Minister Zijlstra acht prijspeil niet bevredigend Vijftien maanden geëist wegens diefstal van cacaobonen NOVIB-werk staat naast dat van missie en zending Overlading bij het onderwijs Besmettings gevaar -A-GRIEP CHINALECIT Congres in Utrecht IVO ROL: Tanden rein - Adem Iris Rapport van rijkscommissie 11 lUÜMHrfl G-U Is Hem-spoorwegtunnel nu van de baan? Loonsverbetering voor bovengronders in de mijnen Autobusdienst gevraagd over Schellingwouder brug De melkprijs is niet zo sterk gestegen, zegt minister Mansholt Theaterbedrijf van Toon Hermans wordt n.v. Jaarverslag Vereenigde Industrieën Rotterdam Prijs f 2.- Verkrijgbaar bij elke drogist! HAARLEMSE RECHTBANK Uit Zaans veem voor duizenden guldens gestolen Uitspraken in het marihuanaproces Hongaren in Nederland herdenken vrijheidsstrijd De A-griep bij de werkende bevolking in september In West-Friesland neemt de griep af Op het wad verdwaald en verdronken Brugwachter onschuldig aan treinongeval Soldaat deserteerde op gestolen motorfiets Echtgenoot van „Magere Josje" wegens diefstal gearresteerd Maatregelen tegen mond en klauwzeer op het .j Kampereiland I I OoutMi&ceL I I I I I I I I I I I I -9 Luitenant schoot op straatlantaarns VRIJDAG 11 OKTOBER 1957 De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, acht het huidige prijs indexcijfer niet bevredigend. De stijging van dit cijfer geeft zorgen en vraagt de uiterste aandacht. Dit verklaarde de mi nister op een te Utrecht gehouden bijeen komst van bestuurders van het Christelijk Nationaal Vakverbond. Minister Zijlstra becijferde een stijging van prijsindex van augustus 1955 tot augustus 1957 van 12 punten, namelijk van 106 punten op 118. Bij deze stijging van 12 punten zit een stijging van 7 punten die volgens prof. Zijl stra geïsoleerd moeten worden omdat zij een pure seizoenmatige stijging vormen. Srprekende over de vraag in hoeverre het prijsstabilisatiebeleid een wezenlijke bijdrage heeft geleverd tot het voorkomen van prijsstijgingen zei minister Zijlstra, dat het wel vaststaat, dat het algemeen niveau van de industriële sector zich zeer rustig heeft gedragen ondanks vrij forse loon stijgingen en ondanks de niet onbelangrijke stijging van het importniveau wie we tot voor kort hebben gehad. Minister Zijlstra zei, dat we bezig zijn van 1957 naar 1958 terug te koersen naar de stituatie van 1952 tot 1953. Als we een ontspanning van de binnenlandse economie kregen en de wereldeconomie op peil blijft, dan zal 1958 volgens minister Zijlstra een goed beginpunt zijn voor een nieuw economische ontwikkeling. Mocht de wereldconjunctuur werkelijk ongunstig worden, dan moeten we, volgens minister Zijlstra, een wezen lijke depressie bestrijden. De minister noemde de gemiddelde aanwas van het reële inkomen per jaar bepaald niet on bevredigend. Onze aandacht zal volgens minister Zijlstra in toenemende mate ge richt dienen te zijn op prijsdaling. Hij hoopte en verwachtte niet, dat een loons verhoging aanstaande is en ziet ook geen reden voor een stijging van het prijs niveau. De prijsdalingen van ingevoerde grondstoffen en grondfabrikaten moeten volgens hem hun weg vinden naar het binnenland. Op een tijdens de discussie gestelde vraag of de woningbouwlening van 6 percent directe gevolgen zal hebben voor de prij- ADVERTENTIE Thans uiterste hygiëne geboden Was u daarom veelvuldig met DESINFECTERENDE ZEEP Vvkrltk—f tm tfitthwk m droflrttrj Amsterdamse Kamer van Koophandel is bezorgd „Amsterdam is bijzonder verheugd over de totstandkoming van de tunnels te Vel- sen, waardoor de spoorbrug ter plaatse als lastig obstakel voor de scheepvaart kan verdwijnen. Niettemin is men met zorg vervuld over het ontbreken van een post voor de bouw van een spoorwegtunnel bij de Hembrug op de rijksbegroting voor 1958, zodat het verdwijnen van het tweede obstakel voor de scheepvaart naar een later tijdstip wordt verschoven." Dit zei de voorziter van de Amsterdamse Kamer van Koophandel en Fabrieken mr. D. A. Delprat, in de vergadering der Kamer. Hij merkte op, dat-vorig jaar de verwachting leek gewettigd, dat de bouw van een spoorwegtunnel ter vervanging van de Hembrug binnen afzienbare tijd zou kunnen beginnen. Op de begroting van het ministerie van Verkeer en Waterstaat was toen een miljoen gulden uitgetrokken ten behoeve van de „verdere voorberei ding" van dit tunnelproject. Des te groter zijn thans de bevreemding en teleurstel ling, nu de ontwerpbegroting voor 1958 geen post voor dit werk vermeldt. „Is het mogelijk," zo vroeg mr. Delprat, „dat het voorbereidende onderzoek voor de bouw van een zo onmisbare verbinding thans zou worden stilgezet? Wanneer de huidige fi nanciële moeilijkheden een bezwaar tegen de voorzetting van het onderzoek vor men, waarom heeft de regering dan nim mer gereageerd op het aanbod van het Amsterdamse bedrijfsleven reeds in april van dit jaar gedaan om een ren teloos voorschot van een miljoen gulden aan het rijk té verstrekken ten behoeve van de voorbereiding van de Hem-spoor- wegtunnel?" Regering zegt haar medewerking toe aan een definitieve regeling Op verzoek van het dagelijks bestuur van het Bedrijfschap voor de Steenkolen mijnindustrie, zo deelt het ministerie van Economische Zaken mee, heeft dit bestuur donderdag een bespreking gehad met de regering, vertegenwoordigd door de minis ters van Economische Zaken en van So ciale Zaken en Volksgezondheid en de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie. Tijdens deze bespreking is van gedachten gewisseld over de ver wezenlijking van de mogelijkheden, welke zijn vervat in de brief van 30 september van de minister van Economische Zaken aan de Mijnindustrieraad ten aanzien van een inkomstenverbetering voor bepaalde groepen bovengronders. De regering heeft daarbij toegezegd, haar volle medewerking te zullen verlenen aan het zo snel moge lijk tot stand komen van een definitieve regeling van deze aangelegenheid. zen, zei minister Zijlstra dit niet te ver wachten met uitzondering van de huren. De huren zijn, volgens de bewindsman, na melijk zeer gevoelig voor het rentepeil. Als het rentepeil van zes procent zich zal hand haven dan zal dit volgens hem ongetwij feld zijn uitwerking op de huren hebben. De Amsterdamse Kamer van Koophandel zal B. en W. van Amsterdam verzoeken een autobusdienst in te stellen over de eerstdaags te openen brug nabij Schelling- woude, de eerste vaste oeververbinding over het IJ. De directeur van het gemeente vervoerbedrijf heeft een verzoek van de vereniging van bedrijven in Amsterdam- Noord tot het instellen van zulk een bus dienst afgewezen. De Kamer van Koophandel is echter van oordeel, dat het stadsdeel aan de overzijde van het IJ, .dat.reeds .te lang in een geïso leerde positie heeft verkeerd, een vierde verbinding naast die der pontveren toe komt. De vraag, of al dan niet een renda bele autobusdienst mogelijk zal zijn, mag in deze niet doorslaggevend zijn, volgens de Kamer. „De melkprijs is, in vergelijking met an dere artikelen, voor de consument niet uit zonderlijk gestegen. Het is merkwaardig, dat men soms zo uitbundig reageert als er iets gebeurt met die melkprijs. De grootst mogelijke nauwkeurigheid wordt ten aan zien van deze prijsvaststelling in acht ge nomen.". p Dit verklaarde minister Mansholt gisteren in een toespraak, die hij hield bij de her opening van het bedrijf der coöperatieve Arnhemse melkinrichting en zuivelfabriek „Camiz", dat in de oorlog werd verwoest en waarvan de herbouw ongeveer tien jaar heeft geduurd. De minister zei dat dit be drijf als een voorbeeld in ons land mag worden gezien. Met betrekking tot de melkdistributie zei hij sanering op ziehzelf gunstig te vinden. Er zit evenwel het gevaar in dat zo gemak kelijk distributiekanalen worden gecreëerd, die tot monopolies gaan uitgroeien. Dit is noch in het belang van de boeren, noch in dat van de slijters. Daarom kan het gewenst zijn na te gaan, of de distributie nu wel in goede banen wordt geleid en de klant op de beste wijze wordt gediend, aldus de mi nister. Met een maatschappelijk kapitaal van tienduizend gulden verdeeld in honderd aandelen van honderd gulden elk, is blij kens de Staatscourant opgericht de inter nationale theaterexploitatie-maatschappij „Showbiz" n.v. in Bennebroek. Deze heeft ten doel de exploitatie van een theater- en showbedrijf, de exploitatie van een thea terbureau en theateragenturen, het voor bereiden en verzorgen van radio-uitzen dingen en televisievoorstellingen, de film- produktie en dergelijke. De vennootschap heeft meer in het bijzonder ten doel de voortzetting van het tot dusverre door een der deelnemers, de heer A. G. Th. Her mans (de acteur Toon Hermans) uitge oefende theater- en showbedrijf. Ge plaatst en in contanten volgestort zijn vijfentwintig aandelen, waarvan twintig aandelen bij Toon Hermans en vijf aan delen bij de heer H. J. Peper. Toon Her mans is tevens tot directeur benoemd. Volgens het verslag over 1956 van de n.v. „Vereenigde Industrieën Rotterdam" voorheen Ph. Verhagen jen Zoon zal het nieuwe fabriekscomplex der vennootschap einde april 1958 gereed zijn. Hiermee wordt dan efen zeer moeilijke periode af gesloten, welke in 1953 een aanvang nam toen een groot gedeelte van gebouwen en machinerieën door brand werd verwoest. De resultaten 'over 1956 werden ongun stig beïnvloed door de kosten van de be- drijfsstagnatie, welke in dit jaar niet meer door een uitkering van bedrijfsschade werden gecompenseerd. Het saldo' dér exploitatierekening be draagt na reservering voor belastingen f 122.447. Op effecten werd een koerswinst van f 872 geboekt en aan interest en divi denden werd f 103.817 ontvangen. Na af schrijving ad f 6716 op onroerende goede ren resteert een winstsaldo van f 220.419. Voorgesteld wordt uit het winstsaldo, nadat een bedrag van f 50.000 aan de bouwreserve is toegevoegd, een dividend van 7 percent uit te keren en een bedrag van f 15.260,94 toe te voegen aan het on verdeeld dividendsaldo. Jy ADVERTENTIE Vorig jaar is in de Zaanstreek een serie diefstallen van cacaobonen uit een veem aan het licht gekomen. In de loop van het jaar zou een hoeveelheid van niet minder dan 14.000 kg van deze bonen ter waarde van dertigduizend gulden zijn ontvreemd. De diefstallen werden niet onmiddellijk ontdekt, omdat er in de vemen grote hoe heelheden zijn opgeslagen, zodat het niet spoedig wordt bemerkt, als er geregeld balen verdwijnen. Een deel van de dief stallen zou zijn gepleegd door een 32- jarige beurtschipper uit Koog aan de Zaan en een 35-jarige bankwerker uit Zaan dam, die ongeveer honderd balen cacao bonen zouden hebben weggehaald en ver kocht voor f 1950. Donderdagmiddag stonden beiden voor de Haarlemse rechtbank terecht. Voorts verschenen voor de groene tafel een vijf tigjarige monteur en een veertigjarige fa brikant, beiden uit Zaandam, die de ge stolen bonen hadden opgekocht en zich dus wegens heling hadden te verant woorden. De beurtschipper en de bankwerker zouden tot de diefstallen zijn gekomen, daar zij geld nodig hadden, de een om zich in Utrecht als walbaas te vestigen, de ander omdat hij zijn woonschip moest afbouwen. Zij voeren 's avonds naar het veem toe, kwamen gemakkelijk naar bin nen er was geen bewaking en zelfs stond de deur open laadden wat balen op de zolderschuit, borgen de balen thuis op en brachten het gestolene daarna 's morgens vroeg naar een molen. De eer ste keer stalen zij zes zakken en toen zij hoorden, dat de koper nog meer cacao bonen zou kunnen gebruiken, zetten zij de diefstallen voort. De monteur, die de cacaobonen had op gekocht en doorverkocht aan de Zaanse fabrikant, houdt vol, dat hij niet had ver moed, dat het „zaakje" niet zuiver was. Ook de fabrikant meende, zij het niet met zuivere koffie dan toch met zuivere cacao te doen te hebben. Het komt namelijk in de Zaanstreek geregeld voor, dat zoge naamde „schade-partijen"' worden aange boden, die dan na een veembrand aan de man worden gebracht. Niet alleen de be kend staande handelaren maar ook aller lei andere mensen houden zich met deze handel bezig. Eén der verdachten zei echter ter zit ting, dat de kopende monteur had kunnen vermoeden, dat het hier geen gewone schade-partij betrof. De monteur zou ge weten kunnen hebben, dat de partij uit een bekend veem afkomstig was. „Ik dacht, hij weet het toch. Waar moet het anders in de Zaan vandaan komen?" al dus verdachte. „We kunnen er beter mee stoppen, want het gaat niet goed", zou de andere verdachte na de eerste diefstallen hebben gezegd. Maar toen kwam de koper weer, die zei: „Je kan weer brengen". En de beurtschipper en bankwerker brachten weer een nieuwe partij. De officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, meende dat deze diefstallen streng moeten worden gestraft en eiste tegen de twee dieven een gevangenisstraf van vijf tien maanden met aftrek. Dezelfde straf requireerde de officier tegen de monteur, die het gestolene had opgekocht en weer had doorverkocht. In de zaak tegen de fabrikant achtte de officier opzetheling niet bewezen, wel schuldheling. Hij eiste tegen deze verdachte drie maanden ge vangenisstraf met aftrek. In de zaak tegen de beurtschipper en bankwerker bepleitte mevrouw mr. H. S. J. M. Felhoen Kraal-Otto een lichtere straf met het oog op de omstandigheden, waaronder de diefstallen zijn gepleegd. Hetzelfde deed mr. J. Lieuwen voor de monteur, die de cacaobonen had opge kocht. De raadsman van de fabrikant, mr. J. A. M. Thijssen, bepleitte vrijspraak. Uitspraak op 24 oktober. In caravankamp gestolen Tien maanden gevangenisstraf, waar van drie voorwaardelijk, met een proef tijd van drie jaar en toezicht van de re classering eiste de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, don derdagmorgen tegen de 34-jarige loon- confectionair uit Amsterdam, die op 19 juli in Zandvoort een serie diefstallen in een caravankamp had gepleegd. Onder meer had de man een fototoestel, een pols horloge, een koffer met kleding en een reiswekker weggenomen. De man had in die tijd in grote financiële moeilijkheden verkeerd, waardoor hij tot de diefstallen was gekomen. Mr. J. Roggeveen vroeg een zo klein mogelijke gevangenisstraf. Uit spraak op 24 oktober. Een 31-jarige los-arbeider in Beverwijk heeft al negentien veroordelingen achter de rug. En thans wacht hem de twintigste. De man zou uit een kiosk in Beverwijk een radiotoestel, 25 repen en twee gulden aan klein geld hebben gestolen. Hij ont kent dit echter en beweert, dat hij de radio van zeelieden heeft gekocht. Een 35-jarige los-arbeider uit Beverwijk heeft het radiotoestel van de eerste verdachte gekocht. De officier van Justitie eiste te gen de dief, die bekend staat als een reci divist, een jaar gevangenisstraf met af trek. Tegen de heler requireerde hij een half jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Uitspraak op 24 oktober. De rechtbank te Amsterdam heeft von nis gewezen tegen een groep verdachten die terechtgestaan hebben wegens het ver handelen of voorradig hebben van Indische hennep. Van deze hennep worden de „marihuana-sigaretten" gerold, die een verdovende uitwerking hebben. Bijna alle mannelijke verdachten waren Surinamers. Een van hen, die als de hoofd verdachte werd beschouwd, werd tot anderhalf jaar gevangenisstraf veroor deeld. De bij hem in beslag genomen kof fers met Indische hennep werden verbeurd verklaard. De andere verdachten, waarbij drie vrouwen, hadden hoeveelheden mari- huana-tabak vervoerd of bewaard op ver zoek van de hoofdverdachte. Hun straffen varieerden van zes tot drie maanden, waarvan voor sommigen een gedeelte voorwaardelijk. Twee vrouwen werden vrijgesproken, omdat zij niet geweten had den wat er in de koffers zat, die zij voor de hoofdverdachte bewaarden. Twee zaken, waarin mr. M. H. Huygens uit Den Haag als pleiter zal optreden, werden aangehouden tot 29 oktober. Dan zullen terecht staan een 35-jarige zeeman uit Suriname, die alleen gedagvaard is wegens het roken van verdovende siga retten, en een 20-jarige Chinees, die samen met de hoofddader marihuana-sigaretten aan Amerikaanse verlofgangers verkocht zou hebben. De in Nederland vertoevende Hongaren zullen in plaatselijke bijeenkomsten de Hongaarse vrijheidsstrijd herdenken in de periode van 22 oktober tot 3 novem ber in Den Haag, Rotterdam, Amsterdam, Utrecht, Heerlen, Helmond, Arnhem, En schedé, Leeuwarden en Groningen. Tij dens deze bijeenkomst zal vertoond wor den de film „Hongarije in Vlammen", die een beeld geeft van het verloop van de gebeurtenissen in Hongarije. De geestelijke verzorgers van de Hon garen in Nederland, pater Radanayi en ds. Tuski, zullen godsdienstoefeningen houden. Op 22 oktober zal in Den Haag voor een groot aantal genodigden, waaronder rege ringsvertegenwoordigers en vertegen woordigers van organisaties die het vorige jaar een werkzaam aandeel hebben ge had in de gastvrije ontvangst van de Hon garen in ons land, de film „Hongarije in Vlammen" worden vertoond. Op 3 novem ber zal op de Dam te Amsterdam voor het vrijheidsmonument de officiële herdenking van de vrijheidsstrijd plaatshebben. Men hoopt dan tevens de vrijheidsvlag uit Gjor, die het vorig jaar aan de Ko ningin bij een bezoek aan de verblijfplaats van de Hongaren in Utrecht werd aange boden, te mogen meevoeren. Daartoe zal een verzoek aan de Koningin worden ge richt. Een statistiek van het Gemeenschappe lijk Administratiekantoor dat in op dracht van 15 bedrijfsverenigingen de ad ministratie der ziekengeldverzekering voor ongeveer 60 percent der verzekerden voert geeft een beeld van de gevolgen, die de ziekte alleen reeds op het werkende be volkingsdeel in de afgelopen maand heeft gehad. In de eerste week van september werden 16.000 (vorig jaar 14.200) ziekte meldingen gedaan; in de tweede week 23.000 (vorig jaar 14.800; in de derde week 46.000 (vorig jaar 16.100) en in de vierde week 70.000 (vorig jaar 15.500). Aangezien de griepepidemie in West- Friesland aan het afnemen is zal in de drie ziekenhuizen te Hoorn en in het zie kenhuis te Enkhuizen met ingang van zaterdag weer bezoek worden toegelaten. Sedert 30 september liet men wegens het gevaaj- voor besmetting geen bezoek bij de patiënten toe. Donderdagmiddag is op het wad nabij Zwartehaan, in de gemeente 't Bildt (Fr.) het stoffelijk overschot gevonden van de 45-jarige P. B. Kuiken. In de nacht van woensdag op donderdag was hij met zijn slikslede naar zijn in zee gelegen boot ge gaan om daar de netten te lichten. Waar schijnlijk is hij door de dichte mist op het wad verdwaald en bij hoog water ver dronken. „Het tijdperk van de economische mens wordt vervangen door het tijdperk van de sociale mens. Dit is het uitgangspunt van de NOVIB in een tijd, waarin politieke en wereldlijke complexen steeds meer van elkaar afhankelijk worden. Het streven om de onderontwikkelde gebieden te helpen geeft de NOVIB een reële achtergrond. Er is een zedelijk probleem gegroeid: de wel vaart van 't westen legt verplichtingen op. Wie het meerdere voor zichzelf behoudt is een egoïst. Het gaat er om een weg te zoeken naar concrete hulpverlening, niet alleen wat betreft intellect en techniek, maar ook op een geestelijke basis". Dit zei prof. dr. W. Banning, de eer ste inleider op het gisteren in Utrecht ge houden congres van de Nederlandse Orga nisatie voor Internationale Bijstand. Er zijn weerstanden in ons land, uitgesproken en onuitgesproken weerstanden. Van ka tholieke en protestantse zijde wordt opge merkt, dat het werk van de NOVIB niets nieuws is en dat dit allang wordt gedaan door de missie en de zending. Prof. Ban ning merkte op, dat dit werk niet moet worden opgegeven of overgenomen door de NOVIB. Het missie- en zendingswerk heeft zijn eigen betekenis en is naast het werk van de NOVIB noodzakelijk. Er is geen tegenstelling, doch de NOVIB doet 'n beroep op het gehele Nederlandse volk te leren denken in wereldverhoudingen, aldus prof. Banning. Daarbij past zijns inziens geen groeps-egoïsme, van welke zijde dan ook. De presidente van de federatie voor Vrouwelijke Hulpverlening, mevrouw P. Walma van der Mole nM e i n- d e r s m a, zette het NOVIB-beginsel uiteen als vrouw en moeder. Zij achtte het nood zakelijk ook de vrouw te winnen voor dit beginsel, want de vrouwen hebben er varing in het verlenen van hulp aan het noodlijdende tweederde deel van de wereld. M e j. mr. dr. C. H. H. d e V i n k be toogde hierna, dat de sociale en economi sche situatie in de onderontwikkelde ge bieden het vraagstuk is, waaromheen de politieke spanningen in de wereld zich af spelen en dat daarom de prijs voor de vrede meer ligt op het sociale dan op het politieke terrein. Er is uitgerekend, dat met vijf a tien miljard gulden per jaar de bevolking van de noodgebieden een menswaardig bestaan kan worden gegeven. Wanneer men in aanmerking neemt, dat jaarlijks 85 mil jard gulden wordt uitgegeven aan militai re doeleinden, moet het eerstgenoemde bedrag toch wel zijn op te brengen, aldus mej. De Vink. Prof. mr. dr A. Diepenhorst gaf als laatste inleider een analyse van de menselijke weerstanden, die nog tegen de internationale bijstand bestaan. Deze weer standen komen naar zijn mening voort uit gebrek aan kennis der feiten. De tegen werping dat er ellende genoeg in de nabij heid is, dat er nog zoveel te doen is in de naaste omgeving en dat we onze kracht niet mogen versnipperen, had hem niet overtuigd. Als er 600 miljoen kinderen op de wereld hongerlijden heeft niemand het recht zich aan hulp te onttrekken. De fei ten van de situatie kloppen als een hamer op het geweten, aldus prof. Diepenhorst. Over het aanvankelijke resultaat van ADVERTENTIE „Overlading bestaat in het teveel dat de school tracht te geven aan kennis boven datgene, wat zij krachtens haar specifieke doelstelling behoort te geven. Door dit te veel wordt de overigens geschikte leerling geschaad in zijn lichamelijke, geestelijke en maatschappelijke ontwikkeling", aldus de Rijkscommissie inzake Overlading in het Onderwijs in het rapport, dat zij heeft uitgebracht aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. De commissie bespreekt achtereenvol gens de leerstof, de methode, de interne schoolstructuur, het beoordelingssysteem, de docent en de externe schoolorganisatie. De commissie acht het dringend gewenst, dat in de beoordeling en vooral in het eindexamen, door middel van studie, ex periment en proefperiode, verbetering wordt gebracht en dat men komt tot een verantwoord, op ieder schooltype afge stemd beoordelingssysteem. Het rapport bespreekt voorts de over lading in de verschillende schooltypen. Het gewoon lager onderwijs dient als basisonderwijs de grondslag te leggen voor alle verdere ontwikkeling en daarom dient de basis van die ontwikkeling ook zo breed mogelijk te zijn. Bij de lagere school kan eigenlijk geen sprake zijn van ongeschiktheid voor het volgen van het onderwijs. Het g.l.o. behoort voor geen enkel kind eind-onderwijs te zijn en moet gelijkelijk voorbereiden op iedere verdere vorm van onderwijs. Het mag niet, zoals vaak nu, onder druk van het middelbaar onderwijs het accent leggen op het aanbrengen van materiële kennis inplaats van op formele vorming. Het voortgezet gewoon lager onderwijs, dat ten dele als eindonderwijs, ten dele als voorbereiding op een daarop volgende lagere beroepsopleiding beschouwd moet worden, dient volgens de commissie, een algemene vorming te geven, geconcen treerd rondom het arbeidsethos en gericht op een geleidelijke kennismaking met en een overgang naar het maatschappelijk leven. Bij het uitgebreid lager onderwijs be hoeft in verband met de grote vrijheid het leerplan niet overladen te zijn, maar het vrij grote verloop op vele ulo-scholen duidt erop, dat voor tal van leerlingen in feite toch overlading plaats heeft. Ook doet er zich een huiswerkprobleem voor, waarvan de oorzaken schijnen te liggen in de nog heersende opvattingen omtrent het exa men, in de hoeveelheid leerstof, in het ver laagde intelligentiepeil der leerlingen en in de verlangens der ouders. De hoofd oorzaak echter van de bijna overal optre dende overladingsverschijnselen schuilt in de toelating tot de ulo-school van rijp en groen. Het voorbereidend hoger en middelbaar onderwjjs heeft volgens het rapport ter voorkoming van overlading allereerst no dig een programma voor een harmonische vorming van al haar leerlingen. Daar dit onderwijs alleen bestemd is voor gekwa lificeerde leerlingen wordt door de com missie de wettelijke eis van een toelatings onderzoek aanbevolen, waarbu de nadere regeling aan de scholen wor^t overgela ten. Het kweekschoolonderwijs moet de aan staande onderwijzers met de gevaren van de overlading op de hoogte brengen en tevens overladingsverschijnselen in de eigen school afremmen. Aan het eind van de eerste leerkring wordt u al geen exa men meer afgenomen en vele leraren bren gen steeds meer de leerling tot zelfstan dig zoeken, waarbij hij naar aard en tempo werkzaam is. Het doel, werkzaam te zijn bij het volksonderwijs, is mede bepalend voor de keuze der stof en de wijze van verwerking. Ook in de tweede leerkring wordt door de algemeen gevolgde werk wijze het gevaar voor overlading al aan zienlijk verkleind. Wat het lager technisch onderwijs voor jongens betreft, wijst de commissie erop, dat de keuze van aanleg en geschiktheid nog zeer onvolmaakt is, waardoor het op treden van overladingsverschijnselen daar acuut geacht moet worden. Bij het nijverheidsonderwijs voor meis jes met op elk niveau een grote ver scheidenheid van opleidingen en cursus sen, die niet voldoende op elkaar zijn af gestemd ligt een bron van overlading in die onoverzichtelijkheid. De commissie acht het van belang, dat er duidelijk onderscheid wordt gemaakt tussen het element van de algemene en huishoudelijke opleiding, dat alle opleidin gen gemeen dienen te hebben en het ele ment van de beroepsvorming, dat de diver gentie schept, ofschoon ook daarbij de noodzaak van een all-round vrouwelijke vorming (hoofd, hart en handen) een sa menbindende factor blijft. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft het vonnis van de rechtbank te Rotterdam vrijspraak bevestigd tegen de brug wachter J. H. uit Maassluis, aan wie was ten laste gelegd dat het aan zijn onacht zaamheid te wijten zou zijn, dat een boot trein verongelukt zou zijn op de avond van de veertiende november van het vo rige jaar, op een brug bij Maassluis. Bij deze brug was een nieuw systeem toegepast, waarbij de rails tijdens het opendraaien een eindje worden opgeheven De brugwachter had de instructie, dat hij na het dichtdraaien van de brug nauwgezet moest controleren of de spoor staven precies naast elkaar lagen. Na het ongeval was gebleken dat één van de spoorstaven ongeveer 1 decimeter naar boven moet hebben gestoken. De procu reur-generaal had tegen de brugwachter een boete van 100 gulden gevorderd. de NOVIB-actie bleek men volgens de heer H. Oosterhuis niet ontevreden, doch ook niet geheel tevreden. Men zal in de actiedagen de persoonlijke inzet van een aantal vooraanstaande personen nodig hebben. Intussen verheugt men zich in een toenemende belangstelling en in een toenemend bedrag dat ten goede kan ko men aan de noodgebieden. Voor de „actie van daadwerkelijke gerechtigheid" tot het vrijwillig afstaan van een percent van het bruto inkomen, hebben zich in tien maan den 1500 personen aangemeld. Een jaar gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk en ontslag uit de militaire dienst heeft de auditeur-militair bij de krijgsraad te Arnhem geëist tegen een soldaat uit Heerlen. Volgens de tenlastelegging had de jeug dige Limburger tot twee keer toe zijn onderdeel te Assen verlaten, de tweede keer om met een minderjarig meisje de wijk te nemen naar Duitsland en Zwitser land. Om deze reis mogelijk te maken, had hij eerst een motorfiets in Assen gestolen en daarna voor de terugreis een motorfiets in Duitsland. Van acht kameraden stal hij portemonnaies met een inhoud van totaal tachtig gulden. Vóór zijn militaire dienst tijd was hij al eens voorwaardelijk ver oordeeld. Een andere soldaat, afkomstig uit Den Haag, had volgens de tenlastelegging op grote schaal portemonnaies met inhoud van zijn medesoldaten gestolen. Tegen hem werd een jaar jeugdgevangenisstraf geëist. Ook hij was al eerder veroordeeld geweest en moet nog terecht staan voor een andere zaak. De krijgsraad zal in beide zaken op 24 oktober uitspraak doen. De 34-jarige J. S., de echtgenoot van de te Amsterdam vermoorde „Magere Josje", is door de Amsterdamse recherche gearres teerd. De arrestatie geschiedde niet op grond van verdenking in verband met de moordzaak, maar omdat J. S. een dames tasje had gestolen in een café in de Amster damse binnenstad. Toen deze vrouw aan gifte ging doen en men haar foto's toonde van enkele mensen, wees zij de foto van de echtgenoot van „Magere Josje" aan. De man werd door de recherche aangehouden en naar een politiebureau overgebracht, waar hij bekende het tasje gestolen te heb ben. Het geld, dat zich in het tasje bevon den had, bleek opgemaakt te zijn. Toen J. S. in verzekerde bewaring was, heeft de politie hem ook vragen gesteld over een groot aantal onopgeloste punten in de moordzaak „Magere Josje". In de eerste plaats is deze vrouw, zoals is komen vast te staan, in de vroege ochtend van de zondag en niet gedurende de nacht ver moord. Een buurvrouw had namelijk om half zeven 's morgens nog een gesprek met de vrouw. Onmiddellijk na de arrestatie van J. S. is de politie gaan dreggen aan de O. Z. Voorburgwal, recht tegenover het perceel, waarin destijds de vrouw werd vermoord. Het onderzoek naar de moord is weer in volle omvang gaande en een groot deel van de Amsterdamse recherche houdt Zich er thans mee bezig. De verdachte ont kent iets met de moord uitstaande te heb ben gehad. Men is er nog niet in geslaagd de mond en klauwzeerepidemie in Grafhorst op het Kampereiland te bedwingen. Tien percent van het Grafhorster vee is thans geslacht. De eigenaars worden schadeloos gesteld door het rijk, mits zij de ziektegevallen direct hebben gemeld. In de Staatscourant van gisteren is een beschikking van de minister van Land bouw gepubliceerd, waarin bepaald wordt dat al het vee op het Kampereiland tegen mond- en klauwzeer moet worden ingeënt. Het vervoer van vee van en naar het Kampereiland is verboden. ADVERTENTIE Géén wachttijden van een half uur of nog langer.» in 10 minuten van Haarlem ih 20 minuten van Amsterdam naar 2 interessante bezienswaardigheden de Velser tunnel de grootste moderne woninginrichting van Nederland WONINGINRICHTING B EVJKWIIK Br*e*tr. 74-84 gso modelkamers Geopend 8-l)30enM-l8u Dinsdag8-11 u. Voor de krijgsraad te Arnhem heeft een reserve-tweede luitenant terechtgestaan die op 28 juli te Ede onder invloed van sterkedrank met een pistool op straat lantaarns was gaan schieten. Vier lan taarns waren hierdoor vernield. De auditeur-militair eiste 250 gulden boete en twee weken voorwaardelijke ge vangenisstraf. De krijgsraad veroordeelde de luitenant tot vier weken gevangenisstraf, waarvan twee weken voorwaardelijk.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 11