WYBERT PRIMMETJE SPION IN BERLIJN f D Vóór 1980 zijn in het westen zes nieuwe steden nodig Agenda voor Haarlem Rij-examen Advies van prof. ir. 7. P. Thijsse: Kort en bond 4 Radio - televisie NABESCHOUWINGEN Zaterdag: gepatenteerde smakeloosheid Preek en gesprek BESMETTING De radio geejt dinsdag T elevisiepro gramma „De vrouw in het verzet", monument in Hilversum Aardige vondsten bij familie spel GARAGE DEN HOUT Parate bijbelkennis Franse straaltrainer voor Nederlandse luchtmacht? rolt beterplakt beterbrandt beter Diamanthandelaar door twee vrouwen bestolen Elfjarige verstekeling aan boord van „Groote Beer" MAANDAG 21 OKTOBER 1957 De KRO zal bij volgende zaterdagavond* uitzendingen niet meer op een welwillend publiek kunnen rekenen. Het programma, dat de afgelopen zaterdag onder de titel „Ad fundum" werd gepresenteerd kon afgezien van het optreden van de vrij zwakke „Les Trois Horaces" niet slech ter. De beklagenswaardige medewerken den beklagenswaardig omdat ze krach tens hun engagement blijkbaar gedwongen kunnen worden lallende jolijterigheid met overtuiging te spelen deden hun best maar de óf ontleende oude grollen óf kin derachtige eigen teksten van Jef van der Heyden, zouden op een schoolavondje zelfs weinig bijval veroorzaken. De mogelijk heden van de televisiecamera werden of totaal miskend nota bene er kwamen opnamen van een toneel met voetlichten en al! of zo amateuristisch gebruikt, dat elke kijker wel voortijdig het toestel zal hebben uitgeschakeld. Het was quazi- artistiek gedoe of ronduit platte ongein en het kijken ernaar was een voortdurende benauwenis. Men zat te wachten op de ene mogelijkheid: het niét halen van een rede lijk niveau, of de andere mogelijkheid: het bereiken van een gepatenteerde smake loosheid. Een les hoe het niet moet. Voortreffelijk echter was de nieuwe quiz „Boter, kaas en eieren", die Jan Willem Hofstra rustig en aangenaam leidde. Het oude spelletje bleek spannend, waarbij elk der telkens twee deelnemers een nulletje of een kruisje kreeg als hij een vraag goed beantwoordde in de rubriek van het door hem gekozen vakje. Bovendien wisselden die rubrieken telkens zeer ingenieus. Het was een groot genoegen ernaar te kijken. In het journaal kreeg men minister Hof stra te zien, tevreden over het succes der woningbouwlening. Een prettige verras sing waren de filmopnamen van Spoetnik, begeleid door zijn mysterieus geknor. Om tien over tien was er nog een heldere reportage uit Parijs van de indrukwek kende prestaties van de deelnemers aan de internationale gymnastiekkampioen- schappen. De Belgische omroeper voorzag de prestaties van blije Vlaamse volzinnen, die de kijkers zeer goed inlichtten over de kwaliteit der kampioenschappen. Het IKOR heeft zondagmiddag van de gelegenheid een kerkdienst via televisie uit te zenden gebruik gemaakt om op het werk van de NOVIB de aandacht te ves tigen. Er was dus sprake van een bijzon dere dienst. Wij vermoeden dat gewone kerkdiensten minder aantrekkelijk voor de televisiekijkers zijn, omdat er zo wei nig verandering in het beeld kan worden gebracht, als de voorganger zijn predika tie houdt. Thans was de preek kort ge houden: de uitzending duurde een uur en efeti gedeelte daarvan was gewijd aan-een gesprek, dat prof. dr. ir. Egbert de Vries (voorzitter van de afdeling kerk en samen- Werking van de Wereldraad van Kerken en de NOVIB) en pater S. Jelsma (lid van het dagelijks bestuur van laatstgenoemde organisatie) voerden over „verantwoorde lijke maatschappij". Hun gedachten gin gen uiteraard uit naar de organisatie, waaraan zij hun krachten gaven. Bij het gesprek voegde zich prof. dr. W. Banning, die de leiding had van de kerkdienst en vervolgens hetzelfde thema, thans bijbels ADVERTENTIE OVERAL DREIGT Gebruik regelmatig Alleen in dozen met Wybert-beeldmerk HILVERSUM I 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgenge bed en liturg, kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 9.45 Lichtbaken, caus. 10.10 Voor de kleu ters. 10.15 Gram. 10.30 Schoolradio. 10.50 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middagklok - nood klok. 12.03 Metropole-ork. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Platennieuws. 13.30 Lichte muz. 14.00 Schoolradio. 14.30 Voor de plattelandsvr. 14.40 Gevar. progr. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de kinderen. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.Rijksdelen Overzee: pater J. M. Wempe, O.F.M.Het gebied van de Mimika in Zuid Nieuw-Guinea. 18.00 Lichte muziek. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Radio- Volksuniversiteit: Beroemde romanfiguren, door dr. A. Saalborn. Tweede lezing: „Adolphe, de verstandsmens" (Constant). 19.00 Nieuws. 19.10 Comm.. 19.15 Lichte muz. 19.35 Gram. 20.20 Ka- techismus. 20.30 Act. 20.45 En gij zult het aan schijn der aarde vernieuwen, gesprek. 22.00 Utrechts stedelijk orkest. 22.35 De Radiodokter. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nieuws en weerber. 23.1524.00 Nouveauté's. HILVERSUM II 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 R.V.U.: De positie van de Westeuropese vrouw in de loop der eeuwen (De vrouw naast, onder, boven en tegenover de man) door mevrouw dr S. C. Regt- doorzee Greup-Roldanus. Derde lezing. 11.30 Gram. 11.55 Idem. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Amus.muz. 13.00 Nieuws. 1315 Meded. en gram. 13.25 Lichte muziek. 13.40 Dansmuziek. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Saxofoonkwartet. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De dieren wereld en wij, causerie. 17.30 Lichte muz. 18.00 Nieuws. 18.15 Journ. 18.30 Amateurprogr. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Koorconcert. 19.45 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 22.15 Volksmuz. 22.35 Piano- voordr 22.55 Ik geloof, dat.. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursber. v. New York. 23.16 New York Calling. 23.21 Viool en Hammondorgel. 23.3524.00 Me- tropole-orkest. BRUSSEL 324 M. 12 00 Gram. 12.15 Pianospel. 12.30 Weerber. 12.34 Pianospel. 12.45 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nieuws. 13 15 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.30 Caus. 17.40 Boekbespr. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.50 Caus. 20.00 Voor de Vrouw. 21.00 Omr.ork. 22.00 Nieuws. 22.11 Bari ton en piano. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR DINSDAG NTS: 20.30 Journ. en weeroverz. KRO: 20.45 Filmprogramma. De besturen van de Nederlandse Vereni ging van Ex-politieke Gevangenen en de Nationale Federatieve Raad van het Voor malig Verzet Nederland te Hilversum heb. ben het initiatief genomen in Hilversum aan de Laan 1940-1945, een monument op te richten ter ere van „De vrouw in het verzet". Er zal een comité worden gevormd, dat de plannen in studie neemt en uit werkt. Burgemeester J. J. G. Boot heeft te kennen gegeven, dat hij aan het verzoek in het comité zitting te nemen gaarne ge volg geeft. gezien, naar aanleiding van Mattheüs 25, aan de orde stelde. Het uit 1635 daterende kerkgebouw van de Hervormde gemeente Bloemendaal was als plaats van de uitzending gekozen. En kele herinneringen uit de geschiedenis der kerk werden in beeld gebracht. Piet Hal- sema bespeelde het orgel. Beeldschermer De familie-quiz van de Duitse televisie „Die glüklichen Vier" werd zondag avond in een gezamenlijk programma voor de Nederlandse kijkers overgenomen, die daardoor hebben kunnen constateren dat de Duitsers zoiets niet beter of slech ter doen dan wij. „Quizmaster" Hans Joachim Kulenkampff is bij onze ooster buren de grote man op dit terrein, maar onze grootheden behoeven heus niet bij hem in de leer te gaan. En de vier fami lies uit Augsburg, Mainz, Düsseldorf en Kiel, die tegen elkaar in het krijt traden, waren niet pienterder of dommer dan onze Jansens, Pietersens of Klaassens, die hun kennis voor de Nederlandse radio of tele visie komen luchten. Maar toch was het erg gezellig gister avond in de grote studiozaal van de Hes- sische Rundfunk in Frankfurt. Met een grappig functioneel decor als achtergrond verschenen de vier families steeds vader, moeder en twee kinderen op het podium, waar ook nog plaats was voor het omvangrijke amusementsorkest van de eveneens omvangrijke dirigent Willy Berking. En terwille van de t.v.-camera kwam er heel wat kijken bij de vragen- stellerij: planten, schilderijen, schemer lampen, bloemenvazen en affiches voor concerten en filmvoorstellingen, een kegel partijtje, benevens enige charmante meis jes, die deze attributen en zichzelf voor de camera lieten zien. Een aardige vondst was het vertonen van korte filmpjes, waarbij de quiz-deelnemers moesten raden in welk land ze waren opgenomen. We hebben ons ruim twee uur uitstekend geamuseerd met dit onderhoudende pro gramma, waarin ook vocalisten, een muzi kale clown en een paar dansparodisten optraden. Op 14 december houdt Hans Joachim Kulenkampff een internationale quiz met families uit Nederland, België, Zwitser land en Oostenrijk. Maar het is de vraag of die op zaterdagavond door de Nederlandse t.v. wordt overgenomen. ADVERTENTIE Voor de zoveelste maal gezakt T Dit examen wordt veel eenvoudiger met de automatische koppeling van RENAULT. Meerprijs slechts 275. Bovendien op alle R E N A U L T-producten 6 maanden garantie, zowel onderdelen als arbeidsloon, ongeacht het gelopen aantal KM. Vraagt nadere inlichtingen bij De reeks radiospelletjes met de parate kennis van de ondervraagden tot uitgangs punt is met een nieuwe variatie uitgebreid. In „Tot ziens in Jeruzalem" stelt de N.C. R.V. elke zaterdagmiddag de uitzending heeft op zondagavond plaats - degenen die zich daartoe opgeven in de gelegenheid te wedijveren in bijbelkennis en in kennis van zaken omtrent het bijbelse land. Het initiatief tot deze wedstrijd werd genomen door de radio-omroep van Israel ter ge legenheid van het tienjarig bestaan van de Joodse staat, welk jubileum men het vol gend jaar hoopt te vieren. Als onderdeel daarvan heeft de Iraelische omroep een aantal collegae in de gehele wereld ver zocht deze wedstrijd in bijbelkennis te or ganiseren, waarbij de uiteindelijke „kam pioen" van elk land als beloning een reis naar Israel krijgt aangeboden, waar de finale zal plaatshebben. In de praktijk blijkt dit radiospel heel wat intelligenter van opzet dan zijn meer luchthartige tegen hangers, die al jaar en dag bekend zijn. Het is minder een vraag- en antwoordspel dan een gesprek, dat zich onder leiding van Herman Felderhof ontwikkelt tussen de kandidaten - belangstellenden in de theologie en de archeologie, maar ook ge wone mensen die dagelijks met en bij de bijbel leven en daarvan een soms verbluf fende tekstkennis hebben overgehouden - en de jury, welke uit een drietal hoog leraren en een ter zake kundige leek be staat. Er worden geen punten toegekend, maar de jury beraadt zich na afloop om trent de algemene indruk welke de kandi daten hebben gemaakt, houdt dus ook rekening met hun geestelijke achtergrond en beslist daarna naar recht en billijk heid. Op die manier krijgt de luisteraar ook niet een „Wat-is-die-man-dom"-idee, zoals dat onwillekeurig wel het geval is bij verscheidene andere vormen van her sengymnastiek. Tenslotte merken wij nog op, dat men tijdens deze zittingen geen theologische discussies begint: men houdt zich aan opvattingen welke wetenschap pelijk gefundeerd zijn en algemeen aan vaard. Hetgeen verstandig is. In de wel op het goed-of-fout gebaseerde wedstrijd „Klaver Vier" traden zaterdag avond nu eens twee koppels aan, die be grepen dat zij bij het missen van een ant woord de taak hadden de microfoon niet „dood" te laten staan. De heren Con Nicolai en Rudi van Dantzig (ballet) en J. van Doveren en H. J. Lysen (circus) toonden zich onderhoudende wederpartijen en voor kwamen, dat men alleen maar „Ik weet het werkelijk niet" te horen kregen. Golfbreker De Nederlandse regering zou grote be langstelling hebben voor de Fouga „Ma gister", een lichte straaltrainer, welke thans in serie wordt gebouwd door een Franse vliegtuigfabriek. Prins Bernhard heeft enkele maanden geleden met de „Magister" gevlogen en na afloop daarvan zijn volle tevredenheid over dit toestel uit gesproken, naar men ons van Franse zijde mededeelde. Het toestel heeft een zeer economisch brandstofverbruik. De kosten van het on derhoud op de grond zijn laag en de tijds duur voor het ingereedheid brengen van de machine is, in verhouding met andere types, gering. Van de zijde van de Luchtmachtvoorlich tingsdienst vernamen wij, dat demonstra ties met de „Magister" op de basis Gilze- Rijen zijn gehouden. Het is nog een open vraag of de Nederlandse luchtmacht ten aanzien van een straaltrainer op een nieuw type zal overgaan. Op mededelingen van Franse zijde over besprekingen met Neder landse autoriteiten had men officieel geen commentaar. Donnavo (zo heette de zwervende muzikant) had het kleine ukkepukkie tussen de benen van de mensen ontdekt. Terwijl hij zijn liedjes zong keek hij strak naar het jongetje; er kwam een lelijk plannetje in zijn hoofd op. Toen hij wat later even zat te rusten op een bank, dacht hij na. Als hij dat wonder kleine kereltje eens kon meenemen en met hem op de kermissen zingen, zou hij veel meer belangstelling trekken, dacht hij. Daar kon hij geld mee verdienen. Het Nederlands Instituut voor Volks huisvesting en Stedebouw houdt op 25 ok tober in Den Haag een vergadering, waar het sociale, het ruimtelijke en het bestuur lijke aspect van nieuwe steden in Neder land zal worden besproken. Het congres zal worden ingeleid door drs. G. J. van den Berg, lid van de directie van de Provin ciale Planologische Dienst van Noordhol land, die bovendien een pre-advies over het sociale aspect zal uitbrengen. Het ruimtelijke en het bestuurlijke aspect zul len achtereenvolgens in een pre-advies worden behandeld door prof. ir. Jac. P. Thijsse, algemeen adviseur bij de Rijks dienst voor het Nationale Plan, en prof. dr. G. A. van Poelje, lid van de Raad van State. Prof. Thijsse wil buiten de Randstad Holland, die in 1980 vol zal zijn, zes nieuwe steden stichten voor 50.000 a 150.000 in woners. Bestaande steden zullen aanmer kelijk vergroot worden. De breedte van dergelijke steden dient tot 8 km te worden beperkt. De tot één agglomeratie behorende steden moeten tenminste 1 a 2 km van elkaar liggen. De lengte van een stad mag niet meer dan 10 km bedragen. De minimum-afstand tusen de agglomeraties moet niet minder dan 4 km zijn. De nadelige invloed van de stad op het omringende aangrenzende gebied dient zo gering mogelijk te zijn. De bevolking zal zoveel mogelijk moeten wor den gehuisvest in een omgeving die rijk is aan natuurschoon. De neiging tot aaneen- groeiing met andere steden zal door de keuze van de plaats voor een nieuwe ves- ADVERTENTIE Neem niet langer zo - maar - vloei, vraag uitdrukkelijk om Mascotte. tiging niet mogen worden versterkt. Daardoor is een nieuwe vestiging op het terrein omsloten door de stedenkring Utrecht-Gooi, Amsterdam, Haarlem, Lei den, Den Haag, Delft, Rotterdam, Dor drecht, Gorcum, principieel eigenlijk al veroordeeld. Als plaats voor satellietsteden van Rot- terdam noemt ir. Thijsse het Haringvliet (plan-Lange) en de Maas-vlakte buiten gaats (plan-Mesu). Het stichten van de woongebieden onmiddellijk tegen de in dustriegebieden aan lijkt prof. Thijsse niet gewenst. De agglomeratie Den Haag-Delft-Leiden is zeer beperkt in uitbreidingsmogelijkhe den. Ze is beklemd tussen Rotterdam, het Westland, de zee en de bollenstreek. Grote uitbreiding is ruimtelijk alleen mogelijk in oostelijke richting, echter met aantasting van het weidegebied. IJmond Prof. Thijsse noemt voorts de agglomera tie Kennemerland (Haarlem en het com plex IJmond-noord tot en met Castricum). Tot 1980 zal de "capaciteit van de thans be- kende streekplannen voldoende zijn. Er zal dus, behalve de IJmond-stad, nog een extra-stad nodig zijn. Voor vestiging van industrieën is de si tuatie het gunstigst waar de afstand tot één of liefst twee grote bestaande steden kort is en waar de verkeersverbindingen met deze stad of steden reeds verzekerd zijn. Pijnacker, Zwanenburg en Weesp vol doen hieraan. Hier dreigt echter het ge vaar van het aaneenkoppelen van steden. Tenslotte zegt prof. Thijsse, dat de toe stand in 1980 nog geen eindtoestand is en dat met een verdere groei rekening moet worden gehouden. Een zakje diamanten ter waarde van ongeveer tienduizend gulden was de buit van twee internationale dieveggen, die bij een Amsterdamse diamanthandelaar hun slag sloegen. Zaterdagmiddag vervoegden zich bij een bekende Amsterdamse diamantair in diens woning, twee vrouwen, die door een juwelier uit de binnenstad naar hem wa ren verwezen, omdat zij diamanten wilden kopen. De diamanthandelaar toonde in aanwezigheid van zijn echtgenote de da mes, van wie de ene Duits en de andere Italiaans sprak, maar die onder elkaar een voor hen onbekende taal spraken, de dia manten die hij in huis had. De keuze viel op twee oorknoppen, waarin een paar grote stenen waren vervat. De dames ga ven voor niet genoeg geld bij zich te heb ben en betaalden aanvankelijk slechts f 50,daarbij voorgevende naar de bank te zullen gaan om geld te halen, dat zij direct zouden komen brengen. De uitge zochte edelstenen zouden dan in ontvangst worden genomen. De onbekende bezoek sters bleven echter zo lang weg dat de dia manthandelaar wat ongerust begon te wor den. Hij controleerde zijn diamanten en miste toen een zakje met vijf diamanten ter waarde van f 9250, 35. Nee, Morgan, dat zie je verkeerd. We gaan je heel anders maken. Weer een vermomming? Ja, inderdaad. Je hebt al vaker met dat bijltje gehakt. Ik heb uit New York een van onze specialisten laten overkomen en die wordt morgen op je losgelaten. Goed, en wat gebeurt er met miss Morelli? Stel je gerust, mijn waarnemers zullen op hun qui vive blijven. Ik hoef trouwens niet precies te weten waar zij zich op 't ogenblik ophoudt. Als we te weten komen waar het projectiel „Frangoise" is, dan is het een goede gok te veronderstellen dat miss Morelli in de buurt is. We praten nog een half uurtje. Dan brengt Smith me naar een aangrenzende kamer en wenst me goe- dennacht. De specialist, die op verzoek van Smith is gekomen heeft een wit overhemd aan en bekijkt me van top tot teen, zo erg dat het wel eens gênant wordt. Ik mag van hem roken en hij maakt op een blocnote allerlei aantekeningen. Hij heeft afdrukken van foto's die vanmiddag van me zijn genomen. Ik ben zo dikwijls op de gevoelige plaat vastgelegd, dat ik me een filmster voelde. De „grimeur" kijkt me nog eens goed aan en zegt dan tenslotte: Morgan, je moet ophouden met whisky drinken en met roken Nee! Dat niet! Toch. Verder zul je een beetje mank lopen en een ongelukkige schouder krijgen. Maar stel je gerust dat gaat allemaal heel gemakkelijk, daar zorgen een schoenspecialist en een schoenmaker voor. Hij praat met een ontwapenend gemak, hij doet me denken aan een filmregisseur die zijn figuranten nog eens toespreekt. Geheime agenten slagen er dikwijls in zich te ver mommen met behulp van simpele trucs, die elke ama teurtoneelspeler ten dienste staan. Elke opdracht be tekent een andere rol, een andere houding en een ander „karakter". Een groot aantal beschrijvingen van ge heime agenten geeft de volgende bijzonderheden: „Rookt heel weinig, bij voorkeur een pijp". „Houdt bij het eten zijn vork in de linkerhand". „Is doodsbenauwd voos tocht". ROMAN VAN SLIM HARRISON (vertaald uit het Frans) „Heeft een voorkeur voor jonge blonde meisjes". En soms leest men ook „Gek op paardencourses. Speelt de toto". Of wel: „Een zenuwtrekje doet hem altijd zijn das optrekken, als hij met iemand praat". Dikwijls hebben dergelijke kleine bijzonderheden tot opsporing van 'n geheim agent geleid, als men aan zijn ware identiteit twijfelde. Als het om spionage gaat, is het kleinste detail van belang. De specialist houdt een prachtige toespraak maar het wordt me nu toch wel duidelijk, dat ik niet meer zal mogen roken en geen whisky meer drinken en zal moeten mank lopen. U krijgt drie dagen om gewend te raken.drie dagen. We zullen dit nieuwe personage trouwens een paar fysieke elementen meegeven. Zo zullen we uw gezicht een beetje geel maken.... oh, heel weinig maar, u zult er uitzien als iemand met een leverkwaal. Uw haardos wordt ook anders. Zo, dat is alles voor vanmorgen. Ik raad u aan vanavond geen tabak of .^■hisky meer te gebruiken. Toch zou ik vanmiddag.... Oké, maar voort 't laatst dan. Ik ken die verhaaltjes over verandering van de huidskleur nu langzamerhand wel. Zo'n behandeling is heel pijnlijk. Daar denk ik aan, terwijl ik de trap oploop. Dan hoor ik een stem achter me die zegt: Sigaret, Morgan? Het is Smith. Graag, tot drie uur kan ik uit de band springen. Profiteer ervan, ik heb uitstekend nieuws voor je. Oh ja?! We hebben een bericht voor miss Angela onder schept, dat denken we tenminste. Werkelijk? Ja, haar vriend, de man met de donkere bril en de donkere baard Kurt! Precies. Deze man brengt zijn vakantie door in ge zelschap van een jonge, charmante vrouw. Waar? In Chamonixl Chamonix?. Inderdaad. En wij worden ervoor betaald uit te vinden of „zij" werkelijk in die buurt vertoeft. Moet ik daar uit afleiden dat mijn volgend reisdoel de wintersport is? Ja, midden in de zomer. Maar het is heel prettig en de lucht is goed voor je longen. Hoe dat zo? Oh, heeft onze grimeur je dat nog niet verteld? Je bent aangetast door deze ellendige ziekte en je zoekt de bergen op om nieuwe aanvallen zoveel mogelijk te voor komen. Je verwent me wel, Smith Ja, ik verwen je, maar dit is nog niet alles, wacht maar af Dronkemansbotsing. Een wagen van de Radio Auto Dienst van de Amster damse politie is in de nacht van zaterdag op zondag zwaar beschadigd, toen een per sonenauto, bestuurd door een musicus, die volgens de politie dronken was plot seling op de linker helft van de weg kwam en tegen de politiewagen reed. Een inzit tende agent werd gewond. De bestuur der van de politiewagen hield een passe rende personenauto aan en zette hiermee de achtervolging van de musicus in. De man werd aangehouden. In de loop van zondag is hij op vrije voeten gesteld. Zen-Boeddhisme. Prof. Ogata uit Kyoto zal op dinsdagavond 29 oktober in de De Nederlandse Vrouwenclub, Keizers gracht 580 te Amsterdam spreken over het Zen-Boeddhisme, een manifestatie van de menselijke geest, die de kunst en het den ken van het Oosten vele eeuwen sterk heeft beïnvloed. Nederlandse bisschoppen. Paus Pius XII heeft twee Nederlandse bisschoppen in audiëntie ontvangen, mgr. J. W. M. Bae- ten, bisschop van Breda en mgr. W. M. Bekkers, coadjutor van het bisdom 's-Her- togenbosch. Belgische arbeiders. De weersomstan digheden in september hebben in de Zeeuwse landbouw een achterstand in de werkzaamheden veroorzaakt. Er moeten nog veel aardappelen gerooid worden en daarom zijn tijdelijk Belgische arbeiders aangetrokken. De schade, die in Zeeland door de weersomstandigheden, aardappel ziekte en de doorgroei in de aardappelen zal worden geleden, wordt op verscheide ne miljoenen guldens geschat. Tentoonstelling. In boekhandel W. P. van Stockum en Zoon in Den Haag zal van 25 oktober tot 7 november een tentoonstel ling worden gehouden van tekeningen en ander werk, gemaakt door de jeugdige le zers van het kinderblad „Kris Kras". De tentoonstelling is georganiseerd door de stichting „Kinderbelangen". Markiezenhof terug. Het gemeente bestuur van Bergen op Zoom heeft het Markiezenhof van ^jet rijk teruggekregen. Bijna honderd jaar heeft het rijk het Mar kiezenhof gratis in gebruik gehad. Bij acte van 6 oktober 1860 werd dienaangaande een overeenkomst tussen de gemeente Ber gen op Zoom en de Staat der Nederlanden aangegaan. Scheepvaartautoriteiten te Cuxhaven hebben zondag meegedeeld, dat aan boord van het Nederlandse emigrantenschip „Groote Beer", dat zaterdagavond uit Cuxhaven naar Australië is vertrokken, een elfjarige verstekeling, Rolf Seruka, is aangetroffen. Volgens deze autoriteiten kan de jongen pas over ongeveer tien weken, wanneer de „Groote Beer" op de terugreis uit Australië Triest aandoet, aan land worden gezet. De ouders van de jongen wonen te Cuxhaven. Het is nog niet bekend hoe de jongen aan boord van het schip is geko men. Verder deelden de autoriteiten mee, dat verscheidene vluchtelingen uit Oost- Europa hadden getracht zich aan boord van het schip te begeven. Zij werden ech ter op tijd ontdekt. HOOFDSTUK IV Op het station in Chalon-sur-Saöne heb ik een krant gekocht en daarmee loop ik naar de restauratiewagen drie wagens achter mijn eigen compartiment. Ik kijk naar buiten en zie de bergen vlakbij. Sinds mijn jeugd heb ik al naar sneeuw verlangd, in Florida, mijn geboortestreek, kwam die nooit voor. Ik verplaats me dikwijls, bij voorkeur per vliegtuig, zelden met de boot. Als een industrieeel van betekenis heb ik zelden de tijd lang stil te blijven staan bij de schoonheid van het landschap, dat ik aantref in de lan den, die ik bezoek. Hoe ik heet? Michael O'Connor Junior. Mijn vader is de onbetwiste koning van de landbouwmachines. Onze fabrieken staan in Ohio en onze firma is over de hele wereld bekend. Op de internationale markt hebben onze machines een voortreffelijke naam. Met een Franse maatschappij heb ik overeenkomsten betreffende tractoren afgesloten. Ik reis nu al drie maanden door Europa en al dat reizen heeft me nogal wat ongerief bezorgd. Zo heb ik een hevige bronchitis opgelopen en herhaaldelijk krijg ik een aanval, die me erg benauwd maakt. Ik loop dan ook doorlopend met een flesje in mijn zak, met een kalmerend middeltje, dat ik in mijn neusgaten druppel. Ja, het leven heeft me niet altijd even goed behandeld. (Wordt vervolgd) MAANDAG 21 OKTOBER Minerva: Toon Hermans met „„One man show", 20.15 uur. Frans Halsmuseum: Dr. J. Smalbraak spreekt voor Volksuniversi teit over „Wat iedere vrouw moet weten", 20 uur. Zang en Vriendschap: Geestelijk centrum de Grotere Wereld met toe spraak, 20 uur. Begijnhofkapel: Ds. Toorn vliet spreekt voor het Interkerkelijk Evangelisatiecomité over „De Mallemolen van het leven", 20 uur. Lido: „China Gate", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „De graaf van Monte Christo", 14 jaar, 19.30. Frans Hals: „De schat van Afrika", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio: „Huis des onheils", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Rem brandt: „Ariane",14 jaar, 19 en 21.15 uur. Luxor: „Ariane", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Roxy: „De sheriff van Wichita", 14 jaar, 14.30, 19 en 21,15 uur. DINSDAG 22 OKTOBER Concertgebouw: N. Ph. O. met tweede concert-serie D. o.l.v. Henri Arends. Solist is Christian Ferras, viool, 20.15 uur. Miner va: Toon Hermans met „One man show", 20.15 uur. Roxy: „De sheriff van Wichita", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido: „China Gate", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „De graaf van Monte Christo", 14 jaar, 14 en 19.30 uur. Frans Hals: „De schat van Afrika", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur.Studio: „Het huis des on heils", 14 jaar, 14.15, 19 en 21.15 uur. Rem brandt: Ariane", 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor: „Ariane", 14 jaar, 14, 19 en 21.15 uur. en 21.15 uur. Brinkmann, Grote Markt: 20 uur: Soefi-beweging. Lezing van mevr. Smit—Kerbert over „De macht van in drukken".

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6