Groen Co VOOR COMMUNIST EN KARDINAAL IS HET VADERLAND PRIMAIR koopt U een piano? Vijftig jaar geleden BIJ ALPHENAAR ^Praatótoel Waarom Van dag tot dag Waarom Boven zee van tegenstrijdigheden bewaart koorddanser „Wieslaw" het evenwicht X*Op de >V Centrale Verwarming Pow-R-Matic Oliebranders De aanval op Siantar Wapens waren verstrekt door kolonel Macmour Parijs heeft tekort aan griepmedicijnen Uit Haarlems Dagblad van 11 oktober 1907 KOOPT U EEN PIANO Speciale aanbieding Redacteur van „Java Rode" uit hechtenis ontslagen VRIJDAG 11 OKTOBER 1957 Die van Bokkema is niet schoon Het is alweer een hele tijd geleden, dat de tuinen bezaaid lagen met matrassen en de waslijnen doorbogen van de dekens. Dat de huisvrouwen er bij liepen als tur ken met tulbanden in allerlei vormen om het bezwete hoofd. En mevrouw Roermond op de hoek triomfantelijk riep, dat ze van boven al schoon was maar van onderen nog niet. Dat de techniek van het boenen en de gevaren van het lappen door natuur lijke luidsprekers in de buurt werden onderwezen. Nu zijn al deze oerinstincten weer in hun oude beddingen teruggevloeid. Blijft daar nog de Eredienst van de Grote Beur ten op vrijdag, die de stoelen op hun kop in de tuintjes doet verzeilen en onderwerp is van menige interessante gedachten- wisseling over de schuttingen. Op zo'n dag verschijnt mevrouw Keels markante gelaat boven de schutting. „Meid.doet ze geheimzinnig. Als ze met „meid" begint, komt er nieuws, heeft de ervaring geleerd. „Meid - die van Bokkema - dat is ook wat moois, zeg". „Hoezo?", vraag ik. „Nou, ze schijnt niks an d'r huis te doen. Alles gaat d'r stuk en niks wordt d'r ge maakt. Zonde hè, zo'n lief huisje. Menig een zou „Hoe weten ze dat nou?", kom ik nog. „Nou, die van Blèrsma sprak ik laatst bij het ramenlappen en die kent die van Hanepik, die naast die van Bokkema woont, en die komt d'r wel eens, en van die dan Ze is niet schoon, die van Bokkema, dat zie je zó. Ik heb haar al drie weken de B.B. niet zien doen; kijk hoe 't eruit ziet na al die buien!" O, lezer, weet u misschien niet, wat de B.B. is? Nee, 't heeft niets met de Bescherming Burgerbevolking te maken, hoor. Het be tekent BuitenBoel, inhoudende ruiten, verf- en lapwerk. Het Ceremonieel van het Lappen der BuitenBoel dient op vrijdag, pakweg zaterdagmorgen, te worden vol trokken. „Toch zien ze er altijd keurig uit", werp ik povertjes tegen, doelende op Die van Bokkema en haar acht kinderen. „Meid, hou op. Zo kan ik het ook. Ze eten daar haast niks. Ze hangen alles aan d'r lijf". Dit gezegd hebbende, zakt Die van Keel achter de schutting weg. Dat is er van ons over, vrouwen. Niets meer zijn we dan een aanwijzend voornaamwoord, een voorzetsel en je mans naam. Ondanks alle emancipatie. Slakkie ADVERTENTIE 4 v <i; v r?sr< BLOEMENDAAL TELEFOON 54855 DJAKARTA, (ANP) Een militaire woordvoerder in Medan heeft vrijdag be vestigd, dat de wapens, welke maandag jongstleden door de bende van 300 man bij hun aanval op Pematang Siantar (Noord Sumatra) werden gebruikt, destijds aan de aanvallers waren uitgereikt door luitenant- kolonel Wahab Macmour, de vroegere com mandant van het tweede regiment infan terie, dat zijn hoofdkwartier in Siantar heeft. Macmour is intussen, zoals eerder werd gemeld, door de regionale comman dant van Noord-Sumatra, luitenant-kolonel Djamin Gintings van zijn post ontheven. De aanvallers waren leden van de desa- wacht van Simelungen, nabij Siantar. De Franse staatssecretaris van Volksge zondheid heeft een onderzoek gelast naar de schaarste van medicijnen tegen griep in Parijs. In zakenkringen wijt men het te kort aan het feit, dat volgende week de prijzen der geneesmiddelen worden ver laagd, in het vooruitzicht waarvan de grossiers wachten met het inslaan van nieuwe voorraden. ADVERTENTIE Omdat een piano in huis een bron van gezelligheid en hoog artistiek genot is In Parijs zijn meldingen binnenge komen volgens dewelke het thans in geheel Zuid-Rusland gist. Telkens worden geheime bommenwerkplaatsen en wapendepots ontdekt en men kan er zeker van zijn dat de ontdekte depots geen tiende bedragen van het aantal dat er werkelijk is. Dat weet de over heid ook wel en daarom is zij allerminst gerust. Onlangs werden in een stadje twee machinekanonnen ontdekt in een schuur in een buitenwijk. Deze kanon nen waren uit de kazerne weggehaald! De revolutionnaire comité's versprei den vlugschriften, waarin zij verzeke ren dat het uitbreken van een gewa pende algemene opstand nog slechts een kwestie van tijd is, waarbij de be manningen der oorlogsschepen en de militairen der garnizoenen hun zijde zullen kiezen. In de officiëele berichten wordt ech ter over dit alles gezwegen. k. -■ Ieder, die ooit patiënt geweest is, zal kunnen instemmen met de opmerkingen, gisteren op het Deventer congres van de Maatschappij tot Bevordering der Genees kunst gemaakt over de rol van de huisarts, zowel ten opzichte van de „sociale genees kundige" als met betrekking tot zieken- huisverpleging van een patiënt. De huisarts heeft, vooral in ons land, naast zijn taak van ziektebestrijder altijd nog een goeddeels psychologische taak ge had: die van vertrouwd raadsman, wiens adviezen zich dikwijls ver buiten het zui- ver-medische terrein uitstrekten (hetgeen volkomen in overeenstemming is met de moderne opvattingen omtrent dat medische terrein). Die taak wordt nu in vele ge vallen bedreigd door de inmenging van be drijfsartsen, schoolartsen en controlerende geneesheren van allerlei aard, die niet al tijd op ideale wijze met de huisartsen sa menwerken. Dat die samenwerking vaak op moeilijkheden stuit omdat er nu een maal elementaire verschillen kunnen op treden tussen de inzichten van de huisarts en de sociale overwegingen van de andere medici, is begrijpelijk, maar dat neemt niet weg dat er alles voor te zeggen is om voortdurend naar versoepeling van die sa menwerking te blijven streven. Even belangrijk is de in Deventer ge hoorde eis, dat bij opneming van een pa tiënt in een ziekenhuis, de band tussen die patiënt en zijn huisarts niet, al was het maar tijdelijk, wordt verbroken. De klacht dat een zieke zich in een modern zieken huis als een „nummer" voelt, wordt vol gens de voorzitter van de Maatschappij, dr. H. Festen, algemeen gehoord en deze klacht is, gezien de ontwikkeling der ziekenhui zen tot een soort van moderne grootbedrij ven, bijna onvermijdelijk. Maar juist in die zakelijke, gewoonlijk kille sfeer van een modern ziekenhuis kan het voor een patiënt belangrijk zijn, het contact met zijn huisarts voort te zetten, al was het alleen maar omdat dit contact een geruststellende, vertrouwen-wekkende invloed op de zieke kan hebben. Het is heel nuttig, dat de Maatschappij deze beide onderwerpen op haar congres heeft aangesneden, want het zou in hoge mate wenselijk zijn dat er op deze gebie den in het belang van de patiënt ver beteringen in de bestaande toestand zou den komen. ADVERTENTIE Omdat u dan weet, dat u de hoogste waarde voor uw geld krijgt en u dan een instrument koopt, dat tot in lengte van jaren zijn waarde behoudt Moderne blank eiken BARTHOL PIANO, met 5 jaar garantie, voorJ lUiS.— Kruisweg 49 - Haarlem - Tel. 11532 (Van onze correspondent in Djakarta) De heer Kalee, redacteur van het Neder lands dagblad „Java Bode" te Djakarta, die vier weken geleden door het militaire gezag werd aangehouden wegens een zin snede in het verslag van de opening der conferentie inzake „nationaal overleg" is uit hechtenis ontslagen. Hem is stadsarrest opgelegd. Kalee is Indonesisch staats burger. ADVERTENTIE (Van onze reisredacteur) len van Polen uit het „socialistische kamp" niet kan dulden, al was het slechts om haar verbindingen met Oost-Duitsland. b. Polens religie. Het Poolse volk is in meerderheid belijdend rooms-katholiek, in overgrote meerderheid sterk emotioneel gehecht aan het rooms-katholicisme. Het is in gelijke proportie de communistische leer vijandig gezind, koestert uitgesproken haat jegens de partij en haar methodes. Wèl ervaart het een aantal sociale aspec ten als rechtvaardige verworvenheden, is het in sociaal-economisch opzicht sterk naar links afgezwenkt en bijvoorbeeld in meerderheid voorstander van een blijven de nationalisatie der industrie, kleine be drijven daargelaten. Eén blik op deze sterk over-vereen- voudigde grondgegevens, en men beseft welke tegenstrijdigheden de twee belang rijkste mannen van het huidige Polen, par tij-secretaris Wieslaw Gomoelka en kardi naal Stefan Wyszvnski, tot een compromis moeten brengen. Het is daarbij minder de vraag of Gomoelka uiteindelijk de zege van het marxisme op de gehele aardbol en de kardinaal de bekering tot het rooms- katholicisme van de gehele wereldbevol king voor ogen blijft zweven. Beslissend is of beide mannen voldoende realist en pa triot zijn om binnen het raam van Polens beperkte bewegingsvrijheid hun overtui ging in de eerste plaats op het belang van Polen te richten, in de eerste plaats Pool te zjjn. Ik heb ervaren, dat bijna alle Po len, met wie ik sprak, arbeiders, boeren, communisten, rooms-katholieken, intel lectuelen. toegeven, dat zowel de revolu tionair als de prins van de kerk, die eer tijds beiden drie jaar gevangen zaten, aan deze voorwaarde met bekwaamheid en eerlijkheid pogen te voldoen. Men kan nu slechts hopen dat het Kremlin en het Va- tikaan Gomoelka respectievelijk Wyszyns- ki niet een stok tussen de benen zullen steken. Het noopt ook de Westelijke waar nemer tot meer werkelijkheidszin, wan neer de in de aanhef geschetste democrati sering hem in aanleg en vooral in uitvoe ring niet ver genoeg gaat. Nu mogen de beperkende mogelijkheden bepalend zijn voor de Poolse ontwikke ling, geen mens kan ontkennen dat er on der de Polen wensen leven, die zowel met elkaar als met de mogelij kheidsgrenzen in botsing zullen komen. De beslissende lig gen op economisch terrein. Men kan aan een slechts academisch geïnteresseerde makkelijk uitleggen, dat in een arm en on derontwikkeld land, grotendeels door de oorlog verwoest, economisch geforceerd door zes jaar stalinistisch wanbeheer, niet een duurzame verhoging van de levens standaard uit de hoge hoed getoverd kan worden. Maar de Poolse arbeider, die van zijn loon niet kan leven, heeft daar min der begrip voor. Hij had een wonder ver- Rooms-katholiek Polen, zoals het wordt geleid door kardinaal Stefan WtjszynskiOók drie jaar gevangene van de U.B. (links) Wieslaw Gomoelka, zoals hij er nu uitziet. Een ander en ouder man dan op de doorgaans van hem getoonde foto. Maar die werd genomen eer hij drie jaar gevangene was van de U.B., de Poolse geheime staatspolitie. wacht en dat wonder is uitgebleven. Hij heeft weinig waardering voor de pogingen van de regering althans enige verlichting in zijn lot te brengen en is veelal ontevre den en gedemoraliseerd. Even ontevreden zijn de jonge intellectuelen en studenten, die komende uit de ijskast van de com munistische isolatie, plotseling enige koes terende vrijheidsstraaltjes voelden. Zij verwijten Gomoelka, dat zijn a niet door een b is gevolgd en rebelleren openlijk, wanneer hun blad „Po Prostu" (recht Vooruit) dat ongezouten, en soms onbe raden, critiek op het regime heeft, verbo den wordt. Zo bedreigen economische en emotionele spanningen inderdaad Gomoelka's positie, die, in tegenstelling tot die van de kardi naal, niet in eigen kring op een min of meer homogeen front steunt. Ten hoogste een kwart van de partijlei ding deelt overtuigd zijn denkbeelden. Er is een grote middengroep van opportunis ten, waaronder de premier en voormalig sociaal-democraat Cyrankiewicz, onder dwang van de volkswil bereid gevonden tot voorzichtig meevaren, maar immer ge reed tot koerswijziging. En tenslotte is er de kern van stalinisten, de harde ortho doxen, in Polen „Natolinisten" genaamd naar het dorpje Natolin, waar zij plachten te vergaderen. Zij ageren in de industrie steden, wakkeren de jaloezie aan van de arbeiders op de boeren (de enige, die dank zij de nieuwe landbouwpolitiek tastbaar van het nieuwe regime profiteerden), wij zen op de demoralisatie, die de verslapping van de ijzeren greep inderdaad met zich mee bracht en proberen Gomoelka been tje te lichten, waar zij kunnen. Niet in het minst luiden zij de bel bij hun Russische vrienden met de waarschuwing, dat Polen dreigt af te glijden naar het Westen, iets waarin zij onbezoldigde medewerking ge nieten van hoopvolle, maar slecht-geïn- formeerde commentators van het westelijk „NATO-linisme". Mocht nu een staking (er zijn er reeds zeventien geweest), of een studentende monstratie in ernstige onlusten uitlopen, hetgeen in Polen nooit onmogelijk is, dan slaat het uur van hun grote kans op het herkrijgen van de macht. De gevolgen van een vermoedelijke burgerkrijg, met moge lijk Russische interventie, zouden voor Polen en voor de wereldvrede rampzalig kunnen worden. Gelukkig lijkt die sombe re kans niet groot. De rooms-katholieke primaat Wyszynski bezit een machtig over wicht. De „eigenaardige communist" Go moelka heeft een haarscherp inzicht in mogelijkheden en ongelofelijke koorddan serscapaciteiten aan de dag gelegd, die hem zowel tot groot staatsman als be kwaam politicus stempelen. Een nuttige combinatie. WARSCHAU, oktober Men zou anderhalf jaar geleden de waarzegster voor gek hebben verklaard, die voorspeld zou hebben dat een communistische regering in een volksdemocratie Russische ambtenaren en officieren de deur zou wijzen, de geheime politie als zelfstandig apparaat zou ontbinden, onafhankelijke en onafzetbare rechters zou benoemen, de communistische jeugdbeweging met twee miljoen leden zou ontbinden en de padvinderij weer toelaten, volledige godsdienstvrijheid zou verschaffen en godsdienstonderwijs op alle scholen zou toelaten, de concentratiekampen zou sluiten en vrijwel alle politieke gevangenen loslaten, met inbegrip van een anti-communistische kardinaal en hoge luchtmacht officieren, die in de Royal Air Force vochten en nu MIG-squadrons comman deren. Dat die communistische regering de collectieve landbouwbedrijven zou opheffen en het land in privé-eigendom aan de boeren terug zou geven, de ver plichte leveringen zou verminderen, c.q. afschaffen en in de kleine industrie privé-bedrijven met een bezetting tot vijftig man personeel zou toelaten. Dat zij leidende functies in staatsbedrijven niet meer afhankelijk zou stellen van partij lidmaatschap, doch van vakbekwaamheid, waartoe kennis van een westelijke taal wordt gerekend. Dat zij het militaire budget sterk zou verlagen en grote weste lijke kredieten zou vragen. Dat zij het stakingsrecht en een zekere persvrijheid zou toestaan, haar burgers zou toestaan het land te verlaten en zou aankondigen dat er bij de volgende verkiezingen aanzienlijk meer kandidaten dan zetels zullen zijn. Die gekke waarzegster zou nochtans gelijk hebben gehad. Want - zij het ten dele slechts formeel - zijn dit een aantal van de rechten, vrijheden en garan ties, die de secretaris-generaal van de verenigde arbeiderspartij in het afgelopen jaar in Polen aan de Poolse burgers heeft verleend. Gomoelka, die een briesende Nikita Kroesjtsjev meedeelde, dat Polen voortaan zijn eigen weg naar het socialisme zou uitstippelen. Gomoelka, van wie een Amerikaanse diplomaat zei: „Als hij communist is, dan is hij een bijzonder eigenaardige communist". Of Gomoelka communist is of niet, is een vraag die ik onbeantwoord zal laten in dit artikel, dat slechts een vogelvlucht is over de voornaamste Poolse problemen, die ik later afzonderlijk en uitgebreider zal behandelen. Om die Poolse problemen beter te begrijpen, moet men zich een aan tal grondgegevens in het hoofd prenten, die in ^oolse ontwikkeling van door slaggever 'er betekenis zijn dan de wensen van een man, een partij of een kerk. Want die gegevens beperken de mogelijkheden van die ontwikkeling. Twee .v.an de voornaamste zijn: a. Polens geografische ligging. Vrijwel iedere Pool, vriend of viiand van het regime, getuigt vandaag van zijn besef, dat Polens lot op korte en op lange termijn onverbrekelijk met dat van Rusland verbonden is. Hoe zeer verlangend naar hartelijke betrekkin gen met het Westen, weet men toch dat slechts Rusland Polens voortbestaan kan garanderen, zeker zo lang de Westelijke mogendheden de Oder-Neisse grens niet erkennen. Het besef van deze geopolitieke verbondenheid is sterker dan de ogen schijnlijk ermee strijdige, traditionele af keer, haat welhaast, jegens alles wat aan Russische aanwezigheid doet denken en gaat in belang zelfs uit boven de prakti sche overweging, dat de Sovjet-Unie om redenen van eigen veiligheid een wegval Een beeld van de Poolse jeugd, die de vrijheid heeft geproefd. De weg terug zal zij niet gemakkelijk meer gaan. Maar de grote vraag is nu. welke weg opent zich nop voor haarP O

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5