PANDA EN DE MEESTER-BRANDMEESTER Congres over N.V.V.-studie inzake welvaartsverdeling w GRIEP? Mooi en zacht herfstweer Wereldnieuws Toch ió het zo Galaten MAANDAG 7 OKTOBER 1957 Wenkend Perspectief Geen gelijkvormigheidstuchthuis Twee jaar geëist tegen majoor K. Rus brengt Franse vissers naar Rotterdam Lichaam van vermiste student gevonden Kerkelijk Nieuws aW'jW! ill li'i'ivf'iHV'ini'ii;',';! rolt beter, plakt beterbrandt beter Proefvlucht met „vliegend platform" Met bent U er Het vlugst af Rechter beslist: Tijdens ontzeggingsperiode moet verlopen rijbewijs vernieuwd worden J Aan het slot van een dit weekeinde in Utrecht gehouden buitengewoon congres van het Nederlands Verbond van Vakver enigingen, dat gewijd was aan de door het wetenschappelijk bureau van het N.V.V. samengestelde studie over de inkomens- en vermogensverdeling „Wenkend Pers pectief", is een resolutie aangenomen, waarin door het congres tot uiting wordt gebracht dat de inhoud van deze studie uitgangspunt dient te zijn voor de sociaal- economische politiek van het N.V.V. Deze politiek, aldus de motie, dient mede gericht te zijn op een zo rechtvaardig eh doelmatig mogelijke inkomens- en ver mogensverdeling. In de resolutie wordt het verbondsbe- stuur van het N.V.V. voorts opgedragen om als uitvloeisel van de medeverantwoor delijkheid van het verbond voor het wel zijn en de welvaart van het Nederlandse volk op basis van de inhoud van de ver delingsstudie met kracht te streven naar een rechtsorde zonder enige discriminatie ten aanzien van hen, die thans nog in het maatschappelijk bestel ten achter zijn gesteld. Het congres stelt in de resolutie voorts vast, dat in de achter ons liggende periode van stijgende produktie de hervormingen in het maatschappelijk bestel, welke het verbond wenselijk acht, op toenemende weerstand stuitten. Tenslotte spreekt het congres in de reso lutie in het bijzonder zijn verontrusting uit over de ontwikkeling van het wel vaartspeil der lagere inkomentrekkers. Coördinatie De heer W. H e s s e 1, een der directeu ren van het wetenschappelijk bureau van het N.V.V., die de studie „Wenkend Pers pectief" nader toelichtte, vatte deze studie in één woord samen: coördinatie. Het aan deel van de werknemers is, volgens hem, afhankelijk van het winstaandeel, het huuraandeel, het rente-aandeel en het pachtaandeel. We weten maar al te goed, zo zei hij, dat in het maatschappelijk verdelingsproces niet de werknemers vooraan in de rij staan. Zij zijn afhankelijk van de mate waarin het bedrijfsleven bereid is en ge- Twee jaar gevangenisstraf met aftrek van de bijna drie maanden voorarrest en ontslag uit de militaire dienst, zonder ont zegging van het recht bij de gewapende macht te dienen aldus luidde de straf, die de auditeur-militair bij de krijgsraad vor derde tegen majoor K. Deze majoor, werk zaam bij de Dienst Materieel Landmacht, werd ervan beschuldigd totaal f 22.500. te hebben aangenomen van twee zaken lieden, die soms grote leveranties voor het leger verzorgden. Majoor K. ontkende echter ooit geld te hebben aangenomen. Ook zijn verdediger kwam na een zeer uitvoerig pleidooi tot de slotsom, dat ma joor K. onschuldig is, zodat hy zal moeten worden vrijgesproken. De krijgsraad zal woensdagochtend uit spraak doen. Na a?n uitvoerig getuigenverhoor gaf de auditeur-militair, luitenant-kolonel mr. W. J. Smit, een overzicht van de feiten, zoals die door de getuigen waren beves tigd. Een magazijnmeester van een der zakenlieden had verklaard drie of vier keer f 500 te hebben gebracht naar het huis van majoor K. De secretaresse van dezelfde zakenman verklaarde f 2000. aan het huis van majoor K. te hebben be zorgd. De zakenman zelf gaf op totaal gedurende de jaren 1952-1956 f 15.000 aan majoor K. te hebben uitbetaald. Een andere, te Londen gevestigde Ne derlandse zakenman, zei in totaal aan majoor K. f 7500 te hebben geschonken. Beide zakenlieden hadden met deze gif ten uiteraard de bedoeling bevoorrecht te worden bij het toewijzen van orders voor legergoederen, aldus de auditeur-militair. Majoor K. ontkent echter, ook maar één cent van beide heren te hebben ontvangen. De op verzoek van de verdediger ge hoorde magazijnmeester verklaarde het geld steeds aan een dame te hebben af gedragen, die naar hij meende, mevrouw K. was Bij een latere confrontatie bleek dit echter niet het geval te zijn. De verdediger, mr. W. J. van Es, gaf een uitvoerig overzicht van de zaken der beide Nederlandse zakenlieden C. van B. en H. J. D. De heer Van B. werkte in Engeland als officieel agent voor inkopen en versche pingen van de Nederlandse regering. Daar naast was hy samen met de heer D. fir mant in een „lege" r..v., „Godfrey Alvist" genaamd. Het toenmalige hoofd van het Directoraat Materieel Landmacht had te gen deze combinatie van functies bezwaar gemaakt, doch toen was het contract van de regering met Van B. reeds bindend. Volgens mr Van Es gingen de zaken in de n.v. „Godfrey Alvist" niet steeds naar wens. Naar zijn mening werden de boeken gebrekkig of onvolledig bijgehouden, er werd geknoeid met de belastingen en er werd links en rechts geld geleend om de „gaten" tijdig te vullen. „Dergelijke men sen geven geen bedragen van f 15.000 en 7.500 zomaar weg", zei mr. Van Es. Hij zag het zo dat de compagnons som mige provisies van hun handel niet eerlijk inbrachten in hun beider n.v., maar ze lie ten boeken als „giften aan majoor K.". Naar zijn mening was de majoor daarvan het slachtoffer geworden. Zelf verklaarde majoor K. nog, dat hij de heer Van B. als betrouwbaar zakenman had beschouwd. Hij was immers officieel agent van de Nederlandse regering. „Van B. heeft echter, achteraf bekeken, vaak zeer oneerlijk ge handeld. Mijns inziens heeft hij niet alleen het Directoraat Materieel Landmacht, maar ook mij bedrogen". De majoor voerde voorts aan dat de n.v. vaak miljoenencon- racten heeft gekregen waarvan de prijzen zo laag waren, dat er later veel geld bij bleek te moeten. De majoor heeft de n.v. dan steeds aan de gecontractueerde leve ringen gehouden, waardoor zij stroppen opliep. „Dat kon toch moeilijk een reden zijn iemand grote giften te schenken", al dus majoor K„ die tenslotte zei, zijn eed als officier niet geschonden te hebben. dwongen kan worden, de produktiviteits- stijging en verbetering van de ruilvoet in prijsdaling of loonsverhoging door te geven aan de werknemers. De heer Hessel noemde die de grote lijn van de studie die van de nivellering van inkomens en vermogens. Daarbij wordt echter gepleit voor handhaving van die verschillen die een wezenlijke functie hebben. Voor een pleidooi voor een „ge lijkvormigheidstuchthuis" onder leiding van de nieuwe klasse moet men, aldus de heer Hessel aan een ander adres zijn dan bij het N.V.V. Centrale punt Het centrale punt van de verdelings studie noemde de heer Hessel het ruilver keer en de daarmede gepaard gaande waarde en dus ook inkomensvorming. Op de vrijheid van consumptie, arbeid, sparen, vermogensvorming, ruil, erflating is het ruilverkeer, volgens hem gebaseerd. Het ruilverkeer is, volgens de heer Hessel, het economisch verkeer tussen mensen in hun functie van bezitter. Nog geen overheidsmaatregelen De tweede voorzitter van het N.V.V., de heer D. Roemers, was van oordeel dat er op dit ogenblik nog zoveel andere pun ten op de sociale verlanglijst staan dat er geen ruimte kan zijn voor overheidsmaat regelen ter bevordering van het verwerven van een vermogensreserve. Voor de toe komst sluit het N.V.V. dergelijke maat regelen echter niet uit. Thans staat het verbond daar in het algemeen afwijzend tegenover, waarbij een uitzondering wordt gemaakt voor het sparen door de jeugd. Ten aanzien van het verlenen van een premie op het sparen door de werkgevers, dus ook door de overheid als werkgever, verdedigde de heer Roemers het stand punt, dat dergelijke regelingen slechts te aanvaarden zijn, indien het premiepercen tage een degressie vertoont naarmate het inkomen stijgt en zoveel mogelijk rekening wordt gehouden met speciale behoeften, bijvoorbeeld het kindertal. Arbeidstijd Over de verkorting van de arbeidstijd zei hij dat een commissie van de Sociaal Economische Raad momenteel bezig is dit vraagstuk te bestuderen. Begrip had de heer Roemers voor de oude veteranen in de vakbeweging, die bitter gestemd zijn over de slordige wijze waarop de tegenwoordige gene ratie omspringt met het grote goed van de 48-urige werkweek. Zo steeg van 1950 tot 1955 het aantal toegestane overwerkuren met 67 percent. De heer Roemers acht het noodzakelijk dat er naar gestreefd wordt dit overwerk te beperken. Hij sprak tenslotte de verwachting uit dat bij verkorting van de arbeidstijd de produktiviteit per uur iets zal toenemen. Indien wij kiezen voor de verkorting van de arbeidstijd, aldus de heer Roemers, zullen andere verbeteringen van het wel vaartspeil worden uitgesloten. Bijdrage voor het onderwijs De laatste inleider op het buitengewoon congres van het N.V.V. was m r. G. Hek- k e 1 m a n, eveneens directeur van het wetenschappelijk bureau van het N.V.V. Hij was van oordeel, dat de onderwijs politiek een bijzondere bijdrage heeft te leveren tot de realisering van de ver- delingspolitiek. In 1956 kreeg slechts iets meer dan 20 oercent. van de kinderen van 15, 16 en 17 jaar volledig voortgezet onder wijs. Hij pleitte voor het beginsel van de geliike kansen. Een orogressie in de kin derbijslag naar gelang de leeftijd van de kinderen zou volgens hem een oplossing kunnen bieden. Deze progressie zou de steeds groeiende neiging om het onderwas van de kinderen niet slechts tot dat van de lagere school te beperken nog verder kunnen versterken. Daardoor zou die maatregel volgens mr. Hekkelman ook nog kunnen bijdragen tot de realisering van een andere in de verdelingsstudie bepleite maatregel namelijk de uitbreiding van het verbod van arbeid tot jongens van 14 en 15 en meisjes van 15 jaar en een daarmee ge paard gaande verhoging van de leerplich tige leeftijd, een en ander als etappe op de weg naar de situatie, dat dat arbeids- verbod en die leerplicht geldt voor allen beneden de 18 jaar. Sprekende over de sociale verzekeringen zei de heer Hekkelman, dat een nog geheel braakliggend terrein voor een sociale ver zekering dat van de sociale bescherming van de huisvrouw is. Volgens hem heeft het bestaande systeem van de ouderdoms verzorging nog twee tekorten, een tekort wat de bodemvoorziening betreft en een tekort in de aard en de omvang van de aanvullende pensioenvoorzieningen die tezamen met de algemene ouderdomsver- zekering een redelijk pensioen tijdens de oude dag zouden moeten garanderen. De Franse trawler „Clemenceau", die van het eiland Terschelling naar Duinkerken was vertrokken, heeft onderweg noodseinen uitgezonden. De bemanning is daarop door de Sowjetrussische tankboot „Moskovsky Festival" aan boord genomen. Zij wordt naar Rotterdam gebracht. Alle opvarenden van de „Clemenceau" zijn gered. Het is nog niet bekend waar om de „Clemenceau" noodseinen heeft uit gezonden. Het stoffelijk overschot van de Neder landse student J. F. Smoor uit Utrecht, die sedert begin juli in de Spaanse Pyre neeën werd vermist, is zondag nabij het dorpje Soaso door twee politieagenten ge vonden. Het zal naar Nederland worden overgebracht. De heer Smoor werkte mede aan geologische onderzoekingen in de Py reneeën. JAARVERGADERING KONINKLIJK NEDERLANDS ZANGERSVERBOND Het Koninklijk Nederlands Zangersver bond heeft in Den Bosch zijn jaarvergade ring gehouden waarop onder andere werd medegedeeld, dat het verbond thans 150 koren met 10.500 zangers omvat. Wijzend op de moeilijkheden, waarmee tal van mannenkoren te kampen hebben, wees de voorzitter, C. Honig, op de noodzake lijkheid van het aantrekken van jonge krachten en op de mogelijkheden, die in sommige steden een fusie van bestaande koren zou kunnen bieden. Hij waarschuw de tegen het organiseren van concerten, die financieel niet verantwoord zijn. Te vens werd meegedeeld, dat het eenentwin tigste lustrum van het verbond niet in 1958 maar in 1959 zal worden gevierd, dit in verband met het feit, dat het internatio nale zangersfeest in Oostenrijk, waaraan acht Nederlandse koren zullen deelnemen, reeds voor 1958 was vastgesteld. De vie ring in 1959 heeft men voorlopig gesteld van 8 tot 13 mei met concerten en andere evenementen in Den Haag, Rotterdam, Haarlem en Amsterdam. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Groningen (vac. H. G. Groe- newoud) B. Maarsingh te Soest. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Wijk bij Heusden G. H. van Kooten te Genemuiden. Geref. Kerken Tweetal te Vlaardingen (7de pred.pl.) H. D. Bakker te Tholen en C. L. Timmers te Sint Pancras. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Doornsppijk (toez.) R. W. Steur te Ouddorp te Lopik H. C. Bult man te Dussen. Bedankt voor Mantgum H. E. K. Vegter te Uitwierda. Geref. Kerken Beroepen te Kamerik H. Boswijk te Rot- terdam-Feijenoord. Bedankt voor Stadskanaal en Stadska- naal-Pekelderweg C. Mak Azn. te Roden. Doopsgez. Broederschap Beroepen te Surhuisterveen C. Nauta, proponent te Drachten. ADVERTENTIE T I Neem niet langer zo - maar - vloei, vraag uitdrukkelijk om Mascotte. MOSKOU (UP) Volgens het Russische blad „Sovietskaya Rossiya" is in Rusland een geslaagde proef ondernomen met een „vliegend platform" uitgerust met straal motoren. Het voertuig werd beschreven als de voorloper van verticaal opstijgende vliegtuigen. Volgens het blad werd het nieuwe toestel onlangs beproefd op het vliegveld Toesjino buiten Moskou. Het blad publiceerde een foto van het toestel, dat gelijkenis vertoond met het „vliegende platform" van de Amerikaanse marine. De eerste vrije vlucht met de eenpersoons Hiller „Flying Platform" werd in februari 1955 in de Verenigde Staten gemaakt. Het Russische model heeft even wel een gesloten cockpit, en vier verticale steunen, die op tafelpoten lijken. Volgens de testpiloot is" het toestel in de lucht uit stekend te hanteren en heeft een opmerke- ïyke wendbaarheid. Dit model verschilt van de „vliegende schotel" die onlangs in het Russische popu- lair-wetenschappelijke maandblad „Kennis is macht" werd beschreven. Het artikel ging vergezeld van een schets van de „vliegende schotel", die leek op een dikke ronde „wafel" met eep knobbel in het midden. ADVERTENTIE Gedurende het weekeinde is het weer geleidelijk meer onder invloed gekomen van een hogedrukgebied. Het centrum hiervan lag zaterdag bij de Golf van Bis- caye. Vanmorgen werd het boven Midden- Europa aangetroffen. Een uitloper van het hogedrukgebied strekt zich over onze om geving uit. Daardoor was er in ons land weinig wind en ontstond in de afgelopen nacht een dich te mist. Flinke stijgingen van de luchtdruk, die vanmorgen in Scandinavië voorkwa men, wijzen erop dat het hogedrukgebied zich naar het noordoosten verplaatst. In verband hiermede moet verwacht worden, dat de wind wat zal toenemen uit oostelijke richtingen, hetgeen tot gevolg zal hebben, dat er vannacht minder mist zal voorko men dan de afgelopen nacht. Morgen over dag zal het weer droog en overwegend zonnig zijn. Het mooie herfstweer duurt dus voort. WEERRAPPORTEN Dinsdag 8 oktober Zon op 6.54 uur, onder 18.04 uur. Maan op 17.40 uur, onder 6.26 uur. Maanstanden 8 okt. 22.42 uur volle maan. 16 okt. 14.44 uur laatste kwartier. 23 okt. 05.43 uur nieuwe maan. 30 okt. 11.48 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 8 oktober Hoog water: 3.22 en 15.39 uur. Laag water: 11.22 en 23.38 uur. Temperaturen buiten- 60 UI land maxima van giste- S ren. Binnenlandheden *0 a S 7 uur. Neerslag laatste ■So <D C 24 uur Sn O cS Stockholm licht bew. n 10 2 Oslo half bew O 10 0 Kopenhagen onbewolkt wzw 14 0 Aberdeen onbewolkt windst. 18 0 Londen mist zo 17 0 Amsterdam mist zo 17 0 Luxemburg zwaar bew. no 16 0 Parijs mist zo 16 0 Bordeaux mist nno 19 0 Grenoble mist windst. 17 0 Nice zwaar bew. no 26 0 Berlijn nevel wnw 14 0 Frankfort nevel ono 13 0 München mist z 13 0 Zürich mist nno 15 0 Genève nevel nno 16 0 Locarno licht bew. O 18 0 Wenen half bew. windst. 16 0 Innsbruck mist windst. 17 0 Rome onbewolkt ono 20 6 Ajaccio zwaar bew. ono 20 1 Mallorca zwaar bew no 22 0 Den Helder dichte mist z 6 0 Ypenburg dichte mist windst. 9 0 Vlissingen dichte mist O 8 0 Eelde mist windst. 5 0 Twente mist zo 9 0,2 De Bilt mist ozo 8 0 Eindhoven dichte mist windst. 8 0 Vlv. Z.-Limb dichte mist O 10 0 13. „W-wat is er g-gebeurd?", stamelde de brandmeester, zich duizelig oprichtend. „Hoe kom ik hier verzeild? Waarom is de slang om me heen gewonden?" Een grote, ruwe brandweerman met een zwarte baard, heeft dat gedaan", verklaarde Panda. „Hij„Zwarte Dolf!", riep de brand meester, in de kronkels opverend. „Dat was Zwarte Dolf! Hij zit me altijd dwars! Steeds trekt hij mij van brandjes weg, om ze zelf te blussen! Waar is hij!?" „Hij is met zijn brandweerauto de hoek om gere den", antwoordde Panda. „Dacht ik het niet?!", riep de brandmeester opgewonden, „hij blust mijn brandje! MIJN brandje! Ik moet ingrijpen! Vlug! Help me uit die slang! Praat niet zoveel! Doe weg die slang! Geef hier die slang! Volg me!" En struike lend over de kronkels rende hij de hoek om. Helaasdaar wachtte hem een triest beeld voor een ijverige brandweer man. Het vuur was geblust, er viel niets meer te doen. En een eindje verderop stond Zwarte Dolf aan een paar verslaggevers uit te leggen hoe de blussing was verlopen. „Natuurlijk heeft brandpost 2 dit weer opgeknapt"zei hij. „Brandpost 1 kwam, als gewoonlijk, te laat". De president van de Haagse rechtbank heeft uitspraak gedaan in een kort ge ding, dat de Haagse importeur S. aan hangig had gemaakt tegen de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Hol land. De heer S. eiste dat hem door het provinciale bestuur een nieuw rijbewijs zou worden gegeven, nadat zijn oude rij bewijs was verlopen tydens een periode gedurende welke hem de rybevoegdheid krachtens een gerechteiyk vonnis was ontzegd. De rechter heeft deze vordering toege wezen en bepaald, dat het provinciaal be stuur van Zuid-Holland de afgifte van een nieuw rybewijs niet langer mag weigeren uitsluitend op grond van het feit dat de heer S. geen bewijs van rijvaardigheid kan overleggen. De ontzegging van de rijbevoegdheid duurde van 24 februari tot 24 augustus, terwijl de geldigheid van het rijbewijs op 4 april afliep. Voor de heer S. werd ge pleit door mr. I. E. Hes, die stelde dat zijn cliënt niet weer een bewijs van ry vaardig heid nodig heeft, omdat hij reeds een rij bewijs heeft gehad. Voor de Commissaris der Koningin pleitte mr. C. Telders. Deze betoogde dat de heer S. zijn inmiddels verlopen rijbewijs als rijvaardigheidsbe wijs ziet. Het rijbewijs heeft echter zijn geldigheid verloren, niet doordat het af liep, maar doordat de rechter aan de heer S. de rijbevoegdheid had ontzegd. Hij moet dus een nieuw rij-examen afleggen. De rechter bleek het echter met de heer S. eens te zijn. Hij overwoog, dat de wet gever een ontzegging van de rijbevoegd heid als tijdelijke maatregel heeft bedoeld. Als het rijbewijs in die periode niet ver lopen was, zou het in augustus zijn gel digheid herkregen hebben. De rechter was van oordeel dat de provinciale overheid door de afgifte van een nieuw rijbewijs te weigeren, handelt in strijd met de haar door de wet opgelegde rechtsplicht. Deze principiële zaak was aanhangig gemaakt op instigatie van de A.N.W.B. Advocaat-generaal. Bij landsbesluit heeft de regering van de Nederlandse An tillen benoemd tot advocaat-generaal bij het Hof van Justitie mr. Isaac de Castro Yohaai. De nieuwe functionaris is in 1918 op Curacao geboren. Vloedgolf. De Kerkennah-archipel, die bij Sfax voor de Tunesische kust ligt, is in de nacht van vrijdag op zaterdag door een storm getroffen, waardoor acht personen werden gedood en 38 ge wond. Een vloedgolf vernielde onge veer dertig boten in de haven van Kra- ten. Alle omgekomenen bevonden zich op de boten. Overleden. Roland, de vierde van de Franse vijfling die woensdag is gebo ren, is vanmorgen overleden. Van de vijfling is thans alleen nog Michele overgebleven. De doktoren twijfelen er aan of zij zal blijven leven. Compromis. De 26-jarige Georg Adenauer, de jongste zoon van de Westduitse bondskanselier is zaterdag in het hu welijk getreden van de 24-jarige Ulla- Britta Jeansson, de dochter van een Zweedse industrieel. De bondskanselier jvoonde de plechtigheid bij. De bruid, die geweigerd heeft uit de Lutherse kerk te treden, verklaarde zich bereid, haar eventuele kinderen in het rooms- katholieke geloof op te voeden. Hervat. De luchtverbinding tussen Londen en Praag is vandaag, na meer dan zes jaar verbroken te zijn geweest, hervat. De dienst zal twee maal in de week worden onderhouden. Herstellende. De Volkskamer en de Lan- denkamer van de Duitse Democratische Republiek zullen vandaag in een ge meenschappelijke vergadering de ambtsperiode van president Wilhelm Pieck verlengen. De 81-jarige Pieck is herstellende van een ziekte aan de bloedsomloop, zo heeft partijsecretaris Walter Ulbricht meegedeeld. Zondag is de achtste verjaardag gevierd van de stichting van de D.D.R. Komplot. De politie in Uruguay heeft een samenzwering tegen de regering ont dekt. Een korporaal van de brandweer en enkele militairen, die bij de brand weer zijn aangesloten, alsmede enkele leden van de zee-politie waren betrok ken in het komplot. Leden van een po litieke groepering, „La Escoba" ge naamd, die de afgezette Argentijnse president Juan Perón steunt, zijn ge arresteerd. Komeet. Het planetarium Hayden te New York heeft de komeet van Encke. die in de achttiende eeuw voor het eerst werd waargenomen, opnieuw gesigna leerd. Volgens het planetarium is de komeet ongeveer 3 uur vóór zonsopgang zichtbaar in het sterrenbeeld de Leeuw, tussen de sterren Regulus en Denebola. Zij heeft een dubbele staart, waarvan de delen ongelijk van lengte zijn Gescheiden. Een Amerikaanse S'amese meisjes-tweeling, negen dagen geleden geboren, is nu met succes operatief ge scheiden. De babies waren aan de on derzijde van de ruggegraat samenge groeid. Tijdens de operatie, uitgevoerd door tien chirurgen, deed zich een com plicatie voor. Het hart van de ene baby stopte en de chirurgen moesten de borstkas openen en het hart masseren tot de hartslag wzs hersteld. Handel. De Hongaarse handels-gedele geerde Gabor Kovacs, heeft de regering van Uruguay politiek asiel verzocht. Kovacs heeft, tijdens het regime van premier Imre Nagy, verscheidene han delsakkoorden met Uruguay afgesloten. Na het optreden van Kadar kreeg hij opdracht naar Boedapest terug te ke ren. Hij besloot evenwel met vrouw en twee kinderen in Montevideo te blijven. Blauwt ie. De Russische walvisvloot in de Stille Oceaan heeft een blauwe walvis van honderd ton gevangen, zo meldt radio-Moskou. Uitstel. De Hongaarse regering heeft ge hoor gegeven aan het verzoek van de rooms-katholieke kerk om haar bij-' drage tot de salarissen van de priesters in 1950 nog niet te verminderen Deze staatssteun zou, overeenkomstig een dit iaar gesloten overeenkomst mei de kerk, worden besnoeid. Schietgraag. Een 26-iarige Zuidkoreaanse vrouw is zaterdag door een Ameri kaanse schildwacht doodgeschoten, toen zij met enjge landgenoten trachtte le vensmiddelen te stelen uit een Ameri kaans legerdenot. Donderdag is een vijftienjarige Koreaanse jongen neer geschoten door een lid van de Ameri kaanse militaire politie, toen hij niet Heef staan na een waarschuwingsschot. De Zuidkoreaanse nolitie redde de Amerikaan uit de handen van de woe- Aendo dornsbewoners E°n Amerikaans- Knroosnse commiscip een onder zoek 'n naar het aanschieten va-I twee ionee meisjes bij een Amerikaanse luchtbasis. IN EEN enkele zin hebben we de vorige maal verteld van de Kelten, die bij hun veroveringstochten in de 4de eeuw v. Chr op de Illyriërs stuitten en met de Macedo- niërs in contact kwamen. Hun scharen drongen toen door in het Balkanschier eiland en plunderden in 279 Delphi. Andere afdelingen stichtten rijken in het tegen woordige Servië en in Thracië en een deel van hen bereikte de Helle- spont. Plunderend trokken zij daarna door Klein-Azië, maar in 240 v. Chr. werden zij ein delijk overwonnen door Atta- lus I van Pergamum, Door deze nederlaag scheen het groepje Kelten eindelijk tot rede te zijn gebracht en als eerzame burgers vestigden zij zich in een gedeelte van Groot-Phrygië, dat zich uitstrekte van Pessinus tot aan de grenzen van Bithynië. Het nieuwe Keltische rijkje ontving de naam Galatia, ook wel Graeco- Gallatia en Gallo-Graecia genoemd. Deze aanduiding „Graeco" behoeft ons niet zo erg te verbazen, want in de loop der tijden hadden zich vele Grieken met de rondtrek kende Kelten vermengd, wat men in de naam van het nieuwe landje wel vermeld wilde zien. De vraag, waarom het landje van deze Klein-Aziatische Kelten nu juist Galatia moest heten, vergt een wat uitvoeriger antwoord. De Kelten noemden zichzelf helemaal geen Kelten; die naam was hun gegeven door klassieke schrijvers, die on der de naam Keltoi of Celtae een „bar baars" volk of groep van volken verston den. Sedert de 3de eeuw werd hiervoor ook het woord Galatai of Galli gebruikt, waarvan de naam Galaten is afgeleid voor de Kelten in het Griekse gebied en Gal liërs voor de Kelten in het gebiedsdeel waar de Latijnse taal overheerste. Het landje, waar de Klein-Aziatische Kelten (Nadruk verboden) zich gevestigd hadden, ontving dienover eenkomstig de naam Galatië, zoals vele eeuwen tevoren het gebiedsdeel tussen de Pyreneeën, de Atlantische Oceaan en de Rijn door de Romeinen Gallië werd ge noemd, omdat zij daar eveneens Kelten aantroffen. Het is met die naam van de Kelten ove rigens een rare geschiedenis, want hoe die mensen zichzelf noemden - en daar gaat het toch ei genlijk om - weten we niet. De Germanen hebben hun Keltische buren Walah" ge noemd, maar ook dit brengt ons niet veel verder, omdat de aanduiding waarschijnlijk is ontstaan uit de naam van een grensvolk, de Volcae. Deze naam Walah is later weer overgedragen op Romanen en geromaniseerde Kelten, zoals de Welschen, Walachen, Welshmen en Walen. Maar goed, om nu even terug te komen op de Galaten: zij waren tijdens de stich ting van hun nieuwe rijk in Klein-Azië verdeeld in 3 stammen, maar tenslotte wist een zekere Deiotarus (met behulp van Pom- peius) zich als alleenheerser over alle Ga laten in Klein-Azië te verheffen. Na de dood van keizer Augustus werd Galatië echter een Romeins wingewest en het is in deze tijd, t.w. in 47 n. Chr. dat Paulus vanuit Antiochië zijn Brief aan de Galaten heeft geschreven, t.w. aan de gemeenten, gesticht op de eerste zendingsreis (Antio- chia, Pisidiae. Iconium, Lystra en. Der be die in Phrygisch en Lycaonisch Galatia gelegen waren. Laten we, na deze Keltische zwerftocht ons maar weer eens met de samenstellini van de Nederlandse bevolking bezig hoti den. Daarover morgen. H Pétill'

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 2