Egyptische vloot met troepen in Syrië aangekomen Ae MORRIS 'fefomi/ouijMj! Britse atoomreactor moet voorlopig stilgelegd worden HET WEER Veertien doden in het verkeer Haarlems Dagblad Gezamenlijk optreden tegen agressie van buiten af en van binnen uit Melk in de gehele omgeving besmet met gevaarlijke radioactiviteit EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN Duitse tanker in brand, vier doden Sovjet-jurist critiseert volksrechtpleging Opklaringen na mist Auto te water; alle zes inzittenden verdronken Verkeersongelukken j DIT JAAR: 948 DODEN Rusland annexeert de Aziatische griep MacMillan geeft hoog op van samenwerking met Washington Edmond Bellefroid achtste ereburger van Maastricht Luxemburgse liberalen in gemeenteraden versterkt HET ONGELUK BIJ CALDER HALL Ouderwetse snelheden Het woord is aan Verdeeld Frankrljlk 72e JAARGANG No 82 MAANDAG 14 OKTOBER 1957 302e JAARGANG No 235 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden, Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem; Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. HaarL Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DAMASCUS (AFP-Reuter) Volgens een officieel communiqué van het opper bevel der Syrisch-Egyptische strijdkrachten zijn zondagmiddag Egyptische troepeneenheden in de Syrische haven Latakieh aangekomen, begeleid door vloot- eenheden en luchtstrijdkrachten van Syrië en Egypte. Verscheidene eenheden van de Egyptische vloot zullen voor onbepaalde tijd in Latakieh blijven. Zij worden geacht een officieel bezoek te brengen, aldus het communiqué. De af stand overzee tussen Latakieh, de grootste haven van Syrië en Port Said bedraagt ongeveer 560 kilometer. Een commentator van de officiële Syrische radio-omroep zei, dat de Egyptische troepen zijn aangekomen „ter verdediging van de noorde lijke en zuidelijke grens en om een einde te maken aan imperialistische ambities. Voor diplomatieke kringen in Cairo was het zenden van Egyptische troepen naar Syrië een verrassing. In New York heeft de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, mevrouw Meir, verklaard dat Israel in groot gevaar verkeert. De zender „De stem der Arabieren" te Cairo heeft zondagavond gezegd, dat het lot van Syrië en Egypte onverbrekelijk verbonden zijn. „Als de imperialistische machten zich verlaten hebben op het Turkse leger en het joodse leger om de Syrische zenuwen met-bedreigingen te bre ken, zal door toedoen van het Egyptische leger en het Syrische leger het Syrische front zowel in het noorden als in het zui den sterk genoeg gemaakt worden om iedere agressie te weerstaan en elke poging tot ondermijning van het Syrische moreel te verijdelen." Sinds midden-september zijn Egyptische versterkingen onafgebroken Syrië binnen gestroomd teneinde het defensieve vermo gen van Syrië te vergroten, aldus meldt radio-Caïro. Onlangs hebben zich schermutselingen voorgedaan aan de Syrisch-Turkse grens. Syrië heeft bij de UNO geprotesteerd tegen wat het noemt het samentrekken van Turkse troepen bij de Syrische grens. Op 10 oktober protesteerde Syrië bij Turkije tegen „het houden van voortdurende be togingen gépaard met provocerende daden" bij de Noordsyrische grens. Turkse vlieg tuigen zouden herhaaldelijk het Syrische luchtruim geschonden hebben.Turkije heeft gezegd, dat het geen agressieve oogmerken heeft tegen welk land ook en dat maat regelen die langs de grenzen zijn genomen van defensieve aard waren. Kortgeleden heeft een Russisch vloot- eskader een vriendschapsbezoek gebracht aan Latakieh. Volgens recente berichten uit Damascus zijn de werkzaamheden tot vergroting van de capaciteit van Latakieh van 200.000 tot 1.000.000 ton grotendeels voltooid. ADVERTENTIE BARIEÜORISSTR. .HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 FALCON HARRIS TWEEDJASSEN 's-GRAVENHAGE (ANP) De 672 ton metende Duitse tankboot „Pamela" uit Hamburg is zaterdag na een botsing met een Finse vrachtvaarder Clio (1560 ton) nabij het lichtschip Elbe in brand geraakt. Vijftien van de opvarenden van de tanker werden opgepikt door het Duitse schip „Simon von Utrecht". Vier anderen kwa men om het leven. De vrouw en de dochter van de kapitein worden vermist. Het bran dende wrak is door een bergingsvaartuig op sleeptouw genomen. Het schip vervoer de 600 ton benzine en olie, die geheel in vlammen opgingen. De „Clio" werd slechts licht beschadigd. Niemand aan boord werd gewond. MOSKOU (AFP) De vice-president van het hooggerechtshof van de Sovjet-re publiek Rusland, Anasjkine, heeft in de „Sovietskaja Rossija" felle critiek gele verd op het wetsontwerp, dat aan de be woners van een straat of een plaats het recht zou geven personen, die zij beschou wen als „een a-sociaal of parasitair ele ment", te veroordelen van twee tot vijf jaar verbanning. Anasjkine stelt, dat al leen de officiële, justitiële instanties het recht hebben, dergelijke straffen te geven. Zijns inziens kunnen de voorgestelde „al gemene vergaderingen van burgers" alleen de overtreders van de beginselen van de Sovjet-moraal „waarschuwen" en hun oor deel ter kennis brengen van de bevoegde ICOCOOCOOOOOOOCOOOOOOOOOOOCXOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOCXXX VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van maandagavond tot dinsdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: In de komende nacht en morgen ochtend plaatselijk mist. Morgen overdag opklaringen en droog weer. Weinig wind en weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. JxjOOCXXXXXXÏ^OOOOOaXXXXJOOOOOOOOOCOCXXXXliXMOOOOOOOOOOO DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S natie van militaire plannen op grond van de overeenkomst. AMMAN (Reuter-AFP) Koning Hoes sein van Jordanië en koning Feisal van Irak hebben zondag aan de Jordaans-Irak- se grens een bespreking van vijf uur gehad over Arabische aangelegenheden, in het licht van het bezoek van koning Saoed van Saoedi-Arabië aan Libanon. Volgens een onbevestigd bericht in Amman wordt ver wacht, dat koning Hoessein waarschijnlijk ook met koning Saoed zal spreken na diens staatsiebezoek aan Beiroet. Uit betrouw bare bron verluidt, dat koning Hoessein en koning Feisal gesproken hebben over eco nomische en militaire zaken die hun landen aangaan. Buitenlandse waarnemers zijn van oor deel, dat onder meer gesproken is over financiële hulp van Irak aan Jordanië en versterking van de samenwerking tussen Het Arabische nieuwsbureau meldde za terdag, van gezaghebbende zijde in Damas cus vernomen te hebben, dat Syrië zijn patrouilles bij de Turkse grens heeft ver sterkt. Er zijn nieuwe observatieposten in gericht. Dr. Salah el Terazi, secretaris generaal van het Syrische ministerie van Buitenlandse Zaken, zei zaterdagavond in Damascus, dat Turkse troepen van de Turks-Russische grens naar de Syrische grens waren overgebracht. Egypte en Syrië besloten twee jaar ge leden tot de instelling van een gemeen schappelijk militair commando. De over eenkomst werd een jaar geleden uitgebreid tot Jordanië, waarbij de strijdkrachten van Syrië, Egypte en Jordanië onder generaal- majoor Abdel Hakirn Amer, de Egyptische minister van Oorlog en opperbevelhebber, werden gesteld. Een maand geleden werd na een bezoek van Syrische militaire bevelhebbers aan president Nasser van Egypte bekendge maakt, dat er gesproken was over coördi- Irak en Jordanië. Een blad te Beiroet meldt, dat koning Saoed van plan is de volgende maand een conferentie van Ara bische staatshoofden in Riad te beleggen. Het voorstel voor een dergelijke bijeen komst was reeds goedgekeurd door Liba non, Jordanië, Irak, Soedan en Libië. CAIRO (AFP) Een Egyptische militaire woordvoerder heeft volgens radio-Caïro gezegd, dat een Egyptische militaire missie is gevormd voor de opleiding van Libische troepen in het gebruik van wapens die Egypte aan Libië heeft geschonken. Deze wapens zullen morgen in Tobroek plechtig overgedragen worden. AMMAN (UP) Saoedi-Arabië heeft Jordanië 2,5 miljoen pond sterling verstrekt volgens het Saoedi-Arabisch-Egyptisch Syrisch-Jordaanse verdrag. Egypte en Sy rië hebben tot op heden nog geen bedragen overgemaakt. Het was de tweede maal dat Saoedi-Arabië zijn aandeel in de subsidie betaalde. Zondagmorgen is in dichte mist een grote personenauto met zes personen uit Maastricht in het Albertkanaal gereden naby de sluis van Ternaaien ter hoog te van de Stop van Ternaaien. Onmiddel- Iyk ingestelde reddingspogingen van om liggende schippers faalden omdat de auto te diep onder water lag. Nadat bij een der pogingen een kabel was gebroken, heeft men zes uur na het ongeval, met twee nieuwe kübels en met mankracht de auto op het droge gebracht. Alle zes inzittenden bleken verdronken. Het waren de heer Fr. S. Lejeune, 63 jaar, van beroep leidekker, zyn 61-jarige echtgenote M. H. Lejeune- Krans, de 63-jarige mevrouw E. M. Ker- busch-Kraft,, haar 17-jarige dochter M. Th. G. Kerbusch en een jong echtpaar Linders-Rondaghs. Het vierjarige jongetje F. Volkerink is te Witharen (gemeente Ommen), toen het onverhoeds de provinciale weg Ommen- Balkbrug overstak, door een passerende auto aangereden en gedood Te Zandberg bij Musselkanaal is de vierjarige Henk Sanders, toen hij van ach ter een geparkeerd staande auto plotse ling de weg overstak, door een bestelauto aangereden en op slag gedood. De 54-jarige mevr. A. M. F. uit A m- sterdam is tijdens een autorit op de Overtoom plotseling onwel geworden. Zij reed tegen een langs de rijbaan gepar keerde vrachtwagen en werd overgebracht naar het Wilhelmina Gasthuis, waar zij ten gevolge van een hersenbloeding is overleden. Op het Dr. Ackensplein te Kerkrade is de vijftigjarige wielrijdster H. door een vrachtauto aangereden en op slag gedood. In Tilburg is de, 18-jarige ongehuwde bankemployé M. de Jong in botsing geko men met een bus van de BBA. Hij werd van zijn bromfiets geslingerd en overleed vrijwel onmiddellijk. In D o k k u m is de 57-jarige A. H. met zijn motor tegen een vrachtauto geslipt. Hij overleed ter plaatse. De 17-jarige mej. P. Brouwer is te Amersfoort overleden aan verwon dingen die zij de vorige dag bij een aan rijding had opgelopen. Te W a a 1 w ij k is de 23-jarige radio handelaar F. van der Pol dodelijk veron gelukt toen de auto, waarin onder anderen ook zijn vrouw zat, tegen een boom botste. Zijn vrouw werd ernstig gewond. j Bij verkeersongelukken in 1957 in ons land zijn terstond of kort daarna om het leven gekomen 948 personen, van wie 187 kinderen. LONDEN (UP) De Sovjet-Unie heeft de Aziatische griep „genationaliseerd". De ziekte wordt daar thans „Russische griep" genoemd. In een radio-uitzending uit Moskou werd gezegd, dat het ministerie van gezondheid instructies voor de behandeling van de zieken heeft toegezonden aan alle dokters in de gebieden die door de. griep zijn aan getast. Vaccins worden uitgedeeld. Allen die in hun werk dagelijks met veel mensen in aanraking komen zijn, aldus radio Mos kou, al ingeënt. Er worden laboratoria op gericht ter bestudering van het virus. In Engeland en Wales heeft de A-griep de vorige week aan 442 mensen het leven gekost. In Brussel is een vijfde deel van de be volking ziek. t BRIGHTON (AFP) „Het communisme heeft elk onderscheid dat vroeger gemaakt werd tussen oorlog en vrede, weggevaagd. Communisme betekent een voortdurende oorlog", aldus heeft premier MacMillan op een openbare bijeenkomst na afloop van het jaarlijkse congres van de Britse con servatieve partij te Brighton verklaard. Vreedzame coëxistentie, zo zei hij, is iets goeds, zolang deze samenleving inder daad vreedzaam is en de ene partij de po sitie van de andere niet poogt te ondermij nen door komplotten en intriges. De Brits- Franse opvatting dat de Sovjet-Unie in het Nabije Oosten stookt, is vorig jaar niet aanvaard. Thans zou echter wel niemand ontkennen, dat die analyse juist was ge weest. MacMillan noemde het een van de grootste .successen van de laatste maanden, dat Londen en Washington hebben erkend, dat men tezamen moet handelen. MacMillan zei van oordeel te zijn, dat het bezit van de waterstofbom door het Westen nog steeds een afschrikwekkend middel tegen een eventuele Russische aan val vormt. Op het partijcongres is een resolutie aangenomen, waarin er bij de regering op wordt aangedrongen, alle mogelijke tech nische, economische en financiële hulp te verlenen aan de nieuwe leden van het Gemenebest, die pas onafhankelijk zijn ge worden, zoals Ghana en Malakka. Voorts werd een motie goedgekeurd, waarin er bij de regering op wordt aangedrongen, het huizenbezit te bevorderen, in het bijzonder voor jonge echtparen. Het congres werd gesloten door de par tijvoorzitter, Lord Hailsham, die verklaar de dat er in de moderne wereld drie krach ten ten goede werken. Noord-Amerika, Europa en het Britse Gemenebest. Deze drie machten vormen één levende bescha ving, verenigd in het christelijke beginsel van vrijheid binnen de wet. Tijdens de zaterdag te Maastricht ge houden jaarlijkse burgerdag heeft de bur gemeester mr. W. baron Michiels van Kessenich medegedeeld, dat de schilder- keramiekontwerper Edmond Bellefroid tot ereburger van Maastricht is benoemd. LUXEMBURG (AFP) In grote trek ken hebben de gemeenteraadsverkiezingen van zondag in Luxemburg de liberale op positie enige winst opgeleverd en de socia listen enig verlies. De christelijk-sociale partij en de communisten hebben hun positie nagenoeg gehandhaafd. De einduitslag van de veertien grootste gemeenten is als volgt: Socialistische partij 78 zetels (min zes); christelijk-sociale par tij zeventig (min één); liberale partij twin tig (plus vier); communisten dertien (plus één). In de kleinere gemeenten spelen per soonlijke factoren de hoofdrol en is de politieke kleur van de kandidaat moeilijk te onderkennen. De liberalen hebben kennelijk de vruch ten geplukt van het feit dat zij in de op positie waren. Zij hebben geijverd voor een verkorting van de dienstplicht. ADVERTENTIE KOOKPANNEN van 14 tot en met 26 cm 0 Inhoud van Vu L. tot 7V» L. SOLA-pannen zijn geschikt voor het koken op gas- en electriciteit. Gegarandeerd voor het leven Van onze correspondent in Londen) De donderdag oververhit geraakte kern reactor van de plutoniumcentrale in Cum berland is thans weer geheel onder con trole, zodat het gevaar voor verdere radio actieve uitstralingen bedwongen is. Maar het zal nog vele maanden duren, voor de reactor weer kan werken. Men is nog voortdurend bezig in de naaste omgeving te speuren naar verhoogde radio-activi teit. De algemene radiatie van het district is thans twee maal zo groot als de natuur lijke radio-activiteit, maar het genetisch effect zal niet toenemen. Monsters melk van de in de buurt grazende koeien zijn naar het atoom-laboratorium in Harwell gezonden voor verder onderzoek nadat proeven ter plaatse aangetoond hadden, dat de hoeveelheid radio-actief jodium in deze melk zesmaal groter is dan de veilig heid toestaat. Vandaar dat als voorzorgsmaatregel uit dit gebied voorlopig geen melk meer mag worden afgeleverd, vooral niet aan kinde ren. De waarschuwing kwam echter te laat, zodat zaterdag nog melk werd ver zonden, die echter met melk uit andere districten is vermengd. Verklaard wordt, dat het drinken van deze melk geen ge vaar oplevert. Het met radio-activiteit be smette gebied is een kuststrook van 7 bij 2 mijl, met 6000 inwoners en 100 boerde rijen. Deze streek zal nu van buiten af van melk worden voorzien. Groenten uit dat gebied kunnen veilig worden gegeten. De reactor die vrijdag uit de band sprong, zal waarschijnlijk geruime tijd stil gelegd worden. Daardoor zal de Britse produktie van „atoom-plutonium" in de komende maanden waarschijnlijk met on geveer een kwart verminderen. Maar de voorraad plutonium, welke dient voor de vervaardiging van atoombommen en ont stekingspatronen voor waterstofbommen, schijnt tamelijk groot te zijn. Bovendien zullen er volgend jaar nog meer reactors in gebruik komen, die ten dele plutonium als bijprodukt afleveren. De centrale in Windscale was echter ge bouwd om als hoofdprodukt plutonium voor militaire doeleinden te vervaardigen. Liefhebbers van natuurkunde kunnen een aardige breinstrubbel oplossen door de op beide foto's verzamelde paardekrachten uit te rekenen. Het zou wel eens interessant kunnen zijn de gemiddelde snelheden te vergelijken die er bij de twintigste Nederland België-draverij en de rally van de Pionier-Automobiel-Club bereikt wer den. De platen geven tevens twee win naars in actie te zien: de outsider XJpie Scott met rijder A. G. Heskes (vierde van rechts) in de wedstrijd om de prijs van Wareghem en de internationaal bekende coureur M. Gatsonides, die in de A-klasse zegevierde in een Panhard 1898. De automobilisten hebben kenne lijk de oudste beestjes van stal gehaald, al ware het slechts om te bewijzen dat mer ~k monsters van techniek bij een romantisch spel kan inschakelen. Horatius Men onthoudt beter en met meer ge noegen datgene wat men bespot dan datgene wat men goedkeurt en eert. De Franse kabinetscrisis duurt nu al twee weken, wat voor een kabinetscrisis bij ons niet lang zou zijn, maar in Frankrijk wel tamelijk lang is. Als men bedenkt, dat de gemiddelde levensduur van de Franse na oorlogse kabinetten dertig weken is ge weest, waarbij de ertussen-liggende crisis periodes nog zijn meegerekend, wordt het wel duidelijk dat elke week van crisis een flinke hap neemt uit het bestaan van de regering, die er tenslotte uit voortkomt. Als de onderhandelingen van de afge lopen twee weken er nu toe zouden hebben geleid, dat men thans de formatie van een stabiele en daadkrachtige regering kon verwachten, zou een dergelijke crisis periode zeker niet lang mogen worden ge noemd. Maar helaas kan alleen een opti mist, die van alle werkelijkheidszin ge speend is, zulk een verwachting koesteren. Zelfs als Antoine Pinay er beter dan zijn twee voorgangers in zou slagen, de huidige kabinetscrisis tot een goed einde te brengen - en de kans daarop is wel uitermate ge ring - zou het een wonder zijn als zijn regering enige levenskracht zou blijken te bezitten. Het spreekt vanzelf (maar het mag mis schien toch nog wel eens worden gezegd) dat dit gebrek aan levenskracht van de na-oorlogse Franse kabinetten geenszins aan onbekwaamheid van de betrokken ministers ligt. Zowel Mollet als Pleven zouden ongetwijfeld in staat zijn geweest, een kabinet van bekwame lieden samen te stellen en een politiek tot uitvoering te brengen, waarmee uiteraard niet iedereen het eens zou kunnen zijn, maar die, vanuit een bepaald partij-politiek standpunt ge zien, de nationale belangen toch wel zou hebben gediend. En ook Pinay zou dat kunnen, zoals hij, evenals de anderen, in het verleden heeft bewezen. Maar individuele bekwaamheid van mi nisters baat niet, waar partijen en parle mentsleden hun niet de gelegenheid geven, het land te dienen. Op de bereidheid van die partijen en parlementsleden, een be paalde regering in het belang van het land te steunen of op z'n minst te tolereren - ook al beantwoordt die regering niet in alle opzichten aan de wensen van een der betrokken partijen - komt het uiteindelijk aan. Onze eigen parlementaire geschiede nis is vol van voorbeelden daarvan. De poging van Pleven tot kabinetsformatie was gebaseerd op de hoop, dat die bereid heid op dit kritieke ogenblik in Frankrijks geschiedenis te vinden zou zijn, maar zijn droom van een „grande coalition" is van korte duur geweest. Toch heeft hij bij de aankondiging der mislukking van zijn pogingen nog eens verklaard, er zeker van te zijn dat de idee van een politieke wapen stilstand, die de stabiliteit der regering ge durende de tijd, nodig voor de oplossing van de grote nationale problemen, moet garanderen, zich op den duur zal doorzet ten. „Het is mijn vaste overtuiging," voeg de hij erbij, „dat dit volkomen zou be antwoorden aan de hoop van onze natie." Inderdaad mag wel als juist worden ver ondersteld, dat de Franse natie in haar geheel met een politieke wapenstilstand ingenomen zou zijn, want de destructieve uitwerking van de instabiliteit der na oorlogse regeringen moet langzamerhand wel in brede lagen van de bevolking zijn doorgedrongen. Maar een politieke wapen stilstand, hoe zegen -ijk die op het huidige moment ook zou kunnen zijn, zou toch al tijd maar een noodoplossing blijven. Daar mee zou geen einde worden gemaakt aan de diepgaande tegenstellingen tussen grote delen van het Franse volk tegenstellingen van economische, sociale en wereldbe schouwelijke (hoewel niet godsdienstige) aard - die in de partijpolitiek tot uitdruk king komen. Het noodlottige effect van die tegenstellingen op de handelingsbekwaam heid van de regering zou er slechts even mee worden opgeschort. De diepere oorzaak van de moeilijkheden ligt in het feit, dat in de grondwet van de Vierde Republiek niet voldoende rekening is gehouden met deze tegenstellingen en dat daarin dus ook geen methode tot neu tralisering van het schadelijke effect der tegenstellingen is vastgelegd. Aan een in grijpende grondwetswijziging, die de sta biliteit van de regering onder alle om standigheden verzekert, zal Frankrijk dan ook niet kunnen ontkomen. Een dergelijke grondwetswijziging ^ou waarschijnlijk in zekere mate nadelig zijn voor de zuiver heid van het Franse democratisch-parle- mentaire stelsel omdat de macht van de fracties er enigszins door zou moeten wor den beknot; maar het huidige systeem zou de vertwijfelde natie op den duur in de richting van een dictatuur van rechts of links kunnen drijven, en daarmee zou de democratie beslist helemaal niet zijn ge diend. Simon Koster

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 1