PANDA EN DE MEESTER-BRANDMEESTER ffO£ WERKT DE BEURS? Onbestendig weer NAAIMACHINES Open en gesloten bewaargeving Wereldnieuws Griephoest Keelpijn ABDIJSIROOP/^ Kosten van levensonderhoud opnieuw gestegen Japanse herstelbetalingen aan Indonesië Geruchten over de emissie der Koninklijke Shell H. B13STER 3r. EN ZOON Schildersbedrijf Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Minister Zijlstra gaat praten met handel en industrie Bespreking over prijs- stabilisatie Koersfluctuaties op de Amsterdamse Beurs van 14 tot en met 18 oktober In Japan en Duitsland wordt harder gewerkt dan in Nederland Ongerustheid over positie van de Franse frank Juweliers nemen veiligheidsmaatregelen <£ccl< Aet zo - r~ K._ COWBOY CULTUUR DINSDAG 22 OKTOBER 1957 9 maf In het vorige artikel zagen wij dat men op de beurs kan handelen op velerlei wij ze en met verschillende oogmerken. De speculanten en daghandelaren geven, mits zij niet te ver gaan, fleur en kleur aan het beursleven en animeren ook „het pu bliek" tot deelneming aan deze tak van belegging. Het aantrekkelijke immers van belegging in effecten is dat men elke dag zijn belegging kan realiseren, dat wil zeg gen te gelde maken, hetgeen bijvoorbeeld van belegging in huizen en hypotheken niet kan worden gezegd. Hoe levendiger een beurs is, des te meer kansen zijn er om vlot en goed van zijn stukken af te komen en omgekeerd om vlot de gewenste stukken in zijn bezit te krijgen. Geeft men een order aan zijn commis sionair of bankier, dan kan men dat bestens doen, dat wil zeggen tot elke prijs kopen of verkopen. Dat-dit gevaren mee brengt, vooral in een tijd van wat men noemt dunne markten (weinig handel) is duidelijk. Meestal zijn bestens orders dan ook orders met de stilzwijgende toezegging z.f., zonder forceren. Een gelimiteerde or der geeft aan dat een fonds niet hoger of lager mag-word en gekocht of verkocht dan de opdrachtgever heeft bepaald. Een ander vorm is de stoploss order, waarbij de opdrachtgever een bepaalde koers aangeeft, bij het bereiken waarvan het fonds of de fondsen moeten worden gekocht of verkocht. Heeft men bijvoor beeld een aandeel gekocht tegen 200 per cent en wenst men daarop niet meer dan ten hoogste 10 percent te verliezen, dan geeft men opdracht het fonds of de fond sen te verkopen zodra de koers het peil van 190 percent heeft bereikt. Dat aan stop-loss orders ook wel een gevaarlijke kant zit is duidelijk als bedacht wordt dat de markt wel eens niet alle stukken tegen die koers zou kunnen opnemen en bij groot aanbod daar wel belangrijk beneden zou kunnen komen, zodat het verlies toch groter wordt dan bij geleidelijke verkoop het geval zou zijn. In omgekeerde richting kan men stop-loss kooporders plaatsen, hetgeen dus wil zeggen dat er gekocht moet worden zodra een bepaalde koers is bereikt. Een dergelijke order heeft dan betrekking op een baisse-transactie, de verkoop van een aandeel dat men niet be zit en dat men moet terugkopen. Boven dien leveren stop-loss orders het gevaar op dat men op de beurs een koersdaling of koersstijging in een bepaald fonds for ceert als bekend is dat er zulke orders bo ven de markt hangen. Heeft men opdracht gegeven een fonds te kopen, al dan niet tegen een bepaalde koers, dan dient daarbij te worden ver meld of het een dagorder, dan wel een doorlopende order is. Slaagt de tussenper soon er niet in de order uit te voeren, dan moet hij weten of hij de volgende dag dit opnieuw moet proberen en hiermee moet voortgaan tot uitvoering mogelijk is. Voor de aan- en verkoop van fondsen wordt een bij het Reglement van de „Ver- eeniging" vastgestelde provisie berekend. Ook het effectenzegel, een soort beursbe- Iasting, wordt in rekening gebracht, ter wijl bij verkoop 1 pro mille wordt bere kend voor het Waarborfgonds Rechtsher stel, een belasting, waarvan de bedoeling is dat zij na verloop, van tijd zal verdwij nen als de rechtsherstelkwesties, voortge vloeid uit niet meer uit te pluizen effec tentransacties gedurende de oorlogstijd, uit de weg zijn geruimd. Regering en ef fectenhandel werken hier samen om de kleine f 140 miljoen, welke daarmee naar schatting gemoeid zijn, op te brengen. Behalve de handel in officieel ter beurze genoteerde fondsen is er ook nog een han del in niet-officieel genoteerde fondsen, de Incourante fondsen, welke buiten de beurs om via enkele kantoren geschiedt, welke zich hierin hebben gespecialiseerd. Het be treft hier vaak de kleinere ondernemin gen, wier aandelen niet meer uitsluitend familiebezit zijn, maar toch nog niet in aan merking willen of kunnen komen voor of ficiële notering. Hieraan zijn immers be paalde voorwaarden verbonden, onder an dere dat er een zeker bedrag (f 500.000) van moet uitstaan. Ook treft men bij de Incourante fondsen aan de aandelen van hypotheek- en levensverzekeringsmaat schappijen, welke niet geheel zijn volge stort, voorts restantbetlvijzen, oprichtersbe- wijzen, winstbewijzen, kortom een bonte verzameling van allerlei waardepapieren, welke op de officiële beurs niet worden verhandeld. Orders in incourante fondsen kunnen bij elke effectenhandelaar en bankier worden geplaatst, maar zij concentreren zich via deze tussenpersonen toch veelal om de en kele kantoren, welke zich daarmee spe ciaal bezighouden en daarover uitgebreid gedocumenteerd zijn. Ook worden door deze kantoren van tijd tot tijd veilingen gehouden. Tenslotte nog iets over de bewaring van effecten. Men kan dat natuurlijk thuis doen, maar beter is ze in open of geslo ten bewaarneming te geven bij een ban kier of commissionair in effecten, dan wel ze in een safeloket te deponeren. Geeft men ze in gesloten bewaargeving, dan overhandigt men aan de instelling, bij welke men zaken doet, een liefst verze geld pakket en men blijft dan zelf verant woordelijk voor het knippen en verzilve ren van coupons en dividenden, het op tijd verwisselen van talons en het behan delen van de claims, kortom, de instel ling heeft er verder geen omkijken naar. Open bewaargeving houdt in dat de in stelling, aan wie de stukken worden toe vertrouwd, ook alles verricht wat er te ver richten valt, op tijd coupons en dividenden verzilvert, uitlotingen naziet en waar schuwt als er claims beschikbaar komen. Voor deze handelingen berekent zij dan provisie, afgezien van het bewaarloon, dat zowel bij open als gesloten bewaargeving verschuldigd is. Bij open bewaargeving ontvangt men opgave van de nummers der stukken, welke in bewaring zijn ge geven en de bewaarnemer is gehouden dezelfde nummers terug te geven. Bij het huren van een safeloket kan de verhuurder niet zonder de huurder en de huurder niet zonder de verhuurder bij het loket komen. Raakt een sleutel dus in ver keerde handen, dan kan de bezitter er niet veel mee beginnen. Om fraude of diefstal te voorkomen geeft men dikwijls de man tels der stukken enerzijds en de coupon bladen, resp. dividendbladen en talons an derzijds afzonderlijk in bewaring, of men houdt de mantels thuis. Een stuk is im mers niet verhandelbaar zonder de bijbe horende coupons dividendbladen en de talons, op welke laatste men gelijk be kend slechts nieuwe coupon- en dividend bladen kan ontvangen. Hiermede zijn wij aan het einde geko men van deze artikelenreeks, die wij met veel genoegen hebben geschreven, uit de praktijk wetende hoeveel onkunde en mis verstand over de beurs bestaat. Gelijk in het begin opgemerkt, was het geenszins de bedoeling de onderwerpen „uitputtend" te behandelen en er een wetenschappelijk karakter aan te geven, maar louter be langhebbenden en belangstellenden op het gebied van beurs en effecten enigermate wegwijs te maken. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 ADVERTENTIE Zuiver Uw lucht wegen snel en grondig van vastzittend slijm en ziektekiemen met 'AKKER SIROOP CBS-indexcijfer 1 punt hoger in september Het prijsindexcijfer van het levensonder houd van hand- en hoofdarbeidersgezinnen, dat maandelijks door het Centraal Bureau voor de Statistiek wordt samengesteld op basis van 1951 100, steeg van medio augustus tot medio september met 1 punt. Het indexcijfer exclusief de A.O.W. steeg van 118 naar 119 en het indexcijfer inclu sief de de A.O.W. van 123 naar 124. De voornaamste stijgingen deden zich in genoemde periode voor bij de niet-voe- dingsmiddelen. Zo liep voor de groep „wo ning" het indexcijfer op van 131 naar 133 vooral als gevolg van een stijging van de indexcijfers voor vaste brandstoffen (win- terprijzen) en bloemen. Voor kleding en schoeisel steeg het in dexcijfer van 86 naar 88 wat geheel voor rekening komt van de kleding. Dit houdt voor een deel verband met de overgang van de zomerkleding op de winterkleding. De winterkleding is namelijk ten opzichte van de basisperiode 1951 duurder dan de zomerkleding. Daarnaast is er, ook ten opzichte van het vorige seizoen, een prijs stijging voor winterkleding te constateren. Bij de voeding vertoonden de index cijfers voor groenten en fruit een stijging, terwijl voorts voor eieren een prijsstijging werd waargenomen. Tegenover de genoem de stijgingen stonden in de voedingssector prijsdalingen voor waterwitbrood, aard appelen, vlees en zoute haring. Bij de niet- voedingsmiddelen daalde het indexcijfer voor persoonlijke en gezondheidszorg als gevolg van de opheffing van het tand artsenconflict. De prijsverhogende invloed, welke als gevolg van dit conflict in april in het prijsindexcijfer werd verdisconteerd, werd met de opheffing van het conflict teniet gedaan. De Japanse regering heeft besloten In donesië 800 miljoen dollar herstelbeta lingen aan te bieden. Hierin zijn de 170 miljoen dollar Indonesische handelsschuld aan Japan niet begrepen. De 800 miljoen dollar zijn als volgt ver deeld: 200 miljoen in zuivere herstel lingen, 200 miljoen in leningen op lange termijn en 400 miljoen in de vorm van technische hulpprogramma's. Indonesië hield tot voor kort vast aan de eis 400 mil joen dollar in zuivere herstellingen en 400 miljoen dollar voor technische hulppro gramma's. Naar aanleiding van geruchten, volgens welke de aangekondigde aandelenemissie van de Koninklijke/Shell zou worden uit gesteld, verneemt het ANP, dat er geen wijziging in de emissieplannen is gebracht. De geruchten, die maandag op de beurs te New York gingen, hadden tot resultaat, dat in tegenstelling met het algemeen la gere koersverloop, de aandelen Konink lijke en Shell hoger noteerden. ADVERTENTIE J. J. HAMELINKSTRAAT 26 II TEL. 14519 Farmaceutische industrie De voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Fabrikantèn van Farmaceutische Produkten ir J P H Nieukerke heeft meegedeeld dat de Euromarkt en de Vrijhandelszone wellicht enige uitbreiding zullen geven aan de exportmogelijk heden van de Nederlandse farmaceutische in dustrie. Men is ten aanzien hiervan evenwel ge matigd optimistisch. Volgens ir. Nieukerke wordt de export van farmaceutica niet zo zeer door hoge tariefsmuren belemmerd als wel door de bepalingen, die elders gelden ten opzichte van de toelating van geneesmiddelen. Tracerlab Holland De Amerikaanse maatschappij Tracerlab Ino te Waltham, Massachusetts, heeft in Nederland een dochtermaatschappij opgericht: Tracerlab (Holland) n.v., die vanuit Amsterdam alle han delszaken voor West-Europa en het Middelland se Zeegebied zal behartigen. Het voornemen be staat eerlang de voornaamste produkten in Ne derland zelf te fabriceren. Het produktie- en verkoopprogramma van Tracerlab omvat onder andere: alle apparatuur en toebehoren voor het detecteren, meten en registreren van radio-acti- Indonesië en de Euromarkt Het Indonesische nieuwsagentschap Antara heeft bericht dat Indonesië en „andere Aziati sche landen" voornemens zijn te protesteren te gen de „dreigende discriminatiemaatregelen voortvloeiende uit de Europese Gemeenschap pelijke Markt. Met dit doel zal een „sterke In donesische delegatie, onder leiding van de mi nister van Handel Soenardjo, naar Geneve rei zen, waar de bij de GATT aangesloten landen op het ogenblik vergaderen. „Unitas" De directie van het administratiekantoor Unitas" n.v., Rotterdam, deelt mede, dat het vermogen, berekend naar de bij Unitas gebrui kelijke maatstaven, per 30 september 1957 be droeg 273.561.950, overeenkomende met een koers van de aandelen van ongeveer 690 Percent. Het uitstaande kapitaal bleef onveranderd 39.600.000. Nieuwe Noorse raffinaderij De Standard Oil Company of New Jersey heeft een Noorse dochtermaatschappij opgericht, die aan de Oslo Fjord een raffinaderij zal bouwen, welke de grootste van Scandinavië zal worden. In april 1958 zal met de bouw worden begonnen en naar verwachting zal de raffinaderij in 1960 met de produktie kunnen beginnen. Terughoudende dollar Politieke onzekerheid en onrust, communisti sche stembuswinsten en twijfel wat betreft de stabiliteit van de economie van Indonesië, wer ken ontmoedigend voor Amerikaanse investe ring in die potentieel zo rijke archipel, volgens Amerikaanse financiële kringen. Minister Zijlstra heeft vertegenwoor digers van industrie, groothandel, midden stand en coöperaties uitgenodigd voor een bespreking over de voortzetting der prijs- stabilisatie-politiek. Minister Zijlstra acht de ontwikkeling van het prijsindexcijfer voor de kosten van levensonderhoud niet bevredigend, zoals hij op 10 oktober in een bijeenkomst van het Christelijk Nationaal Vakverbond mededeelde. Het prijsindexcijfer is van augustus 1955 tot augustus 1957 met twaalf punten gestegen. Volgens de minister moesten zeven van deze punten geïsoleerd worden omdat deze louter seizoensstijgin gen inhielden. De vraag of het prijsstabili- satiebeleid een wezenlijke bijdrage heeft geleverd tot het voorkomen van prijs stijgingen, beantwoordde de minister toen met de volgende woorden: „Het staat vast, dat het algemeen peil van de industriële sector zich zeer rustig heeft gedragen ondanks vrij forse loonstijgingen en ondanks de niet onbelangrijke stijging van het importpeil, die we tot voor kort hebben gehad". De aandacht moest volgens de minister in toenemende mate gericht zijn op prijsdaling. Men mag hieruit afleiden, dat minister Zijlstra bij zijn onderhoud met handel en industrie, dat donderdag zal plaats hebben, op dit laatste vooral de nadruk zal leggen. Vrijdag 18 oktober 1957 Laagste Hoogste Laagste Koersverschil koers koers tijdvak t.o.v. 11 okt. 144 163% 162% 4- 19% Van Berkel's Patent 173 175% 173 5 Van Gelder Zonen 180 187 180 2 Kon. Ned. Hoogovens 250 262 260 15 240 252 252 21 227 242 236% 12% 317 344% 334% 16 202 210 207 12 156,30 165,60 159,50 ƒ1,15 Holland-Amerika Lijn 142 153 150% 7% Kon. Ned. Stoomboot Mij. 128 134 133% 5% Ned. Scheepvaart Unie 131 141 139% 7% 208 225 221% 18% Amsterdam Rubber 62 67% 62% H. V. A 98 107 99% 1 Ver. Deli Maatschappijen 62 69 y2 65 1% 3'/2% Staffellening 1947 79% 80 79ls/i« V 32 3% Invest, cert. Nederland 88 89 Ys 88% »/l6 3% Nederland 1962—64 86% 877/i« 86lf7i« Vis Omzetten (nominaal): Vorige week (def.) Aandelen 9.924.779,- Obligaties f 12.610.260,— Deze week (voorl.) Aandelen 8.512.884,- Obligaties f 16.988.241,— Scheepsbouwer Verolme In 1949 stond Nederland, wat de scheeps bouw betreft, op gelijke voet met landen als Duitsland en Japan. De Japanse scheepswerven leveren nu schepen af, waarvan de totale inhoud die van de Ne derlandse vijf keer ovtrtreft, Duitsland levert drie maal ..oveel schepen al" Neder land. Ook onze handelsvloot, eertijds de roem en glorie van ons land, kar nu de vergelijking met die van andert landen niet meer doorstaan. De Noorse bijvoor beeld heeft een inhoud van tien miljoen ton, de Nederlandse van vier miljoen. De oorzaak van de overvleugeling moet wor den gezocht in het feit, dat er in landen als Japan en Duitsland harder wordt ge werkt dan in Nederland. Nederland moet nu al schepen in het ouitenland laten bouwen. Dit vertelde de heei C. Verolme, toen hij te Rotterdam een referaat hield voor een der studentenverenigingen van de Ne derlandse Economische Hogeschool. De heer Verolme Urecteur van het Ver olme concern, waarin het scheepsinstal- latiebedrijf „Nederland", de werven Jan Het Franse publiek begint ongerust te worden over de positie van de frank, nu de regeringscrisis reeds drie weken duurt. Deze ongerustheid kwam maandag tot uiting in een stijging van de goudprijs op de markt te Parijs met ruim 4 percent tot het hoogste peil sedert meer dan vijf jaar. Volgens gewoonlijk goed ingelichte kringen wordt in het vertrouwelijke rap port, dat Robert Schuman aan de Franse president heeft uitgebracht over de finan ciële situatie van het land, duidelijk ge maakt, dat een verzwaring van de belas tingdruk niet kan worden vermeden en dat een buitenlandse lening noodzakelijk zal zijn, wil men voorkomen, dat de in voer van vitale goederen wordt onder broken hetgeen grote werkloosheid tenge volge zou hebben. In bankierskringen te Parijs gelooft men, dat binnenkort waarschijnlijk een verdere wijziging in de dollarwaarde van de frank noodzakelijk zal worden. Daar de inbraken in juwe'ierszaken de laatste tijd sterk zijn toegenomen, gaan de juweliers een waarschuwingssysteem in voeren dat hef gehele land omvat. Dit zal geschieden in samenwerking met de Direc tie Politie van het ministerie van Justitie. Eveneens in overleg met de Directie Smit Czn. en De Kaan en Oerlemans en de Politie van het ministerie zal een systeem nieuwe Verolme Dok- en Scheepsbouw van uurwerkregistratie worden opgebouwd Maatschappij op het c and Rozenburg zijn i opgenomen herinnerde in dit verband aan de kritiek, die zijn mening over de emigratie heeft ondervonden. Nochtans blijft hij van mening dat er te veel goede vakmensen zijn geëmigreerd, die men ten j onzent beter had kunnen gebruiken. De heer Verolme wees ook op het belang van de export. Deze dient zich ook voor de scheepsbouw te blijven ontwikkelen, zo was zijn mening. Hij hoopte hierbij op meer medewerking van „Den Haag" Er zal in de scheepsbouw in Nederland krach tig moeten Worden aangepakt, zo luidde de Conclusie van de heer Verolme Er zijn nog steeds enorme mogelijkheden. waardoor men over gedetailleerde tege vens van gestolen uurwerken kan beschik ken. Bij de zuidpunt van Noorwegen lag van morgen het centrum van een van IJsland afkomstige depressie. Achter deze storing om stroomt polaire lucht via Engeland en de Noordzee naar onze streken. Door de onstabiele opbouw van deze lucht ontwik kelden zich vooral boven zee talrijke buien, waarvan sommige gepaard gingen met hagel en onweer. Intussen is bij IJsland een nieuwe depressie verschenen, die nog in omvang toeneemt. Tussen deze depres sie en die bij Noorwegen komt boven Enge land een gebied van hogere luchtdruk voor, dat langzaam naderbij komt. Onder in vloed daarvan neemt de buiigheid weer af. Het regengebied van de nieuwe depressie zal waarschijnlijk ons land niet voor het einde van de middag bereiken. WEERRAPPORTEN Woensdag 23 oktober Zon op 7.20 uur, onder 17.32 uur. Maan op 7.38 uur, onder 17.36 uur. Maanstanden 23 okt. 05.43 uur nieuwe maan. 30 okt. 11.48 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 23 oktober Hoog water: 3.12 en 15.33 uur. Laag water: 11.16 en 23.41 uur. Temperaturen: buiten- txo land maxima van giste. c ren. Binnenland: heden 73 "5 d CO 7 uur. Neerslag: laatste o 0J 4) 24 uur 4) 4J c. Oslo zwaar bew. zw 11 2 Kopenhagen geheel bew zzw 10 2 Aberdeen onbewolkt wnw 11 0 Londen onbewolkt wnw 14 0 Amsterdam onbewolkt w 12 10 Luxemburg regenbui wnw 12 7 Parijs licht bew. w 13 8 Bordeaux half bew. nw 11 3 Grenoble zwaar bew. windst. 14 0 Nice licht bew. n 20 0 Berlijn regen z 13 2 Frankfort geheel bew zo 12 0 München mist zzw 8 0 Zürich geheel bew. ozo 7 0 Genève regen zw 13 0 Locarno geheel bew. ono 14 3 Innsbruck geheel bew windst. 13 0 Rome regen ono 22 7 Ajaccio half bew. no 20 0 Mallorca licht bew. windst. 0 Den Helder zwaar bew. wnw 10 0 Ypenburg regenbui w 10 15 Vlissingen regenbui w 8 13 Eelde licht bew. zzw 5 7 Twente geheel bew. zw 8 5 De Bilt licht bew. wzw 7 8 Eindhoven zwaar bew. wzw 7 2 Vlv. Z.-Limb. zwaar bew. wzw 8 3 26. Toen een loeiende vuurpijl de ladder van het brandweerautootje tot splinters sloeg, kregen Panda en de brandmeester de indruk, dat er iets bijzonders met deze brand was. „Waar kwam die vuurpijl op eens vandaan?!", riep Panda uit, „kijk! Daar gaat er nóg een en nóg een... en nóg een!! Wat raar!" „Een raar brandje" gaf de brandmeester toe. „Maar blussen zullen we het!" En hij reed moedig nader bij. „Wacht eens!", riep Panda. „Ik zie, dat de vuurpijlen uit de ramen komen. Z-zou dit soms een v-vuurwerk-fabriek zijn?" „Nee", antwoordde de brandmees ter beslist, „want bij een fabriek van ex plosieven staat altijd een waarschuwings bord en dat hebben we niet gezien. Mis schien dienden deze vuurpijlen voor een feestje van het fabriekspersoneel. Daar kan ook de oorzaak van de brand liggen". Hij bracht de auto vlak bij het gebouw tol stilstand en keek deskundig omhoog. „Door die ramen moeten we de vuurhaard bereiken", merkte hij op. „Jammer dat m'n ladder nu stuk is. Hoe komen we er nu bij?" Toen viel zijn oog op een aantal vaatjes, die daar waren opgeslagen en zijn gezicht verhelderde. „Vlug!", riep hij, „stapel die vaatjes op elkaar, dan zullen we de ramen wel kunnen bereiken!" Maar in zijn ijver lette hij niet op de waar schuwende opschriften, die op de vaatjes waren aangebracht üe Joegosiavische ambassadeur verlaat het ministerie van Buitenlandse Zaken te Bonn na van de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano de officiële mededeling te hebben ont vangen van het besluit van de bonds regering de diplomatieke betrekkingen met Joegoslavië te verbreken. Kveder is inmiddels in Belgrado aangekomen. Studenten. Twintig studenten, die in de af gelopen twee weken van de Humboldt- universiteit in Oöst-Berlijn werden ver wijderd wegens anti-communistische activiteiten, zijn naar West-Berlijn uit geweken. De studenten, onder wie drie meisjes, studeerden aan de vee-artsenij- kundige faculteit, waarvan dit jaar twee hoogleraren naar het Westen zijn uitgeweken. Halsmisdaad. Radio Boekarest heeft be kend gemaakt dat ernstige gevallen van diefstal en braak, volgens een nieu we Roemeense wet, bestraft kunnen worden met de dood. Ook personen die „diefstal plegen ten nadele van het volk" kunnen voortaan ter dood wor den veroordeeld. President. Volgens de voorlopige uitslagen van de zondag in Guatemala gehouden presidentsverkiezingen heeft de rege ringskandidaat, Miguel Ortiz Passerelli, de meeste stemmen behaald. Passerelli, oud-rechter in het opperste gerechts hof, staat bekend als een fel- anti-com munist. Het leger heeft toegezegd, de uitslag van de verkiezingen te zullen respecteren. Korting. Het Russische reisbureau Intoe- rist geeft tot 1 mei een korting van 25 percent op alle soorten toeristische rei zen naar Moskou, Leningrad, Kiev, Minsk en Tiflis. De uitbetaling van een dagelijkse duurtetoeslag van 25 roebels voor alle reizigers naar de Sovjet-Unie is stopgezet na de herziening van de premiekoers. Overeenstemming. De Britse minister voor Vervoerszaken, Harold Watkinson, heeft medegedeeld dat een algehele wij ziging van de verkeersaanwijzingen op de Britse wegen wordt overwogen, om deze in overeenstemming te brengen met de op het Europese vasteland gel dende verkeerstekens. Kunstweer. Sovjet-geleerden zullen pogen het weer boven Moskou op 7 november, wanneer het feit wordt herdacht, dat in 1917 de oktober-revolutie uitbrak, kunstmatig mooi te maken, door, zo no dig, de wolken te besproeien met kool zuur. Op zeven november 1952 lukte het experiment. Troef. De Britse maarschalk Montgomery verzet zich heftig tegen het plan een tunnel onder het kanaal te graven. Hij noemt het „een denkbeeld ontbloot van elk gezond verstand". „Waarom zullen wij een van onze sterkste troeven, het feit dat ons land een eiland is, uit han den geven en onze vijanden bevoor delen?" Berusting. Milovan Djilas, de vroegere Joegoslavische vice-president, die we gens het schrijven van zijn anti-com munistisch boek „De nieuwe klasse" tot negen jaar gevangenisstraf is veroor deeld, heeft na overleg met zijn advo caat besloten de gelegenheid om tegen de uitspraak in hoger beroep te gaan te laten voorbij gaan. Bloedbad. Volgens het Franse opperbevel in Algerije zijn de afgelopen week 656 opstandelingen buiten gevecht gesteld. Franse vliegtuigen hebben een aanval gedaan op een groep Mohammedanen, die met 200 kamelen door de Sahara vluchtten nadat ze acht Europese mili tairen die hun transport begeleiden, hadden vermoord. Tien Mohammeda nen en alle kamelen zijn daarbij ge dood. De rest van de groep, veertig man, zwerft zonder vervoermiddelen door de woestijn, de dood voor ogen. Herziening. Het Italiaanse parlement wil de verkeersvoorschriften herzien ten einde het aantal ongelukken te vermin deren. Gedwongen. Een woordvoerder van de UNRWA het bureau van de UNO voor de hulp aan vluchtelingen heeft meegedeeld dat de UNRWA door ge brek aan geldmiddelen gedwongen is de kledingvoorziening van de kinderen van Palestijnse vluchtelingen stop te zetten. In totaal hebben 390.000 kinde ren geprofiteerd van de kledingactie van de UNRWA. Onparlementair. In het parlement van de Braziliaanse staat Maranhao zijn maan dag verscheidene schoten gelost, waar bij, volgens te Rio de Janeiro ontvan gen berichten, de regeringsafgevaardig de Dias zwaar werd gewond. Dias viel een spreker van de oppositie in de rede die zich beledigend over de voorzitter van het parlement zou hebben uitgela ten. Op dat ogenblik werden de scho ten gelost. HET MOET voor de Nederlandse letter kundige, die van de opbrengst van zijn werk nauwelijks het papier kan betalen waarop het werd geschreven, een hoop gevende gedachte zijn, dat hij, om in tijden van nood zijn batig saldo een opfrissertje te geven, altijd kan omzwaaien naar het geringste allooi dat de letterkunde te bie den heeft. Zodra hij immers een cowboy- boek schrijft, waarin de held op geregelde tijden met zijn tegenstanders op de vuist gaat en het vereiste aantal kogels om zich heen strooit, is de afzet van dit geschrift verzekerd en be hoeft de gewezen literator zich het moede hoofd niet meer te pijnigen met hooggestemde volzinnen die niemand leest. Dit klinkt allemaal wat cy nisch, maar de cijfers wijzen het uit. In de Verenigde Sta ten, waar - gelet op de omvang van de bevolking - uitermate weinig romans gele zen worden, is het cowboy-verhaal altijd een succesIn de „Bantam"-uitgaven ver schenen tussen 1947 en 1951 alleen al 25 miljoen westerns en het aantal cowboy- titels dat in „The book review digest" werd opgenomen loopt over die periode tegen de 1000. Voor wie van cijfers houdt, is het in dit verband wel interessant te weten, dat de cowboy-tijdschriften in dat land een oplage hebben die varieert van 250.000 tot 1.500.000 exemplaren. En dan natuur lijk niet te vergeten de films die aan deze knokkende en schietende koeienjongens werden gewijd. Van de 2400 rolprenten die in Hollywood werden vervaardigd, be hoorden 480 tot de westerns, dat is 1/5 deel. Maar er gaat natuurlijk nog meer om in deze cowboy-cultus dan alleen wat boe ken, films en blaadjes. In de grammofoon platen-industrie zijn de schreeuwers om koel, helder, water en aanverwante arti kelen even geliefd als gezocht, want zij nemen 1/5 van de totale grammofoonpla ten-industrie voor hun rekening, hoewel iedereen er van overtuigd is dat de enige bron, waaraan deze dorstige zangers zich bij voorkeur laven, de dichtstbij gelegen bar is. De „Ghost riders in the sky" boek ten alleen al een omzet van meer dan 2 miljoen exemplaren en wie zou zich na een dergelijk succes nog met water ver genoegen? De cowboy-cultuur die al decenniën lang over Amerika woedt is overweldigend en onvoorstelbaar in omvang. De cowboy creatie van William Boyd werd in 1952 over niet minder dan 63 televisiezenders uitgezonden, 152 radiozenders lieten er hun luisteraars van genieten en 155 dagbladen plaatsten dit verheffende proza. Niet alleen omdat het de oude William Boyd was, maar omdat Ame rikanen deze kinderlijke kost gemakkelijk en bij voorkeur verteren. Red Ryder, een andere cowboy-held verscheen in 350 dagbladen, Roy Rogers in slechts 175. Aan de „Lone ranger" verleenden 250 televisie- en radiostations hun medewer king en 250 dagbladen drukten het ver haaltje af om er toch vooral geen woord van verloren te doen gaan. Het is in dit verband een opmerkelijk en veelzeggend verschijnsel dat een weekblad als „The Saturday Evening Post" regel matig een aantal cowboy-verhalen opneemt, volgens de hoofdredacteur uitsluitend ev alleen omdat over dit onderwerp driemaal zoveel kopij wordt aangeboden als ovei alle andere onderwerpen bij elkaar. We geloven het graag, maar voegen er aan toe. dat de lezers op dergelijke stof klaarblij kelijk verzot zijn, anders zouden dergelijke inzendingen kort en goed geweigerd wor den. In een land waar, naar schatting 54 miljoen mensen Zane Grey gelezen heb ben, moet noodzakelijkerwijs een voorkeur voor dit genre bestaan, en genoemde re dactie geeft daar natuurlijk aan toe. De beeldromans vormen hierop een lo gisch, zij het een beangstigend sluitstuk. Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden H PéfWor,

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 2