Weer druk weekeinde, maar thans een vlotter verloop JÉt /T? p ui SPION IN BERLIJN D Ouwe Job vertelt zijn avonturen ^9/Jji\vv nib Agenda voor Haarlem NAAIMACHINES Geen opstoppingen van formaat De negen Muzen Gelakte meubels opknappen? NED0-MEX kleurlak Ceta-Bever Kort en bond MAANDAG 7 OKTOBER 4 Een voltreffer Vlot commentaar Het circus thuis Heringa Wathrich De radio geeft dinsdag T elevisieprogramma VELSER TUNNELS BLEVEN TREKKEN Nederlands-Noors cultureel contact Jongen aangereden Bescherming Voetgangers over de maximum snelheid Directeur benoemd voor economische visserij- aangelegenheden Bezorgdheid over vracht- markt bij tewaterlating „Argo Ellas" Griekse reder schonk 500 pond voor studiefonds Vredesprijs voor schrijver Thornton Wilder Schrijver Willem Elsschot in Amsterdam gehuldigd 1957 Dat het mogelijk is de beperkingen van de televisie met een originele vormgeving spelenderwijze ongedaan te maken, is zaterdagavond in het VARA-programma bewezen. We doelen dan op Wim Ibo's „Hommeles" muzikale avonturen in een Amsterdams pension, met tekst van Annie M. G. Schmidt, muziek van Cor Lemaire, onder regie van Erik de Vries. Het was eerst en vooral een geestig kijkspel, afwis selend, verrassend, met voortdurend varia tie in het beeld, welke variatie telkens werd gelanceerd door de vaak pikante ef fecten van een situatie. Zo reikt de lichte muze de t.v. de hand, dachten wij. Er werd prachtig geahargeerd en vooral Mieke Ver- straete oogstte het leeuwenaandeel onzer sympathie door haar natuurlijke komische interpretatie en prettige verschijning. Een voltreffer deze eerste aflevering van wat een uitstekende amusementsstrip belooft te worden. De modeshow, die hieraan voorafging, had een sensationeel tintje door het feit dat er een vijftal schoonheidskoninginnen aan meewerkten. Het was aardig en net niet te lang. Er zal wel druk commentaar zijn geleverd in de huiskamers. De quiz, onder leiding van Theo Eerdmans, hing voor wat het welslagen betreft, voor het grootste deel van de deelnemers af, die eigenlijk te lang werden ondervraagd eer zij aan het spel „Weet wel wat je waagt" begonnen. Het was louter toeval dat Eerdmans het zo met zijn examinandi trof. Men moet de quiz op dat element nog eens bezien. Er schuilt een te groot risico in, vinden wij. De Ramblers verleenden een voornamelijk muzikale medewerking. Wat show had de zaak verlevendigd. De bijdragen van de N.T.S. in dit onder houdende programma bestonden uit het journaal - interview over de kunstmaan, uiteraard zonder het maantje - en het weerbericht, benevens een relais uit Parijs van de ijsrevue „Holiday on ice". Vooral in het begin gingen door de sterke belichting in het Palais des Sports heel wat fraaie toneeltjes voor het oog onder in nevelen. Gaandeweg werd het beter. Wie het heeft uitgezeten zal er geen spijt van gehad heb ben. De clowneske tafereeltjes en de aller aardigste finale, die aan „Alice in Wonder land" deed denken, beloonden de geduldige kijkers. Zondagmiddag gaf Lopik televisie uit het buitenland. Van vier tot vijf kregen de kijkers namelijk de vermaarde paarden rennen van Longchamps bij Parijs op het scherm te zien, waarbij de Prix de l'Arc de Triomphe de inzet was. Hans Eysvogel gaf voor Nederland en België het commentaar. Hij deed dat vlot en enthousiast en aan gezien het beeld vrijwel niets te wensen liet, werd het een uitstekende reportage. In een gezamenlijk programma gaven de vier omroepverenigingen zondagavond een relais van de Vlaamse televisie, die haar camera's rond de drie maneges van circus Franz Althoff, dat momenteel in Brussel voorstellingen geeft, had opgesteld. Men kreeg ongeveer de helft van het drie uur durende programma op het beeldscherm en omdat er in de pauze niets uit te zenden viel, werd het een vroegertje,want men was een kwartier eerder klaar dan in de pro grammabladen stond vermeld. Voor de tweede helft van deze circusvoorstelling moest men zelf maar eens naar Brussel komen, zei de commentator, die overigens zijn sappig Vlaams maar zeer sporadisch liet horen en die alleen maar wat bijzon derheden over de menselijke en dierlijke artiesten vertelde, die men te zien kreeg. Zo vernam men dat de drie meiskes, die ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES HILVERSUM I 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 9.45 Lichtbaken, caus. 10.00 Voor de kind. 10.15 Gram. 10.30 Schoolradio. 10.50 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luis tert, caus. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Gram. 13.25 Amus.muz. 14.00 Schoolradio. 14.30 Voor de vrouwen v. h. platteland. 14.40 Ge- var. progr. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Rege- ringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Manokwari, zee haven aan Nieuw-Guinea's Noordkust, door Claude Belloni. 18.00 Lichte muz. 18.20 Sport- praatje. 18.30 R.V.U.: Vrede als uitdaging: het belangrijkste wereldprobleem, door dr. E. H. F. van der Lely. 19.00 Nieuws. 19.10 Commentaar op het nieuws. 19.15 Gram. 20.20 Katechismus. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 De Fantasie herschapen, hoorsp. 22.00 Omr.ork. 22.25 Niet klei ner dan de wereld, caus. 22.45 Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nieuws en weerber. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. v. d. huisvr. 9.10 Voor de huis vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Metropole ork en koor. 11.30 Pianoduo. 12.00 Orgel en zang 12 30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Theaterork. en solist. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Sopr. en piano. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De dierenwe reld en wij, caus. 17.30 Walsmuz. 18.00 Nieuws. 18 15 Act. 18.25 Fotowedstr. 18.30 Amateursprogr. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Meisjeskoor. 19.20 Strijkkwart. 19.45 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 22.15 Gram. 22.55 Ik geloof, dat.., caus. 23.00 Nieuws. 23 15 Koersen te New York. 23.16 New York cal ling, caus. 23.21—24.00 Gram. VPRO: 20.30 Journ. en weerber. 20.45 Gesprek aan de schrijftafel, caus. 20.55—22.00 Twee to neelstukken en een film. BRUSSEL 324 M. 12 00 Gram. 12.15 Pianospel. 12.30 Weerber. 12.34 Pianospel. 12.50 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Klas sieke muz. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.30 Vlaamse muz. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.30 Caus. 17.45 Boekbespr. 18 00 Jeugdconc. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.50 Caus. 20.00 Voor de vrouw. 21 00 Omr.ork. en sol. 22.00 Nieuws. 22.15 Israëli tische uitz. 22.40 Gram. 22.55—23.00 Gram. Het grote verschil tussen gisteren en de eerste zondag, waarop de Velser tunnels open waren, is het vlottere verloop van het verkeer geweest en heus niet, omdat er extra-maatregelen genomen waren met het oog op een verwachte herhaling van de 29ste september, maar als gevolg van een veel betere aanpassing van de auto mobilisten aan de autotunnel. Het verschil in drukte met die „dolle" zondag van een week geleden was namelijk in cqfers niet eens zo groot: op deze zonnige oktober dag passeerden tussen 8 uur 's morgens en 5 uur 's middags 25.000 auto's de telkabels van Rijkswaterstaat bij de tunnelmonding. En er waren ook weer vele „kringetjes rijders" onder, terwijl het tempo, waar mee de tunnel werd gepasseerd ook nog beneden normaal lag vanwege de beziens waardigheid, die de tunnel nog steeds voor velen is. Kleine stagnaties Het verkeer heeft echter niettemin veel minder aan congesties geleden dan een week geleden; grote opstoppingen deden zich nergens voor, al heeft het verkeer in de middag op de Beverwijkse Breestraat enige tijd gestagneerd en al waren er ook bij Santpoort, waar de Rijksweg 6 nog niet op nieuwe breedte gebracht is, een paar moeilijkheden. De Sluisweg heeft door deze incidentjes ook weer meer verkeer te verwerken gehad dan de afgelopen, voor deze thans wat „vergeten" verbinding zeer stille, week het geval was, omdat menige autorijder de drukte ontweek en de acht tien kilometer om over de IJmuidense sluizen prefereerde boven een kluwen bij de tunnels. Tien bekeuringen De Velser politie heeft bij de tunnel, waar doorlopend gepatrouilleerd werd, een tiental processen-verbaal moeten uitdelen aan automobilisten, die probeerden van de ene op de andere rijbaan te komen, om de tunnel terug te rijden en daarbij niet ge bruik maakten van de rondwegen over de viaducten, maar plompverloren door de scheidingsstrook reden. Ongelukken zijn er niet gebeurd en de kraanwagen heeft maar één keer hoeven uitrukken om een auto mobilist met panne uit de tunnel te slepen. Totaal De drukte van deze zondag nam pas tegen de schemering af en de schatting van het totaal-aantal auto's, dat het afge lopen weekeinde de tunnel passeerde be nadert de 50.000 het aantal „kijkers" per bus, te voet, per fiets en per trein kan veilig op enige honderdduizenden worden geschat, want de retourtjes Bever wijk per bus, zowel als per trein waren weer bijzonder in trek en er moesten enige extra busdiensten Velsen-Beverwijk worden ingelegd om alle belangstellenden te kunnen verwerken. De Nederlands-Noorse Culturele Com missie heeft in het afgelopen weekeinde haar jaarlijkse voltallige zitting, welke voor het eerst in Oslo werd gehouden, be sloten. Zij besprak haar werkprogramma voor het komende jaar. Binnenkort zal een tentoonstelling van Nederlandse grafische kunst in verscheidene Noorse steden wor den gehouden. Ook werd de mogelijkheid overwogen om een Noorse fototentoonstel ling naar Nederland te zenden. De leden der commissie bezochten onder andere het Nederlands-Noorse instituut voor onder zoek naar atoomenergie in Kjeller ten noorden van Oslo. met haar acrobatische toeren op de ruggen van drie stoere paarden het programma openden, een jaar geleden „nog nieuw in de stiel" waren en dat de juffrouw, die aan haar tenen aan een vijftien meter hoge trapeze ging hangen, de dubbelgangster was van Betty Hutton, aangezien deze filmster in „The Greatest Show on Earth" zelf uiteraard niet tot dergelijke prestaties in staat was. Door een goede rangschikking van de merendeels beweeglijke camera's kon men niet alleen de verrichtingen van de trapeze werkster van nabij bekijken, maar even zeer de drie maneges van het - lang niet volbezette - circus overzien, wanneer daar paarden (soms achtenveertig tegelijk), ka melen of olifanten aan het werk waren. Meer moeite kostte het de artiesten aan de door een miniatuur-vliegtuig aan het draaien gebrachte „luchtbrug" in de lens te houden. Maar de cameraman loste deze moeilijkheid heel aardig op door haar te richten op het grillige spel van hun scha duwen op het tentzeil. Het aardigste nummer was dat van de drie Spaanse clowns, die zowaar voor zeer bejaarde grapjes een nieuwe vorm hadden weten te vinden. Beeldschermer Vijf schoonheidskoninginnen hebben Z'i dag meegewerkt aan een mode show, die 's middags in Zandvoort en 's avonds voor de televisie in Amster dam werd gegeven. Men ziet de dames na aankomst op heliport Rotterdam. V.l.n.r. de misses IJsland, Frankrijk, Duitsland (miss World), Nederland (miss Europa) en België. Zaterdagmiddag werd op de hoek Meer straat-Prinses Marijkestraat te Hillegom een jongen door een personenauto aange reden. Na door leden van de E.H.B.O. te zijn verbonden, werd het slachtoffer, dat een hoofdwonde had opgelopen, per zie kenauto naar de ouderlijke woning aan de Venneperweg vervoerd. De politie zal zich met de schuldvraag bezig houden. De Nederlandse Vereniging tot Bescher ming van voetgangers heeft zich met een schrijven tot de minister van Justitie ge richt over de invoering van een maximum snelheid van 50 kilometer per uur in de bebouwde kommen. „Wij vrezen, zo wordt onder meer gezegd, een ontduiking van de in te voeren maatregel op grote schaal. In verband daarmede mogen wij uwe excel lentie hierbij verzoeken er uiterste ge strengheid tegenover te willen plaatsen. Vooreerst zou dit kunnen geschieden bij de opsporing van overtredingen. Voorts zal de berechting streng en snel moeten ge schieden. Het belang van de zaak recht vaardigt naar onze mening deze ingrij pende maatregel volstrekt". Van dit schrijven is een afschrift gezon den aan de ministers van Binnenlandse Za ken, van Oorlog en Marine en van Verkeer en Waterstaat. Tot directeur van de economische visse rij-aangelegenheden bij de Directie van de Voedselvoorziening is benoemd de heer Y. A. Zandstra, die tevens tijdelijk belast is met de leiding van de directie economische tuinbouwaangelegenheden bij het ministe rie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening. Op 1 februari 1948 trad hij in dienst van het ministerie van Financiën, waar hij 1 januari 1949 werd benoemd tot inspecteur der rijksfinanciën met als taak het onder houden van de verbinding met het minis terie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening, en sedert 1 oktober 1954 ook met de ministeries van Economische Za ken, van Verkeer en Waterstaat en van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid. Uitnodiging. De componist en violist Géza Frid en de violist Jo Juda zijn uitge nodigd om in Berlijn voor radio Rias in de ioop van deze maand een opname te laten maken. Uitgevoerd worden werken van Sinding, Saint-Saëns en Hendrik An- driessen. Tevens ontving Jo Juda een uit nodiging om voor de derde keer een tour nee door Spanje te maken gedurende de eerste drie weken van april 1958. Honderdduizendste. Het Kröller-Mül- ler-museum in Otterlo ontving vrijdag 4 oktober de honderdduizendste bezoeker in 1957. Het is voor het eerst sinds de oprich ting van het museum, dat dit aantal be reikt werd. UNO-mars. De Oostenrijkse componist Robert Stolz heeft een „Mars van de Ver enigde Naties" gemaakt, die donderdag avond onder zijn leiding werd uitgevoerd op een concert voor afgevaardigden en waarnemers ter conferentie. Bekroond. In het Amsterdams Stede lijk Museum wordt tot 28 oktober werk van leden der vereniging „St. Lucas" ge- exposeerd. Aan de schilder Jan Korthals is donderdag bij de opening van dezè ten toonstelling de Therèse van Duyl-Schwart- ze-medaille uitgereikt voor zijn bekroonde inzending, een portret van de schilder Zwagemakers. Benoemingen In de dezer dagen te Utrecht gehouden buitengewone algemene vergadering van de Koninklijke Bond van Christelijke Zang- en Oratoriumvereni gingen is tot voorzitter in de vacature- Timmer benoemd de heer H. F. Brune, tweede voorziter van de bond en voorzitter van de ring-'s-Gravenhage. In zijn plaats is benoemd tot tweede bondsvoorzitter de heer G. van Beek te Utrecht, voorzitter van de ring-Utrecht. Tot lid van het da gelijks bestuur werd benoemd in de vaca ture-Smout de heer J. Terlaak te Den Haag, voorzitter van de christelijke ge mengde zangvereniging „Asaf" aldaar. Bauhaus-mappen. In het Prentenkabi net van het Stedelijk Museum in Amster dam wordt van 11 oktober tot 13 nov. een expositie gehouden getiteld „De Bauhaus- mappen", een overzicht van de in het begin der twintiger jaren door het Bauhaus uit gegeven mappen „Nieuwe Europese Gra fiek'.' Spoedig was ook ons drinkwater zo goed als op. We dronken iedere dag maar een héél klein beetje wateren dat in die verschrikkelijke hitte. We hadden de moed langzamerhand laten zakken. Soms voelde ik me ziek van de dorst, en dan kon ik maar aan niets anders denken dan aan drinkenJa, dorst is wel een van de ergste dingen. 's Nachts was de hitte even voorbij en konden we slapen; maar overdag zaten we stil bij elkaar en keken uit, of er nu nergens een schip te zien was... 110-111 Zaterdagmiddag heeft mevrouw J. L. Steyn-Leeuwis, echtgenote van de direc teur van de n.v. Export-Financiering maatschappij, het motorschip „Argo Ellas" op de werf van de n.v. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen te water gelaten nadat zij kort tevoren de doopplechtigheid had verricht. De „Argo Ellas" is het tweede schip van de serie van 21 gelijke schepen, welke in 1955 in Nederland werden besteld door de Griekse reder, de heer John C. Carras, eigenaar van „The Shipping Development Corp." te Panama. Van de 21 schepen zul len er tien worden gebouwd door de n.v. Kon. Mij. „De Schelde", drie door de n.v. C. v./d. Giessen en Zonen scheepwerven te Krimpen aan de IJssel, terwijl nog vijf tankschepen gebouwd zulen worden door de Nederlandse Dok- en Scheepsbouwmij. te Amsterdam. Deze vijf tankschepen ko men in de plaats van de oorspronkelijke bestelde acht vrachtschepen. De voorzitter van de directie der n.v. Kon. Mij. „De Schelde", de heer J. W. Hupkes, zeide in een korte toespraak onder meer dat bij de tewaterlating van het eerste schip van deze serie, namelijk de „Argo Ollandia" de vrachtmarkt goed was en de kansen breed. Thans is de vracht- markt laag en niemand durft te zeggen hoe de ontwikkeling zal zijn. De „Argo Ellas" is echter een modern en goed schip en zal altijd haar geld verdienen. De heer J. C. Carras, wees in zijn ant woord eveneens op de minder goede vrachtmarkt en merkte op, dat toen de markten goed waren, men de reders ver weet niet voldoende te bouwen en nu de markten zijn gedaald, men de reders het verwijt doet, dat men teveel gebouwd heeft. „Doch iedere reder moet blijven bouwen", aldus de heer Carras. Evenals bij de tewaterlating van het eerste schip bood hij de directie vijfhonderd pond aan, be stemd voor het studiefonds, waardoor be gaafde doch minder kapitaalkrachtige per soneelsleden van „De Schelde" een tech nische opleiding kunnen volgen. De Vredesprijs ter gelegenheid van de opening van het jaarlijkse Duitse boeken feest is zondag toegewezen aan de Ameri kaanse auteur Thornton Wilder. Het was de achtste keer, dat deze prijs werd toege kend. Onder degenen die de prijs vroeger wonnen, bevinden zich prof. dr. Albert Schweitzer en Hermann Hesse. De prijs winnaar hield een toespraak, waarin hij onder andere zei, dat het schrijven moei lijk is geworden door het wegvallen van het maecenaat van de kerk en van de vorsten. ADVERTENTIE 23. Ja. Luister goed, Pola Deze conversatie duurt meer dan een half uur. Af en toe kijkt onze bewaker eens achterom, maar hij merkt niets, hij glimlacht. We zullen zo gauw mogelijk contact met Smith moeten opnemen, Pola. Ik zal je een boodschap mee geven, als we in Londen zijn. Óp papier? Ja in code. Ik zal het uitvoerig opschrijven, als ik me even kan afzonderen. Dan moet jij in die tijd ka meraad Mac Carter maar even bezig houden. Ik knik in de richting van onze voorste buurman. Meteen komt de stewardess binnen met bordjes en be stek en servetten. Het eten is uitstekend en ik drink er een heerlijk wijntje bij. Pola eet als een wolf. Sir Mac Carter heeft de maaltijd laten staan en een sigaar opgestoken. Over een uurtje zullen we in Londen zijn. Ik kan dus op mijn gemak afeten. Alles op zijn tijd. Ik heb trek. Kort daarna zitten we in de wachtkamer van de Britste luchtvaartmaatschappij te wachten op de ver binding met Parijs. Ons oponthoud in Londen is van korte duur. Een kruier heeft onze bagage overgenomen en is naar de douaneloods gelopen. Carter, bijzonder hoffelijk, heeft gevraagd of wij een kopje thee met hem wilden gaan drinken in het restau rant van het vliegveld. Hij praat honderd uit: Ah, die lucht van het oude Engeland weer eens in te ade men!! En Parijs. AhParijs.... we zullen Parijs weer eens zienformidabel!! Weet u waar de toiletten zijn? vraag ik voorzichtig. Zeker, meneer Harding, ik zal u er even heen brengen. Hij volgt me zo lang mogelijk, blijft in het toilet zijn handen wassen. Ik haal haastig een blocnote uit mijn binnenzak en krabbel er in code wat krabbels op. Ik teken Sam Morgan en rol het papiertje in de dop van mijn vulpen. Die vulpen zal ik wel aan Pola kunnen geven. In Parijs zal zij die boodschap op de een of an dere manier wel aan Smith kunnen doorgeven. Op het papiertje heb ik de naam van de villa neergekrabbeld en nog enkele bijzonderheden. Maar plotseling sta ik stil.Polais zij eigenlijk ROMAN VAN SLIM HARRISON (vertaald uit het Frans) wel te vertrouwenkan ik haar zo'n boodschap mee geven? Die vragen komen opeens bij me op, ik weet niet waarom. Bijna machinaal haal ik de boodschap weer uit mijn vulpen, scheur het papier in stukken en gooi alles in het toilet. Er zal niets met de vulpen gebeuren, niets of toch, ik zal er een wit papiertje in stoppen, een onbe schreven wit papiertje. - Ik weet zelf niet waarom ik doe zoals ik doe, het is een impuls, ik stel me misschien wel idioot aan, maar ik heb geen tijd meer. Als ik naar buiten kom, vind ik Mac Carter weer, die een sigaar heeft opgestoken. Hij neemt me bij de arm e,n seamen lopen we terug naar het restaurant. Pola zit nog aan haar tafeltje. De kelner wil me de rekening geven, maar Mac Car ter komt tussenbeide. Meneer Harding, mag ik deze consumptie voor mijn rekening nemen? Hoe zou het ook anders kunnen? Ik heb geen cent op zak. Mac Carter betaalt overal en altijd met dat beleef de zinnetje: „Mag ik misschien.... vergunt u mij...." Het wordt een bezoeking! Pola kijkt hem onderzoekend aan. Zij weet dat het toi- letbezoek maar een voorwendsel is geweest en dat ik haar nu een boodschap zal gaan overhandigen. Ik kijk naar haar tasje, dat op tafel ligt en wijs op de grond. Zij begrijpt me en terwijl Mac Carter opstaat om geld te pakken, laat zij haar tasje op de grond vallen. Er valt van alles uit, lippenstift, ansichten en een dozijn andere dingen, die een vrouw in haar tasje heeft. Ik zit al op de grond en raap als een gek de dingen bij elkaar, om mijn vulpen natuurlijk. Mac Carter is bijzonder verstoord over het incident en laat dat ook goed aan Pola merken. Dat verbaast me een beetje. Ik had gedacht dat zij en Mac Carter onge veer op gelijke voet zouden staan, maar nu wordt wel duidelijk dat in feite Mac Carter de baas is van de groep. Hij raakt bijna zijn zelfbeheersing kwijt en dat is heel kwalijk, als de vijand voortdurend op de loer ligt. Deze vluchtige indruk zou ik enkele uren later op Le Bourget nog eens krijgen, maar laten we niet voor uitlopen. We zijn op Le Bourget. De douaneformaliteiten zijn achter de rug en Mac Carter brengt ons naar een taxi. De kruier is een brave borst van een jaar of dertig en hij boezemt vertrouwen in, maar toch Toch wisselt hij een knipoogje met Mac Carter, en zegt luid in uitstekend Frans: Ik zal even een taxi roepen. En inderdaad komt hij een ogenblik later op de tree plank van een taxi aanrijden. Aan het stuur zit een Algerijn. We gaan alle drie achterin zitten. De chauffeur heeft onze bagage op het dak geladen. Als hij weg rijdt, leun ik zo ver mogelijk achterover in de kussens. In het spiegeltje zie ik de kruier weer naar binnen gaan. Hij is vast lid van deze organisatie, hij moet rustig zijn werk doen. Plotseling raak ik stom verbaasd. Achter ons ontdek ik een auto met het nummerbord CD, het geen Corps Diplomatique betekent. Zouden zij de taxi schaduwen met een diplomatiek beschermde auto? Ik kan niet langer kijken, want Mac Carter vraagt: Hoe vindt u Parijs, meneer Harding? Heel sympathiek, werkelijk.... maar we hebben geen erg mooi weer De regen lijkt onuitputtelijk en de ene windvlaag na de andere loeit om het dak van onze taxi. Een blik in het spiegeltje overtuigt me dat de CD-wagen nog steeds achter ons zit. Waar gaan we heen, Carter? Naar vrienden.... ik heb verscheidene kennissen in Parijsu zult zien, 't zijn heel aardige mensen Daar twijfel ik niet aan. Heb jij hier ook nog ken nissen, Ursula? Olga draait haar hoofdje mijn richting uit en mom pelt: Nee, maar als 't kennissen van Mac zijn, kunnen we het volste vertrouwen hebben. Zij zegt wat ik denk, maar wat kan zo'n zinnetje voor velerlei uitleg vatbaar zijn! HOOFDSTUK II Als ik me niet vergis, zet de taxi ons af in de buurt van het Trocadero. De CD-wagen staat een eindje verder geparkeerd. (Wordt vervolgd Tienduizendste Bergenaar. In Bergen (Nh.) is zaterdagmorgen de 10.000ste in woner ingeschreven. De gelukkige vader, de heer Piet Kramer (32), die zijn eer ste zoon kwam aangeven, werd met gejuich op het raadhuis ontvangen, waar al een grote boeket bloemen klaar stond. Zondag kwam burgemeester dr. W. Huygens ook mevrouw Kramer-Spaans (28) namens het gemeentebestuur gelukwensen, waarbij hij voor de 10.000ste Bergenaar een spaar bankboekje met f 100 overhandigde, zijnde dus een cent per inwoner. Door Jacob Jan Kamer's komst stijgt het aantal raadsleden in Bergen van 13 tot 15. Inbrekers aangehouden. De Eindho- vense politie heeft twee jongelui aange houden, die zich aan een lange reeks in braken hebben schuldig gemaakt. De 21- jarige C. H. blijkt het meest op zijn kerf stok te hebben. De jongeman bekende bij zijn verhoor zich aan een tiental inbraken te Eindhoven in de stadsdelen Woensel en Strijp te hebben schuldig gemaakt. Bij een deel der inbraken is hij geholpen doo' de 18-jarige J. van B. Noodrem bracht uitkomst. Toen de 38-jarige assistent-chirurg J. C. van S. uit Rotterdam op het station Hofplein te Rotterdam uit de trein stapte toen deze reeds aan het rijden was, viel hij tussen het perron en de trein. De hoofdconduc teur bracht met de noodrem de trein bijna onmiddellijk tot stilstand. Nu is Van S. er met slechts een diepe snijwond aan het hoofd en vermoedelijk een hersenschud ding afgekomen. Koninklijke belangstelling. De Ko ningin en prinses Marijke hebben zaterdag middag in het Hilversumse gemeentelijke sportpark demonstraties bijgewoond, ge organiseerd door de Koninklijke Neder landse Politiehondenvereniging ter gele genheid van het 50-jarig bestaan van deze organisatie. Snelste typiste. Mevrouw E. Polman- Dessauvagie uit 's-Gravenhage is dit jaar kampioene machineschrijven van Neder land geworden met een gemiddelde van 452 aanslagen per minuut. Zij verwierf daarbij voor de vijfde keer de accuratesse- prijs. Kantonrechter. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot kantonrechter te Amster dam mr. J. D. Carrière, oud-lid van het Hof van Justitie van Suriname, wonende te Maarssen. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 De Vlaamse schrijver Willem Elsschot (pseudoniem voor A. J. de Ridder), die onlangs vijfenzeventig jaar is geworden, is zaterdagavond door het Internationaal Cul tureel Centrum in Amsterdam ontvangen. Op een bijeenkomst in het I.C.C.-paviljoen aan het Vondelpark, waar ook enkele Ne derlandse schrijvers aanwezig waren, las de auteur voor uit eigen werk. Vooraf gaande aan deze voordracht hield de schrij ver Simon Carmiggelt een inleiding over het werk van Willem Elsschot. MAANDAG 7 OKTOBER Concertgebouw: Chopin-avond door de Poolse pianist Stefan Askenase, 20 uur. Frans Halsmuseum: Jan P. Strijbos voor Volksuniversiteit over „Zwerftocht door Spitsbergen" met lichtbeelden en kleuren film, 20 uur. Begijnhofkapel: Interkerke lijke samenkomst, 20 uur. Zangdienst van 19.30 uur af. Zang en Vriendschap: De Grotere wereld met toespraak, 20 uur. Minerva: „Drei madel vom Rhein", alle leeft., 20.15 uur. Roxy: „Schuldig", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido: „De nacht vol be klemming", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „De hemelbestormer", 14 jaar, 18.45 en 21.15 uur. Rembrandt: „Dieven en moor denaars", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Luxor: „De grote kraak", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Geef mij een kans", 18 j., 19 en 21.15 uur. Studio: „Groot alarm bij de geheime politie". 14 iaar, 19 en 21.15 u. DINSDAG 8 OKTOBER Stadsschouwburg: „Rotterdams Toneel" met „Onder verdenking", 20 uur. Concert gebouw: Albert de Klerk bespeelt het orgel, 20 uur. Frans Halsmuseum: Albert Helman vertelt over Suriname voor Volks universiteit, 20 uur. Minerva: „Drei madel vom Rhein", alle leeft., 20.15 uur. Roxy: „Schuldig", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido: „De nacht vol beklemmin™", 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „De hemelbestormer", 14 jaar, 14.30 en 20 uur. Rembrandt: „Dieven en moordenaars", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor: „De grote kraak", 18 jaar, 14, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Geef mij een kans", 18 i., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Studio: „Groot alarm bij de geheime politie", 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6