Velsen-Noord verwelkomde een herboren Da-Costaschool Nieuwe R.K. Kleuterschool kreeg de naam „Wildzang H. BUTTER Vernieuwing en uitbreiding schiep vele mogelijkheden Beverwijkse bloemenveiling bereikté gisteren een omzet van een miljoen P.v.d.A. over „Ontplooiings kansen van de IJ mond-agenda ISOLEMENT? MAAR NIET VOOR HET ONDERWIJS Grote voorsprong op afgelopen jaar WOENSDAG en DONDERDAG DINSDAG 22 OKTOBER 1957 11 Nieuwe Kleuterschool op komst Suomi-atleet Oosterman tweede in Alkmaar LOF VOOR VELSENS GEMEENTEBESTUUR „Beperk niet te veel ten koste van de allerkleinsten" DE KLOK STOND EVEN STIL Burgerlijke Stand van Velsen WIJ leed vierde nederlaag OBK vierde zesde lustrum van harte Examens EEN VOLLE GYMNASTIEKZAAL herboren en herademend als het ware na de uitbreiding van de Da Costaschool in Velsen-Noord, is gisteravond getuige ge weest van de langdurige juichkreten, die daar opstegen ter gelegenheid van de vol tooide vernieuwing dezer snel-groeiende school: eindelijk was het dan zover, dat het schoolbestuur de kroon op zijn werk geplaatst zag in de vorm van een bijna geheel nieuwe vleugel met zes lokalen, een weer voor het gebruik gereed en op geknapt gymlokaal en een pracht van een filmzaal annex handenarbeidlokaal in het algemeen een school, die voor haar taak berekend kan worden geacht. Dat de vreugde, die zich later bij de rondleiding door de totaal gewijzigde school ontlaadde in bewonderende uitroepen over kleur en fleur in lokalen en op gangen, niet alleen achter de bestuurstafel in dat volle gym nastieklokaal groot was, maar evenzeer in de boezem van het gemeentebestuur en bij de onderwijsinspectie, werd bewezen door de aanwezigheid van de beide wet houders H. de Boer en A. de Jong, van de gemeentelijke inspecteur voor het onder wijs, de heer J. Algera en de districts inspecteur voor het L.O., de heer S. P. Veldhuijsen. Terwijl bovendien een groot aantal belangstellenden en ouders het be lang van deze bijeenkomst onderstreepten. Als voorzitter van het schoolbestuur opende de heer W. v. Doorn de bijeen komst met de eerste regels van psalm 127: „Als de Heere het huis niet bouwt. en na een ernstig gebed, waarin de beide kinderen, die in het begin van deze maand door de dood werden weggenomen, met enige woorden werden herdacht en een begroeting der officiële vertegenwoor digers memoreerde de heer v. Doorn de ingebruikneming van de nieuwe lokalen in 1951, op een moment, dat de school leek te zijn voltooid. Thans heeft de sterk- gegroeide sehoolpopulatie ruim 370 echter een ingrijpende reorganisatie en uitbreiding nodig gemaakt. De voorzitter was dankbaar in deze tijd van beperking de vernieuwde school in gebruik te mogen nemen, hoewel hij diverse verlangens openhield: nagaande, hoe erg de situatie is geweest vóór de uitbreiding er door kwam kon hij dubbel erkentelijk zijn voor de medewerking, die de gemeenteraad aan het schoolbestuur verleende. Kleuterschool Dat lang niet alles van een leien dakje is gegaan, bleek uit zijn overzicht, dat de kleine en grote doornen op het pad van architect A. ten Broeke en van het school bestuur nog eens in de herinnering terug riep. Hg had inmiddels de indruk, dat de zo zeer gewenste permanente kleuterschool door de nieuwe wet op het kleuteronder wijs wel eens op de lange baan geschoven kan worden, hoewel hij anderzins te vreden kon meedelen, dat binnen afzien bare tjjd een noodcomplex voor de kleu ters op enkele minuten van de Da Costa school zal verrijzen; tot dan zullen de kleuters in één der ai weer oudere lokalen van de school zelf moeten worden onder gebracht. Het financiële probleem zat hem nog wel wat dwars, maar de enige gemeente in Nederland, die tot nu toe een sluitende begroting 1958 rijk is, achter zich weten de, vermoedde hij, dat ook dit wel in orde zal komen, zoals hij in het algemeen het volste vertrouwen had in dit Velsense ge' meentebestuur. Symbool „Met het symbool voor ogen, dat in het gebrandschilderde raam van de nieuwe vleugel tot uitdrukking gebracht is de band tussen het Christendom en het kind hoop ik, dat deze school tot in lengte van jaren de kinderen van Velsen-Noord tot zegen zal strekken", zo eindigde de heer Van Doorn. Stiefkind? Wethouder De Boer wees de compli menten aan het gemeentebestuur goed deels terug naar het actieve schoolbestuur en hij mijmerde even door op het thans zo actuele probleem van het zich stief moederlijk bedeeld voelende Velsen- Noord. „Dit is namelijk het enige gemeentedeel in Velsen, waar de kinderen zonder moei lijkheden of wachttijden elke school kun nen bezoeken, waar zonder problemen vaklokalen kunnen worden gebruikt (per 10.000 inwoners vier gymnastieklokalen!) en waar het gymnastiekonderwijs dus zonder strubbelingen voortgang kan vin den". Hij zei dit niet als verdediging maar als vergelijking met de IJmond-Zuid waar de cijfers aanzienlijk veel ongun stiger liggen. Het probleem voor Velsen-Noord lag voor hem meer op een algemeen vlak bijvoorbeeld by de eenzijdige bevolkings opbouw van dit gemeentedeel. En dat lag naar zjjn smaak óók aan de inwoners zelf, die iets zouden kunnen doen aan het aan- irekkelyk-maken van Velsen-Noord- en aldus bijvoorbeeld het de onderwijskrach ten aangenamer zouden maken hier te komen wonen Met een felicitatie ook jegens het schip- personderwijs, dat door de verbouw uit de benauwde badruimte en de bestuurskamer is verlost, eindigde de heer De Boer zijn toespraak. School en geest Hij werd gevolgd door de inspecteur in het district Zaandam, de heer J. Veld- iuyzen, die de sneller afwikkeling der Da Costaschool-bouwplannen prijzende, ie geest van het onderwijs besprak. „Een goed schoolgebouw is niet de eerste ver aste", zo ging hij verder, „belangrijker is het onderwijs zelf". In dit verband zwaai- 1e hij het schoolhoofd de heer J. Suur- aond en diens staf de lof toe, die hun toe- wam. Da Costa, zelf een der mensen van het éveil uit de jaren der eeuwwisseling, werd door de heer Veldhuyzen tegen de achtergrond van de huidige geestelijke vervlakking geprojecteerd zodat hij de school, die naar deze grote Christen werd genoemd, het ideaal van het blijvende ge vecht om het heil van de Nederlandse jeugd meegaf. „Gelukkig" Wethouder De Jong sprak namens het convent van de Prot. Chr. Scholen in Velsen zijn verheugenis uit over de prach tige uitbreiding, die valt in een tijd, die er allerminst geschikt voor lijkt. Boven dien was hij blij gestemd over speciaal déze vernieuwing, omdat het een school- met-de-bijbel betreft, waarmee hij be wezen zag, dat er gelukkig nog mensen zijn, die hun kinderen Christelijk onder wijs willen geven. Hij wilde niet ontken nen, dat deze school in hoofdzaak bestemd is voor het Christelijke volksdeel, maar zag achter dit instituut toch een aposto lische taak. In het algemeen sprak de heer De Jong de hoop en de verwachting uit, dat het goed moge gaan met Velsens on derwijs en dat meer speciaal met het christelijke onderwijs. Klop Namens het C.N.V.O. heeft de heer D. S c h i 1 p het woord gevoerd, memo rerend hoe het „centrum" van de school in de loop der jaren verschoven is van links naar rechts en terug en hij haalde hier de vergelijking uit met de slapeloze, die zich om en om draait, maar tijdens dit draaien de klop op de deur hoort: in dit geval de klop van de vernieuwing. Met het uit spreken van de wens, dat ook deze nieuwe school de vernieuwingsbaan verder zal volgen eindigde hij zijn toespraak na dat namens de Da Costakweekschool, wier leerlingen op deze school in Velsen-Noord een deel van hun praktijk opdoen één de zer leerlingen had gesproken, heeft ook architect A. ten Broeke zijn waardering onder woorden gebracht voor de samen werking met alle betrokken instanties rond deze nieuwbouw. Hij dankte daarbij eveneens aannemer en onderaannemers maar vooral de „supervisor", het school hoofd J. Suurmond, „zonder wie prak tisch geen spijker werd ingeslagen". Kleuters Uit naam van de kleuterschoolcommis sie heeft de heer J. M. Koeveringe het woord gevoerd, die de tijd in de her innering terugriep gedurende welke de kleuterschool tussen het hardboard van de provisorisch-verbouwde gymnastiek zaal heeft gehuisd om vervolgens de hoop op een definitieve vestiging van de Da Costa-kleuterschool in De Gilden onder woorden te brengen. Ook het schippersonderwijs had een spreker afgevaardigd, de heer H. B o o y T z n„ die zich dankbaar toonde voor de nieuwe behuizing der schipperskinderen, in welk opzicht de gemeente Velsen een prachtig figuur in den lande slaat. Tenslotte was het woord aan de heer D. Visser namens het Gereformeerde Schoolbestuur IJmuiden, dat het afge dankte noodlokaal van de Da Costaschool overkreeg: hij sloot op speelse wijze de rij der felicitaties af. Het schoolhoofd, de heer Suurmond, wees de verantwoordelijkheid voor zijn „soms lastige supervisie" op het werk terug naar het schoolbestuur in wiens op dracht hij handelde, om daarna een over zicht te geven van de bouw en de vreugde over de realisering tot uitdrukking te brengen. Hij ging even tegen de algemene gevoelens van isolement in, door het feit van drie nieuwe scholen in enkele jaren voor Velsen-Noord te memoreren, waar door het voor de onderwijzer een vreugde kan worden in Velsen te werken. „Aan de Noorderlaan staat een gebouw, waarmee het personeel gelukkig is", zei de heer Suurmond, al bleef ook in hem het streven naar de overtreffende trap levend. Na een kopje koffie heeft het gezelschap de nieuwe vleugel en de opgeknapte en hier en daar zelfs gemetamorfoseerde „rompschool" uitvoerig bekeken, waarbij men zich levendig kon voorstellen, dat de kinderen en de leerkrachten zich vol komen thuis voelen in dit moderne, luch tige complex. Bij de zondag door de Alkmaarse atle tiekvereniging „Olympus" gehouden jaar lijkse nationale singelloop, waarbij onder de vele deelnemers enige leden van de K.A.V. „Suomi" startten, is zowel op de strijd van de junioren over 1800 meter als op die van de senioren over 5400 meter flinke, spannende strijd geleverd. Bij de A-klassers ontwikkelde het ge vecht op de ruim 5000 meter zich tussen de Olympus-atleet J. Borst, de Suomi-man Jan Oosterman en Piet Bleeker van Lycur- gus (Krommenie). De beide eerstgenoemden namen beurtelings de leiding, doch de kennis van eigen stad gaf Borst vele voor delen, die fraai won in 13 min. 37 sec., maar Oosterman met 13.40,2 vlak achter zich vond, die in de eindsprint Bleeker versloeg. In de c-klasse liepen drie Suomi-leden dezelfde afstand. L. Schol plaatste zich met 14.40 tweede', W. Kok werd no. 10 en L. Schik kwam als 17e binnen. In de B-juniorengroep was het jammer dat de nieuweling H. Keijzer (Suomi) we gens een jammerlijke vergissing van de ordecommissarissen een auto op zijn laat ste meters vond en hem de zege op de 1800 meter hierdoor ontging. Hij werd nu tweede in de prachtige tijd van 5.4,9 achter de AAC'er J. de Vries, die geen pech had en er 5.2,1 over deed. H. Leeuwen (Suomi) plaatste zich als tiende bij de B-junioren. „DE WILDZANG" zal de nieuwe r.k. kleuterschool heten, die gisteren onder grote belangstelling haar met smart verwachte gebouw in IJmuiden-Oost betrok een naam, die in dit oude Kennemerland al in de gouden eeuw van Joost van den Vondel klank kreeg dank zij diens gedicht van die naam en die nu nieuwe glorie oogstte door haar toepasselijkheid op het domein der kleine „wildzangen" een domein, dat in de achthoekige speelzaal zijn moderne bekroning vindt van een riant kleuterschoolcomplex. Pater-rector dr. Clementinus heeft de tot nu toe geheimgehouden naam voor het nieuwe gebouw aan de openbaarheid prijs gegeven aan het eind van een reeks plech tige en vrolijke gebeurtenissen, die hun hoogtepunt vonden in de opening der school door de rijksinspectrice voor het Kleuteronderwijs mejuffrouw W. T. Mul ler maar die hun charme ongetwijfeld ont leenden aan een spel van de kleuters ach ter de door de regen bespetterde ramen van de speelzaal. Voor de bui binnen Voor een groot forum van genodigden, onder wie ook wethouder H. de Boer en de gemeentelijk inspecteur van het onder wijs, de heer J. Algera, zich bevonden, be halve de talloze gasten uit rooms-katho- lieke kringen, is de school plechtig inge zegend door de rector en daarna heeft mejuffrouw Muller met een korte rede het gebouw officieel opengesteld. Zij memoreerde, hoe dit gebouw wel spoedig geheel geaccepteerd zal zijn en hoe men dan snel vergeten zal zijn, welk een massa werk er verzet is bij de voor bereidingen ervan: het kwam er nét voor de bui der bestedingsbeperking over het onderwijs losbarstte. Zij had niets dan lof voor de gemeente Velsen, die zich zo voor uitstrevend betoonde jegens dit onderwijs en met een gelukwens aan het adres van architect H. Martens en aannemer Ebbing heeft de inspectrice haar visie gegeven op het hoogste doel van het kleuteronderwijs: geen „leerschool" maar een spelende voor bereiding op het leren. Met de wens, dat de kinderen in dit nieuwe frisse gebouw een gelukkige tijd tegemoet zullen gaan, verklaarde mejuf frouw Muller de school voor geopend. Waarna de kinderen ervoor zorgden, dat over deze opening geen enkele twijfel meer mogelijk was: in een serie alleraardigste dansjes hebben zij hun vreugde (blozend) verbeeld, zodat het wethouder De Boer niet moeilijk viel een waarschuwende vin ger te heffen tegen de bestedingsbeper king. „Deze zal de ouderen niet mogen verleiden te gauw te beginnen bij de aller kleinsten", zei hij, al zag hij persoonlijk een oorzaak van de huidige moeilijkheden gelegen in het feit, dat de ouderen van thans nimmer de kans hebben gehad zich als kleuter te ontwikkelen langs de lijnen, die de laatste jaren in het kleuteronderwijs worden gevolgd. En die voor de vorming der persoonlijkheid van zulk een groot belang kunnen zijn. Cadeau van de ouders Pater drs. Victorianus, oud-rector der parochie en oud-voorzitter van het school-, bestuur, sprak als een man van ervaring, toen hij de berg moeilijkheden overzag, die aan de opening van deze nieuwe school in de weg stond en mevrouw M. Wijdebeld v. d. Drift heeft daarna namens moeders én kleuters verklaard, dat het bijzonder prettig is te weten, dat de kinderen voortaan in zulk een zonnige nieuwe om geving verblijven. Zij bood namens het oudercomité een ontwerp voor een glas- in-lood-raam aan van de hand van de Amsterdamse kunstenaar Jan Everts, voor stellende de heilige Josef. Deken B. Q. Hosman uit Beverwijk Maandagmiddag, om precies te zyn 2 uur 18, werd op de Beverwijkse bloemen veiling de veilingklok stilgezet en beklom de veilingvoorzitter de heer B. J. Hilbers het spreekgestoelte om de aanwezige ko pers en enkele inbrengers te vertellen, dat het op dat moment een groot ogenblik voor de veiling was, want het omzetcijfer van een miljoen gulden wa- zojuist de admini stratie gepasseerd. Er was alle reden om de veiling een moment te onderbreken. „Al eens eerder", aldus de heer Hilbers, „heeft de Bever wijkse bloemenveiling het miljoen omge zet, maar dat was in een tijd dat men totaal niets kopen kon, 1945". De jaar lijkse veilingomzetten bewogen zich de laatste jaren in stijgende lijn en dit keer werd het cijfer al op 21 oktober volge- maakt. Niemand had enige jaren geleden verwacht dat men het in Beverwijk nog eens zover zou brengen, want rondom Beverwijk werden en worden alle gronden voor de woningbouw weggekocht en men ziet het areaal nog steeds minder worden. Maar de kwekers schakelden de bedrijven om en gingen intensiever bebouwen; men investeerde kapitalen in nieuwe, moderne kassen en de resultaten zijn blijkbaar heel goed merkbaar. Wij wensen ook de kopers geluk met deze gebeurtenis, zo vervolgde de heer Hil bers, „want gij zijt het, die dit omzetcijfer in 1957 aan bloemen kocht". Met het uit spreken van de wens, dat in de naaste toe komst kopers en verkopers een goed stuk brood mochten verdienen in de bloemen, bood de heer Hilbers alle aanwezigen een feestsigaar en koffie met koek aan. Vermeld werd nog, dat de bloemen, die het miljoen volmaakten, waren ingebracht door de kweker P. Langendijk van de Creutzberglaan en dat deze gekocht wer den door Jan Twisk uit Uitgeest. Van eigen kwekers Het miljoen dat de Beverwijkse bloemen veiling maandagmiddag haalde, tekent de omzet van eigen kwekers, want eigenlijk is men al een kleine honderdduizend gul den over het miljoen heen, maar daar zijn gelden bij van de grossiers die hun bloe men administratief veilen. Want tot en met de maand september verd voor een bedrag van f 1.059.602,— aan bloemen ge veild, men had toen reeds een geldelijke voorsprong van f 90.984,— op het voor gaande jaar. De maand september was toonde zich lichtelijk jaloers op de zuide lijke IJmond over de nieuwe aanwinst en stak dat niet onder stoelen of banken, al hoopte hy, dat met dit gebouw het begin van de weg zal zijn afgebakend, op welke ook in de noordeiyke IJmond vele nieuwe scholen zullen verryzen. Tenslotte heeft pater dr. Clementinus, voorzitter van 't schoolbestuur niet alleen dank gebracht aan allen, die tot de ver wezenlijking van het gebouw neewerkten, maar daarna ook de langverbeide naam bekendgemaakt, waarna de genodigden de school hebben bekeken. In de middag heeft een lange stroom ouders de kans ge grepen, eveneens kennis te maken met het nieuwe onderkomen hunner jongste sprui ten en daarbij is verteld, dat in de hal, waar nog een „open wand" is, na de be stedingsbeperking een relief zal worden aangebracht, voorstellende de Madonna, die haar mantel gespreid houdt over een groepje kleintjes de Amsterdamse beeldhouwer Jan van Haaren zal te zijner tijd deze opdracht wellicht in steen brengen. ADVERTENTIE MODERNE SLAGERIJ ENORM LAGE PRIJZEN VOOR DE ALLERBESTE KWALITEIT 1 pond VARKENSKARBONADE, klein beentje f 1.49 1 pond PRIMA GEHAKT (niet te vet) ƒ0.95 U Pond PALINGWORST en pond FIJNE LEVERWORST 0.95 HinnnnHHnHMBHnHnnnKRHH KENNEMERLAAN 43 - 45 BEVALLEN: C. M. Zuijdam-Gozeling, d„ Beukenstraat 5, IJmuiden-Oost. J. H. M. de Kluis-De Kuijper, d„ Maasstraat 111, IJmuiden. C. E. Chr. Solkamans- Dirltsen, d., Dompvloedslaan 20, Bloemen- daal. L. Neugebauer-Aalders, d., Wilgen straat 42, IJmuiden-Oost. C. M. Braken- hoff-Meijer, z„ Lange Nieuwstraat 270, IJmuiden. J. A. Stals-De Vos, z., Lange Nieuwstraat 491, IJmuiden-Oost. ONDERTROUWD: J. F. de Haas, Duin weg 64, Santpoort en G. N. Lugtig, Lier straat 35, IJmuiden. t.a. Lierstraat 35, IJmuiden. R. K. Nieborg, Homburgstraat 2 rood, IJmuiden en H. C. van den Bos, Torricellistraat 14, IJmuiden t.a. Kanaal straat 60, IJmuiden. P. Gijsman, Suringar- straat 41, Leiden en W. Struijs, Groene- weg 31, IJmuiden-Oost. S. van Dorp, Zan dersstraat 18, IJmuiden-Oost en C. M. van der Vijver, van Wassenaerstraat 50, IJmuiden-Oost. t.a. van Wassenaer straat 50, IJmuiden-Oost. J. G. Jore, Pas- stoorsstraat 27, Santpoort en J. L. Smit, Pastoorsstraat 34, Santpoort, t.a. Pas toorsstraat 27, Santpoort. G. J. Haust, Ka naalstraat 182, IJmuiden en A. Vlieland, Pres. Steijnstraat 35, IJmuiden. J. Beets, Vareniusstraat 9 rood, IJmuiden en C. J. de Vries, Zeestraat 160, Beverwijk. J. P. Admiraal, Zeeweg 237, IJmuiden-Oost en C. M. J. de Lugt, Stationsstraat 63, Alk maar. G. C. van Kaam, Hunzestraat 24, IJmuiden en J. H. Kooijman, Driehuizer- kerkweg 108, Driehuis, t.a. Hunzestraat 24, IJmuiden. A. G. van Wees, Hendrik Roo- zenlaan 7, Haarlem en M. J. A. Duineveld, Meervlietstraat 39, Velsen. GEHUWD: E. Klute-I. A. Waasdorp, Tafelbergstraat 21, Haarlem. H. P. A. Zijl- stra-Th. F. M. Osendarp, Dolfijnstraat 280, IJmuiden. A. de Ronde-M. van Opbergen, Annastraat 25, IJmuiden. J. J. Heeremans- H. C. Heeremans, Waterloolaan 15, Drie huis. G. J. Pruis-A. Dijkers, Marktplein 3, IJmuiden-Oost. F. J. A. Maalman-C. M. van der Ploeg, Scheldestraat 21, IJmuiden. J. Man-M. Scherpenhuizen, van Saelen- plantsoen 28, Velsen-Noord. H. Scheeper- L. J. van Houwelingen, Bosb. Toussaint- straat 38, Harlingen. F. de Graaff-T. Scholtens, Hagelingerweg 173, Santpoort. In de Van Ryswyckzaal van het Cultu reel Centrum te IJmuiden kwam zaterdag middag een honderdtal leden van de plaat selijke afdelingen in gewest Noordholland der Protestants-Christelyke werkgemeen schap in de Party van de Arbeid bijeen voor een jaarvergadering. Na deze verga dering belegden de aanwezigen tezamen met de federatie Amsterdam een conferen tie over het thema „Ontplooiingskansen voor de mens", waarover dr. Th. W. van Veen, journalist uit Amsterdam, een in leiding hield. Dr. Van Veen verklaarde dat de ont plooiingskansen van de mens afhangen van de structuur en de mentaliteit van de samenleving. De beperking van de arbeids tijd. bedoeld om de mens meer vrije tijd te geven, kan, wanneer de mentaliteit daar voor nog niet rijp is, leiden tot meer over werk, meende hij. In het bijzonder van belang voor de ontplooiingskansen van de mens vond hij onder andere de politieke democratie, het recht, het economisch leven, het verenigingsleven, de steden- en dorpsbouw, het onderwijs en het maat schappelijke werk. Vroegei; dacht men er niet over, verklaarde hij, om vrijheden als die van woonplaats, beroep, school en con sumptie te formuleren, doch het kan in deze tijd geen kwaad om deze vrijheden duidelijk te beseffen. In dit verband wees hij ook op het feit dat het in Nederland nog steeds moeilijk is om in kleine zaken snel een rechterlijke uitspraak te bewerk stelligen. De structuur van het verenigingsleven achtte hij ook van bijzonder belang omdat in het verenigingsleven vele zaken tot stand komen die, bij in gebreke blijven, uitgevoerd zouden moeten worden door ambtenaren. Als derde stelling poneerde hij: de ont plooiing van de mens vraagt van de samen leving een geestesgesteldheid, die gevoelens van meer- of minderwaardigheid tegen gaat, die de principiële gelijkwaardigheid van alle mensen in gedachten- en gevoels leven aanvaardt en die de leden van de samenleving doordringt van de verant woordelijkheid voor elkanders lot. Bij het vergroten van de ontplooiingskan sen voor de mens heeft de gemeenschap zowel als de overheid een taak, meende dr. Van Veen, en voorzover de overheid mogelijkheden gebruikt om ontplooiings kansen te bevorderen op specifiek gods dienstig of levensbeschouwelijk terrein, dient zij uiterst behoedzaam te zijn. De overheid dient de verschillende gods dienstige en levensbeschouwelijke groepe ringen te behandelen op voet van gelijk heid. Over dit thema werd na de bustocht die de federalisten naar tunnel en hoogovens voerde, nog uitvoerig gedebatteerd. Dr. W. H. Vermooten, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal besloot deze confe rentie met een toespraak. Ondanks het feit dat V.V.IJ. wederom een nederlaag kreeg te incasseren, was het spel tegen Sizo zaterdag heel wat beter dan in de voorgaande wedstrijden. Deze wedstrijd bewees dan ock weer dat het helemaal niet nodig is dat V.V.IJ de laatste plaats op de ranglijst blijft bezetten. Voor de thee had de strijd een zeer aantrekke lijk karakter en de 1-0 achterstand bij rust was nog niet verontrustend voor de IJmui- denaren. Ook na de rust werd er behoorlijk gespeeld, al bleef de voorhoede een pro bleem. Dat het tenslotte 2-0 werd was te danken aan het feit dat de geluksfactor bij voetbal nog steeds een woordje mee spreekt: de stand gaf eigenlijk niet de juiste verhouding weer. Het tweede elftal won na een goede wed strijd met 2-0 van Sizo 2, terwijl V.V.IJ. 3 haar eerste nederlaag van dit seizoen leed tegen het sterke Jong Hercules. V.V.IJ. 5 toonde zich ver de meerdere van Sizo 3 en won verdiend met 4-1. De totale uitslagen waren: SizoIJmui den 2-0, Sizo 2IJmuiden 2 1-2, IJmuiden 3Jong Hercules 0-2, IJmuiden 5Sizo 3 4-1. Het dertigjarig bestaan van de politie- honden-dresseerclub „O.B.K." te IJmuiden is op genoeglijke wijze gevierd. De avond werd door de voorzitter, de heer J. Keur, geopend en in zijn openingswoord wekte hij de mensen op om hun medewerking te verlenen teneinde de traditie getrouw de avond tot een succes te maken. Vervolgens vond de prijsuitreiking plaats. Alle deel nemers van de gehouden onderlinge wed strijd traden voor het voetlicht en mochten de behaalde prijs, vergezeld van een pas send woord, in ontvangst nemen. De heer Keur spoorde hen aan om de ingeslagen weg te blijven volgen, om zodoende de sport te verheffen en de resultaten te ver beteren. Hierna vroeg een van de leden het woord. Hij feliciteerde het jubilerende bestuur en prees de geest in de vereniging. Dat aan de naam O.B.K. een goede klank in de sportwereld is verbonden, kwam zijns inziens door het feit, dat de leiding in handen is van een sportief, bekwaam en medelevend figuur als de heer Keur. Als blijk van waardering werd namens de leden een boek over de Velser tunnel aan de praeses overhandigd. Ook het werkzaam aandeel van mevrouw Keur werd door de spreker aangehaald en hij overhandigde haar een bouquet bloemen, vergezeld van de woorden van dank. Hierna werd begon nen met het programma dat verzorgd werd door het gezelschap van de Plaatwellerij versterkt met het orkest de Remo's. Dat alles wat deze amateurs brachten in de smaak van het publiek viel, werd wel bewezen door de lachsalvo's in de zaal en het applaus dat de medewerkenden ten deel viel. Als gasten traden op de Stellies. Het was jammer dat zij hun tweede op treden moesten staken wegens een zware verkoudheid van een der leden. Ook zij oogstten overigens zeer veel succes. De traditionele tombola vond veel aftrek en er is een regen van prijzen uitgedeeld. De avond werd besloten met een gezellig onder onsje. De uitslag van de wedstrijd om de Zee burgbeker, die zondag op het terrein van O.B.K. is gehouden, was: 1. P. Ariz 278V2 punten (winnaar van de beker); 2. K. de Haas 275 pnt. 3. J. Keur 258>/2 pnt. 4. V. Vierse 258 pnt. 5. B. Bakker 247 pnt. ook al goed: er werd toen voor een bedrag van f 77.211,geveild en dat was f 17.366,— meer dan in de overeenkomstige periode van 1956. Nu de Beverwijkse bloemenveiling het miljoen heeft overschreden, is zij ook in de landelijke „competitie" van bloemenveilin gen enige plaatsen vooruitgegaan. Momen teel behoort Beverwijk bij de zeven vei lingen, die boven het miljoen uitkomen. Op de eerste plaatsen staan de beide Aalsmeerse veilingen met omzetcijfers van dertien en veertien miljoen, Honselersdijk en Rijnsburg veilen zeven en acht miljoen gulden. Dan komen Roelofsarendsveen, Utrecht en Beverwijk, die alle een goed miljoen omzetten. De bloemen aan de Beverwijkse veiling komen niet alleen uit de streek Kennemer land maar uit praktisch geheel Noord holland, want Beverwijk is de enige bloe menveiling in de provincie boven het Noordzeekanaal. De aanvoer is in de tul pen- en irissenperiode wel het grootst; dan wordt het meeste omgezet vooral de irissen zijn de laatste jaren een export artikel bij uitnemendheid geworden, ter wijl ook de Kennemer perkplanten in enige jaren tijds grote vermaardheid door het gehele land hebben gekregen. Delft. Kandidaatsexamen voor werktuigkundig ingenieur. H. J. Albers, Amsterdam; B. Korf, Vlaardingen; P. R. Vos, Haarlem. Groningen. Kandidaatsexamen geneeskunde: H. Maaskant. Emmen. Doctoraalexamen genees kunde: mej. A. van der Maën, St. Jacobi Paro chie; J. W. Polman, W. La want, mr. W. Nieboer, allen te Groningen; H. R. Togtema, Grijpskerk. Artsexamen le ged.: mej. J. H. Reinders, Gro ningen: J. Boomgaard, Groningen; J. G. Vugs, Haaren (N.-Br.). Bevorderd tot arts: H. W. Cre- mer, Groningen. Bevorderd tot tandarts: A. J. H. de Wilde, Groningen. Kandidaatsexamen rechtsgeleerdheid: L. J. de Jong, Leeuwarden; R. J. Smit, Stadskanaal. Nijmegen. Kandidaatsexamen klassieken: J. M. W Leunissen, Maastricht. Doctoraalexamen klassieken: pater Th. H. Klarenbeek, Harmeien. Gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijs begeerte: W. A. C. Zwanikken, Maastricht op proefschrift getiteld: Volkshuisvesting en sa menleving; sociologische beschouwingen over het vraagstuk van de huisvesting, getoetst aan een voorbeeld in de praktijk; een sociografisch- statistische studie naar de activiteit van de Zuid limburgse gemeenschap op het terrein van de volkswoningbouw, 1900 1956. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Kandi daatsexamen Frans: mej. C. Th. M. Blessing, Amsterdam. Kandidaatsexamen economie: H. G. Otten, J. J. Lastdrager, P. F. Ansink, P. P. C. Bottelier en A. Kooijman, allen te Amsterdam. Amsterdam. Vrije Universiteit. Kandidaats examen theologie: A. Klaassen, Kreis Bentheim. Leiden. Kandidaatsexamen geneeskunde II: mej. P. G. M. Schrama, Rijswijk; J. C. Balhuizen, Den Haag. Doctoraalexamen rechten: A. Bie- mond, Leiden; F. C. Rauwenhoff, Epe. Semi- artsexamen: mevr. J. W. S. Verdenius-Van Dijck, Den Haag; mej. H. A. de Vries, Haarlem; J. van Dam, Amsterdam; H. M. Dolberg (U.S.A.); J. M. F. Kroft, Noordwijkerhout; M. L. Petit, Leiden; W. S. M. van Wisse, Voorschoten. Arts examen: H. A. Reterink, Voorburg. VELSEN DINSDAG 22 OKTOBER Thalia, 20 uur: Terwijl de stad slaapt Rex: Geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.3012 uur en van 14 16.30 uur. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Heidestraat, open van 1012.30 en 14.30 17.30 uur. Filiaal Wijkerstraatweg open van 1921 uur. Ned. Chr. Vrouwenbond, afd. IJmuiden- oost, vergadering 20 uur, Hervormd Jeugdgebouw, spreekster mejuffrouw Hendrika Tol uit Amerika, over het leven van de vrouw in Amerika. „Alcoholics Anonymous", van 20 uur af spreekuur in zaal Abelenstraat. R.-k. openbare leeszaal en bibliotheek, open van 1012 uur aan de Banjaert- straat 13. Marktplein: Tentoonstelling Bouwkas. WOENSDAG 23 OKTOBER Thalia: Als dinsdag. Rex: Geen opgaaf ontvangen. Patronaatsgebouw: 9 en 11 uur school- concerten. Pieter Vermeulenmuseum en leeszalen: Als dinsdag. BEVERWIJK DINSDAG 22 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De oom uit Amerika". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Ave Maria". KSA-gebouw, 20 uur: Katholieke Arbei ders Vrouwen (breishow). Aula r.-k. meisjes u.l.o, Kuenenplein, 20 uur: J. van Eechoud over „Land en Volk van Nieuw Guinea". 't Centrum, 20 uur: Tuinbouw Studie Club. Openbare leeszaal, Prinsessenlaan 19, geopend van 1517 uur; lees- en studie- hoeken geopend van 1517 en 18.30 20.30 uur. R.-k. leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 15—18 en 19—21 uur; lees- en studiezaal geopend van 10—13, 1518 en 1921.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 1617.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal r.-k. leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 1011 en 1718 uur. WOENSDAG 23 OKTOBER Bioscopen: Als dinsdag. 't Centrum, 20 uur: Rode Kruis-film- avond. 't Centrum, 20 uur: Vergadering CNV. „De Groentenbeurs", 20 u.: Bakkersge zellen. Hotel „Parkzicht", 20 uur: Kennemer Pluimvee Vereniging. „Bellevue", 20 uur: ,,'t Nut", P. N. Wind- meijer uit Delft over: Filmen onder water. Openbare leeszaal, Prinsessenlaan 19, geopend van 1517 uur; lees- en studie- hoeken geopend van 15—17.30 uur; jeugdleeszaal, Zeestraat 26, geopend van 1516 uur. „Het Groene Huis", jeugdleeszaal en -uitlening, geopend van 15.15—16.45 uur. R.-k. leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 1013 uur; lees- en studiezaal ge opend van 10—13, 15—18 en 19—21.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 1417 uur. AVijk aan Zee, filiaal r.-k. leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 10—11 en 17—18 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 7