Economische ontwikkeling in Polen beslist over de positie van „Wiesla v" Gomoelka Bonn zal geen onberaden stap jegens Belgrado ondernemen NOG IS POLEN NIET VERLOREN.... (4) Landbouwbeleid blijkt uitgesproken succes; de industrie blijft het kritieke punt DONDERDAG 17 OKTOBER 1957 7 Liberaal beleid A cliterlijke industrie Nieuwe mogelijkheden Marxistische psychose Zeven doden bij gevechten met Darul Islam op Java Dodelijke lachziekte in Oostelijk Nieuw Guinea Bijstand onontbeerlijk Geen diplomatieke breuk verwacht, hoewel sommigen Adenauer aan zijn woord willen houden Aziatische griep heeft nu ook Frankrijk te pakken Distributie stagneert van anti-griepwapens Boedapest weigert prins Wan te ontvangen Wel een nieuwe uitnodiging aan Hammarskjoeld Gaitskell en Bevan namen MacMillan in vertrouwen Brits kabinet besprak de brief van Kroesjtsjev Zweedse regering in gevaar door pensioenkwestie Weer een journalist in Djakarta veroordeeld „Mens kan leven in ruimte zonder zwaartekracht" (Van onze correspondent in Rome) WARSCHAU, oktober „Volgende maand is het geld op en in maart het eten. Als het Westen niet bijspringt, is het met Gomoelka gedaan," zei een westelijk diplomaat tegen mij. „Onzin," was de mening van een geschoolde Amerikaanse waarnemer even later. „Er zitten ook gezonde tendenzen in de Poolse economische ontwikkeling. Grote moeilijkheden zijn er, maar een ineen storting is niet te verwachten." Een Nederlandse zakenman dacht er weer anders over: „Het gebrek aan efficiency is ten hemel schreiend. Nu importeren ze consumptiegoederen op krediethet mo e t misgaan." De warwinkel van ver schillende meningen, verschillende waarnemingen en verschillende cijfers biedt ook een rijke verscheidenheid uit Poolse bron. Maar omdat de economische ontwikkeling zonder enige twijfel beslissend zal zijn voor de evolutie van Gomoelka''s geliberaliseerdregime, moet men trachten onbevooroordeeld veelal gissend en in het duister tastend wel trachten haar in het oog te krijgen, moet men nagaan of professor Bobrovsky, een van Polens leidende economen, gelijk heeft als hij zegt: „Het valt niet te ontkennen dat in de komende twee, drie jaar Polen economisch gezien op het scherp van het mes zal balanceren. Kunnen wij in die overgangsperiode onze economie saneren, de fouten uit het stalinistisch verleden corrigeren, dan zijn wij een eind op weg" Een werkelijk onbevooroordeelde kijk op de Poolse economienu, men ont komt niet gemakkelijk aan de neiging tot ironiseren over een groot aantal belache lijkheden van een marxistische staatseco nomie in de praktijk. Neem het verhaal van de lege wodkaflessen. Een slimme staatsfunctionaris bedacht dat het toch zonde was ze niet in te zamelen. Men stichtte derhalve een nieuwe instantie, die zeventien miljoen zloty krediet kreeg en flessenverzamelbrigades het land inzond. Pas toen men een grote hoeveelheid fles sen aan het staatsmonopolie voor alcohol aanbood, bleek dat deze instantie niet over flessenwasmachines beschikte. Men kon ze slechts na eindeloze moeite aan de staats- glasfabriek kwijt, maar niet voor dat men ze tot gruis had geslagen, aangezien de glasfabriek alleen machtiging had de spoorwegen wagons voor het vervoer van scherven te vragen! Zulke verhalen zijn er legio. Maar an dere dan economische overwegingen be palen nu eenmaal dat Polen een socialis tische economie zal hebben. Werkelijk heidszin dwingt tot die erkenning, al voelt men triomf, dat Polens regering op eco nomisch gebied ook tot enig realisme is geraakt. Met name in haar nieuwe land bouwpolitiek, die op goeddeels liberale pij lers rust. Men heeft de indirecte dwang tot collectivisatie, die door vérgaand voor trekken van de tien percent coöperatieve landbouwbedrijven alleen maar de indivi duele boeren ontmoedigde, laten varen, de boeren hun land teruggegeven, de ver plichte leveringen verlaagd, de prijzen verhoogd en de boeren in staat gesteld grond en landbouwmachines te kopen. Resultaat: afremming van de trek naar de steden, nieuw vertrouwen van de boe ren in de regering, dat tot uiting komt in sparen om land en machines te kopen (het geen het inflatiegevaar vermindert), afras tering van land, veel betere bedrijfsvoe ring en sterk verhoogde produktie. Die laatste steunt weer de wankele handels balans, door agrarische importen zwaar overbelast. De agrarische politiek is een uitgesproken succes, groter zelfs dan de regering durfde hopen. Veel moeilijker echter zijn de correcties in de industriële sector. Het over-ambi- tieus stimuleren van de industrie, vooral de zware industrie, het blindelings co- piëren van het Sovjet-model heeft de Poolse economie levensgevaarlijk gefor ceerd. Men schiep een theoretische poten tie, die tot de werkelijke exploitatie-capa- De boerenvrouw, die haar waren aan de markt brengt, is niet ontevreden. De nieuwe agrarische politiek van de regering heeft snelle en tastbare resultaten gehad (links). citeit in geen enkele verhouding stond. Met piepjonge ingenieurs, een groot ge brek aan technici en uit een achterlijke boerenstand gerecruteerde arbeiders, bouwt men geen moderne industrie op. Het rendement van de Poolse arbeider is nu een van de laagste in Europa. Hetzelf de gold voor de mijnbouw, waar men door arbeid van gevangenen en militairen, als mede werk op zondag, de kolenproduktie (steenkoolexport is een pijler van de Pool se economie) trachtte te handhaven. Van deze „amateurmij nbouw" is men nu afge stapt. Men heeft de lonen met veertig per cent verhoogd om beroepsmijnwerkers te trekken. De totale produktie is nu welis waar iets gezakt en bovendien is de we- reldprijs voor steenkool sterk verminderd, maar de produktie per man neemt toe, het geen hoop voor de toekomst geeft. Het door de geforceerde industrialisatie verbroken evenwicht kwam vooral ook tot uiting in de Poolse handelsbalans: ver mindering van de traditionele agrarische export, verhoging van de import van grondstoffen en machines. Die handelsba lans blijft een ongunstig saldo tonen, hoe wel de betalingsbalans blijkbaar door ver leende diensten althans volgens de offi ciële cijfers een klein overschot toont. Kan Polen daarin door verhoogde afzet van mijnbouw- en industriële produkten verbetering brengen? Professor Bobrovsky, die na de oorlog met zijn gematigd en realistisch driejaren plan duidelijk succes boekte, vervolgens in Frankrijk asiel zocht en thans door Go moelka is teruggeroepen, gelooft van wel. Hij stelt dat de industriële potentie er in ieder geval is, dat Polen nu in die te gro te industriële jas moet groeien door ren dabeler exploitatie, convertering van de bewapeningsindustrie, betere gedecentra liseerde planning, waarbij men niet langer tevoren vaststelt hoeveel augurken er in een fles „pickles" moeten zitten. Of dit lukken zal, is een andere vraag. Een werk van lange adem zal het zeker zijn, te meer daar de politieke noodzaak om tot gelijk tijdige verhoging van de levensstandaard te komen het voortdurend doorkruist. Verheugend is dat men capabele men sen in handel en industrie niet langer om politieke redenen terzijde schuift, dat men privé-initiatief in het kleinbedrijf, ter sti mulering en aanvulling der genationali seerde bedrijven, begint toe te laten en met kredieten begint te steunen. De durf, die men in de landbouwpolitiek aan de dag heeft gelegd, is echter in indu strie en handel onvoldoende te bespeuren, wordt blijkbaar door marxistische psycho ses zwaar geremd. „Labor relations", de betrekkingen tus sen bedrijfsleiding en arbeiders, zijn on voorstelbaar slecht, de Poolse socialisten zouden op dit gebied met vrucht bij Ame rikaanse kapitalisten in de leer kunnen DJAKARTA (UP) Volgens berichten uit Bandung op West-Java zijn in gevech ten tussen het Indonesische leger (TNI) en benden van de Darul Islam zeven perso nen gedood. Het hevigste gevecht wordt gemeld uit de omgeving van Patiet, waar het leger een bende van 150 man verraste bij een overval op een plantage. Samen met de dorpsbewoners verdreven de troe pen de bende. Een lid van de Darul Islam sneuvelde. Drie TNI-soldaten sneuvelden in het regentschap Tasikmalaja toen een bende van de Darul Islam de regerings troepen in een hinderlaag had gelokt. (ANP) Volgens in Djakarta ontvan gen berichten, is in Midden-Sumatra een anti-communistische organisatie opge richt. „Indonesia Raya" meldt, dat de voormalige waarnemend chef-staf van de landmacht kolonel Dhalan Djambek, tot secretaris-generaal van de nieuwe organi satie is benoemd. Djambek vertrok twee maanden geleden uit Djakarta naar Pa- dang, nadat hij een verzoek tot ontslag uit de legerdienst had ingediend. PORT MORESBY (Australisch Nieuw- Guinea). De waarnemend directeur van gezondheidszorg in Papua en Australisch Nieuw-Guinea, dr. Roy Scragg, heeft dins dag verklaard, dat een mysterieuze en noodlottige verlamming, de dodelijke lach ziekte, mogelijk de oorzaak is geweest van vele moorden uit wraak in de Oostelijke hooglanden van Nieuw-Guinea. Dr. Scragg zei, dat de bevolking gelooft, dat de ziekte door vijandelijke toverij wordt veroorzaakt. Hij meende dat vele moorden in het gebied bedreven waren als „vergelding" door familie van de slachtoffers van deze dodelijke kwaal. Al sedert dertig jaar komt deze ziekte veelvuldig voor onder de Forea stam. De dood volgt gewoonlijk negen maanden na het verschijnen van de eerste symptomen der ziekte. Een groot economisch probleem is ook de wederopbouw in dit door de oorlog geteisterde land. Dit prachtige plein van het oude Warschau is met liefde hersteld, maar de woningbouw blijft achter. gaan. De nieuw ingevoerde arbeidersraden boeken wat dit aangaat, geen concrete successen. De materiële aansporingen tot produktieverhoging zijn onvoldoende, overbezetting van de bedrijven en onvol doende scholing leiden tot te laag rende ment. Poolse economen geven toe, dat de „zwartste kapitalistische prikkel" werk loosheid onontkoombaar, maar tegelijk stimulerend kan zijn. De gedecentraliseer de „planning" is nu veroordeeld, maar met marxistische halsstarrigheid houdt men de noodzaak van gedetailleerde planning vol en met marxistische breedsprakigheid is men nog steeds doende over de nieuwe vorm van gedecentraliseerde planning te discussiëren. En inmiddels blijken Britse textielmachines uit de vorige eeuw nog steeds produktiever en betrouwbaarder dan de nieuwste Poolse, die met eentonige regelmaat naar de schroothoop verdwijnen. Moet men dus tenminste terughoudend heid betrachten jegens professor Bobrovs- ky's optimisme voor de toekomst, zijn erkenning omtrent de moeilijkheden op korte termijn kan men ten volle delen. Inflatie is een lelijk woord in een marxis tische economie, maar zij dreigt in Polen. Tegenover de uit politieke overwegingen gegeven loonsverhogingen staat slechts een gering tegenwicht: binnenlandse kre dietbeperking, minimale spaarneiging en goederenvoorraden, die reeds tot het uiter ste zijn teruggebracht. Van de uit het Wes ten (tweehonderd miljoen dollar) en het Oosten (driehonderd miljoen dollar) ver kregen kredieten, die nu een adempauze geven, maar straks, bij aflossing, de Pool se betalingsbalans zullen belasten, is in derdaad een vrij aanzienlijk deel „opge geten", in de consumptieve sector aange wend dus om inflatie tegen te gaan. Voor de oplossing van haar economische problemen staat de Poolse regering nu voor de beslissende keuze: verdere libera lisering of terugkeer naar het dwangstel- sel. Het is de vraag of Gomoelka het eer ste aandurft of zelfs wenst. Maar vast staat dat hij er voortgezette westelijke hulp voor nodig zal hebben. Krijgt hij die niet, dan valt te vrezen dat weer met dwang zal worden geprobeerd de onverzoenlijkheden te verzoenen. Met alle politieke gevolgen van dien. Geplande economie: men struikelt in Warschau over de kantoren van de bureaucratie (rechts). (Van onze correspondent in Bonn) In politieke kringen te Bonn gelooft men niet, dat de Westduitse bondsrepubliek haar diplomatieke betrekkingen met Joe goslavië zal afbreken, al heeft president Tito dan ook Oost-Duitsland officieel er kend. In ieder geval wil men thans geen beslissing nemen, die men later wellicht zou betreuren. Men kan dit uit een ver klaring van dr. Adenauer afleiden Adenauer heeft in West-Beriyn, waar de eerste constituerende vergadering van de nieuwe Westduitse Bondsdag werd ge houden, op een bijeenkomst van zijn frac tie gezegd, dat de nieuwe ontwikkeling rustig en grondig moet worden overwogen. In de CDU is niet iedereen het met Adenauer eens. Sommigen staan op het standpunt, dat West-Duitsland de betrek kingen met Joegoslavië moet verbreken, omdat men er altijd mee heeft gedreigd. De bondsregering en vertegenwoordigers der Bondsdagfracties zullen zich deze week nader beraden. Er is nog geen nieu we Bondsdag-commissie benoemd voor de buitenlandse politiek. Bonn belangrijker Het Joegoslavische ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft de wens te kennen gegeven, gelijktijdige betrekkingen met de twee Duitse staten te onderhouden. Joe goslavië is van plan in Pankow een ge zantschap te vestigen, maar in Bonn heeft het een ambassade. Daaruit blijkt dat het West-Duitsland in ieder geval belangrijker (Van onze correspondent in Parijs) De Fransen die in een lichtzinnig opti misme hadden gemeend het Aziatishe griep-offensief in hun land, als enig brug- gehoofd van gezondheid in Europa, te kun nen weerstaan, hebben ook moeten capi tuleren. Alle grenzen zijn door de epidemie overschreden, nadat een vijfde bacillen colonne het terrein grondig had onder mijnd. Parijs probeert de eer als laatste bolwerk nog wat op te houden, maar de zakdoeken, waarmee de gehele dag ge wapperd wordt, en niesbuien, die overal weerklinken, bewijzen dat ook deze weer stand niet lang meer zal duren. In tegen stelling met verscheidene steden in het land worden de Parijse scholen tot nader order nog niet gesloten, ofschoon ongeveer een kwart van de leerlingen al onder de dekens is gekropen. Gevaarlijk is de griep hier overigens ook niet en tot dusver is oog maar een sporadisch geval met dode lijke afloop geregistreerd. De boulevardkranten hebben een nieuwe •ubriek geopend waarin zo mogelijk met hun portret in het ziekbed de be roemdste patiënten worden vermeld, die op de lange rekening van de griep worden geschreven. Tot de laatste aanwinsten be horen enige bekende acteurs en de win naar van de Ronde van Frankrijk, Jacques Anquetil. De apothekers kampen met een nijpend gebrek aan geneesmiddelen, als gevolg van een recente prijsverlaging van vijf percent die de regering op alle genees middelen laat toepassen. De berekening daarvan over alle schakels tussen fabri kant en publiek is zo ingewikkeld dat zo leggen de betrokken syndicaten het ten minste uit in de distributie een lichte vertraging moest ontstaan. De minister van Volksgezondheid heeft echter al ge dreigd de verdeling en verkoop van ge neesmiddelen in eigen hand te zullen nemen indien het publiek niet onmiddel lijk van de nodige „wapens" wordt voor zien in de strijd tegen de verder opruk kende griep-bacillen (Reuter/AFP) Een op de vijf Fransen lijdt aan griep. De griep wordt bestreden met een serum dat uit een Russische ent stof is ontwikkeld. acht dan de Oost-zone. Van Joegoslavische zijde wordt beweerd, dat de erkenning door Belgrado Duitslands hereniging zou kunnen bevorderen en dat de internatio nale spanningen er door worden vermin derd, maar in Bonn deelt men deze opvat ting niet. Men vreest, dat andere landen zoals Egypte, Syrië, India en wellicht ook Zweden en Finland het voorbeeld van Joe goslavië zullen volgen. Dit zou de inter nationale positie van de Oostduitse rege ring aanzienlijk versterken en kracht bij zetten aan het Russische argument dat er twee Duitse regeringen bestaan die onder ling besprekingen moeten voeren over de hereniging. Dr. Adenauer was van plan geweest na de vorming van de nieuwe Westduitse re gering en zijn regeringsverklaring in de Bondsdag, een paar weken met vakantie te gaan in het zuiden van Frankrijk, maar hij heeft besloten op zijn post in Bonn te blijven. WASHINGTON (UP) Zowel de Ver enigde Staten als Groot-Brittannië en Frankrijk hebben verklaard het Joegosla vische besluit Oost-Duitsland te erkennen, te betreuren. Een woordvoerder van het Amerikaanse departement van Buiten landse Zaken zei van mening te zijn dat deze beslissing de oplossing van de Duitse kwestie niet ten goede komt. Hij weigerde te zeggen of het Joegoslavische besluit in vloed zou hebben op de Amerikaans-Joe- goslavische economische besprekingen die binnenkort zullen beginnen. Belgrado bemiddelt BELGRADO (UP) Het officiële orgaan der Joegoslavische communistische partij, „Borba" schrijft, dat Joegoslavië Oost- Duitsland heeft erkend terwille van Duits land. De regering, aldus „Borba", heeft hiertoe besloten ten einde door contact met beide delen van Duitsland te helpen, een oplossing voor het Duitse probleem te vinden. De onenigheid tussen de grote mogend heden, aldus het blad, heeft de verant woordelijkheid voor de oplossing praktisch afgeschoven op de beide Duitse staten. De veiligheid van Europa staat op het spel. NEW YORK (AFP) De Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken, Imre Horvath, heeft de uitnodiging van zijn regering aan secretaris-generaal Ham marskjoeld van de UNO voor een bezoek aan Boedapest hernieuwd., Hammarskjoeld heeft de uitnodiging echter „voor het ogenblik" afgeslagen. De Hongaarse regering heeft geweigerd, de voormalige voorzitter van de Algemene UNO-Vergadering Prins Wan van Thai land in Hongarije toe te laten. Minister Horvath, die de Hongaarse UNO-delega- tie leidt, heeft Prins Wan medegedeeld, dat hij de Hongaarse regering schriftelijk vragen kan stellen. Kort na de opstand van vorig jaar ok tober heeft de Hongaarse regering gewei gerd, Hammarskjoeld te ontvangen. Daar na is de secretaris-generaal enkele malen uitgenodigd voor een bezoek aan Boeda pest, maar Hammarskjoeld wees al deze uitnodigingen van de hand. Op 14 september heeft Prins Wan van de UNO-Assemblee opdracht gekregen, als haar vertegenwoordiger contact te zoe ken met de Hongaren en de Russen ten einde tot een oplossing van de Hongaarse kwestie te komen. De Prins is nu voornemens, het Hon gaarse regiem een lijst van vragen voor te leggen, die volgens Hongaarse zegslie den „zo niet beantwoord, dan toch in overweging zullen worden genomen". Prins Wan zelf acht het belangrijker, Moskou te bezoeken dan naar Boedapest te gaan. Zijn moeilijkheid is, dat geen van beide regeringen hem zal ontvangen in zijn hoedanigheid als UNO-vertegenwoor diger. Niet alleen de Nederlandse, maar ook de Britse, Belgische, Deense en Noorse socia listische leiders hebben een brief van de Russische partijsecretaris ontvangen. Hoewel Kroesjtsjev schrijft namens de communistische partij der Sovjet-Unie en niet namens de Sovjet-regering is zijn op treden een poging achter de rug van de Britse regering met de oppositie te onder handelen, zo meldt onze correspondent te Londen. De socialistische partijen die zijn brief ontvingen, hebben elkaar telefonisch geraadpleegd. De voorzitter van de Noorse socialistische partij vloog zondag naar Londen voor een onderhoud met Gaitskell en de andere partijleiders. De leider van de Labour-oppositie, pleegde, na ontvangst van de brief, overleg met premier Mac Millan. Gaitskell was vergezeld van Aneu- rin Bevan. MacMillan riep daarna het ka binet bijeen. Het antwoord van Labour aan Kroesjt sjev is, dat, indien hij denkt dat er ge vaar is voor agressie, hij de Veiligheids raad moet waarschuwen. De Labourpartij zegt dat Kroesjtsjevs brief en de manier, waarop deze de Labourpartij bereikte, via de Russische zaakgelastigde, die Gaitskell thuis bezocht, constitutionele kwesties op werpt, die het partijbestuur op 23 oktober nog nader onder ogen zal zien. Kroesjtsjev speculeert er op, dat de La- bour-partij zich in de Suez-crisis tegen de regering heeft uitgesproken en reeds vaak nieuwe stappen voor het Nabije Oosten heeft aanbevolen. Kroesjtsjevs actie wil kennelijk de in Europa bestaande vrees uitbuiten om daardoor een breuk te ver oorzaken tussen West-Europa en de Ver enigde Staten. De „Daily Herald", het orgaan van de Britse Labour-partij zegt dat Kroesjtsjevs stap niet zou worden gecritiseerd, indien het een eerlijke poging was in het belang van de vrede, maar het zijn juist de Rus sen, die Syrië hebben bewapend. Als Mos kou de vrede wil bewaren dan moet de eerste stap zijn de bewapeningswedloop in het Nabije Oosten te staken. De Westelijke mogendheden moeten bereid zijn tot een overeenkomst met de Sovjet-Unie onder UNO-auspiciën ter handhaving van de vrede, aldus het blad. (ANP). STOCKHOLM (UP) Voor de tweede maal in twintig jaar dreigt een Zweedse regering te struikelen over een pensioen kwestie. Dit is niet meer gebeurd sinds 1936, toen de volksvertegenwoordiging een voorstel van premier Hansson om de pensioenen te verhogen, verwierp en de regering naar huis stuurde. Zoals bekend is, werd zon dag een volksstemming gehouden over de vraag welk systeem van ouderdomspensio- nering dient te worden aanvaard. De regerende sociaal-democraten die de werknemers het pensioen zelf willen laten betalen, kregen, zoals wij reeds meldden, 46.4 procent der uitgebrachte stemmen. Het voorstel van de boerenpartij werd door 15.2 procent van de kiezers gesteund, terwijl het pensioenplan der Liberalen en Conservatieven 34.6 procent van de bevol king achter zich kregen. De socialistische premier Erlanger heeft reeds laten doorschemeren dat de rege ring een wetsontwerp zal indienen vol gens hetwelk pensionering langs de door de socialisten voorgestelde lijnen dient te geschieden. De boerenpartij, die deel uit maakt van de regeringscoalitie, heeft ech ter reeds aangekondigd dat zij zich bij aan vaarding van het socialistische systeem uit de regering zal terugtrekken. Ondanks de steun van de communisten zullen de sociaal-democraten dan niet meer over voldoende stemmen in de Tweede Ka mer kunnen beschikken om hun wetsont werp aangenomen te krijgen. DJAKARTA (UP) De hoofdredacteur van het Djakartaanse dagblad „Bintang Timoer" heeft dinsdag een gevangenisstraf van 30 dagen gekregen, omdat hij verslag had uitgebracht over militaire zaken zon der officiële machtiging. Hij is ook veroordeeld tot de kosten van het proces. Deze affaire is het gevolg van een reeks artikelen in „Bintang Timoer", die de be dreiging behandelde van de „rebellie" op Zuid-Sumatra. Zwijggebod over Lubis DJAKARTA (ANP) De militaire com mandant van Djakarta heeft woensdag de dagbladen verboden berichten te publi ceren over de hoofdredacteur van het on afhankelijke dagblad „Indonesia Raya", Mochtar Lubis. Lubis, die tevens voorzitter is van de afdeling Indonesië van het internationale persinstituut en die enige maanden gele den na een opinie-onderzoek tot de „beste journalist van Indonesië" werd uitgeroe pen, heeft sinds januari huisarrest. De militaire autoriteiten hebben deze nieuwe maatregel genomen om „spannin gen" in de hoofdstad te voorkomen. „Indo nesia Raya" heeft de laatste dagen een verscherpte actie tot de invrijheidstelling van Lubis of zijn berechting gevoerd. BARCELONA (AFP) Een Amerikaan se arts heeft donderdag op de conferentie voor ruimtevaart te Barcelona gezegd, dat het niet noodzakelijk is, bij interplanetair verkeer de zwaartekracht kunstmatig te herstellen De mens past zich goed aan in omstandigheden zonder zwaartekracht. De dokter zei, dat men dit in de V.S. had kunnen nagaan aan boord van vliegtuigen, waarvan de snelheid en de baan zo was vastgesteld, dat de zwaartekracht 47 seconden lang werd opgeheven. Het prestatievermogen daalt niet, aldus de arts. De helft van de proefpersonen vond de toestand zonder zwaartekracht aangenaam, een kwart liet het onverschil lig en het laatste kwart kreeg luchtziekte. Op de conferentie is ook een document besproken, waarin wordt beschreven hoe door het inschakelen van drie ruimte stations op verschillende plaatsen rondom de aarde, televisie-uitzendingen overal ter wereld kunnen worden opgevangen. Verder is gesproken over de instelling van wetten, die moeten voorkomen, dat iemand de vlag van zijn land op de maan plant

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 3