Dapper CSV dwong Egmondia een puntloos gelijkspel af NAS blijft leiden in vierde klasse D 9 VOETBAL IN DE IJMOND T errasvogels Kinheim VVB IEV Velsen Nederlands Ballet in Haarlem CSV Wijk aan Zee V itesse Beverwijk DEM Kennermers i Competitie Kijk-Uit Spanning in eerste groep uitermate groot Kennemers-dames naar Rotterdams lustrum- toernooi Helpster „Pat Mat" boekte grote zege op „Rolland" Kinderzegels Raad voor de Scheepvaart noemt voorzorgen onvoldoende Tien jaren volleybal Voorlaatste ronde bridge kampioenschap „Groot Velsen" MAANDAG 21 OKTOBER 1957 ZOALS TE VERWACHTEN WAS, konden zondag alle wedstrijden doorgang vinden. Over het algemeen konden vrijwel alle uitslagen aanvaardbaar genoemd worden; alleen de duidelijke vijfnul nederlaag van Beverwijk tegen Alcmaria Victrix en de tweedrie overwinning van Velsen op ZAP zullen zeker niet door een ieder verwacht zijn. Het was vooral voor de Alkmaarse en Castricumse clubs een goede dag en ook de Velser derde en vierde klassers mochten niet ontevreden zijn: alleen de nederlaag van Terrasvogels viel wat uit de toon. In de derde klasse A blijven de „Noord hollandse" clubs de toon aangeven: de bo venste vijf plaatsen worden door clubs uit het „hoge noorden" onzer provincie bezet. De belangrijke wedstrijd tussen Egmondia en CSV eindigde in een puntloos gelijk spel, wat vooral van de CSV-ers een goede prestatie mag heten, omdat het voor hen een uitwedstrijd gold en Egmondia tot dus ver nog geene enkel verliespunt had. Ook Alcmaria Victrix zal o.i. dit seizoen in de strijd om de bovenste plaats nog wel een woordje meespreken. Ditmaal bond het met niet minder dan nulvijf het toch wel pover voor de dag komende Bever wijk aan zijn zegekar. Van Vitesse moet al evenzeer getuigd worden, dat het zijn kandidatuur voor de ereplaats nog lang niet heeft ingetrokken: de tweenul overwinning op ADO kan daarvoor o.m. als bewijs worden aange haald. Voor Velsen is in Anna Paulowna de victorie begonnen: in dit Noordhollandse plaatsje behaalden Bakkum en zijn man nen hun eerste overwinning, wat een uit stekende prestatie mag heten. We zijn er' van overtuigd, dat we nu spoedig wel meer van deze Santpoorters zullen horen. Terrasvogels staat thans op de onderste plaats, De Vogels verloren zondag met niet minder dan tweevijf van de Alk maarse Boys en het staat voor ons wel vast, dat ze dit seizoen een hele dobber zullen hebben. Tenslotte deed Wijk aan Zee verdienste lijk werk door HSV met een drieéén nederlaag de noord in te sturen. In 4D gaat NAS met 11 punten uit 6 wedstrijden fier aan de kop. Het versloeg volgens verwachting WH (vieréén) en hierdoor, alsmede door hun tweedrie overwinning op Uithoorn klommen de Wa- terloërs op tot de tweede plaats. Ook Kin- heim zag haar puntenaantal met twee ver meerderen. Deze Velsenaren zegevierden nu met ééntwee over Bloemendaal, zo dat het ogenblikkelijk gevaar voor hen verdwenen is. Terrasvogels heeft zondag tegen de Alk maarse Boys een sprekende nederlaag ge leden: met niet minder dan tweevijf trokken laatstgenoemden aan het langste eind. Over vrijwel alle linies speelden de Boys beter en ook hun technische capaciteiten moesten hoger aangeslagen worden dan die der Vogels. Toch zag het er met de rust nog niet zo donker uit voor de thuisclub, want dank zij het goede werk van doel man Cöhrs, rechtshalf Nieuwenweg en spil Van Vuuren stond het toen nog maar nul één. Na de rust evenwel beheersten de be zoekers het spel volledig en buitten zij het niet altijd kloppen in de Terras vogels defensie ten volle uit. Zij voerden de stand tot nulvier op, deden het toen even rustiger aan en in die periode redde Thoo- len de eer (éénvier). Prompt dienden hierop de Alkmaarders van repliek (één vijf), waarna Röbken tenslotte het zeven de en laatste doelpunt van deze middag scoorde (tweevijf). In een aantrekkelijke, maar harde wed strijd heeft Kinheim in Bloemendaal van de gelijknamige club de twee winstpunten veroverd, hoewel deze overwinning pas in het laatste deel van de strijd een feit werd. Al direct bij het begin nam Kinheim het initiatief tot een serie gevaarlijke aan vallen, waaruit Van Well na drie minuten rakelings overschoot en Boeren, ongezien door de scheidsrechter, bij een doorbraak hardhandig werd gevloerd. Langzaam werkte Bloemendaal zich onder de druk uit en verplaatste het spel, waardoor de bezoekers enigszins werden teruggedron gen. Een scherpe voorzet na twintig minuten verraste de voortreffelijk spelende Kin- heim-defensie en Pigmans was door de midvoor gepasseerd (éénnul). De gasten kwamen nu weer feller in actie, doch ook Bloemendaal liet een aardig aanvalsspel zien, hoewel Kinheim iets sterker bleef. Na de hervatting werd hetzelfde spel- beeld vertoond, maar nu beging Bloemen daal de fout te kort op de doelman terug te spelen. Sluiter veranderde de bal nog juist van richting en de gelijkmaker was er na vijf minuten (éénéén). Bloemen daal onderkende het gevaar en zette een serie gevaarlijke aanvallen op, waardoor Kinheim verdedigend moest ruimen. Doch vooral doelman Pigmans demonstreerde nu zijn kunnen, goed bijgestaan door Mol en Luntz. Dit offensief werd na 25 minuten minder hard en nu kon Kinheim een serie tegenaanvallen ondernemen, waarbij Van Well en Boeren naast schoten en Sluiter en fraaie kopbal net langs zag gaan. Pas vijf minuten voor het einde kreeg Kinheim succes toen Van Well de bal uit een hoek schop hoog voor het doel bracht en Sluiter uitstekend inkopte (ééntwee). De wedstrijd, die VVB tegen Baarn speelde, is wegens verschillende omstan digheden een minder prettige partij voet bal geworden. In de eerste plaats hadden de Breesapers grote moeite zich aan te passen aan het kleine, hobbelige veld en daarnaast speelde de thuisclub een harde wedstrijd, waarin vooral de Baarnse ver dediging uitblonk. Hoewel VVB in de aan vang het windvoordeel had en zich in het eerste kwartier uitstekend weerde met een flinke druk op de Baarn-verdediging, werkte deze laatste wel zo hard, dat de VVB-aanvalslinie geen enkele goede kans kreeg. Wat de Breesaap-aanval ook onder nam, gevaar voor Baarn bleef uit. Toen echter bij een Baarn-aanval spil Both van VVB een vuistslag van de midvoor kreeg en Verswijveren hem zou vervangen, kreeg Baarn de kans schoon om van de verwar ring te profiteren (één—nul). Doelman Jonkman weerde zich prima in deze pe riode. Na de hervatting hield de VVB-aanvals linie het spel beneden de maat; zij kon maar niet aan het hobbelige, kleine veld wennen. Baarn daarentegen speelde primi tief, maar beschikte over snelle vleugel spelers, die de Breesaap-achterhoede veel werk gaven. Ook de VVB-middenlinie kwam niet op maat om stimulerende aanvallen te ont ketenen. Alleen Steinvoort sjouwde flink door, maar zijn voorzetten vonden geen afwerking. En Boerink miste op twee me ter van het doel de kans op de gelijkmaker. Het pleit werd beslecht toen Both een bal op kniehoogte miste en de Baarn-midvoor een kwartier voor het einde Jonkman on houdbaar passeerde (tweenul). Op „Rooswijk" heeft IEV in de strijd tegen Vliegende Vogels op het nippertje een gelijkspel weten te behalen, hetgeen in hoofdzaak was te wijten aan het slechte plaatsen van de thuisclub en de stugge verdediging van de bezoekers, die zich uit stekend hadden ingesteld op het korte aanvalsspel van IEV. Van de aftrap af waren de gasten met steun van de harde wind onmiddellijk sterker en kreeg de weifelende IEV-ach- terhoede het hard te verduren. Dit weife len was oorzaak, dat spil Van Berneveld niet tijdig genoeg de Vogels-midvoor wist te bereiken, die na tien minuten via de spil Alkemade met een hard schot pas seerde (nuléén). De thuisclub deed hard nekkige pogingen het spel te verplaatsen en om gelijk te maken, maar de IEV- aanval hield het spel te kort om de stugge Vogels-verdediging, die herhaaldelijk kon ingrijpen, veel last te bezorgen. Het enige resultaat was een onbereikbaar schot van Fijen tegen de lat. Na de hervatting nam IEV meteen het initiatief tot felle aanvallen om ook een grote meerderheid te krijgen. Maar geheel Vliegende Vogels was in de verdediging teruggetrokken zonder ook kans te zien aan de IEV-druk te ontkomen. Enige keren was er werkelijk gevaar voor de Vogels, die met kunst en vliegwerk een doelpunt voorkwamen. Totdat na 37 minuten IEV een straf schop kreeg toegewezen wegens hands, doch Wijker schoot de bal tegen de Vogels doelman en miste de gelijkmaker. Toch hield IEV vol en was het Fijen, die drie minuten voor het einde eindelijk succes had (éénéén). Vlak voor het einde had den de Vogels geluk, toen een open kans door IEV werd gemist. In een vooral van de kant van Velsen goedgespeelde wedstrijd heeft Velsen de eerste overwinning behaald. Het eerste Velsen-doelpunt werd door Van Schagen gescoord. Bakkum bracht met een kopbal de stand op 02. Velsen kreeg nu nog velen kansen, maar de bal stuitte op het houtwerk. Door twijfelen in de Velsen- achterhoede kon ZAP na een half uur spelen de stand op 12 brengen. In de tweede helft werd het nog even spannend toen ZAP nverwachts gelijk kwam (2—2). Met nog tien minuten te spelen was het Graman die met een boog- balletje de stand op 23 bracht. De grote strijd tussen de beide koplopers is onbeslist geëindigd. In de eerste helft was CSV wel iets sterker door de straffe wind en waren het vooral Kossen en Van der Wal die enige goede kansen kregen. In de tweede helft werd CSV geheel op eigen helft terug gedrongen. Harde scho ten van Visser belanden buiten van De Heer tegen lat en paal. In een harde maar sportieve wedstrijd heeft Wijk aan Zee beide punten thuis kunnen houden. Na 15 minuten spelen gaf Bol een goede voorzet aan T' de Winter, die hard inschoot (1—0). Een voorzet van Buster werd door Van der Mat langs Blok geschoten (11). Met deze stand kwam de rust. In de tweede helft was Wijk aan Zee sterker, hetgeen tot resultaat had dat er nog twee doelpunten kwamen, gemaakt door Th. de Winter ea een door de HSV- doelman. Hij schoot de bal tegen een ach terspeler. De bal sprong terug en rolde in het doel (31). Het technisch beter spelende Vitesse heeft van een onproduktief ADO verdiend gewonnen. In de 35ste minuut speelde De Graaf onnodig terug op Burger. Valk was eerder bij de bal en doelpuntte (10). In de tweede helft werd het al na 4 mi nuten spelen 20 toen Valk een voorzet van P. Duin prachtig langs Burger schoot. ADO zette nu alles op alles, maar een doel punt bleef uit. Het Nederlands Ballet onder leiding van Sonia Gaskell geeft zijn eerste voorstelling in Haarlem in dit seizoen op maandag 28 oktober. Het program ma bestaat zo goed als geheel uit novi teiten. Om te beginnen wordt de door Rudi van Dantzig in opdracht van de gemeente Amsterdam vervaardigde choreografie op de Symfonie 1y, 29 van Mozart vertoond. Daarna volgt „De Hoed" van Paul Grinwis op de Eerste Symfonie van Sjostakowitsj, waarvan de première werd gegeven in het expe rimentele programma in het Holland Festival 1957. Paul Grinwis is thans aan het Ballet van de Markies de Cue- vas verbonden. Marianna Hilarides en Jaap Flier dansen de pas-de-deux- classique uit „De Notenkraker" van Tsjaikofsky/Ivanov, waarna de avond besloten wordt met „De Vuurvogel" van Michael Fokine op muziek van Igor Strawinsky, ingestudeerd en aan gekleed in overeenstemming met de vroegere vertoningen door het Russi sche Ballet van Diaghilev, ditkeer met Linda Manez en Conrad van de Weete ring in de voornaamste rollen. Op de foto ziet men Willy de la Bye met Jaap Flier in een scène uit „De Hoed" bracht hij de stand op 12. Hollandia werkte voor de gelijkmaker, maar Tyms redde enige malen. Met nog vijf minuten te spelen rondde Zwanenburg een aanval, geleid door F. Mosk, af met een derde doelpunt (13). In de tweede helft werden de Kennemers op eigen helft teruggedrongen. Na een half uur spelen was de stand gelijk (33). DEM heeft een kostbaar punt uit Am sterdam mee naar huis genomen. In deze wedstrijd was de thuisclub vooral voor rust sterker. Na drie minuten spelen zette A. Bakker de OVVO-midvoor te hard op zij wat de scheidsrechter met een penalty bestrafte (10). DEM, niet ontmoedigd, kwam steeds terug. Uit een goed opgezette aanval ging de bal van C. Bakker naar Zonjee, die doorgaf naar Goderie. Beheerst schoot hij de bal in het OVVO-doel. Na 41 minuten spelen moest Aardenburg zwich ten voor een schot van de rechtsbinnen (21). Met de wind in de rug was DEM in de tweede helft sterker. Na 14 minuten schoof Bakker de bal in het uiterste hoekje (2—2). FILMEN EN FOTOGRAFEREN Voor de leden van het departement Be verwijk van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen houdt de heer P. W. Wind- meyer uit Delft, op woensdag 23 oktober in het Kennemer Theater een lezing over filmen en fotograferen onder water in het Middellandse zeegebied en de koraaleilan den in Indonesië. Verkeersbord en -boekjes voor de St. Antoniusschool Het bestuur van de R.-K. schoolvereni ging „St. Laurentius" te IJmuiden-(oost) heeft de gemeente voor de St. Antonius school medewerking verzocht voor het aanschaffen van een magnetisch verkeers bord alsmede boekjes voor het verkeers- onderwijs in de lagere klassen van deze school. Het is jammer dat Beverwijk niet de beschikking heeft over een goede schutter. Ook tegen Alcmaria was Beverwijk niet de mindere, maar door treuzelen bleef ieder succes uit. De Alkmaarders gebruik ten de geboden kansen heel wat beter. Na 15 minuten spelen kon midvoor Nieuw- veen doelman Raap passeren. Kort voor rust kreeg Wielinga de kans om te doel punten (02). In de tweede helft werd na vier minuten spelen een voorzet van Genefaas door Nieuwveen ingeschoten 03. Beverwijk kreeg enige goede kansen en forceerde een aantal corners, maar Vasbinder kon steeds het gevaar bezweren. Toen Raap niet vroegtijdig uitliep kon Nieuwveen de stand op 04 brengen. Wielinga zorgde voor een vijfde treffer. Kennemers heeft zich goed gehouden door een punt uit de Coestad mee te ne men. Men stond met de rust zelfs met 13 voor. Het was jammer dat de midvoor van Hollandia met een gescheurd scheenbeen naar het ziekenhuis moest worden ver voerd. Na tien minuten werd er een vrije trap op het Kennemers-doel genomen. Door een fout van Tyms werd het 10. Nog geen minuut later maakte Zwanenburg ge lijk (11). Uit een goede pas van F. Mosk ADVERTENTIE De onderlinge competitie van de schaak club Kijk-Uit is dit jaar in de eerste groep uitermate spannend. Van de elf deelnemers in deze groep zijn er momenteel slechts vier die zich voorlopig als uitgeschakeld voor de eerste plaats kunnen beschouwen. De overige spelers zitten elkaar dicht op de hielen. Door zijn overwinning op C. J. Gordijn heeft ir. W. Mees de leiding van F. Walda overgenomen. Beide schakers hebben even veel punten, maar ir. Mees speelde een wedstrijd minder. C. J. Gordijn zakte door zijn'nederlaag naar de plaats van de rode lantaarndrager. Hij heeft hier gezelschap van G. L. de Haas en A. Rijke, die op regelmatige wijze tegen Tj. de Jong ver loor. De stand luidt nu: Ir. W. Mees 4 2 2 0 3 F. Walda 5 3 0 2 3 J. L. Wijdoogen 4 2 11 2Vz J. Blok 4 2 11 2V2 P. Lanser 3 12 0 2 Tj. de Jong 3 2 0 1 2 A. Kistemaker 3 1 1 1 lVz R. Visser 4 1 1 2 1V2 G. L. de Haas 4 10 3 1 A. Rijke 4 10 3 1 C. J. Gordijn 4 10 3 1 In de andere groepen kwamen vrijwel geen wijzigingen van betekenis voor. Wel kwam in groep 2 J. Plugboer met een halve punt voorsprong op W. Doornenbal aan de leiding, maar na het spelen van zijn beide achterstallige partijen zal Doornen bal de leiding zeker weer hebben over genomen. De uitslagen luidden: Groep 2: M. Lan serJ. Plugboer 01; A. v. d. PlasJ. A. Stals 10; W. DeelderH. Aarts remise. Groep 3: W. v. d. BergP. A. Peek 01; E. v. EgtenA. J. v. Niekerken afgebr.; C. GravemakerG. Boerrigter 01; S. KistemakerE. v. Egten 01; P. A. Peek C. Gravemaker 01; J. v. d. DoelC. Ab- spoel 10. Groep 4: H. F. Schachtschabel— A. A. Verkooyen 01; W. KalisD. E. Frankes 10; G. KoomenJ. v. d. Heide 0—1; H. Wolthuizen—J. Cleeren 0—1; G. KoomenR. Blok 01; W. DonkerA. A. Verkooyen 10; A. SchelvisJ. Vis 01; H. WolthuizenD. E. Frankes 01. De eerste competitiewedstrijd van Kijk- Uit in de overgangsklasse van de Noord hollandse Schaakbond tegen de reserves van Zaandam is in een voorlopige 2 1/2 61/2 overwinning voor de Zaandammers geëindigd. De vermoedelijke einduitslag wordt 3 1/26 1/2. De bezoekers bleken over een uitstekend team te beschikken waar het toch ook niet zwakke Kijk-Uit niet tegen opgewassen bleek. Het werd een volkomen verdiende zege voor Zaandam 2. In de laatste volleybalwedstrijden die gespeeld werden in de halve competitie voor uitzending naar het lustrum-toernooi te Rotterdam is de damesploeg van de Kennemers zegevierend uit de strijd ge komen. SportbondVCIJ 11. In deze eerste wedstrijd van de avond kon VCIJ in de eerste set niet op gang komen, waardoor Sportbond zeer gemakkelijk won met 155. Maar de tweede set bracht meer spanning en werd er aan weerskanten soms aardig gespeeld. VCIJ nam meteen een kleine voorsprong en kon dit de ge hele set behouden. Hoewel Sportbond tegen het einde kwam opzeten, won VCIJ deze set met 1512. PSVKennemers 11. PSV heeft in de eerste set een kleine maar verdiende overwinning behaald (1513). Het was een aardige en spannende wedstrijd waarin beide teams tot zeer goede aanvallen kwa men. Bij de stand 44 nam PSV de leiding en stond die niet meer af. Deze set-over winning had de PSV-dames zeker al haar krachten gekost, zodat er in de tweede set geen partij werd gegeven. Kennemers bracht de stand al gauw op 14—0, waarna PSV de eer nog kon redden en deze set met 152 verloor. VCK—Sportbond 1—1. Hoewel VCK in de eerste set een keer gelijk kwam (66), heeft Sportbond toch steeds een kleine voorsprong genomen en deze aardig ge speelde set gewonnen met 1511. In de laatste set liep Sportbond tot 41 uit, maar hierna nam VCK de leiding 116. Wel kwam Sportbond met een sprint ge lijk (1111), maar kon niet verhinderen dat VCK er 1511 van maakte. Ook deze spannende wedstrijd eindigde dus gelijk. VCIJPSV 11. Beide partijen heb ben om beurten de leiding gehad, zoals de scoreverloop wel uitwijst (51, 56, 10 8, 10—11, 15—11). VCIJ had net PSV tegen de Kennemers zeker ook al haar krachten in de eerste set verspeeld en stond al gauw met 140 achter; men wist nog de eer te redden en verloor met 153. SportbondKennemers. Deze wedstrijd brak de traditie der gelijke spelen van deze avond. Sportbond gaf behoorlijk spel ook al was dit de derde wedstrijd van deze avond. Het zat de dames van. Sport bond niet mee in de laatste wedstrijd van de avond. In de eerste set werd het een zwaar bevochten 1512 overwinning voor de Kennemers. De laatste set was gauw afgelopen, daar de weerstand van Sport bond gebroken was. Toch haalden de da mes nog van 142 op tot 147, maar ver der kwamen ze niet (157). De eindstand is: Kennemers 7 punten, VCK 5 punten, Sportbond 4 punten, PSV 3 punten en VCK 2 punten. TEL.6000 DAG EN NACHT »L Mejuffrouw Ellie Es- sink uit Overveen is werkzaam op het bu reau voor internatio nale werkkampen van de „Brethren service commission". Met een Amerikaanse bereidt ze de werkkampen voor, die genoemde organisatie ook vol gend jaar weer in Duitsland en Oosten rijk voor studenten uit vele landen houdt. Tijdens deze kampen bouwen de studenten jeugdhuizen, tehuizen voor ouden van dagen of andere onmisbare gebouwen. Tot sep tember 1958 zal me juffrouw Essink voor de „Brethren service commission" in Duits land blijven werken. De Kennemer schaakclub „Pat Mat" is erin geslaagd om de eerste competitiewed strijd van het eerste tiental in winst om te zetten. RollandPat Mat: 1. J. StrijbisM. P. Suiker afgebr. 2. H. GroenewegJ. Zoon tjes afgebr. 3. A. Mulder—L. Mostertman 01, 4. E. J. PetersenP. Zwart 01. 5. J. ErbrinkJ. E. Strengers 01. 6. G. Hoo- genesG. Paardekoper remise. 7. F. GroosP. Hart 01. 8. J. W. de Munek— W. Steeman remise. 9. D. WielengaJ. Sauer 01. 10. K. v. BrederodeJ. A. Ro denberg remise. Voorlopige uitslag IV2-6V2. De uitslagen in de onderlinge competitie zijn: Afdeling 2: BannenbergComis 01, SauerTijssen 10, JanssenRodenberg remise, De HeerFalter afgebr. Afdeling 3: SauerMetselaar 01, Been tjesNijhoff afgebr., De VriesWagenaar 01, Lubertv. d. Berg 10. Afdeling 4: SteemanBruinzeel 10, v. d. LelyWester 01, v. DijkRuiter remise. PortegiesMolenaar 10. Op 18 november 1957 zullen op alle postinrichtingen de Kinderzegels 1957 verkrijgbaar worden gesteld. De af beeldingen der zegels zijn ontleend aan kinderportretten uit de 19de en de eerste helft van de 20ste eeuw. De com positie van de zegels is van de heer S. L. Hartz te Haarlem, die ook de waar- de-aanduiding heeft getekend. De voorstellingen en kleuren van de zegels zijn: 4 4 cent. meisjesportret van B. J. Blommers; 6 4 ct. meisjespor tret van Willem B. Tholen; 8 4 ct. meisjesportret van Jan Sluyters; 12 9 ct. meisjesportret van Matthys Maris en 30 9 ct. meisjesportret van Cor nells Kruseman, De zegels zijn uitge voerd in koperdiepdruk (roto-gravure) door Joh. Enschedé en Zonen, Grafi sche Inrichting N.V. te Haarlem. BURGERLIJKE STAND VAN CASTRICUM GEBOREN: Johanna Elisabeth van L. Stuifbergen en A. de Goede, Prinses Mar grietstraat 26; Balthazar Gerardus, zoon van J. Lute en J. Zonneveld, Oudeweg 6; Hen- rikus Gerardus, zoon van H. Eickhof en A. Tromp, Bakkummerstraat 57; Monique Elisabeth, dochter van G. Steenman en M. van der Staaij, Prins Hendrikstraat 31; GEHUWD: J. J. Dekker en A. M. Schram. OVERLEDEN: Geertruida Pekel, oud 71 jaren, wed van C. Zegwaard, wonende te Castricum; Hendrika A. W. Klarenbeek, oud 60 jaren, wonende te Amsterdam; Maria C. Sieckmeijer, oud 69 jaren, wonen de te Amsterdam; Pieter H. Don, oud 73 jaren, wonende te Den Helder; Gerrit Kuijs oud 81 jaren zoon van J. Kuijs, wonende te Castricum. Uitspraak over ramp met KW 72 Op 15 juni 1957 is aan boord van de motorkotter „Prinses Beatrix" KW. 72, ter wijl dit vaartuig op weg van de visgronden naar IJmuiden varende was op de Noord zee, brand uitgebroken in de motorkamer. Later zonk het schip ter hoogte van boei ET 6. De Raad voor de Scheepvaart kon niet met zekerheid vaststellen waardoor de brand is ontstaan; het is niet duidelijk geworden wat in de motorkamer heeft ge brand. Men heeft gezien, dat de isolatie van enige kabels aan bakboord verbrand was en dat de scheepshuid daar door vuur was aangetast. Het is echter mogelijk dat de huid achter de brandstoftanks ernstiger beschadigd was dan uiterlijk was te zien. De schipper heeft, toen de brand werd ontdekt, de juiste maatregelen genomen om deze te blussen. Men is daarin ook ge slaagd. De raad is echter van mening, dat men de door de brand veroorzaakte schade heeft onderschat: het zou beter zijn ge weest de dichtstbijzijnde haven als nood haven op te zoeken. Blijkbaar is vrij belangrijke lekkage ont staan nadat de motor weer was aangezet. Ook is het mogelijk, dat de kwaliteit van het hout, waarmede dit in 1943 in Duits land vervaardigde vaartuig was gebouwd, van dien aard was, dat het hout de grote hitte in de machinekamer niet heeft kun nen doorstaan en groter schade heeft op gelopen dan oppervlakkig zichtbaar was. Aanvankelijk kon de door de motor aan gedreven lenspomp het binnenlopende wa ter bijhouden. Men heeft nagelaten te trachten het binnenlopen te stoppen door een zeil om de motorkamer te nemen. Toen de lenspomp, een centrifugaalpomp, af sloeg, zijn er onvoldoende maatregelen ge nomen om de oorzaak van dit afslaan op te sporen en daarin te voorzien. Men be gon te pompen met de handlenspomp, maar na enige tijd vertoonde deze een gebrek, dat gemakkelijk te herstellen zou zijn geweest, maar toen stond het water in de motorkamer al zo hoog, dat het schip elk ogenblik dreigde te zinken. Gelukkig konden alle opvarenden zich tijdig redden. De raad sluit zich aan bij hetgeen de hoofdinspecteur voor de scheepvaart ter lering aangeeft: op houten schepen zullen extra voorzorgen tegen brand moeten wor den genomen. Nu de Engelse Wal ook vorige week nog verstek liet gaan, bleef de haringprijs hoog en betaalde de handel grif f 18 tot f 24 voor een kistje haring, vooral wanneer de kwa liteit een beetje goed was. De makreel- aanvoer liet niets te wensen over. Daar de voorraad in de vriescellen ook nog' groot is, bleef de prijs hangen rond f 13 tot f 16 per kist voor de allerbeste kwaliteit. De schelvisaanvoer was voldoende in de vorige week. De aanvoer viel zaterdag ech ter flink tegen. Bij uitzondering werd dan ook prompt de hoogste prijs gegeven, ter wijl op de overige dagen de piepers rond f 15 schommelden. De Belg toonde niet veel belangstelling voor de grofste soorten, vooral de laatste dagen van de week zakte de prijs voor deze soorten weg tot een goede f 20 per kist. Van de kabeljauw was er weinig. Zoals een week geleden reeds voorspeld, lag de prijs niet hoog. Grote aanvoeren van IJs landse kabeljauw in Ostende en flinke im porten van stijve kabeljauw uit Denemar ken hadden tot gevolg, dat de regels grote kabeljauw hier rond de f 95 deden, met een goede f50 voor de kleine kabeljauw. Kis- ten-kabeljauw maakten f 125 per kist. De tongaanvoer was weer goed. Alleen zaterdag viel de hoeveelheid tegen, de prijs steeg. Vrijdag, met een aanvoer van ruim 40.000 kg brachten de slips f 1.40, tongen I f2, kleinmiddel tongen f2.50, grootmiddel f 3.60 en de lappen f 4.50 per kg op. Prak tisch alles werd voor export gekocht. Ook de grote en grootmiddel tongen werden voor export (Amerika) gekocht. Met de grove schol blijft het een treu rige bedoening. Slechts een enkele kotter zet een paar kisten grove schol neer Voor de rest is het in de afslag: 4 kwakken schol, schol II werd ook slechts in beperk te mate aangevoerd. Alleen schol III is er te kust en te keur op maandag, vrijdag en zaterdag. Ook hiervoor heeft de export in teresse. Er zal heel wat moeten worden aangevoerd, wil de prijs beneden de f 15 zakken. De Zuidzijde heeft menige prachtige be somming kunnen boeken. Over het alge meen lag de gemiddelde besomming even boven de f 20.000. Het personeelsprobleem, mede vanwege de ,,A-griep", stelt de rede rijen echter voor grote moeilijkheden om de schepen op tijd in zee te krijgen. Onlangs bestond de Nederlandse Vol- leybalbond 10 jaar. Een. periode, waarin veeltotstand is gebracht en deze jonge sport een stormachtige groei heeft door gemaakt. Bedroeg het totaal aantal leden op 31 augustus 1956 nog 19.224, in het daarop volgende seizoen werd de 20.000 gepasseerd en op 31 augustus 1957 waren 21.515 leden geregistreerd, een vermeer dering derhalve van bijna 2300 leden. Voorwaar geen geringe aanwas, vooral wanneer men bedenkt, dat deze bond 10 jaar geleden bij de oprichting ongeveer 1000 leden bezat. Ook het aantal afdelingen neemt hand over hand toe. In het afgelopen seizpen kwamen er elf nieuwe bij. En werd deze sport oorspronkelijk in de grote steden beoefend, thans zijn de afdelingen over het gehele land verspreid. Vooral in de laatste jaren zijn aanmer kelijke wijzigingen, verbeteringen en nieuwe onderdelen tot stand gekomen. Een eigen bondsbureau werd ingesteld ter be vordering van een betere administratieve organisatie. Boven de afdelingscompetities kwamen de overgangsklassen en de hoofd klasse, waardoor het spelpeil met sprongen omhoog ging. Hierbij werd de opvoedende taak niet verwaarloosd. Verschillende scheidsrechters- en trainerscursussen wer den gehouden, welke moesten zorgen, dat het aantal officials gelijke tred hield met de uitbreiding van het ledental en de wed strijden en de verhoging van het spelpeil. Hoewel de beoefening van het volleybal in ons land in vergelijking met Amerika, enkele Aziatische en een aantal Oosteuro- pese landen vrij gering mag worden ge noemd, bleek toch op de laatstgehouden wereldkampioenschappen in Parijs, dat men langzaam maar zeker terrein gaat winnen. Van de 17 deelnemende teams bij de dames eindigde Nederland op de tiende plaats, terwijl de Nederlandse heren van de 24 deelnemende landen de dertiende plaats bezetten. Vroegere tegenstanders als bijvoorbeeld Oostenrijk, Italië en Portugal werden nu overwonnen. De Belgen behoren reeds enkele jaren tot degenen, die bij interland ontmoetingen het Nederlandse peil niet meer kunnen bij sloffen. Intern beginnen de krachtsverhoudingen bij de verenigingen zich thans beter af te tekenen door de instelling van de over gangsklassen en de hoofdklasse. Niet alleen als gevolg van organisatorische ver beteringen, maar ook door de drang om tot betere prestaties te komen. Na de vijfde ronde om het bridgekam- pioenschap „Groot Velsen" is de situatie in de hoofdklasse nogal duidelijk. Zoals de totaalstand laat zien, hebben de heren Wey en De Winter hun kans op dit kampioenschap geheel in eigen hand. In de eerste en tweede klasse zijn er voor beide afdelingen nog drie duidelijke kan didaten aan te wijzen. De heren Tol Warmerdam werkten zich met een ruime score van de derde naar de eerste plaats, al blijft het verschil met de nummers 2 en 3 gering. Ook de heren Porck en Porck in de tweede klasse plaatsten zich door een prachtige score van de derde naar de bovenste plaats. De uitslagen der drie hoogste paren: Hoofdklasse (in percenten): 1. Born— Cleeren 63.49; 2. Wey—De Winter 57.14; 3. MainzWittebrood 53.97. Eerste klasse: 1. Tol—Warmerdam 58.73; 2. echtpaar Rem 55.56; 3. echtpaar Ouwer- kerk 55.56. Tweede klasse: 1. Porck—Porck 58.73; 2 Dryver—Veldman 57.14; 3. Groot—Stals 56.35. Totaalstanden na de vijfde ronde van de drie eerste paren. Hoofdklasse: 1. Wey—De Winter 283.33; 2. Mainz—Wittebrood 273.02; 3. Born— ClSeren 267.45. Eerste klasse: 1. TolWarmerdam 281.75; 2. Valk Bais 280.95; 3. SnoekPieterse 278.56. Tweede klasse: 1. PorckPorck 275.39; 2. Groot Stals 274.61; 3. Reyendam Sival 267.25.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 7