Bedstel Jfa.Ctbrlff Knyfer Na een filmpje over Londen De dames zingen Ons openbaar leesplankje Op de kop van de laan Uw bril klaar terwijl u wacht J. DE BOER - Mr. Opticien 4 Gevoelig Spaanse burgeroorlog Opwindend stuk Koene majoor Bombardement Zwak Brave agent Kogels en opstoppers Verrukkelijke kolder I Zoek de planeet Ijzig Examens Genoeglijk Tweede „openings"-bijeen- komst van Da Costa-school Huisvrouwen komen weer bijeen in Santpoort ZATERDAG 12 OKTOBER 1957 Elia Kazan doet wel. van zich spre ken. Na zijn knappe schildering van de arbeidsverhoudingen in de New Yorkse haven „On the waterfront" is er thans in Thalia (tot en met zondag) een film van hem te zien naar de roman van „East of Eden" („De verloren zoon") van John Steinbeck. Het is een verhaal van een door het le ven gedesillusioneer de vader, die twee zoons heeft, Cal en Aron. Zijn liefde gaat geheel naar de oud ste, Aron, uit. Recht schapen en alleen maar oog hebbend voor de gerechtig heid, trekt hij deze zoon in alles voor, zich niet bewust van het feit, dat zijn passiviteit ten opzichte van Cal is geba seerd op de sprekende gelijkenis van de jongen met zijn moeder. Deze moeder is in de letterlijke zin dood verklaard. Zij drijft een minder gunstig bekende nacht club niet ver van de plaats waar de vader en zijn zoons wonen. Cal ontdekt dat ge heim. Hij begint te begrijpen waarom zijn vader hem zo weinig liefde geeft. Hij tracht de liefde van zijn vader te winnen. Hij doet dat op zijn manier: onbeholpen, ruw en niet volgens de wetten der vader lijke eerlijkheid en welgevoeglijkheïd. Wanneer de eerste wereldoorlog uitbreekt heeft Cal met de verkoop van bonen tegen exorbitante prijs een winst gemaakt van vijfduizend dollar, die hij zijn vader schenkt om hem het verlies van zijn geld bij een experiment met diepvriesgroenten te vergoeden. Maar de vader weigert het geschenk. Aron verwijt zijn broer zelfs dat hij slecht en zondig is. Nu onthult Cal aan Aron het zo goed bewaarde geheim. Dat is de brave Aron te veel. Hij gaat helemaal overstag, bedrinkt zich en tekent als vrij williger voor het leger. Vergeefs probeert zijn vader hem nog tegen te houden. Een beroerte treft hem. Dat is het ogenblik, waarop Arons meisje, Abra, heeft gewacht om de vader het verkeerde van zijn han delwijze te doen inzien. Ze houdt van Cal. Ze pleit voor hem. Met de belofte van een verbeterde verstandhouding in de betrek kingen tussen vader en „verdorven" zoon, eindigt de film. Zo in het kort verteld, met de reeks in grijpende gebeurtenissen aan het eind, krijgt de lezer mischien de indruk, dat hij hier heeft te doen met de zoveelste draak, die hij straks in de bioscoop moet over winnen. Toch is dat beslist niet waar. Wij zouden er Elia Kazan juist om willen prij zen, dat hij dat gevaar heeft weten te be zweren, ook al is het slot een concessie en helt het verhaal daar sterk over naar de sentimentele kant. De soberheid, waarmee Kazan Steinbecks romangegeven uitwerkt, is er een, die prachtig past bij de klank der Bijbelse namen en de heroïsch-rechtvaar- dige vaderfiguur: die soberheid is soms Bijbels van allure. James Dean, een van de hoofdrolspelers is enkele jaren geleden bij een auto ongeluk om het leven gekomen. In „East of Eden" kan men constateren dat een waardevol acteur met hem is verloren ge gaan en tegelijk vaststellen, dat niemand beter dan hij voor de rol van Cal ge schikt was. Zijn eerste en zijn laatste film rol, maar een die ge niet zult vergeten! Zo is „Ten Oosten van Eden" vooral door de vertolking van James Dean en het fraaie spel van Elia Kazan met zijn su jetten een film geworden, welke waard is genoemd te worden onder de goede van het ogenblik. Zij is een exempel van vloeiend camerawerk, zoals men dat al leen van de beste regisseurs kan ver wachten. Maar de technische bedreven heid, welke erin wordt tentoongespreid, stoelt op een gevoel voor dramatiek, dat de boventoon voert. Daardoor wekt zij vele verborgen roerselen tot leven en woelt het innerlijk om als de boer de aar de. Krachtig, gestreng en gevoelig. (Thalia, maandag tot en met woensdag) Velen zullen „Voor wie de klok luidt" al eerder hebben gezien. Het is een reprise van een in 1943 naar het bekende boek „For whom the bell tolls" van Ernest Heming way gemaakte film. Jaren geleden is ze al in de Nederlandse bioscopen vertoond en had toen groot succes. Dat zal ze nu zeker ADVERTENTIE James Dean en Lois Smith in een scène in „East of Eden", de film die tot en met zondag in Thalia draait. weer hebben, niet alleen omdat Gary Coo per en Ingrid Bergman er de hoofdrollen in vertolken. De regisseur Sam Wood heeft Hemingway's spannende verhaal over een groep van vrijheidsstrijders in de Spaanse burgeroorlog boeiend en geraffineerd in ge kleurde beelden gezet. De film blijft wel beneden de kwaliteit van het boek voor wat betreft de intensiteit van het vrijheidspa- thos, maar de typering van de mensen is over het geheel genomen voldoende en dik wijls raak. De opnamen zijn bovendien knap. GEEN NOOD UIJ VERNIÉUUEN HET, VULLEN HET BU €N OVERTREKKEN *ET AOOIE TUR 'S-hORGENS GEHAALD '5-AVONDS UEER THUIS Marktplein „Rose Marie", (Thalia, donderdagavond). Ziedaar de cinemascopische, stereophoni- sche filmversie van de bekende operette uit de twintiger jaren. Maar wat er door de bo venomschreven technische vervorming ook aan veranderd mag zijn, de ontredderde be koorlijkheid van Rose Marie, de gepassion- neerde Indian Lovecall en de goede afloop zijn hetzelfde gebleven. Alleen ziet men nu ook het omringende Canadese berglandschap, dat door de ruim telijke weergave zoveel te indrukwekken der is geworden. Ann Blyth is een uitstekende verper soonlijking van de moeilijk te temmen Rose Marie en Fernando Lamas ervaart als sergeant van de Mounted Police hoe moei lijk dit wel is, nadat hij haar in het wild gevangen heeft. Hij ervaart voorts welk een ondankbaar karwei het is, want het lied „I have to love", dat uit haar slaapkamer raam weerklinkt, geldt niet hem maar een al even ontembare pelsen jager (Howard Keel). Hij doorstaat het echter meesterlijk en redt zijn medeminnaar die hem bij iedere ontmoeting spottend vraagt: „hoe gaat het met de wet?" zelfs van de strop, door in een heel penibel geval zijn onschuld te bewijzen. Wie een paar opwindende uren wil beleven komt bij deze film zeker aan zijn trekken. „Drango" is de naam van een koene ma joor die na de Amerikaanse burgeroorlog de taak krijgt het stadje Keenshaw Pass ie besturen en te helpen bij de wederopbouw. Dat gaat uiteraard niet zonder horten of stoten, want de gehele bevolking keert zich tegen de goed-willende burgemeester. De opstand wordt met de dag heftiger maar Drango houdt vol en slaagt er na veel in spanningen in de rust en de orde te her stellen. Jeff Chandler speelt op uitnemende wijze in deze zeker aan te bevelen film de titel rol en hij wordt bovendien terzijde gestaan door een groep vooraanstaande actrices en acteurs die voortreffelijk geregisseerd werden. Deze film draait tot en met za terdag in het W.B. Theater. „The Dambusters" (W.B. Theater, mat.). In deze film heeft men zo getrouw moge lijk een van de uitnemendste precise-bom- bardementen uit de Tweede Wereldoorlog weergegeven: de aantal van het speciaal geïnstrueerde 617de R.A.F.-squadron op de Möhnedam en twee kleinere dammen in de Eder en de Sorpe, als gevolg waarvan een zeer vitaal deel van de Duitse oorlogs industrie door een overstroming vernield werd en een nog groter deel van energie werd beroofd. Het is nog maar het begin van de geschiedenis van dit squadron, dat ook daarna nog op vele plaatsen temidden van Duits spervuur met een kalme, bijna chirurgische nauwkeurigheid belangrijke doelen wist uit te pikken, temidden van dichte bevolkingscentra. Tegen het einde van de oorlog viel ditzelfde squadron met zogenaamde „aardbevingsbommen", die op een bepaalde afstand naast het doel gemikt werden, gigantische duikbootbunkers van IJmuiden aan. Dit was echter niet zo'n cumulatie van technisch vernuft, vlieg kunst en doodsverachting als de aanval op de dammen in het Ruhrgebied. Dit denk beeld ontsproot aan het brein van de Britse geleerde Wallis, die daartoe een ronde, ricocherende, dus als een zeilsteen over het water wippende, bom ontwierp, die op een zeer geringe hoogte met een zeer nauwkeu rig bepaalde snelheid en op een uiterst nauwkeurig berekende afstand van het object moest worden afgeworpen. De film ADVERTENTIE ALLEEN BIJ LANGE NIEUWSTRAAT 789 PRISMA-KIJKER 7x50 ƒ135.— geeft een uitermate boeiend beeld van de wetenschappelijke voorbereiding en van de training der vliegers onder leiding van de daardoor beroemd geworden Guy Gibson. Vooral de opnamen uit de ongekend laag- vliegende Lancaster bij het naderen van de doelen, geven een beklemmende indruk van de uitvoering van deze opdracht. R. C. Sherief schreef het scenario naar een ge lijknamig boek van Paul Brickhill en Mi chael Anderson regisseerde het geheel. Het is een verhaal zonder enige opsmuk; het heeft die ook niet nodig, want de geschie denis van deze Engelse ingreep in de Duit se oorlogsproduktie maakt diepe indruk. Ook de tol aan mensenlevens die zij vroeg, want behalve de 58 bemannigsleden van acht vermiste Lancasters moet men daar toch ook het aantal slachtoffers van de overstroming in het Ruhrgebied aan toe voegen. En dat waren er ongeveer even veel als bij de watersnood, die ons land in 1953 trof. Raspoetin (W.B. Theater, zondag tot en met maandag). „Ik ben tegelijk een engel en een duivel", zegt Raspoetin in de film en op dit thema is de film vrij slordig in elkaar gezet. Raspoetin (Pierre Brasseur) buitelt van kerkscène naar caféscène, van lofscène naar wellustscène en al wordt op die wijze een haperend beeld gegeven van Raspoetin en zijn omgeving, echt levend komt de beruchte monnik nergens op het doek. De film toont hoe Raspoetin, de enige die het zieke kind van de Tsaar kan ge nezen door handoplegging, krachtens die macht invloed krijgt aan het Hof, waar de zwakke Tsaar een besluiteloos leven leidt. Jaloers op die macht vermoorden enkele legerofficieren Raspoetin tenslotte. De film is zwak; het spel matig, de kleu ren slecht, het camerawerk oppervlakkig. In het Kennemer Theater kan men tot en met zondag Tony Curtis in „De dood was sneller" aan de gang zien in de rol van de jonge maar talentvolle politieagent die in zijn eentje een mysterie gaat oplossen. In een steegje ergens in de achterbuurten van San Francisco wordt namelijk een priester vermoord die een groot gedeelte van zijn leven gewijd heeft aan de opvoe ding van het weesje Tony. Deze laatste wil dus zijn pleegvader wreken en reeds bij de begrafenis begint hij vermoedens tg koestren naar de identiteit van de dader. Na veel heen en weer geren, ontmaskert Tony eindelijk de dader maar door een nogal gewrongen happy end besluit hij toch niets tegen zijn vroegere superieuren hij heeft namelijk inmiddels ontslag bij de politie genomen te zeggen. En de kijker kan daar vrede mee hebben. XqJ; en niet -woensdag wordt, in, deze bioscoop „Stella" vertoond. (Kennemer Theater, mat.) John Payne stelt zijn (film)-leven verscheidene malen in de waagschaal om het gespuis in „De stad zonder wet" uit de weg te ruimen. Maar voordat het eenmaal zover is, wor den de kleurige filmdecors schier onop houdelijk doorzeefd met „moordend lood" en sneuvelen diverse overtollige figuran ten. Dat het recht lang niet altijd meer zo snel zegeviert, ervaart de stoere John Payne maar al te goed. Want het gaat helemaal niet zo best in het wilde stadje, waar hij de orde moet herstellen. Een stelletje geboefte heeft de macht in han den en belet door sabotage, aanslagen en bedreigingen, dat de aanleg van een spoorweg doorgang zal kunnen vinden. Hoewel de bevolking zich in het begin teg^i de stoere hersteller-van-orde-en- vrede keert, ziet zij toch op de duur in, dat het recht moet zegevieren. Dat dit inderdaad gebeurt, is voor een belangrijk deel te danken aan de hulp, die John Payne ondervindt van een lieftallige dame, die haar betrekkingen met het hoofd van de bende verbreekt om een nieuw en nobel leven te beginnen. (Luxo'r Theater, tot en met zondag). Een Engels smaldeel loopt, op. gevechtsoefening in de Middellandse Zee de haven van Na pels binnen, waar een deel van de bak boordswacht een paar uur haastig mag gaan passagieren. Natuurlijk wordt dat een enorme slemp- en vechtpartij, in de loop waarvan een der Jantjes een ex-zwaar gewichtbokser zich plotseling tot peet vader van een vergeten zuigeling gebom bardeerd ziet. Omdat de stoere zeebonk het niet over zijn hart kan krijgen, de kleine vondeling aan zijn lot over te laten, smokkelt hij het kind aan boord van zijn schip, een zware slagkruiser, die natuur lijk prompt daarop order krijgt om uit te Het noodlot achtervolgt de kleine gar- nalenkotter „Adrianus" (IJm. 249), die eerst in de mist vastliep op een zand- bankje nabij de semafoor (zie foto) en vannacht door een gebroken koppeling in moeilijkheden kwam even buiten IJmuiden. Het scheepje zond vuur pijlen de lucht in, de loodsboot ging kijken en sleepte de „Adrianus" veilig binnen. Het ligt niet in de aard dezer meestal licht-frivole regelen u te verontrusten met naargeestige verhalen daar hebben we onze voorpagina voor. Als ik u niettemin vandaag even mee wil voeren naar een gebied, dat u minder goed zal beval len dan dat van de hondjes van meneer Kruiswijk of de bruiloft in de Kompasstraat, dan doe ik dat slechts te on zen algemenen behoeve. En wel omdat er onlangs voor een handjevol noodwachters van de BB een indrukwek kend filmpje gedraaid is, dat de city van Londen toonde onder de vernietigende regen van brisantbommen, die Hit ler's knechten op het hart van Engeland deden neerda len in een nacht van het jaar 1940. Iemand is toen met een dosis moed en een filmca- mara op de St. Paul's kathe draal geklommen en „schoot" achter een kruisdragende monnik vandaan de stad aan zijn voeten, dié zich kron kelde in helse torturen. Dat kruis van die monnik werd een beeld van de Brit se onverzettelijkheid door dit stukje film, dat alleen maar bedoelde weer te geven, maar onbewust ging mee spreken over uithoudings vermogen en vertrouwen. Wanneer ik u nu vertel, dat in totaal 19 Velsenaren in geval van nood beschik baar zijn (het moesten er 63 zijn!), het gedeelte van Vel- sen te beschermen, dat zich ruwweg genomen bevindt tussen het buiten Saterland met het dorp en Velserbeek, dat er nog hele blokken voorzien zijn van twee of drie nood- of blokwachters en dat wij allen dus kenne lijk de zaak aan onze laars lappen, dan is het haast zon de, dat wij niet allen die film onder ogen gehad heb ben. Ja, stil maar, de BB heeft mijn hart ook niet gestolen met haar soms al te breed- voerig-opgezette organisatie E De krantenbezorgers, de j§ postmannen, de schuldeisers E en al degenen, die op een be- paald huisnummer aan de I Planetenweg moeten zijn, jl zoeken zich in dat laatste E stuk van IJmuiden regelma- E tig drie of meer hoeden. En E dan hebben zij hun doelwit s nóg niet gevonden, want Ij reeds geruime tjjd ontbreekt op grote stukken van de be- E woonde wereld aldaar elke m aanduiding van de huisnum- jl mers. Die Planetenweg is net H sen kunstmaan: bijna onvind- m baar. Dit voorgelegd hebbende jg aan de wijze mannen van g Velsens secretarie hebben zij jjj mij gezegd het te zullen on- g derzoeken, zodat het nu best eens voor elkaar zou kunnen komen. Ik heb adresaandui- g dingen gezien in de geest E van: „Derde flat achter de fg tweede boom vlak naast de m lantaarnpaal tegenover de E steenhoop". Het lijkt me vrij g moeilijk, wanneer men zo- Ij gauw geen sextant, sterre- E kijker, of Decca-plaatsbepa- g Ier bij de hand heeft, de jj juiste plek te vinden en het g lijkt me bovenal vrij nodig g met gezwinde pas de numme- g ring aan te brengen opdat de g mensen zelf tenminste ook E weten wat zij op hun giro- E strookjes, hun briefhoofdjes g en hun adreswijzigingetjes 1 moeten schrijven. Vreemd, g lat het zolang moest duren, g Zou er ergens ruzie om zijn g geweest? In zulke gevallen g doen de mensen zulke dingen, g In elk geval komt het verwijt g niet bij de gemeente terecht, want het zijn daar geen ge- meentewoningen. en ik weet wel, wat gij er tegen hebt en dat gij, rede nerend, ergens wel gelijk hebt. Maar mensen, in de hoop, dat een gruwel ons bespaard zal blijven, we moeten toch wel de paraplu gereed zet ten? De cijfers over de bezet ting van sommige gedeelten van Velsen met BB-vrijwil- ligers zijn waarlijk om wan hopig van te worden de cijfers over het bezoek van de oefen- en gesprekavon- den zijn het evenzeer. Al kan de griep daar ook schuld aan zijn. De BB zelf weet er niets van dat ik u dit alle maal even wilde vertellen en het gaat dus niet om een propagandistisch stukje voor deze organisatie. Het gaat alleen maar om een tekentje aan de wand. Omdat het zo niet kan blijven in Velsen en IJmui den. Een zingende vrouw is als een leeuwerik in de lente, behalve als zij het langer dan een half uur in een gehorige flat doet. De dames van het Velser Dameskoor doen het niét in een flat maar wel langer dan een half uur, zodat beide voorwaarden vervuld kun nen worden voor een ple zierig concert, dat donderdag de zeventiende oktober in het Hervormd Jeugdhuis zal plaatsgrijpen. Het is overi gens niet alleen vrouw wat de koekkoek zingt, maar ook man wat de opera voor zijn rekening neemt: Otto Cou perus zal enige grepen uit het bel canto doen en verder werkt mee Marie de Jong van Hoorn aan de piano. Zo als gewoonlijk zwaait Frits Uyttenboogaard de staf over zijn koor. )OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCCX De gemeentelijke leeszaal aan de Heidestraat heeft er in sep tember een mooi stel nieuwe boeken bijgekregen. Het zijn: Romans: fan der Fear, De brui degom komt; Gijsen, Het boek van Joachim van Babyion; de Man, Een vrouw met name Su- zanna; Ooms-Vinckers, Het hout is sterker dan de bijl; Terpstra, De einder is ver; De Vries Jr., Niets is helemaal waar; Zwiers, Wal tegen water; Ott, Haaien en kleine vissen; Plaidy, Het leven van Catharina de Medici (in drie delen); Roulin, Een tweeling groeit op; Roulin, Wijkende we gen; Roulin, Gaston en Christine; Simenon, De gebroeders Rico; Stolpe, Wachtkamer van de dood; Horbach, Die verratenen Söhne; Wendt, Notopfer Berlin, ein Fa- milien Roman aus unserer Ta- gen; Baldwin, Go tell it on the nountain; Cecil, Much in eviden ce; Clift en Johnston. The spon ge divers; Dickens, One pair of feet; Dickens, One pair of hands; Godden, An episode of sparrows; Levin, A kiss before dying; West. The fountain overflows. Novellen en verhalen: ter Horst- Hoekstra, Kloin Pittichie; Mu- lisch, Het zwarte licht; Pendel, Ik ga weg, tot ziens; Poesjkin, Die Hauptmannstochter, und an dere Geschichten;Struther, Mrs. Miniver. Wijsbegeerte, Godsdienst: Ca mus, L'Homme révolté; Tenhaeff, Beschouwingen over het gebruik van paragnosten; Rampa Lob- sang. Het derde oog; van der Leeuw, Wegen en grenzen. Sociale wetenschappen: Noor- danus Het bedrijfsmaatschappe lijk werk; Carrard, De chef, zijn vorming en zijn taak; Dirickx, Arbeidsvreugde voor allen; Oesch, Hoe verkrijgen wij mede werking?; Ydo, Plezier in het werk; Wilson, Verkopen. Opvoeding en onderwijs: Du- puis, Uw lichaam een tempel, jeugd en sexe in deze tijd; Kraan van den Burg en Bult, Moeder, zeg me eens; Hofland, Vakantie. Natuurwetenschappen: Reber, Algemene en anorganische schei kunde; Holtedahl, De aarde en haar wonderen; van Nes, De eieren en nesten van onze vogels; Sluiters, Vogels in en bij de stad; Jac. Thijsse, Het vogeljaar. Sport en spel; huishoudkunde: Goudsmit. Bridge, een handboek voor contract-bridge, din. I en II; Goudsmit en Filarski, Bridge, een handboek voor contract-bridge, dl. III; Wapstra, Reoareer zelf, maar., doe het goed! Land- en tuinbouw; veeteelt: Donath-Seeuwen, Welke hond moet ik kiezen? Techniek: Edelman, Leven met atomen, atomen in dienst van welvaart en vrede; Martin, Het atoom regeert de wereld; Wendt, Kernenergie en haar toepassin gen in vredestijd; Westerlaken, Zo wordt u rij vaardig en., een goed automobilist; de Boer, Zee manschap voor de kleine han delsvaart, dl. I het tuig, de uit rusting en het onderhoud, dl. II hetlaadgerei, het beladen, de tankvaart; Spaan en Leygraaff. Tuigage, laden, lossen en onder houd van binnenvaartschepen; Spruyt en Piek, Motoren voor de kleine handelsvaart: van Tijen en Kapsenberg, Scheepsoliemoto- ren en -gasturbines; Rodenhuis, Elektronenbuizen voor batterij- ontvangers; Corver, Radio-ont- vangtechniek; van der Veen, Corrosie; Weg- en Waterbouw kunde, delen IV. Kunst: De nieuwe school voor het lager onderwijs; Scholen bouw, de procedure ex art. 72, moderne scholen in beeld; Alarm in Amsterdam: Argan, Martini; en Goldschneider, Laurens; L. en E. Hanson, Portret van Vincent; van Dijk, Fotograferen, handlei ding voor beginners; van Dijk, Kleinbeeldfotografie; Elb, Der Zauberblitz; Helfferich, Beter vergroten. Taal- en letterkunde: De Ne derlandse letterkunde, in hon derd schrijvers; Schrijversalma nak voor het jaar 1957; Toerge- new, Verzamelde werken, delen II en III. Geschiedenis: Glazema en Ypey, Merovingische ambachtskunst; Gosse, Geschiedenis van de zee roverij, IV; Decaux, Van Atlan tis tot Mayerling; Bamm, Kleurig tapijt van oude historie; Aletri- no, Verloren tronen; De Beau fort, Willem de Zwijger. Land- en volkenkunde: Hooft- man, Journalist in de lucht; Pop ken, Land uit zee, de Zuiderzee bedwongen, met een inleiding van S. Groenman; Kampen, stad aan de IJssel, foto's van W. Hoekman e.a.; Vermeulen, De heide, de school en de meester; Constandse, Mexico en Midden- Amerika; Waschbak, Schaduw over de Andes; Levisson, Herbo ren land, Israël; van Bruggen, Het eiland aan de overzij; En- zinck, Griekenland; De Vries Reilingh, Oostenrijk, het gekort wiekte adelaarsjong; van Nijnan- ten, Gids voor het Berner Ober land; van Nijnanten, Het meer van Genève en het Wallis, En de katholieke plank De aanwinsten van de Katho lieke openbare leeszaal en bi bliotheek in IJmuiden-Oost mo gen er ook zijn: Romans: Abrahams, De wilde trek; Barret, Vreemdelingen op aarde; Bottome, Tussen twee we relden; de 'Doolaard, Herberg met 't hoefijzer; van Gent, De mysterieuze J. G.; Kiely, Gods proeftuin; Lindberg, De brede zee; du Maurier, De zondebok; Spring, Dame, deerne, dominee; Naast de elders be schreven vreugde in de IJmuidense Kennemer- laan ligt de vermoeide droefheid van een ande re zakenman in dees' IJmond, de voormalige chef-kok van Duin en Kruidberg, die in Bever wijk de cafetaria „City" drijft. Hij acht zijn eta blissement namelijk niet compleet zolang hij zijn eigen ijs niet mag draai en, en daar kon hij wel eens gelijk in hebben, maar hogerhand heeft be slist, dat zulks alleen kan als de plaats der berei ding tweeëneenhalve cen timeter groter wordt. Deze luttele uitbreiding kan echter niet, nergens en nooit, omdat meneer De Vries heel simpel vast zit en geen tonnen bezit om de buren uit te kopen. Dies mag hij geen ijs be reiden al in geen twee- eneenhalf jaar. Op het argument: 2V2 centime ter te klein behuisd. In die verleden tijd vroeg hij dispensatie aan voor die twee-en-een-halve- centimeter, belovende, dat alles verder piekfijn in orde zou komen. De goden in Den Haag heb ben echter tot thans nog niet geantwoord en me- 8 E neer De Vries zit nu wat y E treurig zonder eigen ijs, g jj al laat hij het benodigde j| ijs nu maar van buiten 8 komen. Zelf bereiden mag niet 8 jg vanwege de twee-en-een- p E halve-centimeter. En dispensatie kan er Jg niet af vermoedt hij. En uitbreken gaat niet. p g Ik heb nimmer gewe- g i ten, dat ijs met een li- 8 jg neaal wordt gemaakt, .JJ maar ik begrijp nu wel, 8 g dat het meneer De Vries 8 II een weinig kil om het 8 g I herte is geworden van al a g dat ijzingwekkende ge- g E I draai om het koude ijs. 8 fg XDOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOCOCJOOOOOOOOOCXX Sprine, Vervuld verleden; West, |J De fontein stroomt over. Jeugdboeken: Degreff, De nacht m van Maria Christina; Dixon, Pro- §i§ comoto, Een gevaarlijke opdracht; Dixon, Pocomoto, De jonge cow- j| boy; Dixon, Pocomoto, Het dui- m velspaard; Dixon, Pocomoto, Rui- ters in de nacht; Dixon, Pocomo- n to, Drijfjacht in de Brasada; v. d. Geest, Achter stampende n hoeven; de Groot, De glazen brug; Groeneweg, De wraak van Toeareg; Hölscher, Toen moeder n ziek was - Toen moeder beter n was; v. d. Hulst, Rozemarijntje - Rozemarijntje en Rooie Pier; n Lampeniet jj ^llii Sinds een week of wat is de kop van de Kennemerlaan van aangelaat veranderd en sinds gisteren staat er een tevreden echtpaar aan het hoofd van die kop: de nieu we affaire van de Winters' is heropend. Ik zou u daar van geen kond gaan doen, ware het niet, dat de her bouwing een totale vernieu wing meebracht, die op het aangezicht van IJmuiden een opvallende „tache de beauté" oftewel schoonheidsvlekje heeft veroorzaakt. Want wat eerst een klein en onmogelijk zaakje was, is dank zij architect A. ten Broeke en aannemer J. Stolk een warenhuis(je) geworden, dat het met zijn blinkende muren en riante verlichting opperbest doet als afsluiting van het Kennemerlaanse zakencentrum. Zo'n kwart eeuw geleden begon de baas van dit thans mooie opstal letje, dat hij met kracht liet omwoelen voor er deze her geboorte plaats kon vinden (want het was nèt een stuk je huisvlijt voor de aanne- me- om al die muren uit te "I Ollllllllllllllllli breken in het vijftig jaar oude pand en er dan ook nog voor te zorgen, dat de hele bedoening niet zachtkens in- eenzeeg)ik zeg zo'n kwart eeuw geleden begon baas Winters met zijn paard en wagen, beladen met de artikelen der huisvrouw langs de deuren te gaan en zo ge zelf kunt zien wordt vlijt altoos beloond. Het plezierige is dat iedereen het hem zo van harte gunt dat „Guus" een nieuwe zaak kon openen werd met vreugdekreten be groet in zijn klanten- en kennissenkring. Het is dan ook wel de moeite waard deze moderne uitstalling van keukengerief in de allerruimste zin des woords te aanschouwen tusen tafelzilver en straal- brekers anti-schuifdoppen- voor-stoeien en wasmachines ligt het ganse scala der huis- vrouwelijke interesse blin kend uitgestald. Ze hebben er voor ge werkt, de Winters het re sultaat is er naar. Gefelici teerd! I lillik Utrecht. Kandidaatsexamen rechten: H. W. A. ,aecK, Maarsbergen; P. Th. Jansen, Zeist. Doc- jraalexa,nen geneeskunde: Th. G. Blom, Utrecht: J. iVl. Christiaans, St, Anthonis; J. J. A. van Heesch, Tilburg; J. M. Jansen, Winterswijk; C. E. de Jonge, Heerlen; G. M. M. Nijhuis, Soest dijk; D. J. v. d. Voort, Bennekom; W. de Waard, Den Haag. Groningen. Kandidaatsexamen psychologie mej. E. Rutgers, Haren. Doctoraalexamen ge neeskunde: mej. I. B. ten Kate, Haren; P. J. W Kruizinga, Den Haag; A. Molenaar, Groningen; J. j: van der Vlught, Amsterdam. Artsexamen lé ged. J. J- P. van Gils, Delft; A. M. S. M van de Ven, Maastricht Bevorderd tot arts: F Egiiedi, Groningen. varen. De dolle taferelen met de kleine verstekeling, die dan volgen, willen wij u niet verklappen. We volstaan dus maar plechtig met de verzekering, dat „De babysitters van de marine" een verrukke lijke zoutwaterklucht is; goeddeels vakan tie-kolder, maar toch ook met vele koste lijke trekjes van echt-Engelse humor en zelfspot, waarvan ge nog lang zult nage nieten. Wij wensen u veel plezier. Voor de voorstellingen van maandag tot on met woensdag is weer eens een oude operette van stal gehaald, die naar de toepasselijke naam „lm weissen Rössel" luistert. „De Privé-secretaresse" (Luxor Theater, mat.). Oudere filmliefhebbers zullen onge twijfeld nog genoeglijke herinneringen bewaren aan de vorige „Privé-secreta resse", de Duitse film, die zo'n twintig jaar geleden een wereldsucces werd, het geen vooral te danken was aan Renate Müller, Hermann Thimig en Felix Bres- sart. De Duitse producenten van amuse mentsfilms, die blijkbaar wel eens gebrek hebben aan originele ideeën en zich moei lijk van het vooroorlogse genre kunnen losmaken, hebben de „Privé-secretaresse" uit de archiefkast gehaald. Hadden zij dat oude draaiboek onveranderd gelaten, wel licht zou hun nieuwe film een even groot succes gehad hebben als die van destijds. Maar zij lieten niet veel meer van het oorspronkelijke verhaal over dan de in trige: het kantoormeisje dat een vrolijke avond beleeft met een naar zij meent mannelijke collega, die naderhand haar directeur blijkt te zijn. Dit leidt tot allerlei complicaties, die echter tot een alleszins bevredigend besluit leiden. Al staat deze nieuwe „Privé-secretares se" niet op het peil van de vorige, men kan er desondanks toch uitbundig om lachen, vooral dank zij Paul Hörbiger en Werner Futterer. De lieftallige Sonja Zieman speelt de hoofdrol; haar tegen speler is Rudolf Prack. Naar aanleiding van het bericht inzake de ingebruikneming van de vernieuwde Da Costa-school aan de Noorderlaan, dat wij vrijdag plaatsten, zou het lijken alsof slechts een bijzondere „openingsavond" op 21 oktober voor autoriteiten en genodig den zou zijn. Dit is echter niet het geval, aangezien dinsdag 22 oktober opnieuw een samenkomst in het gymnastieklokaal van de vernieuwde school zal worden ge houden, speciaal voor de ouders van de leerlingen en de leden van de schoolver eniging. De afdeling Santpoort van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen heeft voor de eerste bijeenkomsten in het win terseizoen het programma bekendgemaakt. Op maandag 14 oktober komt men bijeen in het badhuis aan de Wüstelaan. De pro- pagandastichting „Consumptieaardappelen" zal de dames meer over de aardappel ver tellen. Er is een kookdemonstratie, er wordt een kleine expositie opgebouwd en er wordt een film vertoond. Op 11 novem ber houdt de afdeling een verkóopmiddag en op 18 november wordt door een demon- stratrice van het Instituut voor voorlich ting bij huishoudelijke arbeid van de Ne derlandse Vereniging van Huisvrouwen het programma verzorgd. Jan P. Strijbos voor kath. Vrouwengilde De afdeling Heemskerk van het Katl Vrouwengilde wacht donderdag 24 oktohi in zaal Dam een bijzondere avond. Jan P Strijbos is uitgenodigd om een lezing te houden over Spitsbergen ADO—BEVERWIJK De bezoekers komen in deze wedstrijd als volgt uit: Raap; Van der Pas en Lorjee: Wolterman, Minneboo en Groot; Springer. Gerrits, Waanders, Palento en Veldman

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6