Kunstmaan verliest snelheid en zendt nu constante toon uit Nieuw soort H-bom tot explosie gebracht in de Sovjet-Unie HET WEER Leeg treinstel ontspoord bij Haarlemse station j^rcëjjanaJ Haarlems Dagblad Zowel Rusland als de Verenigde Staten verwerpen Japans verzoek om de kernproeven te staken Zeven doden in het verkeer Verkeersongelukken DIT JAAR: 914 DODEN j Weinig verandering Het woord is aan ee MORRIS beforetjwótoj/ Kunstmaan vannacht l en morgen te zien Hoog Russisch bezoek in Joegoslavië Kunstmanen m de wes*e'iike Pleven kabinetsformateur Koers van pond sterling opnieuw verbeterd 72e JAARGANG No 77 Lange Nieuwsb-aat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DINSDAG 8 OKTOBER 1957 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 302e JAARGANG No 230 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. HaarL Dagblad. Directie: F. W. Peereboom en A. D. Huijsman MOSKOU (UP) De Sovjet-Unie heeft zondag een krachtige waterstofbom van een nieuw ontwerp tot ontploffing ge bracht, zo heeft radio-Moskou gemeld. In het belang van de veiligheid van de bevolking en van hen die aan de proef hebben deelgenomen, is de explosie op grote hoogte bewerkstelligd, aldus het persbureau Tass. Het eerste nieuws over de explosie kwam van Japanse meteoro logen, die zondag een ongewone atmos ferische druk constateerden. Z\) vermoe den dat de proef genomen is in Siberië. Blijkbaar zijn de Russen met hun nieuws sneller dan gebruikelijk om de propagan- da-waarde van hun succes met de kunst maan nog te vergroten. Het Tass-bericht luidde: „In overeen stemming met het plan voor experimen teel werk aan de bouw en verbetering van atoom- en waterstofbommen in de Sovjet- Unie, is op 6 oktober een machtig water stofapparaat van nieuw ontwerp beproefd. De proef is geslaagd". Aan het eind van de zomer begonnen de Russen met een serie snel opeenvolgende kernproeven. De meeste van die explosies werden eerst in Washington en 1 onden bekendgemaakt. Deze onthullingen werden enkele weken geleden door radio-Moskou bevestigd, met de mededeling r at de proeven genomen werdén als onderdeel van een program om nieuwe wapens te vervolmaken. TOKIO (AFP) De Sovjet-Unie heeft voor de derde maal een Japans protest tegen de kernproeven verworpen. De Sov jet-ambassadeur in Japan heeft op het ministerie van Buitenlandse Zaken in De contouren van het Haarlemse stads beeld zijn vaag afgetekend in de lichte nevel van de oktobermorgen. Jonge bomen reiken naar de zon. Een herfst- stemming, vastgelegd aan de westelijke randweg, de Delftlaan, waar de nieuw bouw vordert naar Santpoort. Het driejarig zoontje van de familie Van der Groep is te Bunschoten door een vrachtauto overreden en gedood. Het jongetje eat achter op de fiets van een 15-jarig buurmeisje, dat waarschijnlijk de macht over het stuur heeft verloren. Op de onbewaakte overweg in de Vos- senweg te Apeldoorn is de 38-jarige L. T. uit Apeldoorn met zijn rijwiel «tan gereden door een dieselelektrische trein. Hij werd ernstig gewond naar het St. Liduina-ziekenhuis overgebracht en over leed kort na aankomst aldaar. De 41-jarige landbouwer F. A. C. uit Beek is op de onbewaakte overweg onder de gemeente Beek met zijn bromfiets door een trein aangereden en gedood. De 59-jarige vertegenwoordiger M. Rom- bout uit Ridderkerk gaf te Rotterdam •■■■■■■■■■■■■■■■■Bi Bij verkeersongelukken in 1957 j in ons land zijn terstond of kort daarna om het leven gekomen 914 personen, van wie 175 kinderen. j toen er van rechts een andere personen auto in grote vaart de kruising wilde pas seren, geen voorrang, met het gevolg dat er een hevige botsing ontstond. Hij werd uit de wagen geslingerd en was bijna on middellijk dood. Op het Winschoterdiep te Groningen is de 74-jarige heer J. G. Kuipers, toen hij op zijn fiets plotseling naar links uitweek, door een hem passerende auto aangereden. De oude man werd van zijn rijwiel ge slingerd en viel zeer zwaar gewond in de berm van de weg. De heer Kuipers is in het Akademisch Ziekenhuis overleden. Op de Amersfoortseweg onder Oud- M i 11 i n g e n zijn twee personenauto's op elkaar gebotst. Een der bestuurders, de heer W., werd in ernstige toestand naar het St. Liduinaziekenhuis in Apeldoorn overgebracht, waar hij later aan zijn ver wondingen is overleden. Op de Frieseweg in de buurt van R a m s- p o 1 zijn tijdens een dichte mist twee motorrijders tegen elkaar gebotst. Als gevolg hiervan werd de 25-jarige T. Fidder uit Doornspijk gedood. De andere motor rijder, de 24-jarige L. v. d. Kooy uit Elburg werd zwaar gewond. Bij werkzaamheden aan de spoorlijn Winterswij k-Zutfen is vanmorgen omstreeks tien uur de 51-jarige wegwer ker H. J. Elferink uit Lievelde, gemeente Lichtenvoorde, bij het passeren van de diesel-elektrische trein, die om tien over negen uit Zutfen was vertrokken, dodelijk gewond. Hij was met collega's bezig een kleine lorrie te verwijderen van de lijn, waarop genoemde trein naderde. Door het mistige weer zag men de trein te laat. XXXXXXDOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOO: 8 VERWACHTING, medegedeeld door 8 het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van 8 dinsdagavond tot woensdagavond, g opgemaakt om 11.15 uur: Vannacht weer plaatselijk mist. g Morgen overdag droog en over- 8 wegend zonnig weer. Zwakke tot matige oostelijke wind. Wei- g nig verandering in temperatuur. rt Volledige weerrapporten op pagina twee 3 3 x XJOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S KOPENHAGEN (UP) Volgens het microgolflaboratorium van de Deense tech nische hoge school is de snelheid van de Russische kunstmaan teruggelopen van 29.000 tot 20.000 kilometer per uur. Voorts zegt dit laboratorium dat de seinen van de kunstmaan veranderd zijn in een constante fluittoon. Die toonverandering werd om middernacht opgemerkt. Deense geleerden opperen dat de radioseinen misschien be ïnvloed zijn door code-uitzendingen van een radio-zender in Rusland of dat de accu's van de kunstmaan kracht beginnen te verliezen. Toen de satelliet Scandinavië naderde, werden de seinen zoals gewoonlijk opgevangen, doch er werd een constante toon opgevangen, tot plotseling niets meer gehoord werd. Volgens een woordvoerder van het Deense laboratorium valt uit de rapporten van diverse observatieposten op de aarde te berekenen dat de snelheid van de satel liet is teruggelopen. Dit lijkt het begin van het einde voor de kunstmaan te zijn. Als de snelheidsvertraging in dit tempo blijft doorgaan, zal de satelliet vermoedelijk nog maar enkele dagen „leven". Karl Gerok: Het ware geluk ligt in vervulde plichten NEW YORK (AFP) De New York Times" meldt dat de Russische geleerden, die zich in de Verenigde Staten bevinden, hun Amerikaanse collega's hebben aangeboden Amerikaanse instrumenten aan te brengen in een van hun nog te lanceren kunstmanen. Dit aanbod zou door Anatoli Blagonravov gedaan zijn tij dens een bezoek, dat de So- vjet-geleerden kortgeleden aan de basis voor proefnemin gen met raketten van de Ame rikaanse marine te Washing ton hebben gebracht. LONDEN (Reuter) Tech nici van de B.B.C., die maan dag naar seinen van de hui dige Russische kunstmaan hebben geluisterd, verklaar den dat de laatste seinen heel erg zwak waren. Het lijkt dat de uitzending gestoord wordt. Amerikaanse deskundigen hebben verklaard, dat zij aan de hand van de signalen der kunstmaan de baan kunnen berekenen die de satelliet in de komende dagen zal be schrijven. De baan is vrijwel cirkelvor mig: het dichtstbijzijnde punt ligt op 640 kilometer van de aarde, het verstverwij- derde is nog niet met zekerheid vastge steld. Het Sovjet-persbureau „Tass" verklaar de, dat de kunstmaan dinsdagochtend 46 maal om de aarde is gedraaid. A.F.P. Radio-Moskou zond maandag een „dienstregeling" voor het waarnemen van de radioseinen van de satelliet op dinsdag uit. Londen komt op deze lijst voor, met de aanduiding dinsdag 22.54 uur G.M.T. Radio-Moskou heeft bevestigd, dat behalve de kunstmaan ook het laatste deel van de raket om de aarde draait. Met dit deel van de samengestelde raket is de kunstmaan tot een hoogte van 900 kilome ter gebracht. Het raketgedeelte wentelt ongeveer op dezelfde hoogte om de aarde als de kunstmaan. Zij zijn thans ongeveer duizend kilometer van elkaar verwijderd. Deze afstand wordt groter, aldus radio- Moskou. Volgens radio-Moskou vervolgt de satelliet zijn weg in overeenstemming met de berekeningen. Radio-Moskou meld de, dat twee Russische journalisten maan dag vanuit een vliegtuig op 7000 meter hoogte boven Moskou de kunstmaan „als een flitsende vonk" hebben waargenomen. (A.F.P.) De directeur van het observa torium van het polytechnisch instituut „Rensselaar" in Try (New York) verklaar de, dat de kunstmaan thans met een snel heid van ongeveer 25.000 kilometer om de aarde draait. Deze snelheid is 4000 kilome ter minder dan de oorspronkelijke. (Reuter) Van de zijde van het Ko ninklijk observatorium in Sussex (Enge land) wordt opgemerkt dat de mededeling van radio-Moskou dat men in Alma Ata de kunstmaan met het blote oog gezien heeft, niet juist kan zijn (Alma Ata is de DE AARDE EN HAAR SATELLIETEN ADVERTENTIE BARTEUORISSTR HAARLEM IEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM IEL 717162 Veulen lederen Scooter jassen 185.' OOOCOOCOOOOOCOOOOOOOOOOOCOOOOOCIOOOOOCXXXXXXXXIOOOOOOOOOOC De Utrechtse sterrewacht bericht: de kunstmaan komt voorlopig het dichtst bij Nederland op dinsdag 23.54 uur en j: woensdag 6.33 uur Nederlandse tijd.j Alleen bij deze laatste passage is er enige kans, het voorwerp waar te nemen j en wel in de richtingen tussen oost en npord. Op grotere afstand, maar in be tere omstandigheden van verlichting, komt de kunstmaan voorbij op woens- dag omstreeks 4.50 uur, laag aan de horizon tussen oost en noord. X DOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOODOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOO hoofdstad van de Sovjet-republiek Ka zakhstan). Volgens het observatorium is de kunst maan, blijkens de beschikbare gegevens, te zwak om waar en op welk ogenblik dan ook met het blote oog zichtbaar te zijn. Radio-Moskou maakte maandag bekend dat inwoners van de stad Petrozavosk in Karelië maandagmorgen vroeg de kunst maan met het blote oog hadden waarge nomen. Radio-Moskou citeerde het hoofd van de plaatselijke waarnemingspost, die gezegd zou hebben dat de kunstmaan zich als een heldere ster langs de horizon had voortbewogen en gedurende bijna een mi nuut vanuit elk deel van de stad duide lijk zichtbaar was geweest. MELBOURNE (Reuter) Duizenden mensen in het oosten van Australië zeg- j gen de kunstmaan te hebben gezien. Eén waarnemer zei dat de satelliet zich ver toonde als een heldere ster. In Melbour ne was de kunstmaan gedurende ruim een minuut te zien en in Sydney 30 secon den. Ook uit andere delen van de wereld wordt gemeld dat men de satelliet heeft waargenomen, zoals in Hongkong, Kopen hagen en Noumea in Nieuw-Caledonië. BELFAST (Reuter) Rusland is van plan gedurende het internationale geofy sische jaar 120 aardsatellieten in de lucht te brengen, aldus de Noordierse geleerde Nonweiler, die dit van Russische collega's had gehoord, toen dezen een bezoek aan Engeland brachten. Zij zouden van Siberië en de noordpool uit afgeschoten worden en in 1958 ook vanuit de Russische basis in de zuidpool. HELSINKI, (UP) Prof. Gustaf Jaer- nefelt van het observatorium van Helsinki heeft de kunstmaan vanochtend tussen 04.51 en 04.52 gedurende 30 seconden in zijn telescoop gehad. De kunstmaan was bijna even helder als de ster Capella, die een hel derheid 1 heeft. De professor zag de kunst maan iets ten zuiden van het zenith en on geveer 5 graden ten noorden van Capella. De kunstmaan bewoog zich zo ongeveer in de richting van noordwest naar zuidoost. De heer R. Swierstra in Santpoort, die gisteravond om even voor zeven uur naar zijn overbuurman in de Harddraverslaan wandelde, heeft de kunstmaan duidelijk aan de heldere hemel gezien, ongeveer der tig graden boven de horizon, waar zij in noordwestelijke richting lopende lichtlijn aan het uitspansel tekende. Die lichtlijn was uiteraard in letterlijke zin gezichtsbedrog, ontstaan door de traagheid van het mense lijke oog. Tokio verklaard, dat de Sovjet-Unie kern proeven niet kan staken als de Verenigde Staten en Groot-Brittannië hun proeven voortzetten, zo heeft een woordvoerder van 't Japanse ministerie bekendgemaakt. President Eisenhower heeft in een bood schap aan premier Kisji van Japan ver klaard, dat de Verenigde gtaten onder de huidige omstandigheden niet het risico kunnen nemen van stopzetting der kern proeven. Hij gaf hem evenwel de ver zekering, dat de Amerikaanse proeven zodanig genomen zullen worden dat de radio-activiteit in de wereld ver oeneden het gevaarlijke peil zal blijven. (UP) In zijn brief verklaart Eisenhower te geloven dat er een kans bestaat dat de Russische regering de ontwapening nog maals zal willen bespreken wanneer blijkt dat de meerderheid der UNO-landen voor stander is van stopzetting der proefnemin gen met kernwapens. Laatste in Nevada LAS VEGAS (UP) De serie Ameri kaanse kernproeven voor het jaar 1957 op de Yucca Flat, een woestijn in Nevada, is gisteren afgesloten met de ontploffing van een 24ste kerntoestel, dat was opgehangen aan een plastic-ballon op 150 meter hoogte. De kracht van deze explosie stond gelijk met 5.000 tot 10.000 ton TNT. Er ontstond een uitzonderlijk heldere vuurbal, waar van de gloed zichtbaar was op vijfhonderd kilometer van het proefterrein. De gloed hield zeer lang aan. De Amerikaanse com missie voor atoomenergie wenst zich er niet over uit te laten of volgend jaar weer proeven in Nevada gehouden worden. wet gerucht wil dat dan geëxperimenteerd zal worden in het gebied van de Grote Oceaan. BELGRADO (UP) De Sovjet-Russi sche minister van Defensie, maarschalk Grigori Zjoekov, is vanochtend aan boord van een kruiser in de Joegoslavische haven Zadar aangekomen voor een bezoek aan president Tito. Volgens goed ingelichte kringen in de Joegoslavische hoofdstad zal hij Tito wapenleveranties aanbieden, inplaats van die welke Joegoslavië thans van de Ver enigde Staten ontvangt. Zjoekov zal een week in Joegoslavië blijven en diverse legereenheden inspec teren. Een deel van deze eenheden is met Amerikaanse wapens uitgerust. enU'-a^enJngsresolutie NEW YORK (Reuter) De westelijke mogendheden hebben hun ontwerp-reso- lutie inzake de ontwapeningskwestie, die zij bij de UNO-Assemblee willen indienen, herzien om er een voorziening in op te nemen voor controle van kunstmanen, zo is uit goedingelichte bron in New York vernomen. Amerikaanse, Britse, Franse en Canadese afgevaardigden hebben deze kwestie uit gebreid besproken. Deze landen maakten met de Sovjet-Unie deel uit van de sub commissie die vijfeneenhalve maand in Londen over de ontwapening gesproken heeft, zonder tot tastbare resultaten te komen. De voorziening beoogt de vorming van een technische commissie, welke een in spectiestelsel moet uitwerken waardoor verzekerd wordt, dat kunstmatige ruimte- voorwerpen uitsluitend voor vreedzame en wetenschappelijke doelen zullen dienen. PARIJS (Reuter). - René Pleven, de links-radicale Franse leider, die zich bereid heeft verklaard een nieuwe regering te vormen, heeft gezegd, dat hij niemand zal vragen van zijn program of denkbeelden af te stappen, maar een beroep zal doen op al degenen, die geen beleidscrisis wil len, om te erkennen dat zij geen kans heb ben hun inzichten aan anderen op te leg- len. Pleven zal een godsvrede van een jaar onder de politieke partijen voorstellen met het doel het volgende te bereiken: 1. Oplossing van de Algerijnse kwestie; 2. herziening van de grondwet om de stabiliteit van het beleid en de toekomst van de Franse Unie te verzekeren; 3. verdediging van de volledige werk gelegenheid en de koopkracht van de ar- René Pleven beider door sanering van de begroting en het in evenwicht brengen van de betalings balans en 4. fiscale hervorming. Al deze problemen moeten gelijktijdig en met spoed worden aangepakt, aldus Pleven. „Ik wens, dat alle republikeinse partijen, van socialisten tot conservatieven, meedoen. Dat is een conditio sine qua non. In geen geval wil ik een regering leiden die alleen maar halve maatregelen kan nemen". Politieke waarnemers achten de kans op succes voor Pleven niet erg groot. Men is van oordeel, dat de financiële moeilijkhe den de grootste hinderpaal zullen vormen. Voor het eerst sedert februari is het pond sterling maandag op de wisselmark ten te Londen en New York verhandeld tegen de officiële pariteit van 2,80 dollar. Volgens financiële deskundigen te Londen is dit herstel van het pond sterling het re sultaat van de drastische maatregelen, die de Engelse regering de vorige maand heeft genomen om de inflatie te bestrijden en de speculaties tegen het pond tegen te gaan. Ook in andere belangrijke financiële centra te Zürich, Parijs en Frankfort was het pond sterling maandag vaster ge stemd. Een uitzondering vormde Amster dam, waar de notering vrijwel onveran derd bleef op 10,62"/i6. Maandagavond omstreeks 18.15 uur is op het spoorwegemplacement te Haarlem, nabij het viaduct in de Verspronckweg het truckstel van een lege rangerende elek trische vierwagentrein op twee wissels ontspoord, tengevolge waarvan het baan vak HaarlemBloemendaal geheel werd versperd. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Dank zij de geringe snelheid van het ontspoorde treindeel werden rails, noch bovenleiding bescha digd en ontstond er geen ravage. Wel j heeft het tot middernacht geduurd voor- I dat het baanvak HaarlemBloemendaal I weer geheel was vrijgemaakt. Tot die tijd werd het reizigersverkeer naar IJmuiden en SantpoortUitgeest onderhouden met autobussen van de N.Z.H.V.M., die van het station Haarlem naar het station Santpoort-Noord reden. Later werd het spoorwegverkeer van Haarlem naar Alkmaar via Amsterdam geleid. De twee laatste treinen van Haarlem naar Uitgeest konden maandagavond weer via Santpoort rijden. Het spoorwegverkeer van Haarlem naar Zandvoort en Leiden kon nagenoeg zonder stagnatie worden verwerkt, ofschoon maar één zijde van het Haarlemse tweede per ron kon worden gebruikt. Omtrent de oorzaak van de ontsporing tast men nog in het duister. Er zal hier naar een onderzoek worden ingesteld. ADVERTENTIE SERVIEZEN VAN FRIS zijn artistiek van vorm, rustig van kleur, laag in prijs. Ontbijtservies 6 pers. 20.65 Theeservies 6 pers. 22.40 Alle onderdelen los verkrijgbaar. Alleenverkoop voor Velsen KUNSTHANDEL Kennemerlaan 55 Tel. 7040

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 1