boer derijen is til nog de naam van de zolder boven het hooi en oorspronkelijk bete kende het woord: bruggetje. In de zegswijze op til zijn voor: op handen zijn, weldra zullen gebeuren, is het woord til verwant met het werk woord tillen. Vroeger zei men: in til zijn voor: in de weer zijn. Wie vroeg in til was, was vroeg 'uit de veren, matineus. Uit de betekenis aan de gang zijn vloeit die van: op handen zijn, vrij gemakkelijk voort. Een parallel vindt men in: ge beuren, dat immers een samenstelling is ^van beuren: opheffen.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5