UNO-Assemblee laat Saoed de gelegenheid te bemiddelen Boete contant betalen bij kleine overtredingen HET WEER Haarlems Dagblad 'MORRIS' Heemstede zat gisteravond van zeven tot tien uur zonder licht Washington probeert de verschuiving van machtsevenwicht te voorkomen Storing in elektriciteitskabel Nieuwe aanvallen op Franse troepen Iets zachter Nylondam in Pluimpot door achterstroom ontwricht Herfst in beeld Bromfietser in het donker ernstig gewond Nieuwe moeilijkheden op Noord-Sumatra Het woord is aan 72e JAARGANG No 90 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks WOENSDAG 23 OKTOBER 1957 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 302e JAARGANG No 243 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van onze correspondent in Washington) De eerste fase van het debat in de UNO-Assemblee over de Syrische klacht tegen Turkije was een span nend partijtje touwtrekken tussen Oost en West, dat eindigde met het besluit het debat drie dagen op te schorten teneinde koning Saoed kans te geven tot bemiddelen. Tijdens de vergadering had men niet het gevoel, dat er een oorlog op het punt stond uit te breken. In wezen is het een po litieke strijd, al zou het onjuist zijn de ernst van deze strijd te miskennen. Want al dreigt er dan geen onmiddel lijk gevaar, de uitslag van dit politieke touwtrekken zou het machtsevenwicht in de wereld kunnen verstoren, het geen de westerse mogendheden pogen te voorkomen. De Sovjet-Unie tracht zich op te werpen als beschermster der Arabische landen. De gelegenheden daartoe scheppen de Russen zelf. Van daar dat de Verenigde Staten er de voorkeur aan geven dat de landen van het Nabije Oosten onderling tot een vergelijk komen. Koning Saoed is tot voldoening van Washington bereid olie op de golven te gieten. Saoed voelt er namelijk niets voor, dat Egyp te en Syrië, met Russische hulp domi nerende staten worden in de Arabi sche gemeenschap. In het UNO- debat kwam wel tot uiting, dat, on danks fraaie woorden over eenheid, de Arabische wereld meer en meer verdeeld is geraakt. Nieuws heeft het felle debat nauwelijks opgeleverd. Gromyko herhaalde de Russi sche beschuldigingen dat Amerika samen met Turkije een aanval op Syrië voorbe reidt. Herhaaldelijk vergeleek hij de ernst van de situatie met de toestand die vooraf ging aan de tweede wereldoorlog. De boos doener is volgens de Russische aankla ger thans niet Duitsland, doch Amerika. Hoezeer de Arabieren onderling ver deeld zijn, bleek wel uit de rede van de Syrische minister van Buitenlandse Zaken Bitar, die beweerde dat het Westen er naar streeft in het Nabije Oosten volgzame re geringen aan het bewind te houden, welke opmerking kennelijk bedoeld was aan het adres van de regeerders van Jordanië, Li banon en Saoedi-Arabië. De woordvoerder van Turkije Seyfoellah ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 FALCON HARRIS TWEEDJASSEN PARIJS (UP/Reuter). - Volgens een ver verklaring van het Franse ministerie van Defensie zijn 300 Mohammedanen uit Al gerije naar Tunesië ontvoerd. Gewapende benden waren drie maal de grens over gestoken en hadden Franse strijdkrachten in Algerije aangevallen. Hierna trokken zij zich terug naar Tunesië. „Uit deze incidenten blijkt medeplichtig heid der Tunesiërs bij de aanvallen op onze militairen nabij de Algerijns-Tunesi- sche grens", aldus de Franse verklaring. In het Oursenis-gebergte hebben Franse troepen, gesteund door artillerie, een of fensief ingezet tegen een groep opstande lingen van 200 man. Bij diverse schermutselingen elders in Algerije zouden veertien nationalisten zijn gesneuveld en 32 gevangen genomen. In Algiers verluidt dat de aanleg van een oliepijpleiding door de Sahara wellicht binnenkort zal worden gestaakt. Het werk is herhaalde malen door rebellen gesabo teerd. ooooocooooooooocooooóoooooooooooooooocooooooooooooooooa VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of mot regen. Matige tot krachtige, aan de kust nu en dan harde wind tussen zuidwest en west. Minder koude nacht. Morgen overdag iets hogere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S Esin zei van mening te zijn dat indien er een UNO commissie zou worden ingesteld, haar taak niet tot een onderzoek in Tur kije zou mogen worden beperkt. De com missie zou eveneens moeten nagaan hoe de toestand in Syrië is, met name wat de Russische activiteit in de Syrische havens te betekenen heeft. Esin beweerde dat de Russen in Syrië een onderzeeboothaven bouwen, hetgeen vreemd is, daar Syrië geen onderzeeboten heeft. De Amerikaanse UNO-vertegenwoordi- ger Lodge, liet een fors geluid horen. Hij verklaarde nogmaals dat de Russische aan tijgingen uit de lucht zijn gegrepen en niet door bewijzen worden gestaafd. Hij drong er met klem op aan, dat koning Saoed een kans zal krijgen te bemiddelen. Tenslotte stelde Paraguay voor het debat gedurende Saoed's bemiddeling op te schorten. De voorzitter van de Assemblee zou dan kunnen besluiten, wanneer men het debat zal heropenen. Syrië, dat zich met hand en tand verzette tegen deze gang van zaken, slaagde erin, met één stem meerderheid een amendement aangenomen te krijgen, waardoor het debat slechts drie dagen wordt opgeschort. De Sovjet-Unie zou ongaarne zien dat koning Saoed met de eer gaat strijken. Syrië is echter zozeer in Russisch vaarwater geraakt, dat men in New York weinig hoop heeft, dat het land de bemiddeling van Saoed zal aanvaarden. Mochten de Syriërs dit voor de vorm al doen, dan is het zeer de vraag of zij Saoed in drie dagen een succes zullen gunnen. Kwestie van prestige Indien de Russen hun zin krijgen, wordt het debat over drie dagen hervat en als Saoed dan niet is geslaagd, zou het Russi sche prestige in de Arabische wereld stij gen en daarmede dat van Ruslands mede standers: Egypte en Syrië. Vooral omdat het Westen moet vrezen dat er onder de Arabische staten nog meer zwakke broeders overstag kunnen gaan, is er alle reden dit politieke touwtrekken met alle energie voort te zetten, want de uitslag kan een vergaande machtsver schuiving tot gevolg hebben. Vannacht omstreeks een uur 's de dam. die diende als experimentele afsluiting van de Pluimpot op het schiereiland Tho- Ien en die met nylonzakken zand is ver vaardigd, doorgebroken. Er is thans een gat van ongeveer 50 meter, waar het water met grote kracht doorstroomt. Volgens het ministerie van Verkeer en Waterstaat, was de dam enigszins aan de lage kant (3 meter boven N.A.P.) zodat, toen de stroom bij hoog water sterker was dan verwacht en gemeld was, het water uit de Oosterschelde zich over de dam stortte. Op deze wijze ontstond achter de dam ontgronding, waardoor aan de nylon- zakken de basis ontnomen werd, en de dam inzakte. Daar de zandzakken verder zijn blijven liggen, is het gat niet diep. Men zal zo spoedig mogelijk trach ten de experimentele dijk te herstellen. Op 16 oktober was hij gesloten. De grote wolkenscharen, voortgestuwd door de regenbrengende westenwind, leveren menig machtig toneel aan de herfsthemel. De fotograaf gunde ons een blik op zo'n tafereel. De gemeente Heemstede, die electrici- teit betrekt van Haarlem, heeft dinsdag avond van vijf minuten over zeven tot tien uur in het donker gezeten. Er was geen licht in huis en op straat, hetgeen uiteraard overal en ook in het Minerva Theater, waar Toon Hermans optreedt met zjjn eenmansshow, bijzonder veel ongerief ver oorzaakte. Ook het verkeer ondervond veel hinder van de dikke duisternis. Er deed zich één ernstig ongeluk voor. Dat gebeurde op de hoek van de Herenweg en de Van Merlelaan waar een bromfietser, de negenendertigjarige typograaf C. J. de J. uit Hillegom, om kwart over negen, mis leid door de duisternis, in voile vaart tegen een lantaarnpaal opreed. Hij moest zeer Ismet Inönoe, oud-president en leide> van de Turkse oppositie, heeft op een persconferentie in Istanboel verklaard dat president Roosevelt in 1944, op een bijeenkomst te Cairo tegen hem zei: „Wij (de Verenigde Staten) zijn meer dan vijfduizend kilometer ver: u (Tur kije) doet er beter aan goede betrek kingen met de Sovjet-Unie te onder houden. Inönoe is in het verleden ge- critiseerd omdat hij te toegevend te- zullen op 27 genover Rusland zou zijn. De oud-pre sident beschuldigde de huidige regering ervan, door middel van de perswet zijn republikeinse volkspartij te muil korven. „Wij staan voortdurend bloot aan aanvallen via de radio", zo zei hij. „Maar wij mogen niet antwoorden". De foto werd gemaakt na de aankomst van de president (midden) in Istanboel, waar hij een verkiezingsrede kwam houden. De verkiezingen in Turkije oktober beginnen. ernstig gewond naar het Diaconessenhuis in Haarlem overgebracht worden. Het eer ste onderzoek maakte duidelijk dat De J. een hersenschudding, een hoofdwond en een kaakfractuur had. Vanmorgen was zjjn toestand nog levensgevaarlijk. De bromfiets werd vrijwel vernield. Voor het overige hebben gisteravond in Heemstede geen aanrijdingen plaats ge had, aangezien de meeste weggebruikers, zodra zij in de niet-verlichte straten aan kwamen, hun snelheid verminderden. In de woonhuizen was de verduistering alleen maar lastig, temeer omdat natuur lijk ook de radio en televisie niet gebruikt konden worden. In alle haast werden er kaarsen en petroleumlampjes opgeschar reld terwijl voorts velen van de gelegen heid gebruik maakten om tegen achten de ogen naar de lucht te wenden waar om streeks die tijd de kunstmaan zou passeren. De dichte bewolking was er echter de oor zaak van dat de satelliet onzichtbaar bleef. Inmiddels werkten vele tientallen tech nici van de elektriciteitsbedrijven in Haar lem en Heemstede aan het verhelpen van de storing. Men vermoedde namelijk dat er een defect was ontstaan in de voedings kabel in het zuidelijk deel van Haarlem. Aan de Haarlemse zijde had men het defect na ongeveer een half uur reeds hersteld, maar in Heemstede duurde het tot negen uur voordat het licht weer ging branden. Hierna waren de andere gedeeltes van Heemstede aan de beurt en omstreeks tien uur brandde overal in de gemeente het licht weer. Hermans bg kaarslicht De storing heeft uiteraard ook stagnatie veroorzaakt in het Minerva Theater, waar zoals bekend Toon Hermans deze dagen optreedt in zijn éénmansshow. Direct na het uitvallen van het licht werd de directie overstelpt met telefoontjes om inlichtingen over een eventuele afgelasting, maar de verontruste bezoekers kregen steeds ten antwoord dat de voorstelling in ieder ge val doorgang zou vinden. Want in het theater was inmiddels de noodverlichting DJAKARTA (UP) In Djakarta wacht men op een officiële verklaring over „nieuwe moeilijkheden", die eind vorige en begin van deze week in het militaire dis trict van Noord-Sumatra zijn ontstaan. De Indonesische legerstafchef, gene- raal-majoor Nasoetion, deed maandag over radio-Medan een beroep op militaire en burgerlijke functionarissen, hun kalmte te bewaren en op hun posten te blijven. Hij ontkende dat er mutaties zijn aangebracht in de bevelsstructuur van het eerste mi litaire district. Zijn beroep volgde op persberichten, dat de commandant van Noord-Sumatra, lui tenant-kolonel Djakartmin Gintings, uit Medan zou zijn verdwenen. Volgens de be richten waren zaterdag in de straten van Medan militairen te zien met geweren, waarvan de lopen op de woning en op het hoofdkwartier van de commandant waren gericht. Later werd over Radio Medan een myste rieus bericht uitgezonden door een groep, die beweerde uit onder-officieren te be staan, en waarin aangekondigd werd dat een nieuwe commandant was benoemd ter vervanging van Gintings, die als een trou we volgeling van de centrale regering te Djakarta bekend staat. Over Gintings' verblijfplaats zijn geen officiële mededelingen gedaan, maar Na soetion verklaarde, dat er geen mutaties in het commando kunnen plaats hebben zonder zijn toestemming. De legerstafchef bracht zondag een on verwacht bezoek aan Medan waarvoor de voorgenomen legerconferentie op Bali uit gesteld moest worden. De militaire moeilijkheden in Noord- Sumatra begonnen in de eerste dagen van deze maand met de arrestatie, op last van Gintings, van enkele lagere officieren en soldaten. Op 7 oktober trachtten toen, zoals men weet, ongeveer 300 opstandige dessa-wach- ten de stad Pematang Siantar, ten zuiden van Medan, te bestormen. Zij werden na een hevig gevecht met geregelde troepen afgeslagen. Nasution heeft aan de troepen in noord- Sumatra strikte orders gegeven, dat zij geen legereenheden mogen ontwapenen of leden van de weermacht van noord- Sumatra mogen aanhouden of gevangen nemen. Hij zei, dat alleen militairen, die zich aan criminele overtredingen hebben schuldig gemaakt, gearresteerd mogen worden, doch uitsluitend door de militaire politie. Dinsdag zijn nieuwe troepen uit Djakarta in Medan aangekomen. F i e 1 d i n g Er is nauwelijks één mens die, hoezeer hij het karakter van een vleier minacht, niet vervalt in de laagste vleierij van zichzelf. In het Parlement van de Raad van Europa is gisteren een storm losgebroken, die al maandenlang heeft gedreigd. De onmiddellijke aanleiding ervan was dat er op de zitting, waarop het rapport van het Comité van Ministers (in zekere zin de Executieve van de Raad van Europa) zou worden behandeld, geen enkel lid van dat comité aanwezig was. Dat die storm allang dreigde, is gebleken uit vele vroegere klachten van parlementsleden over de on voldoende mate van medewerking, die het Parlement - de Raadgevende Vergadering - van het Ministers Comité krijgt. Voor de Nederlanders in het bijzonder was het een pijnlijke ervaring dat zelfs minister Luns, in zijn kwaliteit van voor zitter van het Comité van Ministers, niet naar Straatsburg was gekomen om het rapport van het comité mondeling toe te lichten en eventueel te verdedigen. Het was een schrale troost, dat minister Luns een van de drie ministers was, die bericht van verhindering hadden gezonden; de andere twaalf hadden in het geheel niets van zich laten horen. De berichten van verhindering werden door de vergadering niet meer au sérieux genomen, vooral niet toen bleek dat de datum der bespreking van hun rapport vrij lang tevoren aan de ministers was medegedeeld en deze bovendien nog uit twee andere data hadden kunnen kiezen. Vooral met betrekking tot minister Luns waren zij weinig onder de indruk van het bericht van verhindering, waar de wense lijkheid dat de ministers bij de bespreking van hun rapport persoonlijk aanwezig zijn, a fortiori geldt voor de voorzitter van het Ministers Comité. Bovendien werd in het Huis van Europa al spoedig bekend, dat minister Luns gisteren niet op de vergade ring van de Staten-Generaal aanwezig behoefde te zijn, niet ziek was, en ook niet aan enige internationale conferentie deel nam. De conclusie lag dus voor de hand - en werd dan ook algemeen getrokken dat het de minister ontbrak aan voldoende belangstelling voor het werk van de Raad van Europa en dat hij dat gebrek aan Binnenkort is de benoeming te ver wachten van dr. J. G. de Beus tot ambassadeur in Moskou. automatisch ingeschakeld en met behulp van kaarsen en zaklantaarns gelukte het de ouvreuses alle bezoekers toch hun plaatsen te doen innemen. Het was opmer kelijk dat niemand zich door de duisternis heeft laten afschrikken, zodat de zaal even vol was als op de andere avonden. Toon Hermans had zich intussen met be hulp van kaarslicht in zijn kleedkamer voor het optreden geschminkt en zo ver keerde alles m een volkomen harmonie in afwachting van het herstel van het elek- trioiteitseuvel. In het Minerva Theater werden, dank zij de bemiddeling van de burgemeester van Heemstede mr. A. G. A. ridder van Rappard, reeds om kwart over negen onder luid applaus de lichten weer ontstoken. Onmiddellijk daarop betrad Toon Hermans het toneel om aan zijn pro gramma te beginnen, dat in zijn geheel werd afgewerkt. (Van onze Kamerverslaggever) De Tweede Kamer heeft zonder hoofde lijke stemming het wetsontwerp aangeno men, waardoor de mogelijkheid wordt ge schapen, ter vermijding van veel admini stratieve rompslomp, de boete voor kleine overtredingen van verkeersvoorschriften of van de plaatselijke politieverordening direct te betalen aan de politie op straat of op het politiebureau. Het mag slechts gaan om be dragen van een rijksdaalder, vijf gulden of zeven gulden vijftig. Het is de bedoeling te zijner tijd eerst een proef te nemen in een grote stad, in enkele middelgrote steden en in enkele ge bieden op het platteland. Aan de hand van de ervaring kan dan blijken in hoeverre een verdere geleidelijke invoering van het nieuwe systeem gewenst en mogelijk is. De Kamer zag wel enkele bezwaren, maar met uitzondering van de communis ten was men wel bereid ter bevordering vooral van de verkeersdicipline de proef te nemen. Minister Samkalden deelde mede, dat het vorig jaar meer dan een miljoen processen verbaal zijn opgemaakt in kantongerecht zaken, waaarvan 850.000 voor verkeers overtredingen. Het is daarom gewenst de administratie van de kantongerechten te ontlasten. Het nieuwe systeem heeft ook het voordeel dat van directe betaling een meer opvoedende werking uitgaat dan wan neer vele weken later nog een boete moet worden betaald. Het systeem zal zo veel mogelijk worden beperkt tot kleine ver keersovertredingen. belangstelling op onhoffelijke wijze had laten blijken. Die conclusie betrof niet alleen de heer Luns persoonlijk, maar ook zijn collega's, die hij blijkbaar geen van allen bereid had gevonden, het Ministers Comité op de zitting te vertegenwoordigen. Nu kan het Ministers Comité zich be roepen op het feit dat het Statuut van de Raad van Europa de aanwezigheid van een of meer leden van dat Comité niet uit drukkelijk voorschrijft. Het Comité heeft formeel slechts de verplichting, aan de Assemblée verslag uit te brengen over zijn werkzaamheden, „vergezeld van bijbe horende documentatie". Van mondelinge aanbieding, toelichting of verdediging van het rapport is in het Statuut geen sprake. Maar het spreekt wel vanzelf, dat een dergelijke strikt formele handelwijze (die trouwens in het verleden nooit is toege past) van weinig respect van de traditio nele procedure van het parlementaire ver gaderingstelsel zou getuigen, ook al heeft die vergadering, zoals in dit geval, slechts activerende bevoegdheden. Een parlement, dat tegen lege ministersbanken praat, praat in de ruimte, en een parlement dat in de ruimte praat, kan geen enkele, zelfs geen adviserende taak vervullen. Na een rede van de president die zó ver ging, dat hij verklaarde dat men beter de zaak kon sluiten dan door te gaan in deze atmosfeer van „hypocrisie" beslo ten de parlementariërs onmiddellijk, de mogelijkheden tot herziening van het Sta tuut van de Raad van Europa te gaan be studeren, om tot andere statutionele ver houdingen te komen. Dit is een lastige opgave, want de Raad gevende Vergadering kan de herziening van het Statuut niet voorschrijven aan het Comité van Ministers. En als zij daar geen genoegdoening krijgt, is haar enige uit weg, de zaak door haar leden bij de vijf tien nationale parlementen aanhangig te laten maken, een methode die natuurlijk bijzonder veel tijd vergt. Het uitgangspunt van al deze moeilijkheden blijft het feit, dat de Raadgevende Vergadering geen écht parlement is, omdat zij geen beslis sende bevoegdheden heeft, en het mi nisterscomité geen echte executieve, om dat elk land daarin het vetorecht bezit. Men kan begrijpen, dat deze situatie een domper zet op het enthousiasme der mi nisters, die hun gedachten graag in daden zien omgezet. Maar zolang die Raad niet veranderd is, mag men van hen verwach ten dat ook zij, zoals immers ook de parle mentariërs doen, proberen te roeien met de gebrekkige riemen, die een aarzelend Europa hun heeft gegeven. Simon Koster

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 1