Aandelenmarkt was ontwricht door de emissie-aankondiging van Kon. Shell Gillette Zes percent staatsobligaties en pandbrieven doen hun intrede De strijd tegen A-griep bewijst opnieuw de voortreffelijke eigenschappen van het veel voorgeschreven middel AsraeiM Effecten -en Geldmarkt Zacht maar bewolkt weer PANDA EN DE MEESTER-BRANDMEESTER Om u werkelijk fris en schoon te scheren gaat er niets boven water zeep en een blauw mesje... ia Aet zo Koersontwikkeling in labiel evenwicht mder'Biufenk/Mii NAAIMACHINES Wereldnieuws V.J it IJ DAG 11 OKTOBER 1957 Op IJ-tunnellening werd voor f 884.000 ingeschreven Bijenkorflening sterk overtekend II is René Mayer over de Duitse kolenprijzen PUMA en UNGARY SPORTHUIS SCHOLTE INTEELT (Van onze financiële medewerker) HET BERICHT DAT DE KONINKLIJKE-SHELL voornemens is in het voorjaar van 1958 voor een bedrag van niet minder dan f IV2 miljard een beroep op de internationale kapitaalmarkt te doen, heelt de toch reeds sombere beurzen zozeer van streek gebracht dat zowel in New York als in Amsterdam, Londen, Parijs en Brussel op de aandelenmarkt een zeer gevoelige koersdaling is ingetreden, welke met grote omzetten gepaard ging doordat vele fondsenhouders het hoofd min of meer kwijt raakten en overhaast tot verkoop overgingen. Ongeveer 900 miljoen gulden wordt door de Koninklijke geëmitteerd en 40 miljoen tot 55 miljoen pond sterling door de Shell Transport and Trading Cy. Vroeger werd een emissie van de Koninklijke-Shell doorgaans als een haussemotief beschouwd, omdat het concern kennelijk nieuwe expansiemogelijkheden zag en de claim welke bij de emissie vrij kwam, werd gezien als een welkome aanvulling van het betrekkelijk lage rendement, vooral omdat sinds 1929 de uitgifte van aandelen steeds tegen 100 pet. plaats vond. Thans echter acht men de koersontwikkeling van de aandelen door een nieuwe emissie bedreigd, omdat onmiddellijk de vraag opkomt of de kapitaalmarkt hier en in het buitenland een bedrag van 1% miljard zal kunnen opbrengen, zonder dat het toch reeds labiele evenwicht verder wordt verstoord, temeer nu in de V.S. de grote rivaal van de Koninklijke-Shell, de Standard Oil of New Jersey, met een emissie van 250 a 300 miljoen aan de markt zal komen. Bovendien toucheren aandeelhouders van de Koninklijke ditm. geen grote claim, omdat de nieuwe aandelen niet pari zullen worden uitgegeven, maar tegen een koers welke verband zal houden met de notering van de aandelen op het tijdstip, waarop de emissie plaats vindt. Vrijwel tegelijkertijd heeft de regering de Woningbouwlening uit gegeven met een rentevoet van 6 pet., terwijl de Friesch-Groningsche Hypotheek bank, gevolgd door de Westlandsche, de uitgifte van 6 pet. pandbrieven heeft aangekondigd. Eerst iets over de Koninklijke. Sinds 1954 heeft zij een geplaatst kapitaal van 1200 miljoen, waarvan zich thans ongeveer 2/z in het buitenland bevindt, zodat een derde deel van het gevraagd bedrag (ongeveer 900 miljoen) derhalve ongeveer 300 mil joen, voor rekening komt van de Neder landse houders. Aangenomen wordt dat de uitgifte zal geschieden tegen een koers in de buurt van 150 per aandeel van 20 (dus in de oude noteringsvorm tegen 750 pet.), wat wil zeggen dat het nominale kapitaal met ongeveer 120 miljoen wordt vergroot ofwel met een-tiende en men met 10 oude aandelen dus op één nieuw zal kunnen inschrijven. Als de aandelen even als voorheen weer a pari werden uitge geven, dan zou het nominale kapitaal van de Koninklijke niet met ongeveer 120 miljoen, maar met 900 miljoen moeten worden vergroot en de dividenduitkering zou in dat geval uiteraard een veel groter bedrag vereisen. Dit duidt er op dat de Koninklijke-Shell er op bedacht is ook in de toekomst een zo groot mogelijk deel van de winst in het bedrijf te houden met het oog op de financiering van verdere in vesteringen. Het feit dat tot de uitgifte van aandelen zal worden overgegaan, is op zich zelf trouwens reeds een bewijs dat ADVERTENTIE ADVERTENTIE ZW aggggssj m mmmsm Voor f 28.900 teruggevraagd na vertraging der bouwplannen Van de zijde van de gemeente Amster dam wordt medegedeeld, dat op Groot- boeknening IJ-tunnel, de zogenaamde „burgerzinlening", voor ruim f 884.000 in geschreven, waaronder bedragen van f 10.000. De laatste tijd, nu de bouw van de IJ- tunnel getemporiseerd lijkt te worden, hebben 26 inschrijvers hun geld terugge vraagd tot een totaalbedrag van f 28.900. De gemeente Amsterdam heeft gemeend aan het verzoek van deze inschrijvers te moeten voldoen. Maar er is geen voorstel van het gemeentebestuur te verwachten, ook aan hen, die geen restitutie hebben gevraagd, in de nabije toekomst de inge schreven bedragen terug te geven. De inschrijving op de f 5.000.000 nom. 6°/o 15 jarige obligaties n.v. magazijn „De Bijenkorf" is dermate overtekend, dat op de inschrijvingen een belangrijke reductie moet worden toegepast. het bij de nieuwe investeringen van de Koninklijke-Shell om steeds grotere be dragen gaat. De laatste emissie van de Koninklijke vond plaats in 1948 en volgens het jaarverslag van 1956 is gedurende de laatste vijf jaar door het concern voor ongeveer 16 miljard aan kapitaal ge ïnvesteerd; alleen in 1956 reeds 388 mil joen, wat dus wil zeggen dat deze inves teringen grotendeels uit eigen middelen konden worden gefinancierd. Men ziet dus bij de Koninklijke-Shell hetzelfde ver schijnsel als bij vele andere ondernemin gen, namelijk dat de kapitaalbehoeften in sterkere mate stijgen dan de winsten. Met de waarschijnlijkheid hiervan houdt de Koninklijke-Shell in elk geval thans reke ning. Men is het er op de beurs wel over eens dat deze emissie van de Koninklijke voor de Nederlandse kapitaalmarkt een krachtproef zal zijn, ook al duurt het nog een halfjaar alvorens zij zal worden uit gebracht. Als niet alle claims in ons land worden gebruikt, dan zal een deel daarvan naar het buitenland gaan en het aandeel van Nederland in het kapitaal van de Koninklijke zou dan verder dalen. Het is trouwens opmerkelijk dat het buitenland (Amerika, Frankrijk, Zwitserland) Op de sterk verlaagde koersen van deze week in Amsterdam als koper optrad, waaruit wel blijkt dat men ginds het vertrouwen in de toekomst van het olieconcern niet heeft verloren. Het is te hopen, dat de Neder landse belegger in staat zal zijn straks tenminste het derde deel van de nieuwe emissie op te nemen, want ook al heeft de Koninklijke-Shell haar moeilijkheden en gaan de fluctuaties van de conjunctuur haar niet voorbij, aandelen Koninklijke blijven voor de belegger een van de meest aantrekkelijke beleggingsobjecten. De Woningbouwlening Zo komen w(j bjj de Nederlandse kapi taalmarkt terug, die nog altijd geen teke nen van ontspanning laat zien. De regering is nu eindelijk zover dat zij het rente gamma voor de Bank van Nederlandsche Gemeenten heeft losgelaten en met een 6 pet. lening komt, die 25 jaar loopt en waarop de eerste zes jaar geen aflossing zal plaats vinden; vervroegde aflossing zal pas na 10 jaar mogelijk zijn. De obliga tiehouder is dus geruime tijd van zijn rendement verzekerd, hetgeen voor velen een grote aantrekkelijkheid zal zijn. Klaar blijkelijk om een mislukking te voorkomen, heeft de regering het bedrag van de lening in eerste aanleg op 100 miljoen gesteld, maar als er meer wordt ingeschreven zal haar dit welkom zijn. Want een veel groter bedrag is nodig om de gemeenten uit hun financiële perikelen te redden. Zoals reeds is meegedeeld zullen de woningwetwoningen met rijksgeld worden gefinancierd, waarvoor de regering op de begroting voor 1958 540 miljoen heeft uitgetrokken; de onderhavige lening is dan ook vooral bestemd voor de finan ciering van de onderhanden zijnde werken en de uitgaven der gemeenten, welke met de woningbouw verband houden. De wet houder van Financiën van Amsterdam heeft reeds becijferd dat als de lening niet meer dan voltekend wordt, dit voor de hoofdstad slechts een bedrag van 2% miljoen zal opleveren, hetgeen voor de financiering van de kapitaalbehoeften van die gemeente geen rol speelt. Er zal dus, om in de nood der gemeenten te voorzien, voor een veel groter bedrag moeten worden ingeschreven en de vraag klemt thans waar het geld vandaan moet komen. Nog afgezien van een andere vraag, namelijk of er voor de belegger van thans niet andere, nog meer aantrekkelijke objecten te krijgen zijn. De Bijenkorf geeft de nieuwe obligatiehouders het voordeel dat vervroegde aflossing geheel is uitge sloten, maar vraagt niet meer dan 5 miljoen, terwijl bovendien aan een staats obligatie grotere waarborgen worden toe gekend dan aan obligaties van particuliere ondernemingen. Er zijn echter oude staats obligaties, welke een hoger effectief rende ment bieden bieden dan 6 pet., als met de belastingvrije koerswinst bij aflossing wordt rekening gehouden. Dit spreekt ech ter de belegger blijkbaar niet aan en de zekerheid dat men van een staatsobligatie jaarlijks 6 pet. rente ontvangt, blijft dus een grote attractie, ook al weet men niet hoe de rentestand zich verder zal ont wikkelen. Dat de Friesch-Groningsche en de West landsche Hypotheekbank 6 pet. pand brieven beschikbaar stellen de West landsche zelfs tegen 99 pet. duidt er op dat men ook in die kringen vooreerst geen daling van de rentestand verwacht, al heeft men zich het recht voorbehouden de pand brieven na twee jaar vervroegd af te lossen. Aan de ene kant kan worden ge constateerd dat de gemeenten bezig zijn hun geprojecteerde investeringen geducht in te krimpen en dat ook de particuliere bedrijven zich op dat punt zoveel mogelijk beperkingen opleggen, een verschijnsel, dat men ook in de V.S. kan waarnemen. Aan de andere kant staan de gemeenten voor absoluut noodzakelijke kapitaalsuitgaven, welke tot dusver voor een groot deel met kasgeldleningen werden gedekt, maar straks via de Bank voor Nederlandsche Ge meenten zullen moeten worden gefinan cierd, omdat de regering voor nieuwe kas geldleningen een maximale rente van 5% pet. heeft vastgesteld, dit is ongeveer 2 pet. minder dan de laatste tijd werd be taald. Er wordt gespaard De ontwikkeling van de kapitaalmarkt blijft dus ook in ons land uitermate inte ressant en zal ook de obligatie- en aan delenmarkt blijven beheersen. Ziet men naar de cijfers van de spaarbanken, dan schijnt het met de nationale besparingen nog allerminst vlot te gaan. Over de eerste drie kwartalen van 1957 is er slechts goed f 50 miljoen meer ingelegd dan terugge haald tegen 234 miljoen in dezelfde behalve dan water, zeep en een nieilW blauw Gillette mesje periode van het vorig jaar. Maar dit zegt thans niet veel, omdat de hoge rente van de bankdeposito's en het hoge rende ment van obligaties een begrijpelijke zuig kracht op de spaargelden uitoefenen. Maar er wordt natuurlijk gespaard. Bij het nationaal inkomen van ongeveer 30 mil jard hebben de besparingen in 1956 rond 5V2 miljard bedragen en naarmate de bestedingsbeperking bij particulieren en bedrijven doorzet, moet er gaandeweg meer kapitaal beschikbaar komen. Het is maar de vraag wanneer het evenwicht tussen nationale besparingen en nationale be stedingen weer zal worden bereikt. Nu van alle kanten naar dit evenwicht wordt heen- gewerkt, zal men zich niet aan een onbe heerst pessimisme moeten overgeven en zijn fondsen tot elke prijs aan de markt moeten brengen. Want het Nederlandse bedrijfsleven is in zijn kern gezond en kan wel een stootje verdragen. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 WEERRAPPORTEN ■u-S C Boven Rusland handhaaft zich een hoge- houdt een zacht karakter alhoewel de tem- druk<*ebied met een luchtdruk van 1036 mb peraturen morgenmiddag over het algemeen in het centrum. Op het noordelijke gedeelte iets lager zullen zijn. van de oceaan duurt de depressieactiviteit voort. Een vore van lage luchtdruk verbindt het depressiesysteem tussen Groenland en Noord-Noorwegen met een oud lagedruk gebied ten westen van Portugal. Met een zuidelijke bovenwind dreven gisteren wol kenvelden uit Frankrijk Nederland binnen. Daarvoor werd de nachtelijke afkoeling sterk getemperd en daarmede samenhan gend vormde zich slechts hier en daar korte tijd mist. Vanmorgen viel er uit de bewolking hier en daar wat regen. Boven Engeland ligt een front behorende bij de depressie tussen Groenland en Noord-Noorwegen, dat lang zaam naderbij komt. In verband daarmee Grenoble zal er ook zaterdag vrij veel bewolking zijn Nice met plaatstelijk enige regen. Het weer be- Temperaturenbuiten land maxima van giste ren. Binnenland, heden 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur Stockholm Oslo Aberdeen Kopenhagen Londen Amsterdam Luxemburg Parijs Bordeaux Zaterdag 12 oktober Zon op 7.01 uur, onder 18.55 uur. Maan op 19.41 uur, onder 10.44 uur. Maanstanden 16 okt. 23 okt. 30 okt. 14.44 uur 05.43 uur 11.48 uur laatste kwartier, nieuwe maan. eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 12 oktober Hoog water: 5.26 en 17.42 uur. Laag water: 1.17 en 13.25 uur. Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome AjSccio Mallorca Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde Twente De Bilt Eindhoven 3 a <U B 0 1 2 0 0,1 0 0 3 0 0,1 0 0 0,2 0 0,2 0 17 0 0 0 0 half bew.windst. t_ nevel zzw ii mist windst. 12 zwaar bew. wnw 17 geheel bew. nw 10 mist windst. 17 nevel ozo 14 zwaar bew. ono 19 mist windst. 19 mist windst. 23 zwaar bew. windst. 23 zwaar bew. nw 22 nevel zo 20 mist O 10 mist windst. 17 mist z 19 mist wzw 19 regen windst. 20 onbewolkt ozo 18 mist windst. 23 nevel O 26 zwaar bew. nno 23 zwaar bew. z 12 zwaar bew. windst. 12 zwaar bew. windst. 14 zwaar bew. z 10 geheel bew. zzo 10 zwaar bew. zzo 12 zwaar bew. ozo 12 Vlv. Z.-Limb. licht bew. zo 12 0,3 0,2 0,5 0,1 0,1 0,1 0,1 0,1 De voorzitter vande Hoge Autoriteit, René Mayer, heeft donderdagochtend te Luxemburg verklaard, dat de op 1 oktober van kracht geworden verhoging van de Duitse kolenprijzen voor de Hoge Autori teit niet onverwacht is gekomen en niet als overdreven of onverantwoord kan wor den beschouwd. Volgens Mayer was de ko- lenprijs in de overige EGKS-landen de jongste tijd iets meer gestegen dan de Duitse kolenprijs op 1 oktober. Die stijging bedroeg 1,52 dollar in Nederland, 1,45 dol lar in België en 1,43 dollar in Frankrijk, tegenover een gemiddelde stijging van 1,31 dollar voor de Duitse kolenprijzen. „Op het ogenblik", aldus Mayer, „zijn de Roerkolen nog steeds goedkoper dan die van de overige EGKS-landen, enkele Ne derlandse kolensoorten niet te na gespro ken". Volgens Mayer werd de stijging van de Duitse kolenprijs ten dele door de Duitse binnenlandse wetgeving veroorzaakt, als gevolg waarvan de lasten der kolen mijnen, onder meer op sociaal gebied, met 2,15 dm per ton gewonnen steenkool zijn gestegen. „Indien men de Europese kolen- winning wil vergroten", zo ging Mayer voort, „moeten in de mijnen belangrijke investeringen worden gedaan. Om die reden moet aan de mijnen een voldoende rendabiliteit worden verzekerd, en moe ten de kolenprijzen een zekere soepelheid hebben. Indien de ontvangsten van de mijnen daarentegen onvoldoende zijn, zal het tenslote de belastingbetaler zijn, die de investering voor de opvoering van de produktie zal financieren". ADVERTENTIE voetbal-, hockey- en trainingsschoenen met rubberzooi en nylon schroefdoppen Gierstraat 59 - Tel. 21346 - Haarlem Eieren. De Amerikaanse minister van Landbouw, Ezra Benson, is donderdag op een grote openluchtbijeenkomst in Sioux Falls (Zuid-Dakota) bekogeld met eieren door enkele verbitterde boeren. Een half dozijn eieren spatten rond Benson uiteen toen hij op een po dium zijn prijzenpolitiek verdedigde. Geen der eieren trof de minister, maar één raakte zijn hoed en een andere kwam terecht op het kostuum van gou verneur Joe Foss, die zich eveneens op het podium bevond. Dollemansrit. Na een wilde jacht door de straten van Milaan heeft' de politie een pas uit een gesticht ontslagen geestes zieke gearresteerd, die zich van een motorvoertuig had meester gemaakt en daarmee als een woesteling door de stad reed. Tientallen andere automo bilisten konden een botsing ternauwer nood vermijden door haastig uit te wijken. De man is nu weer in een ge sticht opgesloten. Dertien flesjes bier. Kolonel H. P. Stens- gaard, commandant van het Deense garnizoen in Aarhus, is veroordeeld tot twintig dagen verzwaard arrest en in trekking van zijn rijbewijs gedurende twee jaar wegens het in kennelijke staat besturen van een auto tijdens een reis met officiële opdracht door Zuid- Jutland. De kolonel bekende, dat hij dertien flesjes bier had soldaat ge maakt. Schotel. Vier bewoners van de Fidzji- eilanden, die in een kleine boot tussen hun eilanden voeren, hebben naar zij zeggen een vliegende schotel gezien, die daalde tot enkele meters boven het wateroppervlak. Het toestel, dat be mand leek, liet een fel licht op hen schijnen, dat hen duizelig maakte. Na korte tijd verdween de schotel uit het gezicht. De vier mensen die het ver schijnsel gezien hebben, wonen in een deel van de eilandengroep waar nog geen lectuur of beeldverhalen over vliegende schotels zouden zijn doorge drongen. Klap. Een onbekend gebleven man heeft donderdag de vroegere Duitse veld maarschalk Schörner, die momenteel in München op beschuldiging van moord terechtstaat, op straat een klap in zijn gezicht gegeven. Schörner had juist zijn huis verlaten. Zijn bril werd ver nield en hij kreeg een wond naast het oog. Zijn proces zal vandaag worden hervat. Banditisme. De Columbiaanse regering heeft in het gebied van Quindio, ten westen van de hoofdstad Bogota, een militair bewind ingesteld om te trach ten een einde te maken «aan het bandi tisme in deze streek. In de provincie Caldas zijn dezer dagen zes personen vermoord en een vijftienjarig meisje ontvoerd. Niet enthousiast. Tijdens koningin Eliza beth's a.s. reis naar Canada zal een voorstel worden bestudeerd dat de be noeming beoogt van koningin-moeder Elizabeth tot Canada's volgende gou verneur-generaal. Volgens de Daily Mail zal de koningin de kwestie aan snijden met de Canadese premier John Diefenbaker en de waarnemende gou verneur-generaal Vincent Massey. Diefenbaker zou echter „niet zeer en thousiast" zijn over het idee. Koningin Elizabeth vertrekt zaterdag per vlieg tuig naar Ottawa. Vingerafdrukken. De Amerikaanse re gering heeft besloten, dat voortaan in het algemeen buitenlanders, die voor een verblijf van minder dan een jaar naar de Verenigde Staten komen, geen vingerafdrukken meer behoeven „in te leveren". De beslissing is genomen door de ministers Dulles en Brownell Justitie). Het besluit is mede een ge volg van de bezwaren der communis tische landen, die naar zij zeggen het nemen van vingerafdrukken alleen bij misdadigers toepassen. Op de vraag, waarom men thans van deze praktijk van vijftien jaren afstapt, wenste het ministerie van Buitenlandse Zaken slechts te verklaren, dat de beslissing „in het belang van het land" genomen is. Represaille. De Sovjet-ambassaderaad te Londen, Alfred Petroesewitsj, heeft van de Britse autoriteiten geen toe stemming gekregen om de plaats Har rogate in het graafschap Yorkshire te bezoeken, zulks als represaille voor het feit dat vier leden van de Britse am bassade te Moskou geen toestemming hebben gekregen voor een reis naar de badplaats Sotsji aan de Zwarte Zee. Naar verluid wilde Petroesewitsj in Harrogate een filmfestival bijwonen. 17. „Een goed brandweerman moet ge wend zijn om op grote hoogte te werken", sprak de kleine brandmeester en hij nam Panda mee naar de binnenplaats van de oude brandpost. Daar wees hij op een angstwekkend hoge stellage. Klim maar naar boven", sprak hij monter. N-naar h-het uiterste p-puntje?"vroeg Panda ge schrokken. „Wat dacht je? Zo staat het in de voorschriften!", was het antwoord. Zuchtend begon Panda de lange ladder te beklimmen. Hij durfde niet op of om te kijken en het zweet brak hem uit. Toen hij het smalle, wankele platformpje had be reikt, hoorde hij hoe diep onder hem de brandmeester allerlei vage en deels on verstaanbare aanwijzingen riep. Hij stond nu onder de ladder met een soort vangzeil in zijn handen, dat er vanaf die hoogte vrij klein en niet zeer betrouwbaar uitzag. „Springen!"riep hij dringend naar boven, „spring dan toch!" „S-springen? Vanaf d- deze h-hoogtein d-die kleine h-hoe- pel?!", riep Panda met sidderende stem. „ZO staat het in de voorschriften", ver duidelijkte de brandmeester beneden. „Klimmen naar hoogte en vandaar in een vangzeil springen!" ONDER inteelt wordt verstaan een hu welijk tussen bloedverwanten, althans wanneer we de term inteelt gebruiken met betrekking tot de menselijke verhoudingen. Nu komen huwelijken in op- en neergaan de lijn en huwelijken in de zijlijn tot in de derde graad van bloedverwantschap, bij ons niet voor. omdat zij als incest door de wet verboden zijn. Dientengevolge is deze sterke graad van inteelt in ons land zo veel mogelijk de weg versperd en is het sterkst consanguine huwe- lijk, dat in ons land geoorloofd is, de verbintenis tussen neef en nicht, die in de vierde graad verwant zijn. Desondanks bestaan er stre ken en plaatsen in ons land, waar bijkans alle bewoners familie van elkaar zijn, omdat de levenspartners sedert onheuglijke tij den onder de dorps, of streekbewoners worden gekozen, zodat sociologen en eth- nologen zonder aarzelen van inteelt spre ken, vooral wanneer zich bij die bevolking minder gunstige verschijnselen op licha melijk of geestelijk gebied openbaren. De term „inteelt" heeft in onze samenleving dan ook een ongunstige betekenis. Lijnrecht hiermee in tegenspraak schij nen de resultaten te zijn die door veefok kers worden verkregen. Geschiedde het fokken van runderen aanvankelijk volgens de ervaringskennis, tegenwoordig is dit bedrijf sterk ingesteld op de wetenschap pelijke grondslag, zoals die is gelegd door de erfelijkheidsleer. En juist door veefok kers wordt veelvuldig verwantschapsteelt en zelfs incestteelt toegepast, die tot uit stekende resultaten leiden. Hier schijnt dus iets niet te kloppen, want wat voor de mensen op biologische gronden (en we be zien de zaak momenteel uitsluitend van biologisch standpunt) nadelig word1 ge acht, blijkt uitnemende gevolgen te eb ben in de dierenwereld. Eén enkele blik in het rundveestamboek is voldoende om iedere scepticus ervan te overtuigen dat vele kampioenen van onze veestapel door bloedschande ter wereld zijn gebracht. Oplettende lezers zullen inmiddels wel hebben bemerkt, dat we in het voorgaande bij herhaling met het werkwoord „schij nen" hebben geschermd. Want in werke lijkheid is de tegenstelling, die de praktijk ons te zien geeft, niet aanwezig. Inteelt kan, zoals de rundveefokkerij ons laat zien, inderdaad een geschikt mid del zijn om eigenschappen op te voeren of de fokdieren er fokzuiver voor te maken. Maar diezelfde inteelt - en iedere plantenkweker en die renfokker is daarvan terdege op de hoogte - kan ook een slechte invloed op de nako melingschap hebben en tot degeneratiever. schijnselen leiden. Er bestaat in de eerste plaats een verhoogde kans op misvormde typen en in de tweede plaats kan inteelt tot algemene verzwakking van een ras en tot vermindering der fertiliteit leiden. In een menselijke samenleving als de onze kan en mag dat niet worden geriskeerd, de dierenfokker kan echter de dieren die hem niet aanstaan eenvoudig afmaken en er zorg voor dragen dat alleen de indivi duen met de door hem gewenste eigen schappen voorttelen, zodat de gunstigste eigenschappen een verhoogde kans krijgen. Op die wijze kan hij op uitnemende resul taten wijzen, maar vraag niet, wat er van deze teelt zonder selectie zou zijn terecht gekomen! Trouwens, indien geen slechte erffacto ren zijn binnengeslopen kunnen ook men selijke eigenschappen zonder al te grote bezwaren tot een vrij sterke vorm van inteelt komen. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 2