j HET WEER Washington wil zich met Moskou verstaan over raketten Britse proef met kernlading voor raket gelukt Ommezzvaai wekt in Londen grote verwondering Haarlems Dagblad Dulles herziet zijn mening over Kroesjtsjev's aanbod Triomf van de mens EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN Het woord is aan Sieraden ter waarde van f 9000,- ontvreemd Brutale inbraak in Haarlem Garnalenkotter bij IJmuiden gestrand Weinig verandering 8 Overwegend zwakke verander- 8 lijke wind. 8 Volledige weerrapporten op pagina twee 8 Watertanden V erkeersongelukken DIT JAAR: 922 DODEN Huygensprijs 1957 voor mr. F. Bordewijk Acht doden in het verkeer 72e JAARGANG No 78 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks WOENSDAG 9 OKTOBER 1957 IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 302e JAARGANG No 231 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct. p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman In de afgelopen nacht zjjn in Haarlem niet minder dan vier inbraken gepleegd, waardoor de politie, die de laatste weken verscheidene diefstallen in scholen tn dergelijke kreeg uit te zoeken, voor nieuwe puzzles wordt geplaatst. Het is nog niet bekend, of men hier met een groep inbrekers te doen heeft. Een grote buit was het resultaat van een brutale en gedurfde operatie, die inbrekers afgelopen nacht, beschermd door de mist, in de Grote Houtstraat hebben uitgevoerd. Vermoedelijk tussen half drie en half vier is het ruit van een juwelierszaak, gevestigd op nummer 109, kapot geslagen o'm een hoeveelheid gouden ringen en zo genaamde slavenarmbanden te ontvreem den. Het raam van de juwelierszaak werd afgeschermd met een grof tralievenster. Eerst is getracht het raam stuk te snijden. Toen dat niet gelukte is de ruit met een steen ingeslagen. Met enkele grepen door het gat heeft men de ringen en armbanden weggegrist en zich daarna uit de voeten gemaakt. In zijn haast heeft de inbreker enkele gou den ringen voor de winkel verloren. Om ongeveer vier uur werd de diefstal door een passerende politie-agent ontdekt. De totale waarde van het gestolene bedraagt negenduizend gulden. Tegen de middag is vlak bij de IJmui- dense semafoor in dichte mist de garnalen- kotter „Adrianus" gestrand. Het schip loopt geen gevaar. Men denkt het bij hoog water vlot te kunnen brengen. De stran ding geschiedde direct na het vertrek van het scheepje naar zee. 50000000000000000000000000000000000000000000000000000000 I VERWACHTING, medegedeeld door jj het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van woensdagavond tot donderdagavond, 8 opgemaakt om 11.15 uur: In de nacht en ochtend op vele 8 plaatsen mist, die overdag op de 8 meeste plaatsen optrekt. Weinig 8 verandering in temperatuur, g Jjoooooooooorooooooooooootxxxxxxxxxjooóoooooooooooooooooa DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S LONDEN (Reuter) Het Britse ministe- Het woord is een levend wezen. Het Amerikaanse leger heeft het groot ste militaire vliegtuig ter wereld in gebruik genomen na een serie proef vluchten, waarmee reeds in april 1956 een begin werd gemaakt. Het toestel kan een nuttige last van 20.000 kg ver voeren over een afstand van 6400 km. De vleugelwijdte is 54, de romplengte 45 meter. Het topje van de staart ligt 14'lt meter boven de grond. Gemid delde snelheid van het vliegtuig: 560 km per uur. Laat maar regenen. Het deert u niet met zo'n echte Gelderse rookworst bij de maaltijd. Maar er moet wèl Anton Hunink op het loodje staan. Want dat garan deert u pittige, knappend-verse smeuïge worst. Hoe verser - hoe lekkerder HOFLEVERANCIER - DEVENTER rie van bevoorrading heeft medegedeeld, dat de derde en laatste ontploffing in de huidige reeks proefnemingen met kern wapens op het proefterrein van Maralin ga in Zuid-Australië wordt uitgevoerd, heeft plaatsgehad. Van een op driehonderd meter zwevende ballon af werd de met een kernlading ge wide kop van een lange-af- stands-raket tot ontploffing gebracht. Vol gens waarnemers wijst het slagen van deze proef er op, dat Groot-Brittannië een offensief kan beginnen tegen elke staat. die een oorlog met kernwapens zou aan vangen. ADVERTENTIE De kop is zodanig vervaardigd, dat ont ploffing ervan zo groot mogelijke vernie tiging van vijandelijke militaire uitrusting teweeg '-rengt, met een zo gering mogelij ke radio-actieve uitstraling. Het wapen draagt daarom de naam „Gentleman". Van Australische zijde werd vernomen dat de „Britten thans verder gevorderd zijn dan de Amerikanen, omdat zij, buiten hetgeen zij zelf hadden ontdekt, ook ge bruik hebben kunnen maken van Ameri kaanse vindingen". De ontploffing werd op dertien kilome ter afstand gadegeslagen door vertegen woordigers van vele landen, waaronder Nederland. Deze waarnemers vertegenwoordigen zowel leden van de NAVO, de Bagdadse trdragsorganisatie, de ZOAVO en het bondgenootschap tussen Australië, Nieuw- Zeeland en de Verenigde Staten, als lan den die een neutralistische nositie in de internationale politiek innemen. De proefneming toont duidelijk de vor deringen aan, die de Britten hebben ge maakt sinds zij, vijf jaar geleden, voor de eerste maal een kernwapen tot ontploffing brachten. De mogelijkheid bestaat, dat de „Gentleman", als kop van de raket „Ve hicle" spoedig van Christmas-Island af, in de Grote Oceaan, zal worden afgevuurd. De Australische regering heeft destijds bezwaar gemaakt tegen het afschieten op haar gebied van een lange-afstandsraket met een kernlading. I"'i i i Bij verkeersongelukken in 1957 j in ons land zijn terstond of kort daarna om het leven gekomen 922 personen, van wie 179 kinderen. Deze tekening van de aardsatelliet is door Russische geleerden vervaardigd en gepubliceerd in de Pravda en in het tijdschrift „Ogonjok". De kunstmatige aardsatelliet, de „spoet nik", die sedert vrijdag om de aarde heeft gecirkeld, schijnt een kort bestaan te zijn beschoren. Volgens verscheidene deskun digen zal hij, zoals dat in menselijke ge vallen heet. „de nacht niet halen". Over onze echte, natuurlijke maan heeft men dat tenminste nooit kunnen zeggen. Maar zelfs al gaat de kunstmaan straks bij het terugvallen in de aardse atmosfeer in stof op, zal haar kortstondige carrière van onuitwisbare betekenis zijn geweest voor de menselijke samenleving. En het woord „samen-leving" dient men daarbij zeer letterlijk te nemen. Want het samen leven zelf van het mensdom op aarde zal onherroepelijk worden beïnvloed door het feit, dat dat mensdom een eerste, beslis sende stap heeft gedaan naar de verovering van de ruimte. In Amerika, en ook elders in het Westen, heeft men er zich zeer over opgewonden dat het de Russen zijn geweest, die de kunstmaan-wedloop hebben gewonnen. In derdaad heeft het Kremlin hierdoor een grote politieke troef in handen gekregen, die het op allerlei manieren zal kunnen uitspelen. Bovendien is er in het Westen bezorgdheid uitgesproken over de moge lijke militaire implicaties van de situatie, die de „spoetnik" heeft geschapen. En die bezorgdheid is evenzeer begrijpelijk, want voor het lanceren van een kunstmatige aardsatelliet is een enorme technische wetenschap inzake de constructie en het afschieten van zeer vèrdragende raketten nodig: en met zulke raketten kan men niet alleen kunstmanen het heelal in zenden, men kan er ook - door ze van atomaire ladingen te voorzien - in verre werelddelen massamoord mee begaan. Wij voor ons vinden het niet zo vreselijk belangrijk, dat niet de Amerikanen maar de Russen de eerste kunstmatige aard satelliet hebben weten te lanceren. Want het was algemeen bekend dat ook de Amerikanen in de loop van het Geofysische Jaar startklaar zullen zijn, en de Russische voorsprong van enkele maanden welk een slag dat ook is voor het Amerikaanse prestige en voor Amerikaanse eigendunk - is wetenschappelijk van geringe betekenis. De enige waarlijk belangrijke kant, die er onzes inziens aan zit, is van psychologisch- politieke aard: zij, die In het Westen (en vooral aan de overkant van de Oceaan) er nog altijd niet van overtuigd waren dat de Sovjet-Unie in technisch-militaire zin op gewassen is tegen datgene wat de weste lijken op dat gebied in petto hebben, zullen nu hun twijfel moeten laten varen. En dat zal het Westen ongetwijfeld voorzichtiger maken. Waar - helaas - tegenover staat, dat het Kremlin door deze prestige-over- winning misschien in dezelfde mate ón- voorzichtiger wordt. Het lijkt ons echter verkeerd, de ontzag wekkende daad, die het lanceren van de eerste kunstmatige aardsatelliet ongetwij feld is. vóór allej te zien als een nieuw aspect van de bewapeningswedloop. Het was dan ook wel weer een heel zwakke zet van minister Dulles, met de Russen alleen over internationaal toezicht op het lanceren van aardsatellieten te willen spreken in het kader van de (tot dusver vastgelopen) ontwapenings-onderhandelin- gen. Gelukkig is hij hiervoor door presi dent Eisenhower op de vingers getikt en heeft hij het standpunt van het State Department daarop in recordtijd „herzien". Hij wil er nu wèl met de Russen over praten zonder de ontwapening er bij te slepen - en dat vindt de Engelse regering nu weer niet prettig. Er dringt zich hier een vergelijking op met het afwerpen van de eerste atoombom in 1945 Ook dat was een wereldschokken de gebeurtenis, waarbij de mensheid een geheel nieuwe fase van haar ontwikkeling betrad Het heeft :aren geduurd eer alge meen werd beseft, dat atoomenergie niet slechts geschikt was voor het zaaien van dood en verderf, maar dat zij tevens revo lutionaire mogelijkheden bood tot heil van de mens. Bij het lanceren van de aardsatel liet is de toestand omgekeerd: hier ligt de eerste kennismaking in het zuiver weten schappelijke vlak en de militaire mogelijk heden dienen zich slechts op de achtergrond aan. Als de mensheid haar verstand ge bruikt, behoeft het tot verwezenlijking van die militaire mogelijkheden nooit te komen. Maar daarvoor dient zij in de eerste plaats het voorbeeld te volgen van haar wetenschappelijke leiders en zichzelf te feliciteren met een ongelooflijke nieuwe prestatie, niet van „de Russen", niet van „de communisten", maar van De Mens. Alleen zo gezien krijgt de kunstmaan de betekenis, die haar toekomt. Simon Koster door de ruimte moet doorstaan. Dr. Mat thews wilde niet zeggen, of de vertraging in de uitvoering van het Amerikaanse kunstmaanproject te wijten is aan het onvermogen om een voldoende krachtige raket te bouwen, die de kunstmaan in haar baan moet brengen. WASHINGTON (UP) Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft een snelle ommezwaai gemaakt: minister Dulles heeft zich op een persconferentie bereid verklaard met de Sovjet-Unie te spreken over controle van satellieten en raketten, ballistisch en geleid, los van een allesomvattende ontwapeningsovereenkomst. De Amerikaanse bondgenoten zouden echter in dergelijke besprekingen evèneens moeten worden gekend. Kort voordien had een woordvoerder van Dulles' departement, Jameson Parker, Kroesjtsjev's voor stel, dat maandag is gedaan in een interview met James Reston van de „New York Times" afgewezen, waarmee het Russische voorstel, een Amerikaans- Russische overeenkomst te sluiten betreffende satellieten en geleide en ballis tische projectielen, van de baan leek te zijn. Parker zei dat de Verenigde Staten een dergelijke overeenkomst alleen konden sluiten in het kader van een algemeen ontwapeningsakkoord tussen meerdere naties. Volgens de Amerikaanse regering moet een internationale studiecommissie een plan opstellen opdat aard- satellieten en projectielen die tot zeer grote hoogte stijgen „slechts voor vreed zame doeleinden worden aangewend", zo verklaarde Parker. Het bestuur van de Jan Campertstich- ting heeft de Constantijn Huygensprijs 1957 groot vijfentwintighonderd gulden toegekend aan mr. F. Bordewijk als be kroning van zijn gehele oeuvre. De com missie van advies bestond uit mr. A. Moüt, Bert Bakker, Pierre H. Dubois en G. Kamphuis. De uitreiking van de prijs zal geschie den op woensdag 30 oktober te 20.15 uur in het Gemeentemuseum te Den Haag. Te Oosterhout is de heer A. van Loon met zo'n grote vaart tegen de neer gelaten slagboom van de brug over het Wilhelminakanaal gebotst, dat hij korte tijd later is overleden. Het 6-jarig meisje M. de Kok is te T i 1- b u r g door een auto aangereden, toen het plotseling de weg overstak. Het kind is aan zijn verwondingen bezweken. Het vierjarige meisje A. I„ dat aan een touw met een rij kleuters onder geleide van een religieuse te Sluiskil de Nieu we Kerkstraatbovenweg overstak, is zeer ernstig gewond, toen het touw werd mee gesleurd door een achterop komende per sonenauto. Enkele kleuters kwamen ten val. Het meisje I. heeft vermoedelijk het touw niet meer los kunnen aten waardoor het,'toen de bestuurster van de auto door de schrik de macht over het stuur verloor en de auto van de dijk afreed, werd mee getrokken. Het meisje is naar het zieken huis vervoerd, waar het enkele uren later overleed. De zeventienjarige W. Hommerson, die te N ij m e g e n met zijn bromfiets tegen een vrachtauto reed, is daarbij zo zwaar gewond, dat hij in het Canisiusziekenhuis is overleden. Te Vught is de 28-jarige mejuffrouw M. Uuyten, wijkverpleegster te Helvoirt. door een vrachtauto zodanig aangereden, dat zij kort daarop in het Groot Zieken- gasthuis te 's Hertogenbosch is overleden. Zij was met haar bromfiets gevallen door dat zij het wiel van een voor haar rijden de fiets raakte. Op het rijwielpad langs de Rademaker- sraat te Soesterberg zijn twee brom fietsers met elkaar in botsing gekomen. De 78-jarige nachtwaker H. Pastunink werd hierbij zo ernstig gewond, dat hij in het ziekenhuis de Lichtenberg is overleden. De 44-jarige C. Guiten is met een perso nenauto op een stilstaande vrachtauto in de Werenlaan te Nijmegen gebotst. De botsing was zo hevig, dat de heer Cuiten ernstig gewond werd en naar het Canisius ziekenhuis werd overgebracht, waar hij inmiddels aan de gevolgen is overleden. Zijn echtgenote van 44 jaar en een dertien jarig zoontje werden ernstig gewond. Bij het achteruitrijden van een vracht auto bij de ingang van een meubelfabriek te Vlaardingen is de 16-jarige Schie dammer A. J de H. met zijn hoofd tussen de laadbak en een betonnen paal beklemd geraakt. Hij werd in zorgwekkende toe stand in het ziekenhuis te Schiedam op genomen. In de loop van de avond is hij overleden. Talloze proeven Dulles was op de persconferentie ver gezeld van de ontwapeningsdeskundige Harold Stassen. De minister zei te geloven dat de Sovjet-Unie „ongetwijfeld" een pro pagandistische overwinning heeft behaald, doch „niet meer dan dat". Hij voegde hier evenwel aan toe dat het lanceren van de satelliet niettemin „een grote wetenschap pelijke prestatie" is. Volgens Dulles komt het voorstel van Kroesjtsjev overeen met het Amerikaanse voorstel, dat op de Lon- dense besprekingen door de Sovjet-afge vaardigde werd verworpen. Het Ameri kaanse standpunt zal vanmorgen in de UNO-Assemblée uiteengezet worden. De' westelijke voorstellen, die in augus tus te Londen werden gedaaan, voorzagen echter in bestudering van ruimtevaart problemen na het van kracht worden van een inleidende algemene ontwapenings overeenkomst. Er zouden maanden, zo niet jaren, voorbij zijn gegaan eer een derge lijke overeenkomst gesloten en van kracht zou zijn geworden. Deze voorstellen hiel den in een „multi-laterale studie en geen bi-laterale studie van de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie". LONDEN (UP) De bereidheid van de Verenigde Staten een satelliet-akkoord met de Sovjet-Unie te sluiten, heeft in Britse politieke kringen grote verwondering ver wekt. Woordvoerders van het Foreign Of fice hadden, evenals hun collega's te Wash ington, de voorstellen van Kroesjtsjev van de hand gewezen. De Amerikaanse omme zwaai heeft echter vooralsnog geen offi cieel Brits commentaar uitgelokt. Kroesjtsjev heeft tegenover James Res ton in een interview te verstaan gegeven dat de lancering van de kunstmaan moge lijk een nieuwe benadering kan opleveren voor ernstige gesprekken tussen Moskou en Washington. ADVERTENTIE WASHINGTON (Reuter) Adlai Ste venson, die twee maal kandidaat der De mocratische partij voor het presidentschap der Verenigde Staten is geweest, heeft in een commentaar op het lanceren van de Russische kunstmaan verklaard: „het gaat er niet alleen om, dat wij in onze gevoelens van trots zfjn gekwetst. Onze veiligheid staat op het spel". Nadat de Sovjet-Unie kortgeleden een ballistische raket heeft afgevuurd, is zij er nu in geslaagd een kunstmaan te lanceren. Dit vormt een bevestiging van de reeds door vele Amerikanen geuite waarschu wing, dat de Sovjet-Unie de Verenigde Staten in enkele der belangrijkste gebie den van wetenschappelijke ontwikkeling heeft voorbij gestreefd. Ik hoop, dat de Amerikaanse regering zich niet tevreden zal stellen met. het geven van nieuwe, mis leidende, geruststellende verzekeringen Er steekt niets verkeerds in de erkenning der Russische prestaties, doch het zou zeer ver keerd zijn ons voor de gek te houden. Vooraanstaande Amerikaanse geleeiden hebben president Eisenhower dinsdag oo zijn verzoek ingelicht over de prestaties van de Russische kunstmaan en over de voortgang van het Amerikaanse program ma voor aardsatellieten. Senatoren ongerust Senator Symington, minister voor de luchtvaart onder president Truman, heeft Eisenhower in een telegram verzocht een speciale zitting van het. Congres over het lanceren van de Russische kunstmaan bij een te roepen. (UP) Senator A. Smathers heeft eveneens aangedrongen op een onderzoek door de senaat naar de tekortkomingen in de programma's voor de ontwikkeling van satellieten, raketten en de intercontinen tale ballistische projectielen. Senator Sy mington heeft zaterdag een dergelijk on derzoek gevraagd. Smathers drong erop aan te zoeken naar de redenen waarom de Amerikanen er niet in geslaagd zijn ge lijke tred te houden met de Russen. ITALIAANSE SPORTTRUIEN 39.50 Tweemaal de herfst: beeld en spiegel beeld in een Amsterdamse gracht, waar auto's en woonarken onder het neer dwarrelend lover schijnen te dromen. Door de mist heeft de zon zich een weg gebaand. De glans van het eerste hel dere licht glijdt over het xvnt.er. (AFP) Er is een Amerikaanse kunst maan, die onmiddellijk kan worden ge lanceerd, zo heeft dr. Whitney Matthews één van de leiders van het laboratorium van de marine te Washington in een vraaggesprek verklaard. Hij voegde hier aan toe, dat het bewuste model één van de vijf welke thans worden vervaardigd de afgelopen weken onderworpen is aan talloze proeven, die zwaarder zouden zijn dan hetgeen het apparaat op zijn reis

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 1