BOOTZ WYBERT De Prins sprak over problemen der Europese samenwerking Bonn zal waarschijnlijk toch met Belgrado breken Pinay legt zijn plannen aan de Nationale Vergadering voor Rede voor de „Europa-Union Deutschland" in Keulen Benatzky overleden GRIEP! 5 ff Nieuwlandse moordzaak op 22-november voor het hof Duitse letterkundigen naar Enschede Jeugdig en fris ais een meisje, wijs als een vrouw, zó is „Margriet*. Adenauer en Von Brentano houden prestige hoog Verjaardag Daar hoort 'n Tip van Bootz bij I Marken aangesnoerd jubilerende Marthastichting Van rechtsvervolging ontslagen Zjoekov in Albanië toch nog een kans Voetzoekers deden het best VRIJDAG 18 OKTOBER 1957 t Ui i» «ft „Het dichtbevolkte Europa zal niet alleen een volkomen open markt-politiek kun nen voeren. Er is ergens een grens, bij overschrijding waarvan de bescherming gevaar loopt over te gaan in een star protectionisme, dat de definitieve werkverdeling in de wereld en de specialisatie zou verhinderen en dat ook het grote probleem der onderontwikkelde landen geen recht zou doen wedervaren. Wil Europa pretenderen dat zijn nieuwe stappen van betekenis zullen zijn bij de verdere organisatie der wereld, dan moet het ook zeker de moed opbrengen dit door zijn houding en econo mische vraagstukken te bewijzen. „Ik geloof, dat velen in en buiten Europa zich op dit punt nog geenszins zeker voelen". Dit verklaarde Prins Bernhard in een rede over de problemen der Europese sa menwerking, die hij donderdagavond heeft gehouden in een bijeenkomst van de „Eu- ropa-Union Deutschland" in Keulen. De Prins stelde voorop, dat de inrich ting van een betere gemeenschap in Euro pa op organische wijze dient te geschieden, zodat het kleine in het grote past en alle delen der gemeenschap hun juiste plaats zullen krijgen. Hij zei, dat de internatio nale betrekkingen een zaak van de volken als geheel zijn en dat het daarom nodig is haar diep te doen wortelen in de openbare mening. De tijd, waarin een kleine groep van personen over de internationale poli tiek besliste, is voorbij", zei de Prins, die voorts betoogde, dat de nieuwe Europese gemeenschap en ook de wereldgemeen schap rechtsgemeenschappen moeten zijn, waarin veel is overgenomen wat voor ons thans in onze nationale gemeen schappen vanzelfsprekend is. Aan de ver vulling van deze grote taak kunnen daar om slechts diegenen meewerken, wier houding steunt op het recht, en nooit die genen voor wie slechts de macht de wet ▼an het handelen bepaalt. Hierin ligt het principiële verschil tussen het streven naar integratie van het westen en dat wat geschiedt aan gene zijde van het ijzeren gordijn", aldus de Prins, die er voorts op wees, dat een Europese organisatie of zelfs een Europese gemeenschap evenmin als de nationale staat het laatste woord kan zijn in de samenwerking der mens heid. „Zien zij de dingen in organisch ver band, dan wordt de lijn, die van de staat naar Europa voert, ongetwijfeld doorge trokken naar het Atlantische verbond en tenslotte naar de gehele vrije wereld". Geen „onbestemde derde" „Verwerpelijk is de gedachte", zo ver volgde de Prins, „uit West-Europa een terzijde staande grootheid te maken, een soort onbestemde derde in de grote strijd, die gevoerd wordt om de geest van de mens en om zijn elementaire individuele vrijheden. Deden wij dit, dan zouden wij Europa niet opbouwen, doch het veeleer neerhalen en aan de tegenstander overla ten". Ook economisch mag Europa vol gens de Prins niet naar afscheiding en zelfgenoegzaamheid streven. De Prins noemde het vraagstuk der on derontwikkelde landen een ook van Euro pees standpunt uit zeer concreet probleem. Hij pleitte ervoor, dat de Westelijke demo cratische landen niet slechts van elkaar zouden '-open, doch dat zij ook de bevol king der niet ontwikkelde landen een stabiele afzet van hun stapelprodukten zouden verzekeren. De Prins hield zijn rede in de grote beurszaal van de Kamer van Koophandel. Deze zaal heeft duizend zitplaatsen, maar de belangstelling was zo groot dat nog een paar honderd mensen langs de kant ston den. Bovendien kon men in een kleine zaal de rede van de Prins, die iets langer dan een uur duurde, door luidsprekers horen. De Prins was met een door hemzelf be stuurd vliegtuig naar Keulen gekomen. Op een Rijnschip bood Oberbiirgermeister Burauer hem een lunch aan. Daarna be zichtigde de Prins het nieuwe raadhuis van Keulen. Daar kreeg hij van de bur gemeester een zilveren wijnkan tefi ge schenke, waarop twee Romeinse munten waren aangebracht, die onlangs bij opgra vingen in de stad waren gevonden. Het gerechtshof in Den Haag zal op 22 en 23 november de Nieuwlandse moord zaak behandelen. De verdachte in deze zaak, de 39-jarige taxi-chauffeur L. H., uit Nieuwland, was door de officier van Justitie bij de Middelburgse rechtbank roofmoord op de weduwe Kodde-Roose ten laste gelegd. De officier eiste wegens de subsidiair ten laste gelegde doodslag en diefstal van f 6000 een gevangenisstraf van twaalf jaar. De Middelburgse recht bank veroordeelde de taxi-chauffeur op 14 juni tot een gevangenisstraf van twin tig jaar. Van dit vonnis is de verdachte die steeds zijn onschuld aan het misdrijf heeft volgehouden, in beroep gegaan. Het gerechtshof heeft twee dagen voor de behandeling van deze zaak uitgetrok ken, omdat 34 getuigen moeten worden gehoord, onder wie vier getuige-deskun- digen. Reeds herhaaldelijk zijn Nederlandse schrijvers gasten geweest van Duitse auteurs of van verenigingen van Duitse letterkundigen zonder dat deze bedoeken met invitaties werden beantwoord. De in dustriestad Minden in Westfalen heeft als residentie van de kring van letterkun digen „Die Kogge" al enige jaren achter een tijdens de jaarlijkse samenkomsten van de kring, Nederlandse schrijvers uit genodigd om haar gasten te zijn. Johan Fabricius werd dit jaar door „Die Kogge" met de „Kogge-ring" van de stad Minden onderscheiden. Naar wij vernemen heeft thans de stad Enschedé besloten, in samen werking met Nederlandse leden van „Die Kogge" een aantal Duitse letterkundigen uit te nodigen voor een samenkomst op Ne derlandse bodem. Deze ontmoeting zal worden gehouden op 2, 3 en 4 november. Tot de Duitse gasten behoren onder an deren de ondervoorzitter van „Die Kogge" dr. Jozef Winkler, de president dr. H. M. Elster en de dichter Manfred Hausmann. „Die Kogge" werd in 1933 door de nazi's verboden, doch is na 1945 weer opgericht. Dit is de eerste keer sinds de oorlog, dat Nederlandse en Duitse letterkundigen el kaar op Nederlandse bodem ontmoeten. In een kliniek in Zürich is op 73-jarige leeftijd Ralph Benatzky, de componist van de operette „lm weissen Rössl" (In het Witte Paard), na een korte ziekte over leden Men beschouwde hem als een van de laatste vertegenwoordigers van de Weense operette, die hij in fijnere vorm moderniseerde. Benatzky werd op 5 juni 1884 in Bud- weiss, Moravië, geboren, studeerde in Praag en in München, waarna hij tot doctor in de letteren promoveerde. Daarna studeer de hij muziek bij Felix Mottl in München. Reeds tijdens de eerste wereldoorlog, die hij als .officier in het Oostenrijkse leger meemaakte, werd hij bekend door een groot aantal liederen. Het meest beroemd is hij geworden door de revue-achtige ope rette „lm weissen Rössl", die meer dan een miljoen opvoeringen heeft beleefd. Hij streefde er naar om de tekst van de Ween se operettes te vernieuwen en daaraan het intieme karakter van kamertoneel te ge ven. Hij schreef zelf de libretto's voor zijn operettes. Tot de bekendste van zijn ope rettes behoren: „Betoverend vrouwtje", „Het kleine café", „Mijn zuster en ik", „De koning met de paraplu", „Liefde in de sneeuw", „Casanova" en „De drie Muske tiers". Benatzky woonde in de laatste jaren wel iswaar in Zwitserland, maar hij leefde van de Oostenrijkse atmosfeer en van de Weense muziek. Hij schreef honderdtien muzikale toneelwerken en meer dan vijf duizend liedjes. Ook werkte hij mede aan tweehonderd films en hij heeft onder an dere de Duitse vertaling geleverd van de neger-opera „Porgy and Bess". ADVERTENTIE Niet voor niets is Margriet" reeds jarenlang het gróótste blad van Nederland! (Van onze correspondent in Bonn) Vandaag zal in Bonn waarschijnlijk worden besloten de diplomatieke betrek kingen tussen West-Duitsland en Joego slavië te verbreken. Het plan bestaat overigens in dat geval toch een officiële Westduitse handelsvertegenwoordiging in Belgrado te handhaven. De Westduitse bewindvoerders hebben zorgvuldig gewikt en gewogen of zij tot deze drastische stap zouden overgaan of niet. Gisteren waren de meningen van de ministers, die tot het (oude) kabinet behoren, nog verdeeld, maar tenslotte heeft de regering hoofd zakelijk op aandringen van dr. Adenauer Dat is een oude, gezellige traditie bij elke verjaardag Tip van Bootz. Het apéritief dat het hart verwarmt en alles dubbel feestelij' maakt! Onder oorverdovend lawaai van sner pende sirenes en gillende scheepsfluiten is donderdagmiddag enkele minuten na enen het laatste gat in de verbin- dingsdam tussen Marken en Noord holland gesloten. De grote foto geeft een overzicht van deze historische ge beurtenis met, op de achtergrond, de belangstellend toeziende autoriteiten, Daarnaast ziet men, hoe de burgemees ters van Marken en Broek in Water land, met ambtsketen en lieslaaf- zen, manmoedig over de glibberige kluiten naar voren snellen om de drie kleur te bemachtigen, die zij even later met vereende krachten in de keileem plantten. Tot de toeschouwers behoor den, behalve talrijke inwoners van Marken en Broek in Waterland en een legertje persmensen, ook de minister van Verkeer en Waterstaat mr. J. Algera, de Commissaris der Koningin dr. M, J. Prinsen en de directeur-hoofd ingenieur van de Rijkswaterstaat ir. G. Maris. Burgemeester B. J. van Hout van Marken hhd voordien in een toe spraak tot de minister getuigd van Markens grote dankbaarheid voor deze verlossing uit de eilandse staat, ge mengd met een verwaarloosbaar tik keltje weemoed. Opvallend was overi gens, dat er op dankbaar Marken slechts weinig gevlagd werd en dat onder andere Sijtje Boes zich tijdens de feestelijkheden in het geheel niet vertoonde. Wat niet Sijtje's gewoonte is De herdenking van het 75-jarig bestaan van de Marthastichting te Alphen aan de Rijn is donderdagmiddag bijgewoond door de minister van justitie, prof. dr. I. Sam- kalden, de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, het voltallige college van burgemeester en wethouders van Alphen aan de Rijn en tal van r.-k. en protestants-christelijke func tionarissen op het terrein van de kinder- bescherming in Nederland. In een toespraak gaf minister Samkal- i den een overzicht van de ontwikkeling van 1 het kinderbeschermingswerk in Neder- i land gedurende de laatste 75 jaar en be- j sprak hij enige belangrijke episoden uit de historie van de Martha-stichting. Hij zei dat de Marthastichting een particuliere in richting is, die gedurende 75 jaar de kin derbescherming op voortreffelijke wijze heeft gediend. De minister richtte zich aan het slot van zijn rede tot het oudste lid van het bestuur, de heer W. H. van Eeghen, die bijna 40 jaar penningmeester is geweest, en deelde hem mee, dat de Koningin hem heeft benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Nadat ook mr. J. Klaasesz de stichting had gelukgewenst en een aantal leesboeken voor de bibliotheek had aangeboden, over handigde de heer J. Poot, directeur van de vereniging waarin de Heldringstichting, de Martha-stichting en de stichting Val- kenheide samenwerken, een cheque van tienduizend gulden als jubileumgeschenk, en minister Von Brentano de conclusie getrokken dat de breuk noodzakelijk is. Er is van officiële Westduitze zijde al zo vaak mee gedreigd dat het een kwestie van pres tige is geworden. Adenauer zou zijn ministers nog eens herinnerd hebben aan de grondwet, waarin uitdrukkelijk wordt vastgesteld dat het de bondskanselier is die de koers van de politiek vaststelt en er de verantwoording voor draagt. De definitieve beslissing zal vandaag vallen na een bespreking met vertegen woordigers van de Bondsdagfracties, waar aan ongeveer dertig prominente leden van de Bondsdag zullen deelnemen. Erich Ollenhauer, de leider van de socia listen, heeft zijn reis. naar Straatsburg er voor uitgesteld. Zijn partij en die der vrije democraten hebben de regering gewaar schuwd tegen een harde koers. Zij zeggen dat een breuk onvermijdelijk tot gevolg zal hebben dat West-Duitsland een meer geïsoleerde plaats in de internationale politiek zal innemen. Deze opvatting wordt door verschillende vooraanstaande figuren uit Adenauers eigen partij gedeeld. Vertegenwoordigers van de Duitsers, die na het einde van de oorlog uit het oosten of zuidoosten van Europa verdreven of gevlucht zijn, hebben de regeringsinstan ties in Bonn er op gewezen dat zij het wenselijk achten dat de bondsregering voet bij stuk houdt en Joegoslavië laat zien dat zij niet met zich laat spotten: BELGRADO (Reuter) Een woordvoer der van de Joegoslavische regering'heeft verklaard, dat een breuk tussen West- Duitsland en Joegoslavië de zaak van de Duitse hereniging in het geheel niet ten goede zal komen. BONN (UP) De drie grote westelijke mogendheden hebben geen bezwaren tegen een verbreking der betrekkingen. NIEUW DELHI (UP) De Indiase rege ring overweegt niet Oost-Duitsland te erkennen, aldus is van goed-ingelichte zijde te Nieuw Delhi vernomen. India onderhoudt wel handelsbetrekkingen met Oost-Duitsland. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft het vonnis van de rechtbank te Breda tegen een wachtmeester van de rijkspolitie uit Zevenbergen, bevestigd en hem ontslagen van rechtsvervolging. De wachtmeester was tenlaste gelegd dat hij op 2 juli 1955 een man, toen deze zich in staat van dronkenschap tegen hem ver zette, een klap met een gummistok had ge geven. De man was tien dagen later over leden. Bij de behandeling van deze zaak voor de Bredase rechtbank had de politie deskundige dr. Hulst verklaard, het zeer onwaarschijnlijk te achten, dat er verband zou moeten worden gelegd tussen de klap die door de wachtmeester gegeven was en het overlijden, dat de deskundige eerder aan dronkenschap en een moment van grote opwinding toeschreef. MOSKOU, (AFP) De Russische minis ter van Defensie, maarschalk Zjoekov, is gisteren uit Belgrado te Tirana, de hoofd stad van Albanië, aangekomen. Hij werd welkom geheten door partij-secretaris Hoxha, en de minister-president, Sjejoe. Zjoekov heeft een officiëel bezoek van ne- gen dagen aan Joegoslavië gebracht. BELGRADO, (UP) Algemeen is men van mening dat het bezoek van Zjoekov j zo al geen militaire, dan toch politieke re sultaten heeft gehad. De minister zou Joe goslavië Russische wapens hebben aange boden, doch president Tito zou dit aanbod, uit vrees de Amerikanen voor het hoofd te stoten, van de hand hebben gewezen. DJAKARTA, (ANP) Op uitnodiging van de Joegoslavische regering is een In donesische militaire missie voor een bezoek naar Joegoslavië vertrokken. De missie wordt geleid door de secretaris-generaal van het ministerie van Defensie, R. Hidajat. ADVERTENTIE Gebruik regelmatig Alleen in dozen met Wybert-beeldmerk Pinay zou zelf de portefeuilles van Fi- Waarnemers geven hem j nanciën en Buitenlandse Zaken op zich ne- I men, in beide gevallen terzijde gestaan PARIJS (Reuter) De Franse conser vatieve leider, Antoine Pinay, is vanoch tend voor de Nationale Vergadering ver schenen met het verzoek hem voor ten minste één jaar als premier te aanvaarden. De stemming wordt vanavond of morgen ochtend verwacht. Indien de nationale vergadering het verzoek inwilligt," zal er een. einde zijn gekomen aan de kabinets crisis, die óp 30 september ontstond, toen het parlement het hervormingsplan voor Algerije van de regering Bourgès-Mau- noury verwierp. Het zag er donderdag naar uit, dat de kabinetscrisis, de 23ste na de oorlog, tegen alle aanvankelijke verwachtingen in opge lost zal worden door een man van rechts, Pinay, en niet door een links politicus. In de wandelgangen van het parlement ge loofde men donderdag, dat hij de investi tuur zou krijgen, ondanks de weigering van de linkse en linkse centrumpartijen deel uit te maken van een regering onder zijn leiding. Men verwacht niet, dat hij een grote meerderheid zal krijgen, doch dit nadeel wil Pinay ondervangen door econo mische volmachten voor een jaar te vragen. Pinay boekte in 1952 als premier succes met een program voor redding van de franc. De beurs in Parijs was donderdag optimistisch gestemd. De Franse aandelen stegen. Pinay heeft beloofd, dat hij de be vriezing van lonen en prijzen, waartoe Gaillard in augustus was overgegaan, zal opheffen. Het zakenleven verwacht nu een hernieuwde expansie, desnoods ten koste van wat inflatie. Stakingswei De kansen van Pinay zouden begunstigd worden door ontstemming onder het pu bliek over de staking bij de gas- en elek triciteitsbedrijven van woensdag. Men zegt, dat de socialisten die staking hebben aan gemoedigd als demonstratie tegen een mogelijke rechtse regering. De socialisten zullen hun standpunt bepalen nadat Pi nay zijn programma zal hebben uitgezet, Onthouden de socialisten zich van stem ming, dan zouden de volksrepublikeinen wellicht voor stemmen. door een staatssecretaris. Men meent te weten, dat Pinay van mening is dat in de huidige omstandigheden het verband tus sen beide portefeuilles zo nauw is dat de leiding van deze twee belangrijke ministe ries beter bij de premier zelf kan berusten. Het kabinet zou negen conservatieven be vatten, vijf rechtse radicalen, en een lid van de democratisch-afrikaanse groep, die eveneens met de radicalen is verbonden. Vier van de ministers zitten ook in het af tredende kabinet. Stakingwee De communistische en rooms-katholieke vakbond van Franse spoorwegarbeiders hebben voor 25 oktober een 24-uurssta- king afgekondigd, om kracht bij te zetten aan looneisen. De actie van het onder communistische leiding staande Franse vakverbond „Confédération Générale du Travail" (C.G.T.) voor „vrede in Algerije", is geen succes geworden. Er hebben zich geen noemenswaardige incidenten voorge daan. Stakingen waren schaars. LüNEBURG (UP) Een Engelse soldaat stapte donderdag een legerwinkel in de Duitse stad Lüneburg binnen, bleef staan voor een bak met honderden voetzoekers, vroeg het winkelmeisje of die dingen het wel goed deden en hield toen, zonder het antwoord af te wachten, een brandende lucifer bij een der vuurwerklonten. De voetzoeker deed het goed. Hij ging af met een geweldige knal en kwam tussen zijn soortgenoten terecht, die eveneens hun plicht deden. Er ontstond een fiks brandje, dat door de politie en brandweer geblust moest worden. De mannen troffen twintig Duitse winkelmeisjes en een tiental En gelsen aan, allen lijkbleek, onder de ban ken op de vloer. Geen van hen was echter gewond geraakt bij dit vuurwerk. De soldaat denkt nu in de cel na over zijn grappigheid. De voetzoekers waren aangevoerd voor „Guy-Fawkes-day", de herdenking van de bomaanslag op het Britse parlement op 5 november 1605, die elk jaar met het af steken van vuurwerk gevierd wordt.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 7