Delftse studenten in Wijk aan Zee lanceerden hun vierde kunstmaan Joh. Meijer Zn GRIEP PANDA EN DE MEESTER-BRANDMEESTER Dames- en herenhandschoenen Kouder weer in aantocht „Wetenschappelijke" onderbreking lustrumfeest Kleren maken de man Kousen maken de vrouw JUWELEN kousen DANLON kousen JOVANDA kousen NEDERLAND Wereldnieuws ió liet zo Joepieee! 2 Watervliet won gemakkelijk Bridge bij Driehuis en UTD „Miss IJmond" gast van IJmond-handballers Ansems vlak bi j de provinciale damtitel Grooteman heeft strijd moeten staken J j.vi .iANDAG 21 OKTOBER 1957 DE TOT NU TOE GERECHTVAARDIGDE Russische trots over kunstmanen en andere aard- of aardse satellieten heeft sedert zaterdagnacht een onherstelbare knak gekregen, Want enige, meestal oppassende, leerlingen van de Delftse Hogeschool zijn in één hunner (zeldzame) dolle buien de Sovjet-geleerden ver voorbijgestreefd, door van de „Tuinberg", het hoogste duin in Wijk aan Zee, een bemahde kunstmaan naar de kosmos af te vaardigen. Hierdoor raakte weliswaar de lustrumcommissie van de Delftse Studentenvereniging „Sint Jansbrug" haar gewaardeerde preases van de lustrumcommissie, de heer J. F. W. Siervogel kwijt aan de ballistische wetenschap, maar zij kreeg er de eerste ruimtevaarder in de persoon van de heer J. F. W. Sier vogel voor in de plaats. Op het uur 12.34, welke cijfervolgorde in de thans tien jarige historie van „Sint Jansbrug" een onduidelijke maar onmiskenbare rol heeft gespeeld, verhief zich namelijk onder het oog van een uitgebreide edoch huiverende menigte de „Picksnoet IV", wier naam een Hollandse verbastering vormt van haar illustere rode voorganger, in de richting van de westerkim, ten hemel. Dit mat glanzende projektiel was even tevoren door voornoemde préases bemand. Geen sterrewacht ter wereld, buiten wellicht de Delftse (maar daar zwijgt men in alle talen) heeft tot nu toe de kunstmaan, die in de afgelopen weken door enige pro beersels I, II en III in de richting van Grote Beer en Orion is voorafgegaan, in haar telescopen weten te vangen. Maar dit zegt niet alles, want de drietrapsraket, waar mee deze satelliet werd weggeschoten, bereikte naar men in betrouwbare studenten kringen aanneemt, een snelheid, die groter geacht moet worden dan de vaart, waar mee het heelal uitdijt (zie Einstein „Relativiteitstheorie" deel IX, pag. 1234), zodat de heer Siervogel momenteel wellicht in zijn volledig uitgeruste en comfortabele satelliet in een ander, nog onvermoed heelal rondcirkelt en daar badplaatsen en sterrewachten op stelten zet. De lancering was inmiddels een gebeur tenis, waarvan Wijk aan Zee reeds vroeg in de middag, toen de geruchten omtrent de strikt-geheim gehouden lancering vas tere vorm gingen aannemen, hoorbaar gonsde en die de ganse dag kleine groepen door angst en nieuwsgierigheid samen gedreven inwoners bijeenhield, ter bespre king van de laatste bijzonderheden. Al deze geruchten kregen grond, toen te twee uur de eersten der tweehonderd studenten uit Delft per gehuurde automobiel of ge leende vadersvoituren, de Zeeweg af- raasden. Want toen deze aankomende weten schapsmannen waren aangekomen, wist Wijk aan Zee meer: even na middernacht zou dit zo lieflijk sluimerende plaatsje worden opgestoten in de vaart der volken, om niet te zeggen der heelallen. Nadien is de aanbouw van het ruimte projectiel op de top van de Tuinberg dan ook nauwlettend gadegeslagen door enkele veldwachters. Ernstige sekondanten van de kosmische staf van „Sint Jansbrug" sta ken daarbij hunne natte wijsvingers in de lucht, teneinde de windrichting en -snel heid na te gaan wel een bewijs van de kostbare research, waarmee men deze lan cering omgaf. En naarmate er meer vin gers werden opgestoken, werd de spanning klemmender. TE MIDDERNACHT was de gleuf tus sen de door een straffe zeewind omspeelde duintoppen nabij de Wijk aan Zee-reep verstopt van nieuwsgierigen en in avond- kledij gehulde dienaren der technische wetenschappen, die toevallig, vergezeld van vele fraaie Delftse dames, het tien jarig bestaan van „Sint Jansbrug" met zang en dans in Wijk aan Zee vierden en aldus getuigen konden zijn van het pröjekt, dat op de duistere duintop op uitvoering wachtte. De frisse wind weerhield de dap pere vrouwelijke volgelingen van het fees tend korps niet hun belangstelling te doen blijken, al werd hen vanwege de eveneens toegestroomde Wijk aan Zeese jongeling schap veel onheus naar de blote schouders geworpen. Naar men zei, werd er voor deze ge beurtenis zelfs een gala-bal onderbroken, hetgeen dan de verklaring zou moeten zijn van de vele smokings en de diep-uitgesne- den ruggen. Om half één precies besteeg de heer Siervogel enigszins nerveus, maar niette min opgewekt glimlachend en met een papier in de hand, waarop wij meenden het woord „Levensverzekering" te ontwa ren, de duintop. Hij was gestoken in een speciaal plastic-ruimtepak en voorzien van een even speciaal gasmasker plus valhelm. Hij is dan ook twee maal in de helm ge vallen. DE HULPRAKETTEN werden in allerijl aangebracht men had dit niet te vroeg tijdig willen doen met het oog op de jeugd en het weer en daarbij viel enige malen de vraag om lucifers, hetgeen de indruk wekte, of men raketten met behulp van lucifers aansteekt. Dit nu berust op een ernstige misvat ting, want zoals men weet worden er op momenten van grote nervositeit vele siga retten aangestoken. DE EERSTE LADINGEN waterstof- peroxyde zijn om één minuut over half één ontstoken en daarbij viel het op, hoezeer het effect van deze raket-brandstof lijkt op dat van wit bengaals vuur en dat zeker de rookontwikkeling minstens even ernstig is. Wellicht zou men hiermede in Rusland zijn voordeel kunnen doen en een volgende keer zonder meer Bengaals vuur kunnen bezigen. Deze omstandigheid gaf echter de toe gestroomde menigte aan de duinvoet de ongedachte gelegenheid het huiveringwek kende tafreel daarboven goed in zich op te nemen: men zag hoe de dapper zwaaiende heer J. F. W. Siervogel afscheid nam van de aarde en haar bewoners, hoe de raket- tisten van het Delftse ruimte-team driftig aan afsluiters en opsluiters zwengelden en hoe tenslotte de heer Siervogel verbaasd was, dat in zijn kleine verblijf in de kunst maan aan alles gedacht was er bevond zich daar zelfs een kapstokje, waaraan hij bij tijd en wijle zijn ruimtepak zou kunnen hangen in de schaarse momenten, dat hij het eens zou kunnen verwisselen voor een huiselijker colbertjasje. HET GEWICHT van de eerste Neder lander, die de sensatie ener ruimtevaart zou ondervinden, bedroeg op dit ogenblik tachtig kilo precies! over zijn andere ma ten werd gezwegen, daar men terecht van de mening uitging, dat deze alleen wereld kundig worden gemaakt vanwege andere hemelse lichamen), maar dit was om on naspeurlijke redenen anderhalf ons te veel. Derhalve werd de koene ruimtevaarder verzocht zich van pijp, sleutelbos en siga retten te ontdoen, die hij losjes in een duinpan wierp, zeggende: „Ik vind onder weg wel een automaat". Inmiddels naderde het uur nul. De se- kondenwijzers der chronometers tikten on aandoenlijk de laatste minuten weg en de sonore stem van een bekende inwoner van de stad Delft telde in omgekeerde richting mee tot te 12.34 precies onder enorme rookontwikkeling de raket uit aller oog verdween en zich aan de Westerkim een vurige en sputterende baan aftekende, dié echter door de vele rook aan het zicht ont trokken werd. Dit laatste geschiedde om spionnen op belendende duintoppen elk uitzicht te ontnemen. Ongehinderd dus schoot de „Picksnoet IV" de ruimte in en reeds op honderddrieën vijftig meter en tweeëneenhalve centimeter kwam de tweede trap van de speciale wen teltrap-raket met een zware dreun in wer king. Daarop scheen het projectiel, dat de ongelooflijke som van f 17,82 heeft gekost en dus „Sint Jansbrug" aan de rand van het bankroet heeft gebracht, op het oog achter de reeds lang ondergegane zon aan, maar dank zij een radiocontact met de door het luchtruim snellende heer Sier vogel zijn wij in staat, dit gerucht weder om tegen te spreken. Wij tekenden de volgende navrante bijzonderheden op uit een gesprek, dat hij tijdens het eerste deel van zijn reis naar de aarde seinde en dat Het eerste twaalftal van de korfbalver eniging „Watervliet" heeft het bezoekende De Tovers I geen kans gegeven om zich van de onderste plaats van de ranglijst te bevrijden. Al spoedig bleek, dat de Zeiste- naren niet voldoende techniek bezitten om zich te doen gelden en zij zullen het op die manier in deze competitie wel even moei lijk krijgen. Alleen 't dameszestal was van gelijkwaardige sterkte als dat van Water vliet, doch de Zeister herencombinatie mis te alle vaardigheid. Watervliet begon met de wind in de rug en opereerde meteen be slissend. In de eerste opstelling had Vos al direct tweemaal suoces met achtereenvol gende afstandschoten (2-0). Watervliet be1 hield duidelijk overwicht en nadat mej. Hessen in tweede opstelling van ver succes had (3-0), was het enige minuten later Berghuis, die eveneens van afstand de korf trof (4-0). Ook de derde Velsense opstel ling was gunstig, doch er werd niet vol doende zuiver geschoten. De Tovers kon de Watervliet-verdediging niet verrassen; het spel was te doorzichtig en het tempo lag te laag. Dit gaf de thuisclub gelegenheid rus tig te combineren. Van afstand schoot v. d. Berg raak en even voor de rust maakte Hartman na een goede combinatie van dichtbij het halve dozijn doelpunten vol (zes-nul). Na de hervatting kwam meer even wicht in de wedstrijd. De gasten vielen met de steun van de wind verwoed aan, doch de Velsense verdediging gaf geen duimbreed toe. Het was Vos, die aan de andere kant met zijn derde doelpunt de stand op 7-0 bracht en even later werd de stand uit een doorbraak van Van Ladesteijn tot 8-0 opgevoerd. Toen eindelijk een klei ne kans bij de paal uitzicht bracht redde De Tovers de eer (8-1), doch mej. Hessen schoot nog eens raak (9-1). Een afstand schot bracht de eindstand op 9-2 voor Watervliet. Watervliet 3 slaagde er met geestdriftig spel in tegen het bezoekende Haarlem 3 de beide punten in Velsen te houden, hoewel Haarlem een 0-2 voorsprong nam. Van Ladesteijn en mej. Bakker brachten de partijen weer op gelijke voet en nog voor de rust gaf Ducrocq Watervliet 3 de leiding (3-2). Onmiddellijk na de hervatting zette Wa tervliet een fel offensief in en zorgden mej. Terhorst en Koning voor een 5-2 voor sprong. Geruime tijd waren de ploegen aan elkaar gewaagd totdat vlak voor het einde Haarlem 3 van de lijn af de nederlaag tot 5-3 kon beperken. via een voor hotel „Sonnevanck" opgehan gen luidspreker voor drie andere omstan ders eveneens hoorbaar schijnt te zijn ge weest: „Reeds na twee minuten voel ik de luchtdruk aanzienlijk afnemen. Enige me teorieten stormen rakelings langs mijn hemelhuis. Alles is wel aan boord." Op dit moment werd het radioverkeer zoals ge woonlijk hevig gestoord door een goedbe doelde bonte avond uit Hilversum. BOZE TONGEN beweren, dat de heer Siervogel later in de ochtend gesignaleerd is op de dansvloer van „De Tuinberg", het etablissement aan de voet van het thans beroemd geworden duin, maar hier is we derom sprake van een gerucht, dat met klem dient te worden tegengesproken. Aanleiding tot deze aantijging is wellicht geweest de uitlating, die deze ruimtevaar der er eerder op de dag deed over zijn bezwaren tegen de Melkweg zulks om dat zijn arts hem het gebruik van melk tijdens lustrumfeesten sterk had afgeraden. Maar in het heelal hoopte hij een portweg tegen te komen, over welk feit wij onze lezers in de komende dagen meer hopen te vertellen, indien het radioverkeer weer normaal is en de Picksnoet zich op de an derhalve meterband wederom laat horen. Tegen deze historische achtergronden is de rest van het grootse feest de- Delftse studenten enigermate verbleekt: zowel de moeizame rally van studentikoze auto's tussen Delft en Wijk aan Zee, die met evenveel moeilijkheden als glimlachjes ge paard ging, als het feest voor de kinderen van de badplaats, die in De Zon een buik spreker kregen aangeboden, de voetbal wedstrijd H.U.P. als de receptie door Be- verwijks gemeentebestuur in „De Post hoorn" en zelfs de poederpruiken van het lustrumcomité, dat zaterdag reeds ieder een een hand gaf tijdens een ontvangst, vielen een weinig weg tegen de opwinden de gebeurtenissen van zaterdagnacht. Wij kunnen volstaan r-.et mee te delen, dat het een schoon feest was en dat Wijk aan Zee zich graag heeft laten wakkerroepen uit de zojuist begonnen winterslaap. De enige ernstige noot was de voortreffelijke opvoe ring van Sartre's „La prespectueuse" door de DSK „R;indice" in de zaal „De Zon". ADVERTENTIE Alleen het allerbeste, gevoerd en ongevoerd, vindt u bij Dames- en Herenmodes Dames- en Herenconfectie, Kennemerlaan 36, IJmuiden, Tel. 4453 De bridgeclub „Driehuis" speelde de vierde selectiewedstrijd voor de winter competitie en de uitslagen zijn (in percen ten): Lijn A: 1. mevr. Leyenaar-heer Baart 69,84; 2. heren BaisRibbens 51,59; 3. heren WescherVan Doorn 50,79. Lijn B: 1. heren OuwerkerkVlotman 58,73; 2. dames BerkhoutHeykants 56,35; 3. dames Van DokVan Hoften 56,35. De IJmuidense bridgeclub U.T.D. speelde eveneens voor de onderlinge wintercompe titie. Na de vijfde wedstrijd is de stand hier (in percenten): Groep A: 1. KlinkenbergKorver 294,56; 2. Van OlstMuller 275,99; 3. mevr. Leye- naarBaart 261,04. Groep B: 1. CleerenBorn 287,91; 2. PrinsOoms 281,64; 3. dames Muis—Slaats 256,12. De handbalvereniging „IJmond" opende zaterdag in het sportpaviljoen „Watervliet" haar winteravondbijeenkomsten met een contactavond voor de senior- en junior leden, die aller belangstelling trok, ook al omdat de IJmonders een nieuwe naamge note konden begroeten. Met een kort ope ningswoord leidde de heer W. Siebers de avond in en verwelkomde daarbij in het bijzonder de gast van IJmond, de onlangs in IJmuiden gekozen „miss IJmond", als mede de heer Steensma, die, evenals 's mid dags voor de jeugd, zijn medewerking als filmoperateur verleende. De heer Steensma vertoonde een mooi en afwisselend filmprogramma, waarin de verrichtingen in de Engelse cup-final konden worden gevolgd en kleurige beel den van „The white continent" om de aan dacht vroegen. In de pauze was er een huldiging van „miss IJmond" op touw gezet. De heer Siebers merkte hierbij op, dat hij de sug gestie van degenen, die de naam „IJmond" in 1942 aan de bestaande handbalvereni ging toedacht, steeds meer is gaan waar deren. In de jaren na de oorlog kwam de naam immers steeds meer in het spraakge bruik, al was het dan niet in handbalver- band. De naam van de Velsense handbal vereniging, die zij zich al vijftien jaar ge leden koos, zal dus steeds meer bekend worden. De IJmond heeft inmiddels zelfs gewed ijverd met landen en grote steden door zich een „miss IJmond" te kiezen. De ver eniging stelde er daarom prijs op haar als gast en naamgenote te inviteren voor deze avond. Mej. J. v. d. Meurnik uit Beverwijk werd een beetje gehuldigd met een groot boeket in de verenigingskleuren. Na dit intermezzo liet de hoofdfilm „The world is rich" de genodigden kennismaken met het voedselprobleem in de wereld en met de mogelijke oplossingen voor de ach tergebleven gebieden. In samenwerking met het Jeugdwerk aan de Noorderlaan hield „IJmond" 's mid dags een jeugdfilmbijeenkomst met onge veer 120 meisjes en jongens. Het program ma gaf veel afwisseling, waarbij vooral de film over het groeiproces van rups tot vlinder de aandacht had. Een kienwedstrijd met gratis plankje liet vele kinderen in vele prijzen delen. De geslaagde middag werd besloten met het uitdelen van ver snaperingen. S«i3iih 4 DVKK'l b.NTlk Nü zijn AKKERTJES onmisbaar De depressie, die zondag bij IJsland was gelegen, verplaatst zich thans langzaam in de richting van Zuid-Noorwegen. Een regengebied van deze depressie bereikte in de afgelopen nacht ons land. Van zondag- avon dtot maandagmorgen werd in het noorden van Nederland vrij veel regen af getapt, in Den Helder 12, in Leeuwarden 1 en op Terschelling 8 mm. Aan de ach terkant van de depressie tussen IJsland en Noorwegen stroomt thans koude lucht in de richting van de Britse eilanden. Deze lucht, waarin buien voorkomen, dringt morgen ook ons land binnen. Dinsdag 22 oktober Zon op 7.18 uur, onder 17.34 uur. Maan op 6.16 uur, onder 17.03 uur. Maanstanden 23 okt. 05.43 uur nieuwe maan. 30 okt. 11.48 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 22 oktober Hoog water: 2.24 en 14.48 uur. Laag water: 10.29 en 22.49 uur. WEERRAPPORTEN Temperaturen buiten Oil land maxima van giste- s CO g ren. Binnenland heden a 7 uur Neersiag laatste is u c 24 uur V cS Stockholm onbewolkt zzw 10 0 Oslo regen ozo ïi 3 Kopenhagen regen zzw li 1 Aberdeen onbewolkt zw 12 3 Londen regen w 14 0,2 Amsterdam regen zzw 13 0,8 Luxemburg mist zw 10 0 Parijs zwaar bew zzw 14 0 Bordeaux mist windst. 17 0,1 Grenoble half bew. windst. 14 0 Nice half bew. z 20 0 Berlijn half bew z 13 0,2 Frankfort mist w 14 0 München mist windst. 9 5 Zürich mist z 12 0,6 Genève onbewolkt windst. 14 0 Locarno regen windst. 14 10 Wenen zwaar bew nw 15 11 Innsbruck geheel bew ozo 11 11 Rome geheel bew windst. 23 16 Ajaccio half bew. ono 22 18 Den Helder geheel bew. w 13 12 Ypenburg lichte regen zw 10 0,2 Vlissingen geheel bew zw 10 0,3 Eelde lichte regen zw 9 3 Twente geheel bew zzw 8 1 De Bilt geheel bew zzw 9 5 Eindhoven lichte regen zw 8 0,3 Vlv. Z.-Limb zwaar bew. zzw 8 0,1 25. De fel brandende fabriek oefende een onweerstaanbare aantrekkingskracht op de brandmeester uit. Zonder zich verder af te vragen, waarom Zwarte Dolf hem nu opeens de eer van het blussen gunde, reed hij het fabrieksterrein op, recht op het laaiende gebouw af. Panda echter, zat dubbend over het onverwachte gedrag van Zwarte Dolf na te denken, terwijl hem een vaag gevoel van naderend onheil bekroop. „Ik begrijp dit niet", dacht hij, „eerst haal de hij allerlei geméne streken uit, om eer der bij de brand te komen, en nu laat hij ons zomaar voorgaan. Dat vertrouw ik niet!" Panda zou het zaakje nog minder vertrouwd hebben, als hij de boosaardige grijns had gezien, waarmee Zwarte Dolf hen nakeek. „Dag luidjes", mompelde de booswicht, „dit is vast de laatste keer, dat ik jullie nog heel heb gezien!" Toen keerde hij zich om en spoedde zich naar zijn brandweerauto, die nog steeds bij de in gang van het terrein stond opgesteld. „Vooruit! Er vandoor, mannen!", riep hij, „we hoeven dat bord niet langer te verbergen!" En nu bleek, welke lelijke streek hij nu weer had uitgehaald. Want toen de auto wegreed, kwam een waar schuwingsbord vrij, dat door de wagen aan het gezicht onttrokken was geweest. En op dat bordje stond: VUURWERKFA BRIEK. LEVENSGEVAARLIJK! STRENG VERBODEN TE ROKEN! „Vlugger!", riep Zwarte Dolf. „Als de brand het kruit be reikt, blijft hier in de omgeving niets meer overeind!" ADVERTENTIE De hedendaagse vrouw weet precies welke kous haar het beste past, welke fijnheid zij nodig heeft - welke lengte - welke tint haar het meest flatteert. Om aan deze eisen te voldoen is een grote sortering nodig. Deze vinden de dames in onze uitge breide collectie Iedere wens is aanwezig. ^HMUIDtNë*' MARKTPLEIN LANGE NIEUWSTRAAT 791 Er is sprake van een zeer onbevredigend verloop in de wedstrijd om het .damkam pioenschap van Noordholland. De titel houder van het vorig jaar is door het bondsbestuur uit het toernooi genomen: Grooteman had vijf partijen gespeeld. Alleen Dukel had van hem gewonnen en de leider J. H. Ansems had van Grooteman verloren. De partijen van Grooteman wor den geannuleerd, waardoor J. H. Ansems twee verliespunten minder kreeg, Dukel zijn puntenaantal met twee zag verminde ren. Door dit resultaat is J. H. Ansems plot seling de nieuwe kampioen van Noordhol land geworden. Overigens kan er met nog één ronde in het vooruitzicht van alles gebeuren: bij voorbeeld dat Dukel na afloop van het toernooi de meeste punten heeft, maar toch geen kampioen wordt. Ansems moet de laatste partij tegen P. van Heerden spelen. Als Ansems verliest en Dukel de laatste ronde van Zijp wint, dan heeft de DCIJ'er 16 punten en Ansems 15 punten in het toernooi veroverd. Maar Ansems blijft kampioen. Zelfs is er nog een vrij behoorlijke kans dat Dukel om de tweede plaats strijd moet leveren met Stahlberg. Zaterdag is de ont moeting DukelStahlberg in remise ge ëindigd, zodat de stand van het toernooi nu is: 1. J. H. Ansems, Amsterdam 9 15 2. B. Dukel, IJmuiden 9 12 3. Stahlberg, Amsterdam 9 11 4. J. H. Beeke, Weesp 9 10 5. P. van Heerden, Amsterdam 9 9 6. Van Berk, Haarlem 8 8 7. R. Berk, Amsterdam 9 8 8. J. Zijp, Noord-Scharwoude9 8 9. Chattelon, Abbekerk 9 6 10. Den Doop, Amsterdam 9 6 11. Belien, Heemstede 9 5 Maandagavond wordt de inhaal-partij tussen Rudolf Berk en Van Berk bij de Haarlemse damclub te Haarlem in het clublokaal van de H.D.C. gespeeld. Zaterdag 26 oktober volgt de laatste ron de. Dan spelen tegen elkaar: Dukel—Zijp, StahlbergVan Berk, AnsemsVan Heer den, BeekeChattelon en Den Doop Belien. Eerste klasse Voor de titel der eerste klasse won zaterdag de Amsterdamse kampioen Mar kus van De Wit. Doordat Schuringa en Markus de afgebroken partij remise heb ben gegeven, is de stand in deze finale nu: Schuringa 7 (Haarlem), Markus 7 (Amster dam), De Wit en Munnick 1 pnt. Zaterdag wordt de partij MarkusSchuringa ge speeld. Spotprent. In Oost-Duitsland is de oplage van het litteraire weekblad „Sonntag" in beslag genomen, omdat er een spot prent op de veredeling van graanrassen in stond Het weekblad staat onder con trole van de regering. Eerste. O.E.E.S.-functionarissen hebben in Parijs verklaard, dat de eerste gemeen schappelijke Europese atoomreactor voor onderzoek waarschijnlijk le Hal- dem in Noorwegen gevestigd zal wor den. Veertien landen van de O.E.E.S. voeren op het ogenblik onderhande lingen met de Noorse regering tei voor bereiding van een overeenkomst. Onder meer. President Eisenhower heeft in het Witte Huis te Washington aan koningin Elizabeth onder meer een schilderij van prins Charles geschon ken, dat hij voor haar geschilderd heeft aan de hand van ongekleurde foto's uit tijdschriften. Koningin Eliza beth schonk de president een noten ta feltje waarop de kaart van de invasie van juni 1944 staat afgebeeld. Kroning. Te Das Es Salaam in Tanganjika (Afrika) is de 21-jarige prins Karim zaterdag plechtig geïnstalleerd als de 49ste Iman en de vierd Aga Khan, op de plaats waar wijlen zijn grootvader tegen diamanten is gewogen, ter gele genheid van zijn zilveren jubileum, elf jaar geleden. De ouders van de prins, prinses Joan en Ali Khan, en zijn groot moeder, de begum, behoorden tot de 25.000 personen die zich verdrongen in het Upanga-stadion, op enkele kilo meters van het stadscentrum van Dar Es Salaam, om getuige te zijn van de aanbieding van de zegelring, gewaad, ketting, zwaard en tulband, de symbo len van de wereldlijke en geestelijke macht over de twintig miljoen Ismailis in de wereld. Protest. In New York woonachtige Ieren hebben zaterdag in New York een pro testmars gehouden tegen de plannen van 't stadsbestuur koningin Elizabeth van daag te verwelkomen. Een bord toonde een vrolijk kijkende koningin die wuift naar de Verenigde Staten. Met het on derschrift: Tot ziens, sufferds! en deze vraag aan de koningin: Hoeveel miljar den ditmaal, Liz? Instorting. Te Soeleimania in Noord-Irak zijn bijna vijftig huizen, waarvan de fundamenten door overstromingswater ondermijnd waren, ingestort. Hierbij zijn 32 personen om het leven gekomen en vele gewond. Plaatsvervanger. In Washington verluidt dat de Russische ambassadeur, Georgi N. Zaroebin, in januari naar Moskou zal worden teruggeroepen. Zaroebin, die vijf jaar in de Verenigde Staten is ge weest zou tot plaatsvervangend minis ter van Buitenlandse Zaken worden benoemd. Verbetering. Het officiële Tsjechoslowaak- se persbureau „Ceteka" meldt dat in Slowakije achttien personen zijn gear resteerd die ervan worden beschuldigd voor de Verenigde Staten te hebben gespioneerd. De communistische partij in Tsjechoslowakije heeft op alle bur gers een beroep gedaan mede te werken aan de verbetering van 's lands eco nomie. Veroordeeld. In Bagdad zijn drie jonge- mensen veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf omdat zij deze zomer met valse paspoorten het land verlaten hadden om het jeugdfestival in Moskou bij te wonen. Twee anderen kregen elf maanden voorwaardelijk. Zeven ver dachten zijn bij gebrek aan bewijs vrij gesproken. Waaghals. Een poging van de Amerikaan Bill Wyatt om met een een-persoons vliegtuigje zonder tussenlanding van Galveston in Texas naar Rome te vlie gen is geëindigd met een noodlanding op zee in de Golf van Biscaje. Wyatt werd gered door een Spaanse vissers boot, die hem aan boord en zijn vlieg tuig op sleeptouw nam naar La Coruna. Op het laatste deel van de vlucht zette zich ijs af op de vleugels. Wyatt wilde met zijn vlucht van ruim negenduizend kilometer het wereldrecord breken van William Odom die in 1949 een solovlucht maakte van Honoloeloe naar New Jer sey, een afstand van bijna achtduizend kilometer. Aanzoek. Volgens het Britse blad „Sunday Pictorial" zou koning Olav V van Noor wegen in de tijd toen hij nog kroonprins was, de hertogin van Kent een huwe lijksaanzoek hebben gedaan. De herto gin had het aanzoek afgewezen, omdat zij terwille van haar kinderen niet wil hertrouwen. Buckingham Palace heeft verklaard, niets te kunnen meedelen over „een zaak, die uitsluitend de her togin aangaat". MIJN waardering voor cowboy-verhalen, ren moesten worden toen Boyd als weinig- gedrukt of verfilmd, dat blijft om het even, is gelijk nul en zo zal het met vele lezers van deze rubriek ongetwijfeld net zo zijn. Tot voor kort meende ik zelfs aan dit ge brek aan waardering een minachting te mogen koppelen voor degenen die er an ders over dachten, want de man (en zeld- belovend acteur al serieuzere rollen) voor de film speelde. Het is trouwens niet de jeugd alleen, die in Boyd haar held ziet, want ook volwassen Amerikanen ten wes ten van de Mississippi blijken niet boven dit kinderachtige peil te kunnen uitkomen, waardoor Boyd verzekerd is van 1 miljoen zamer: de vrouw) die plezier schept in dollar per jaar inkomen. Dit bedrag vloeit deze, van alle diepere onder grond gespeende knok- en schietverhalen, moest wel ui terst simpel in elkaar zitten en de geestelijke ontwikkeling van een 12-jarige jongen niet te boven gaan. Zo dacht ik, en helaas, de neiging om nog steeds zo te denken, bestaat niet alleen uit de film voort, maar voor een niet onbelang rijk deel ook uit radio, televi sie, strips, reclame en alles wat er op dit gebied nog meer te exploiteren valt. Niet minder naar den vle ze is het Gene Autry ver gaan, de man die zich glim- nog altijd. Het feit, dat een theoloog dielachend en zingend op een paard liet ver- aan de periferie van het leven uiterst moeilijk maatschappelijk werk verricht, dat de hele persoon ten volle eist, een hartstochtelijk lezer van cowboyverhalen blijkt te zijn, heeft me echter tot de over tuiging gebracht, dat een generaliserend oordeel ten opzichte van de liefhebbers van deze lectuur niet op zijn plaats is en dat de verpozing die in deze leesstof wordt gezocht en gevonden, ook nog andere oor zaken kan hebben dan een gebrek aan ontwikkeling. De cowboy-business is overigens bijzon der lucratief, vooral wanneer de film er zich mee bemoeit. Dat bewees William Boyd, een oude man, die dertig jaren ge leden zijn cowboy-pak aantrok om de filmen en de naam „Public cowboy no. 1" verwierf. De „slaperige tenor", zoals hij door een criticus werd genoemd, heeft overigens blijk gegeven bijzonder wakker te zijn zodra de dollars ter sprake komen, want behalve een eigen filmmaatschappij, bezit hij een uitgeverij die ongeveer 1 mil joen „Gene Autry beeldromans" per jaar over het Amerikaanse publiek uitstort, verder is hij eigenaar van 3 radiostations, 4 bioscopen, 2 dagbladen, een vliegschool, 4 grote ranches in Texas en een groot bui ten, waarvan de waarde alleen al op 2 mil joen dollar wordt geschat, noch over de spijkerbroeken, de haarolie en de hoeden die zijn naam mogen dragen, noch over 40 andere produkten waarvoor hij reclame hoofdrol te gaan spelen in allerlei derde- maakt, zullen we verder een woord reppen, rangs scenario's, zoals Hopalong Cassidy,' De cowboy-minded Amerikaan zelf is in dit opzicht belangrijker. Daarover morgen- een creatie die door de Amerikaanse jeugd wordt verheerlijkt, zodat Boyd in het open baar steeds omstuwd wordt door een scha re jeugdige „fans", wier ouders nog gebo- (Nadruk verboden) H. Pétillon

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 2