FILATELIE Voortreffelijk filmwerk „Nice Time' in K WAT TA N.Ph.O. gaf een concert voor scholieren Klimaat in Indonesië dank zij „nationaal overleg" verbeterd „St. James' Theatre" moet toch verdwijnen JÊÊÊÊtÊ Filmmuseum begint nieuw seizoen 20 ct. 51 is weer Hoofdstad-Operette „Een Walsdroom' .5 Verschillen tussen Hatta en Sukarno beletten de oplossing van het nationale vraagstuk JiUm'Souo"ds 'geniep*1 DRAISMA LEVERTRAAN Twee Britse deserteurs in Amsterdam gepakt Voor goodo on duurzame vloeren vloeren HAARLEM EDELHOUT Koopman knoeide met exportvergunning Hongaarse vluchtelingen terug naar Oostenrijk Kamerlid promoveerde Prins Charles heeft griep Examens Virtuose prestaties van Thomas Magyar Koersfluctuaties op de Amsterdamse Beurs van 30 september tot en met 4 oktober Nieuws van het N.Ph.O. ZATERDAG 5 OKTOBER 1957 (Van onze correspondent in Djakarta) Wie gedacht mocht hebben, dat met het succesvol verloop van het „nationaal overleg meteen een einde zou zijn gekomen aan alle narigheden in Indonesië, vindt in de van nuchterheid getuigende verklaring van de premier in het parle ment geen steun: „De regering is niet van mening dat met de goede afloop van het nationaal overleg alles weer in het reine is gebracht", aldus de premier. Over de gezamenlijke verklaring van president Sukarno en ex-vice-president Hatta zei ir. Djanda, dat voor een modus vivendi in de samenwerking tdssen de twee nationale leiders een lange tijd, alsmede geduld, begrip en een koel hoofd nodig zijn. Daarmede bevestigde h« de indruk dat die gezamenlijke verklaring niet meer dan een uitgangspunt is, van waaruit de her nieuwde samenwerking moet worden ge concretiseerd. Eerder had oud-minister Ruslan Abdul- gani, die, na enige tijd op de achtergrond te hebben gestaan ten gevolge van de deviezensmokkel-affaire, als vice-voorzit- ter van de door de president ontworpen nationale raad nu weer een belangrijke positie inneemt, gezegd de wens te hebben gekoesterd, dat er meer bereikt zou wor den. Hij had iets meer concreets gewild. Doch - zo zei hij men moet aan beide nationale figuren de tijd geven hun onder linge verhouding te ontwikkelen in over eenstemming met hun aanleg en hun per soonlijke eigenschappen. Uit dit alles blijkt wel dat het feit, dat de gezamenlijke verklaring tot stand kon komen, belangrijker is dan haar inhoud. Al is haar kern, dat Sukarno en Hatta zich verhinden tot een absolute en ge zamenlijke verdediging van de vrijheids proclamatie van 17 augustus 1945, veel betekenend in het licht van de verwijde ring, die er tussen beide leiders in de laatste jaren is gekomen. Het Medanse P.N.I.-blad „Patriot" be twijfelt overigens of de tegenstellingen in standpunt tussen Sukarno en Hatta wel te overbruggen zijn. In hoeverre akkoord? In hoeverre de beide Indonesische leiders elkander zijn tegemoet gekomen tijdens de besprekingen in klein comité gedurende het nationaal overleg, is niet bekend. Hatta immers was gekant tegen het concept van Sukarno, waarmee deze de „geleide demo cratie" als het voor Indonesië meest ge schikte politieke systeem wilde verwezen lijken. Hatta wenste verder ontbinding van de nationale raad, alsmede van het kabinet- Djanda, door de president „als burger" gevormd. Hij wenste verder een presiden tieel kabinet, waardoor de president voor zijn activiteiten in het regeringsvlak ook de verantwoordelijkheid zal dragen. Dit alles zou neerkomen op een radicale ommezwaai in het huidige beleid. Doch zomin als te verwachten is, dat de presi dent al deze zijn geesteskinderen zonder meer om hals zou brengen, zo min is het redelijk om te veronderstellen, dat Hatta heeft afgezien van al Zijn voorwaarden, waarvan zijn terugkeer in het staatkundig leven afhankelijk is. Ergens moet, gezien de gezamenlijke verklaring, in het beraad in kleine kring, een ontmoetingspunt zijn gevonden. Anders zou deze verklaring zonder wezenlijke be tekenis zijn. En dat zij onder een waarde loos stuk hun handtekening zouden heb ben gezet, valt noch van Sukarno, noch van Hatta te verwachten. Succes voor Djuanda Het bij elkaar brengen van Sukarno en Hatta blijkt een persoonlijk succes te zijn van premier ir. Djuanda. Deze nam daartoe het initiatief, toen uit de redevoeringen der gedelegeerden bleek, dat herstel der samenwerking in enigerlei vorm een ab solute voorwaarde was voor een gunstig ADVERTENTIE KONINKLIJKE MAATSCHAPPIJ DRAISMAVAN VALKENBURG LEEUWARDEN Twee jeugdige Britse deserteurs van het bezettingsleger in Duitsland, zijn deze week in Amsterdam gepakt. Dinsdag avond ontdekte een agent van politie in de hal van het Centraal Station het twee tal dat zonder paspoort bleek te zijn. Bij ondervraging kwam aan het licht, dat ze ook geen middelen van bestaan hadden. Vervolgens bleek bovendien, dat voor een van de beide Britten, de 20-jarige Upton Keith uit Banbury, een verzoek tot op sporing en aanhouding aan de Neder landse politie was gezonden, maar de an der, die zich „Terry Fox" noemde en in Londen zei te zijn geboren, bleef een mysterie. Het sterke' vermoeden dat ook hij een deserteur was, werd juist bevonden door captain Thornell van de Britse mili taire politie in Hoek van Holland. De man bleek Alec Passam te heten en komt uit Burton-on-Trent. Op 3 juli was Passam voor de eerste maal gedeserteerd en enkele weken later in Engeland gearresteerd Zondag werd hij onder militaire bewaking per boot naar Hoek van Holland gebracht en daar merkwaardig genoeg alleen in de trein naar Duitsland gezet, waar hij zich weer in zijn legerplaats moest melden. Nog voor de trein Duitsland had bereikt, stapte hij er weer uit. Zijn vrijheid heeft twee dagen geduurd. Captain Fornell heeft de beide deserteurs meegenomen naar Hoek van Holland. verloop van het nationaal overleg. In aan wezigheid van de drie vice-premiers (mr. Hardi, Idham Chalid en dr. Leimena) en de chefstaf van het leger, generaal-majoor Nasution, heeft hij met de president en de ex-vice-president gezocht naar een basis voor het herstel der twee-eenheid. Was het feit, dat hij de twee leiders tezamen kon brengen op zich reeds een belangrijke keer ten goede, de gezamenlijke verklaring van Sukarno en Hatta - wat haar innerlijke waarde ook moge zijn - maakte Djuanda's stap tot een groot succes. Het nationaal overleg heeft zich tijdens zijn besprekingen uitvoerig bezig gehouden met de wrijvings punten tussen de centrale regering en de gebiedsdelen, die bestaan op het gebied der autonomie, economie, financiën en op bouw. De verschillende standpunten en wensen zijn neergelegd in een aantal be sluiten van diverse commissies en een resolutie van de plenaire zitting. Zij zul len de regering dienen als richtlijnen bij haar verder beleid. De desintegratie in de strijdkrachten - het conflict tussen de centrale regering en een aantal territoriale commandanten - heeft een aparte behandeling gekregen. De kwestie is in zuiver militaire kring be sproken en de oplossing is tenslotte over gedragen aan een commissie van zeven. Concrete dingen zijn er dus niet uit het nationaal overleg voortgekomen, hetgeen trouwens ook niet de bedoeling was van deze merkwaardige conferentie tussen regeringsgedelegeerden en vertegenwoor digers uit de gebieden militaire en civiele ambtenaren, dus allen staatsdienaren. Alles zal afhangen van de mate, waarin, en de snelheid waarmee, aan de ene zijde de wensen worden verwezenlijkt en aan de andere zijde de weg terug naar nor male verhoudingen zal worden bewandeld. Want de regering heeft geëist dat de ge biedsdelen terug zullen gaan naar de grondwet en de rechtsregelingen, door het opgeven van het eigen beleid op bestuur lijk en economisch gebied. De toekomst zal leren of het nationaal overleg deze gebiedsdelen het vertrouwen in de wil en het vermogen van de regering in Djakarta om hun wensen in belangrijke mate te vervullen, heeft gegeven. ADVERTENTIE Tegen een 50-jarige koopman uit Am sterdam, verdacht van het indienen van een onjuiste verklaring ter verkrijging van een uitvoercertificaat, heeft de procureur- generaal bij het gerechtshof te Amsterdam bevestiging geëist van het vonnis van de economische politierechter (f 1000,boete, waarvan f 700,voorwaardelijk en een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden). Deze koopman was in beroep gegaan omdat hij bezwaar maakte tegen de voor waardelijke gevangenisstraf. Hij had des tijds bemiddeling verleend bij de verkoop van een partij buizen voor oliepijpleidin gen, die toentertijd nog tot de strategische goederen werden gerekend, aan een land achter het ijzeren gordijn. Deze transactie was krachtens overheidsbesluiten niet toe gestaan. Daarom had de koopman gepoogd van de Nederlandse Bank een exportver gunning voor Finland te verkrijgen, het geen hem was gelukt op grond van zijn verklaring dat de buizen voor dat land bestemd waren. Hij had voor deze transactie een com missieloon van ruim f 4000,ontvangen. De verdachte erkende dat hij fraude had gepleegd. De procureur-generaal betoogde dat de koopman opzettelijk had gezwendeld en dat daardoor nationale belangen in gevaar waren gebracht. De raadsman, mr. G. Constandse, betoog de dat de verdachte weliswaar gefrau deerd had, maar niet gezondigd tegen het Deviezenbesluit 1945. Pleiter vroeg een geldboete maar geen voorwaardelijke ge vangenisstraf op te leggen. Op 18 oktober zal het hof arrest wijzen. Tweehonderdachtentachtig Hongaarse vluchtelingen, die niet konden wennen aan het klimaat in de Dominicaanse republiek waar zij na. de november-opstand van het vorig jaar een toevlucht hadden gevonden, zijn weer teruggekeerd naar het Oosten rijkse vluchtelingenkamp Kapfelberg bij Wenen. Vrijdag werden zij in Vlissingen gedebarkeerd door het Italiaanse passa giersschip „Irpinia". Per extra-trein wer den zij afgevoerd naar Oostenrijk. Aan de Landbouwhogeschool te Wage- ningen is gepromoveerd tot doctor in de landbouwkunde ir. C. J. van Meel, lid van de Tweede Kamer voor de K.V.P. Het proefschrift met stellingen was getiteld: „Enkele aspecten van de Franse land bouw". Er was zeer grote belangstelling voor deze promotie, in het bijzonder uit kringen van R.K. landbouworganisaties. LONDEN (UP) In Buckingham Palace is vrijdagavond bekend gemaakt dat de kleine prins Charles griep heeft. De ziekte heeft een normaal verloop. De achtjarige prins ligt met vier schoolmakkers op de ziekenzaal van de kostschool in Cheam. BERN (UP) Het aantal griepgevallen in Zwitserland is in de laatste week van september verdubbeld. In de week van 2228 september werden 5931 gevallen van griep geregistreerd, de week daarvoor wa ren er 2359 gevallen. Alle herhalings oefeningen zijn afgelast. (UP) In Denemarken, in het bijzonder in Noord-Jutland, woedt de Aziatische griep-epidemie thans op volle kracht. Overal in het land zijn scholen gesloten omdat of de leraren of van 4060 percent der leerlingen ziek zijn. (UP) In New York zijn 150.000 van de 940.000 scholieren ziek. Drieduizend onder wijzers, ongeveer acht percent van het totale aantal leerkrachten, ligt eveneens met griep in bed. Het bloeiende leven van Piccadilly Circus. Het beroemde Londense „St. James' Theatre", voor behoud waarvan vele be kende Engelse toneelspelers en -speelsters onder anderen Sir Laurence Olivier en zijn echtgenote Vivien Leigh hebben gestreden, moet toch verdwijnen om ruim te te maken voor nieuwbouw. Er is in Engeland dit jaar veel te doen geweest om het behoud van dit theater, een der oudste van Engeland. De zaak was zelfs in het Hogerhuis aan de orde. De voorstanders hebben niet de vijfhon derdduizend pond sterling (ruim vijf mil joen gulden) op kunnen brengen, waarvoor de nieuwe eigenaren van het gebouw van hun plan tot afbraak hadden willen afzien. ■OOOOOOOOOf FRANKRIJK. Het 1000-jarig bestaan van de stad Lyon zal o.m. worden ge vierd met een postzegel van 20 jr. (bruinviolet en geelbruin), die op 7 ok tober het licht zal zien. Een van de Ro- meinse theaters in het oudste stadsdeel komt erop voor. De zegel is ontworpen door Spitz en gegraveerd door Mazelin. j WEST-BERLIJN. Op 30 september j.l. j is de vierde waarde in de serie „Be- i roemde mannen uit de geschiecenis van Berlijn" in omloop gebracht, waarop het portret van de scheikundige Fritz i Haber (18681934,s afgebeeld. Haber mi nm»"i B UN DE SPD ST was het van 1911 tot 1933 directeur van „Kaiser Wilhelm Institut" in Ber- 8 lijn. Zijn technisch door C. Bosch ver- wezenlijkt procédé der ammoniak-syn- j these uit stikstof en waterstof bezorgde 8 hem in 1918 de Nobelprijs. WEST-DUITSLAND. De Westduitse i I posterijen hebben als propaganda voor j de bescherming van de dieren en plan- ten twee bijzondere frankeerzegels uit- gegeven. De waarden zijn 10 pf. (geel, blauw, rood en donkergroen) en 20 pf. (olijfgeel, blauw, rood, zwart en rood- bruin). Op de eerste zegel ziet men een waterlelie en op de tweede een rood- borstje. De 10 pf. draagt als inschrift „Bescherm de planten" en op de 20 pf. „Bescherm de dieren". De zegels zijn respectievelijk ontworpen door Rudolf Gerhardt en Alfred Goldammer, beiden uit Berlijn. De eerste dag van uitgifte was 4 oktober, Werelddierendag. 8 BELGIë. In het kader van het inter- o nationaal geofysisch jaar zal een Bel- 8 gische zuidpoolexpeditie op 15 novem- 8 ber uit Antwerpen vertrekken onder commando van Gaston de Gerlache. De expeditie zal gedurende het gehele jaar 1958 op het zuidpoolvasteland op 70° 30' Él® tósi WS 8 zuiderbreedte en 23° oosterlengte over- winteren. Ter gelegenheid van dit feit verschijnt 10 oktober een postzegel van 5 fr. met een toeslag van 2.50 fr. De j zegel vertoont sledehonden in rust vóór j de kampeerplaats op het pakijs. 8 8 oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo WOENSDAG LUIDT OOK het Neder lands Filmmuseum zijn nieuwe seizoen in. Dat is niet zomaar een mededeling waaraan men zich kan onttrekken. De wer kelijke filmliefhebber weet beter. Hij spitst zich op de programma's, die regelmatig des woensdags- en donderdagsavonds in het Stedelijk Museum te Amsterdam wor den vertoond. De hoogtepunten uit de ge schiedenis der filmkunst vindt men er evenzeer als de stromingen, die men in die geschiedenis kan onderkennen. Films, merkwaardig om de plaats welke zij in nemen in een ontwikkeling, films, bijzon der om de ontwikkeling welke zij aandui den in de carrière van hun maker. Aan deze aspecten en vele andere wordt in de programma's van het Nederlands Film museum aandacht besteed. Het is daarom niet overdreven te zeggen dat de filmlief hebber er een avond in de week voor vrij houdt. Wil men de film op haar waarde leren schatten dan kan men bij het Film Museum terecht. DEZER DAGEN IS ONS een voorproef je gegund van de vertoningen waarmee woensdag wordt gestart. Er is een docu mentaire bij die men zich zeker niet moet laten ontgaan: het filmpje „Nice Time" van de Zwitsers Claude Goretta en Alain Tanner. Beiden maken deel uit van de groep „Free Cinema", een richting, waarbij men zich ten doel stelt te breken met de traditie van techniek-, voorlichtings- en reisfilms, die in de laatste jaren het begrip documentaire synoniem heeft gemaakt met saaiheid en conformisme. Wat Goretta en Tanner er dan wel onder verstaan de monstreren zij in „Nice Time" en zij doen het overdonderend.De camera neemt ons mee naar het amusementsbedrijf dat flo reert rond het beeld van Eros, midden op Piccadilly Circus, op een willekeurige za terdagavond. De camera observeert. De camera neemt waar, dwaalt rond, doolt door de doolhof van mensen, stelt vast, onthult, legt bloot. Onbarmhartig? Nee, niet onbarmhartig. Want al worden de leeg heid, de triestheid, de onbegrijpelijke zin van de „levens, die hier bloeien" in een haast beangstigende reeks van mensen, mensen, mensen, hun bederf en opper vlakkigheid aan ons getoond, er ligt een mededogen achter al deze feilloze waarne ming, die op de toeschouwer overgaat. Het is zielloos en tegelijk zielig. Het is een raadsel. Het raadsel mens. De uitdrukking van zijn eenzaamheid. De benadering er van, waarvoor een verklaring niet te geven is. Geen minuut raken we uit de ban van deze aanblik, geen ogenblik laat het ons koud. Het is een kunststuk om met het oppervlakkig beeld zo te spelen. Goretta en Tanner brengen daarbij alles in het ge weer. Ze spelen het geluid uit tegen het beeld, laten even het Engelse volkslied klinken als het twaalf uur is de recla me-slagzinnen floepen onverstoorbaar aan en uit doen de schoten opklinken van ADVERTENTIE Spaar Kwatta-soldaatjes voor het Kwatta-soldaatje! cowboy- en oorlogsfilms terwijl ze het publiek buiten de bioscoop observeren dat hunkert om naar binnen te gaan, ze laten een stilte vallen als ze die mensen het beeld binnenvoeren, die al de hele avond om Piccadilly Circus dwalen, wachtend waarop en op wie? Een prachtig werkstuk, deze documentaire, hun eersteling, een „Nicht mehr fliehen" in concreto of, als men de naam wil horen, een versie anno 1957 van Cavalcanti's „Rien que les heu- res". HET TWEEDE FILMPJE van de „Free Cinema"-groep, dat is getiteld „Elke dag behalve Kerstmis" is van minder gehalte. Het handelt over de groenten- en fruit markt van Covent Garden, die in het holst van de nacht wordt opgebouwd en een heel leger van nachtelijke werkers op de been roept. Wanneer de maker van dit filmpje, Lindsay Anderson, de schaar had durven hanteren en de vertoningsduur van 35 tot 20 minuten zou hebben terugge bracht, zeker was het resultaat sterker ge weest. Het camerawerk is bewonderens waardig, de sfeer fraai getroffen, maar de beheersing ontbreekt. Het teveel irriteert, vooral wanneer het wordt verward met perfectie. Dan is het filmpje „Holiday", dat we ook zagen, veel geconcentreerder. Het raakt nu net de wezenlijke elementen van de vakantie in een grote badplaats, ook al is het vergeleken met de karakteristiek die „Nice Time" geeft, eerder een artis tieke reportage. De vrees de mij toegestane ruimte te overschrijden dwingt me het bij deze be sprekingen te laten. Er zal nog gelegenheid komen het Filmmuseum in onze beschou wingen te betrekken. Een hervertoning van „Nibelungen", „Extase", „Jeanne d'Arc" en „Berlin" zijn al aangekondigd. Ook Si mon Kosters „Lentelied" is geprogram meerd. Dat geeft een pikant accent aan het programma. P. W. Franse Delft: Geslaagd voor het propaedeutisch examen electrotechnisch ingenieur: N. Bom, IJmuiden; J. E. L. Buisman, Haar lem; G. R. van Dis, Overveen. Amsterdam: (Gemeente Universiteit): Doctoraalexamen psychologie: H. W. Brui ning, Amsterdam. Amsterdam: (Vrije Universitei). Geslaagd voor het kandidaatsexamen geneeskunde le deel: M. Bakker, Velsen; voor het kan didaatsexamen economie: P. Roozenburg, IJmuiden. De reputatie, die wijlen Fritz Hirsch des tijds met zijn uiterst verzorgde en fan tastisch geladen operettevoorstellingen verwierf, is een kostbaar erfdeel, dat on der directie van Meyer Hamel en met medewerking van een paar topfiguren van het vroegere gezelschap hoog gehou den wordt. Hun „Hoofdstad Operette" heeft dan ook het geheim bewaard van de charme van het Weense zangspel, dat een halve eeuw geleden zijn grote na bloei beleefde en met lenige melodieën de wereld veroverde, doch tijdens deze laat ste opflakkering in haar ontwikkeling ge stuit werd. De wereld wilde meer dyna miek en kreeg deze ook, zij het dan niet zonder verruwing. Waar de klassieke operette echter gegeven wordt „a la Hirsch" dat wil zeggen met esprit en met steeds variërende theatertrucs die doorgewinterde spelers altijd bij de hand hebben, doch vooral ook met het muzi kale raffinement dat de pakkende melo dieën leven en bezieling geeft hand haaft zij glansrijk haar oude verworven rechten. Dit was vrijdagavond ook met de opvoering in de Haarlemse Stadsschouw burg van „Een Walsdroom" van Oscar Straus weer het geval. Wetend dat Otto Aurich de regie van het spel in handen had, kan men zich allicht voorstellen, dat het een ensemble werd vol fijne details en geestige zetten, bovendien met verras sende kleurschakeringen in de kostu mering (ik denk bijvoorbeeld aan de fluitscène van de luitenant Montschi in II) en ook in de frisse decors. Doch wat ons bijzonder opviel, was de charme van deze operettemuziek, dank zij de minutieuze zorg die de dirigent Wil helm Rettich eraan ten koste legde. Wij hoorden voortreffelijke solozang van de dames Lizzi Schöffmann (de dirigente van het damesorkest) en van Rosy Parrish (prinses Helene) en ook van de tenor Jan Handerson (de kroonprins tegen wil en dank). Koor en ensemblenummers klon ken fris en verliepen zeer correct. Doch vooral wat Wilhelm Rettich met zijn klein orkest aan delicaat en fijn genuan ceerd spel wist te bereiken, verdient een extra compliment. Uiteraard verwacht men van een ope rettevertoning, dat naast bevrediging van het romantische sentiment ook de lach spieren voldoende oefening zullen krijgen. Otto Aurich, Walter Fein en niet te ver geten Claire Clairy zorgden voor de no dige dwaasheden om in dit laatste rijke lijk te voorzien. Hedenavond en zondag middag wordt deze charmante „Wals droom" in de Stadsschouwburg herhaald. Jos. de Klerk Het eerste concert voor scholieren door het Noordhollands Philharmonisch Orkest had vrijdag des middags en des avonds in de Haarlemse Concertzaal plaats onder lei ding en met toelichting van Marinus Adam. Het jeugdige publiek werd om te begin nen geconfronteerd met een ongewoon en semble van negen blaasinstrumenten. Dit gaf aanleiding om fluit, hobo, klarinet fagot en hoorn apart te laten horen. De negen instrumentalisten zaten echter te zamen op het podium om een vierdelig werk van Gounod uit te voeren, namelijk een stuk in de vorm van een kleine sym fonie. Het was muziek waarbij geen ver haaltje te vertellen was om haar inhoud te verklaren. Maar dat belette niet, dat na ieder deel hartelijk geapplaudisseerd werd, waaruit bleek dat de melodieën van de componist van de opera „Faust" nog steeds gretige oren vinden en dat zijn doorzichtige ontwikkelingen geen verwar rende indrukken wekten bij- een onervaren publiek. Een bijzondere gebeurtenis - althans zeker op een concert voor de jeugd - was de uitvoering van de virtuoze „Tzigane" voor viool en orkest van Ravel, met Tho mas Magyar als solist. Marinus Adam leid de dit programmanummer in met op de eigenaardigheid van vele composities van de Franse meester te wijzen, dat zij karak teristieke eigenschappen van een of ander volk of ras trachten weer te geven. In het onderhavige geval heeft hij de zigeuner muzikant op het oog gehad, die soms zon- vrijdag 4 oktober 1957 Laagste Hoogste koers koers Alg. Kunstzijde Unie 143 155% Van Berkel's Patent 169 184 Van Gelder Zonen 173 178 Kon. Ned. Hoogovens241 265 Ned. Kabelfabriek 230 252 Philips 235 248 V2 Unilever 332% 357% Wilton-Fijenoord 192 197 Kon. Petroleum f 178,10 f 190,40 Holland-Amerika Lijn 145 155 Kon. Ned. Stoomboot Mij130 134% Ned. Scheepvaart Unie 130% 141 Van Ommeren 200 212 Amsterdam Rubber59 63% H.V.A98 108% Ver. Deli Maatschappijen 65% 70 3%% Staffellening 1947 79% 80% 3% Invest, cert. Nederland88n/u 89% 3% Nederland 1962—64 87% 88 Omzetten (nominaal): Vorige week (def.) Aandelen 7.523.610, Deze week (voorl.) Aandelen 7.843.015,— Laatste tijdvak 144% 169 174 245% 232% 235 333 192% 178,50 147% 132% 133% 207 60 99 80% 8716/u Koersverschil t.o.v. 27 sept. 5 4% 24% 17% 275% 5% ƒ15,20 3% 3 6% 3 5 8% 3% 13/S2 Vu */ie Obligaties Obligaties 12.844.797,— 17.118.331,— der theoretische kennis op treffende wijze op zijn instrument weet te improviseren en dan een levende muziek aan zijn viool ontlokt, waarvan hij zichzelf nauwelijks rekenschap kan geven. Thomas Magyar verklaarde vervolgens de technische eigen aardigheden, die Ravel in zijn „Tzigane" te pas bracht en die in wezen op verfijnde wijze enig idee geven van de technische snufjes waarmee de zigeuner zijn geïm proviseerde muziek opsiert, zoals flageo letten, pizzicato's, dubbelsnarig spel, enzo voorts. Met dat al is het een heksetoer de „Tzigane" van Ravel te vertolken. Thomas Magyar bleek de geweldige moeilijkheden spelenderwijs te kunnen overwinnen. Het jeugdige publiek kwam er diep van onder de indruk en het ontspande zich na afloop met een daverend applaus. Tenslotte ging de briljant georkestreerde ouverture „Carnaval Romain" van Berlioz, waarvan de inleider enige bijzondere ef fecten verklaarde, zoals in de inleiding de solo voor althobo, welke melodie daarna overgenomen wordt door de altviolen ver gezeld van de fluit en klarinet. Met het onweerstaanbare effect van deze klank rijke en opstuwende muziek in de oren konden de jongelui de concertzaal verla ten, een herinnering meenemend die hen verlangend zal doen uitzien naar het vol gend jeugdconcert. Jos. de Klerk Afscheid van Verhey Zaterdag 12 oktober zal in besloten kring door het bestuur en leden van het Noord hollands Philharmonisch Orkest afscheid worden genomen van de voormalige eerste dirigent van het orkest Toon Verhey. Mario Curcio ziek Wegens ziekte van Mario Curcio zal aan het eerste vrijdagavondconcert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest op 11 oktober solistische medewerking wor den verleend door de Amerikaanse pianist Frederick Marvin. Het concert, dat onder leiding zal staan van Henri Arends, bevat voor de pauze werken van Mozart, te we ten Mars, Serenata Notturna en het Piano concert in Es K.V. 271. Na de pauze wor den uitgevoerd de Vijfde Symphonie van Schubert en de Haydn-variaties van Brahms. Solocelliste In de vacature van plaatsvervangend solocellist bij het N.Ph.O., ontstaan door het overlijden van de heer Hart Nibbrig, is benoemd de Haarlemse celliste Hendrika Hoekstra-Hessels. Hendrika Hoekstra-Hes sels kreeg haar opleiding aan het Amster dams Conservatorium, waar zij studeerde bij Max Orobio de Castro. Hierna studeer de zij in Parijs bij Gerard Hekking, terwijl zij zich de laatste jaren solistisch bekwaam de bij Tibor de Machula, de solocellist van het Concertgebouw-Orkest. Hendrika Hoekstra-Hessels treedt regelmatig als so liste op bij uitvoeringen van kamermuziek.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 9