„Wat kinderen mogen en kunnen lezen" 111il Automobilisten blijven voorkeur geven aan de oude route voor KOEK en GEBAK e IJmond-agenda erom Verkeersproblemen in Beverwijk Overweg bij Scheybeeck moet verbreed worden eu\ Afe/föncUM de MatkMd 13 DE BEURS van gisteren Joodse kleinkunst Winterprogramma van Christelijke Film Actie Viering jubileum van pastoor A. F. J. Goossens D. L. DAALDER OP OUDERAVOND 9 Amsterdamse Beurs DONDERDAG 17 OKTOBER 1957 De opening van de Velser tunnel heeft voor de Beverwjjkse politie slechts in vry geringe mate opluchting gegeven wat de verkeersdrukte in de Breestraat betreft. Wanneer men bijvoorbeeld eens een toch tje maakt via de oude route, over het Noordzeekanaal, met de pont dus, dan ondervindt men direct al de merkwaardige gewaarwording dat de lange rij personen auto's en vrachtwagens aan de zuidelijke kant geheel ontbreekt. Men kan thans zonder enige moeite ogenblikkelijk de lege pont oprijden en het is èen bijzonderheid wanneer er meer dan drie wagens het overtochtje meemaken. Ook de Wijkerstraatweg, tot voor enkele weken een levensgevaarlijke route, ligt stil en verlaten in de zachte herfstzon. Op een gewone werkdag des middags om een uur of vier zijn wij daar gaan kijken en we vonden er alleen een eenzame bakkers- fiets en een stil jongetje dat midden op de weg met een bal speelde. Verder niets, helemaal niets. Overal was het stil en het geheel maakte een indruk van een grote stad tijdens de oorlog bij een razzia. Be nauwend stil, wachtend op het ogenblik dat het verkeer weer bezit zal nemen van de kinderhoofdjes, de trottoirs. Maar dat gebeurt voorlopig niet meer in Velsen-noord. De straat is stil en blijft stil. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Onwezenlijk verlaten; dood bijna. Dit alles kan in geen enkel opzicht ge zegd worden van de Breestraat in Bever- Wijk. Daar rijdt en rost het verkeer nog af en aan en er is in het geheel geen sprake van een afneming van de verkeersinten siteit. En waarom dan wel niet? Dat is een vraag die bijzonder moeilijk te beantwoorden is. Uiteraard gebruikt men de tunnel wel degelijk. Het verkeer dat namelijk via de Sluisweg of over "e ponten naar het noorden trekt is te ver waarlozen. Maar tóch kiest een groot ge deelte van de weggebruikers, dat zelfs niet in de buurt van Beverwijk moet zijn, de oude Rijksweg 9 in plaats van de nieuwe route naar Uitgeest. Enerzijds heeft men natuurlijk te maken met een vastgeroeste traditie. Maar aan de andere kant is de weg die naar Uitgeest en verder via de provinciale weg naar het noorden leidt zeker niet gemakkelijk te rijden terwijl bovendien een zeer geringe omweg gemaakt dient te worden die een meer psychologisch effect heeft. Geen meter te veel DE AUTOMOBILIST vertikt 't namelijk om, zoals van tevoren berekend was, ook maar een meter te veel te rijden en Beverwijk plukt daar de enigszins wrange vruchten van. Daarbij komt nog dat wegens de bestedingsbeperking de weg UitgeestAlkmaar, Rijksweg no. 6, voor lopig van de baan is waardoor uiteraard een vlotte gang van zaken wordt belem merd. Een andere mogelijkheid om Beverwijk enigszins te ontlasten van het drukke ver keer zou gelegen zijn in de omlegging on der het nieuwe viaduct bij de Meerstraat door waardoor het verkeer van de kant van Castricum de Breestraat bij de Schans links zou laten liggen terwijl het verkeer uit de richtingen van Amsterdam en Haar lem eveneens deze hoofdstraat zou omzei len. „Nooduitgang" TIJDENS DE AFGELOPEN drukke weekeinden heeft de Beverwij kse politie deze „nooduitgang" dan ook zeker wel en kele keren gebruikt maar op een gewone werkdag zou dit tot de onmogelijkheden be horen. Immers, in de paar kleine straatjes die van het viaduct naar de grote weg leiden zijn enkele garages gevestigd en voorts bevindt zich daar een conservenfabriek die uiteraard ook enige ruimte nodig heeft. En die ruimte is al vrij schaars omdat men bovendien rekening dient te houden met de aan- en afvoer van de vei ling. Allemaal factoren dus die ook aan deze zijde van Beverwijk geen oplossing kun nen bieden, zodat het verkeer door de Breestraat blijft trekken en wat erger is de overweg bij Scheybeeck blijft ge bruiken. Daar immers hoopt het verkeer zich talrijke keren per dag wanneer de spoorwegovergang afgesloten is op tot eindeloze rijen kwade automobilisten en zelfs al waren de bomen de gehele dag ge opend dan nog zou men steeds weer bijna onwrikbaar vast komen te zitten. Het smalle doorgangetje is namelijk in het ge heel niet berekend op een dergelijke grote toevloed van auto's, motoren, bromfietsen, fietsen en wandelaars en vooral deze laat ste groepen komen er wel zeer bekaaid af. De bromfietsers en fietsers slingeren zich nog wel tussen de auto's naar de vei lige rijwielpaden maar de wandelaars moe ten maar zien hoe zij levend over de over weg komen Er moet dus een oplossing komen. Bij voorbeeld door het wegbreken van het sein wachtershuis,je en het verbreden van de overgang. Beverwijk wil dat, Velsen wil dat, de provincie wil dat en het Rijk wil dat. En in zo'n geval wordt het altijd even moeilijk. Intussen zit de Breestraat met het ver keer. De politie heeft vooral op zondagen handen vol werk waardoor de agenten dikwijls vele overuren moeten maken. En Velsen-Noord ligt verlaten. Op de Wijkerstraatweg speelt een kindje. Het is een vreemde zaak. De Wijkerstraatweg in Velsen-Noord, eens de enige verbinding tussen de ponten en Noordholland, ligt op het ogenblik verlatenMidden op de straat speelt een kind, nauwelijks een maand geleden een onmogelijkheid. AMSTERDAM De scheepvaartfondsen trokken de groot ste belangstelling van de beurs. Er werd de gehele middag in een ruime hoek ge handeld en menig stuk verwisselde van eigenaar. Deze activiteit valt in hoofdzaak toe te schrijven aan een verbetering op de vrachtenmarkt voor de wilde vaart, waar door de koersen van verschillende scheep vaartmaatschappijen wederom hoger no teerden. Uiteindelijk waren Van Ommeren 0 punten, Van Nievelt Goudriaan 7 punten, Maatschappij „Nederland" 7 punten, Hol land-Amerika Lijn 5 punten boven dins dag. De overige fondsen verbeterden 1 tot 3 percent. Tevens toonde de beurs belangstelling voor de Indonesische waarden die onder leiding van HVA hogere koersen op het bord brachten. HVA-fondsen, aldus de beurs, werden voor Duitse rekening uit de beurs genomen. De koers steeg ten opzich te van dinsdag ongeveer 5 punten. Er be stond behoorlijke handel in een open hoek en zulks is de laatste maanden in dit fonds niet meer voorgekomen. Amsterdam Rub ber kon zich ongeveer 4 punten en Deli Maatschappij ongeveer 2 punten verbete ren. Voor de internationale waarden bestond heel weinig belangstelling. De betere koer sen van Wallstreet maakten hier niet de minste indruk en hoewel de koersen over het algemeen hoger waren dan dinsdag was de stemming zeker niet vast te noe men. Het publiek bleef grotendeels uit de markt, terwijl de arbitragezaken op de vingers van één hand waren te tellen. Ko ninklijke Olie draaide om de 165 tegen gisteren 163,20. Philips en Unielever wa ren ongeveer 2 punten beter. AKU profi teerde nog het meest, plus 3, als nawer king van de zojuist gepubliceerde derde kwartaalcijfers. Staatsfondsen openden on veranderd maar tegen het sluiten van de markt kwamen de koersen iets boven het vorige slot te liggen. De weekstaat van de Nederlandsche Bank werd niet ongunstig beoordeeld. KLM was prijshoudend zon der meer. Prolongatie 5 pet. (ANP). NEW YORK Door een grote hoeveelheid verkopen te gen beurseinde werden de koersen naar beneden gedrukt en kwam er een plotse ling einde aan de stijgende ontwikkeling. Door de daling verminderde de totale waarde van de ter beurze genoteerde aan delen met 1.600.000.000 dollar en werd de stijging van de twee voorgaande beursda- gen gehalveerd. De aanleiding voor de verkopen was Dulles' verklaring dat de V.S. een aanval op Turkije niet zullen tolereren. Nog twee andere factoren beïnvloedden het beurs- verloop: de verklaring van Nixen dat de- fensiebelangen vóór een belastingverla- j ging moeten gelden en de waarschuwing van de president van de Federal Reserve 1 Bank of New York, Alfred Hayes, dat het De overweg bi) Scheybeeck die nu alleen nog gebruikt wordt voor het verkeer van en naar de tunnel. Toch komen daar diverse keren per dag opstoppingen voor zodat men er over denkt de overweg te verbreden en het seinhuisje af te breken. Het begint ernaar uit te zien, dat de or ganisatoren van diverse bijeenkomsten voortaan ook in ons land bij het vaststellen van de data ernstig rekening moeten gaan houden met de concurrentie van de tele visie. Ook woensdagavond bleek de be langstelling voor de opvoering op het beeldscherm van „Mademoiselle de Pana ma" groot genoeg om een behoorlijk aan tal leden van de afdeling Velsen-IJmuiden van het Instituut voor Arbeidersontwikke ling ervan te weerhouden het openings programma van het instituut te komen bijwonen. Vandaar dat de zaal van het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrandt- laan slechts enkele tientallen bezoekers bevatte, al heeft hierbij dan het bijzonder ongunstige weer wellicht ook nog een rol gespeeld. Het is toch een aantrekkelijk programma geweest, dat voor deze gelegenheid door het „Joods Kleinkunst Ensemble" werd opgevoerd. Dit kleine gezelschap bestaat uit Rolien Numan en Mirjam en Hans Krieg. De beide laatstgenoemden bepalen zich geheel tot muziek en zang, hun pro gramma bevat Jiddische en Hebreeuwse liederen. Zij zongen hun Joodse volks liedjes en balladen indrukwekkend. Rolien Numan had zich uitsluitend op de voor dracht toegelegd. Zij gaf haar liederen vooraf een toelichting, waardoor bij het publiek het nodige begrip werd opgewekt voor het grote ideaal, dat het land Israel voor het Joodse volk is geworden. Zij droeg ook enkele novellen voor, eveneens van Joodse schrijvers, die de specifieke humor en tragiek van dit volk accentueren. Wij noemen als voorbeeld de knap ge schreven novelle „Talent voor Palestina" 'van Scholom Asch. De voordracht van Rolien Numan is sober. Zij geeft met een enkel handgebaar op het juiste moment de geschetste situatie verrassend zuiver weer. Het aandachtig luisterend publiek heeft aangetoond, dat Rolien Numan zich deze ongekunstelde stijl gemakkelijk kan veroorloven. Dit Joodse programma werd op een passende wijze afgesloten met het zingen van „Hatikwa" (Het lied van de hoop), het Israëlische volkslied, dat door het publiek staande werd aangehoord. Jan van Dam „een grote vergissing" zou zijn om de kre dietbeperkingen te verruimen. Een groot aantal belangrijke individuele fondsen boekten verliezen die meer dan twee dollar bedroegen. De flauwe stem ming van onlangs bij de lood- en koper- waarde werkte door bij" de non-ferro fond sen. Vliegtuigbouw- en spoorwegfondsen werden het slachtoffer van winstnemingen en de olies waren flauw in verband met de situatie in het Nabije Oosten. Het bestuur van de afdeling Beverwijk van de Christelijke Filmactie heeft tijdens een vergadering in het Verenigingsgebouw aan de Schans moeten constateren, dat de afdeling, in tegenstelling tot de landelijke vereniging, niet kan bogen op voldoende vooruitgang. Ook het onvermoeide pogen om het aantal donateurs op te voeren kon niet met het nodige succes worden be kroond. Ondanks de vrij slechte financiële resultaten der voorstellingen, kon vooral door het enorme succes van de film „Mor gen zie ik je weer", het seizoen 1956-1957 met een klein batig saldo worden afgeslo ten. Uit het verdere verloop van het jaar verslag bleek, dat de afdeling Beverwijk vijf voorstellingen heeft verzorgd. De lan delijke vereniging, zo ging het verslag ver der, telt 128 afdelingen, die regelmatig C.F.A.-films vertonen. Het hoofdbestuur is er wederom in geslaagd een aantal nieuwe films aan te kopen, zodat nu ruim 30 films het eigendom van de vereniging zijn. Ook de technische afdeling zal een grondige wijziging ondergaan, waardoor de films aan kwaliteit zullen winnen. Vervolgens kondigde de secretaris het programma voor het nieuwe seizoen aan. De eerste film zal zijn „Het verloren Con tinent" die op 25 oktober in de Gerefor meerde Kerk aan het C. H. Moensplein, zal worden vertoond. Op 29 november zal worden gedraaid, „De onvoltooide op dracht" In januari 1958 wordt het pro gramma voortgezet met de vertoning van de film „Eroïca", op 21 februari „Pirosch- ka", op 21 maart „Het grote geheim". Op 25 april wordt het seizoen besloten met een vertoning van de film „Johan Wessley". Het bestuur heeft er voor zorg gedragen, dat ook een aantrekkelijk voorprogramma wordt gepresenteerd. De voorstellingen zullen zoveel mogelijk in het Verenigings gebouw aan de Schans worden gegeven, doch mocht de belangstelling groter zijnse afdeling van de L.T.B. komt op dinsdag dan het daar beschikbare aantal plaatsen, 22 oktober in „De Oranjeboom" bijeen. Ir. dan komt men in de Gereformeerde Kerk Donker zal een lezing houden over het on- aan het C. H. Moensplein bijeen. I derwerp „Rundvee- en jongveevoeding". Ter gelegenheid van de viering van het vijfentwintigjarig pastoraat van pastoor A. F. J. Goossens en het vijfentwintigjarig bestaan van de Parochie van O. L. Vrouw van Altijddurende Bijstand te Santpoort is een uitgebreid feestprogramma samen gesteld dat begint op zaterdag 26 oktober des avonds om 19.30 uur met een plechtige ontvangst van de pastoor en het kerkbe stuur. Daarna volgt een welkomstwoord door de kapelaan terwijl onder het lof de zegeningen van de nieuwe misgewaden en van het kerkorgel plaats heeft. Zondag 27 oktober worden drie kerk diensten gehouden en op maandag 28 ok tober wordt het programma voortgezet in de zaal van Zomerlust te Santpoort met een kleinkunstprogramma van Nelly en Dick Rector onder de titel „Kom eens even aan!" Dit programma wordt op dinsdag 29 en woensdag 30 oktober herhaald. Woens dag is tevens uitgetrokken voor de jeugd die des middags in de aula van het Lavi- gerie-coltege aan de Wüstelaan in Sant poort bijeenkomt Des avonds wordt er voorts door Kees Bornewasser een open baar orgelconcert gehouden op het nieuwe kerkorgel met medewerking van het koor der studenten van het missiehuis te Drie huis. Op vrijdag 1 november (Allerheiligen) wordt er een stille avondmis gehouden en op zaterdag 2 november volgt er een plechtige requiem-mis ter gelegenheid van Allerzielen. Op zondag 3 november wordt het programma besloten met een receptie voor alle parochianen in het gymnastiek lokaal aan de Terrasweg. Veehouders in L.T.B. komen bijeen De groep veehouders van de Heemskerk- De secretaris van de oudercommissie der prof. van der Leeuwschool te IJmuiden is tijdens de ouderbqeenkomst in het Cultu reel Gebouw ingegaan op de moeilijkhe den, waarvoor de school en haar staf zich in het afgelopen jaar zagen geplaatst. Deze moeilijkheden lagen hoofdzakelijk op het gebied van de personeelsvoorziening. „Het is", aldus de secretaris in zjjn jaar verslag, „uitermate moeilijk een onderwij zer te vinden die in het gareel der school, waar de onderwijsvernieuwing wordt toe gepast, kan lopen". „Het komt wel eens voor", aldus de se cretaris, „dat men nog niet weet, dat on derwij svernieuwinf geen kwestie is van stoelen inplaats van banken". Tegen deze opmerking werd door een onderwijzer in de zaal geageerd. De heer D. L. Daalder uit Bergen, kin derpsycholoog en schrijver var jeugdboe ken sprak tijdens deze bijeenkomst over het onderwerp „Wat kinderen mogen en kunnen lezen". De inleider wilde bij deze bespreking aansluiten op de woorden van Jan Ligthart, die alle opvoedkundige wijs heid samenvatte in „Kom eerst in ze en neem ze dan mee". Vrij vertaald kan in de plaats daarvan ook gezegd worden „Leer ze kennen en voed ze dan op". Hij komt vervolgens tot de conclusie, dat mens en dier een bepaald bewustzijn bezitten, dat bij de mens toegespitst is tot een zelf bewustzijn, terwijl het tevens onderwor pen is aan bepaalde wetten. Deze wetten, normen genoemd, zijn in het algemeen te genstellingen, die de mens kan onderken nen in tegenstelling tot het dier, zoals mooi en lelijk, goed en kwaad. In dit verband betekent opvoeden: duidelijk maken aan welke normen de mens gebonden is. Aldus gezien is de lectuurkeuze van grote betekenis, daar men door dit me dium de kinderen de normen onder ogen kan brengen, waarbij echter zorg moet worden gedragen dat men alleen boeken te lezen geeft die dit normgevoel kunnen versterken. De vraag wat de kinderen willen lezen vond de heer Daalder niet gemakkelijk te beantwoorden. Elk kind komt snel ge noeg tot een persoonlijke keuze en de op voeder zal dus moeten proberen hierin de grote lijn te vinden. Hij besprak hierbij enige statistieken, die opgemaakt konden worden uit recente onderzoeken op het gebied van de lectuurkeuze der kinderen en hij kon deze uitkomsten ook toelichten met ervaringen uit de praktijk. Ten aanzien van sprookjes stelde men vast dat de interesse hiervoor daalt naar mate het kind ouder wordt. De „Robin- sonverhalen" werden het liefst gelezen door de jongens in de periode van acht tot twaalf jaar, terwijl de jongens van der tien en veertien jaar de voorkeur gaven aan avonturenverhalen. Het lezen van kunstwerken neemt sterk toe naarmate de kinderen ouder worden en wel ir sterkere mate bij de meisjes dan bij de jongens. Populair-wetenschappelijke boeken onder vinden hetzelfde wat de leeftijden betreft, doch zi.i kunnen zich in een grotere be langstelling van de jongens verheugen. Het merkwaardig feit doet zich nu voor. volgens de inleider, dat deze uitkomsten onafhankelijk zijn van de volksaard van de ondervraagde kinderen. Het feit, dat de jonge kinderen het meest aangetrokken worden door sprook jes verklaarde hij met een explicatie over de opbouw van sprookjes en de eisen die jonge kinderen aan een verhaal stellen. Het moet kernachtig zijn, liefst duidelijk zwart-wit. Zonder in details te treden moet het recht op het doel afgaan. Het goede kinderboek is volgens de heer Daalder een boek dat beantwoordt aan de esthetische normen en de ethische wetten. Tijdens de vergadering werd mevrouw A. Jansen voorgesteld om zitting te nemen in het bestuur van de oudercommissie, waarin een plaats vacant was door het af treden van mevrouw Klerekoper. Griep op loggers Enkele loggers hebben hun reis moeten onderbreken en zijn naar de thuishaven teruggekeerd, omdat het grootste gedeelte van de bemanning met griep te kooi lag. De werkzaamheden aan boord konden daardoor niet worden verricht. Volgens berichten uit zee bevinden zich ook aan boord van de vissende loggers vele grieppatienten, doch het aantal per schip is niet zo groot, dat de schepen naar huis moeten terugkeren. Het aantal aanvragen om advies voor de behandeling van grieppatiënten aan het hospitaal-kerk schip „De Hoop" is zeer groot. Geen visserjj De vangstresultaten van de haringdrijf- netvloot, welke sinds vorige week dinsdag in een dichte concentratie zijn geluk be proeft onder de Engelse wal, zijn tot dus verre bedroevend. De meeste loggers heb ben in het geheel geen vangst en de „ge lukkigsten" melden vangsten van nog geen tien kantjes. De gehele vloot ving gister morgen in totaal 2 kantjes haring, terwijl in de Engelse-waltijd vangsten van enkele honderden kantjes per schip normaal zijn. Vorig jaar waren half oktober de aan voeren van verse haring van de Engelse wal al flink aan de gang. Nog een week later nam de aanvoer grote vormen aan. Nu is de aanvoer van de Engelse wal te verwaarlozen. Ervaren vissers schrijven het uitblijven van rijke vangsten toe aan het rustige weer. De ervaring leert dat de beste vang sten worden gedaan, wanneer een bries het water in beweging heeft gebracht. Maar het weer, waarop de vissers nu vol ongeduld wachten, hebben we dit jaar al in augustus en september gehad. Vakmanschap De schipper van de „Haarlem" IJM 9, L. Blok uit IJmuiden moest enige reizen thuis blijven. Om een andere schipper met de „Haarlem" te laten uitvaren deed wal- schipper P. Korbee een beroep op oud- schipper Cor v. d. Leek. Na een reis van 10 dagen werden 1800 kisten makreel en schelvis aangevoerd. IJM 10 weer in zee Na een week op een complete beman ning te hebben gewacht is de Maria van Hattem IJM 10 onder leiding van D. Plug uit IJmuiden naar de visserij vertrokken. Schipper Plug was tot nu toe stuurman op de „Francina" KW 153. Mooie makreel Een mooi schip grote makreel (bonken) van goede kwaliteit werd na een weekreis door schipper Piet Plug uit IJmuiden aan gevoerd. Het was jammer dat voor deze makreel door de handel slechts 1415 werd gegeven. De besomming van dit schip viel tegen. Weinig animo Er blijkt onder de groep van 24 voor mannen bij de havenarbeiders-vislossers weinig animo te bestaan voor het aanne men van het voormanschap. Een twaalftal mannen heeft voor de eer bedankt. Prjjzen van dinsdag Heilbot 3.70—3.60, kl. tong I 2.—, kl. tong 11 1.40, tarbot I 2.201.80 per kg. Kl. schol II 4332, schar 198, v. haring 2411, makreel 16.2010, grm. schelvis 3825, kim. schelvis 3618, kl. schelvis I 2715, kl. schelvis II 208, wijting 1610, gr. gul 4944, mid. gul 40—35, kl. gul 19 13.50, kl. haai 2717 per 50 kg. Gr. kabel jauw 244136, gr. koolvis wit 12096, gr. koolvis zw. 4934 per 125 kg. Aanvoer van dinsdag 3 kisten tong en tarbot, 1 heilbot, 15 schol, 10 schar, 1760 haring, 2970 makreel, 1020 schelvis, 60 wijting, 85 kabeljauw en gul, 10 haai, 140 koolvis, 11 diversen. Totaal 6085 kisten. Besommingen van dinsdag KW 8, Deining 16.200, VL 7, Ada 13.100, KW 81 19.600, KW 75 8.500 IJM 2 Herman 22.500. Aanvoer op TJrk Door 12 vaartuigen werd dinsdag aan de visafslag op Urk aangevoerd 505 pond aal en paling, prijs van 95 tot 134 ct. per pond, 573 pond snoekbaars 90 tot 94 ct. per pond, 118 pond baars, 61 tot 64 ct. per pond, 785 pond voorn, 8 tot 9 ct. per pond. En op zee De loggers en kotters op de kust vingen dinsdag per etmaal 100 tot 60 kg tong en 15-10 manden schol. De trawlers om de Noord meldden dagvangsten van 200 tot 150 manden hoops, meest schelvis, gul en makreel. De Emma melde een trek van 40 manden hoops en de Elie een trek van 30 manden. De „Amsterdam" en de „Maria van Hattem" gingen naar zee. De visserij op de Engelse wal was vannacht beter: 45 tot 5 kantjes per schip. Oudste boten Oudste boten zijn vervolgens: Jacob Pronk (van 3 okt.), Klaas Wijker (van 7 okt.), KW 135 Emma Wilhelmina (van 7 okt., gaat waarschijnlijk naar Grimsby); Wiron 2. KW 122 Arie Ouwehand en SCH 135 Cornelia Maria (van 8 okt.); Viking- bank (van 9 okt.); Allanwater, Beatrice, Cornelis Vrolijk, Burgemeester Heusdens, Petronella VL 131, Nestor, Onderneming 2 (van 10 oktober). Wat er komt Voor de donderdagmarkt waren vanmor gen in IJmuiden twee boten bekend. De VL 77 „Abraham" (van 7 oktober) komt met 1100 kisten rqakreel, 120 haring. 125 schelvis, 65 koolvis, 40 stokkebit, 40 stuks stijve kabeljauwen en de RO 46 „Claesje" /van dezelfde datum) zal present zijn met 200 kisten makreel, 550 haring, 150 schel vis, 40 wijting, 25 koolvis, 30 gul en 20 di versen. Prqzen voor export Grove schelvis, kabeljauw in kisten en regels en tong waren vandaag voor export bestemd. De jumbo's noteerden f 55f 35. de grote schelvis f 47f 25. Regels grote kabeljauw gingen van de hand voor f 76— f 110 kleine voor f 48f 60, kisten grote kabeljauw voor f 122f 136 en kleine voor f 122f 130. De grootmiddel tong noteerde f 3.60f 3.70, kleinmiddel f 2.60f 2 70 tong I f 2.00—f 2.10 en slips f 1.30—f 1.50 Het binnenland in De binnenlandse handel kocht de groot middel schelvis voor f 21f 36, kleinmid del voor f 16f 22, pennen voor f 14f 20 en braadschelvis voor f 11.50f 18. De wijting leverde op f 11f 18, grote gul f 45f 50. middel f 35f 37 en torgullen f 15f 22. Zwarte koolvis haalde f 44f 56. grote gullenmaat f 23f 25, kleine f 14— f 15. De witte koolvis ging weg voor f 108, grote tong per kg voor f 4.60f 4.70, schol II voor f 35f 42 en schol III voor f 24 f 32. De haring haalde vanmorgen f 15— f 25 en de makreel f 11f 16. Vloot van de Sovjet-Unie De visserijvloot van de Sovjet-Unie be stond in 1956 uit ruim 60.000 vaartuigen, waarvan 1785 treilers. Deze gegevens, die voorkomen in het jaarboek voor visserij statistieken van de voedsel- en landbouw organisatie der Verenigde Naties te Rome zijn thans voor de eerste maal gepubli ceerd. In 1938 had de Sovjet-Unie 36.406 vaartuigen, waarvan 107 treilers. Sleepboot gezonken Bij een aanvaring tussen twee schepen in de mond van de Engelse rivier de Se vern is de 90 ton metende sleepboot „Sea Prince" gezonken. Van de vijf beman ningsleden wordt er nog één vermist. Het andere schip, de 939 ton metende motor boot „Cato", liep geen schade op. ADVERTENTIE VOORKOM TELEURSTELLING. naar <5?> KENNEMERLAAN 88, IJMUIDEN, TELEFOON S520 VELSEN DONDERDAG 17 OKTOBER Kleuterschool „De Duinkrekels", ouder avond in de Radarstraat, aanv. 20 uur. Ned. Ver. van Huisvrouwen, afd. Vel sen-IJmuiden, bijeenkomst in het Pa tronaatsgebouw a.d. Willemsbeekweg, 14 uur. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Hei- destraat IJmuiden geopend van 10 tot 12.30 uur. Filiaal Wijkerstraatweg 77 van 10 tot 12 uur. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.30-12 en 14-16.30 uur. Thalia, 20 uur: „Rose Marie". Rex, geen opgave. Velser Dameskoor, 20 uur, Herv. Jeugd- gebouw, concert. Velsen-Noord, 20 uur: „Protestvergade ring in zaal van Diepenstraat. VRIJDAG 18 OKTOBER Thalia, 20 uur: „De ontembaren". Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, als donderdag. R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Ban.jaertstraat 13, open van 14-17 en 19- 21 uur. Gem. Openbare Leeszaal en bibliotheek, geopend vrijdag 10 tot 12.30 uur, van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur. Filiaal Wijkerstraatweg 77 geopend van 14 tot 17 uur en van 19 tot 21 uur. Raadhuis, 11-12 uur, spreekuur wethou der van Financiën. BEVERWIJK DONDERDAG 17 OKTOBER Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „lm Weissen Röss'l". Kgnnemer Theater, 20 uur: Abonne mentsvoorstelling (toneel). K.S.A.-gebouw, 20 uur: feestavond Al gemene Bond van Bejaarden. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 10 tot 13 uur; lees- en studie zaal geopend van 10 tot 13 en 15 tot 18 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 10 tot 11 en 17 tot 18 uur. VRIJDAG 18 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Zeven zw„rte B-H's. Luxor Theater. 19 en 21.15 uur: „Meisjes en Mannen". W.B. Theater, 20 uur: „De vijand van het Heelal". Deken Waarestraat 50a, 20 uur: „Alcoho lics Anonymous". De Groentenbeurs, 20 uur: vergadering K.A.B. De Groentenbeurs, 20 uur: vergadering Bloembollencultuur. Herv. Verenigingsgebouw, Schans, 20 u.: werkavond met, Gevaert n.v. voor Ama teurfotografen Vereniging. Openbare leeszaal, Prinsessenlaan 19, ge opend 'an 15-17 en 19-20 uur; lees- en studiehoeken geopend van 10-13, 15-18 en 19-21.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 18.3020 uur. R.K. leeszaal, uitleenbibliotheek, ge opend van 15-18 en 19-21 uur; lees- en studiezaal geopend van 10-13, 15-18 en 19-21.30 uur: jeugdleeszaal geopend van 16-17.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal r.-k. leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 10-11 en 17-18 uur. 3% °/o Nederl. '47 3 Vo Nedl 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N Hoogovens Nederl. Ford N Kabelfabriek gew Philips Gloeil pref PhilipsGloeil Unilever Wilton Feijennord Dordtsche Petrol Konkl Petroleum A'dam Rubber K L. M Holl. Amer Lijn N Scheepv Unie Phs. v. Ommeren H V A Verg. Deli Mijen Amsterd Bank Ned Handel Mij Rotterd Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Stee] Gen er a 1 M otors Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 79% 877/ie 156% 277 187 262 188 250 241% 139 341% 210 755'X t 164,30 66 f 108,50 153 140Va 224% 105% 69 189% 151 158Vs 158 47% 41% 57»/, 38% 69 X 26% Voorbeurs koersen 231 331 157,30

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 15