„Bestedingsnota" laat kiezen tussen dringende en minder-urgente plannen Velsens college wil trachten deel van de reserve te liquideren voor noodgevallen IJmond-onderzoek, nagenoeg klaar, vraagt meer geld dan verwacht werd Tweede ULO vraagt meer spoed dan kantorenpand WONINGBOUW MAG NIET STILSTAAN Gemeente wikte en woog Binnenkort rapport aan gemeentebestuur GROTER RAADHUIS SPEELPLAA TSEN LEESZAAL 15 Wat kan, wat niet? Woningbouw Vertraging Velsens schuld Congres over woonruimte- vraagstuk in Beverwijk Verzorgde filmavond voor „De Musketiers" Burgerlijke Stand Beverwijk 50 SCHOENHANDEL A URGENTIE EN B UITSTEL Examens Ontwikkelingscursussen voor katholieke midden standers Inleidende avond te Beverwijk DONDERDAG 10 OKTOBER 1957 DE „BESTEDINGSNOTA", voorzien van een urgentie- lijst buiten de huizenbouw om, die Velsens dagelijkse ge meentebestuur ter discussie aan de raad voorlegt tegelijk met de nieuwe gemeentebegroting, bestrijkt slechts een korte tijd: een deel ervan loopt tot en met december van dit jaar en een tweede deel eindigt in juli 1958. Wel een teken dus van de dringende noodzaak der onderhavige plannen, die de gemeente beslist niet wil en kan laten lijden onder de bestedingsbeperking van dit moment, maar waarvoor zij niettemin de problemen van een moeilijke financiering ziet opdoemen. Sinds de minister van Binnenlandse Zaken im mers per brief van 12 juli aankondigde, dat er geen nieuwe gemeentelijke objecten met zogenaamd „kasgeld" mogen worden gefinancierd, heeft er vooral op de afdeling financiën van het Velsense raadhuis een kleine storm gewoed, welke merkbaar was tot in alle gemeentelijke bedrijven en in feite door het hele gemeentelijke apparaat heen. De vraag was namelijk, hoe nieuwe objecten en dan speciaal de bijkomende werken, zonder welke woningbouw niet denkbaar is, zouden moeten worden gefinancierd, nu van hogerhand de remmen waren aangetrokken. Hoe zou het bijvoorbeeld moeten met de zo dringend nodige nieuwe school aan de Hunzestraat en. hoe zou men de vlottende schuld der gemeente moeten consolideren? Dat de woningbouw ondanks alles moet doorgaan, is niet alleen een stelregel van het Velsense gemeentebestuur geweest, maar gelukkig ook van de depar tementen, die hierover te beslissen hebben. In dit licht is het dan ook verheugend, dat Velsen een aanvraag heeft inge diend voor vijf grote woningbouwobjecten tot een totaal van 7.220.000, omvattende 344 nieuwe huizen en dat reeds nu kan worden meegedeeld, dat voor één object de kansen goed staan. Inmiddels is er dank zfj het bijspringen van de Hoogovens in het bouwplan de Gilden weer verdere voortgang gekomen, zodat het gemeentebestuur nu aan de zuid kant van het kanaal kan zoeken naar de beste besteding van de zo goed als zekere goedkeuring van dit krediet. Dat bü deze wijze van werken vertraging onvermijdelijk is, kan worden betreurd, dat er niettemin geen al te grote stagnatie hoeft op te treden in de Velsense nieuwbouw, stemt tot verheugenis. Is er dus voor de woningbouw niet zo veel te vrezen, wat een redelijke voortgang ervan betreft, de bijkomende plannen zijn moeilijker te realiseren. Velsens scholenbouw verkeert in hoge nood, nieuwe straten wachten op aanleg met alle werken, die daar bij behoren en verschillende gemeentelijke diensten zijn in een lastig parket gekomen wegens ruimtegebrek - het raadhuis zelf is volledig uit zijn antieke kleren gegroeid. Aan de Velsense hoofden van dienst is door B. en W. een brief gezonden, waarin zij werden uitgenodigd, om van elk kapi taalsobject, dat in de naaste toekomst (één jaar) tot uitvoering zou zijn gekomen, na te gaan of uitstel mogelijk is, terwijl daar enboven moest worden onderzocht of stopzetting van reeds aangevangen uit voering toelaatbaar zou zijn. Het resul taat van dit onderzoek, dat plus minus 220 kapitaalsobjecten betreft, is dat in totaal tussen augustus en december 1957 f 7.699.000 geïnvesteerd zou moeten wor den, waarna er van januari tot juli 1958 f 10.056.000 nodig zal zijn. Hiervan nemen uiteraard de woning bouw en de openbare werken het grootste deel in beslag: de gemeente denkt voor openbare werken f 350.800 van het totaal- generaal nodig te hebben en voor de wo ningbouw f 11.272.000. De bouw van bij zondere scholen vraagt f 580.000 tot en met juli 1958. Van de projecten, die tussen augustus en december van dit jaar gefinancierd moeten worden (f 7.699.000 dus) kan voor f 7.700.000 door aanwezig kasgeld worden gedekt het grootste deel dezer werken was namelijk al in gang en valt dus niet onder de bestedingsbeperking of het ver bod tot aanwending van kasgelden. Anders wordt het uiteraard met de 10 miljoen, die tussen januari en augustus 1958 nodig zijn. Het rijk heeft de gemeen ten al steun toegezegd tot een totaal van 1.35 miljard, maar inmiddels is er al ver traging merkbaar in de afwikkeling der voor het komende jaar geprojecteerde plannen, die klaar liggen maar niet ver der kunnen. Dé gemeente heeft kapitaal nodig tegen 4K percent, maar op het ogenblik is nog niet te zeggen, hoe men daar aan komen moet; de huizenbouw buiten beschouwing latend want daar zal de landelijke overheid zeker mee voort willen gaan is er geld, veel geld van node voor de lange reeks „aanvul lende" werken, zoals rioleringen, straten, scholen etc. En daartoe heeft Velsen haar urgentie- iijst opgesteld. De financiering voor de maanden augustus tot en met december 1957 het tijdvak dus, waarvoor de be perkende maatregelen volgens de re gering voorshands worden toegepast overziende, geeft het volgende beeld: Schuld door kasgeldle ningen, inclusief die in rekening-courant per 31 juli 1957 9.300.000,— Vermeerdering over augustus tot en met de cember 1957 Vermindering 7.699.000,- 16.999.000,- 1.500.000,- 15.499.000,— kan dan nog door het tot Totale kasgeldschuld: Laatstgenoemd bedrag vermindering ondergaan stand komen van koopakten voor van de gemeente door derden gekochte gronden. Het bedrag daarvan is niet te schatten; het totaal der vorderingen van de ge meente bedraagt ruim f 1.000.000, Het kan niet worden ontkend, dat het bedrag, opgenomen en op te nemen aan zogenaamd kort geld, belangrijk en ge vaarlijk is. In hoeverre dat moet worden toegeschreven aan het weren van de ge meente uit de kapitaalmarkt door het i-entegamma, waaraan de gemeente ge bonden is; laat het gemeentebestuur bui ten beschouwing. Van de door de regering te nemen maat regelen financiering van de woning bouw door het rijk, zonder beroep op de kapitaalmarkt mag echter een verrui ming van die markt voor de gemeenten worden verwacht. Weliswaar zal er een beroep op die markt worden gedaan, om de vlottende schuld van de gemeenten te consolideren, maar de regeringshulp zal ongetwijfeld de financieringszorgen van de gemeente ver lichten. Bij het consolideren van de gemeente lijke schuld kan dan voorts worden ge tracht, om een gedeelte van de gemeente lijke reserves, thans geheel in kapitaals objecten vastgelegd (het bedrag zal naar raming per 1 januari aanstaande rond f 13.766.000 bedragen), luiquide te maken, ten einde in geval van besliste nood daar over te kunnen beschikken. Men heeft echter nog geen idee, hoe deze liquidatie zal moeten geschieden. Er moet rekening worden gehouden met de mogelijkheid, dat in 1958 door Gedepu teerde Staten slechts goedkeuring kan worden verleend aan nieuwe kredieten op de kapitaaldienst, indien de tegenover deze kapitaalsuitgaven geraamde op brengst van vaste leningsgelden reëel is. Gedeputeerde Staten verzochten dan ook om noch in de primitieve begroting der gemeente voor het jaar 1958, noch in die der bedrijven, enige kapitaalsuitgaaf op te nemen, maar met inachtneming van het bovenstaande (beschikbare vaste lenings gelden) voor elke kapitaalsuitgaaf een af zonderlijke suppletoire begroting vast te stellen. Dit is dan ook het argument, waarmee de gemeente haar suppletoire begroting laat vallen en de posten van de elders op deze pagina besproken „investeringslijst" later stuk voor stuk aan de raad zal voor leggen met financiering en al, om ze dan na goedkeuring afzonderlijk door te zen den aan de hogere organen. pooooc>C)ooooooocooocoooocx3oocoocooooooco(XXDoooooooooocoooooocxDooooooooococxDooooooooooococ<xxx30cooooooooooooooooc<; VELSENS GEMEENTEBESTUUR heeft inplaats van de reeds aan gekondigde suppletoire begroting voor 1958, welke een aantal kapitaals- projecten tot een bedrag van 10 miljoen vermelden zou, het roer een weinig gewend met het oog op de betrokken kompasroos van dit moment en zal de raad inplaats van een „suppletoire", waarvoor de benodigde gel den naar alle waarschijnlijkheid toch niet op korte termijn te fourneren zijn, een bestedingsnota met een „urgentielijst" aanbieden, die een groot aantal gemeentelijke plannen vermeldt. Hiermee dus is in feite de urgentie- lijst, die in de raad al jaren een warme belangstelling genoot, van stapel gelopen en al is de reeks van plannen dan niet als aanvulling op de begro ting aangediend, de daarop voorkomende grote werken zidlen niettemin uitgevoerd kunnen worden, wanneer de raad eenmaal uit deze rij de meest- wenselijke heeft gepikt en daarnaast de hogere provinciale en landelijke autoriteiten de wijze van financieren kan laten zien. Hetgeen bij het totaal bedrag van tien miljoen uiteraard niet ineens mogelijk was. Bij het samenstellen van deze urgentielijst heeft men gewikt en gewogen tussen de onmiddellijke urgentie en een „wat-minder-dringende-urgentie", hetgeen wil zeggen, dat bepaalde plannen op de voorgrond zijn gekomen, terwijl andere een jaar zullen moeten wachten. Het betreft hier geen investeringen voor de woningbouw, waarvan de urgentie boven alle wikken en wegen verheven is, maar de zogenaamde „complementaire" investeringen, die met deze woningbouw verweven zijn: de aanleg van straten, de bouw van scholen, van nieuwe overheidsgebou wen en het leggen van rioleringen en gas- en waterleidingen. In bijgaande beschouwingen hebben wij zowel de financieringsmogelijkheden voor deze projecten als de projecten zelf onder de loep genomen. DOOOOOOOOOOOCXN^OOOCXX)OCXDOOOOCXXXDOOOOOOOOOOOOO<XXXXXXDOOOOOOOOOOOOOOOCOOCOOOOCXXXXXX>DOCOOOOOOOOOOOOOOOOO(XXXXDOOOOO Op 23 oktober wordt zoals gemeld in het Kennemer Theater te Beverwijk het jaar lijkse congres gehouden van de Provin ciale Centrale Commissie van Noordhol land over het woningvraagstuk. Om tien uur in de morgen worden de congressisten ontvangen in het Stadhuis, waar men rekent op ongeveer 150 per sonen, w.o. burgemeesters van een aantal gemeenten en vertegenwoordigers van het ministerie. De heer W. J. A. H. van Ber- kel, hoofd van de afdeling verdeling woonruimte en maatschappelijk werk, zal een inleiding houden over de Woonruimte- wet 1947. Na de lunch in het Kennemer Theater zal het gezelschap de rioolwaterzuive ringsinrichting bezichtigen, het bedrijf van de fa. Beijnes en een rit maken door de tunnel. In het bovenzaaltje van „Het Centrum" aan de Koningsstraat te Beverwijk werd gisteravond onder leiding van de heer J. van Hesselingen sr. een filmavond gehou den voor de jeugdige filmliefhebbers van de r.-k. jeugdzorg vereniging „De Muske tiers" te Beverwijk. Het programma was flink bezet en de aanwezigen hebben zich geenszins behoe ven te vervelen: er was voor elk wat wils. De eerste rolprent was getiteld „Het schot is te boord", de overbekende docu mentaire van Herman van der Horst waar aan in deze kolommen reeds enkele malen aandacht werd besteed. „De ballade van den hoogen hoed" was een filmisch-poëti- sche rolprent die een „hoge zije" op gees tige wijze volgde op zijn levensweg vanaf de hoogste standen, via trouwpartijen, be grafenissen en feesten tot in een Amster damse gracht: met alle hem ten dienste staande middelen heeft cineast De Haas in dit kostelijke filmpje de kleine mens en zijn eigenaardigheden benaderd. Het filmpje „Kermisfantasie" bracht een poppenspelletje, waarnaar met genoegen gekeken werd. De kostelijke capriolen van het poppenmannetje dat verzeild raakte op een kermis werd door allen geamuseerd gevolgd. Tot slot van de avond werd vertoond „Langs ongebaande klingen", een film, die het Nederlandse natuurschoon op voortref felijke wijze weergeeft. GEBOREN: Dirk, z. v. T. van der Lugt en P. Rensen. Berber, d. v. H. Doeve en A. C. Reuvers. Christina B. M., d. v. P. Du- dink en C. J. van der Zon. Maria P. M., d. v. H. Butter en P. M. van Deursen. Mary A., d. v. A. J. Veenbrink en M. J. van Brussel. Josée M., d. v. E. H. Karst en E. A. Buiter. Gerarda W. M., d. v. N. J. Hek- ker en A. H. Waij. Catharina T., d. v. J. T. Kooiman en C. C. Fortuijn. Peterina C„ d. v. J. Versloot en M. C. van der Bijl. Anne L. M„ d. v. J. P. A. van Casteren en W. M. T. Rutten. Johanna M. E., d. v. A. J. Weterings en M. H. van der Geest. Irene C. C„ d. v. T. J. Janssen en F. M. M. Ver- steege. Jan P., z. v. J. Dekker en D. Mak. Theodora J. M„ d. v. H. C. Eist en R. B. P. Lafeber. ONDERTROUWD: A. J. Vendel en A. B. M. Dulkes. H. Olivier en L. Paap. W. J. Klooster en W. C. van Heulen. F. Kuijl en C. G. Duiker. J. L. W. A. Davidson en C. J. Bosman. A. Hopman en W. M. van Son. GETROUWD: M. H. Colenbrander en M. C. G. Kok. J. Voorhout en F. Mulder. H. J. W. Koelman en A. M. Stam. H. Ende- ma en A. Goslinga. C. T. Warmenhoven en A. M. Konijn. J. Lameijer en W. A. Ger- tenbach. OVERLEDEN: M. Hoogewerf, wed. van J. A. J. Boere, oud 96 jaar. A. C. de Koster, wed van W. M. Maartense, oud 75 jaar. E. M. P. Westerburger, echtg. van C. T. van Veen, oud 30 jaar. M. Marreveld, echtg. v. W. H. Burgers, oud 70 jaar. H. E. Mees, oud 3 jaar. D. de Jongh, echtg. v. P. Martschei, oud 72 jaar. D. van Zomeren, wed. van J. M. Scholtz, oud 87 jaar. G. Kluft, echtg. van J. Minnes, oud 73 jaar. Feestavond van rennersclub De jaarlijkse feestavond van de Bever- wijkse rennersclub „Kennemerland" zal plaatsvinden op zaterdag 12 oktober in het Kennemer Theater. Er zijn een groot aantal medewerkenden die aan de piano worden begeleid door Ab Blaauboer. De muziek voor het „bal na" wordt ver zorgd door het IJmond kwintet. MARKTBERICHT BEVERWIJK Beverwijk, 9 okt.: Andijvie f 0,12f 0,27, sla f 0,04f 0,10, bloemkool f 0,12f 0,32, sperziebonen f 0,64f 1,35, pronkbonen f 0,23f 0,68, spinazie f 0,45f 0,78, to maten f 0,23f 0,85, komkommer f 0,15 f 0,32, bospeen f 0,14f 0,33, waspeen f 0,10—f 0,28, prei f 0,10f 0,20, groene- kool f 0,08—f 0,16, rode kool f 0,06—f 0,10. boerenkool f 0,07f 0,14, druiven f 1,35 f 1,60. ADVERTENTIE Het volmaakte kinderschoentje In moderne kleuren en verschillende snitten (a voorradig vanaf Kennemerlaan 65, Tel. 4781, IJmuiden Velsens raad heeft destijds aan de Stichting Noördholland voor Maatschappelijk Werk voor het jaar 1955 een subsidie verleend van 3 cent per hoofd der bevolking en haar voorts een bijdrage van 12.000 toegekend in de kosten van het door ge noemde Stichting in te stellen onderzoek naar de sociale problemen in het IJmond- gebied. Het onderzoek is nu nagenoeg voltooid. Er rest nog slechts de interne rap portering van de het laatst verwerkte uitkomsten aan de wetenschappelijke werk groep, welke verantwoordelijk is voor het wetenschappelijk gehalte van de verrichte onderzoekingen en het bespreken van de voorlopige partiële uitkomsten in de voor dit doel ingestelde commissie. Daarna zullen de conclusies en suggesties, waartoe dit onderzoek heeft geleid, in een samenvattend rapport aan het gemeentebestuur worden voorgelegd. De kosten van het onderzoek waren aan vankelijk geraamd op f 50.000,(later ver- hoof d tot 60.000,—). Öp deze raming was de bijdrage der gemeente gebaseerd. Tij dens het onderzoek is echter gebleken, dat de door de Stichting opgezette raming te laag is geweest. Het onderzoek heeft meer DE GROOTSTE DER NIEUWBOUWPLANNEN volgens de „urgentielijst", die het college van B. en W. tegelijk met de komende begroting en de hiernaast besproken „bestedingsnota" bij de Velsense raad zal indienen, zijn het tehuis voor Chronische zieken op het landgoed „Kennemergaarde" onder Santpoort, waarvan wij nog onlangs enige bijzonderheden gaven en dat, bij verbouwing van het bestaande huis een bedrag van f 303.000,— zal moeten kosten, een openbare ULO in het Moerberg- plantsoen, waarmee dus de tweede ULO in IJmuiden wordt bedoeld ter ontlasting van de Willem de Zwijgerschool, een gebouw, dat in zijn eerste aanloop f 616.000,— zal vergen, een nieuwe lagere school met zes klassen in Duinwijk ten bedrage van f 265.000,— en een nieuwe openbare lagere school in Santpoort-Noord, die eveneens f 265.000,— moet kosten. Dit zijn enige belangrijke posten van de zogenaamde A-lijst, het gedeelte van de urgentielijst dus, waarvan het college zich voorstelt, dat het voor eind juli van het volgend jaar zal moeten worden uitgevoerd of be gonnen, maar daarnaast zijn er ettelijke belangwekkende posten op de B-lijst, welke nog even zullen moeten wachten, opgenomen: zoals de restauratie van Beeckesteyn, die evenwel zonder geraamd bedrag op het kostbare verlanglijstje van de gemeente voorkomt. Dat de restauratie van het oude Velsense buiten tussen de miljoenen van deze urgentielijst paradeert wil niet zeggen, dat er een oplossing voor gevonden is men zou het kunnen zien als een bevestiging van de raads voordracht, die onlangs is aangenomen en die de executie uitstelde tot er een redelijk plan met Beeckesteyn uit de bus zou zijn gekomen. Het buiten is echter in goed gezelschap: de bouw van een cenfraal kantorenpand komt ook op de B- lijst voor met f 3.600.000, DE ZO HOOG NODIGE uitbreiding van het Velsense raadhuis, nodiger dan ooit geworden nu het nieuwe raadhuis weer op de lange baan is geschoven, kreeg urgentie A en zal een bedrag van f 75.350,— vergen, terwijl voor de nieuwe O.L. school aan de Hunzestraat, die eveneens onder de eerste urgentie valt, f 353.500,— is geraamd. Een belangrijke post op het stuk van verkeersverbetering wordt ge vormd door de doortrekking, van de Waterloolaan langs de spoorweg (f 410.000, een A-urgentiegeval, dat inderdaad bij het toenemende verkeer langs de Van den Vondellaaan om een oplossing vraagt. Voorts willen B. en W. f 40.000,— besteden aan de verbetering van Strandweg en -plateau en voor de verbetering van de Hagelingerweg staat f 185.000,op deze A-urgentielijst. De verbetering van de spoorwegovergang in de Wüstelaan te Santpoort zal eveneens als A-geval f 140.000,vragen en voor de opruiming van beken in Santpoort is f 43.000, geraamd. De verbetering van het Broekbergenplein, reeds begonnen, moet naar schatting f 64.000,kosten en is ook een A-urgentie; de nieuwe toegangsweg naar station Duin en Kruidberg vergt f 30.000,De weg langs de Jan Gijzenvaart. nodig wordend in verband met de realisering van het uitbreidingsplan aldaar, zal f 140.000,moeten kosten en is eveneens een A-urgentie, wat ook gezegd kan worden van een secondair pompstation voor de watervoorziening in Santpoort van f 630.000,Een nieuwe gashouderverwarming behoort ook tot de meesf nodige verlangens der gemeente: kosten f 100.000,een geheel nieuwe gashouder kan nog even wachten. BIJ HUIZEN HOREN STRATEN, bij straten riolen. Voor de Gilden is op deze urgentielijst geraamd f 432.000,aan rioleringskosten, voor Duinwijk een be drag van f 687.000,Het uitbreidingsplan voor Driehuis moet f 264.000,kosten en voor wegen en rioleringen ten noorden van de Antillenstraat te Santpoort denkt de gemeente f 375.500,nodig te hebben, terwijl de wegaanleg en de riolering ten westen van de Biallosterskilaan met een bedrag van f 554.000,op deze verkapte begroting voorkomt eveneens als A-urgentie. Voor kinderspeelplaatsen is ten slotte f 50.000,op de urgentielijst uitgetrokken en voor de bouw en inrichting van bijzondere scholen werd f 580.000,opgevoerd. Dit voprzover het de urgenties A betreft, die een totaal van f 9.837 130,— zullen vergen, wanneer zij allen worden uitgevoerd. Stukken hiervan zijn al onderhanden, zoals bijvoorbeeld de bijzondere scholenbouw, andere wachten nog op realisatie. De gemeenteraad zal voorlopig alleen'moeten uitspreken of zij het met de keuze der urgentie van B. en W. eens is en krijgt dan in de loop van de komende maanden voorstellen ter behandeling, waarbij de verschillende projekten, die op deze urgentie lijst voorkomen, voorzien van een sluitende financiering worden aanhangig gemaakt. OP DE B-LIJST komen eveneens diverse grote plannen voor. Zo zullen de voor bereidende werkzaamheden voor dé bouw van een leeszaal f 122.400,— kosten en een nieuwe werf voor het bedrijf van Openbare (Werken aan de Maasstraat is f 504.000,— waard. Ingrijpende verbeteringen aan het zwembad De Heerenduinen gaan f 151.000,— kosten, maar de zwaarste post is die van de bouw van een Centraal Kantorenpand ad f 3.600.000,—. Een instructiebad bij het Velserbad is eveneens onder urgentie B gerangschikt voor f 528.000,—; de nieuwe werkplaatsen voor de Reinigings- en Ontsmettingsdienst alsmede voor het Plantsoenbedrijf gaan volgens B-urgentie f 676.000,— kosten en de uitbreiding van het badhuis aan de Snellius- straat komt op f 72.500,Ook de openluchtschool is naar de B-urgentie ver schoven er werd nog geen bedrag voor geraamd. De verbetering van de rijwiel stallingen bij het sportpark Schoonenberg komt op f 15.720,— en de verbetering van de Grote Hout- of Koningsweg is onder B-urgentie opgevoerd voor f 64.000,—. Zelfs een kermisterrein staat op de urgentielijst, al is het een B-geval van f 32.000,—. Ook het inrichten van een definitief woonwagenkamp is hieronder gebracht en wel voor f 132.000—, terwijl de verbetering van de Duin en Kruidbergerweg en van de Middenduinerweg volgens de lijst der B-gevallen f 150.000,— moeten vergen. Wij noemen verder nog: verbetering De Noostraat en verbreding Velserduinweg f 41.000,—; diverse verkeersoplossingen aan Groeneweg—Zeeweg, Havenkade—Dok- weg en Groeneweg—Cederstraat, een parkeerstrook langs de Wilgenstraat, aanleg van diverse voetpaden en een nieuwe gashouder voor f 68.000,—. Ook de nieuwe prises d'eau komen op de B-lijst voor met f 210.000,— en tenslotte staat de bouw van bijzondere scholen ook nog eens voor f 200.000,— op de B-urgentielijst. BURGERLIJKE STAND VAN CASTRICUM GEBOREN: Rudolf Petrus Franciscus, zoon van A. Weda en A. Res, Bakkummer- straat 58; Catharina Maria, dochter van Th. Twisk en M. Hollander, Poelvenstraat 41; Alida Cornelia Maria, dochter van N. Kuijs en J. Liefting, Alkmaarderstraatweg 65. OVERLEDEN: Maria E. Schultze, 88 ja ren, wed. van F. Haaijen, wonende te Am sterdam Maria W. van den Bogaerde, oud 86 jare wed. van H. van Duffelen, wo nende te Haarlem; Johannes van Streun, oud 81 jaren, wed. van J. van Taatgen. Groningen. Doctoraalexamen economische we tenschappen: J. de Boer, Arnhem. .Kandidaats examen geneeskunde 2a: me). G. Dijkstra, Heer len; ntej. E. M. A. Monster, Veendam; E Bos, Amsterdam; Th. M. Brouwers, Emmen; A. E. J. de Jager, Leeuwarden: C. Valstar, Groningen: R. P. W. Witkamp, Bloemendaal; me). H. H. Brinkman, Groningen; B. L. van Albada, Leeu warden; K. H. J. Bloemen, Venray; A. Sj. Hoek stra, Maarssen; P. J. M. van der Lugt, Tilburg: D. H. Galema, Haren; H. van Veelen, Emmen. Kandidaatsexamen geneeskunde 2b: G. Berghuis, De Wilp; J. van Bruggen. Stadskanaal (cum laude). Kandidaatsexamen tandheelkunde: G. A. B. de Roos, Rotterdam. tijd gevorderd dan aanvankelijk werd ver wacht als gevolg van de omstandigheid, dat de voorlopige uitkomsten tussentijds zijn besproken met de verantwoordelijke instanties in het IJmond-gebied. Dit maak te tussentijdse rapportering noodzakelijk en leidde bovendien tot uitbreiding en ver dieping van het onderzoek. Voorts zijn de personeelskosten aanmerkelijk hoger ge worden dan aanvankelijk was geraamd. Rijk betaalt ook meer In verband hiermede heeft het ministerie van Maatschappelijk Werk, dat tezamen met de betrokken gemeenten en de in het IJmond-gebied gevestigde groot-indus trieën in de kosten van het onderzoek bij draagt, besloten het aanvankelijk toege zegde rijkssubsidie te verhogen met f 17.000. De meer-kosten van het onderzoek be dragen echter ruim f 32.000,zodat nog moet worden gevonden een bedrag van rond 15.000. Met het oog hierop heeft de Stichting zich thans tot Velsens college gewend met het verzoek te bevorderen, dat ten behoeve van de beëindiging van het IJmond-onder zoek door de gemeente een aanvullende bijdrage van 6.000,beschikbaar wordt gesteld. Het wil B. en W. voorkomen, dat de be tekenis, welke de door de Stichting inge stelde onderzoekingen voor de gemeente zullen hebben, de toekenning van de ge vraagde aanvullende bijdrage alleszins wettigt. Daarom stellen zij de raad voor het ver zoek in te willigen en daartoe vast te stel len een wijziging van de begroting der ge meente voor het dienstjaar 1957. De katholieke middenstand wil in Be verwijk trachten een ontwikkelingscursus te beginnen en hiertoe had het bestuur gisteravond in „De Groentebeurs" aan de Meerstraat een oriëntatie-bijeenkomst be legd. De heer W. Vessies, voorzitter van de R.K. Middenstandsbond, opende deze ver gadering, doch moest tot zijn teleurstel ling constateren, dat er maar heel weinig belangstellenden waren opgekomen. Toch achtte hij het verantwoord, dat de heer J. Bakker, die speciaal hiertoe uit Den Haag was overgekomen, het een en ander zou vertellen over het doel van deze cur sus. De heer Bakker herinnerde zijn gehoor eraan, dat in 1937 in ons land een vesti gingswet werd afgekondigd. Deze wet heeft in haar twintigjarig bestaan reeds veel goeds gedaan, doch de middenstander is in het algemeen met de dynamische ontwikkeling in ons vaderland niet geheel meegegaan. Om nu deze mensen een rui mer gezichtsveld te openen heeft het hoofdbestuur van de bond een stichting in het leven geroepen: „De Stichting Katholieke Middenstandsontwikkeling". Zij wil de middenstander op een hoger niveau brengen door het vormen van stu dieclubs met een leerplan gericht op de praktijk en geleid door vakbekwame, praktische docenten. De leerstof is hiertoe verdeeld in drie „faculteiten": „Levens recht", populaire bedrijfseconomie en so ciologie; „Levensplicht", sociale plichten ent. en tenslotte „Levensvreugde", waar de cursist stijlvol denken, praten endoen wordt geleerd. De opzet is deze cursus in gespreksvorm te geven. Het zijn dus geen iessen en men krijgt ook geen huiswerk. Deze cursus vraagt slechts een avond per week en duurt twintig weken. Reeds met veel succes zijn zulke cursussen in Noord holland georganiseerd en spreker ver trouwde dan ook, dat dit in Beverwijk eveneens zou slagen. Alle aanwezigen ga ven zich na het gloedvolle betoog van de heer Bakker als cursist op en zij zouden ervoor zorgen, dat op de eerste avond, die vastgesteld werd op 23 oktober, het ver eiste minimum aanwezig zou zijn. Tot slot deed de heer Vessies nog eens een drin gend beroep op allen, daar in een stad als Beverwijk, die, nu de verbindingen zo veel gemakkelijker zijn geworden, een grote ontwikkeling tegemoet gaat, juist de middenstand zeer gebaat is met een gron dige ontwikkeling betreffende harer men sen, op zakelijk gebjed zowel als op alge meen terrein óók op het punt van de stadsontwikkeling. DEM-tennis wacht met smart op de nieuwe gemeentelijke banen Onder voorzitterschap van de heer J. Smit kwamen de leden van de r.-k. tennis club „DEM", gisteravond in „De Groente- beurs" bijeen om een uiteenzetting te horen over de nieuwe statuten en het huishoudelijk reglement. Alvorens men tot de vaststelling dezer voor de leden van de tennisvereniging be langrijke voorschriften overging, kon de nieuwe voorzitter mededelen, dat in de diverse toernooien, waaraan is deelgeno men, belangrijk betere resultaten bereikt waren dan in het vorige seizoen. Dit zo zei hij, geeft vertrouwen in de toekomst, vooral nu er belangrijke gebeurtenissen op komst zijn. Spreker doelde hier op een eigen complex tennisbanen, dat door de gemeente waarschijnlijk in het sportpark zal worden aangelegd, waardoor de ver eniging haar vleugels nog meer kan uit spreiden. Op de eerstvolgende vergade ring kan hij hieromtrent met meer posi tieve gegevens komen, daar een en ander nog in het stadium van besprekingen is.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 17