If Amateurs wedijverden met elkaar in het Patronaat IJmond-agenda Technische school reeds voor gedeelte in gebruik genomen Industrie-predikant in de IJmond deed zijn intrede Volksuniversiteit Velsen biedt een reeks interessante cursussen IJmond heeft een Beverwijkse Miss Volgende zomer is het gehele complex in Beverwijk voltooid Bijzondere dienst in Goede Herderkerk MAANDAG 7 OKTOBER 1957 Hockey in de IJmond HHYC net iets te sterk voor Strawberries Gewaardeerde jubilaris bij „Westerveld" gehuldigd Bridge bij „Driehuis" en UTD „Hermine E" aan Goed- koopvloot toegevoegd De griep beknotte IJmond- handbalprogramma Eerste elftal incasseerde zijn tweede nederlaag EEÖAhfKCr Velsens kleuters vierden dierendag Grondstof fenaanvoer HET ZAL VOOR DE IJMOND een hele geruststelling zijn te weten, dat er sinds zaterdagavond omstreeks elf uur voorzien is in een ergerlijk gemis: wij hebben een Miss. Weliswaar zullen de zuidelijke IJmonders het feit, dat het niet een der hunnen was, met nauw-verholen spijt incasseren en gaan de Beverwijkers thans met temeer trots door het leven omdat het hun Miss is, maar aangezien het om ernstiger kwesties mis is gegaan in deze IJmond, kan deze misser er voor Velsen nog best bij. Velsen wist tenslotte allang, dat Beverwijk het beste der tunnelfeesten in de wacht had gesleept, zodat deze klap op de vuurpijl in wezen niemand in het Patronaatsgebouw en vér daarbuiten heeft opgeschrikt. De Miss-verkiezing was een gering maar met nauw verholen spanning en veel rumoer tegemoetgezien nummer tijdens een programma van liefst dertig amateur-ensembles uit de nabije en verre omgeving, dat opgediend werd als een „amateurconcours" en dat wellicht redenen tot voortzetting zou kunnen inhouden, wanneer de organisatoren enige kleine cor recties willen toepassen. In elk geval is het een vrolijk besluit van de tunnel festiviteiten geworden. Het patronaat was er tenminste zater dagavond zeer vol van, toen de „Verenigde Amateurs Velsen" aan de lange lijst van deelnemers aan dit concours begon. Het was een veelbelovend begin: het jonge combo'tje „Kwartet Modern" diende zich aan als serieuze beoefenaren van de cool- jazz en vermocht met beperkte middelen enige opvallende resultaten te bereiken. Door de omvang van het programma kon den er, zoals bij alle, slechts twee num mers af. Begrijpelijk, maar soms jammer. Jammer bijvoorbeeld voor de voortreffe lijke prijswinnaars van het concours, het mondaccordeon-kwartet „The Mova's" uit IJmuiden, dat strak en beheerst musi cerend veler hart stal en dat de jury ten slotte ook „omspeelde" ten nadele van nummer twee, de jongste deelneemster aan deze avond, Shirley Zwerus uit Haarlem. Een elfjarig kind met een paar Engelse songs, waarvan menig artist nog wat leren kan het ware slechts te hopen, dat dit talentje zich zo onbedorven kan hand haven. De derde prijs ging naar de enige zanger van dit programma, die een origi nele programmakeuze aandurfde. Dick Kooistra uit Bussum, wiens Gershwin- songs met gevoel en muzikaliteit werden voorgedragen. Zo goed men de besten wel langer had willen horen, zo waren er ook nummers, die volkomen overbodig leken en die bij een kleine voorselectie zeker waren ge schrapt. Er is zaterdagavond een „zanger" uit Velsen-Noord voor de voetlichten ge weest, die blijkbaar achterin de zaal een aanzienlijke claque rijk was, maar die een dermate zielige vertoning ten beste gaf, dat men deze jongeman met alle middelen moet pogen te weerhouden nogmaals zijn rauwe gebrul in een microfoon te storten. ADVERTENTIE TEL.6000 DAG EN NACHT VELSEN MAANDAG 7 OKTOBER Thalia, 20 uur: „Santiago". Rex, geen opgave. Gem. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Heidestraat, open van 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 uur. Filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord, open van 14 tot 17 uur. Fieter Vermeulenmuseum, Cultureel Gebouw, open van 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. F AL VU, 20 uur, Herv. Jeugdgebouw, Rembrandtlaan, toneeluitvoering. DINSDAG 8 OKTOBER Thalia, 20 uur: „Santiago". Rex, geen opgave. Fieter Vermeulenmuseum, als maandag. Gem. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Heidestraat, open van 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 uur. Filiaal Wijkerstraat weg 77, open van 19 tot 21 uur. Vrouwengroep P.v.d.A., IJmuiden, 20 uur, boekbespreking, Strengholtstr. 18. Alcoholics Anonymous, van 20 uur af, spreekuur in zaal Abelenstraat. R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Banjaertstraat 13, Velsen-Noord, open van 10 tot 12 uur. BEVERWIJK MAANDAG 7 OKTOBER Kenncmer Theater, 19 en 21.15 uur: „De vagebond koning". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De lont in het kruit". W.B. Theater, 20 uur: „Aanval op Krab- monsters". K.S.A.-gebouw, 20 uur: E.H.B.O.-demon- stratie. Openbare Leeszaal, Prinsessenlaan 19, geopend van 15 tot 17 en 19 tot 20 uur; lees- en studiehoeken geopend van 15 tot 17 en 18.30 tot 20.30 uur; jeugdlees zaal geopend van 19 tot 20 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 15 tot 18 uur; lees- en studie zaal geopend van 15 tot 18 en 19 tot 21.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 16 tot 17.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 10 tot 11 en 17 tot 18 uur. DINSDAG 8 OKTOBER Kennemer Theater en Luxor Theater, bioscopen: als maandag. 't Centrum, 14 uur: Vergadering Neder landse Vereniging van Huisvrouwen. Openbare Leeszaal, Prinsessenlaan 19, geopend van 15 tot 17 uur; lees- en stu diehoeken geopend van 15 tot 17.30 uur; jeugdleeszaal, Zeestraat 25, geopend van 19 tot 20 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 15 tot 18 en 19 tot 21 uur; lees- en studiezaal geopend van 15 tot 18 en 19 tot 21.30 uur; jeugdleeszaal ge opend van 16 tot 17.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 10 tot 11 en 17 tot 18 uur. „Miss" (Joke) IJmond. Was dit het erkende dieptepunt van de avond de overige nummers lagen stuk voor stuk bij of boven de amateuristische middenmaat. Wij hoorden met genoegen de fluwelen stemmetjes van de IJmuidense „Shellies" terug, die overigens wel eens wat aan ver nieuwingen in hun programma mogen gaan doen; er waren „The melody Mixers", aar dige maar makkelijke spelers en Corry Hardendood, die met Jordaanliedjes de zaal in een paar seconden „mee" had; een Zuid- amerikaanse vocalist bleek bepaald belof ten in te houden en de Remo's met hun charmante lady-crooner bleken evenzeer het musiceren te verstaan. Zo heeft dit programma de aandacht van velen tot laat in de avond geboeid en als het onbeschaafde optreden op de achterste rijen er niet geweest was, waardoor er ernstig over politie-assistentie gedacht is, dan zou men zelfs van een compleet succes hebben kunnen spreken. Men spitste zich vooral op die achter ste rijen uiteraard op de verkiezing van het mooiste meisje van de IJmond. De A-griep had voor een eerste teleurstelling gezorgd, door enige kandidaatjes te vellen, maar uit de zes, die er overgebleven wa ren heeft de zaal tenslotte fluitend haar keus gedaan na een korte parade der lief talligheden. Joke van de Munnik, een achttienjarige schoonheid uit Beverwijk ging met 102 van de 276 stemmen strijken en daardoor met de eerste prijs. Zij haalde zich de sympa thie van de zaal op het lieve halsje, door desgevraagd te vertellen, dat zij er niet aan dacht een film- of televisiecontract te accepteren, al was deze vraag dan ook niet helemaal serieus bedoeld. Joke blijft liever mannequin. Nummer twee werd Carla Eeltink, ook al uit Beverwijk met 74 stemmen; derde in de reeks der schoonheden werd de Be verwijkse Clara Legrand met 36 stemmen. Toen de bloemen en de prijzen waren uitgereikt, de „Remo's" met fanfares het feest hadden besloten en de jeugd de ver maning had meegekregen zich tijdens het beloofde bal in „Flora" wat rustig te hou den, is de stormloop op de dansvloer be gonnen, waarvan wij het resultaat niet hebben afgewacht. J. Folkertsma Deze week stond de A-griep een normaal afwerken van het vastgestelde hockey- programma in de weg en vele wedstrijden moesten reeds direct worden afgelast. Toch kon nog een groot gedeelte van de vast gestelde wedstrijden worden gespeeld en ook nu waren de behaalde resultaten niet verheugend. Ook in de onderbond werd deze week gestart en talrijke wedstrijden werden op deze eerste speeldag afgewerkt. HHIJCStrawberries (dames) Helaas zijn de dames van Strawberries er niet in geslaagd een overigens verdiende puntenverdeling te behalen in de ontmoe ting tegen HHIJC. De zwakke leiding onthield de Strawber ries dames een strafbully, waarmede tevens de kans op de gelijkmaker werd ontnomen. Nadat de thuisclub een kleine voorsprong had genomen, was het Mieke Bom die voor een gelijke ruststand zorgde (1-1). Na de hervatting was het weer de thuisclub die van een klein kansje profiteerde en daar mede de overwinning veilig stelde (2-1). Laren IIStrawberries (heren) Ondanks de grote nederlaag van Straw berries was het spelbeeld in deze ontmoe ting zeker niet eenzijdig. De thuisclub nam weliswaar een 1-0 voorsprong, doch Van Overbeek zorgde prompt voor de gelijk maker (1-1). Een tweede doelpunt van Laren II was oorzaak dat Strawberries de moed opgaf, waarvan de Laren-reserves profiteerden en een ruime 4-1 voorsprong namen bij de rust. Na de hervatting was het slechts Straw berries dat speelde, doch geen kans zag te scoren. Enkele seconden voor het einde werd een uitval van Laren de bezoekers nog noodlottig, zodat het einde kwam met een onverdiende en geflatteerde Strawber ries nederlaag (5-1). Muziek en bloemen voor Jac. Roseboom De koffiekamer van Westerveld was za terdag het domein van een jubilaris: de heer Jac. Roseboom vierde temidden van zijn vele vrienden en bekenden het feit, dat hij een kwart eeuw in dienst was bij de begraafplaats. Dat men hem in zijn functie heeft leren waarderen is wel ge bleken uit de vele bloemen, de toespraken en de geschenken. Tussen drie en vier uur is het bestuur van de begraafplaats bijeen geweest en daar heeft de heer C. W. van Hoorn als gedelegeerd lid van de raad van bestuur het woord gevoerd over de uitste kende kwaliteiten van de jubilaris als chauffeur en monteur. Zijn goede wensen en onverdeelde lof liet hij vergezeld gaan van een geschenk onder enveloppe en een langspeelplaat, die kennelijk bijzonder bij de begif tigde in de smaak viel. De Hilver- sumse kinderarts IJ. Hanneman heeft ver volgens diverse voorvallen uit de carrière van de jubilaris naar voren gehaald en memoreerde bijvoorbeeld uit de goede oude tijd de periode, waarin de heer Roseboom in dienst was bij de familie Voute te Hil versum, eer hij naar „Westerveld" over ging. Als hoofdopzichter van de begraaf plaats heeft daarna de heer H. J. Velde dank gebracht aan de jubilaris voor al zijn moeite en zijn ijver onder het uitspre ken van de hoop, dat hij nog vele jaren na dit werkzaam mag blijven, Uit naam van het personeel heeft de heer P. H. de Quartel de collegialiteit van de jubilaris bejubeld. Ook hij kwam met muziek: twee platen ter uitbreiding van de klassieke col lectie, die de jubilaris rijk is. Ook de heer J. van der Putte heeft woor den van dank geuit in persoonlijke termen en daarna werd de rij gesloten door de op zichter van de begraafplaats, de heer J. van der Linden, die de goede omgang en de prettige verstandhouding in het bedrijf memoreerde. Voor mevrouw Roseboom was er zijnerzijds een prachtige toef chrysan ten, omdat ook en vooral haar de hulde van een zo trouwe diensttijd toekomt. Na deze intieme samenkomst hebben verscheidene genodigden de kans gekregen de jubilaris hun waardering en geschenken aan te bieden, waarbij ondermeer het per soneel van het crematorium present was met een vriendschappelijke geste. De bridgeclub „Driehuis" speelde de twee de selectiewedstrijd voor de wintercom petitie. De belangrijkste ontslagen waren (in percenten): Lijn A. 1. Heren Krab-De Waal 59,52; 2. Heren Wescher-v. Doorn 57,15; 3. Heren Berkhout-Ermshous 55,55. Lijn B: 1. Heren Bais-Ribbens 69,05; 2. Heren de Geus-Baart 56,35; 3. Echtpaar Poppe 53,97. De bridgeclub UTD speelde eveneens voor de wintercompetitie. De uitslag was hier (in percenten): Groep A: 1 en 2 Van Olst-Muller 58.73 Korver-Klinkenberg 58.73, 3. mevrouw Leyenaar-Baart 56.34. Groep B (NZ-Ijjn): 1. Prins-Ooms 64.16; 2. Born-Cleeren 54.16; 3. Roelofs-v. d. Berg 52.50. Groep B (OW-lijn): 1. Dames Snel-Koe- lemey 56.66; 2. Dames Ooms-Snoek 52.00; 3. Groen-Ponte 51.33. Beverwijk en omstreken is weer een on derwijsinrichting rijker geworden. In af wachting van de verdere voltooiing zijn van de op te richten r.k. technische school reeds zes klassen in gebruik genomen, zo dat de jeugd die zich hiertoe aangetrokken gevoelt de kennis kan vergaren welke no dig is voor het goede vakmanschap een belangrijke zaak in de industrialiserende wereld. Nadat 's morgens In de kerk van Onze Lieve Vrouw van Goeden Raad aan de Arendsweg een H. Mis was gelezen, begaf het gehele gezelschap zich naar de Brink, waar inmiddels zes klassen van de school zijn voltooid en de 168 leerlingen uit Be verwijk en omliggende gemeenten maak ten daar eveneens kennis met hun toekom stige school. Het gemeentebestuur was vertegenwoor digd door burgemeester J. G. S. Bruinsma en de wethouder van onderwijs, de heer E. Gerritse. Pastoor P. C. Vollebregt, voor zitter van de Stichting r.k. lagere techni sche school richtte zich in de eerste plaats tot de jongens, voor wie de school wordt gezet en deelde mede, dat het bestuur hoopt dat het volgend jaar juni of juli de school geheel voltooid zal zijn. En dan zul len ook vertegenwoordigers uit de omlig gende gemeenten worden uitgenodigd, om getuige te zijn van het voor deze streek zo belangrijke gebeuren van de opening De motorsleepboot „Hermine E. Goed koop" gebouwd door de Arnhemsche Scheepsbouw Mij. is eind vorige week toe gevoegd aan de vloot van de n.v. Reederij v./h. Goedkoop. Deze 900 pk sleper, welke 11% mijl kan lopen, is de laatste van een serie van vier door de A.S.M. voor Goed koop gebouwd. De voornaamste bijzonderheden van de zojuist voltallig gemaakte serie zijn: lengte over alles 28,50 m., breedte over de span ten 6,60 m, holte in de zijde 3,20 m, hoofd motoren 2x450 pk „Bolnes" Het schip, dat gebouwd is als zeegaande havensleepboot, heeft een speciaal versterkte huid voor het varen in ijs. De bouw vond plaats on der toezicht en volgens de voorschriften van Bureau Veritas. Het sturen geschiedt door een mecha- nisch-hydraulische stuurmachine. Voor verlichting is een 24 volts gelijkstroomin stallatie aangebracht. De verblijven voor de kapitein en de machinist bevinden zich in het voorschip, voor de bemanningsleden in 't achterschip. Alle verblijven, alsmede de motorkamer en de stuurhut, zijn voor zien van volautomatische oliegestookte centrale verwarming. De heer L. J. W. H. Goedkoop merkte in zijn tafelrede na de proefvaart op, dat in elke volgende boot van de serie nog ver beteringen zijn aangebracht zodat de Her mine E, genoemd naar het dochtertje van (3e directeur van de NDSM, dè heer P. Goedkoop, de kroon moet. spannen. Zondagmiddag heeft in de Nederlands Hervormde kerk te IJmuiden-Oost, de Goede Herderkerk, de bevestiging en in trede plaats gehad van ds. W. Ph. Leen man. Het betreft hier geen gewone predi kantsplaats, want de nieuwe predikant zal niet aan het hoofd staan van een bepaalde wjjk, doch hem is een bijzondere opdracht verleend. Deze bestaat hierin, dat hij bezig zal zijn in en rondom de fabriekscomplexen van de IJmond en dat hij daar de Her vormde kerk zal vertegenwoordigen. Het werk dat ds. Leenman als industrie predikant zal hebben te verrichten is hem niet vreemd. Reeds enige tijd is hij in de IJmond werkzaam geweest als vicaris (hulpprediker) en als directeur van de stichting „Evangelie en industrie". Als zo danig heeft hij zoveel waardering gevon den, dat de Hervormde Kerk in het alge meen en de centrale IJmond gemeente in het bijzonder, er voor geijverd hebben dat dit vicariaat zou worden bekroond en om gezet in een predikantschap. Gistermiddag waren dan ook vele ver tegenwoordigers van de kerk en de in dustrie aanwezig om de „promotie" van vicaris Leenman tot dominee Leenman bij te wonen. De bevestiging geschiedde door ds. W. G. Overbosch van Amsterdam. Dat deze pre dikant hiertoe was uitgenodigd berust zeker niet op een willekeurige keuze, omdat ook ds. Overbosch een bijzonder predikant schap vervult: hij is namelijk predikant onder de „buitenkerkelijken" in Amster dam-Zuid. De bevestiger ging bij zijn toespraak niet uit van een bepaalde tekst, maar van het bijbelgedeelte Efeze vier en daarvan de eerste zestien verzen. Het is de taak der kerk, aldus ds. Overbosch, om de mensen te leiden tot volwassenheid; de technische term daarvoor in de bijbel luidt „opstan ding". Dat hiervan in de wereld zo weinig te zien valt, komt met name doordat de onderlinge menselijke verhoudingen ver troebeld en verward zijn. De stichting „Evangelie en Industrie" mag en moet be schouwd worden als een samenbundeling van mensen, die naar de bijbelse volwas senheid willen toegroeien. Ds. Overbosch eindigde zijn toespraak met een persoonlijk woord tot ds. Leen man, waarbij hij hem opriep tot trouw en verantwoordelijkheid in zijn werk. Aangezien de nieuwe predikant voor de eerste maal bevestigd werd, vond naast de eigenlijke bevestiging ook het liturgische ceremonieel van de „handoplegging" plaats. Daaraan werd deelgenomen door acht pre dikanten, waaronder de Lutherse predi kant van IJmuiden, ds. Roskam. Ds. Leenman begon zijn intrede-toespraak met zijn vreugde er over uit te spreken, dat velen uit de industrie, vanaf de arbei der tot aan de ingenieur, gekomen waren om deze dienst bij te wonen. Dynamiek Hij beschreef daarna de wereld van de industrie als een dynamische aangelegen heid, even noodzakelijk als meeslepend. Het gaat hier om een complex van krach ten, waarbij de mens hoopt uiteindelijk gelukkig te zullen zijn, maar waarin hij zo vaak slaaf dreigt te worden. Ook het Evangelie is dynamisch, maar hier gaat het om krachten, die ons voort stuwen naar onze eindbestemming. „Ik ben zonder reserves tot uw beschikking," aldus ds. Leenman, „God is rijk in het uftdelen van gaven. Het leven is een avon tuur omdat het Gods avontuur is." De kerkdienst werd, afgezien van de reeds genoemde predikanten, ook bijge woond door een vertegenwoordiger van de rooms-katholieke kerk in de persoon van aalmoezenier Dürr, werkzaam bij het r.-k. Bedrijfsapostolaat. De gemeenteraad van Velsen was ver tegenwoordigd door burgemeester mr. M. M. Kwint. Uit de industriewereld zagen wij verscheidene bestuursleden van de stich ting „Evangelie en Industrie", waaronder de voorzitter ir. Bakker van het Hoogoven- bedrijf. Na de kerkdienst werd een geanimeerde receptie gehouden in het Hervormde Jeugdgebouw, waar velen van de gelegen heid gebruik maakten om dr. Leenman geluk te wensen. ener complete, nieuwe technische school. Deken B. G. Hosman verrichtte hierna de plechtige inwijding van het gebouw, waarna in gebed de zegen over de school werd afgesmeekt en wijsheid voor de leer lingen, die de school bezoeken. Nadat de deken de jongens er op had gewezen dat zij ook op school zijn om God te dienen, was het woord aan burgemeester J. G. S. Bruinsma. Deze richtte zich dadelijk tot de jongens en zei dat het voor hem een bijzonder prettige bezigheid was, om deze school te openen. Het instituut staat onder het pa tronaat van Sint Eloy, zo zei de burge meester, wat de jongens eigenlijk hun hele leven zouden moeten onthouden. Voor hen, die hun best doen op deze school staat straks de hele technische wereld open, zo ging die burgervader voort en voor de leraren moet het heerlijk zijn, om van deze jongens goede vakmensen te maken. Met de wens dat ieder zijn uiterste best zou doen om de school een goede naam te be zorgen en de mededeling dat het gemeen tebestuur steeds met belangstelling het werk zal volgen besloot de burgemeester zijn toespraak, waarna nog dank werd ge bracht aan allen die hun medewerking hebben verleend, om de school reeds in deze voorlopige vorm van voltooiing te brengen. Bij deze plechtigheid waren o.m. tegen woordig de directeur van de school, de heer Th. Winnubst, de inspecteur van het technisch onderwijs, de heer ir. L. Cooke, pastoor R. L. M. van Ginkel en de mode rator van de school, kapelaan A. Hogema. Heren wonnen van Blauw Wit II De ideale weersomstandigheden van zondag ten spijt heeft de handbalvereni ging „IJmond" slechts een beperkt com petitieprogramma kunnen afwerken om dat wegens de heersende A-griep alle wed strijden in de Haarlemse afdeling werden afgelast en dus de IJmond 2 en 3 heren teams hun reis naar Alkmaar moesten uit stellen en bovendien om dezelfde reden de Concordia-dames uit Hillegom voor de wedstrijd tegen de IJmond I-dames ver stek lieten gaan. Zodoende speelde IJmond I (heren) tegen de reserves van Blauw Wit uit Amster dam een van de twee belangrijke wedstrij den. De IJmonders, die ook al invallers hadden, namen onmiddellijk het initiatief tot een offensief, waarbij het leek alsof de thuisclub gemakkelijk een overwinning zou gaan behalen. Want na twintig minu ten had IJmond een viereen voorsprong genomen. Toen echter liet Blauw Wit zich evenzeer van doelbewuste kant zien met het resultaat, dat de IJmond-voorsprong bij de rust tot vierdrie was gereduceerd. Na de hervatting ging de strijd aanvan kelijk gelijk op, waarbij de thuisclub kans zag de vporsprongte behouden, -Met nog tien minuten te spelen kwamen de gasten in-ademnood waarvan de IJmonders uit stekend profiteerden door de score op te voeren tot achtvijf. Wel probeerde Blauw Wit in laatste krachtsinspanning nog ge lijk te komen, maar de einduitslag bleef voor IJmond een 86 overwinning. Het derde IJmond-dameselftal had ook al met onvolledigheid te kampen en moest hierdoor in Heemskerk tegen de ADO 2- dames een 50 nederlaag incasseren. Ook in de VVIJ-gelederen heeft de griep haar slachtoffers gemaakt zodat alle elf tallen zaterdagmiddag met reserves in het veld kwamen. Het derde elftal kon zelfs helemaal geen team in het veld brengen zodat de wedstrijd tegen Jong Hercules noodgedwongen afgelast werd. Het eerste elftal leed haar tweede ne derlaag tegen het eveneens vrij zwakke NDSM in Amsterdam. Toch werd er niet slecht gespeeld en de twee kogels van Blinkhof hadden beslist beter lot verdiend dan af te ketsen tegen de lat. Over het al gemeen bleef het binnentrio onder de maat terwijl Van Genderen zeer gemist werd. Het enige tegenpunt dat WIJ maakte was van goed gehalte: een snelle aanval bracht de bal bij Van der Plas die keurig voorzette, precies op het hoofd van Rooze zodat de keeper geen schijn van kans had. Het tweede elftal won verdiend met 42 en het vijfde elftal toonde zich de meer dere van het vierde elftal van WIJ. De totale uitslagen waren: NSMD IJmuiden 31; PVWA 2IJmuiden 2 24; IJmuiden 4IJmuiden 5 02. Was het deze week voor de binnenlandse handel een kwestie van „to be or not to be", toen de Nederlandse Spoorwegen de handel voor het feit stelde, dat na 1 okto ber 1957 geen vis meer als snelgoed kon worden aangeboden of dit juridisch nu wel geheel in de haak is zal nog nader worden onderzocht - dank zij de firma Van Gend Loos en met de meest moge lijke medewerking van de handel, (de „aan- brenguren" werden belangrijk vervroegd) is alles op de normale tijd verzonden. Zijn wij goed georiënteerd, dan zijn vele zen dingen vroeger afgeleverd dan wanneer zij met de Spoorwegen waren verzonden. Een woord van lof komt Van Gend Loos zeker toe voor de prompte aflevering, wat niet wegneemt, dat een handelaar in IJmuiden zijn vis in Haarlem op het sta tion kan aanbieden waarna deze vis WEL als snelgoed wordt geaccepteerd. Dat men in de markt, wat betreft de houding van de Spoorwegen, mompelt van machtsmisbruik en monopolie en dat, waar het een semi-staatsbedrijf geldt - is te ver klaren. Door het slechte weer en de afnemende vangsten was de kwaliteit van de aange voerde haring minder dan de handel ge wend was. Dat de prijs belangrijk hoger lag en de „Haarlem" voor haar haring toch nog f 18 kreeg, was alleen het gevolg van de geringe aanvoer. Kwaliteitsharing bracht de laatste dagen der week een goede f 20 per kist op. Makreel is een artikel, waarvan de prijs zeer onderhevig is aan de aanvoer. Verschillen van f 15 per kist per dag zijn geen zeldzaamheid, doch de gemiddelde prijs lag rond de f 20 per kist voor de beste kwaliteit. Kabeljauw werd praktisch niet aange voerd. De prijs lag zeer hoog. Ook in Denemarken wordt weinig geoffreerd, de prijzen zijn eveneens zeer hoog. Ook de koolvis lag weer hoog in prijs. De importfilets zijn toch altijd maar Duitse IJsland-filets, die niet halen bij de Noord- zee-filets. En menige handelaar in het binnenland betaalt liever een paar dub beltjes meer voor „kwaliteit", dan wan neer hij, tegen zijn zin, in buitenlandse filets moet handelen. Was de schelvis tot en met donderdag aan de stijve kant, vrijdag met een aan voer van ruim 1300 kisten, zakte de prijs weer. Er was toen prima braad te koop voor f 14. De dag er voor waren ze ruim f 10 per kist duurder. Menig kistje braad is dan ook „neergezet" (voor de maandag), wat zaterdag duidelijk bleek, toen de prijs van de braad met een aanvoer van slechts 300 kisten nauwelijks een gulden hoger lag. Vrijdag was er 40.000 kg tong, zaterdag als gevolg van het slechte weer nauwelijks 6.000 kg. Met dubbeltjes en kwartjes vloog de prijs omhoog. Slips, die vrijdag van de fl.40-fl.60 opbracht, zat zaterdag boven de f 2, terwijl de tongen I rond de f 2.50 deden. Alleen de halfpondjes handhaafden zich op ongeveer f 3, (men verwacht voor maandag en dinsdag in Ostende zeker 40.000 kg tongen) en de grootmiddel tong steeg van f 3.80 op vrijdag tot f 4.50 op zaterdag. Lappen, die bijna niet werden aangevoerd zijn zaterdag nog voor f 5,-70 per kg verkocht. Van de schol III werd veel aangevoerd. Doch als Israel niet koopt, koopt tegen woordig ook Amerika. Wat de kosten zijn, wanneer men zo'n scholletje III fileert (zij het ook, dat men slechts 2 filetjes van zo'n scholletje snijdt) invriest, verpakt, en ex porteert? Het is een zaak, die de exporteur aangaat. Onder de f 15 zakt de prijs voor de visserman niet. Met de grove schol aan de bovenkant was het mis voor de handel. Schol II deed rond de f 40, en de grovere soorten van de f 50 tot de f 65. Kan de export niet genoeg kopen van de grote, middel en zetschol, dan komt de schol I aan de beurt, en bij gebrek aan genoeg schol I, koopt de export ook graag de nodige schol II. De Zuidzijde heeft het vorige week niet slecht gehad. Alle zorg was voor de han del, die toch wel een drukke week heeft gehad. De sectie Volksontwikkeling van de stichting „De Velser Gemeenschap" heeft voor de cursus 1957-1958 het programma van het volksuniversiteitswerk samenge steld. Bij voldoende deelneming zullen talencursussen, algemene cursussen en een serie lezingen „Zwerftochten door vreem de landen" worden gehouden. Ook een le zing „Atoomenergie nu en in de toekomst" is te verwachten. Op 8 oktober beginnen de cursussen „Engels voor beginners" en „Engels voor gevorderden". Deze worden gegeven op dinsdagavond, respectievelijk van 8 tot 9 en van 9 tot 10 uur. „Duits voor begin ners" en „Duits voor gevorderden" wordt gegeven op woensdagavond, te beginnen op 9 oktober, respectievelijk van 7 tot 8 en 8 tot 9 uur. De cursus „Frans voor be ginners" start op donderdagavond 10 ok tober en wordt gehouden van 7 tot 8 uur. „Frans voor gevorderden" is elke donder dagavond van 8 tot 9 uur, te beginnen op 10 oktober. Een speciale cursus conversatielessen Frans wordt op donderdagavond van 9 tot 10 uur gehouden. Hiervoor is vereist ken nis van het Frans, ongeveer gelijkwaardig aan vijf jaar HBS. Ook in het Italiaans en Spaans staan cursussen voor beginners en gevorderden op het programma. De cursus Italiaans wordt op dinsdagavond gegeven en Spaans op donderdagavond, ingaande res pectievelijk 15 en 10 oktober. Een cursus „Esperanto" begint op donderdag 10 ok tober. Er zijn in totaal 24 wekelijkse lessen voor elke cursus. Alle talencursussen worden gegeven in het gymnasium Feli- senum. Algemene cursussen Bij de algemene cursussen behoort een cursus „Spreken in het openbaar". Docent is de heer H. v. d. Zee. Er worden acht lessen gegeven op de donderdagavonden 17 en 31 oktober, 14 en 28 november, 9 en 23 januari en 6 en 20 februari in het ge bouw Cultureel Centrum. Voorts treedt de heer H. v. d. Zee op als docent voor de cursus „Stemvorming en declamatie". Hiervoor worden ook acht cursussen gegeven op de donderdagavon den 24 oktober, 7 en 21 november, 12 de cember, 16 en 30 januari en 13 en 27 fe bruari. Een lezing met gekleurde lichtbeelden over de „Woninginrichting in onze tijd" wordt verzorgd door de heer W. den Boon. De lezing wordt verdeeld over twee avon den de vrijdagen 15 en 22 november gegeven. Zwerftochten In de serie zwerftochten door vreemde landen is op vrijdag 7 februari „De schoonheid van Vlaams België" aan de beurt. De lezing wordt verzorgd door Lode van Gent en gaat vergezeld van gekleurde lichtbeelden. „Noorwegen het land van de midder nachtzon" is het onderwerp voor de avond ;xxxxxdcocoooooo<xoooocoooooococxx)ooooocooooo<x>ooocooooc<> Het Kerbertasiel heeft vrijdag be- zoek gehad van een hele schare kleu- J ters, die met snoepjes en vlees beladen o voor honden en katten, op hun manier 0 „Dierendag 1957" kwam vieren. Meneer P. Kruiswijk, de asielhouder heeft het stel, dat met de schoolbus arriveerde, ontvangen en uiteraard mochten de kleinen zelf hun goede gaven aan de levende have van het asiel uitreiken. 8 Dit werd een feest en een gedrang,8 waarbij het nest van vijf jonge honden, die met hun moeder thans in het asiel verblijven nadat zij met veel moeite uit het duin zijn gehaald (vandaag kunt u er meer van lezen in onze Kennemer Lantaarn) het leeuwendeel der belang stelling genoot. De dierendag is op deze manier zowel o voor de beesten als voor de kleine men sen, maar ook voor de groten, die er glimlachend bij stonden, een festijn geworden. 0000000000000000000000000c<x>0000000000000000000c»00:xX Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is zondagmorgen aangekomen het Zweedse s.s. „Finn", dat van de Zweedse haven Bergvik een lading van ruim 1700 ton cel lulose aanvoerde. HANDWERKCLUB „DE VEILIGE HAVEN" De Speeltuinvereniging „In Veilige Ha ven" zal woensdag 9 oktober weer begin nen met de handwerkclub voor meisjes van 8 tot en met 13 jaar. van vrijdag 28 februari. De heer H. v. d. Leeuw zal deze lezing houden. „Een tocht door Centraal Afrika" staat tenslotte op vrijdagavond 14 maart te wachten. De heer K. J. Junius Ingerman zal deze lezing houden met medewerking van het Kon. Instituut voor de Tropen. Atoomenergie „Atoomenergie nu en in de toekomst" wordt door Leonard de Vries behandeld op vrijdagavond 17 januari. Op populaire wijze zal dit actuele onderwerp, mede in verband met de bouw van de kernreactor te Petten, worden besproken en met een filmstrip worden verduidelijkt.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 7