120000 x OPEN j 120.000 x DICHT L €sso Volgende fase: Russische satelliet naar de maan? Zie Boven: „Luna Rossa" in een kwartier van horizon tot horizon ESSO EXTRA MOTOR OIL MET ESSO BENT U BETER UIT! Van dag tot dagl <~Praatótoel MAANDAG 7 OKTOBER 1 957 3 Amerikaanse kunstmaan pas in het voorjaar omhoog Geen kunstmaan, maar zon Gromyko en Dulles hadden een „nuttig" gesprek Standpunten zouden niet zijn gewijzigd Tunesische ambassadeur zal Parijs niet verlaten fantastische gebeurtenissen in Uw auto Perfecte smering bij alle bedrijfstem- peraturen Ongekende slijtageweerstand Reinigend vermogen €)p de Amerikaanse raket voor een hoogterecord gereed Tegen ex-generaal Schörner acht iaar geëist Lord Aberdare overleden Geleerden beloven de Amerikanen gegevens in het belang van de wetenschap Zichtbaar in beweging Terwijl het de gemeenten nog steeds niet is toegestaan om tegen marktvoorwaarden geld te lenen, komt de Bank voor Neder- landsche Gemeenten aan de markt met een lening die zes percent doet. De opdracht gever, het rijk, heeft de realiteit van de kapitaalschaarste dus aanvaard en gaat thans te werk volgens de gezonde regel dat hoge rente kapitaal lokt. Om voor de gemeenten het woningbouwprogramma te garanderen wijkt het rijk dus af van het rentegamma, dat het zelf voor die lagere publiekrechtelijke lichamen verplicht heeft gesteld. Wat de gemeenten dus verboden is op de kapitaalmarkt, zullen ze binnen kort bij het rijk zelf wèl mogen: geld lenen tegen de hoge marktvoorwaarden. Dit is ongetwijfeld dirigisme - maar, ten minste wat de woningbouw betreft, ge zond. Hét staat namelijk vast dat de ge meenten, indien zij vrije toegang tot de kapitaalmarkt zouden hebben, niet alleen hun woningbouwzorgen zouden trachten te verlichten, maar zeker ook de andere fi nancieringsverplichtingen en de consolida tie van hun 1 3/4 miljoen vlottende schuld. Er zou binnen ongetwijfeld zeer korte tijd een overspanning van de kapitaalmarkt plaatshebben, die te meer zeer kritiek zou zijn, omdat een aantrekking van kapitaal door zoveel zelfstandigen - op leniging van eigen geldzorg u!t - zeker niet zou ge schieden in een rangorde die nationaal verantwoord zou zijn. En in een tijd van te grote bestedingen zou het katastrofaal kunnen zijn de nationale rangorde van geldbehoeften uit het oog te verliezen. Aan de top van die nationale geldbehoeften staat de woningbouw, die nu in een markt komt welke nog niet is afgeroomd voor andere gemeentelijke verplichtingen. Al wordt de gemeentelijke autonomie dan in deze tijd niet onaangetast gelaten, toch is een goed gevolg daarvan dat de nationale zorg nummer één, de woningnood', thans ook met een unieke prioriteit geld aan trekt. Natuurlijk biedt de lening een goede be legging, maar de kapitaalmarkt is krap. De wens van het Nederlandse volk om de wo ningnood te lenigen zal een machtige steun voor de lening zijn. Het gaat om spaar gelden voor een nationale zaak en het ge tuigt van grote realiteitszin van de rege ring, dat zij de voorwaarden tot deelne ming aan deze lening zo aantrekkelijk heeft gemaakt. Want ook als het gaat om leniging van een nationale nood blijven spaargeldenspaargelden. WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse departement van Defensie heeft bekendgemaakt, dat de eerste Amerikaan se kunstmaan waarschijnlijk niet voor de komende lente zal worden gelanceerd. Naar het departement verwachtte, zal de Amerikaanse marine „binnen enkele da gen" te Cape Carnaveral in Florida het derde proefapparaat de lucht insturen. De twee vorige proeven werden „zeer ge slaagd" genoemd. Voor het lanceren van de eigenlijke kunstmaan, dat ook te Cape Carnaveral zal geschieden, zullen proeven worden genomen met volledige drietraps raketten, die weliswaar niet alle onder delen van de kunstmaan zullen bevatten, maar die wel aluminiumbollen van bijna twee kilogram en met een middellijn van zestien centimeter zullen meevoeren, welke de atmosfeer zullen worden inge schoten. (AFP) Een woordvoerder van presi dent Eisenhower heeft verklaard dat het lanceren van een kunstmaan door de Rus sen voor Amerika geen verrassing was. Hij noemde de gebeurtenis van grote weten schappelijke waarde. Van een wedloop met de Russen is nooit sprake geweest, zo zei hij. (ANP) In tegenstelling tot de Rus sische, zal de Amerikaanse kunstmaan niet in ons land te zien zijn. Eén of twee uur voor zonsopkomst en na zonsonder gang zal de gelanceerde Russische kunst maan met een gewone kijker zijn waar te nemen. Nog even genieten van het prachtige herfstweer gold als leus voor alle niet- lijders aan A-griep, En dus trokken ze erop uit. Aan de Amstel bij de Berlage- brug bleek het goed toeven. De foto geeft daarvan blijk. WASHINGTON (Reuter). De Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken heeft zaterdag de Sovjet-minister van Buiten landse Zaken, Andrei Gromyko, in zijn particuliere woning ontvangen voor een bespreking. In een gemeenschappelijke verklaring werd na afloop gezegd, dat Dulles en Gromyko ongeveer vier uur bij een zijn geweest en een aantal belangrijke onderwerpen hebben behandeld. Dulles had Gromyko uitgenodigd voor een be spreking van de Amerikaans-Russische betrekkingen. De bijeenkomst zou hen in staat stellen opheldering te zoeken van de bedoeling en het standpunt van hun re geringen omtrent gewichtige vraagstuk ken van wederzijds belang. Zij zijn van mening, dat hun gesprek in dit opzicht nuttig is geweest. De voornaamste onderwerpen, die ter sprake werden gebracht waren: het Na bije Oosten, de ontwapening, de toestand in Europa en de Amerikaans-Russische betrekkingen. Volgens een woordvoerder van Dulles' departement heeft Gromyko geweigerd over de Duitse hereniging te spreken toen Dulles deze kwestie ter tafel bracht. (UP) Volgens diplomatieke deskun digen heeft Gromyko zich gehouden aan de onwrikbare politiek van het Kremlin ten aanzien van de problemen tussen Oost en West. Gromyko weigerde een nadere toelichting te geven op zijn gesprek met Dulles. Naar verluidt zou Gromyko niets nieuws gezegd hebben tijdens zijn onder houd met Dulles, die op zijn beurt niets nieuws wist toe te voegen aan de Ameri kaanse standpunten. Amerikaanse diplomaten beschouwen het gesprek toch niet als een mislukking. Dulles zou de bijeenkomst hebben belegd om zijn bezorgdheid over de „verslechte ring" in de Amerikaans-Russische betrek kingen tot uitdrukking te brengen. Hij schreef dit toe aan de Russische politiek in het Nabije Oosten en Moskou's af wijzing van de westelijke ontwapenings voorstellen. Na het gesprek, omstreeks middernacht, begaven enkele van Dulles' voornaamste medewerkers zich naar de ministeriële woning om de „resultaten" van het ge sprek te bespreken. Zij bleven daar onge veer tien minuten. PARIJS (AFP) President Bourguiba van Tunesië heeft besloten, dat de am bassadeur in Parijs op zijn post blijft. Met het oog öp de regeringscrisis in Frankrijk en in het vooruitzicht van een verbetering van de betrekkingen is de president terug gekomen van zijn besluit de ambassadeur terug te roepen. De ambassadeur, Mas- moudi, heeft vrijdag in Parijs gesproken met de demisionaire premier Bourgès- Maunoury en de waarnemende minister van buitenlandse Zaken Pineau. Libisch protest TRIPOLIS (AFP) De Libische mi nister van Buitenlandse Zaken, Wabi Boe- ri, heeft medegedeeld, dat Libië de Fran se ambassadeur een protestnota heeft over handigd naar aanleiding van incidenten, die zich donderdag bij de Algerijns-Libi sche grens hebben voorgedaan. Eenheden van het Franse leger uit Alge rije zouden het Libische grensdorp Ibsin hebben aangevallen. Een burger werd bij de actie gedood en twee Libische militai ren werden gewond. ADVERTENTIE Terwijl u in uw auto voortglijdt, tevreden luisterend naar het zacht- spinnend geluid van de motor, worden daar beneden enorme krachten ontwikkeld. Neem b.v. de nokkenas, die zorgt voor het openen en sluiten van de kleppen- Tegen de druk van de sterke klepveer en tegen de compressie van de cilinder in drukt elke nok zijn eigen klep open met een kracht van soms meer dan 100 kg, en dat 120.000 maal per uur! De nokken zouden snel versleten zijn als het minieme oliehuidje tussen de nok en de klepstoter niet voorkomt dat de metalen delen elkaar rechtstreeks raken. Deze extra zwaar belaste punten in de motor hebben extra bescher ming nodig. Die extra bescherming biedt u ESSO EXTRA MOTOR OIL (in het gouden blik). want Esso Extra Motor Oil reageert in de nog koude motor als een dunne olie, bij hogere motortempera- turen als een dikkere olie. Uitgebalanceerde „dopes" geven Esso Extra Motor Oil deze bijzondere „motor-sparende" kwaliteiten. VOOR EXTRA BESCHERMING. Een complete set van twee multigrade motoroliën 10W - 20W - 30 20 W - 30 - 40 Gesprek Rondom de begraafplaats van onze stad loopt een smal voetpad, door een dichte haag er van gescheiden. Naar buiten ziet het over een sloot heen op weilanden uit. Er komt haast nooit een mens, er is geen rustiger plek zo vlak tegen de stad. Bij mooi weer zit ik graag op die sloot- berm. Achter mij weet ik het vergaan, vóór mij zie ik het groene landschap. Op dit breukvlak krijg ik soms merkwaardige gedachten. Toen ik daar gisteren ook weer zat, werd mijn aandacht getrokken door een gesprek aan de andere kant van de haag. Het was een gesprek dat alleen uit gelijkenissen bestond, misschien trok het wel daardoor mijn aandacht. Vier mannen stonden om een graf, het graf van iemand die het leven nog lang niet ten einde had geleefd en dus door te sterven veel verdriet had achtergelaten, van een jonge vrouw misschien, of een kind. Dit bleek uit het gesprek. Zij hadden het over de achtergeblevene. De mens is een klok, zei de eerste. Als daar eenmaal een barst in komt is het zuivere luiden voor altijd gedaan. De rijk ste toon wordt in één keer jengelig en hees en draagt opeens geen drie huizen ver_ Beter is het, die klok maar weg te nemen en te versmelten. 't Is erger, zei de tweede. Zie je die zware zerk daar liggen, rechts van dat boompje? Met een rij witte bloemen er dwars overheen? Die zerk is gebroken en die bloemen groeien in de scheur. In de letters groeit het mos, maar in de scheur witte bloemen. 't Is veel erger, zei de derde. Zagen jullie ooit wat ontspringen aan een gave rots? Daar moet eerst een gat komen, met geweld geslagen of langzaam uitgeslepen. Kapot moet het eerst en dan pas heb je water. 't Is nóg veel erger, zei de vierde. Pas wanneer een boom middendoor wordt ge zaagd, vertoont hij de vlam die in zijn binnenste laait. Belcampo WASHINGTON, (UP) De Amerikaan se luchtmacht heeft voorbereidingen vol tooid om een raket af te vuren tot een hoogte van 1000 tot 4000 mijl. Het „Project Far Side" wordt ten uitvoer gebracht zo dra de weersomstandigheden en andere condities op het Eniwetok-atol in de Stille Oceaan daartoe geschikt zijn. Zij zal tot dertigduizend meter op een door een bal lon gedragen platform in de lucht stijgen alvorens in het luchtruim te worden afge schoten. Het project zou einde september reeds zijn uitgevoerd als het weer en andere factoren gunstig waren geweest. MUNCHEN (DPA-Reuter) Tegen Fer dinand Schörner, eens Hitiers jongste Veld maarschalk, is acht jaar gevangenisstraf geëist en verlies van burgerrechten ge durende zes jaar. Schoner, die 65 jaar oud is, wordt man slag en poging daartoe ten laste gelegd.' Hij heeft zich beroepen op „rampbevelen" van Hitier persoonlijk. Bij een auto-ongeluk in Joegoslavië is de 72-jarige Lord Aberdare, een bekende En gelse. sportman, om het leven gekomen Lord Aberdare behoorde in de jaren tus sen de beide wereldoorlogen tot de topfi guren in -de Britse sport. Hij was interna tionaal bekend als tennisspeler, als schut ter en als beoefenaar van rackets, een spel dat vrijwel identiek is aan squash. Ook op cricketveld en golflinks verdiende hij zijn sporen. BARCELONA (UP) Op het achtste internationale astronautische congres in Barcelona is vernomen dat de Russen ge reed zijn om de maan te verkennen met een satelliet, waarschijnlijk reeds binnen drie jaar. Men is te weten gekomen dat de Russen de koers hebben berekend, die een ruimte vaartuig moet volgen om op de maan te landen of deze te omcirkelen en vervolgens naar de aarde terugkeren. Zij werken thans aan de vervolmaking van een elektronisch brein voor bereke ning van de kogelbaan om de maan en weer terug naar de atmosfeer van de aarde. Ais dit is vervolmaakt dan zal de mogelijkheid zijn geopend om mensen 250.000 mijl ver te zenden naar de blinde zijde van de maan, die wij nimmer zien» met een redelijk kans dat zij veilig naar hun beginpunt kunnen terugkeren. De pioniers die de eerste reis naar de maan zullen maken worden vermoedelijk reeds opgeleid. Een lid van de Russische delegatie op het congres zeide dat de studie van de ruimtevaart voor menselijke wezens in de Sovjet-Unie in een vergevorderd sta dium is. Een aantal vrijwilligers uit de strijdkrachten ondergaat proeven onder omstandigheden die gelijk zijn aan die welke zij op een reis naar de maan zouden kunnen ervaren. De proeven zijn gebaseerd op ervaringen met dieren die in raketten omhoog zijn gezonden. Een dergelijke reis zal drie dagen tot een week kunnen duren. De Russen willen eerst meer weten over de gevaren van kos mische stralingen en meteorieten. De ken nis hierover hopen zij te verkrijgen van de instrumenten die de kunstmaan bevat. Verslagen De Amerikaanse geleerden op het con gres zijn verslagen over de indruk die de Russen hebben gemaakt met hun prestatie. „Wij hadden het drie jaar geleden kunnen doen, indien wij het geld hadden gehad", zei er een. „Er werd gezegd dat het te kostbaar was, maar indien men de Rus sische propaganda in geld zou kunnen af meten, dat is dat meer dan hetgeen wij zouden hebben uitgegeven". Bijna alle ge leerden zijn het erover eens, dat er abso luut niets in de weg staat naar de maan, behalve geld. Sommigen denken dat het binnen twee jaar gebeuren kan. Geen pech Voordat de eerste zitting begon, vertelde mevrouw Alla Masevitsj. vice-presidente van de austronautische raad van de aca demie van wetenschappen der Sovjet-Unie' „We hebben geen mislukkingen gehad. De satelliet is perfect gestart bij zijn eerste lancering". „We hebben ongeveer 75 waar nemingstations. Ik zal op de conferentie een voordracht over dit onderwerp hou den", vertelde zij. Prof. Leonidajsedov, president van het astronautische comité van de Sovjet aca demie voor wetenschappen, zei op een persconferentie: „We staan niet in verbin ding met onze regering en we kunnen mo menteel niets meer zeggen. De meeste bij zonderheden zijn in Moskou gepubliceerd. We zullen de wetenschappelijke problemen ervan bespreken in vijf lezingen op het congres. Op het congres van 1955, in Kopenhagen, stonden de Amerikanen in het zonnetje. President Eisenhower had toen juist be kend gemaakt dat de Verenigde Staten van plan waren een satelliet te lanceren. In Barcelona gaat nu alle belangstelling naar de Russen uit. Nederland is op het congres vertegen woordigd door dr. J. M. J. Kooy, die een lezing zal houden over „relativistisch ra- ketmechanica". De Nederlandse vereniging voor ruimtevaart (NRV) is lid van de in ternationale astronautische federatie. In een bijzondere uitzending van radio- Moskou is het lanceren van de Russische aardsatelliet een „triomf van het Sovjet regiem en de Sovjet-wetenschap genoemd en werd verklaard, dat het de eerste fase vormt van geprojecteerde vluchten naar de maan. „Het lanceren van de satelliet is niet alleen een geweldige wetenschappe lijke gebeurtenis", aldus verklaarde een Russische geleerde voor radio-Moskou, „maar het is tevens de noodzakelijke eerste fase in de verovering van de interplane taire ruimte. Binnen enkele jaren zullen vluchten naar de maan met instrumenten mogelijk zijn". WASHINGTON, (UP) Drie Russische geleerden, Blagonravov, Poloskov en Ka- satkin, hebben in een Amerikaans televisie programma vragen beantwoord over de aardsatelliet. Zij beloofden, dat de Ameri kaanse geleerden voor het lanceren van de volgende Russische aardsatelliet van te voren gewaarschuwd zullen worden. Ook zullen zij op de hoogte gebracht worden van de gegevens die met de huidige satel liet verzameld zullen worden. „Dit zou nuttig kunnen zijn om de Amerikanen te helpen bij hun eigen satelliet-programma", zo zei Blagonravov. Geen concurrentie Op de vraag of de Russische plannen voor de aardsatelliet ook een stimulans hadden gekregen tengevolge van de con currentie met de Amerikanen, antwoordde Blagonravov: „Wij vonden het niet nodig op dit gebied te concurreren. Als er een Amerikaanse satelliet in het luchtruim zal zijn, zullen we niet minder blij zijn dan nu. De wetenschap wordt gediend zo wel door ons als door de Amerikaanse satelliet". Poloskov verklaarde dat de Russische satelliet over enkele weken in dichtere lagen van de atmosfeer verbranden zal door de wrijving die het gevolg is van zijn grote snelheid. Blagonravov, zei dat de satelliet alleen radio-zenders en batterijen bevat. Deze uitlating zou er op wijzen dat de Sovjet-satelliet geen volledige schake ring wetenschappelijke instrumenten be vat zoals de Amerikaanse satelliet zal krijgen. Op de vraag of van de satelliet ook een gevaarlijk wapen gemaakt zou kunnen worden werd geantwoord: „De ge leerde die het probleem van de satelliet oploste dacht aan het geluk van het mens dom. De satelliet is geen geleide projec tiel." Standpunt Het standpunt van de Amerikaanse voor lichtingsdienst over de Russische satelliet is het volgende: juich het toe als een grote triomf voor de wetenschap van de wereld, maar verminder de betekenis er van voor de wedloop in de bewapening. De dienst heeft een „politieke aanwijzing" verstrekt voor de Stem van Amerika en de Amerikaanse voorlichtings-diensten in het buitenland over de manier, waarop deze ontwikkeling van de gebeurtenissen, die Rusland een van de grootste propaganda- overwinningen kan geven, moet worden behandeld. „Om elf uur vijf boven Manchester, om elf uur zes boven Parijs, om elf uur ne gen boven Rome Het lijkt iets uit een science fiction story maar het is de werkelijkheid van de sinds vrijdag bestaande Russische kunstmaan, die nu met een vaart van acht kilometer per seconde onze planeet omcirkelt - elke 96 mi nuten en twee seconden een omloop om de aarde volbrengend De dienstregeling hier boven is meegedeeld door radio Moskou zelf en gold voor gisteren, zondagmorgen. De lijn Manchester-Rome maakt een hoek van ongeveer 60 graden met de eve naar. Veel houvast bieden deze gegevens nog niet. Wat de Russen namelijk tot nog toe verzwijgen is èn de plaats én de tijd van lancering van hun ruimteprojectiel. Is één van beide gegevens be kend, dan kan men aan de hand van de waarne mingen de rest wel be rekenen. Maar het lijkt niet gemakkelijk, de startplaats te vinden als men de keuze heeft tus sen een oneindig aantal start-tijdstippen gedu rende het etmaal van vrijdag! Intussen blijkt uit het feit dat hier in Neder land al verscheidene ke ren radioseinen van de nieuwe aardsatelliet zijn opgevangen - hebt u ze gehoord in 't VARA- weekjournaal van zater dagmiddag half zes? - dat de Russische kunst maanbaan ook West- Europa bestrijkt. En dan willen we er natuurlijk ook iets van zien. Welnu, dat kan. Vol gens een Am.erikaanse waarneming is de sa telliet even helder als een ster van de zesde grootte. Dat betekent dat iemand met scherpe ogen haar nog net zonder hulp van een kijker kan zien, waarbij de waarneming nog wordt vergemakke lijkt doordat het ding zo zichtbaar in beweging is ten opzichte van de „vaste" sterren. Maar: we hebben al leen kans tijdens och tend- en avondscheme ring! De hoogte van de kunstmaan boven het aardoppervlak (900 km) is maar één-veertiende deel van de middellijn van de aardbol. Tekenen we de aardomtrek als een cirkel met een mid dellijn van veertien cen timeter, dan „scheert" de kunstmaan daarlangs op een afstand van één cen timeter. Bijgaande tekening is op schaal getekend. Ver onderstellen we dat de kunstmaan rondloopt in de richting die door de pijl is aangegeven. Het zonlicht komt van rechts; rechts is dus de daghelft van de aardbol, aan de linkerzijde is het nacht. De stad A, die de zon kort tevoren heeft zien ondergaan kan dan de kunstmaan duidelijk zien. In A zelf wordt het al donker, maar de kunstmaan hoog boven A wordt nog door de zonnestralen getroffen. Ook stad B ziet de kunstmaan nog aanko men, maar een toeschou wer in B zal bij het vol gen van de kunstmaan merken dat haar schijn sel plotseling wordt ver duisterd op het moment dat de satelliet recht bo ven zijn hoofd is: dat is in de tekening het punt X. Daar namelijk treedt het satellietje de scha- duwkegel van de aarde binnen: een (totale) kunstmaanverduistering. Stad C, waar het mid dernacht is, ziet totaal niets van de kunstmaan; onzichtbaar beschrijft zij hoog boven de hoofden der slapende bewoners haar baan. Maar even later be reikt zij het punt Y dat zich boven de stad D be vindt, een stad die juist de dag zal zien aanbre ken: de zon komt hier spoedig op. Aan de nog niet geheel heldere och tendhemel boven D zal de kunstmaan plotseling „uit het niet" te voor schijn komen, recht bo ven D. Een paar minu ten later wordt zij on zichtbaar aan de helder wordende hemel en de bewoners van stad E, waar het al dag is, zien al niets meer: het schijn sel van de kleine satel liet gaat verloren in de blauwte van de atmos feer. Wilt u nog weten hoe lang het communistische maantje („la luna rossa" zou men met recht kun nen zeggen!) zichtbaar is bij een passage recht boven uw plaats van waarneming? Haar reis van kim tot kim duurt niet langer dan zestien minuten! G. v. W.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5