Coeti Flink als Hamlet DRUM SHAG Belgrado beschuldigt Bonn van „een vijandige daad" half zware shag Half zwaar - Heel lekker! Maatschappelijke erkenning eist journalistieke rechtspositie Onder regie van Paul Steenbergen ^^Praatótccl MAANDAG 21 OKTOBER 1957 3 U weet niet hcllf hoe lekker die van Douwe Egberts is! Gouden „doofpotpourri" voor Max Tailleur Auto bij ongeluk vernield; inzittenden ongedeerd Nederlandse zeelieden op Jamaica gearresteerd Ontoelaatbare druk op de Joegoslavische politiek Brandweer in Neede neemt ontslag KLM-toestel moest met motorstoring terug naar New York Vijfentwintig jaar bij de P.E.N. Journalisten-congres Heringa Wathrich Jordanië en Israel melden incident met vliegtuig Oost-Duitsland gaat streng optreden tegen exodus (Dp de Nieuwe spoorbrug in Maastricht Volgende week tweede scholenbouw-nota Iets gunstiger perspectief door succes woning- bouwlening? MARTIN yiTTPNPOAAAGD Josephine Baker schreef een prentenboek ADVERTENTIE In de Koninklijke Schouwburg heeft de Haagse Comedie zaterdagavond de met spanning verbeide première van „Hamlet" van William Shakespeare in de nieuwe vertaling van Bert Voeten gegeven. Het werd tien minuten na middernacht eer het doek voor de laatste keer viel en de spelers zich konden opstellen om de lang durige toejuichingen van het publiek, waaronder zich ook minister Cals bevond, buigend in ontvangst te nemen. Er werden bloemen aangedragen voor iedereen, zelfs voor de figuranten. Er heerste een stem ming van gelukkige tevredenheid, van een verbondenheid ook die ontstaat door een intensieve, geestdriftige samenwerking. En nu, met de naklank van het applaus nog in de oren, begint voor de criticus de ondank bare taak om zijn teleurstelling onder woorden te brengen. Ik heb vele voorstel lingen van „Hamlet" gezien, maar nog nooit een opvoering van dit fascinerende stuk die zo weinig indruk op mij heeft ge maakt. Dit is geen gemakkelijke bekente nis geweest, want men gevoelde voortdu rend met hoeveel gezonde ambitie en aan stekelijke energie er aan de realisatie van de beste voornemens was gewerkt. Maar de recensent moet nu eenmaal het resul taat en niet de bedoeling beoordelen. Paul Steenbergen, die jaren geleden on der de nogal bedompte spelleiding van Edu- ard Verkade op een zeer persoonlijke, maar sterke en weloverwogen wijze Hamlet uitbeeldde als de melancholieke prins van Denemarken, heeft zich bij zijn reg:e los gemaakt van alle critische „verklaringen" en commentaren, zich direct instellend op het oorspronkelijke stuk oorspronke lijk ook in de zin van nieuw en met een eigen geaardheid. Om die laatste hoedanig heid te „ontdekken" ging hij uit van de stelling van Harley Granville-Barker, dat het toneel is: de openbaring van een ka rakter in en door handeling. Zo krijgt men dan nu een Hamlet te zien, die ver traagd reageert op zijn gemoedsrust be stormende en schokkende gebeurtenissen, die hij eerst geestelijk moet verwerken. De breuk tussen de noodgedwongen daad (het wreken van zijn vader, vermoord door diens opvolger als koning en echtgenoot) en de verwarrende gedachten (het verraad door zijn omgeving, vooral door zijn moe der) geeft meer dan voldoende ruimte voor een avond vrij spel aan de scheppende fantasie met de dichterlijke tekst als bin dende leidraad. Aldus ontstaat de figuur van de intelligente, maar nog niet geheel tot man gerijpte „student" in omstandig heden, die hem noodlottig uit zijn even wicht doen geraken, omdat hij niet opge wassen is tegen wat tijd en plicht hem gebieden. Het is het goed recht van een regisseur een dergelijke opvatting (ik hoop dat mijn lezipg van de interpretatie juist is gefor muleerd) te verdedigen. Dit werk vgn Shakespeare is voor velerlei „uitleg" vat baar. Deze „Hamlet" onderscheidt zich vooral van voorgangers door de jeugd van de titelheld. In de scène van de vondst van Yorick's schedel vraagt men zich zelfs af, door de toespeling op een ontmoeting van meer dan twintig jaar geleden, of hij niet tè jong is. Uiteraard hebben leeftijd en aanleg van Coen Flink, die zopas aan zijn vierde toneeljaar is begonnen, deze benader.ing in de hand gewerkt: op deze manier kon het psychologisch contact worden gelegd. Stellig echter is het gevaar van een te grote subjectiviteit per slot van rekening een toegeven aan toevallig heid! niet bezworen. Inderdaad: Hamlet is geen volstrekt gegeven grootheid. Ge lukkig niet. Maar toch ware een meer cri tische houding gewenst geweest, in ieder geval een nauwkeuriger afwegen van wat onherroepelijk een vaste vorm heeft aange nomen. Zo ontbrak aan deze creatie op vallend de statuur van een vorstenzoon uit de tijd der renaissance: de rol was in dubbel opzicht zwak van plastiek, hetgeen nog sterker geldt voor de overigens knappe Claudius van Frans- van der Lingen, die net iets teveel de marqué accentueerde om de voor de balans noodzakelijke sympa thie te behouden. Een voordeel was, dat nu ook de anderen jonger konden zijn, waardoor met name de verhouding van Hamlet tot zijn moeder als hoedanig Elisabeth Andersen in één woord de volmaakt glanzende ster van de voorstelling was, oprechte bezorgdheid voor de zoon verenigend met slaafse ver knochtheid aan haar wettige minnaar, zon der haar trotse waardigheid te verspelen aan duidelijkheid niets te wensen liet, integendeel natuurlijkerwijze acceptabel werd. Daar stond dan weer de onbegrijpe lijke keuze van Do van Stek voor Ophelia tegenover. Niet dat het haar aan talent zou schorten, geenszins, maar omdat zij reeds te zeer een gerijpte vrouw is. Boven dien ontbrak de door de wijsgeer Salvador de Madariaga in een opzienbarende studie buiten proporties overdreven maar toch wezenlijk noodzakelijke erotische spanning in de betrekking tot Hamlet vrijwel geheel. Het is merkwaardig, dat men deze rol niet aan Maria de Booy heeft toevertrouwd, veel meer het type van een kinderlijke geliefde. Even raadselachtig was het optreden van de als een soort houtvester vermomde, zich van een predikantentoon bedienende Max Croiset als Horatio, de trouwe vriend. Jules Croiset moest zich als Laertes soms te krampachtig forceren om zijn voortref felijke intenties te uiten. Van de vele andere medewerkenden wisten er zich drie bijzonder te onder scheiden: Henk van Buuren als de eerste doodgraver, Luc Lutz als de gepluimde hoveling Osric en Albert van Dalsum als Polonius, die ik als laatste van dit drie manschap noem, omdat zijn typering van deze kletsgrage pachter van de wijsheid net iets teveel aandacht voor zich pro beerde in te palmen. Joris Diels overtuigde mij als de toneelspeler-koning meer dan als de geest van Hamiets vader. Broes Hartman was zeker niet de verschijning die men als Fortinbras, de stralende en daadkrachtige tegenvoeter van de titelheld, mocht verwachten. En daarmee zijn wij terug bij Coen Flink, die een over het al gemeen te onrustig beeld gaf van de intel lectuele over-activiteit, die herhaaldelijk zodanig de zon der opgewektheid door zijn bewolkt bestaan liet breken, dat men haast niet geloven kon in Hamiets gebrek aan parate ondernemingskracht. Bij zijn terug keer van zijn tocht naar Engeland leek hij zelfs zijn eigenlijke missie vergeten te zijn. Daarbij was de mise-en-scène niet steeds gelukkig, waardoor de monologen hun uit werking als onthullingen van een gemoeds toestand niet ten volle konden halen. Alle hulde overigens voor zijn lenige voordracht van de tekst, waarmee hij de befaamde „raadgevingen aan de acteurs" voorbeeldig in praktijk bracht. Zodoende bleek tevens de waarde van de heldere, puntige, als zuiver Nederlands klinkende, dichterlijk schilderende ver taling van Bert Voeten, die ik afzonderlijk zal bespreken zodra deze in druk is ver schenen. De eenvouuige decors van Lou Steenbergen maakten snelle overschake lingen van de ene scène naar de volgende mogelijk, maar waren vaak ontoelaatbaar saai of zelfs (het kerkhof, het huis van Polonius) buitengewoon lelijk. Harry Wich was met zijn kostuums gelukkiger. Merk waardig was voorts het naturalistische geluidsdecor: een hoorspelwind, die ieder een zichtbaar onbewogen liet. Bij alle be zwaren moet men dankbaar voor deze met grote toewijding voorbereide onderneming, want „Hamlet" is altijd de moeite waard, al ware het slechts doordat de toeschouwer zijn eigen verbeelding nog lang na het verklinken van het laatste woord voelt doorwerken. David Koning Coen Flink als Hamlet met Do van Stek als Ophelia. Geassisteerd door het applaus en gelach van lïeintje Davids, Tante Leen, Max Woiski, Piet Muyselaar en vele andere genodigden, heeft Max Tailleur, die zich ditkeer voor de verandering „aalsch- moezenier" noemde, zaterdagmiddag in het Minerva-paviljoen te Amsterdam zijn tweede langspeelplaat-met-moppen laten opnemen. Het was de verrassing, die hij bij zijn eigen huldiging voor zijn gas ten in petto had gehouden. De Bovema, die ook de eerste plaat heeft uitgebracht en daarmee meer succes heeft geboekt dan met welke andere Nederlandse langspeel plaat ook, had de technische apparatuur voor de opname verdekt opgesteld. Tevoren werd Tailleur door de directie van de Bovema toegesproken en geluk gewenst. Van zijn langspeelplaat „Doof- potpourri" zijn in de afgelopen tien maan den tienduizend exemplaren verkocht, een nieuw record, want nog nimmer heeft een andere Nederlandse langspeelplaat dit aantal bereikt Als uiting van waardering voor dit succes ontving Tailleur van de grammofoonplatenfirma zijn eigen plaat in goud. Op de rijksweg Deventer-Hengelo onder D e 1 d e n is zondag een personenauto uit Renkum, rijdende in de richting Hengelo, in volle vaart via de linkerweghelft en een rijwielpad over een sloot het bos inge reden; niemand werd gewond. De wagen sleurde enkele betonnen bordjes mee, sloeg enige malen over de kop, ploegde zich door de sloot en kwam aan de andere zijde van de sloot in het bos geheel ver nield tot stilstand. Niettemin liep geen der inzittenden, vijf volwassenen en twee kin deren, enig letsel van betekenis op. Negentien Nederlandse bemannings leden van het Liberiaanse vrachtschip „Oceanic" zijn door de Britse politie op Jamaica gearresteerd, toen het schip het eiland aandeed, aldus is zondag uit Georgetown in Brits-Guyana gemeld. De zeelieden worden ervan beschuldigd de kapitein, de Amerikaan Emil Chaki, en een officier met de dood te hebben be dreigd toen het schip zich op de Atlan tische Oceaan bevond. De reden van deze poging tot muiterij is niet meegedeeld. De negentien zeelieden zullen door de Britse autoriteiten naar Nederland worden te ruggezonden. BELGRADO (Reuter) De Joegosla vische regering heeft medegedeeld dat zij de Westduitse beslissing tot verbreking der diplomatieke betrekkingen met Joegoslavië als een „vijandige daad" beschouwt. Het officiële dagblad „Borba" vergelijkt de Westduitse beslissing met de „handel wijzen van het derde rijk". „Duitsland heeft Joegoslavië voor de derde maal aan gevallen, doch ook deze aanval op de vrij heid en onafhankelijkheid van Joegoslavië zal worden afgeslagen", aldus „Borba". In een verklaring van het Joegoslavische ministerie van Buitenlandse Zaken wordt gezegd dat een „dergelijke eenzijdige en willekeurige daad niet gebruikelijk is in de betrekkingen, die de landen in vredes tijd met elkaar onderhouden". Verklaard wordt, dat West-Duitsland „druk op Joego slavië uitoefent, teneinde de Joegoslavische politiek te beïnvloeden", hetgeen als een „ontoelaatbare inmenging in de Joegosla vische binnenlandse aangelegenheden" wordt beschouwd. De Joegoslavische re gering betreurt het, dat West-Duitsland gemeend heeft in zijn internationale be trekkingen gebruik te moeten maken van in onbruik geraakte en negatieve handel wijzen, gegrond op een politiek van ge weld en druk, en met het doel inwilliging te verkrijgen van politieke verlangens" aldus de verklaring. De Joegoslavische ambassadeur te Bonn, Kveder, is uit Bonn in Belgrado aange komen. Spelregels BONN (Reuter) De Westduitse mi nister van Buitenlandse Zaken Von Bren- tano verklaarde op een persconferentie, dat Joegoslavië zich niet „aan de regels van In Neede zijn moeilijkheden ontstaan met de brandweer. Vijfentwintig leden van de vrijwillige brandweer hebben per 15 november hun ontslag ingediend. De com mandant van het brandweercorps had dat al in juni gedaan. De moeilijkheden zijn ontstaan over de administratieve werk zaamheden, die na het blussen van elke brand moeten worden verricht. Een DC-7 van de KLM, met 44 passagiers aan boord onderweg van New York naar Amsterdam, kreeg boven Goose Bay motor storing, en is op drie motoren teruggevlo gen naar New York. Tijdens de vlucht terug naar New York heeft de gezagvoer der een deel van de benzinevoorraad laten weglopen, dit op grond van Amerikaanse luchtveiligheidsvoorschriften. Vliegtuigen die wegens een defect hun vlucht moeten onderbreken, zijn namelijk verplicht een groot deel van de brandstof weg te laten lopen, teneinde brandgevaar bij een nood landing zoveel mogelijk te verminderen. Aangezien trans-atlantische vliegtuigen een grote voorraad brandstof aan boord heb ben, heeft de DC-7 en groot deel van zijn voorraad moeten lozen voordat landings permissie verkregen kon worden. Woensdag 23 oktober hoopt de heer C. M. H. van den Broek, Terrasweg 28 te Santpoort, het feit te vieren, dat hij vijfen twintig jaar werk zaam is bij het Pro vinciaal Elektrici- teitsbedrij fvan Noord holland. Hij is com mies-C op het kan toor te Bloemendaal. De aanstaande jubi laris heeft aan diver se besturen zijn krach ten gegeven. Hij is vele jaren penning meester geweest van de Haarlemse Zwem- en Poloclub „De Waterratten" en voor zijn verdiensten is hem het erelidmaatschap aangeboden. In kringen van de Evangelisch Lutherse kerk te Haarlem is de heer Van den Broek een geziene figuur. Hij maakt deel uit van de kerkeraad en is voorzitter van de Lutherse Toneelclub. Woensdagmiddag van drie tot vijf uur houdt de heer Van den Broek receptie in „De Weyman" te Santpoort. CU De Federatie van Nederlandse Journa listen heeft zaterdagmiddag in Bellevue te Amsterdam een openbaar congres gehou den, dat gewijd was aan de maatschappe lijke positie van de journalist. De eerste inleider was prof. mr. G. E. Langemeijer, procureur-generaal bij de Hoge Raad, die sprak over de positie van de pers in de huidige maatschappij. Prof. Langemeijer was van mening, dat de pers een zeer grote invloed heeft op de geeste lijke ontwikkeling van de lezers, ook om dat deze steeds minder terreinen van het wetenschappelijke en maatschappelijke leven zelf kunnen overzien. De inleider zette voorts uiteen, waarom de pers naar zijn mening geen ideale prestaties kan leveren. Zij kan niet alle gewenste nauw keurigheid garanderen, maar anderzijds dient men bij de schatting van de journa listen te bedenken, hoe onmisbaar hun werk is en hoe onvermijdelijk hun zwak heden. Doet men dat, dan zou men volgens prof. Langemeijer bij een waardering uit komen die niet minder is dan die voor be roepen die academische vorming eisen. De tweede inleider, mr. dr. M. Rooij, hoofdredacteur van de Nieuwe Rotter damse Courant, hield een beschouwing over de positie van de journalist in de personderneming en in de bedrijfstak. Hij gaf een uitvoerige analyse van de positie, de taak, de verantwoordelijkheid en de plichten van de journalist. Mr. Rooij be treurde het, dat de regeling van de sociaal- economische positie van de journalisten in de collectieve arbeidsovereenkomsten niet berust op een daarin vastgelegde rechtsgrondslag, welke de erkenning in houdt van de maatschappelijke positie van de journalist in het algemeen en van de sociale gelijkberechtigdheid van de jour nalisten met overeenkomstige groepen in het bijzonder. Afzonderlijke P.B.O. Instelling van een publiekrechtelijk or gaan voor het perswezen kan voor de ge organiseerde journalistiek alleen aan vaardbaar zijn, indien zulk een orgaan ge heel vrij zou staan van een soortgelijke publiekrechtelijke regeling voor de grafi sche bedrijfstak; deze afzonderlijke orga nisatie is geboden, omdat de combinatie van de uitgeverij van persorganen en van de redactionele samenstelling van deze or ganen in wezen verschilt van de exploi tatie van een grafisch bedrijf. Aan de in stelling van een P.B.O. voor de pers zou de georganiseerde journalistiek voorts al leen kunnen medewerken, indien haar ver tegenwoordigers de helft van de werkne mersplaatsen in het bestuur van zulk een orgaan zouden bezetten, aldus mr. Rooij die tenslotte van oordeel was, dat de ge organiseerde journalistiek zich dient voor te bereiden op het meedragen van econo mische en sociale verantwoordelijkheid voor de bedrijfstak. Na de discussie over deze inleidingen zei prof. Langemeijer nog, dat de diensten van de pers aan de maatschappij en haar leden enorm zijn. Zij worden bewezen on der uitermate moeilijke omstandigheden, die leiden tot minder prettige bijkomstig heden. Dit kan leiden tot kleinering van de journalist, doch ook tot de reactie, dat men inziet de pers toch grote waardering schuldig te zijn. Mr. Rooy legde er sterk de nadruk op, dat de journalistieke positie gebaseerd moet zijn op een rechtsgrond slag. De journalistieke plicht tot informa tie is nauw verbonden met het recht op maatschappelijke erkenning. ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCBE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES het spel" heeft gehouden. Tot op het laatste ogenblik had de Joegoslavische regering gezegd, dat zij niet van plan was Oost- Duitsland te erkennen. Hij verklaarde, dat Frankrijk de Westduitse belangen in Bel grado zal behartigen. Hij voegde hieraan toe, dat de kwestie van de economische betrekkingen tussen de bondsrepubliek en Joegoslavië nog open is, doch dat het be sluit van de bondsregering de bestaande overeenkomsten niet beëindigt. (Vorig jaar hebben de bondsrepubliek en Joegoslavië overeenkomsten getekend, waarbij de bondsregering een krediet van 240 miljoen mark voor 99 jaar beschik baar stelde en voorts betalingen tot een bedrag van zestig miljoen mark beloofde.) Ambassadeur Kveder verklaarde, toen men hem vroeg of het verbreken van de diplo matieke betrekkingen invloed zou hebben op de economische overeenkomsten: „Neen, een overeenkomst blijft een overeenkomst" AMMAN (Reuter, AFP en UP) Vol gens een te Amman gepubliceerd commu niqué heeft een Israëlische Mystère- straaliager zaterdag het vuur geopend op een Jordaans Convar-vliegtuig, dat zich, op weg naar Cairo, boven de Golf van Akaba bevond. Er werd niemand gewond. Jordaanse artillerie opende het vuur op het gevechtsvliegtuig en dwongen het zijn aanval te staken, aldus een communiqué. Het Jordaanse verkeersvliegtuig was ver scheidene minuten beschoten. Even later verschenen twee Israëlische toestellen op de plaats van het .incident en vielen de Jordaanse stellingen op de grond aan. De Jordaanse autoriteiten heb ben een krachtig protest bij de wapenstil standscommissie ingediend. Een groep van de UNO-commissie is uit Jeruzalem in Akaba aangekomen om een onderzoek in te stellen. TEL AVIV (AFP) Een Israëlische mi litaire woordvoerder heeft verklaard dat een Jordaans vliegtuig, op weg van Am man naar Cairo, zaterdag het Isrealische luchtruim heeft geschonden. Toen een Is raëlische vliegtuig er op af ging vloog het Jordaanse toestel over de grens terug. AMMAN (Reuter) Het Jordaanse vliegtuig werd bestuurd door een Ameri kaanse piloot met een Egyptische beman ning. Er waren veertien passagiers aan boord, van wie vijf Amerikanen. Na het bericht van de aanval had Jordanië een tweede Jordaans toestel met gedelegeerden voor een voorbereidende vergadering over de Afrikaans-Aziatische conferentie te Cairo aangezegd terug te keren. BERLIJN (DPA) Hermann Matern een lid van het politieke bureau van de Oostduitse communistische partij, heeft in het partij-orgaan „Neues Deutschland straffere maatregelen aangekondigd om te voorkomen dat Oostduitsers naar de bonds republiek vluchten. Hij bepleitte een gro tere activiteit van de communistische partij, die zich van nu af voor „elk indivi dueel geval moet interesseren". In het bij zonder richtte Matern zich tot de arbeiders die „uit kortzichtige en egoïstische motie ven de wijk willen nemen naar West- Duitsland." (Reuter) Het centrale comité van de Oostduitse „Socialistische eenheidspartij (communistische partij) belooft in een pro gram van actie voor de periode tot 1960 meer verbruiksgoederen voor de bevolking hogere lonen en vermindering van mini steries voor de industrie. Volgens „Neues Deutschland" critiseerde partijsecretaris Ulbricht de verwaarlozing vrn de produk- tie van verbruiksgoederen. Vergroting van die produktie noemde hij niet alleen van economisch belang, maar ook van het grootste belang als middel om „de superio riteit van het socialistische stelsel tegen over het kapitalistische" te bewijzen. De laagst betaalde arbeiders moeten een gro ter aandeel in het nationale inkomen krij gen, aldus Ulbricht, en de hoge salarissen van de leidende functionarissen moeten in zekere mate verlaagd worden. (DPA) In het communiqué wordt zon der opgave van redenen meegedeeld, dat Paul Wandel, de secretaris voor cultuur en onderwijs in het centrale comité, van zijn functie is ontheven. Er is besloten een commissie voor culturele kwesties bij het politieke bureau in te stellen onder leiding van Alfred Kurella. Bloemige Tijdens het avondeten staat mevrouw Keel plots voor onze tuindeur met een schaaltje. ,Hebt u ook zulke akelige aardappels?" vraagt ze. Haar mans weigeschoren gelaat schijnt over de schutting om een en ander kracht bij te zetten. Wij zitten aan de pudding. „Nou, nee", zeg ik, „Hè, Adri? Onze wa ren wel lekker". .Heerlijk", zegt Adri, om er van af te zijn. „Wat mankeert eraan?", vraag ik. „Nou, 't is rommel. Gewoon rommel. Wout moet ze niet. Hè, Wout?" Het gezicht boven de schutting schudt gehoorzaam. „En Engeltje en Grietje moesten ze ook niet. Wat hebt u voor soort?" Robbedoezen - nee - Pappenheimers, geloof ik. Of eigenlijk weet ik 't niet zo precies. Maar de mijne zijn lekker. U mag ze wel proeven, mevrouw Keel. We hebben nog een restje in de keuken". - Ze staat er meteen al. ,Mmmmmm"zegt ze met een spits proefmondje, „Tja, die zijn wel lekker. Wij zijn echte fijnproevers, weet je. Vroeger thuis ook al. We namen altijd het fijnste van het fijnste. Ik proef 't diréct. Dat ge wone - dat krijg ik nou eenmaal niet door mijn keel - moet jij ook eens proeven, Wout?" Kordaat neemt ze een hand kruim en voert het gezicht boven de schutting als een jonge spreeuw. „Mmmmmm",zegt de spreeuw goed keurend. Hij moest eens anders durven" „Zie je - dat zal ik m'n groenteboer toch inpeperen. 'k Zal 'm zeggen: als jij geen betere hebt dan jij me gaf, ken jij ze houwen, en hoef jij bij mijn niet meer te komen. Die lui denken tegenwoordig dat ze alles met je doen kunnen. Maar dan zijn ze bij mij abuis, meneertje! Ik blief zo graag zo'v heerlijke bloemige kruimige. D'r gaat niks boven zo'n fijne Bloemige Kruimige Ze knijpt haar oogjes dicht bij dat ver rukkelijke visioen. Ze heeft haar schaal nog in de hand. „Dit is rommel", zegt ze nog eens na drukkelijk. „Varkensvoer!" Ik moet opeens aan de bloembollen denken, die we in de oorlog aten. Slakkie Zondagmorgen om negen uur heeft men de nieuwe spoorbrug over de Maas te Maastricht op haar plaats gelegd. In de loop van de dag werden de brugdekken vast gelegd, waarna met drie locomotieven een belastingproef werd genomen. Van de lijn Maastricht-Hasselt, waarin de nieuwe brug ligt, wordt alleen gebruik gemaakt voor goederenverkeer. De nieuwe brug weegt 850 ton. De totale lengte is 210 meter. De grote drijvende hijskraan, Condor, pas uit het Suezkanaal terug, heeft de 180 ton zware brugstukken op hun plaats ge hesen. Van een onzer redacteuren) Het departement van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen gaat ernst maken met de leniging van de onderwij snoot. Morgen of overmorgen verschijnt een nieuw ontwerp van wet tot het verlenen van grotere vrijheid bij de inrichting van het lager en voortgezet onderwijs; de vol gende week wordt de tweede nota inzake de scholenbouw bij de Tweede Kamer in gediend. Minister Cals toonde zich zater dag op een persconferentie ten departe- rnente nogal optimistisch over dit laatste chapiter. „Nu de Nationale Woningbouw lening zulk een verrassende meevaller heeft opgeleverd met een inschrijving van f 385 miljoen, schiet er misschien ook nog wel iets over voor de urgentste riolen- en scholenbouw, de bestedingsbeperking ten spijt", zo hoopte hij. Overigens vreesde de bewindsman, wat de schoolruimte betreft, het ergste voor de komende periode van 19581961, wanneer de geboortegolf van direct na de bevrijding begint door te werken op de scholen voor voortgezet onderwijs. In de laatste jaren (met normale geboortecijfers) bleek de be langstelling voor het voortgezet onderwijs reeds sterk toegenomen te zijn, maar waar we straks met al die nieuwe leerlingen uit de eerste naoorlogse jaargangen naar toe moeten, dat is vooralsnog een duistere zaak. Minister Cals had onder deze om standigheden dan ook weinig interesse meer voor de verlenging van de leerplicht, „want deze komt er ook vanzelf wel, zon der wettelijke ^maatregelen, bij de huidige conjunctuur. ySinds het laatst van de veer tiger jaren, zo onthulde hij, is het aantal leerlingen bij het voortgezet onderwijs, landelijk gezien, meer dan verdubbeld. DE ADVERTENTIE VOOR BLIJVEND GELUK NAAR VERLOVINGSRINGENSPECIALIST Schoterweg 37 - Haarlem - Tel 16261 Bel ons voor een afspraak Bij de uitgeversmaatschappij Mulder en Zoon n.v. in Amsterdam zal dezer dagen onder de titel „De regenboog" een pren tenboek verschijnen, dat door de wereld beroemde revue-artieste Joséphine Baker en de Nederlandse tekenaar Piet Worm werd samengesteld. Joséphine Baker schreef het verhaal. Het boek verschijnt voorlopig in het Nederlands, Frans, Duits en Engels. Edities in andere talen zijn in voorbereiding. Aanleiding tot het schrij ven van een verhaal voor een prentenboek vond Joséphine Baker in haar betrekking tot een aantal door haar aangenomen kin deren, die in gezinsverband in Frankrijk verblijven.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5